Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 10
(Read 68076 times)
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
kar vidiš v svetu, je tvoje
05.01.2004 at 14:56:16
 

ob branju topica o 'sindromu pijanca'
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=prijateljstvo;action=display;num=...

mi je že večkrat šla skozi glavo ta misel, "kar vidiš v svetu, je tvoje"

da ne bom tam še bolj ognja podpihovala, vas vabim da tu poveste, kako gledate na to?

Smiley
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #1 - 05.01.2004 at 15:20:11
 
Kot poje Dido: ...nothing I have is truly mine...

verjetno je mislila v smislu:

... "If you love something, let it go, if it comes back to you, it's yours, if it doesn't, it never was.


Kar se pa tiče sence, pa verjamem, da ja. Moja senca je, če jo jaz vidim. A ni tako?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #2 - 05.01.2004 at 15:58:37
 
Quote:
Kar se pa tiče sence, pa verjamem, da ja. Moja senca je, če jo jaz vidim. A ni tako?


S senco ni da bi se ukvarjal kot da je moja, ker ni del mene. Po njej lahko samo sklepam  o seb, se orinetiram po njej,  senca sama pa del mene ni. Če sem samega sebe sposben osvetlit iz zenita, te sence tud dejansko ni  si z njo nimam pri orentaciji kaj za pomagat, ker takrat jo tud ne rabm. Dejstvo njene odostnosti   mi kaže mojo pravo pot.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #3 - 05.01.2004 at 16:12:19
 
titud wrote on 05.01.2004 at 15:58:37:
S senco ni da bi se ukvarjal kot da je moja, ker ni del mene. Po njej lahko samo sklepam  o seb, se orinetiram po njej,  senca sama pa del mene ni. Če sem samega sebe sposben osvetlit iz zenita, te sence tud dejansko ni  si z njo nimam pri orentaciji kaj za pomagat, ker takrat jo tud ne rabm. Dejstvo njene odostnosti   mi kaže mojo pravo pot.


Vzpodbudno. Kaj pa duša in njeni temni koticki, če malo drugače vprašam? Zakaj soočenje z njimi ne bi bila prava pot?
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #4 - 05.01.2004 at 16:19:26
 
huh... dobro da si omenila senco, sem se spomnila 'Sence':
http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20020830145042459&quer...

Quote:
Razdeljeni smo v dve osnovni polovici, ena je "ti, ki misliš, da si ti" (tvoja ideja samega sebe) in drugi del, ki je tvoja senca (vse, za kar si prepričan, da nisi ti). Za večino nas si je težko predstavljati, da "smo" vse, kar mislimo, da nismo. Naše trenutno dobro ustaljeno prepričanje "kdo smo mi" nam seveda onemogoča, da bi o sebi mislili še kako drugače. Temu konceptu samega sebe, samo-indentiteti, mišljenju, ki ga imamo o sebi v normalnem stanju zavesti, rečemo ego. Višji Jaz oz. Pravi Jaz pa smo mi, ko smo ozdravljeni, združeni v celoto skupaj z našo senco.

Zelo zanesljiv način za prepoznavanje naše lastne sence je skozi čustva: senca je vse, kar zavrnemo, zanikamo, zaničujemo, preziramo, se bojimo, sovražimo, bežimo stran in želimo, da gre stran od nas in nas pusti na miru.

Zato so odnosi večkrat poimenovani kot "zrcala"; v drugih ljudeh vidimo tisto, kar je del naše sence. Odnosi nam ne zrcalijo nazaj našega ega, temveč senco, neprepoznavni del samega sebe. Zrcala odnosov, skupaj z vodenjem mučnih občutkov, nam omogočajo, da vidimo in prepoznamo svojo senco, kar je potrebno za njeno ozdravljenje.

Potrebno je videti, da je lahko oseba prizadeta zaradi nas tudi, če nismo imeli namena prizadeti jo, ampak smo samo storili, kar smo čutili, da moramo storiti. Z drugimi besedami: ne moremo preprečiti, da se drugi ne bi počutili prizadeti. To je težko sprejeti, ker to pomeni, da se lahko čutimo prizadeti zaradi drugih, četudi niso imeli namena prizadeti nas. Ego tega noče verjeti, ker bi to pomenilo, da smo si sami ustvarili trpljenje. Ego pa deluje na principu žrtve; vedno je nekdo žrtev in nekdo kriv za to. Značilnost žrtve pa je nemoč, zmožnost da bi se sami prizadeli pa zato projeciramo na nekoga tam zunaj: senco.
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #5 - 05.01.2004 at 16:28:15
 
Senca nam ne oznčuje poti, po kateri moramo hodit ampak nam kaže, kje  smo s prave strani skrenil. Ker je stranpot vse kar ni prava pot,   nam sčasoma postane življenje s  senco impresivenjše od življenja v  njeni odosotnosti. Sence tako nismo pripravljen nikol do konca osvetlit, ker nas je strah, da bi se pol zanšli izgubljeni na brezpotju brez orientirjev.
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #6 - 05.01.2004 at 16:47:00
 
m:
Quote:
"kar vidiš v svetu, je tvoje"


a lahko recemo, da je drevo ki ga vidimo "naše" ?

kaj lahko rečemo da je sonce naše, da je naš cel svet, itd.. in sebe tako povdignemo med bogove ?

lahko, ampak ob tem ima pomoje vsak iskren vsaj malo nepijeten priokus ko vidi, da smo na vsakem koraku pogojeni z nečim....nazadnje z časom.....in da vse kar si "kao" lastimo bo pod vplivom časa izpuhtelo.....tako denar, slava, filozofski intelekt, popolno (materialno) znanje kot tudi čustva, materialno ljubezen in umetni ponos....in zato se jaz sprasujem, kako to, da bom moral vse, kar pridobim (materialnega) nazadnje izgubiti, če pa je "tukaj in zdaj" kao vse to moje ?



če bom bolan bom šel k zdravniku, če mi bo vroče bom hotel hlad, če sem utrujen bom počival, ce bom lačen bom jedel, ....povsod gre za iskanje zadovoljstva (oz. odpravo trpljenja)

v življenju ima vsako živo bitje smisel (zadovoljstvo), problem je ker isčemo izključno pri sebi (jaz sem Bog) , namesto da bi iskreno priznali, da obstaja nekdo, ki je "višje" od nas, ki nas lahko odreši trpljenja (smrti, bolezni, trenutke sreče, rojevanja in umiranja) in nam torej (po Njegovi) volji omogoči izpolnitev naše (večne) želje

jaz verjamem, da obstaja nekdo "Višji" od mene, in posledično vidim tudi to, da moje zadovoljstvo ni izključno v mojih rokah, ampak je "nad" mano, zato dopuščam in po svojih zmožnosti poskušam slediti procesu, ki te v končni pripelje do (večne) ljubezni z Abslolutom (Najvišjim, Bogom..), saj sem iz (tudi) iz lastnih izkušenj in opažanj ugotovil, da je ljubezen tista, ki te lahko najbolj izpopolni in zato sledim procesu "služenja" (ljubezni, zadovoljevanja drugega, žrtvovanje lastnih-ego-lastninskih interesov za dosego zadovoljstva drugemu ), in čeprav trenutno tega nisem sposoben in nisem dovolj iskren v svojem srcu, da bi kar tako lahko "dal" oz. prepustil sebe nekomu "višjemu" poslušam tiste, ki so to ljubezen do Njega že realizirali in z svojim zgledom učijo druge kako to dosečt

zarad svobodne volje se lahko odločimo ali bomo služili sebi (materialnemu telesu, materiji) in vedno zraven trpeli, ali pa da ponižno priznamo nekoga Višjega in mu poskusimo ustrečt,služit, Ga zadovoljit

bolj kot bo On zadovoljen z nami, bolj bomo mi zadovoljni...takšna podrejeno/nadrejeno, sluga/gospodar, odvisen/neodvisen vloga večno obstaja, in bolj se je zavedamo (in seveda delujemo na takšen način) bolj smo v končni fazi izpolnjeni in mirni
 
to, da je Absolut oseba (ki prav tako ima (absolutno) svobodno voljo in je torej "višje" od nas ) smo že večkrat razpravljali zato naj na koncu samo še enkrat povdarim, da mi pripadamo Njemu, ne On nam, zato si ne moremo ničesar lastit, On pa si lahko lasti vse














Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
kr_eden
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #7 - 05.01.2004 at 17:03:39
 
Tukaj bi se strinaj s teboj Mind, ampak samo eno stvar bi popravil, ne med Bogove, ampak NAD Bogove.
Kajti, kdor si zamišlja, da je vse NAŠE kar vidimo, ta se hoče z vso svojo nepopolnostjo dvigniti NAD Boga ali nad Bogove, kakor pač kdo to dojema.

Zato pa, vsak nauk resnico opisuje le z enega, ozkega stališča. Religije imajo, na primer, iskren namen pomagati človeku, vendar tega ne morejo zares storiti, ker jim je doktrina pomembnejša kot posameznik. Če cerkev nekoga naredi za kristjana, ni zanj kot za osebo naredila nič, samo prilagodila ga je doktrini, ker ni izhajala iz njega.

Tako pa človek, ki misli, da je vse naše, sebe dviguje nad Boga.
Celo živi v zmoti in se ne da in ne more se ga prepričati, ker je samo prilagojen temu mišljenju.
Ali pač hoče nafilati svoj ego do te mere, da postane pomemben, vendar ponavadi pomemben samo zase.
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #8 - 05.01.2004 at 17:20:22
 
ok, zdaj ne vem al niste brali topica o pijancih, al sem res tako nejasno napisala, da samo jaz razumem kaj sem hotla vprašat?

mislila pa sem na to: če v svetu, v drugih, vidimo, recimo, moraliziranje, dvojno moralo, pokvarjenost... je to zato, ker je to v nas samih

in obratno, če je v nas ljubezen, tudi svet, druge ljudi dojemamo ljubeče


tole bi nekako blo v smeri mojega razmišljanja:
Devi wrote on 31.12.2003 at 15:20:21:
"Beauty is in the eye of beholder."

Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #9 - 05.01.2004 at 18:35:30
 
se opravičujem, ker nisem prebral sosednjega topica m


drugač pa....če npr. jaz vidim nekoga, ki nekoga ubije, še ni nujno da sem jaz morilec...sicer se pa strinjam, da če občutimo jezo, sovraštvo, ljubezen ali karkoli....da je vse to v nas  

m, malo sicer offtopic ampak radoveden sem, kako deluje ona "tukaj in zdaj" teorija v praksi....torej če so kakšni rezultati zdaj po nekem pretecenem casu ?   Smiley











Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #10 - 05.01.2004 at 18:51:55
 
Gotovo obstaja razlog, zakaj smo v življenju pozorni na določene stvari, na druge pa ne. Obstaja več možnosti - zdaj bom govorila o negativnih stvareh:
- mogoče je to v nas samih, pa tega ne maramo in projiciramo na zunanji svet (arhetip sence)
- mogoče je to izven nas, pa smo na to pozorni, ker smo bili v preteklosti od tega že večkrat ranjeni (arhetip ranjenega zdravilca)
- mogoče je to izven nas, pa nismo imeli ful izkušenj s tem, a  to opazimo, ker je tako zelo v nebo vpijoče
- mogoče obstaja še kakšna možnost, pa se je ta hip ne spomnim Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #11 - 05.01.2004 at 18:53:11
 
m wrote on 05.01.2004 at 17:20:22:
mislila pa sem na to: če v svetu, v drugih, vidimo, recimo, moraliziranje, dvojno moralo, pokvarjenost...


in nas to '(z)moti'
Quote:
je to zato, ker je to v nas samih
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Eva
5
p
*****
Offline


Posts: 2679
Kranj
Gender: female
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #12 - 05.01.2004 at 19:13:53
 
nisem brala vsega
sodba o tem, kaj je in kaj ni senca, nastane na podlagi prepričanj - podedovanih, prevzetih... gre za isti princip, kot: ni dobro/slabo, prav/narobe
bojimo se imeti v sebi, kar nas moti zunaj nas; bojimo se zato, ker na podlagi prepričanj sodimo, da je slabo, narobe, senca...

sprejemanje, sočutje!

Tko da, tud če res mislimo, da sploh nimamo nečesa, kar sicer vidimo zunaj sebe,
je še vedno bolje poskusit razumet, začutit, sprejet...kot pa pustit bojazni - strahu, da nas razjeda

sprejemanje je   Smiley d best.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #13 - 05.01.2004 at 21:33:47
 
Razmišljam, ali v senco spravimo tudi to, česar pri sebi nočemo več, kar nočemo, da bi kdaj postali.
Ker če gre v senco, gre v nezavedno.

A vendarle so določene lastnosti, ki jih hote nočemo gojiti. Kam gredo, če jim enostavno nočemo energije vlivati? Je to senca? Po mojem ne.
Senca je to, kar smo spravili ... skrili, potlačili... brez jasne odločitve.

Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #14 - 05.01.2004 at 22:31:51
 
Quote:
Če cerkev (družba) nekoga naredi za kristjana (socializira v nek splošen vzorec), ni zanj kot za osebo naredila nič, samo prilagodila ga je doktrini, ker ni izhajala iz njega.

(tak človek...)
Celo živi v zmoti in se ne da in ne more se ga prepričati, ker je prilagojen temu mišljenju.

Tole se mi zdi ful dobro povedano. Velik del sence, ki jo ljudje imamo, je po moje povezan z vzorci socializacije. Ti vzorci so vsesplošni, pa niti ne tolk senčno boleči, sam so pa zahrbtni, ker se jih težko prepozna in celo, ko se jih, imajo vgrajenih vase en kup raznoraznih zaščit pa opravičil, zakaj nekej mora tako bit in kak je to za vse dobro. Mehanizem družbe je zbirka pravil, ki iztiskajo iz sebe ljubezen in sočutje, ker človeku ne pomagajo k ozaveščanju, pač pa le k prilagoditvi.
To je prva kontaminacija našega pogleda na svet.
Sledijo pa še osebne pa družinske zbrke in raznorazna prepričanja o življenju in njegovem smislu in čez vse to... je pravi čudež, če sploh še kej vidmo, tako kot zares je Tongue

In če se ne zavedaš, da je to, kar gledaš zunaj sebe, zbrka v tebi, pol nikol ne moreš niti začet odmotavat pa razstrupljat svojega bitja.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 10