Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 7
(Read 20673 times)
majcha
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 41

Re: Sprejemanje
Reply #45 - 29.07.2004 at 16:23:35
 
"moralna drža" je zanimiva beseda, kaj pa se za njo skriva je vprašanje.
nekomu lahko pomeni, da zna vrednotiti, kaj je za nejga ali okolico dobro (tudi dobrota je velikokrat vprašljiva...nekdo lahko na večino napravi zelo dober vtis, kako je dober, pa vendar vsi ljudje okrog njega trpijo...torej se ne trudi morda toliko za dobro- zame je to tisto kar pomaga, pač pa skrbi za vlogo, ki jo odlično in prepričljivo igra), lahko pa omenjena "moralna drža" predstavlja le principe, ki jih podkrepijo predsodki in strah ter nezaupanje vase.

nihče na tem svetu ne more garantirati, da bo zavoljo svoje "moralne drže" prikrajšan za vse zlo in bil nagrajen z dobroto. vsi ljudje kdaj trpimo in smo žalostni ter razočarani. edino stanje neravnovesja je ključ do spremembe. v čem pa je smisel bivanja, če ne učenje in napredek.

ne maram kadar vidim, da ljudje namerno ustvarjajo zlo in če je le možno jim tega ne dopustim. včasih se lažje tozadevno zavzamem za druge, kot zase, vemdar pa taki osebi ne dovolim, da bi me osebno prizadela, znotraj potegnem črto. že to da je ne cenim mi je v pomoč.
hkrati pa veliko bolj cenim ljudi, ki naredijo nekaj kar si želijo in imajo manj razvito "moralno držo" ter se na nek način prepustjo toku, ki jih privede do pozitivnih spoznanj in nagibanj, morda ravno skozi neprijetne izkušenje, kot pa tiste ljudi, ki nikdar ne tvegajo ter stalno le s prtom kažejo na druge, kako so nemoralni. ne tvegajo, ne živijo...

V vsakomur je možno videti tako dobro kot slabo... predsodki so huda ovira v življenju...veliko ljudi zaradi njih trpi, tako tisti katerim so namenjeni kot človek sam, ki jih ima, ker vidi vse precej bolj negativno. ko človek ugotovi, da ima vse svoj vzrok in le ta posledice morda lahko precej bolj razume.

vsakdo je lahko dober v kolikor se mu da priložnost, da lahko tisto dobro izrazi. ni treba pustiti, da te nekdo prizadane...pogosto, moraš zaradi tega vrniti milo za žajfo, pa vendar lahko v sebi ohraniš razumevanje in nisi jezen, torej se ne spustiš na nivo osebe, ki te je ali te želi prizadeti. in gotovo pride priložnost, ko ji to lahko pokažeš...edino tako lahko nekaj daš...zavrtih ljudi nihče ne mara...oddajajo negativno energijo, kjerkoli se pojavijo in mislim, da je njihova osnova vsega tega vedenja strah in nesamozaupanje... človek, ki ve kaj hoče in kam se nagiba, ve kaj je zanj smiselno bo lahko gledal druge, da po trepalnicah skačejo okrog, pa se bo ob tem sam nasmehnil...

pravijo, da gremo v končni fazi vsi k istemu cilju...tko, da, res je kot je napisala oseba takoj pod oddanim topicom...osredotočit se je treba na pozitivno...to, da nisi naiven ali, da imaš predsodke, je velika razlika.

Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Sprejemanje
Reply #46 - 30.07.2004 at 07:44:49
 
majcha wrote on 29.07.2004 at 16:23:35:
"
nihče na tem svetu ne more garantirati, da bo zavoljo svoje "moralne drže" prikrajšan za vse zlo in bil nagrajen z dobroto. vsi ljudje kdaj trpimo in smo žalostni ter razočarani. edino stanje neravnovesja je ključ do spremembe. v čem pa je smisel bivanja, če ne učenje in napredek.


Ni smisel in namen moralne drže, da si prikrajšan za zlo in trpljenje ter kakorkoli nagrajen. Gre za to, da razlikuješ med dobrim in zlim, da zavzameš o tem svoje stališče ter da ga znaš in upaš tudi zagovarjati.

Mogoče primer iz zgodovine, ki je dovolj oddaljen, pa spet ne tako zelo. Zame so bili ljudje z moralno držo tisti, ki so se v 30. letih 20. stoletja v Nemčiji znali in upali izreči  proti nacizmu. S tem so zelo tvegali in so imeli zaradi tega v svojem življenju velike težave. Med njimi so bili tudi znani ljudje, veliko jih zaradi tega je tudi emigriralo. Pa vendar, zaradi svoje moralne drže, ker so videli, kaj je zlo, se niso prepustili toku dogajanj.

Gre pa v vsakdanjem življenju za "manjše" stvari, a kljub temu smo vedno v situaciji, ko se odločamo in ustvarjamo svojo moralno držo, smo torej aktivni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Sprejemanje
Reply #47 - 30.07.2004 at 07:46:30
 
gape wrote on 29.07.2004 at 14:29:17:
tale tvoja drža je pa precej jang


Če ti tako praviš, zakaj pa ne, a je kaj narobe z jangom?

To še ne pomeni, da je jin popolnoma odsoten v mojem življenju  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Sprejemanje
Reply #48 - 30.07.2004 at 08:32:27
 
lola wrote on 28.07.2004 at 15:02:51:
Moja moralna drža mi narekuje, da ločujem med dobrim in zlim.  V svojem življenju se odločam, zavzemam stališča in ukrepam na podlagi svoje moralne drže. V vsaki situaciji znova tehtam svoja stališča in se sproti odločam. Sem dojemljiva za dobro in lepo na tem svetu ter odklanjam slabo in zlo.

Življenje ni samo črno in ni samo belo. Življenje ni samo A in ni samo Ž. V življenju je polno odtenkov tudi drugih barv, ni samo bela in ni samo črna. V življenju najdeš tudi vse črke med A in Ž, ne samo A in Ž.

Življenje, draga lola, ni samo dobro in ni samo zlo…

Verjameš, da je v vsaki situaciji mogoče najti nekaj dobrega? Da je možno vsako situacijo obrniti v dobro in v njej iskati dobre in pozitvne stvari?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Sprejemanje
Reply #49 - 30.07.2004 at 08:33:44
 
Miska wrote on 30.07.2004 at 08:32:27:
Življenje ni samo črno in ni samo belo. Življenje ni samo A in ni samo Ž. V življenju je polno odtenkov tudi drugih barv, ni samo bela in ni samo črna. V življenju najdeš tudi vse črke med A in Ž, ne samo A in Ž.

Življenje, draga lola, ni samo dobro in ni samo zlo…

Verjameš, da je v vsaki situaciji mogoče najti nekaj dobrega? Da je možno vsako situacijo obrniti v dobro in v njej iskati dobre in pozitvne stvari?



Se podpišem Wink

Zelo dobro napisano Miška in se popolnoma strinjam s tem zapisom Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Sprejemanje
Reply #50 - 30.07.2004 at 08:40:59
 
Miska wrote on 30.07.2004 at 08:32:27:
Verjameš, da je v vsaki situaciji mogoče najti nekaj dobrega? Da je možno vsako situacijo obrniti v dobro in v njej iskati dobre in pozitvne stvari?


Jaz verjamem, da se iz slabih stvari tudi kaj naučimo.
Ne želim pa na ta račun (se pravi na račun zavedanja, da je to tudi za nekaj dobro) postati pasivna v svojem odnosu do sveta.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Sprejemanje
Reply #51 - 30.07.2004 at 08:51:47
 
Lilith wrote on 30.07.2004 at 08:40:59:
Jaz verjamem, da se iz slabih stvari tudi kaj naučimo.
Ne želim pa na ta račun (se pravi na račun zavedanja, da je to tudi za nekaj dobro) postati pasivna v svojem odnosu do sveta.

Ne gre za pasivnost, daleč od tega. Gre za to, da v vsaki stvari, ki se ti zgodi, pa naj se ti zdi še tako slaba (zla) poskusiš najti nekaj dobrega. In se v to usmeriti. Jaz v tem vidim prav aktiven in ne pasiven odnos.

Pa se zelo strinjam s tem, da je vsaka stvar (naj se ti zdi še tako slaba in zla) za nekaj dobra. Da se prav jaz iz vsake (tudi "slabe") stvari nekaj naučim.

Nisem prepričana, veš, če govoriva o isti stvari, pa čeprav se morda tako podobno sliši.  ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Sprejemanje
Reply #52 - 30.07.2004 at 08:55:52
 
Miska wrote on 30.07.2004 at 08:51:47:
Ne gre za pasivnost, daleč od tega. Gre za to, da v vsaki stvari, ki se ti zgodi, pa naj se ti zdi še tako slaba (zla) poskusiš najti nekaj dobrega. In se v to usmeriti. Jaz v tem vidim prav aktiven in ne pasiven odnos.



Kaj pa narediš s slabim delom...a ga kar potlačiš? Ali stvari postaviš na svoje mesto...Ali kaj?
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Sprejemanje
Reply #53 - 30.07.2004 at 09:11:06
 
Lilith wrote on 30.07.2004 at 08:55:52:
Kaj pa narediš s slabim delom...a ga kar potlačiš? Ali stvari postaviš na svoje mesto...Ali kaj?

Tlačiti stvari vase se trudim, da ne delam. Poskušam prepoznati situacijo, poskusim videti tako »dobro«, kot »slabo« (btw – »dobrih« in »slabih« stvari itak ni, je samo moja percepcija le-teh), tisto, kar je zame pač »slabo« sprejmem, ampak poskusim ne posvečati temu več svoje energije. Tisto samo je. Tisto, kar je »dobro«, pa poskusim negovati, s tistim se ukvarjati, tistemu namenjati svojo pozornost, svoj čas in svojo energijo.

Nekako tako – če ti je razumljivo…  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Sprejemanje
Reply #54 - 30.07.2004 at 09:29:00
 
Lilith wrote on 30.07.2004 at 08:55:52:
Kaj pa narediš s slabim delom...a ga kar potlačiš?  



Mogoče se bo kdo zgrozil, da Toni kaj takega zapiše in tudi sam to stori.
Mislim, da treba včasih tudi kaj potlačiti. To, kaj , kdaj in kako potlačiti ...Glede tega mi je zelo blizu opis v knjigi Ženske, ki tečejo z  volkovi.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sprejemanje
Reply #55 - 30.07.2004 at 09:46:37
 
Tele tlačitve se pojavljajo pri litlith že drugič v kratkem času.  Tud jest mislim, da potalčitve niso nujno slabe. Če ne drugega, omogočajo funkcionalnost odnosov, ki jo brez njih ne bi blo  možno vzpostvit. Potlačitve so dobre tud zato, ker določenih   čustvenih vplivov nismo spsobni tako vrednostno razvrščat, da bi se mogl nanje funkcionalno odzivat,  pa jih zamrznemo za kasnej, ko smo za tako  vrednotenje čustveno in mentalno zrelejši.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Sprejemanje
Reply #56 - 30.07.2004 at 09:56:07
 
titud wrote on 30.07.2004 at 09:46:37:
Tele tlačitve se pojavljajo pri litlith že drugič v kratkem času.  


Kako to misliš, da se pojavljajo pri meni...dobesedno ali kot tema za razmišljanje.
Če si mislil dobesedno, pol malo razloži, ker je izgleda tako zelo potlačeno, da ne vem, o čem govoriš.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Sprejemanje
Reply #57 - 30.07.2004 at 09:57:01
 
Miska wrote on 30.07.2004 at 08:32:27:
Življenje ni samo črno in ni samo belo. Življenje ni samo A in ni samo Ž. V življenju je polno odtenkov tudi drugih barv, ni samo bela in ni samo črna. V življenju najdeš tudi vse črke med A in Ž, ne samo A in Ž.

Življenje, draga lola, ni samo dobro in ni samo zlo…

Verjameš, da je v vsaki situaciji mogoče najti nekaj dobrega? Da je možno vsako situacijo obrniti v dobro in v njej iskati dobre in pozitvne stvari?


Ah, da so tudi drugi odtenki, ne samo črno in belo ??? Zdaj si mi pa res Ameriko odkrila, na to ne bi niti pomislila  Shocked


Če v neki situaciji, kjer se je zgodilo zlo, potegneš dober nauk, zlo še vedno ostane zlo. Vprašanje je, ali si se sposobna opredeliti do tega, kar je slabo. Saj končno, če iščeš dobre in pozitivne stvari, jih moraš nekako ločiti od negativnih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Sprejemanje
Reply #58 - 30.07.2004 at 09:58:46
 
Toni_Zamene wrote on 30.07.2004 at 09:29:00:
Mogoče se bo kdo zgrozil, da Toni kaj takega zapiše in tudi sam to stori.
Mislim, da treba včasih tudi kaj potlačiti. To, kaj , kdaj in kako potlačiti ...Glede tega mi je zelo blizu opis v knjigi Ženske, ki tečejo z  volkovi.


Kaj, kdaj, kako potlačiti ... Pa ne zmaži se ven zdaj s knjigo, povej, kaj, kdaj, kako po tvojem mnenju.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sprejemanje
Reply #59 - 30.07.2004 at 10:00:54
 
Lilith wrote on 30.07.2004 at 09:56:07:
Kako to misliš, da se pojavljajo pri meni...dobesedno ali kot tema za razmišljanje.
Če si mislil dobesedno, pol malo razloži, ker je izgleda tako zelo potlačeno, da ne vem, o čem govoriš.


Kot tema  Smiley.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 7