Evo, gape, zdaj imam čas, pa tudi knjigo pred sabo, da ti pretipkam tudi kaj iz nje.
gape wrote on 30.07.2004 at 02:48:17:mislš da obstaja možnost da tale text najdemo v angleščini
Bi bilo treba dobit izvirnik (Donald Neal Walsh: Conversations with God). Obstajajo trije deli, ampak tole sem jaz našla v prvem delu. Book 1 torej. Bom tudi jaz kaj pogledala, če se bom kje v kakšni takšni knjižnici znašla.
gape wrote on 30.07.2004 at 02:48:17:al bom mogu kr knjigo prebrat, da osvojim terminologijo mislš?
Po moje bi bilo najbolje tako, ja. Saj veš – karkoli ti jaz govorim iz knjige, ti že govorim obarvano po moje. Tako, kot sem jaz tisto doživela. In ti bi tisto lahko doživel čisto drugače, če bi ti bral knjigo. Če se boš odločil za to – še vedno jih lahko najdeš pri meni.
gape wrote on 30.07.2004 at 02:48:17: kaj je mišljeno pod Bog?
kaj pod duša?
kaj pod 'tvoj duh'?
maš kej več na temo 'gmote s tremi raszežnostmi ali vidiki'
Uf, tule si mi pa dal dela… predvsem za razmišljat, katere odlomke naj izbiram, da bi ti najbolj verodostojno prikazala tole. Nisem prepričana, da bom zadela, saj se vse to »vleče« skozi celo knjigo in v bistvu sem zdajle knjigico samo na-ključ-no odpirala in prepisovala tisto, kar je tale ključ pač prinesel. Bi ti pa glede prav na tale tvoja vprašanja zdaj res toplo priporočila branje knjige, če te to zanima.
Tule so pa na-ključ-no izbrani odlomki:
»Če verjameš, da je Bog nekakšno vsemogočno bitje, ki prisluhne vsem prošnjam, nato pa na nekatere odgovori »da«, na druge »ne« in na ostale »morda, ampak ne zdaj«, potem se motiš. Če verjameš, da je Bog stvarnik in tisti, ki odloča o vseh stvareh v tvojem življenju, se motiš. Bog je opazovalec, ne stvarnik. In Bog čaka v pripravljenosti, da ti bo pomagal živeti tvoje življenje, vendar ne na način, kakršnega bi ti morda pričakoval. Ni božja naloga, da ustvari ali izniči razmere ali pogoje tvojega življenja. Bog je ustvaril tebe, po božji podobi in liku te je ustvaril. Ti si ustvaril vse drugo, z močjo, ki ti jo je dal Bog. Bog je ustvaril življenjski proces in sámo življenje, kakršnega poznaš. Vendar ti je Bog dal svobodno voljo, da z življenjem ravnaš, kakor se ti zdi.«
»Prav zaradi dvoma o končnem izidu je nastal vaš najhujši sovražnik, ta pa je strah. Kajti, če dvomite o izidu, morate nujno dvomiti o stvarniku – dvomiti morate o Bogu. In če dvomite o Bogu, morate vse svoje življenje živeti v strahu in krivdi. Če dvomite o božjih namenih - in zmožnosti Boga, da zagotovi končni izid – kako naj se kadarkoli sprostite? Kako naj kadarkoli resnično najdete mir?
Vendar ima Bog vso moč, da izide prilagodi svojim namenom. Ker tega ne morete in nočete verjeti (čeprav hkrati trdite, da je Bog vsemogočen), ste morali v svoji domišljiji ustvariti moč, ki je božji enaka, da bi iznašli način, ki omogoča, da se božja volja izjalovi. In tako ste v svoji mitologiji ustvarili bitje, ki mu pravite »hudič«. Za nameček ste si še izmislili, da se Bog vojskuje s tem bitjem (kajti menili ste, da Bog rešuje težave tako kakor vi). Nazadnje ste si čisto resno umislili, da bito vojno Bog utegnil izgubiti.
Vse našteto je sicer v nasprotju z vsem, kar veste o Bogu, vendar vam tega ni mar. Živite v svojih utvarah in zato občutite strah, in to vse samo zaradi svoje odločitve, da boste dvomili o Bogu.
Kaj pa, ko bi se odločili drugače? Kakšne bi bile posledice?
Povem ti: živel bi, kakor je živel Buda. Kakor je živel Jezus. Kakor so živeli vsi svetniki, kar ste jih kdaj poveličevali.«
»Bog Oče je spoznanje – je oče vsega razumevanja, spočetnik vsega izkustva, saj ne moreš izkusiti tistega, česar ne veš.
Bog Sin je izkustvo – utelešenje, udejanjanje vsega tistega, kar Oče ve o sebi, saj ne moreš biti tisto, česar nisi izkusil.
Bog Sveti duh je bivanje – breztelesnost tistega, kar je Sin izkusil o sebi; preprosta, najvišja bit, ki je mogoča samo skozi spomin na spoznanje in izkustvo. To preprosto bivanje je blaženost. To je stanje Boga potem, ko se je spoznal in izkusil. To je tisto, po čemer je Bog hrepenel na začetku.«
»Ti si trojno bitje. Sestavljen si iz telesa, razuma in duha. To troje bi lahko poimenoval tudi fizično, nefizično in metafizično. To je sveta trojica, ki ste ji ljudje nadeli različna imena.
To, kar si ti, sem tudi jaz. Razodevam se kot troje v enem. Nekateri od vaših teologov so to trojnost imenovali Oče, Sin in Sveti duh.
Vaši psihiatri so prepoznali to trivladje in ga poimenovali zavest, podzavest in nadzavest.
Vaši filozofi so ga imenovali id, ego in superego.
Znanost ga imenuje energija, materija in antimaterija.
Pesniki govorijo o razumu, srcu in duši.
Pripadniki gibanja New Age omenjajo telo, razum in duh.
Vaš čas je razdeljen na preteklost, sedanjost in prihodnost. Mar to ne bi moglo biti isto kot podzavest, zavest in nadzavest?
Tudi prostor je razdeljen na troje: na tisto, kar je tukaj, na tisto, kar je tam, in na prostor vmes. Najteže in najmanj oprijemljivo se da opredeliti in opisati prav »prostor vmes«. V trenutku, ko ga začneš opredeljevati ali opisovati, ta prostor postane »tisto, kar je tukaj« ali »tisto, kar je tam«. Vendar vemo, da »prostor vmes« je. Zaradi njega »tukaj« in »tam« ostajata na svojem mesti – kakor zaradi večnosti tudi prej« in Pozneje ostajata na svojem mestu.
Ti trije tvoji vidiki so pravzaprav energija treh vrst. Lahko bi jih imenoval misel, beseda in dejanje. Vsi trije skupaj pravzaprav ustvarjajo določen učinek – ki ga ti v svojem jeziku in pojmovanju imenuješ občutje ali izkustvo.
Tvoja duša (podzavest, id, duh, preteklost itd.) je skupni seštevek vseh občutij, kar si jih kdaj imel (kar si jih kdaj ustvaril). Svoje zavedanje nekaterih od njih imenuješ spomin. Kadar se spominjaš, ponovno sestavljaš in združuješ v celoto posamezne dele.
Ko boš spet zbral vse svoje dele, se boš spomnil, kdo si v resnici«
gape wrote on 30.07.2004 at 02:48:17: če te dobr razumem miška;
maš TI dušo, ki TI govori
maš razum ki (ta zgornji govor) razume
maš ta presneti ego (ki vse pomučka)
maš telo (ki ta pomučkan govor izvaja)
... vas je že pet ...
ti si še vedno enost vseh teh (kar pač skupi uspejo naklobasat, zadnjo ma pa kuitak ego, kar ga je še ostal), če dobr razumem
Hmm… izvorno sem duša, torej ja, imam dušo. Poleg duše imam vsekakor res tale presneti ego, ki mi vseskozi nagaja in hoče nekam po svoje vlečt. Samo ne tja, kamor moja duša hoče. Potem se pa kregata. Ego je seveda bolj glasen, bolj tečen, bolj siten, duša govori tiho, tako da jo komaj slišim. No ja – se mi zdi, da je začela postajat vse bolj glasna, od takrat, ko se jo učim slišati. Ali pa je začel tale ego obupavat, kaj pa vem. Pa mi je vseeno, kaj se z njim dogaja – če še vedno je, pa ga jaz pač samo sprejemam kot nek moj del (pa morda zato ni več tako glasen), ali pa sem ga razbila, pa zdaj še košček po koščkom razbijam (pa ga je na ta način vedno manj) – mi je pomembno, da svojo dušo vse bolj slišim. No, potem imam razum, ki razume tako ego in dušo, sledi pa tistemu, ki je v boju med njima bolj glasen, ki zmaga. In ja – potem imam še telo, ki udejani tisto, kar razum ukaže. Ali je to glas ega ali pa glas duše. In potem se zgodba odvija naprej… odvisno prav od tega, kdo je v boju zmagal, oz. kateremu glasu je sledil moj razum. Ampak tudi zato: jaz sem TUDI to telo…
Nekako tako, malo bolj po otroško napisano. Pa je tudi otrok del mene – ampak to je pa že transakcijska analiza… na toliko različnih načinov se da razmišljat o tem…
P.S: kaj imaš pa ti z mojimi vejicami neke probleme? Če te motijo – saj veš, kje se nahaja problem, če me želiš pa na konzultacije k Mateji poslat – pa prav. Jaz se vedno rada učim, če imam dobrega učitelja. Tako ali drugače…