Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6
(Read 26325 times)
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #15 - 08.01.2003 at 21:42:23
 

Najverjetneje zgolj spregledano, a jaz bi vseeno kak »podnapis«,

npr. tvoj, Gape:
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=104124...

in pa tvoj, Aryan:
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=104124...,

seveda je pa mogoče tudi to, da sem ju spregledala jaz …  Wink

ARS
Back to top
« Last Edit: 08.01.2003 at 22:47:34 by ARS »  

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #16 - 08.01.2003 at 21:47:36
 
Quote:
Razum je le orodje, sicer močno, a še vedno le stroj, ki izvršuje in premelje, kar se mu naloži. Razum k ničemer ne teži.

Kdo pa je razumu naročil, kaj naj išče?


Razum ni prav nič izbirčen, mu prav vse prav pride, ko si zada ambiciozno nalogo, da bo prišel do končnega spozanja (tud tega, kdo je on). A pri tem pozablja oz. ne more štekat, da lahko operira samo z odnosi med idejami, ki jih je večinoma sam sproduciral na raznih nivojih: od navišjega, intuitivnega, ko primerja ujemanje/neujemanje dveh idej preko njih samih (npr. krog in trikotnik), do nižjega demonstrativnega, ko ugotavla ujemane/neumanje dveh idej preko drugih idej (postopek sklepana preko dokazov); in najnižjega  senzitivnega vedenja o posameznih končnih bitij zunaj. Razum skratka skuša zdigitalizirat prav vse na na 0 pa 1 in to vse postavit v taka medsebojna razmerja, da bo dobu ven en nedvoumen in končn rezultat.  

V tem je evulutivna prednost prednost razuma, pa tud njegova poguba, če se  utemljuje samo sam na sebi. Je kot rak, ki se razraste čez vse tkivo, da bi služu le samemu seb. Zato so sicer logična spoznanja razuma lahko pogubna, če se ga v naprej ne programira samo na za procesiranje znotraj za  eksitenco pozitivnega rezultata. Za tako procesiranje lahko jamči (tud evolucijsko preverjeno) samo ljubezen, ki je sicer gonsko zakodirana a kot taka na za razum najnižji stopnji senzitivnega vedenja. Zato jo je razumen človek prisiljen zakodiral višje:  v intuitvno dostopen uvid v najvišje dobro, boga/duha.

Bog/absolut je tako v bistvu produkt racionanega človeka, ki se je z njim zaščitu pred rakavim učinkom svojega racia.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #17 - 08.01.2003 at 22:30:26
 
mind wrote on 08.01.2003 at 21:28:50:
in hočem povedat da si tako ti, jaz kot tudi večina ljudi te stvari želijo oz. po tem "čudežno" hrepenijo...in ce sprejmes evolucijo potem so te stvari trajno nedosegljive, potem jih lahko dosežeš samo kratkoročno v tem zivljenju in še to ne vsak dan,vsako minuto

Ne razumem najbolje, kaj ima sprejemanje ali nesprejemanje evolucije opraviti s srečo?

"Čudežno" hrepenenje le po nekakšni večni, idealni in ne vem kakšni še vse sreči, dejansko že na startu, tako rekoč pred lastnim nosom zaloputne vrata pred edino dosegljivo in realno srečo, tisto  v sedanjem trenutku.
Rekel bi, da gre za nekakšno nevrotično stanje, ki se skriva za nezmožnostjo biti srečen (zdaj)  s simptomatičnim prelaganjem željenega  nekam daleč stran.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #18 - 08.01.2003 at 22:52:10
 
titud wrote on 08.01.2003 at 21:47:36:
Bog/absolut je tako v bistvu produkt racionanega človeka, ki se je z njim zaščitu pred rakavim učinkom svojega racia.

He,he, jaz bi pa rekel ravno nasprotno, da je absolut tisti produkt razuma, ki se je zmožen v svoji enoumni strukturi tako močno razrasti, da z lahkoto zatre sicer običajno zmerno delovanje ostalih zdravih delov in ki tako spominja na rakavo bulo, ki ravno tako raste do končne zadušitve celotnega organizma (če se je prej ne izreže).

Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #19 - 08.01.2003 at 23:27:11
 

Ker se ne da več direktno navajat in/ali replicirat - tukile:
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=104124...  
si napisu, Aryan:

Quote:
sedanjost pa ponavad zelo tezko (in s tem sreco) obdrzimo ali zivimo, ce nimamo skontrolirane preteklosti in prihodnosti.

A se ti ne zdi, da mu tisto, kar si človek na vse kriplje želi in prizadeva obdržat,
ponavadi - že kako, celo pogosto - kar spolzi "iz rok"?

Kaj ni tudi kontrola (ali pa občutek nje) le iluzija?

Tako kot je to, kako lahko ali pa težko je karkoli, zgolj stvar človekove (trenutne) percepcije?
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #20 - 08.01.2003 at 23:31:16
 
Bardo_Thodol wrote on 08.01.2003 at 22:30:26:
Ne razumem najbolje, kaj ima sprejemanje ali nesprejemanje evolucije opraviti s srečo?

Prav nič;
razen morebiti za tiste, ki se jim ne "posreči" sprejemati;
drugih različnosti mnenj, občutkov, naravnanosti, odločitev, ... ali pa sreče.   8)
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #21 - 09.01.2003 at 08:06:42
 
Quote:
He,he, jaz bi pa rekel ravno nasprotno, da je absolut tisti produkt razuma, ki se je zmožen v svoji enoumni strukturi tako močno razrasti, da z lahkoto zatre sicer običajno zmerno delovanje ostalih zdravih delov in ki tako spominja na rakavo bulo, ki ravno tako raste do končne zadušitve celotnega organizma (če se je prej ne izreže).


Bitja, ki znotraj evoloucijske verige ne operirajo z razumom, temveč le senzorično/instinktivno, ne rabjo boga, ki bi jih ohranjla  na  področju dobrega za njihovo ekistenco. Potreba po bogu se je pojavla v  komplesno organizirano družbo, v kateri je posmeznik moral očutek za lastno dobro uskladit z dobrim tud za drugega, če si je hotu znotraj te komplesno organizirane družbe zagotovit ekistenco. Dobro za vse je moral iz svojih neposrednih čutov nekak abstrahirat in transcedentirat in ga od tam nazaj intuitivno prisvajat.

Batrdo, tebe skrbi, da bi te 'dobro za vse' razrastlo v posmezniku v rakavo bulo, ki bi ga zadušilo kot posmeznika. Ja, je možno, ampak tisto pol ni več dobro za vse, ker ni več dobro tud za vsakega posmeznika. Je dobro samo za nekatere, ki so si 'absolutno dobro' prisvojli za svoje interese in so zato pripravljen izkoristit/požrtvovat naivnega posmeznika.

Ta problem so skušal rešit postrenesančni humanisti, ki so spregledali srednjeveško zlorabo boga za posamične interese vladarjev in duhovščine.  Humanisti so se zgledobvali po antični humanosti , ki je povezana z moralno državo z vrlinami mere, pravičnosti, občutka za estetiko, harmonije z naravo  in civilne kreposti. Človeka so zato postavili v središče sveta in ga naredili za družbeno bitje, osredotočeno na praktične vidike življenja. Prišli so celo do tega, da je um nor, če lahko verjame, da lahko dojame nespremenljivega, večnega. Ker  se tud življenje kaže v svoji nezanesljivosti, negotovosti in stalni ogroženosti, je bila zanje  skeptična drža edina obramba pred resignacijo. Človeka osvobaja od pretvarjanja in vzgaja k neodvisnemu presojanju. Lastna izkušnja je bila za humaniste  najboljši vir spoznanja, v samoopazovanju svoje notranjosti najde človek sebi lastno naravo ter obenem odkriva skupno obliko človeškega nasploh.

Zahodna misel je imela po svoje srečo, da je razsvetljenstvo/rascionalizem prišel na vrsto za humanizmom  in zato po moje ne delamo prav, ko se v postmoderni dobi v strahu pred rakavo razraščenostjo nehumanega racionalizma zatekamo v predhumanistične predstave o absoltnem dobrem izven človeka, saj  se prenešeno v vanj danes res lahko nenadzorovano razraste v novo rakovo tkivo, na kar opozarjaš  ti, bardo.

Ni naključje, da nas je kar nekaj tle gor na forumu, ki iščemo ravnotežje med  absoltnim dobrim in razumnim v humanističnem izročilu heremtizma, na poznavanju katerga so svojo filozofijo gradil tud postrenesančni humanisti in za njimi razsvetljestvo, ki se je šele kasneje  deformiralao  do svojega z razumom obsedenega  modrenega obdobja.  

P.s.: Razmerje med mstiko in logiko je po moje krasno razložu jst tle   http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=vera;action=display;num=103856440... v postu #85
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #22 - 09.01.2003 at 10:41:19
 
men je vceri mal internet crknu, zarad tega se opravicujem ker nism mogu sledit vasim pogovorm.

res je kot je napisu MIND. ljubezni se ne da drgac dokazat kokr jo sam obcutit. ce obstaja kej tazga kot je univerzalna ali absolutna ljubezen, ali moja ljubezen do boga, in bozja ljubezen do mene jo je treba obcutit in to je najvecji dokaz za njen obstoj. ta ljubezen pa se prenasa iz ene "kvalificirane" duse do druge. vcasih je takih oseb vec, drugic manj.

titud me je vprasu : Quote:
Ti bom zdaj vprašal, aryan, kaj ti  zagotavljaja, da ti    prakticiranje tvojga univezalnega koncepta trajni/večni  blagor prineslo: Starost, preizkušenost in na ta način izpričana vitalnost ved ? Aktualne avtoritete, ki ga prakticirajo? Lastne prepričljivosti, ki se kaže v tem, kolk nas boš uspel prepričat

feeling in nic druzga kot samo feeling. feeling je del zavesti. druga dva dela sta se thinking in willing.

mislim torej sem. zelim torej sem. cutim torej sem. tuki je "cutim" najvisji dokaz obstoja mene in ljubezni. ostala dva, se prav misljenje in zeljenje sta le pokazatelja in dokazatelja cutenja.

ta "moj feeling" v obstoj Absoluta/Boga, nas in nasega odnosa z njem pa "kurijo" tko Vede, kot aktualne vedske avtoritete in tud moja lastna praksa. kok pa sem jaz zmozen prepricati druge pa bi ti mogl drugi povedat oz. lahko vprasas konc koncev tudi sebe. razlika v stopnji "prepricljivosti" v nekom ali drugem je "zavedanje in priznavanje svoje trenutne bolezni". tist ki je bolan bo hitrej prisel v bolnico in se dal pod noz dohtarju. tist ki pa ni bolan ne bo tam nic iskal. veliko pa je tud takih ki so bolani pa jim ego ne dovoli da bi to opazili in priznali direktno, vendar "prav" dohtar vid indirektne simptome v vseh in vcasih predlaga v naprej.

zdle grem pa brat se o "narakari". vendar se mi dozdeva zakaj se gre, bomo vidl.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #23 - 09.01.2003 at 10:55:35
 
sem prebral. zelo se strinjam z njegovimi razmisljanji, sploh s telimi na konc.

"Opisal sem nekaj lastnosti strupene vere, ki je značilna za mnoge verske skupnosti, tako avtentične kot sektaške. Izvorni nauk je lahko povsem čist, toda nezreli posamezniki, zlasti vodje, ga v svoji ozkogledosti popačijo in spremenijo v leglo odvisnosti. Takrat se celo pristne religije spremenijo v vreče strupa in vse, kar jih še drži skupaj, je odvisnost njenih članov. Sami pripadniki zelo težko priznajo, da je njihova vera te vrste in šele ko izstopijo iz skupnosti, se lahko postavijo na zadostno distanco ter jo objektivno ocenijo.

Jasno je torej, da nobena verska skupnost ni sekta zaradi samih naukov, temveč zaradi zlorabe teh naukov. Taka je tudi moja osebna izkušnja - vedski nauki npr. niso krivi za zablode, ki se dogajajo v njihovem imenu. Z malo žongliranja je mogoče iz ogromne knjižnice duhovnega znanja izbrskati opravičilo za katerokoli dejanje in celo pomiriti slabo vest, če že privre na dan. Zato so problematične predvsem tiste skupnosti, ki zavoljo sledenja nekega nauka omejijo duhovno rast posameznika. To je duhovna zloraba.

Po vsem tem pisanju se spomnim vedskega aforizma: "Resnica vedno zmaga" (satjam eva džajate) in očitno je, da take skupine ne morejo dolgo obstati. Ali bodo propadle ali pa bodo izza oblakov zmot posijali žarki resnice, ki se v bistvu skrivajo v globini.


tako je : "satyam eva jayate" resnica je zmeri zmagoslavna. laz lahko zmaga nekaj bitk, ampak nikol vojne.
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #24 - 09.01.2003 at 10:57:28
 
Quote:
Ne razumem najbolje, kaj ima sprejemanje ali nesprejemanje evolucije opraviti s srečo?


Teženje k (osebni)sreči je nekaj počemer smo si podobna vsa živa bitja,nekatera jo dosežejo zavedno, nekatera morda nezavedno. V smislu evolucije pa ima sreča opraviti v toliko, da je kratkotrajna. Ker npr. sploh ne dopušča možnosti življenja po t.i. "smrti". In tako tudi ne predpostavlja življenja pred začetkom razvoja tiste prve celice. In nasploh je moj namen samo zbuditi dvom v tisto eno samo samcato kao dokončno luknajasto možnost-evolucijo. In zato se raje vsaj seznanim (to pa storim tako, da poskušam tudi prakticirat) tudi kakšno drugo alternativo, v upanju da je manj luknjasta. Imam pa tudi dve varovalki, ki me lahko izvlečeta iz. morebitnih nevšečnosti pri tem početju. To sta moj razum in moja punca.  Shocked Smiley  


LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #25 - 09.01.2003 at 12:03:22
 
Quote:
feeling in nic druzga kot samo feeling. feeling je del zavesti. druga dva dela sta se thinking in willing.

mislim torej sem. zelim torej sem. cutim torej sem. tuki je "cutim" najvisji dokaz obstoja mene in ljubezni. ostala dva, se prav misljenje in zeljenje sta le pokazatelja in dokazatelja cutenja


Kater feeling/čutenje. A niso čuti kot  sredstvo za zaznavanje materialnosti pravzaprav v službi ustvarjanja iluzije/maye? V čutenju materialnosti služijo prevari, v čutenju božjega pa služijo resnici?

Aryan, tkole se zmenva: čutit ni nč več niti nč manj kot mislit, ker tud mišljeno je konc koncev treba nekak občutit, če ne ne  moreš delovat v skladu z mišljenim. Razveza mišljenega in čutnega nastop samo z odsotnostjo mišljenja al pa čutenja, ker mišljenje se vedno nanaša na nekaj vsaj  posredno čutnega in obratno. Ne morm zdaj spet nazaj teoretizirat o tem, da je ta razveza možna tako v odsotonosti mišljenja, ki povzroča  praznino, ker  je ta  je itak očutena kot harmonija med mišljenimin čutenim in s tem samo spet namišljena  odsotnost obeh.  Enaka finta je, če misliš le na vse/absoltno/boga, ker takarat tud tvoji čuti nastopijo v funkicijo občutenja vsega hkrat in s tem le namišljeno ničesar.  

To sta dve plati iste  skrajnosti,  življenjska praksa  je pa predvsem vse vmes. V lajfu smo si ljudje evolucijsko oblikoval eno sposobnost, da se misel s čutnim  veže preko  instrumenta razuma, ki po potrebi vleče iz zakladnice v svojih orodij tako intitivne uvide kot izvedene dokaze al pa nam spusti skoz magari  gole čutne zaznave, če nam tako reši življenje, od katerga je tud sam odvisen.

Jest se mam za takega, da  boga občutim v nekem intuitivnem smislu kot ene vrste kriterij (npr. ljubezen), ki mu   morajo ustrezat vse druge forme, da jih lahko razglasim kot razumne objekte misli/čutenja. Sem že parkrat povedaov, da si (še) nism tako zožal možnosti izbire, da bi boga spustu k seb v svoje misli  direkt skoz  čutni nivo brez posredovanja tud drugih kriteririjev razumnega. Po domače povedano, boga ne rabm tolk, da bi si ga totalno k seb spustu, da bil prisiljen edin na ta način reševat eksitenccilano stisko, pa naj bo ta duhovne al pa fizične narave.

Prav na taki totalni potrebi gradijo religije in sekte, ko novačijo k svojmu bogu pravkar rojene in druge iz takih in drugačnih razlogov nemočne, ranljive in pomoči potrebne. Pr tem verski spisi dejnsko nimajo nč, ampak lahko v napačnih rokah hitr postnejo inštrument za izrivanje razuma.                  
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #26 - 09.01.2003 at 12:38:00
 
titud : pol pa bi ti blo treba le "prikazat" ali pa bos nekoc sam s svojim "cistim razumskim" zaznavanjem realiziral obstoj vecnosti, Boga/absoluta, sebe in vajinga odnosa.

iluzorno pogojeni razum in intelekt sta visja kot iluzorno pogojeni sentimentalizem materialnih cutil. se visje od intelekta in razuma pa je dusa. ko bos prisel v stik z nekom, ki zivi v vecnosti bo tud ta tvoj razum priznal svojo nezanesljivost iz vidika absolutnega znanja.

en svetnik je tkole napisu :

Those who are philosophical in the fullest expression gain the courage to say, "I was mistaken". In doing so they find a new life, invisible though it may be to others.

It is at this point that philosophy has served its purpose and can be retired. The positive experience of tangible spiritual life requires no rational validation. It fulfils the need of the heart as nothing else can. It leaves no room for doubt. It is not unreasonable, but it picks up where reason leaves off. My heart pines for this. Everything else pales in comparison.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #27 - 09.01.2003 at 12:54:17
 
Quote:
pol pa bi ti blo treba le "prikazat" ali pa bos nekoc sam s svojim "cistim razumskim" zaznavanjem realiziral obstoj vecnosti, Boga/absoluta, sebe in vajinga odnosa.


Bog se mi v moji  stiski dejansko lahko sam prikaže, čutno razodene. Lahko ga tud  pa zavestno z ustvarjanjem siske/stresa (obstaja cel kup takim mističnih tehnik in praks) sam prikličem. V to ne dvomim, samo pravim, da ga na tak način ne rabm, se ga magari tud bojim srečat. Razum mi pravi, da na tak način ne bom razkril srivnosti, kdo sem.

Jest boga želim dojemat  intutivno kot človek ne le nagonsko kot da bil žival. Ne v strahu pred tem,  da me  bo scvrl,  ampak le z pod pogojem, da si bom sam njegovo svetlobo nastvlajl na razumno jakost, ki me bo  prijetno grela in ki se bo dala koristno porabit za mojo osebno rast in razvoj.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #28 - 09.01.2003 at 13:12:28
 

Me zelo spominjamo na takšne, ki stokajo:
O Bog, pomagaj mi, ampak naj bo to tako in tako, takrat in takrat, zaradi tega nikoli ne prepoznajo in ne uvidijo, kako se ves čas sklanja k njim potem se čudijo in tožijo, da jim ne ne pomaga in ne stoji ob strani, da pravzaprav morajo vse sami (se žrtvovat še navsezadnje).
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #29 - 09.01.2003 at 13:29:24
 
titud : dobr si to napisu. izber si enga izmed spodnjih nacinov, vendar mors upostevat tud svojo trenutno kvalifikacijo.

Q. Something is troubling my mind. In one statement from scripture (Veda) the idea is presented that eating grains on Ekadasi is equivalent to killing a cow with the implied threat that anyone who does so is subject to the same karmic penalties as one faces for cow-killing. It seems inconceivable that this can be considered an "objective truth" in any way, shape, or form. Since this falls within the purview of the material world it must be verifiable. Can you shed some light on this?

A. Many Puranas (Vedic complements) make strong statements like this for the purpose of stressing the importance of observing Ekadasi and other such vows. Often the scriptures make these kinds of statements to motivate persons to follow vows out of fear for what will happen to them if they do not. Fear is the most basic motive for serving God, followed by prospect, duty, and love.

vsak pogojeni izmed nas pa se boji smrti. bodisi direktno, ali pa indirektno.

recimo tud tisti ki "teoreticno vejo" da je smrt le tranformacija, se ji na vse nacine upirajo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6