Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 
(Read 20674 times)
majcha
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 41

Re: Sprejemanje
Reply #90 - 30.07.2004 at 16:28:08
 
lola wrote on 30.07.2004 at 07:44:49:
Ni smisel in namen moralne drže, da si prikrajšan za zlo in trpljenje ter kakorkoli nagrajen. Gre za to, da razlikuješ med dobrim in zlim, da zavzameš o tem svoje stališče ter da ga znaš in upaš tudi zagovarjati.

Mogoče primer iz zgodovine, ki je dovolj oddaljen, pa spet ne tako zelo. Zame so bili ljudje z moralno držo tisti, ki so se v 30. letih 20. stoletja v Nemčiji znali in upali izreči  proti nacizmu. S tem so zelo tvegali in so imeli zaradi tega v svojem življenju velike težave. Med njimi so bili tudi znani ljudje, veliko jih zaradi tega je tudi emigriralo. Pa vendar, zaradi svoje moralne drže, ker so videli, kaj je zlo, se niso prepustili toku dogajanj.

Gre pa v vsakdanjem življenju za "manjše" stvari, a kljub temu smo vedno v situaciji, ko se odločamo in ustvarjamo svojo moralno držo, smo torej aktivni.


Razlikovanje med dobrim in zlim ni tako težko, jaz mislim...seveda je za nekoga morda nekaj dobro, kar nekdo drug vrednoti za slabo...kljub vsemu pa v osnovi ta interval možnih izbir ni tako velik.
Bolj je res to, da vsak sprejme odločitev ali bo delal dobro ali ustvarjal zlo.

Tusi jaz sem v principu taka, da grem z glavo skoz zid za tisto, kar menim da je prav, vendar je to piogosto nemogoče. Na tak način hočem odločati le o lastnem življenju in ravnanju. mislim, da imam tu pravico. življeneje je moje, pa še to le do te mere, da ne kratiš svobode drugih. Vsak izbira o lasnem načinu življenja, slej ko prej v skladu z danostmi. Spreminjati svet in se v tem smislu boriti pa je nesmisel, ker tega ne moreš. Največ lahko narediš na sebi in za sebe ter ljudi okoli sebe. Če lahko s svojo moralno držo narediš kaj dobrega za svet in je tu poanta, daj, ne pričakuj pa da boš spremenila svet. Slej ko prej najdeš dovolj sebi podobnih ljudi, da lahko živiš kot želiš in si ustvariš svojo resnico in lastna načela ter vrednote...te pa se od posameznika do posameznika razlikujejo.

Sveta ne moreš spremenit, dovolj je, da si tako pogumen in spremeniš sebe... včasih je bolj modro počakati na ugodnejši trenutek, ko lahko kaj daš in so te ljudje pripravljeni poslušat.

In resnično ni potrebno kazati na posameznika, kaj je v skladu s tvojimi načeli storil napak.

Enkrat je nek duhovnik dejal: prejeli ste sv. birmo: ljudem ste dolžni povedati, da ravnajo napak, čeprav vas ne poslušajo...kot kristjani ste to dolžni!

kar neki...in seveda boš ob tem blazno prepričljiv. še bog da svobodno voljo.

to da stojiš za tistom kar delaš in narediš tisto v kar verjameš...tako moralno držo pozitivno vrednotim....če je to to. ne moreš pa ljudem nečesa vsiljevati.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Sprejemanje
Reply #91 - 30.07.2004 at 17:19:37
 
Madan Gopal Das wrote on 30.07.2004 at 13:30:31:
tisti, ki se odpovejo svojemu zmotnemu-egu sprejmejo svoj pravi-ego. oz. ce ne sprejmes svojega pravega-ega se zmotnega sploh ne da odstrant.

Madan Gopal Das, dajva midva najprej s samo terminologijo razčistit, preden naju tole filozofiranje odnese kam, ko bova govorila o nečem, mislila, da govoriva o različnih stvareh, pa bova morda govorila celo o eni in isti stvari.

V mojem pojmovanju je ego samo en in to je vse tisto, kar jaz nisem. Ali z drugimi besedami: to so moji vzorci, to je tisto, kar mi je bilo na kakršenkoli način »vsiljeno« in ni izvorno del mene. To je zame en in edini ego. Verjetno ti temu rečeš zmotni-ego? In pravi-ego je potem tisto, čemur rečem jaz višji jaz? Ali duša? In verjetno bo kar držalo tole, vsaj glede na to, kar si ti napisal o pravem-egu:

Madan Gopal Das wrote on 30.07.2004 at 13:30:31:
nas pravi-ego je bit sluga Bogu, to kar je tudi Jezus ucil. bolj ko pod njegovim (svetnikovim) vodstvom delujemo v tej smeri, hitrej se bomo realiziral (sprejel svoj pravi-ego) in postal vecno srecni.

Edino, kar mene pri temle tvojem pravem-egu »moti«, je tale sluga. Ne vem no, ampak meni tole služenje ni ravno blizu. Saj Bog ne zahteva od nas, niti noče, da smo njegovi sluge in da mu služimo. Bog samo je in mi samo smo in Bog samo ljubi in mi samo ljubimo. Če to tebi pomeni služenje, potem je OK.


Madan Gopal Das wrote on 30.07.2004 at 13:30:31:
ce ljubis Boga, ki je vseprisoten in iz katerega vse izhaja, lahko ljubis vse kot svoje brate in sestre. to je vseobsegajoca ljubezen.

Dokler imamo ego, niti Boga, niti svojih bratov in sestra ne ljubimo vseobsegajoče. Ampak je vedno tudi ego, ki določa način, kako jih ljubimo. Vseobsegajoča ljubezen je po mojem mnenju tisto, ko do vsakega čutiš res samo tisto pravo ljubezen. Jaz ji rečem brezpogojna. Ki samo je, ničesar ne pogojuje, ničesar ne pričakuje, ničesar si ne želi, po ničemer ne hrepeni,… Ko ni v tebi NIKOLI nobenega občutka z negativnim predznakom. In na trenutke znamo tako ljubiti tudi tukaj in zdaj. Ko imamo torej tudi še naš ego. Ne znamo/zmoremo pa ljubiti tako vedno. Ampak se tega učimo. Ker takrat, ko nam poveljuje naš ego, takrat tisto ni brezpogojna ljubezen. In dokler je tudi samo košček ega v nas, naša ljubezen ne more biti brezpogojna (vseobsegajoča).


Madan Gopal Das wrote on 30.07.2004 at 13:30:31:
v tej zdejsni dobi je ljubezen do Boga mogoce odkrit/razvit s pomocjo iskrenega in vdanega izgovarjanja njegovih svetih imen. tudi Jezus je omenjal slave Bozjega imena v svoji molitvi Oce nas.

Kar se pa izgovarjanja svetih imen tiče, pa ne vem. Da bi se ljubezen do Boga lahko razvijala samo s tem, da izgovarjam njegovo sveto ime. Nisem tega niti poskusila nikoli. Verjetno naj bi bilo to nekaj takšnega, kot afirmacije? Ker te pa sem poskusila, pa celo zelo pridna sem bila v ponavljanju njih. Ampak moja izkušnja je, da dokler nisem sama v to res verjela (poudarek na »res verjela« - verjela torej tudi v svojem srcu in ne samo mislila, da verjamem ali da hočem verjeti), potem od tistega ni bilo nič. No, ja – vsaj do tega trenutka še nisem opazila, da bi od tistih afirmacij kaj bilo. Ne vem – morda to pač ni moja pot, ali pa je le jaz ne znam hoditi?

Ampak, če ti verjameš v izgovarjanje svetih imen, potem – just go for it! Jaz ti želim samo vso srečo! Smiley

Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Sprejemanje
Reply #92 - 30.07.2004 at 19:12:26
 
majcha wrote on 30.07.2004 at 16:28:08:
Če lahko s svojo moralno držo narediš kaj dobrega za svet in je tu poanta, daj, ne pričakuj pa da boš spremenila svet. Slej ko prej najdeš dovolj sebi podobnih ljudi, da lahko živiš kot želiš in si ustvariš svojo resnico in lastna načela ter vrednote...te pa se od posameznika do posameznika razlikujejo.


Če se spomnim na Ghandija .... in cel kup zgodovinskih oseb, ki so spreminjale svet, ne razumem kako lahko spolh kdo trdi, da "ne pričakuj, da boš lahko spremenila svet" ...

dejstvo je, da se svet spreminja, ali nabolje ali na slabše, toda svet se spreminja in smer je odvisna glede na moralno držo posameznika...pa tja do kritične mase...

... da so vrednote od posameznika, do posameznika različne, je pa približno toliko res, kot to, da obstaja tudi nekja vrednot, ki so univerzalne .... recimo življenje kot vrednota ... ni to zgolj izbira posameznika ... ta vrednota je univerzalna ne glede na vero, zemljepisno dolžino....

in še nekaj... vrednote so tisto kar ljudem omogoča, da uživajo življenje v skupnosti... manjši je konsenz o vrednotah v družbi, bolj kaotična je družba... in slovenska družba je u iber kaotična...

...in zato padamo iz enega ekstrema v drugega...


... aja, pa vrednote niso samo nekaj kar propagira RKC...

zato je meni izredno blizu misel "think global, act local"


Back to top
 
 
IP Logged
 
majcha
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 41

Re: Sprejemanje
Reply #93 - 30.07.2004 at 22:10:27
 
sinjeoka wrote on 30.07.2004 at 19:12:26:
Če se spomnim na Ghandija .... in cel kup zgodovinskih oseb, ki so spreminjale svet, ne razumem kako lahko spolh kdo trdi, da "ne pričakuj, da boš lahko spremenila svet" ...

dejstvo je, da se svet spreminja, ali nabolje ali na slabše, toda svet se spreminja in smer je odvisna glede na moralno držo posameznika...pa tja do kritične mase...

... da so vrednote od posameznika, do posameznika različne, je pa približno toliko res, kot to, da obstaja tudi nekja vrednot, ki so univerzalne .... recimo življenje kot vrednota ... ni to zgolj izbira posameznika ... ta vrednota je univerzalna ne glede na vero, zemljepisno dolžino....

in še nekaj... vrednote so tisto kar ljudem omogoča, da uživajo življenje v skupnosti... manjši je konsenz o vrednotah v družbi, bolj kaotična je družba... in slovenska družba je u iber kaotična...

...in zato padamo iz enega ekstrema v drugega...


... aja, pa vrednote niso samo nekaj kar propagira RKC...

zato je meni izredno blizu misel "think global, act local"




Ghandij je le dodaten primer, ki pokaže, da se ne da boriti proti večini, ki ne zagovarja tvojega stališča s silo... on se ni trudil v smislu, da bi se upiral...in dejansko je tako, ko nekoga s čim posiljuješ, lahko besedno ali ga drugače skušaš prisiliti v svoj prav, boš dobil kot odziv le odpor.
Ghandij je bil definitivno karizmatična osebnost, da je toliko ljudi prepričal, da so bili pogumni.
človeka, ki se ne upira, boš težko udaril oziroma se znašal nad njim s silo...psihično te utrudi, motivacije ni.

ničesar ne moreš doseči s silo in veliko lažje ljudje sprejemajo misli ljudi oziroma so jih pripravljeni poslušat in morda kaj celo sprejeti kot zanimivost, če čutijo neko mero tolerance oziroma razumevanja.

Vseeno rajši slišimo stavek: "Razumem te, da tako misliš in čutiš...(konec koncev ima vse svoj razlog in ljudem se marsikaj dogaja), vendar pa bi se bilo potrebno vprašat, če boš na tak način na podlagi tega ravnanja prišel tja kamor si želiš" vedno ima vsaka situacija svoje pozitivne in negativne plati za posameznika...mnogi pač ne poznajo druge variante, nečesa, nekih vzorcev so vajeni in Bog je priča, da s pretirano vzvišeno moralno držo, kjer nikogar ne pustiš zraven, ki morda razmišlja za odtenek drugače kot ti, ne boš dosegel spremembe.

Res je Ghandij je uspel, vendar zopet: na kak način. in težko se pomojem ta trenutek vsakdo izmed nas na tem forumu poistoveti z Ghandijem...

Ne moreš poskrbeti za cel svet, lahko poskrbiš za posameznika, ki pride v tvoje življenje. Nihče pa ne more skrbeti za druge, če vzporedno ne poskrbi tudi zase. Torej...pravzaprav delaš za sebe...tudi tedaj, ko poskrbiš za druge.
Back to top
 
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Sprejemanje
Reply #94 - 30.07.2004 at 22:13:26
 
Winkej , naravnost odlično si mi to povedala ...
pozdravček zate
aRELENA Kiss
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
majcha
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 41

Re: Sprejemanje
Reply #95 - 30.07.2004 at 22:29:56
 
sinjeoka wrote on 30.07.2004 at 19:12:26:
in še nekaj... vrednote so tisto kar ljudem omogoča, da uživajo življenje v skupnosti... manjši je konsenz o vrednotah v družbi, bolj kaotična je družba... in slovenska družba je u iber kaotična...

...in zato padamo iz enega ekstrema v drugega...


... aja, pa vrednote niso samo nekaj kar propagira RKC...

zato je meni izredno blizu misel "think global, act local"




no še tole bom dodala:

nikakor ne propagiram RKC.

res da sem bila iz strani staršev vzgojena v tej veri, pa tudi oni v tem ne pretiravajo.
Cerkev mi ni blizu in precej nerada zahajam tja...rajši grem kam drugam, da se pogovorim sama s seboj, če pa bi rada koga tozadevno poslušala, je cerkev žal zadnji naslov kamor bi odšla.

cerkev je zame politika. redki so posamezniki tam, ki jih cenim. vem, da so tam tako uredu ljudje, kot pokvarjeni in tisti oziroma tisti, ki bi ti prej naredili škodo, kot pa ti pokazali kakšno lepšo plat sebe, vendar tako kot povsod drugje. Edino kar me resnično na moč odbija je hinavščina in da ne moreš skorajda odkrito spregovoriti.

vsi imamo kdaj negativna čustva, ki jih je potrebno na nek socializiran način dati iz sebe, tako, da ne prizadanemo drugih, če se le da.
cerkev in ljudje tega ne dopuščajo, vsi morajo igrati vlogo "kako so dobri in ponižni in ljubeči" (moj komentar: "Ne se zajebavat" - pa brez zamere. za to ponižnostjo pa je ena velika vzišenost nad veliko večino in ogromno nepotrebnih predsodkov). Čustva se najpogosteje zatre in se tako prično občasno izražati z veliko mero cinizma in sarkazma, kar pa je za okolico lahko neprijetno in za marsikoga morda celo boleče. Ena moja prijateljica si je tako dala oprat možgane, ker cerkev je prvi ponujajoči naslov za vse, ki imajo krizo. Z nekaj stavki in časovnem intervalu enega tedna je sesula vse zaupanje in prijateljstvo, ki je raslo kar nekaj let. Danes imam občutek, da je nikdar nisem poznala, ker mi je ta izkušnja porušla očitno vse "vizije" o omenjeni osebi in za to mi je zelo žal. Ne vem kdo v resnici je...ko bo vedela sama, mi bo morda lahko nekoč povedala in vsi predsodki in nesprejemanje drugačnosti je le dodaten dokaz, da se nekdo pač še ni našel, da nima  dovolj samozaupanja in samozavesti, da bi lahko rekel odkrito...to sem jaz, sprejmime takega kot sem ali pa odidi.

Mal oziroma precej sem zašla....pod vplivi čustev Embarrassed želela sem le povedat, da izraz: VREDNOTA iz moje strani ne izhaja iz RKC, ki ji vsaj po duši gotovo ne pripadam. Ponosna sem, da sem doživela krst v sili in da sem lahko morda le od daleč opazovala kako so mojega brata dvojčka polivali z (bog daj da ne) mrzlo vodo tam za cerkvenimi obzidji. Spoštujem, če nekdo ceni vse te obrede in mu nwekaj pomenijo...meni žal nič.  Prej se bom našla kje drugje, nekje, kjer bom razumela, kjer bom lahko cenila in kjer se bom dejansko vidla.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Sprejemanje
Reply #96 - 31.07.2004 at 15:04:16
 
sinjeoka wrote on 30.07.2004 at 11:17:40:
a se ti zdi, da je preveč moške energije?
meni se pa ravno zdi, da danes moške energije primanjkuje

če ne, ne bi tko napisu ...
zakaj pa je tvoja percepcija tega taka, pa ne vem ...
upam da ne zameriš, če ti povem, da mi ti izgledaš precej jang (pa ne predvsem na videz) ... ampak tko ... v celoti ...  
(pa ne me narobe razumet (k vidm da se ti to kr dogaja), to ni obsodba, je samo ugotovitev, in še to izključno na podlagi podatkov, ki jih imam (bom rajš reku kar si pokazala) - torej - popolnoma subjektivna)
ne razumem zakaj bi ti blo videt da jo je premal ...



dej lola en topik odpri na temo moralne drže, te prosim, pa to mal blj natančno obrazlož, kot koncept ... magar pokopiri to kar si o tem že napisala ... al pa kdo drug, če se ti zdi tisto razumljivejše ...



Madan Gopal Das wrote on 30.07.2004 at 13:30:31:
tisti, ki se odpovejo svojemu zmotnemu-egu sprejmejo svoj pravi-ego. oz. ce ne sprejmes svojega pravega-ega se zmotnega sploh ne da odstrant.

si pa zoprn do konca a?
nujno hočeš da je višji jaz isto tako ego?
sam da pač mal blj višji?

ok ... ok ... ne ego ... osebnost ...



služenje miška, pomeni popolno predanost bogu ... ego = 0 ... nč dost več ... nč tolk drastičnejšega od tega kar že itaq veš da te čaka ... če tko izbereš, seveda ...



kaj hočeš rečt sinjeoka da je ghandi spremenu svet?
sam?
in to ... kakopak ... z nesprejemanjem ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7