Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 7
(Read 20665 times)
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Sprejemanje
28.07.2004 at 15:02:51
 
Moja moralna drža mi narekuje, da ločujem med dobrim in zlim.  V svojem življenju se odločam, zavzemam stališča in ukrepam na podlagi svoje moralne drže. V vsaki situaciji znova tehtam svoja stališča in se sproti odločam. Sem dojemljiva za dobro in lepo na tem svetu ter odklanjam slabo in zlo.

Nekritično sprejemanje vsega, dobrega in zla, zame pomeni pomanjkljivo moralno držo ali odsotnost le te. Ljudje brez moralne drže, ljudje, ki ne ločijo dobro in zlo, tudi v življenju niso sposobni udejanjati dobro in se izogibati zlemu. Do zla žal nimajo nobene kritične distance, kar se gotovo prej ali slej pozna tudi v njihovih dejanjih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Sprejemanje
Reply #1 - 28.07.2004 at 15:08:21
 
jaz se pa sprašujem, zakaj folk ravno pri slabih straneh toliko tupi o sprejemanju in zakaj isti folk ne zan sprejeti pozitivnih strani lajfa.


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sprejemanje
Reply #2 - 28.07.2004 at 16:08:31
 
Moralno vrednotenje poteka na relaciji dobro-slabo, estetsko na realciji lepo-grdo, znanstveno pa na realciji resnično-lažno. Kognitivno kolo življenja poganjajo te relacije v svoji soodvisnosti in povezanosti.

Finta sprejemanja ni v tem, da  bi te realcije zrelativiziral in zanikal, ker če teh realcij nimaš poštimanih,  kognitivno kolo  življenja lavfa v leru. Finta sprejemanja je v tem, da si priznaš, da so izhodišča  za določanje lepega/grdega, dobrega/slabega, resničnega/grdega izven dosega in vpliva tvojega jaza in da v primeru če  si jih tvoj jaz kao prilasti,  jih hkrat nujno inflacijsko  potvori v skaldu s svojimi pričakovanji jim takim  zato ni pametno zaupat.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Sprejemanje
Reply #3 - 28.07.2004 at 16:20:51
 
titud wrote on 28.07.2004 at 16:08:31:
Finta sprejemanja je v tem, da si priznaš, da so izhodišča  za določanje lepega/grdega, dobrega/slabega, resničnega/grdega izven dosega in vpliva tvojega jaza in da v primeru če  si jih tvoj jaz kao prilasti,  jih hkrat nujno inflacijsko  potvori v skaldu s svojimi pričakovanji jim takim  zato ni pametno zaupat.    

Kje pa so po tvoje izhodišča za določanje dobrega/slabega?
Ti torej praviš, da ne morem imeti svojega stališča, ker je nujno potvorjeno?

Ti potem trdiš, da je bolje biti neutralen, brez stališča? Saj potem si na pravi poti za nekritično sprejemanje dobrega in zla.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sprejemanje
Reply #4 - 28.07.2004 at 17:04:20
 
lola wrote on 28.07.2004 at 16:20:51:
Kje pa so po tvoje izhodišča za določanje dobrega/slabega?
Ti torej praviš, da ne morem imeti svojega stališča, ker je nujno potvorjeno?


Ne trdim, da ni mogoče imet svojega stališča ne da bi blo to potvorjeno. Trdim samo to, da je tako nepotvorjeno stališče  jebeno težko dosečt in če bi bla večina folka to priprvljena priznat, bi blo na svetu dost manj slabga kot pa tko, ko folk gre po lažji poti in  za izhodišče svojih moralnih sodb jemlje  vse mogoče religiozne in  ideološke podage, ki jih fascinirajo s svojo avtoritarno gotovostjo tako, da jih nekritično jemljejo  za svoje.  

Skicevanje na 'pristnost' lastnih  čustvenih  vzgibov kot edino zveličavnih  kriterijev za oblikovanje  lastnih moralnih sodb je zlo nevarno za  ločevanje dobrega od zla. Nepotvorjenosti, na katero bi se  blo mogoče 100% zanest, s tem kriterijem ni mogoče enačit.        

 

Quote:
Ti potem trdiš, da je bolje biti neutralen, brez stališča? Saj potem si na pravi poti za nekritično sprejemanje dobrega in zla.


Jest ne zagovarjam nevtralnosti, ampak absolutno gotovost, ki je možna le, če je ne poseduješ.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Sprejemanje
Reply #5 - 28.07.2004 at 17:15:23
 
lola wrote on 28.07.2004 at 15:02:51:
Moja moralna drža mi narekuje, da ločujem med dobrim in zlim.  V svojem življenju se odločam, zavzemam stališča in ukrepam na podlagi svoje moralne drže. V vsaki situaciji znova tehtam svoja stališča in se sproti odločam. Sem dojemljiva za dobro in lepo na tem svetu ter odklanjam slabo in zlo.

Nekritično sprejemanje vsega, dobrega in zla, zame pomeni pomanjkljivo moralno držo ali odsotnost le te. Ljudje brez moralne drže, ljudje, ki ne ločijo dobro in zlo, tudi v življenju niso sposobni udejanjati dobro in se izogibati zlemu. Do zla žal nimajo nobene kritične distance, kar se gotovo prej ali slej pozna tudi v njihovih dejanjih.



Khm, khm...., no, men se zdi da malo natolcuješ, ker kolker vem, si enkrat dobra, enkrat si pa prav posebno zla.
Tak, da ta tvoja moralna drža šepa, če se ne motim Wink

Kar se pa tiče slabega in zla je pa včasih bolj poučno kot pa samo dobro.
Torej pomeni, da ni vso zlo, ki ga mi vidimo kot zlo, tudi v resnici zlo Wink

Al se motim ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Sprejemanje
Reply #6 - 28.07.2004 at 22:37:28
 
gape wrote on 06.06.2004 at 11:11:19:
jest morm rečt da se nism vestno udeleževal debat, ki so za mene samo tastotič ponovljene ene in iste blodnje - samo zavite v drug ovitek


ampak

*precej članov foruma ne sprejema tistih, ki opozarjajo na zgoraj omenjeno destruktivno vedenje*

kle se morm pa ustavt
in rečt: ne vem sicer če je to tko, ker nism 'drugi', se mi pa hudo dobr zdi;
ne gre se za nesprejemanje, gre se bolj za nestrinjanje z načinom kako naj bi to (vedenje) odpravili in hkrati ali to odpravljati sploh (da ne govorim o omejitvah ki bi se zgrnile nad nas uporabnike, če bi se to spravili odpravljat sistemsko), če pa se tisti, ki jih to moti, še vedno niso naučili, da če jih to moti, da je to _njihov_ problem, problem o katerem sicer na rabimo nujno razpravljat, je pa dobr da se ga zavedajo (in s cajtom kej naredijo v tej smeri).
ker ... to zavedanje, to omogoči tistemu, ki je bil do takrat nesprejet (tisti prvi, zaradi katerega se je opozarjanje zgodilo in s katerim se precej članov sicer strinja, s sankcijami pak ne), da postene sprejet in s tem dobi vse predispozicije, ki jih v okolju rabi da se spremeni. sam mora narest še čisto malo ... ker ga okolje podpira.

marsikdo, ki se bo potrudu text razumet, ga bo z lahkoto aplayu na čist živeče uporabnike foruma in še koga ki to več ni (vsaj piše več ne) ...


tko da ... če je lilith mislila konkretne ljudi s tem, naj s konkretnimi ljudmi to nadaljuje ... ne pa tega aplayat na ... bom reku ... pod-skupino foruma, ki promovira brezpogojno ljubezen (ki je tud vseobsegajoča) ...
in je nikomur ne vsiljuje ...



dobre si skupi zložu
Grin



*toleranca do nasilja je nasilje najhujše vrste
sem sodi tudi kvazi sprejemanje*
verjamem da kvazi sprejemanje sodi v nasilje, karkoli ti kvazi že predstavlja.
če ti kvazi predstavlja človeka ki je na poti tja kjer 100% sprejema = ljubi vse ... pol pa tud prov ...

ampak
men se je od vedno šlo za neki
sm najdu mlin - na veter - ga mal poštudiru ... in precenu da ga lahko sesujem ...
in pol sm se spravu nanjga ... in ga sesu ...

zdej, če bi se jest kot tak hotu spravt na mlin po imenu nasilje - bi preprosto, vidu da je prevelik in da pri odpravi le tega nimam kej dost za delat - sam.
sm jest dal to obdobje, obdobje opozarjanja na naslije čez leta 2002 pa 01 ... pol sm vidu da je to brez veze ...
in začel prakticirat ne-nasilje ...
in sprejemat tiste, ki so nasilni ...
ne jih več sovražit, ne jim želet slabo ...
zdej ... zakaj?
sm pač dubu znanje in ko znanje imaš se reči mnjogo hitreje začnejo manifestirat. z znanjem lahko manifestiraš tud 'napačne' stvari ... noben problem ...
ti ljudje ustvarjajo probleme, tisti ki so znanje dobili zavoljo odprave ega, zavoljo njega razumevanja ... pa se niso odpovedali egu ...

U can not change the world
but
U can change yourself



*Tisti, ki "verjamejo" v vseobsegajočo ljubezen, to svojo "ljubezen" izražajo zelo selektivno in imajo pri tem precej čudne kriterije.*
ni nekih kriterijev
kriteriji pri ljubezni so intuicija
intuicija se z nami ki smo se predali in smo orodje v božjih rokah dostikrat poigra ...
in mi se igramo ...
življenje je igra ...





ja vesolje se gre experiment
11:06 6.6.2004
preizkuša a smo se kej naučil al nč
kot celota in kot posamezniki

nekateri se pač niso nč dost še naučil

niti definicije sprejemanja ...
kaj to sploh je ...



pa čist osnovna stvar je

ccccc



kreden čeprov ti je brezveze karkoli pisat; vseeno;

včeri si joku naj andresa prpravm do tega da ti bo nehu pikat. se ti zdi da _ti_ pika? zakaj ga pikaš nazaj ... že prej sm ti to hotu napisat. tadrugič isto stvar pa res morm a ne ... prosim razlož mi to situacijo ... kako naj ti bo  želja izpolnjena, če pa ti ostalim ne držiš obljube ...
mislš da je vesolje slepo?
pa želja ti je bla izpolnjena ... vsaj jest nism zasledil da bi ti andres nabiju, ki si ga izpostavu kot edinega ki v tebi vzbuja tak neverjeten odpor, da ga moraš dat ven iz sebe, čene bi te kr razgnal ...
z moje perspektive si vesolju dolžan še eno uslugo ...


Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Sprejemanje
Reply #7 - 28.07.2004 at 22:55:27
 
Pri meni sploh ne gre za sprejemanje, ampak prej za pustiti biti; pri čemer pa, priznam, tega ne apliciram na tiste, ki to pravilo kršijo.


Seveda pa je še ena lepa razlika: sprejemanje je lahko tudi sprijaznenje - pri čemer vidim dve poti: ena je sprijaznenje s samim sabo (bi znala biti kul - al pa tudi ne), druga je sprijaznenje s trenutnim stanjem in njegovimi posledicami (bi znala biti ne kul al pa tudi ne).

Hja sprejemati ali pa ne sprejemati: ne bi hotel sprejemati trenutnega stanja stvari in trenutnega toka vsega: ker vem kam vodi (je že napaka stvari so kakršne so zato jih moramo sprejeti - vendar pa jih moramo sprejeti aktivno: sprejeti in spremeniti na bolje). Hotel bi sprejeti sebe takega kot sem in delati naprej na tem kakšen hočem biti.

(tule gre preprosto za dva različna sistema: eden je karnični: tu načeloma nimaš kaj praskati; drugi je heroistični: heroj sprejme svojo usodo, vendar, bistvo njegovega herojstva ni v tem, da svojo usodo premaga, temveč, da se z njo bori)




uživajte!  


Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Sprejemanje
Reply #8 - 29.07.2004 at 07:14:13
 
Včeraj se mi je pri branju enega topica porodila naslednja teza.
Če bi hotela vse sprejemati in vseobsegajoče ljubiti, bi se morala odpovedati pomembnemu delu sebe - občutljivosti, zavedanju, branju med vrsticami. Torej - morala bi postati neumna.

Vidim, da takšna sprenevedanja marsikomu pomagajo pri sprejemanju in vseobsegajoči ljubezni do prav vseh - razen do tistih, ki bi jim želeli odpreti oči.

Najbolj patetično pa je tisto sprenevedanje, ki navzven - oh, ja, tako zelo nedolžno deluje....samo tisti krčeviti smeškoti govorijo nekaj o tem, da se nekje zadaj vendarle odvija nasilje nad dušo.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Sprejemanje
Reply #9 - 29.07.2004 at 07:56:19
 
titud wrote on 28.07.2004 at 17:04:20:
Ne trdim, da ni mogoče imet svojega stališča ne da bi blo to potvorjeno. Trdim samo to, da je tako nepotvorjeno stališče  jebeno težko dosečt in če bi bla večina folka to priprvljena priznat, bi blo na svetu dost manj slabga kot pa tko, ko folk gre po lažji poti in  za izhodišče svojih moralnih sodb jemlje  vse mogoče religiozne in  ideološke podage, ki jih fascinirajo s svojo avtoritarno gotovostjo tako, da jih nekritično jemljejo  za svoje.  


Se strinjam, da je stališče težko doseč in da ni  dobro nekritično jemat za svoja razna ideološka in verska stališča. Zato pa mi moralna drža predstavlja nekaj, v čemer moram biti ves čas aktivna, razmišljujoča, ves čas sproti se moram odločati.
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Sprejemanje
Reply #10 - 29.07.2004 at 07:58:53
 
Quote:
Khm, khm...., no, men se zdi da malo natolcuješ, ker kolker vem, si enkrat dobra, enkrat si pa prav posebno zla.
Tak, da ta tvoja moralna drža šepa, če se ne motim Wink

Kar se pa tiče slabega in zla je pa včasih bolj poučno kot pa samo dobro.
Torej pomeni, da ni vso zlo, ki ga mi vidimo kot zlo, tudi v resnici zlo Wink

Al se motim ???


Zanimivo, kaj vse ti veš o meni, Kr_eden. Zgleda, da veš več kot jaz  Shocked .

Kar se pa tiče zla, tudi če je poučno, je zlo. Ali pa se motim??
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sprejemanje
Reply #11 - 29.07.2004 at 09:40:09
 
Lilith wrote on 29.07.2004 at 07:14:13:
Včeraj se mi je pri branju enega topica porodila naslednja teza.
Če bi hotela vse sprejemati in vseobsegajoče ljubiti, bi se morala odpovedati pomembnemu delu sebe - občutljivosti, zavedanju, branju med vrsticami. Torej - morala bi postati neumna.

Vidim, da takšna sprenevedanja marsikomu pomagajo pri sprejemanju in vseobsegajoči ljubezni do prav vseh - razen do tistih, ki bi jim želeli odpreti oči.

Najbolj patetično pa je tisto sprenevedanje, ki navzven - oh, ja, tako zelo nedolžno deluje....samo tisti krčeviti smeškoti govorijo nekaj o tem, da se nekje zadaj vendarle odvija nasilje nad dušo.


Osnova  vseobsegajoče ljubezni naj bi blo  spoznanje, da je vsak v  sebi neskončno sam in da smo si samo v  tem vsi na istem. Je v spoznanju, da  svojo ljubeznijo ne moreš nikogar odrešit te njegove samosti in da ti tud vseobsegajača ljubezn drugega te samosti ne more odrešit.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Sprejemanje
Reply #12 - 29.07.2004 at 09:57:01
 
titud wrote on 29.07.2004 at 09:40:09:
Osnova  vseobsegajoče ljubezni naj bi blo  spoznanje, da je vsak v  sebi neskončno sam in da smo si samo v  tem vsi na istem. Je v spoznanju, da  svojo ljubeznijo ne moreš nikogar odrešit te njegove samosti in da ti tud vseobsegajača ljubezn drugega te samosti ne more odrešit.      

tisti, ki ima vseobsegajoco ljubezen ima vsakogar rad.

taka vseobsegajoca ljubezen me lahko dokoncno izpolni in trajno odresi moje samote.

ljubezen pomeni, da si spontano zelis ljubljeni osebi ugodit. ce objekta nase ljubezni ne najdemo smo v bistvu najbolj nesrecni. prav tako je nesrecen tisti, ki isce nas.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sprejemanje
Reply #13 - 29.07.2004 at 10:23:18
 
Madan Gopal Das wrote on 29.07.2004 at 09:57:01:
tisti, ki ima vseobsegajoco ljubezen ima vsakogar rad.

taka vseobsegajoca ljubezen me lahko dokoncno izpolni in trajno odresi moje samote.



Nauči te tvojo samost sprejet, in v tem smislu te odreši samosti kot bremena, ne pa samosti same. Izpolnitev je v zavedanju svoje lastne samosti/induvidalnosti, ki  ni več breme, ker se znebiš hotenj, da se je samosti mogoče losat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Sprejemanje
Reply #14 - 29.07.2004 at 10:29:10
 
titud wrote on 29.07.2004 at 10:23:18:
Nauči te tvojo samost sprejet, in v tem smislu te odreši samosti kot bremena, ne pa samosti same. Izpolnitev je v zavedanju svoje lastne samosti/induvidalnosti, ki  ni več breme, ker se znebiš hotenj, da se je samosti mogoče losat.    

titud, kako lahko pravis da je nasa izvorna pozicija samost? a ti drugih oseb okrog sebe ne vidis, slisis, cutis, vonjas, tipas in o njih premisljujes?

tud ce reces, da imas ti le kontakt s svojo predstavo o drugih se s tem ne mors izognit obstoju drugih. ker ce jih ne bi blo, od kje potem tvoja predstava o drugih? si to le ti? drugi so v bistvu le tvoja izmisljotina, ki jo mors odstrant, da bos spet (kot nekoc) le ti, sam (in najbrz zadovoljen)? al kako si ti to razlagas?

al je tvoj cilj ne imet nobenga kontakta z drugimi, torej da je vsak (tud ce ze obstajajo drugi) itak sam zase in da je druzenje z drugimi ciz neki nepotrebnega?

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 7