Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 6
(Read 26314 times)
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Kdo smo.. ? /2
08.01.2003 at 15:04:38
 
So me opozorili, da je Kdo sm..? /1 postal predolg in da naj odprem dvojko, zato nadaljujmo tukaj.
--------------------
nadaljnuje se od klele:
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=104124...
------------admin-------

MI je zdaj kaj bolj jasno Kdo sem..?

Hmm, ugotovil sem, da so naša čutila zelo nepoplona. Ampak to smo vedel že prej, sedaj se samo bolj zavedam tega dejstva oz. pomembnosti tega dejstva. Nad čuti je razum,intelekt. Le-ta tudi ni popoln kar je razvidno in napačnega logičnega sklepanja, katerega vzrok so lahko prav čutila katera oskrbujejo razum, kakor tudi trenutna nezmožnost razuma dojeti kdo smo. In na tem mestu torej predpostavim da je razum nepopoln. Zdaj če pogledam to iz evolucijskega vidika sta možni dve stvari. Ali je razum nepopoln zaradi tega ker razvoj človeka še ni na takšni stopnji da bi bilo to možno ali pa je takšen človek končna stopnja razvoja in je potemtakem nezmožen doumeti svojo izvorno naravo. Če pa pogledam iz "božjega stališča" pa dobim poplnoma drugačno sliko. Človesko trpljenje (nevedeti kdo si) naj bi bilo pa tej teoriji odpravljeno. Ker nam razum ne omogoča spoznanja samega sebe rabimo pomoč. In ta pomoč je Bog. In Bog ti pomaga skozi ljubezen. Brez odrekanja, odstranjevanja ego-ta, torej brez žrtvovanja ni ljubezni. Če bi bila možna tudi drugače bi se vsi med seboj ljubili pomoje. In prav zaradi tega je to tako težko. Potrebno je torej žrtvovati sebe v odnosu jaz-Bog in tako spozanti True Self. Torej je potrebno Boga ljubiti, da spoznam sebe. Aryan, kako se zaljubim v Boga ?



LP
   
Back to top
« Last Edit: 10.01.2003 at 16:11:23 by gape »  

Hari bol
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #1 - 08.01.2003 at 15:11:31
 

Sori, ker namesto Aryana rečem tole, kar mi je padlo na misel:

V Boga se po moje zaljubiš takrat, ko izveš, da se ti ni bilo potrebno žrtvovat, pa si se.



Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #2 - 08.01.2003 at 15:24:01
 
Quote:
Sori, ker namesto Aryana rečem tole, kar mi je padlo na misel:  

V Boga se po moje zaljubiš takrat, ko izveš, da se ti ni bilo potrebno žrtvovat, pa si se.  


ni se treba opravičevat, ti kar na dan s predlogi, čeprav bi mi veliko bolj koristilo "kako" se zaljubim v Boga, kot pa "kdaj"  Smiley
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #3 - 08.01.2003 at 15:35:45
 
mind wrote on 08.01.2003 at 15:24:01:
ni se treba opravičevat, ti kar na dan s predlogi, čeprav bi mi veliko bolj koristilo "kako" se zaljubim v Boga, kot pa "kdaj"  Smiley



Mind, kdo pa si  ti, ki se sprašuješ, kako se zaljubit v boga? Rrazum (=mind)  Undecided ??? Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #4 - 08.01.2003 at 15:53:33
 
Quote:
Mind, kdo pa si  ti, ki se sprašuješ, kako se zaljubit v boga? Rrazum (=mind)    


Ja titud res je, da je prav razum tisti s katerim, se to sprasujem. Ampak vprasanje je ali mi lahko razum da dokoncen odgovor oz. dokončno brezkrbnost in uzitek oz sreco(in ta odgovor mora bit doživet) ali pa je potrebno se kaj drugega. Če ni potrebno ničeasr drugega (npr. ljubezni z Bogom) zakaj ne razumem kdo sem, kaj sem, in zakaj sploh imam karsnekoli skrbi. Zato me zanima če je to možno z ljubeznijo do Boga (vsaj aryan pravi da je to to) ampak me predtem zanima kako to ljubezen dosečt.

In zakaj se moj razum sprašuje prav po taksnih vprasanjih, in zakaj moj razum teži vedno k sreči in užitku. Moj razum torej išče, ampak ali je sposoben poiskat oz. spoznat (večno) srečo in uzitek?  



LP

Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #5 - 08.01.2003 at 16:00:48
 
Razum je le orodje, sicer močno, a še vedno le stroj, ki izvršuje in premelje, kar se mu naloži. Razum k ničemer ne teži.

Kdo pa je razumu naročil, kaj naj išče?



Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #6 - 08.01.2003 at 17:03:47
 
Quote:
Razum k ničemer ne teži.

Kdo pa je razumu naročil, kaj naj išče?


če te jaz močno stisnem za vrat  Smiley kako se boš odzval , zakaj se boš odzval in kaj boš s tem dosegel?



LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #7 - 08.01.2003 at 17:17:08
 
mind wrote on 08.01.2003 at 17:03:47:
če te jaz močno stisnem za vrat  Smiley kako se boš odzval , zakaj se boš odzval in kaj boš s tem dosegel?

Odzval bi se refleksno (mali možgani), lahko bi te tudi ubil, skratka nekaj nezavednega. Podobno reagirajo tudi naši živalski sorodniki, ker smo skupaj z njimi te obrambne mehanizme razvili v boju za preživetje.
Poskusi za vrat zgrabiti tigra.


Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #8 - 08.01.2003 at 17:45:02
 
Quote:
Odzval bi se refleksno (mali možgani), lahko bi te tudi ubil, skratka nekaj nezavednega. Podobno reagirajo tudi naši živalski sorodniki, ker smo skupaj z njimi te obrambne mehanizme razvili v boju za preživetje.
Poskusi za vrat zgrabiti tigra.


zakaj pa se bi odzval tako ? zakaj bi se vsi ljudje odzvali podobno ? se da s tega sklepat, da vsi hočemo mir,ljubezen,sreco....pri tem pa lahko človek uporabi svoj razum, in ta razum mu pravi, da če je enkrat prijel za vročo palico in se opekel tega ne bo ponavljal...ker mu to ne prinaša sreče oz. ljubezni.


LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #9 - 08.01.2003 at 17:56:28
 
Z razumom lahko situacijo drugače in bolj kvalitetno razčlenimo le,  kadar imamo na razpolago dovolj časa (ki ga razum potrebuje, da vse lepo premelje). S pomočjo razuma lahko marsikaj celo predvidimo, da potem v kritične situacije sploh ne zaidemo. Vendar se občasno še vedno znajdemo v nenadejanih situacijah in takrat prevladajo starejši instinkti, ki smo jih podedovali od naših na divjino dobro adaptiranih prednikov in od katerih dediščino še vedno v veliki meri nosimo s sabo.

Sicer pa je bil, evolucijsko gledano,  razum velika in zelo učinkovita pridobitev, v boju za golo preživetje.



Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #10 - 08.01.2003 at 18:13:25
 
Quote:
Vendar se občasno še vedno znajdemo v nenadejanih situacijah in takrat prevladajo starejši instinkti, ki smo jih podedovali od naših na divjino dobro adaptiranih prednikov in od katerih dediščino še vedno v veliki meri nosimo s sabo.


potemtakem je po tvoje nemogoče doseči tako stanje kjer ne bi bilo več nenadejanih situacij, torej po tvoje z razumom ne moremo doseči poplonega miru in ljubezni, ker prevladajo t.i. starejši instinkti

mislim da prav o tem govori aryan: namreč, da je razum premalo da bi lahko dosegli takšno stanje in je torej potrebnega še nekaj več

torej samo z razumom in cutili se ne moremo prebit do trajnega zadovoljstva, in vprasanje zdaj je "ali je to sploh možno? " po tvoje to ni mozno, aryan oz. vedski spisi pravijo da je....in samo en nacin je da to preverimo...tako da preprosto zanikamo alternativo (ki to sploh ni, saj tvoja evolucija ne prinaša/vključuje  trajnega zadovoljstva-h kateremu vsi težimo) sigurno ne. Jo je treba torej preverit pomoje na lastni koži.


LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #11 - 08.01.2003 at 19:04:43
 
Nenadejane situacije imajo to grdo lastnost, da so nenadejane  Roll Eyes
Odziv na nejadejane situacije je mogoče tudi trenirati. Tak trening ni nič drugega, kot prenašanje premišljenih reakcij v refleksno sfero, v male možgane. Ko se učiš naprimer voziti si v začetku silno neroden in poskušaš vsako stvar razumsko dojeti in razrešiti. Kasneje, ko imaš za sabo že veliko prevoženih kilometrov, pa začneš tudi v zelo zapletenih situaciajh delovati instinktivno in brez razmišljanja.

Za sam mir in zadovoljstvo pa ne rabiš nič tistega "več", saj za to še razuma ne rabiš. Opazuj kdaj kakšno mačko, kako brezskrbno in zadovoljno leži na peči in za to zadovoljstvo ne potrebuje prav nič "več".
Zadovoljstvo ravno tako nima nobene veze s tem ali je evolucija "moja" ali ni.  8)




Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #12 - 08.01.2003 at 19:08:01
 
mind wrote on 08.01.2003 at 18:13:25:
ker prevladajo t.i. starejši instinkti


V dveh knjigah, ki se jih trenutno spominjam, (Getting the love you want, Dr. Harville Hendrix in pa.. eni o Dianetics) sem zasledila razdelitev naših možgančkov, na:
- stari del možganov, bolj instinktiven, primordialen, nezavedni svet.
- novi možgani; zavestne akcije itd.

Najbolj zanimiva značilnost starih možganov se mi je zdela ta (vsaj razlaga le teh), da nimajo občutka za čas.

Danes, jutri, včeraj ne obstaja; vse, kar je bilo, še vedno je.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #13 - 08.01.2003 at 21:28:50
 
Quote:
Nenadejane situacije imajo to grdo lastnost, da so nenadejane  
Odziv na nejadejane situacije je mogoče tudi trenirati. Tak trening ni nič drugega, kot prenašanje premišljenih reakcij v refleksno sfero, v male možgane.


nenadejane=takšne, ki jih ne pričakuješ

in kakšnih ne pričakuješ ?

in mislim, da sva tukaj govorila o takih situacijah, katerih se je potrebno izogibati in so potemtakem nezaželjene...in nezaželjene situacije so ravno nasprotne miru,ljubezni, sreči

in hočem povedat da si tako ti, jaz kot tudi večina ljudi te stvari želijo oz. po tem "čudežno" hrepenijo...in ce sprejmes evolucijo potem so te stvari trajno nedosegljive, potem jih lahko dosežeš samo kratkoročno v tem zivljenju in še to ne vsak dan,vsako minuto

in aryanove vede govorijo prav o premagovanju tega minljivega zadovoljstva,miru oz. sreče  s pomočjo bozje ljubezni



LP


Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Kdo smo.. ? /2
Reply #14 - 08.01.2003 at 21:33:16
 
Quote:
Za sam mir in zadovoljstvo pa ne rabiš nič tistega "več", saj za to še razuma ne rabiš. Opazuj kdaj kakšno mačko, kako brezskrbno in zadovoljno leži na peči in za to zadovoljstvo ne potrebuje prav nič "več".


hja, torej hočeš reči, nažalost pa mi imamo razum ?  Undecided



LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 6