Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 9 10 11 12 13 14
(Read 53519 times)
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Kdo smo...?
Reply #150 - 07.01.2003 at 17:05:16
 
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=104124...

ljudje ki se zmotmo identificirajo z materialnim telesom so podvrženi 4 napakam:
zmešnjava, brezbrižnost, zmota, nepopolna čutila.
kot rezultat tega, lahko sklepamo, da njihova izkušnja sebe ni sprejemljiva kot veljavno in dokončno znanje.
to je važn razumet.

a sm prov prevedu aryan?


mi (JAZ SEM) hočemo naredit naša telese popolna, ker je taka naša duša (jaz sem) in ker se duša zmotno identificira s telesom. ker je duša enota perfekcije, hoče tudi tako telo, medtem ko se ne zaveda da je telo različno od duše.

iluzija ni samo v tem da se zmotno pistovečamo s telesom ampak tudi v tem da tisto kar zaznamo s čutili včasih sploh ni tisto kar smo zaznali.

naši čuti so zmotni - so nepopolni - zato je nujno da smo vedno pozorni z vsemi čutili npr. ni pametno neki gledat in poslušat, mislt pa neki tretjega, ker je informacija pač nepopolna potem ... lahko bi bila popolnejša.
čuti se lahko zmotijo tudi v idealnih pogojih.
duhovni nivoji (4+) so iznad čutil ... čutila niso bila nikoli namenjena temu.

moč razumevanja je ogromna
večja od moči čutil.
možgani imajo večjo moč od mišic
misel je mogočnejša od materije

logika ni zmožna dati dokončnega dokaza, saj je nezanesljiva.

pomemben princip tukaj je ta mi ki izkušamo nepopolnost, potrebujemo pomoč iz nivoja popolnosti, da spoznamo popolnost. vsi hočemo popolno znanje, sdino vprašanje je kako ga doseči. z nepopolnimi sredstvi ne.
naša zavest ne more gospodovati popolnemu znanju - vedenju, če ga hočemo zato da se bomo z njim izkoristili, ga nikoli ne bomo spoznali.


http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=104124...

#126
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #151 - 07.01.2003 at 17:53:33
 
Bardo_Thodol wrote on 07.01.2003 at 16:03:07:
Knjige nimam pri roki, sicer pa jaz na BhagavadGito gledam predvsem kot na dobro poezijo in ne kot na nekakšno znanstveno razpravo, v kateri so dokazana dejstva.


ce je zate Bhagavad-gita le poezija, je to tvoj velik "misfortune". isto pa lahko jaz za ostale stvari tud trdim da so poezije. npr. to kar vidmo z ocmi in zakljucmo po logiki ena navadna nedokazana poezija ali pravljica. in vsi eksperimenti po vrst. narava raznih mitov in poezij ali sanjarjenje pa je taka, da s casom izpuhtijo. torej. wait and see.

kot pa ves, so znanstveniki bral Gito in podobno zakljuceval, kok so se do tedaj motil v svojih raziskavah, ne da so Gito uporabljal za potrditev kot si ze prej enkrat zmnotno zakljucu, kar se bolj nakazuje tvoje nepoznavanje tko Gite in npr. Einsteina in ostalih.

znanstveniki pa niso edini ki so studiral in sprejemal Gito. lahko ti nastejem se umetnike, politike, sociologe, psihologe itd. ampak vseen bi ti rajs priporocu da gres sam skozi Gito in se prepricas o cem govori, da ne bos okol kazu svoje nezadostno poznavanje Gite in posledicno se kaj drugega..., da ne bom postal zaljiv.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kdo smo...?
Reply #152 - 07.01.2003 at 18:24:13
 
Quote:
naša zavest ne more gospodovati popolnemu znanju - vedenju, če ga hočemo zato da se bomo z njim izkoristili, ga nikoli ne bomo spoznali.


...kar nas pa prav nč ne ovira, da ga ne bi veselo uporbaljal, saj ga ne rabmo spoznat, da bi ga izkoriščal.  Seveda v mejah svojih čutil in razuma, a vendarle. Znotraj tega omejenga znanja smo bogovi, mamo vpliv tako na materijo tako z mislimi kot čutili,  kar nas hitr zavede, da smo kreatorji tud principov, po katerih  nam je po naših omejnih zmožnostih dano materijo seb  v prid izkoriščat.   Tle nismo nobeni kreatorji več, samo posnemovalci.  Sveti spisi nas po moje hočjo z opominjanjem na božjo previdnost  v tej ponižnosti držat...
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #153 - 07.01.2003 at 18:32:29
 
gape wrote on 07.01.2003 at 17:05:16:
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=104124...

ljudje ki se zmotmo identificirajo z materialnim telesom so podvrženi 4 napakam:
zmešnjava, brezbrižnost, zmota, nepopolna čutila.
kot rezultat tega, lahko sklepamo, da njihova izkušnja sebe ni sprejemljiva kot veljavno in dokončno znanje.
to je važn razumet.

a sm prov prevedu aryan?


ja. in tud vsi filozofski koncepti, ki jih pridobijo skozi ta nepopolna cutila in ostale napake posledicno niso zanesljivi in absolutno koristni. so pa lahko relativno.
Quote:
mi (JAZ SEM) hočemo naredit naša telese popolna, ker je taka naša duša (jaz sem) in ker se duša zmotno identificira s telesom. ker je duša enota perfekcije, hoče tudi tako telo, medtem ko se ne zaveda da je telo različno od duše.

nas pravi jaz je dusa. materialno telo (grobo) in um (subtilno telo) pa spadata v zmotna poistovecanja.
Quote:
iluzija ni samo v tem da se zmotno pistovečamo s telesom ampak tudi v tem da tisto kar zaznamo s čutili včasih sploh ni tisto kar smo zaznali.

vcasih ponoc vidmo na tleh vrv, pa se nam zdi da je kaca, kar se kasnej izkaze ni res.
Quote:
naši čuti so zmotni - so nepopolni - zato je nujno da smo vedno pozorni z vsemi čutili npr. ni pametno neki gledat in poslušat, mislt pa neki tretjega, ker je informacija pač nepopolna potem ... lahko bi bila popolnejša.
bolj popolna je kadar je um prisoten oz osredotocen. ampak to tud ni dokoncna "pravilna zaznava" je le boljsi priblizek kot nepozorna zaznava le cutil.
Quote:
čuti se lahko zmotijo tudi v idealnih pogojih.
duhovni nivoji (4+) so iznad čutil ... čutila niso bila nikoli namenjena temu.
po moje te 4++ nivoji spadajo v domeno subtilenga telesa ali uma.
Quote:
moč razumevanja je ogromna
večja od moči čutil.
možgani imajo večjo moč od mišic
misel je mogočnejša od materije

logika ni zmožna dati dokončnega dokaza, saj je nezanesljiva.

tako je. ker ta logika je podprta z nepopolnimi informacijami ki jih je pridobila skozi nepopolna cutila. ce das mejhno laz zraven se ene manjse lazi in se eno in tko naprej, na konc dobis mozaik majhnih lazi, in skupni sestevek je velika laz Smiley
Quote:
pomemben princip tukaj je ta mi ki izkušamo nepopolnost, potrebujemo pomoč iz nivoja popolnosti, da spoznamo popolnost. vsi hočemo popolno znanje, sdino vprašanje je kako ga doseči. z nepopolnimi sredstvi ne.
naša zavest ne more gospodovati popolnemu znanju - vedenju, če ga hočemo zato da se bomo z njim izkoristili, ga nikoli ne bomo spoznali.

ce hocemo imeti pogovor s predsednikom ZDA se bo to zgodilo ko bo on v to privolil ne ko bomo mi to zahtevali. na podobn nacin ce je nekaj visjega od nas potem lahko tisto dosezemo le po njegovi volji in nasim sodelovanjem.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo...?
Reply #154 - 07.01.2003 at 18:51:21
 
Quote:
kot pa ves, so znanstveniki bral Gito in podobno zakljuceval, kok so se do tedaj motil v svojih raziskavah, ne da so Gito uporabljal za potrditev kot si ze prej enkrat zmnotno zakljucu, kar se bolj nakazuje tvoje nepoznavanje tko Gite in npr. Einsteina in ostalih.

Zanimivo kolk si se prilimal na tega Einsteina, saj tebi znanstveniki in njihova mnenja vendar ja nič ne pomenijo. Mogoče si me pa hotel s tem le toliko  fascinrat, da bom morebiti padel vznak  Grin

Slučajno ravno za Einsteina prav dobro vem, da je bil prepričan v teorijo prapoka, saj je bil celo zraven, ko so jo oblikovali. To je celo napovedovala njegova kozmološka enačba, vendar dvajset let prezgodaj in takrat tega še ni razumel, zato je enačbo takrat prav nerodno sfriziral, da bi ustrezala njegovim napačnim predstavam. To friziranje je kasneje vedno imenoval za svojo največjo napako v življenju.
Ravno tako je verjel v evolucijo (kjer pa ni bil zraven  8)).
O tem se lahko prepričaš tudi sam iz njegovih poljudnih knjig, intervjujev ali znanstvenih člankov.

Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #155 - 07.01.2003 at 19:12:13
 
bardo_thodol :

ti verjem svojim pravljicam in deluj v skladu z njimi, jaz pa bom verjel svojim pravljicam in deloval v skladu z njimi. kokr sm pa ze povedu, bo cas najin razsodnik.

jaz sem avtenticnost svojih pravljic ze nakazal s tistim angleskim textom, obenem pa je notr razvidno tud katerim pravljicam pa nekateri drugi verjamejo. vsak od nas pa ima pravico odlocitve. zato tud spostujem tvojo, ki samo se bolj definira tisto kar tam notr pise.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo...?
Reply #156 - 07.01.2003 at 19:30:01
 
Tudi jaz sprejemam drugačna mnenja in če nič drugega ne, jim vsaj prisluhnem in jih skušam razumeti.

V znanstvenih krogih je sicer nasploh sprejemljivo in celo zaželeno, da se pozorno spremljajo in upoštevajo vsaka, tudi najbolj kritična in na videz celo absurdna mnenja.

Tudi največji znanstveniki so se morali dostikrat sprijazniti s svojimi zmotami, z raziskovanji, v katera so pogosto vložili praktično celo življenje in ki so se kasneje pokazala in dokazala za napačna. Vem za veliko primerov, ko so svoje zmote tudi pokončno priznali in po premisleku dali prav bolj verjetnim in predvsem bolj uporabnim (eksperimentalno preverljivim) teorijam.

Ne poznam pa prav veliko primerov, ko so priznali svojo zmoto pripadniki kakšne verske šole, pa razlog temu najbrž ni v tem, da bi bila raznorazna verska učenja kaj bolj verodostojna od znanstvenih.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Kdo smo...?
Reply #157 - 07.01.2003 at 19:45:40
 
Še enkrat se bom oglasu, iz starine, sem v teh dneh bral, pa sem včeraj zvečer še nekaj strani preletu. In notr so odgovori na skor vsa vprašanja ki se tuki rolajo.

In kje: v HERMETIČNIH SPISIH

Kar zelo zanimiva zadeva, ki jasno pojasni od kod smo, zakaj smo, kam gremo, kaj je duša, duh, um, razum, Bog, kozmos, nivo človeka, rastlin, živali...

Toda za razlago, oz. razumevanje je najbolje kar prebrat vse, ker jaz sem zdej na 1/3, ostalo sem pa malo  preletel.

Naslov knjige:
HERMES Trismegistus
Corpus Hermeticum / Hermes Trismegist ; prevedel Pavel Češarek ; . - Ljubljana : Nova revija, 2001. - 159 str. - (Zbirka Hieron)
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Kdo smo...?
Reply #158 - 07.01.2003 at 20:37:46
 
gape wrote on 07.01.2003 at 17:05:16:
ljudje ki se zmotmo identificirajo z materialnim telesom so podvrženi 4 napakam:
zmešnjava, brezbrižnost, zmota, nepopolna čutila.
kot rezultat tega, lahko sklepamo, da njihova izkušnja sebe ni sprejemljiva kot veljavno in dokončno znanje.
to je važn razumet.

Tako tisti, ki se ne identificirajo s telesom, kot tisti, ki se, so podvrženi zmešnjavi, brezbrižnosti, zmoti in varljivim občutkom, pa še vsemu "živemu", a ni tko? In meni se ne zdi, da bi bili - ali eni ali pa drugi - zaradi tega kaj bolj ali pa manj nepopolni. In prav zabavna se mi zdi ideja, da je karkoli od tega napačno oz. napaka. Kako je bojda rekel? Prbližn tko, se mi zdi: "Sodbo si bo pisal vsakdo sam". Ali je rekel, "naj si jo"?  ??? Ma, kokrkol že, pa tudi če ni, men je blizu.

gape wrote on 07.01.2003 at 17:05:16:
mi (JAZ SEM) hočemo naredit naša telese popolna, ker je taka naša duša (jaz sem) in ker se duša zmotno identificira s telesom. ker je duša enota perfekcije, hoče tudi tako telo, medtem ko se ne zaveda da je telo različno od duše.

iluzija ni samo v tem da se zmotno pistovečamo s telesom ampak tudi v tem da tisto kar zaznamo s čutili včasih sploh ni tisto kar smo zaznali.

naši čuti so zmotni - so nepopolni - zato je nujno da smo vedno pozorni z vsemi čutili npr. ni pametno neki gledat in poslušat, mislt pa neki tretjega, ker je informacija pač nepopolna potem ... lahko bi bila popolnejša.

Uf, jaz sem pa že zdavnaj preklopla s "poistovečanja" s svojim telesom. A sem sploh kdaj to delala, od pubertete naprej?  ??? In čeprav nisem vedno "zihr", kaj čutim (s katerikoli čutilom že, al pa čim drugim), imam občutek, da bi jim blo prou pametn še bolj verjet, kot jim že; a je tudi to je res, da nisem prav vedno pozorna oz. osredotočena, pa vseeno močno dvomim, da mi bo zaradi tega kaka popolna informacija "ušla". A da bi bila zaradi tega lahko popolnejša? A nisem že tko al pa tko d'best verzija sebe, vsak dan?   8)  In tudi zamudila prav gotovo ničesar ne bom.

gape wrote on 07.01.2003 at 17:05:16:
vsi hočemo popolno znanje, sdino vprašanje je kako ga doseči. z nepopolnimi sredstvi ne.

Ma, kako popolno znanje? Ja, če vsi skupi stopmo ... pa še pol nam zna kaj manjkat ... če drucga ne, pa zaprmej sprejemanje drugih različnost.  Wink
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #159 - 07.01.2003 at 20:54:24
 
ARS wrote on 07.01.2003 at 20:37:46:
A da bi bila zaradi tega lahko popolnejša? A nisem že tko al pa tko d'best verzija sebe, vsak dan? In tudi zamudila prav gotovo ničesar ne bom.

no nas veseli, oz. vsaj mene, da je vsaj nekdo med nami, ki je vsak dan popoln in d'best in da nic ne zamuja, razen mogoce ljubezni in trajnega zadovoljstva ob njenem obcutenju?
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Kdo smo...?
Reply #160 - 07.01.2003 at 21:03:52
 

Nadvse zanimivo, na cajte tut zabavno percepcijo imaš, Aryan, ni kaj.

Prijeten večer ti želim,
Smiley
ARS


PS: Ups, a zdej sem pa že kar "prijatelj"?   ???  Gape, men je čist fajn u svojem spolu!!!
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #161 - 07.01.2003 at 21:16:37
 
tudi tebi prijeten vecer.  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kdo smo...?
Reply #162 - 08.01.2003 at 08:45:38
 
Quote:
ja. in tud vsi filozofski koncepti, ki jih pridobijo skozi ta nepopolna cutila in ostale napake posledicno niso zanesljivi in absolutno koristni. so pa lahko relativno.


Zanimivo, da so prav racionalisti, ki jih mam jest kot njihov neposredni ideološki dedič, najbolj v želodcu, zgradil svojo filozofski koncet prav na zavedanju/priznavanju nezanesljivosti čutov, dvomu in relativzmu.


Descartes je najbolj znan ravno po ugotovitvi, da nam čutno zaznavanje posreduje le subjektivne  in nejasne vtise o zunanjem svetu, da nam ne nudijo dejanskega posnetka stvarnosti. V iskanju absoltne renice je podvomil prav v vse, le v to, da dvomi, ni mogu več dvomit. Resničnost stavka 'mislim torej sem' je bla zanj tko zanesljiva in razvidna, da jo še tako nore domneve skeptikov niso mogle omajat, zato jo je sprejel za prvo načelo svoje filozofije. Samozavedanje subjekta je bla zanj podlaga, na katerem je začel gradit  'zunanji svet, ki ga je prej z dvomom uniču. Subjektivni jaz, ki mu je ostal kot izid dvoma, je označu kot res cognitas (mislečo stvar, v katero spadajo duh, duša razum in um), ki dvomi, spoznava, potrjuje, zanikuje, hoče noče, ki si predstavlja in čuti. Njegovo nasprotje je res extensa, zunanji svet, ki ima razprostranost, ki se giblje, ima obliko, velikost, število, mesto in čas. Te zunanje lastnosti lahko dojemamo le kavlitativno in matematično (z razumom) ali pa kvalitativno-čutno (z domišljijo). Deskartes kot začetnik racionalizma je svojo filozofijo gradil na ostrem dualizmu med res cognitas in res extensia, svet je razstavu na popolnoma ločeni področji raprostrtih teles in čistih misli. Fizikalni svet je  razduhovil in ga postvail pod oblast naravnih zakonov, kar je povzročilo cvetoče narovoslovje, a s tem  tud osvobodil  duha. Ta  pa do svojega drugega pola ni smel ostat indifrerenten, saj je njegova osnovna naloga, da presoja in sodi in da človeku zagotavlja življensko harmonijo med obema poloma. Resnično je lahko samo to, kar dojamemo logično in racionalno, za koristnost sistema pa za vsak slučaj še jamči konstrukcija dobrega boga, ki je neustvarjena in popolna substanca zunaj tega dualizma.

Me preseneča, da so začetniki racionalizma kljub slavljenju razuma predpostavljal božji nadzor nad razcepljenim subjektom. Ta nadzor je pa kmalu začel popušščat,  tako john locke petdest let za dsecartom  božja pravila  izenaču z moralnimi  državljanskimi in filozofskimi pravili. Locke je zrelativiziral tud 'urojensot' duha/idej, ko je človeka razglasu za  nepopisan list (taublo raso), tko da  se po njegovem duh pasivno obnaša do predstav, ki se  porajajo iz dražjajev, ki izhajajo iz predmeta. Duh se aktivira se šele, ko  s primerjanjem, razdruževanjem, povezovanjem inn abstarhiranjem ustvarja kompleksne ideje. Duh nima pri vseh mislih  nobenga nepsrednega predmeta, le lastne ideje. Spoznanje pa lokcku ni nič drugega zaznavanje zveze (ujemanje/neujemanje/nasprotje) med idejami. Resnica se po locku nanaša le še  na stavke, trdne zanesljivosti vedenja na večini področjih ni, dejansko življenje je tako utemeljeno le še na verjetnosti, vedenje duha pa omejeno na prepričanje, strinjanje ali mnenje.

Človek tako postane bitje, ki se pri doseganju katerega koli cilja (posebno lastne sreče) lahko  ravna le po vedenju kot ga določa razum, ki no določen z ničemer, razen s samim sabo.

Pa mu zaupaj, če si upaš  Undecided  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kdo smo...?
Reply #163 - 08.01.2003 at 10:22:23
 
Quote:
Še enkrat se bom oglasu, iz starine, sem v teh dneh bral, pa sem včeraj zvečer še nekaj strani preletu. In notr so odgovori na skor vsa vprašanja ki se tuki rolajo.

In kje: v HERMETIČNIH SPISIH


V njih je najbrž zajeta tista zahodna tradicija, na katero se jst opira.  Je ena podlaga  srednjeveški magijski praksi, ki jo je iz arabskega jezika  s svojimi prevodi prenesu renesančno/humanistični filozof ficino in vsebuje spoznanja o človeku tako iz antike kot iz egipta, kjer je hermetizem dobil ime po tamkajšnjem svečeniku hermesu. Je hermetizem cerku kot eno konkurenčno prakso preganjala, razsvetljenstvo pa je nekatere manj mistične elemente integriralo.

Hvala edi  za pdatke o knjigi, sem ravno zadnjič v knjigarni vale-novak v city parku gledal eno zlo razkošno ilustrirano knjigo o hermetizmu v angleščini. Jo ne moreš zgrešit, je na vrhu na mizi z ezoterično literaturo.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #164 - 08.01.2003 at 10:44:28
 
Bardo_Thodol wrote on 07.01.2003 at 18:51:21:
Slučajno ravno za Einsteina prav dobro vem, da je bil prepričan v teorijo prapoka, saj je bil celo zraven, ko so jo oblikovali. To je celo napovedovala njegova kozmološka enačba, vendar dvajset let prezgodaj in takrat tega še ni razumel, zato je enačbo takrat prav nerodno sfriziral, da bi ustrezala njegovim napačnim predstavam. To friziranje je kasneje vedno imenoval za svojo največjo napako v življenju.
Ravno tako je verjel v evolucijo (kjer pa ni bil zraven.
O tem se lahko prepričaš tudi sam iz njegovih poljudnih knjig, intervjujev ali znanstvenih člankov.

Albert Einstein :

When I read the Bhagavad-Gita and reflect about how God created this universe everything else seems so superfluous.

a je bla to izjava pred tem, ali po tem? najboljs da razisces kar sam, mogoce bos celo mal razocaran.

ker pa knjige nimas pri sebi sem ti jaz skopiral del, kjer to pise. ce ti Gite ne sprejmes kot avtenticne resnice, pol se bos mogu zelo potrudit, da bos to dokazu tko sebi in tud komurkol drugemu. velik srece.

TEXT 1 (chapter 7)

sri-bhagavan uvaca
mayy asakta-manah partha
yogam yunjan mad-asrayah
asamsayam samagram mam-
yatha jnasyasi tac chrnu


        The Supreme Lord said: O Partha, now listen how you can know Me completely by practicing yoga with mind steadfastly attached to Me.

TEXT 2

jnanam te 'ham sa-vijnanam
idam vaksyamy asesatah
yaj jnatva neha bhuyo 'nyaj
jnatavyam avasisyate


        Now I shall tell you in detail, the principle of transcendental knowledge about My graceful personality, knowing which there shall remain nothing more in this world to be known by you.

TEXT 3

manusyanam sahasresu
kascid yatati siddhaye
yatatam api siddhanam
kascin mam vetti tattvatah


        Out of hundreds and thousands of human beings one strives to attain perfection in eternal bliss and out of those who have attained perfection, hardly one knows Me in My Prime Essence.

TEXT 4

bhumir apo 'nalo vayuh
kham mano buddhir eva ca
ahankara itiyam me
bhinna prakrtir astadha


        Earth, water, fire, air, ether, mind, intelligence and perverted ego these are the eight components of My external energy. (5 prvih elementov so sestavni deli nasega grobega telesa, drugi trije pa nasega subtilnega telesa, vsi skupi pa so external energy, oz. zmotna poistovecanja)

TEXT 5

apareyam itas tv anyam
prakrtim viddhi me param
jiva-bhutam maha-baho
yayedam dharyate jagat


        O Mighty-armed Arjuna, besides My external energy (Apara Prakruti), I have another energy known as Jiva-potency which is superior to My external energy. All living entities come of this superior potency. (to je dusa, oz. nas pravi jaz)

TEXT 6

etad-yonini bhutani
sarvanity upadharaya
aham krtsnas ya jagatah
prabhavah pralayas tatha


        All the sentient and insentient worlds emanate from these two potencies of Mine. Hence, I am the root cause of creation and destruction of this world. (materija (telo, um) in spirit (dusa) sestavljajo ta ves kreiran svet)

TEXT 7

mattah parataram nanyat
kincid asti dhananjaya
mayi sarvam idam protam
sutre mani-gana iva


        O Dhananjaya, there is none greater than I. All the universes exist in Me, as gems are strung on a thread.

ce pa hoces se kej bl podrobno in preprosto zvedt Kdo smo zares mi, pa ti predlagam da usmeris pozornost na 2go poglavje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 9 10 11 12 13 14