Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 29 30 31 32 33 ... 90
(Read 279041 times)
ajgor
Ex Member




Re: Sanje
Reply #450 - 27.08.2008 at 16:12:15
 
titud wrote on 27.08.2008 at 10:39:18:
Quote:
Potem pa vzemi mojo razlago kot dnevno doživetje. Nekatere sanje so površinske, dnevne in če želiš lahko za take narediš tudi te.

Lp,Igor


Mislim, da sem ti na ta post odgoril s prejšnjim, namenjenim murileonu. Drugače pa se tudi iz površinskih/dnevnih sanj po moje da izluščit neka aretipska/univerzalna sporočilnost, tako kot jo nekateri zanjo iz vskokratnega občutja  še tako banalnega/vskadnjega dogodka.
 

Seveda se da, samo moraš gledati celostno. Sam sem pri tebi gledal še tvojo razlago teh sanj. To kar si govoril iz zavednega.

Lp, Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #451 - 28.08.2008 at 08:29:34
 
titud wrote on 27.08.2008 at 15:51:15:
murileon wrote on 27.08.2008 at 11:57:14:
Situacija, iz katere nezavedno jemlje simbole za prikaz mojih notranjih dogajanj. To sem včeraj nagruntal s pomočjo moje partnerke.
Simboli so bili verjetno ustvarjeni sčasoma. Verjetno so povezani z mojo psihološko stvarnostjo, ki je nastajala obdana z stvarnimi ljudmi, ki sedaj funkcionirajo kot simboli v mojem nezavednem.



Konkretne osebe tud pri men dostiikrat  opravljajo funkcijo simbola, ki me povežejo z nezavednimi energijami dost  učinkovito (brez  odvečnih blokad po eni ali brez nekontroliranih izlivov po drugi strani).    Ker so mi znane/domače, z več zaupanja opravlajo funkcijo, ki jim jo sanjska zavest 'nalepi', saj v real lajfau večinoma take funkcije v mojem življenju ne opravlajo neposredno. Kljub bizarnosti/čudaškošti to niso neki friki, ki bi me v sanjah dajali občutek ogroženosti, ki bi mi ga zagotovo dajali kot popolni tujci.

Psiha je res zvita, ko išče poti do svojih izvorov...      



Hmmm. Če je človek pod hudim stresom in je njegovo duševno stanje ogroženo, potem se pojavijo kake kompenzatorne sanje, ali pa sanje, ki v psiho pripeljejo kakšen arhetipski simbol oziroma pokažejo premike, spremembe v psihološki strukturi človeka.  Ko sanjaš bližnje je treba vzeti v uvid, da gre mogoče za sanje, ki objektivno prikazujejo nekaj, kar tvoja zavest ne opazi in pretehtati ali gre za objektivni ali subjektivni (simboli) prikaz. Mogoče so simboli, ki jih sanje uporabijo dejansko najbolj primerni za prikaz duševnega stanja in vsebine nezavednega niso nič strašnejše od teh simbolov. Zakaj tak strah pred nezavednim ? Aktivno stvarno in socialno življenje po navadi ozdravi pretiran vpliv nezavednega. Res je, da smo ljudje različni. Zase ti najbolje veš.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #452 - 28.08.2008 at 09:53:19
 
Quote:
Seveda se da, samo moraš gledati celostno. Sam sem pri tebi gledal še tvojo razlago teh sanj. To kar si govoril iz zavednega.

Lp, Igor


Smiselnost interpretacije sanj se po moje skriva v konstruriranju celostnosti nezavednega in zavednega, saj je po moje  ni mogoče ustvariti niti iz samih sanjskih občutij (pa naj bodo zaradi svoje intenzivnosti še tako totalitarna) niti iz same zavestne interpretacije teh (ki se zaradi svoje  logčno-razumske razumske narave punuja kot edino zveličavna in s tem vse vsebujoča/totalna resničnost).

Celostnost je zame neki tisti skrivnostni 'vmesnik', ki je edino 'zveličeven' samo zato, ker je prava celostnost že zaradi svoje narave nespoznatna  kljub poskusom, da bi si jo prilastili tako  sanjska kot budna zvest.  Kakšna celostnost pa bi to bila, če bi potrebovala zunanji subjekt, v katrem bi se šele lahko pripoznala  kot objektivna celostnost?      
Back to top
« Last Edit: 28.08.2008 at 14:47:24 by titud »  
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #453 - 28.08.2008 at 10:41:16
 
murileon wrote on 28.08.2008 at 08:29:34:
Hmmm. Če je človek pod hudim stresom in je njegovo duševno stanje ogroženo, potem se pojavijo kake kompenzatorne sanje, ali pa sanje, ki v psiho pripeljejo kakšen arhetipski simbol oziroma pokažejo premike, spremembe v psihološki strukturi človeka.  Ko sanjaš bližnje je treba vzeti v uvid, da gre mogoče za sanje, ki objektivno prikazujejo nekaj, kar tvoja zavest ne opazi in pretehtati ali gre za objektivni ali subjektivni (simboli) prikaz. Mogoče so simboli, ki jih sanje uporabijo dejansko najbolj primerni za prikaz duševnega stanja in vsebine nezavednega niso nič strašnejše od teh simbolov. Zakaj tak strah pred nezavednim ? Aktivno stvarno in socialno življenje po navadi ozdravi pretiran vpliv nezavednega. Res je, da smo ljudje različni. Zase ti najbolje veš.


Aktivno stvarno in socilano življenje je ponavadi le sredstvo odpora in način obrambe pred kakršnimkoli vplivom nezavednega, saj se ta vpliv kaže kot potencilana grožnja z dekonstrukcijo tako kreiranega stvarnega socialnega življneja. Sam sem imel v svoji mladosti po moje drugačen problem: počutil dem se stvarno in socilano preslabo uposobljenga, da bi s svojo  aktivnostjo lahko 'spedenal' izlive nezavednega v  real lajf. Zato sem se v zrelih letih začel ukvarjat s t.i. duhovnostjo, po domače rečeno sem hotel prijeti bika za roge in ga ukrotiti/udomačiti   na njegovem lastnem terenu. Psihonaliza in znotraj njepredvsem sanje, simbolizem, mitologija in  ezoterika na splošno so me kljub prejšnjem zavetnem odporu in težnji po njihovi 'demistifikaciji' zato nekako potegnili 'noter', začel sem spoznavati, da delujejo po svoji lastni logiki, ki se ji je treba najkprej prepustit in jo sprejet ter ji brezpogojno zaupat, saj  šele tako   postanejo skrivnostni mehanizmi psihe dostopni zavesti in s tem nekako 'domači'. Udomačitev zato počasi ne jemljem več kot bikobosrko 'krotenje' ali 'dresiranje' nezavednega, ampak kot učenje  sprejamanja ob  hkratnem čudenju in učenju, hkrati s tem procesom pa tudi stavrno in socialno življenje postaja vse manj obremenjeno s strahovi in neprestanimi borbami z mlini na veter, v katere bi vzapletal v želji po ohranjanu svoje (priučene/prevzete?) identititete in umetnem  konsruiranju svoje  individualnsoti. Pri tem sem imel/imam srečo, da imam stvarnem in socialnem življneju blizu sebe t.i. vodnico, ki je s svetom duhovnosti zaradi sile življnejskih razmer dosti bolj familirana, kar ji sprva nisem verjel in ji nisem zaupal, dokler se v teku skupnih let ni izkazalo, da taka familiarnost dejansko usposablja čoveka za aktivno socialno življnje ob hkratnem ohranjanu lastne identete in spontane idividualizacije. Ta poteka seveda aktivno/borbeno ob številnih konfliktih z okoljem, a ti kokonflikti  usposabljajo za realno življnje brez tistega  stresa, ki je zančilen za tiste, ki mistificarjo/mo duhovnost in se zato ne čutijo/mo dovolj usposbljenje  za stvarno življenje ob stalnem stiku z nezavednim.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Poet
Ex Member




Re: Sanje
Reply #454 - 28.08.2008 at 10:54:22
 
Čist neki bom povedal tako mimgrede, zakaj se meni sanje zdijo brezveze in tako naprej.

Ker ... ko človek spi in je v globokem snu se ne zaveda ničesar. Sanje so pa malo boljše od tega nezavednega stanja. Ampak vse to je nezavedno, lahko bi se reklo da je na drugi strani vesolja, na tisti, kjer vesolje ne ve za samega sebe več.

In se s sanjami ukvarjajo predvsem taki ljudje, ki ne marajo te trenutne realnosti in pred katero želijo ubežati v sanjski svet, ki je nezavedno in s tem ko je nezavedno tudi nimajo več vseh tistih "težav" ki jih bojda pestijo v sedanjem življenju. Ampak ravno to je tista salamenska natega, ker v tistem stanju človeka sploh ni in ni več pričevanja vesolju, zato tudi ni nobene modrosti in uvida in nič - sanje so brezvezen balast in samo stran pot, da bi se ja še naprej slepili in ne več videli realnosti take kot je.

Hudirja hudega, zdajle v tem trenutku smo živi in samo zdajle v tem trenutku se lahko zavedamo vsega kar nas obdaja, v sanjah pa ne. In zakaj zaboga so vam sanje bolj zanimive od tega trenutnega življenja? Zato ker mislite kako da je ta trenutna realnost grozna, pa sploh ni, to nam govorijo samo naši bedasti umski vzorci, ki smo jih sprejeli od civilizacije, posledično vesoljne lastne teme.

Lp, Poet
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #455 - 28.08.2008 at 11:10:44
 
titud wrote on 28.08.2008 at 10:41:16:
murileon wrote on 28.08.2008 at 08:29:34:
Hmmm. Če je človek pod hudim stresom in je njegovo duševno stanje ogroženo, potem se pojavijo kake kompenzatorne sanje, ali pa sanje, ki v psiho pripeljejo kakšen arhetipski simbol oziroma pokažejo premike, spremembe v psihološki strukturi človeka.  Ko sanjaš bližnje je treba vzeti v uvid, da gre mogoče za sanje, ki objektivno prikazujejo nekaj, kar tvoja zavest ne opazi in pretehtati ali gre za objektivni ali subjektivni (simboli) prikaz. Mogoče so simboli, ki jih sanje uporabijo dejansko najbolj primerni za prikaz duševnega stanja in vsebine nezavednega niso nič strašnejše od teh simbolov. Zakaj tak strah pred nezavednim ? Aktivno stvarno in socialno življenje po navadi ozdravi pretiran vpliv nezavednega. Res je, da smo ljudje različni. Zase ti najbolje veš.


Aktivno stvarno in socilano življenje je ponavadi le sredstvo odpora in način obrambe pred kakršnimkoli vplivom nezavednega, saj se ta vpliv kaže kot potencilana grožnja z dekonstrukcijo tako kreiranega stvarnega socialnega življneja. Sam sem imel v svoji mladosti po moje drugačen problem: počutil dem se stvarno in socilano preslabo uposobljenga, da bi s svojo  aktivnostjo lahko 'spedenal' izlive nezavednega v  real lajf. Zato sem se v zrelih letih začel ukvarjat s t.i. duhovnostjo, po domače rečeno sem hotel prijeti bika za roge in ga ukrotiti/udomačiti   na njegovem lastnem terenu. Psihonaliza in znotraj njepredvsem sanje, simbolizem, mitologija in  ezoterika na splošno so me kljub prejšnjem zavetnem odporu in težnji po njihovi 'demistifikaciji' zato nekako potegnili 'noter', začel sem spoznavati, da delujejo po svoji lastni logiki, ki se ji je treba najkprej prepustit in jo sprejet ter ji brezpogojno zaupat, saj  šele tako   postanejo skrivnostni mehanizmi psihe dostopni zavesti in s tem nekako 'domači'. Udomačitev zato počasi ne jemljem več kot bikobosrko 'krotenje' ali 'dresiranje' nezavednega, ampak kot učenje  sprejamanja ob  hkratnem čudenju in učenju, hkrati s tem procesom pa tudi stavrno in socialno življenje postaja vse manj obremenjeno s strahovi in neprestanimi borbami z mlini na veter, v katere bi vzapletal v želji po ohranjanu svoje (priučene/prevzete?) identititete in umetnem  konsruiranju svoje  individualnsoti. Pri tem sem imel/imam srečo, da imam stvarnem in socialnem življneju blizu sebe t.i. vodnico, ki je s svetom duhovnosti zaradi sile življnejskih razmer dosti bolj familirana, kar ji sprva nisem verjel in ji nisem zaupal, dokler se v teku skupnih let ni izkazalo, da taka familiarnost dejansko usposablja čoveka za aktivno socialno življnje ob hkratnem ohranjanu lastne identete in spontane idividualizacije. Ta poteka seveda aktivno/borbeno ob številnih konfliktih z okoljem, a ti kokonflikti  usposabljajo za realno življnje brez tistega  stresa, ki je zančilen za tiste, ki mistificarjo/mo duhovnost in se zato ne čutijo/mo dovolj usposbljenje  za stvarno življenje ob stalnem stiku z nezavednim.


Aktivno socialno in stvarno življenje, kakor tudi duhovnost in tudi sanje zaradi sanj in še kaj, so lahko seveda obramba ali mamilo ali slepilo pred psihološko realnostjo ali pred kako drugo realnostjo. Očitno je, da imaš neke izkušnje, zato te je zanimivo in poučno brati. Kako pa tvoja vodnica zaznava nezavedno ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #456 - 28.08.2008 at 11:52:34
 
Poet wrote on 28.08.2008 at 10:54:22:
Čist neki bom povedal tako mimgrede, zakaj se meni sanje zdijo brezveze in tako naprej.

Ker ... ko človek spi in je v globokem snu se ne zaveda ničesar. Sanje so pa malo boljše od tega nezavednega stanja. Ampak vse to je nezavedno, lahko bi se reklo da je na drugi strani vesolja, na tisti, kjer vesolje ne ve za samega sebe več.

In se s sanjami ukvarjajo predvsem taki ljudje, ki ne marajo te trenutne realnosti in pred katero želijo ubežati v sanjski svet, ki je nezavedno in s tem ko je nezavedno tudi nimajo več vseh tistih "težav" ki jih bojda pestijo v sedanjem življenju. Ampak ravno to je tista salamenska natega, ker v tistem stanju človeka sploh ni in ni več pričevanja vesolju, zato tudi ni nobene modrosti in uvida in nič - sanje so brezvezen balast in samo stran pot, da bi se ja še naprej slepili in ne več videli realnosti take kot je.

Hudirja hudega, zdajle v tem trenutku smo živi in samo zdajle v tem trenutku se lahko zavedamo vsega kar nas obdaja, v sanjah pa ne. In zakaj zaboga so vam sanje bolj zanimive od tega trenutnega življenja? Zato ker mislite kako da je ta trenutna realnost grozna, pa sploh ni, to nam govorijo samo naši bedasti umski vzorci, ki smo jih sprejeli od civilizacije, posledično vesoljne lastne teme.

Lp, Poet


Vsaka civilizacija, ki določa umske vzorce, je utemljena na celotnem spektru kolektivne zavesti, v katerega je, če si  to prizna  ali ne, vtakana tudi sanjska zvest (bolje rečena aktualna  interpretacija sanjske zavesti). Sanj tako ni mogoče izključiti iz naših umskih vzorcev, pa če so še tako bedasti (po moje ravno zaradi sanj niso tako bedasti, ne pa, da so bedsti zaradi njih). Psihonalitiki kot je Jung ne počenjo nič drugega kot to, da sanje postvljajo nazaj na  mesto, iz katerega jih je racionalistična paradigma želela izriniti in se je zato izkazla za bedsto. Seveda je rakcija na  racionalistično pardigmo tudi to, da se sanje postvljajo na nezaslužen piedestal (po vsakem obdobju realizma pač vznikne njegov antipod -  obdobje romantike), kar se morda dogaja tudi v obdobju  new age-a, nove duhovosti in renesanse religioznosti. V tem smilu preobteženost postmoderne dobe  s pomenom sanjaja morda res postane  balast, toda drugačne vrste od tistega, kot ga jim je dodelila racioanlistčna  moderna.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #457 - 28.08.2008 at 12:34:09
 
murileon wrote on 28.08.2008 at 11:10:44:
Očitno je, da imaš neke izkušnje, zato te je zanimivo in poučno brati. Kako pa tvoja vodnica zaznava nezavedno ?


Glede na samorastniško izkušnjo, zaznamovano z odračšanjem na socialnem robu brez očeta, ki bi ji predstvaljal aktivnega agenta socializacije, zaznava nezavedno kot prvo izhodišče in zadnje zatošišče njene stvarne dejavnosti in socializacije. Neobremenjena  s pričakovanji pomemnih drugih  je bila tako prisiljena iznajti   model, kako izponjevati pričakovanja vseh in hkrati nobenga konkrentega posebej, zato ji konfliktnost vlog, ki jih je v socialnem svetu tako kot vsi 'normalni' prisiljena igrat,  ne pozvroča stresa, saj se sproti 'čisti' in uravnoveša (to seveda ne izključeje tega, da povzroča strese vsem, ki vanjo projeciramo svoja pričakovanja v naših umišljenih vlogah zanjo 'pomebnih drugih', ki si egostično/zaščitniško želimo zasest navidnezno  prazen prostor, ki je nastal s odsotnostjo 'konkretnega drugega). Zanimivo, da  v njenemu vodniškemu-žrtvovalno-odrešeniškemu sindromu (jest se ga včasih napačno  enačil z manjvrednostnim kompleksom, ki ga poznamo  tud pri kristusu, pri katerem je odstnost konkretnega očeta zapolnil z vsemogočnim  bogom-očetom in se s tem manjvrednostnega kompneziral z  večrednostim) praznega mesta ni zapolnil bog ampak bolj abstarkten panteziem, ki poleg vere v pravo vodstvo in pravičnost (duhovne in stvarne) narave vključuje tude vera človeka in skupnost od otrok in družine do prijateljev, sodelavcev, lokalnega okolja in človeštva sploh. V taki sitaciji si je izostrila  zaupanje v lastno intuiticijo z vsemi  možnimi  ezoteričnih pripomočki od ciganskih kart do tarota in astroloških kart, izostrila si je socilane komunikacijske veščine in predvsem  čut za družbene nezaščitene (predvsem za otroke in druge družbene marginalce, ki so jih trajno ranile  neugodne socialne okoliščine npr. ločitve, etnične/verske/narcioanlne delitve), do kterih pa v bistvu ni toliko milsotna kot je aktivna animatorkaza to, da si ne bi pustili vzet samodostojanstva in vere vase kljub trženji okolice, da bi jim ga vzeli in jih ponižali v vlogo žrtev...            
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #458 - 28.08.2008 at 13:48:57
 
Poet wrote on 28.08.2008 at 10:54:22:
Čist neki bom povedal tako mimgrede, zakaj se meni sanje zdijo brezveze in tako naprej.

Ker ... ko človek spi in je v globokem snu se ne zaveda ničesar. Sanje so pa malo boljše od tega nezavednega stanja. Ampak vse to je nezavedno, lahko bi se reklo da je na drugi strani vesolja, na tisti, kjer vesolje ne ve za samega sebe več.

In se s sanjami ukvarjajo predvsem taki ljudje, ki ne marajo te trenutne realnosti in pred katero želijo ubežati v sanjski svet, ki je nezavedno in s tem ko je nezavedno tudi nimajo več vseh tistih "težav" ki jih bojda pestijo v sedanjem življenju. Ampak ravno to je tista salamenska natega, ker v tistem stanju človeka sploh ni in ni več pričevanja vesolju, zato tudi ni nobene modrosti in uvida in nič - sanje so brezvezen balast in samo stran pot, da bi se ja še naprej slepili in ne več videli realnosti take kot je.

Hudirja hudega, zdajle v tem trenutku smo živi in samo zdajle v tem trenutku se lahko zavedamo vsega kar nas obdaja, v sanjah pa ne. In zakaj zaboga so vam sanje bolj zanimive od tega trenutnega življenja? Zato ker mislite kako da je ta trenutna realnost grozna, pa sploh ni, to nam govorijo samo naši bedasti umski vzorci, ki smo jih sprejeli od civilizacije, posledično vesoljne lastne teme.

Lp, Poet


Zakaj se trudiš s pisanjem, če nimaš nobenih izkušenj s sanjami in ti glede njih ni nikoli nič potegnilo ? Od kod tvoja potreba sesuvati nekaj, o čemer pojma nimaš ? Kakšno je tvoje MNENJE ali mnenje kogarkoli drugega je irelevantno. Smisel te teme je, da kaj napišejo tisti, ki se jim o temi kaj svita in podelijo svoje izkušnje in znanja z drugimi, ki jih ta tema zanima. Mnenja so nekaj butastega in so namenjena političnim, verskim in ideološkim igram.
S sanjami se človek lahko ukvarja čisto profesionalno v terapevtske namene in tudi za samorazvoj. Napisal si tako, kot da te duhovne globine, ki jih tudi sanje vsebujejo, sploh ne zanimajo, ampak te zanima samo akcija in life.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #459 - 28.08.2008 at 14:03:33
 
murileon wrote on 28.08.2008 at 08:29:34:
 
Mogoče so simboli, ki jih sanje uporabijo dejansko najbolj primerni za prikaz duševnega stanja in vsebine nezavednega niso nič strašnejše od teh simbolov.


Po mojih izkušnjah s sanjami, sanjski simboli omogočajo globlji in večplastni vpogled v lastno realnost. Omogočajo uvid v bolj celostno sliko lastnega življenja, ki jo v stanju budnosti težje uzreš. Simbolni prikaz nečesa iz realnega življenja nosi v sebi zgodbo, sestavlja različne delce, ki ostajajo v budnosti razpršeni. Po mojih izkušnjah imajo orientacijsko in s tem terapevtsko vrednost.  
Skratka, sanjski simbol pove neprimerno več o dogajanju v "realnosti" (o tistem, kar v budnem stanju prezremo) kot bi neka konkretna, objektivna podoba. Naša komunikacijska sredstva v budnem stanju so mizerno revna v primerjavi s sanjskim jezikom.
Mimogrede, poimenovati zgolj budno stanje realno življenje, je po moje zmotno. Sanje so del naše realnosti.


Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #460 - 28.08.2008 at 14:23:15
 
Poet wrote on 28.08.2008 at 10:54:22:
Čist neki bom povedal tako mimgrede, zakaj se meni sanje zdijo brezveze in tako naprej.

Ker ... ko človek spi in je v globokem snu se ne zaveda ničesar. Sanje so pa malo boljše od tega nezavednega stanja. Ampak vse to je nezavedno, lahko bi se reklo da je na drugi strani vesolja, na tisti, kjer vesolje ne ve za samega sebe več.

In se s sanjami ukvarjajo predvsem taki ljudje, ki ne marajo te trenutne realnosti in pred katero želijo ubežati v sanjski svet, ki je nezavedno in s tem ko je nezavedno tudi nimajo več vseh tistih "težav" ki jih bojda pestijo v sedanjem življenju. Ampak ravno to je tista salamenska natega, ker v tistem stanju človeka sploh ni in ni več pričevanja vesolju, zato tudi ni nobene modrosti in uvida in nič - sanje so brezvezen balast in samo stran pot, da bi se ja še naprej slepili in ne več videli realnosti take kot je.

Hudirja hudega, zdajle v tem trenutku smo živi in samo zdajle v tem trenutku se lahko zavedamo vsega kar nas obdaja, v sanjah pa ne. In zakaj zaboga so vam sanje bolj zanimive od tega trenutnega življenja? Zato ker mislite kako da je ta trenutna realnost grozna, pa sploh ni, to nam govorijo samo naši bedasti umski vzorci, ki smo jih sprejeli od civilizacije, posledično vesoljne lastne teme.

Lp, Poet



Po moje izhaja takšen pogled na sanje iz pomanjkanja izkušenj in posledično nevednosti. Ampak ni v tem nič slabega. Je zagotovo razumnejša opredelitev kot če bi brskal po sanjskih bukvah in si dobesedno razlagal sanje. Ljudje s takšnim stališčem ponavadi prej sčasoma razumejo pravi pomen sanj, kot tisti, ki se zatekajo v vraževerje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #461 - 28.08.2008 at 15:03:03
 
Quote:
Po mojih izkušnjah s sanjami, sanjski simboli omogočajo globlji in večplastni vpogled v lastno realnost. Omogočajo uvid v bolj celostno sliko lastnega življenja, ki jo v stanju budnosti težje uzreš. Simbolni prikaz nečesa iz realnega življenja nosi v sebi zgodbo, sestavlja različne delce, ki ostajajo v budnosti razpršeni. Po mojih izkušnjah imajo orientacijsko in s tem terapevtsko vrednost.  
Skratka, sanjski simbol pove neprimerno več o dogajanju v "realnosti" (o tistem, kar v budnem stanju prezremo) kot bi neka konkretna, objektivna podoba. Naša komunikacijska sredstva v budnem stanju so mizerno revna v primerjavi s sanjskim jezikom.


Na tem forumu je bil svoje čase aktivni sanjalec z nikom jst, ki je sanjam sicer priznaval terpavevtsko vrednost, vendar me je pri njegovem načinu dojemanja sanj (pravzaprav aktivnega sanjanja)
dost bolj privlačla tista dimezija, ki se je navezovala na sanjska  popotovanja po mitoloških duhovnih  pokrajinah (katerih fizični ekvivalent je srednjeveška in starocerkvena slovenska pokrajina) in ki so mu sama po seb seb prinašala nek duševni mir/red brez posiljnega iskanja terapevtskih pomenov zanj osebno.  


Quote:
Mimogrede, poimenovati zgolj budno stanje realno življenje, je po moje zmotno. Sanje so del naše realnosti.


To itak, še posebej se to nanaša na budno/lucidno sanjanje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Poet
Ex Member




Re: Sanje
Reply #462 - 28.08.2008 at 15:47:58
 
murileon wrote on 28.08.2008 at 13:48:57:
Zakaj se trudiš s pisanjem, če nimaš nobenih izkušenj s sanjami in ti glede njih ni nikoli nič potegnilo ? Od kod tvoja potreba sesuvati nekaj, o čemer pojma nimaš ? Kakšno je tvoje MNENJE ali mnenje kogarkoli drugega je irelevantno. Smisel te teme je, da kaj napišejo tisti, ki se jim o temi kaj svita in podelijo svoje izkušnje in znanja z drugimi, ki jih ta tema zanima. Mnenja so nekaj butastega in so namenjena političnim, verskim in ideološkim igram.
S sanjami se človek lahko ukvarja čisto profesionalno v terapevtske namene in tudi za samorazvoj. Napisal si tako, kot da te duhovne globine, ki jih tudi sanje vsebujejo, sploh ne zanimajo, ampak te zanima samo akcija in life.

Pišem zato, da ti povem, da izgubljaš čas z razlago sanj. Namesto da režeš male vejice drevesa pri vrhu ali pa nekje na sredini, vzemi ogromno sekiro in posekaj drevo pri koreninah. Ker drugače boš imel sanje še sto življenj in okupacije z njimi prav tako.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Sanje
Reply #463 - 28.08.2008 at 17:04:41
 
titud wrote on 28.08.2008 at 09:53:19:
Quote:
Seveda se da, samo moraš gledati celostno. Sam sem pri tebi gledal še tvojo razlago teh sanj. To kar si govoril iz zavednega.

Lp, Igor


Smiselnost interpretacije sanj se po moje skriva v konstruriranju celostnosti nezavednega in zavednega, saj je po moje  ni mogoče ustvariti niti iz samih sanjskih občutij (pa naj bodo zaradi svoje intenzivnosti še tako totalitarna) niti iz same zavestne interpretacije teh (ki se zaradi svoje  logčno-razumske razumske narave punuja kot edino zveličavna in s tem vse vsebujoča/totalna resničnost).

Celostnost je zame neki tisti skrivnostni 'vmesnik', ki je edino 'zveličeven' samo zato, ker je prava celostnost že zaradi svoje narave nespoznatna  kljub poskusom, da bi si jo prilastili tako  sanjska kot budna zvest.  Kakšna celostnost pa bi to bila, če bi potrebovala zunanji subjekt, v katrem bi se šele lahko pripoznala  kot objektivna celostnost?      


Celostnost, ki jo nekateri res zveličujejo je naravno stanje. Človeška zavest si je ne more prilastiti, ker uporablja misel-spomin. Celostnost je zunaj misli. Ne veže se na čas.

Razložim lahko nekako takole; Nič v vesolju ne obstaja; nič, ne more obstajati, torej ko si nič- brezčasje, brez misli, popolnoma zaveden- si vse.

Lp, Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #464 - 28.08.2008 at 18:06:14
 
[quote author=titud link=1214484649/450#461 date=1219928583]
Na tem forumu je bil svoje čase aktivni sanjalec z nikom jst, ki je sanjam sicer priznaval terpavevtsko vrednost, vendar me je pri njegovem načinu dojemanja sanj (pravzaprav aktivnega sanjanja)
dost bolj privlačla tista dimezija, ki se je navezovala na sanjska  popotovanja po mitoloških duhovnih  pokrajinah (katerih fizični ekvivalent je srednjeveška in starocerkvena slovenska pokrajina) in ki so mu sama po seb seb prinašala nek duševni mir/red brez posiljnega iskanja terapevtskih pomenov zanj osebno.  
[quote]

V neko posiljeno iskanje jaz ne verjamem. Terapevtska vrednost je  ponavadi stranski produkt spontanega iskanja, ki zajema tudi popotovanja po sanjskih duhovnih pokrajinah, ki jih ti omenjaš.




Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 29 30 31 32 33 ... 90