Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 6 7 8 9 10 ... 16
(Read 87204 times)
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Jaz nisem to telo
Reply #105 - 28.07.2004 at 11:55:53
 
v cem je catch vedt/spoznat, da mi nismo to telo? ponavad ljudje mislijo, da je telo oz. materija proizvedla njih oz. zavest. v resnic pa je lih obratno. in ce ne vemo kdo smo bo s tem popacena nasa prava potreba in ce ne bomo izpolnil nase prave potrebe bomo pac nezadovoljni. zarad tega ponavad folk hoce raznorazne stvari s telesom narest, ker misl da bo s tem kej trajno resu, ampak rezultata pa ni in ni.

drgac pa so joga asane namenjene prav temu, da spoznas omejitve svojega telesa (ki ne obstajajo zame, drgac jih sploh ne bi mogu opazit Wink ) in ne tolk zato, da "skrbis" za svoje telo. ce nekdo dela asane zato ker pasejo telesu pol je zgresil bistvo asan.

gre se sam za pravilnejse postavljanje prioritet. ce zalivamo na vejice in listke drevesa posebi se bo to drevo slej k prej posusilo in odmrlo. ce pa zalijemo na korenino pa bo celo drevo nahranjeno.

zmeri vec ljudi je spoznalo to, da je v bistvu zavest tista, ki kreira materijo, ne da materija kreira zavest (ceprav je res, da lahko vpliva nanjo, ce ji zavest to dopusti).  ceprav nekateri od teh ne vejo ciz tocn se kaj je smisel vsega tega, ampak tud za to se pride cajt.

tko k je gape napisu... jaz nisem to telo, ga le uporabljam, je instrument v mojih rokah. dokler ni v mojih rokah ne bo sluzil men, ampak nekomu drugmu.

enkrat kasnej bo sledil se topik "mi nismo te misli, ta psiha in to sociolosko pogojeno bitje" itd. itd. bolj ko spoznamo kdo nismo, lazje nam bo sprejet to kdo v resnic smo.

ce pa mamo pogum, iskrenost in milost Boga pa lahko ze v zacetku zacnemo delovat bolj v smeri tega kdo v resnic smo.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Jaz nisem to telo
Reply #106 - 28.07.2004 at 12:11:59
 
ker neki kar bi telo ("nujno") rado, ni nujno da je dobro tud zame. in pol pride do sekanja interesov. na nas pa je komu se bomo podredil in kaj bomo od tega mel.

inteligentne osebe se zmeri predajo vzroku vseh vzrokov in izvoru vseh izvorov. kdo to je?

http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=vera;action=display;num=108185289...

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajn
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 6

Re: Jaz nisem to telo
Reply #107 - 28.07.2004 at 12:28:06
 
o si to telo pa združen še z nečem kar dobrč ut
Back to top
 
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Jaz nisem to telo
Reply #108 - 29.07.2004 at 04:50:59
 
ajn wrote on 28.07.2004 at 12:28:06:
o si to telo pa združen še z nečem kar dobrč ut



Kaj  ??? ??? ???

Pa ovdje stvarno niko nikoga više ne poštuje  Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Jaz nisem to telo
Reply #109 - 29.07.2004 at 09:05:02
 
to materialno telo mi je ocitno od nekoga dano in mi je lahko tudi kadarkoli vzeto. se pravi je ta nekdo visji od mene in mi je dal to telo za nek njegov namen. ce lahko to telo uporabljam za njegov namen/interes bo pravilna uporaba tega telesa dosezena in s tem tudi moje zadovoljstvo.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mikron
3
***
Offline

Free your mind and the
rest will follow
Posts: 182

Gender: male
Re: Jaz nisem to telo
Reply #110 - 29.07.2004 at 14:28:24
 
Madan Gopal Das wrote on 29.07.2004 at 09:05:02:
to materialno telo mi je ocitno od nekoga dano in mi je lahko tudi kadarkoli vzeto. se pravi je ta nekdo visji od mene in mi je dal to telo za nek njegov namen. ce lahko to telo uporabljam za njegov namen/interes bo pravilna uporaba tega telesa dosezena in s tem tudi moje zadovoljstvo.

Hari bol.


To telo ti je dano od Narave matere Zemlje. Dano ti je vse orodje, da ga uporabiš tukaj in zdaj. Kako pa boš uporabil svoje orodje je odvisno od tvojega uma.
Point je da delaš pozitivno in ne enosmerno.
Back to top
 

A sem to jest napisu? Smiley
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Jaz nisem to telo
Reply #111 - 29.07.2004 at 14:38:34
 
Mikron wrote on 29.07.2004 at 14:28:24:
To telo ti je dano od Narave matere Zemlje.

neki resnice je v tem ja. ampak ce gremo se globje, mormo zvedt kdo je izvor Narave, matere Zemlje in tko naprej vse dokler ne pridemo do izvora vseh izvorov in vzroka vseh vzrokov. Sri Krishna je v koncni fazi tisti, ki nam je to materialno telo dal. namenjeno pa je nasemu prostovoljnemu sluzenju Njemu.

res pa je, da mormo ustrezno spostovat tudi vse Njegove instrumente/medije prek katerih se do neke mere razodeva, kot je npr. Narava, mati Zemlja.

Quote:
Dano ti je vse orodje, da ga uporabiš tukaj in zdaj. Kako pa boš uporabil svoje orodje je odvisno od tvojega uma.

se strinjam.

na moj "um" (s tem mislim inteligenco oz. odlocitev) pa vpliva moja predanost. ce sem predan Sri Krishnovi zunanji energiji bom deloval na tak nacin, ce sem predan njegovi notranji energiji bom deloval na drugacen nacin. imamo moznost izbire.

Quote:
Point je da delaš pozitivno in ne enosmerno.

ja, pozitivno zame pomeni delovat v skladu s Sri Krishnovimi zeljami, ki se razodevajo skozi njegove osebne spremljevalce (Vaishnave, svetnike).

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Jaz nisem to telo
Reply #112 - 29.07.2004 at 17:40:29
 
Smiley

rajt

mal me narobe razumeš sijaj
pa ni panike ... mamo vsaj material za pisat nove texte

siaj wrote on 27.07.2004 at 20:32:30:
jaz pa VEM, da sem to telo (med drugim), tu in zdaj sem tudi to telo

vidš ... preprosto ne moreš račt da SI to telo
lahko edinole rečeš da si tudi to telo
ker si pač človek
ker se poistovečaš s sabo kot s človekom.

pa ... kot se mgd trudi pokazat (se mi zdi): izvorno nisi človek
izvorno si duh

med drugim, pa si v tem času in prostoru tudi telo, kar pa spet ni čist res, ker dejansko ti telo nisi, ono je samo ustvarjeno za tebe, ti posojeno in ti ga uporabljaš.

isto je bilo z lemurijo ... današnjo zemljo ... bla je narejena za uporabo, ampak človek, edinstveno bitje v vesolju, jo je začel izrabljat (s pomočjo podzemih duhov).
pa on ni za to kle.
on je kle za to da bo čuvar zemlje.


* srednja potka je meni kar OK *
najboljša je ...


*od kje ideja, da je to telo "krivo" za vse pregrehe tega sveta?*
v tem 'svetu' ... prvem svetu, se lahko dogajamo samo v telesu, sploh če hočmo delovat, ali kot je zadnjič kr_eden lepo pogruntu - manipulirat, z, v bistvu, energijami, ker kot vemo, človeško telo in vsa materija z njim vred ni nč druzga kt en električni naboj.
v ta naboj v telesih se zapišejo vsa dogajanja - delovanja.
vsi ostali mehanizmi so ravno tako doma v telesih. pač energetskih.


* sem navedla te tehnike, ker sem s tem primerom hotela pokazati, kako nas telo lahko pripelje do določenih stanj in kako je pomembno ravno zato *
definitvno ... ampak ... precej tehnik (ki si jih naštela) predpostavlja umiranje telesa ...


*jaz sem PROTI mučenju telesa*
itaq
to je simpl
ampak
ZA kaj pa si?
kar se tiče telesa?
kaj je nasprotje mučenju?
z eno besedo?


*cilj pa doseže vsak sam*
natanko tako ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Jaz nisem to telo
Reply #113 - 29.07.2004 at 20:56:17
 
lej,

sej po moje je kar razvidno iz dosedanjega pisanja (mojega za kaj sem) ... no morda tud ne, včasih ko pišemo se nam zdi čisto vse jasno, drugim pa ne predstavimo to tako

sem za kultiviranje telesa in duha, mislim zdej se to tko vrtnarsko sliši  Tongue

sem za spoznavanje (svojega) telesa in duha

načeloma nimam nič proti stališču, da telo uporabljamo ... res ne, ker je brezveze dlakocepit okol izrazov mislim, da vemo za kaj gre

niti ne moremo rečt, da nismo telo niti, da smo zgolj telo, smo ena celota, jaz sebe tako doživljam, nekako ko se poskušam razstavit mi čist ne rata -- pa sej to sem tud že napisala

in seveda se gre pri jogi za to, da z zavestjo kontroliramo telo, kontroliramo bitje srca, ... in hkrati ko to počnemo rastemo tudi duhovno, to je tak dvosmerni proces

pa tudi mgd-ovo pot spoštujem ... samo ne vem zakaj imam en tak zoprn občutek, da on pa samo svojo, ne vidim tuki enega pravega razumevanja za druge pristope  Undecided

zdej iz kje smo pa mi prišli, kako smo nastali ... ta odgovor pa tudi najde vsak sam, se mu razodene tako ali drugače, če sprašuje, če je radoveden, če ga to sploh zanima

ej, pa mene je valda to vedno zanimal, sem že kot otrok s temi vprašanji vse morila okol mene

pa dokazat se zaenkrat še ne da ... kakor jaz vem ... to je stvar osebnega intimnega izkustva in vere
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Jaz nisem to telo
Reply #114 - 30.07.2004 at 02:48:17
 
lej, sijaj, sej veš da me ni blo doma in verjetno lahko iz qoutov vidiš da sm v pisanju prvega posta prebral thread samo do ~ tretje strani ...

spodnji link ti nakazuje do kje sm pršu ... in od kje nadaljujem zdej ... in tuki ...

res ne vem zakaj maš tak zoprn občutek ko bereš mdg-ja ...
men se to redko dogaja ...

pa dobr veš da nism skorde nč indoktriniran ... edni tolk kolkr me je on uspel indoktrinirat ...


Madan Gopal Das wrote on 26.07.2004 at 09:29:37:
ce lahko obstajamo ko se ne zavedamo telesa in ko se ne zavedamo nasega mentala/uma/misli zakaj bi bil pol obstoj zavesti (nas) nujno pogojen s telesom in umom? zavest je neodvisna od obeh, le vcasih se pod vplivom iluzije/neznanja zmotno-poistoveca z njima, tj. kadar hoce delovat v tej materialni sferi. ce teh zelja nima obstaja vecno ciz neodvisno od minljive/stalno se spreminjajoce materije, tko grobe (telo) kot subtilne (um) v popolnem miru.

po enih interpretacijah je zavedanje sebe (ne zavest kot taka) dejansko možno samo v prvem svetu.
vsaj na zemlji.
se reče ... dejansko samo v telesu ... dejansko ... bi lahko reku ... šele takrat ko se najprej poistovetim s telesom (osebnostjo pravzaprav) in na to ugotovim da pravzaprav sploh nisem to telo.
in se vprašam ... kaj pa pol sm?
in začnem ozaveščat

in ko ozavestim SEBE (v popolnosti) ... se zavedam sebe (v popolnosti) ...



t wrote on 26.07.2004 at 11:33:09:
če preberem tvoj prvi stavek "jaz sem tudi to telo, dokler se zmotno-poistovecam z njim."
- iz njega lahko sklepam edino to, da je življenje tukaj in zdaj eno samo napačno poistovečanje (vsaj dokler ne bom srečal kakega pravega breztelesnega jaza) - prenehanje (zmotnega) poistovečanja pa je lahko edino ukinitev telesa (in življenja)

men se zdi da si čist lepo napisu ... zmanjka ti edin pri tem da pravi breztelesni jaz lahko srečaš najprej svoj in zlo težko kakšnga druzga prej.
to srečanje je definitvno možno pred smrtjo telesa.
treba samo pridet na drugo stran ...

defintivno pa je to težko če obstoj tega zanikaš
atme ... kolkr je mdg lepo povedu v takoj naslednjem postu

al te pa neki ne razumem dobr, al pa mava za iste besede druge pomene v glavah ...


Bardo_Thodol wrote on 26.07.2004 at 11:58:56:
Ali se duh trikotnika naseli v stranice, ko se le te sestavijo v (poglej, poglej) - trikotnik?

men se zdi kr fajn tole
dej mi povej ... kaj so ti stranice, če ti je trikotnik telo?

jest bi se drznu rečt, da pride duh, na poti pobere stranice, se zadega v mayo in dokler lahko stranice drži skupi v trikotnik je lahko dol ... mislm da ... celo ... duh ... lahko spreminja stranice in s tem trikotnik ... mislm celo da lahko duh pobere ogromno količino stranic in jih poljubno zlaga v trikotnike, ki jih zlaga spet skupi ... kolkr pač jih ... zna, zmore, ...



tale življenje ... se mi zdi da je to tko kt z osebnostjo pr aryanu ... tko kt ma vrhovni BOG osebnost, tko ma verjetno tud življenje ...
življenje, tako kot ga doživljamo, je možno samo tukaj, na tem planetu, v tem osončju, v tem vesolju (podobno kot osebnost).
zaradi ene zlo čudne reči (o kateri zdej nebi).
življenje v drugem svetu več ni življenje v tem smislu kot je to tukaj ... na zemlji ... je obstoj, ni pa življenje kot tako, ki ga duh doživlja skozi vpetost v telo in ločenost od sebe (in osebnost več ni osebnost) ...

se mi zdi da sm že napisu
v drugem svetu neki manjka ... zavedanje samega sebe (ker pač nisi ločen od sebe) ... to izkušnjo dobiš v prvem svetu (če jo) ... v drugem svetu se izpopolnjuješ za prvi svet (brez podatkov - izkušenj iz drugega sveta, prvega ne moreš 100% realizirat - odživet) ... ko prvi svet izpopolniš do te mere, da se prvi in drugi svet združita (zate / mogoče bolje v tebi ... v tvoji zavesti) padeš v tretji svet ... če je energije zadost ... sestopiš s kolesa ... če si tko izbereš ...
če s mahajnovc ... si pa itak izbereš da greš nazaj dol ...
in poveš še drugim ...




pomoje morm še enkrat napisat, če sm slučajn pozabu ...

jest sm tud 'tudi moje telo' ... in ne samo moje telo ... izvorno celo sm tisto v meni (kot celoti, če se gledam kot 'tudi telo') kar ni telo ...

tako je moje dojemanje sveta

nočem ga nikomur vsiliti

hvala ker berete moje videnja sveta v katerem živim ... kdor je do sm zdržu seveda

žive osebe sm uporabu (izključno) zato ker so njihovi zapisi zbudili v meni pričujoče texte ... ki pa bi morali bit zadost brezosebni da bi naj prišli prav še komu drugemu, za pomoč pri njegovem dojemanju sveta kot ga živi.

za vse texte ki so preosebni se najgloblje opravičujem dotičnim osebam ...





Miska wrote on 26.07.2004 at 21:47:23:
»V najširšem smislu tvoj duh hrepeni po tistem veličastnem trenutku, ko boš zavestno spoznal njegove želje in se združil z njim v radostno enost. Vendar duh nikoli in nikdar ne bo vsiljeval svojih želja tvojemu zdajšnjemu zavestnemu in telesnemu delu. Razum pogosto poskuša vsiliti svojo voljo telesu – in to se mu večkrat posreči. Telo pogosto poskuša obvladati razum – in to mu večkrat uspe. Vendar se niti telesu niti razumu ni treba truditi, da bi obvladala dušo, saj duša nima potreb, v nasprotju s telesom in razumom, ki sta njihova ujetnika, in tako telesu in razumu vseskozi dopušča, naj bo po njunem. Le na ta način lahko celota, imenovana »ti«, ustvarja in pri tem spoznava, kdo je v resnici. To mora storiti z dejanjem zavestnega hotenja in ne skozi dejanje nezavedne poslušnosti. Naloga duše je, da ti da vedeti, kaj si želi; ni njena naloga, da ti to vsili. Naloga razuma je izbrati med različnimi ponujenimi možnostmi. Naloga telesa je udejaniti to izbiro. Kadar telo, razum in duša ustvarjajo skupaj, v sozvočju in združeni, se Bog utelesi. Takrat se duša prepozna skozi lastno izkustvo.«

»Ljudje ste trojna bitja, sestavljeni iz telesa, razuma in duha. Vedno boste trojna bitja, ne le medtem ko živite na zemlji. Tudi po smrti telo in razum ne premineta. Telo spremeni obliko, pri čemer pusti za sabo svoj najotipljivejši del, vendar še vedno obdrži svojo zunanjo lupino. Tudi razum (ki ga ne smete zamenjevati z možgani) te še spremlja, z duhom in telesom se združi v eno samo energetsko gmoto s tremi raszežnostmi ali vidiki. V resnici ste vsi ista energija, s tremi med sabo razlikujočimi se značilnostmi.«


lep

fejst za premislt ...
mislš da obstaja možnost da tale text najdemo v angleščini

kakšna besedica al pa dve mi še narobe stojita ...

al bom mogu kr knjigo prebrat, da osvojim terminologijo mislš?

kaj je mišljeno pod Bog?
kaj pod duša?
kaj pod 'tvoj duh'?

maš kej več na temo 'gmote s tremi raszežnostmi ali vidiki'

'TI' si celota ... to je zadost jasno zapisano ...
izvorno valjda ne ... čeprov ni napisano ...
menda pa da boš po tej izkušnji izvorno troedina celota (če ti bo uspelo seveda) ...
pred to izkušnjo, dvomim da si bil ...


če te dobr razumem miška;
maš TI dušo, ki TI govori
maš razum ki (ta zgornji govor) razume
maš ta presneti ego (ki vse pomučka)
maš telo (ki ta pomučkan govor izvaja)
... vas je že pet ...

ti si še vedno enost vseh teh (kar pač skupi uspejo naklobasat, zadnjo ma pa kuitak ego, kar ga je še ostal), če dobr razumem
me zanima ... kater od teh petih ki sm jih naštel si izvorno po tvojem mnenju TI ... (dej vejce postav preden odgovarjaš Wink )





pomoje vsak žvi ... al po teoriji al pa mal manj po teoriji ...
popolnoma vsak pa po volji drugih, (vsaj) dolker se ne osvobodi


ptica svobode pa ... vemo ... prileti samo enkrat ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Jaz nisem to telo
Reply #115 - 30.07.2004 at 09:56:54
 
tisto cemur jaz pravim pravi-jaz je spiritualna dusa, ali atma in je kategoricno razlicne substance kot materija, bodisi groba (telo) bodisi subtilna (um/emocije, inteligenca/odlocitve, zmotni-ego/osebnost).

tisti, ki gleda televizijo in televizija sta dve kategoricno razlicni stvari. televizija je mrtva stvar, tisti, ki gleda pa ziva. ampak ce tisti, ki hoce gledat televizijo, televizijo prizge ta postane "ziva" (ampak se vedno je odvisna od tistega, ki jo je prizgal). in vcasih se tisti, ki gleda tolk vzivi v televizijo, da se z njo poistoveti. lahko se z njo tud zasvoji. televizija je v resnic in sprva odvisna od tistega, ki jo je prizgal... ampak pol kasnej se lahko zgodi, da tisti, ki jo je prizgal rata odvisen od nje (pogojen).

na podobn nacin je materija sama po sebi mrtva. spiritualna dusa jo spravi v tek in se z njo zmotno-poistoveti, ampak spiritualna dusa in materilno telo sta se zmeri dve razlicni stvari.

nekateri zmotno mislijo da se spirit sam transformira, da postane najprej fino telo in potem se grobo. torej ce delujes z grobim, s tem vplivas na vse visje nivoje. ti ponavadi tko kot siaj mislijo, da je vse le ena homogena celota. ampak v resnic ni.

med nami in materijo je kategoricna razlika. vcasih pride med njima do povezave in s tem zmotnega poistovecanja in zasvojenosti, ampak resnica o razlicnosti se vedno obstaja, ceprav se jo vcasih tezko zazna.

ker je telo minljivo, podvrzeno raznoraznim boleznim, ostarelosti, vremenskim vplivom itd., spiritualna dusa, ki se je z njim poistovetla tud "trpi". ampak trpljenje lahko v trenutku odstranmo, ko/ce se zavemo, da mi v resnic sploh nismo to telo, ampak spiritualna dusa, ki je v bistvu "prizgala" to telo.

npr. ce tisti, ki gleda televizijo gleda zelo grozen film ga je ob tem strah. ampak ce on ugasne televizijo strah scasoma izpuhti. al pa ce ponoc sanjamo... vcasih se nam zdi, da nas bo v sanjah pojedel tiger in nas je strah, ampak ko se zbudimo se scasoma pomirimo, strahu ni vec. lahko sanjamo vcasih tud kej prijetnega ampak ko se zbudimo, tistega ni vec in smo razocarani.

na tej televiziji (materiji), ki smo jo przgal se vrtijo raznorazni filmi, ampak princip vseh je isti. vsi se zacnejo, neki casa trajajo in pol minejo. tko je tud s tem nasim telesom ali z vsemi nasimi materialnimi emocijami, pridejo in grejo, mi pa ostajamo isti.

ce spoznamo, da "mi" nismo ta minljiva/stalno se spreminjajoca materija, avtomatsko postavmo svoj "pravi" interes v ospredje, torej pred interes tistega, ki nam ne prinese nic trajno prijetnega ampak le zasvojenost in trpljenje.

osvobodimo se!

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Jaz nisem to telo
Reply #116 - 30.07.2004 at 10:06:14
 
tist, ki je suzenj svojga telesa (televizije : beri zgornji post) ponavad izvaja ne nujno potrebne aktivnosti kot so jedenje mesa, jemanje drog, pitje alkohola, kajenje, neprimerno seksanje, ilegalni nacini sluzenja denarja (ki ga nikol ni dovolj za vse potrebe) ...., ki ga vse peljejo v se nadaljno in vedno globjo navezanost in poistovecanje s tem telesom in s tem tudi vseh ostalih skrbi in strahu.

Hari bol.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Jaz nisem to telo
Reply #117 - 30.07.2004 at 10:12:59
 
in ce en nima kej pametnega za pocet (oz. je spoznal, da je samo za to, da je) bo zihr slej k prej prizgal "televizijo" (beri zgornja dva posta). zato sveti spisi pravijo, da je pametno za spiritualno duso (realiziranga individualca), da stalno vdano sluzi svoj izvor, Boga, Sri Krishno sam in v sodelovanju s se ostalimi realiziranimi individualci.

"mi" smo zavest (brahman, atma) in nismo materija (grobo in subtilno telo) in smo vedno odvisni od Sri Krishne, ki je nad-zavest (para-brahman, paramatma). "mi" brez naklonjene povezave z Njim ne mormo obstajat v vednoraznolikem, vedno svezem in trajnem srecnem stanju.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Jaz nisem to telo
Reply #118 - 30.07.2004 at 12:32:32
 
Quote:

'TI' si celota ... to je zadost jasno zapisano ...  
izvorno valjda ne ... čeprov ni napisano ...  
menda pa da boš po tej izkušnji izvorno troedina celota (če ti bo uspelo seveda) ...  
pred to izkušnjo, dvomim da si bil ...  


če te dobr razumem miška;
maš TI dušo, ki TI govori
maš razum ki (ta zgornji govor) razume
maš ta presneti ego (ki vse pomučka)
maš telo (ki ta pomučkan govor izvaja)
... vas je že pet ...


Aristotel je v svojem delu 'o duši' precej natančno določu dušo kot tisto eno in nedeljivo, v katero se stika vseh pet čutov in hkrat tud tisto eno, iz katerega se  vseh teh pet čutil upravlja. Duša je torej ena in nedeljiva in je hkrati v dvojni vlogi pri vseh motoričnih bitjih, torej tistih, ki so sposobna avtonomnega gibanja.  

Taka psihologistična opredelitev duše mi čist zadošča.

Kako racionalni človeški   um utemljuje  svoje mesto/vlogo med čutnim telesom in nadčutno dušo in kako  jaz opravičuje svoje mesto med  podružbljenim   človeškim bitjem in individulano dušo pa so specifično človeška vprašanja, na katera vsaka doba v skaldu z 'duhom časa' drugače odgovarja, tkko da enga metafizičnega, za vse čase veljavnega odgovora ne bomo nikol najdl.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Jaz nisem to telo
Reply #119 - 30.07.2004 at 12:42:53
 
titud wrote on 30.07.2004 at 12:32:32:
Aristotel je v svojem delu 'o duši' precej natančno določu dušo kot tisto eno in nedeljivo, v katero se stika vseh pet čutov in hkrat tud tisto eno, iz katerega se  vseh teh pet čutil upravlja. Duša je torej ena in nedeljiva in je hkrati v dvojni vlogi pri vseh motoričnih bitjih, torej tistih, ki so sposobna avtonomnega gibanja.  

Taka psihologistična opredelitev duše mi čist zadošča.

katere vloge pa lahko po Aristotlu ali po tebi titud igra ta "dusa". a sta to teledve : ali obstaja samo za to, da obstaja ali pa prizge "televizijo" in se igra z iluzijo cutnega zaznavanja in se na konc s tem zasvoji in to sam za to, da se lahko pol osvobodi in spet obstaja le za to da obstaja?

a obstaja po Aristotlu (ali tebi) se kasna druga (bolj smiselna) vloga, ki jo "dusa" lahko igra?

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 6 7 8 9 10 ... 16