Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 6 7 8 9 10 ... 14
(Read 54150 times)
BonSens
3
***
Offline


Posts: 109
prestolnica
Gender: male
Re: Kdo smo...?
Reply #105 - 06.01.2003 at 12:22:30
 
Quote:
ker ne vemo ciz tocn kaksna je naloga nas (soul-a), ki je ljubiti in sluziti Bogu ki je tud cista zavest.

Prou zihr!   Roll Eyes
Moja naloga pak ni taka, Aryan.
So ti drugi itak tolk napisal, da bom =st sam spodn dodal.
Lp,
BonSens



BLINDNESS

"May I become your disciple?"

"You are only a disciple because your eyes are closed. The day you open
them you will see there is nothing you can learn from me or anyone."

"What then is a Master for?"

"To make you see the uselessness of having one."

Anthony de Mello, SJ


MORSEL: The real voyage of discovery consists not in seeking new
landscapes but in having new eyes. --Marcel Proust
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kdo smo...?
Reply #106 - 06.01.2003 at 13:25:15
 
Quote:
Saj v bistvu mislim, da to na nek drugačen način že tako skoz "vemo", le da je to vedenje nemogoče preslikati v besede.  


Po moje ne gre več tolk za besede, kakor za dojetjje teh besed. Sem čez praznike naredu en ekzkurz čez filozijo od vedske indije prek konfucijkse in daostične kitajske do  pozne antike. Se mi zdi, da je blo že  tam  več al manj se povedano, že tedanji misleci  več al manj reciklirali iste ideje. Najbolj pa mi je bla všeč tista, da je 'vsa zahodna filozofija ena sama opomba k platonu'.

Kdo sem ?

V upanišadah se ti vprašanje kdo si  razkreši z najvišjim intuitivnim uvidom v pravzrok vsega bivajočega (brahman). Vedeti za brahmna pomeni biti brahman. Kakor reka brzimno brezoblično izgine v morju, tako se razstopi induvidaulan bit modrega v neskončnem brahmanu.

V budizmu trajnega odgovora kdo si ni možno najt, ker ne obtsaja nobena trajna materialne  substanca, vse so le neobstojne lastnosti in stanja. Trajno je le izginotje (nirvana), stanje popolno uglasnitve življenjskega nagona in vnovičnih rojstev.

Konfucijanstvo si ti le v odnosu do drugega, skoz svojo krepostno moralno držo. Neonkofucionisti so človeka določili po dveh v naravi vpeljanih principih: si 'li' kot v vseh ljudeh indentična bit in 'qi' kot individulana določenost in si po svoji naravi v sposeben spoznavanaj vseh stvari.

Daoizem je princip,  ki človeka določa po smernicah: Smerniica človeka je zemlja, zemljina smernica je nebo, smernica neba je dao, smernica daa pa je on sam.

Zgodnjeantični  demokrit  se ima za materialno bitje, svojo razumsko dejavnost za materialen proces na ravni atomov, ki jih stvari puščajo iztekati iz sebe.

Antični sofisti so relativisti, ki so v središče filozofskega prizadevanja postvalli človeka. Moralne vrednote ne izhajajo iz narave, ampak so dogovori, religija pa je človekova iznajdba.

Sokrata je je vodil napis na orakaklju v delfih 'spoznaj samega sebe'. Razlaga ga kot poziv k preiskušanju človeške vednosti in določitvi pripadajočega dobrega. Pri človeku se nahaja v božanskem in umnem delu njega samega: v duši. Spoznati in duseči dušo je najbolj bistvena od vseh človekovih nalog.

Platon je v soji spoznavni teoriji čustveno-izkustveni svet kot vir spoznanja popolnoma  zapustil. Zanj je duša božanskega izvora, in se uteleša zaradi čutnega poželenja in je podobno kot bolezen zaprta v telesu: telo je grob duše. Po duši smo tisto , kar je božansko (um), in tisto, kar spad k zaznavnemu svetu (pogum, poželenje).  Ker je človek po svojem izvoru in svojem bistvu določen za življenje uvidevanja, ne more biti zanj po platonu nobenega boljšega življenja kot je življenje,  ki ga usmerja spoznanje. K tem spada zrenje idej, prav tako pa tudi stremljenje po dobrem.

Po aristotel človeka detreminira duša, ki je razdeljena na sprejemajoči duh in dejavni duh. Dejavni duh ni vezan  na telo in je tako neumrljiv, ker pa mišljenje v nastaja le v povezavi s čutenjem, duh po smrti v nasprotju s platoniom  ni individualni duh. Človekovo dobro je je umu ustrezna dejavnost duše, zanačiilno za aristotela pa je, da dobra nravstvena drža ne izvira že iz uvida, temveč je pridobljena s prakso: vajo, navado, učenjem.


Stoiki (senka) so človeku prostor našli v popolnoma urejenem svetu, ki se vri okrog logosa, usvarjalne prasile. Človekova vloga je v sodelovanju s tokom zunajega sveta, v človekovi moči je edino njegova notranja drža, kar seneka razlaga: 'Kdor sam hoče, tega usoda vodi, kdor ne, tega potegne s seboj." Ćlovekov cilj je ta, da živi v soglasju z naravo.  Tako  dosega harmonijo, ki vodi k dobremu toku življenja  in k srečnosti. Srečo je mogoče doseči, ko dušnega miru ne kali noben afekt (pretirani nagon). Soiški idela je apatija, osvobojenostr od takih afektov.

Jedro epikurejevaga etičnega nauka je doseči ugodje, ki je doseženo, ko sta odstranjeni telesna bolečina  (zaradi pomanjkanja) in miselna bolečina (zaradi strahov). Uvid na podlag računice u pretehtavakorist in škodo ter se izogibaugodju, ki lahko s telesno bolečino in duševnim nemirom  povzroči večje neugodje.

Prionski skeptiki so tudi človeka obranavali z zadržaqno sodbo, ker po njihovem mnenju verovanje v naravno dobro ali zlo spravlja ljudi v zmedo in strah. Skeptiki se vzdržujejo sodbe  in dosegajo ravnodušnost, ki je sledi dušni mir. Ob vsaki izjavi je po njihovem  moč misliti enakovrednonasprotno izjavo. Da se skeptiki zaradi takih predbostavk ne bi bili prisljeni vzdražati tudi delovanja,  se ravnajo po vsakdnji (nedogmatični) življenski izkušnji, običajih okoljah in priučenih veščinah.

Novoplatonski človek naj se utemeljuje na svojem umu in ravnodušno zre v oči (spreminjajočim se) zunanjim stvarem. (Navidez) zla usoda  potem služi le za vajo in poboljšanje ali kot kazen. Novoplatonistom bog zagotavlja stanovitnost predvidnosti, usoda in v nej delujoče zlo  pa je le oblika človekovega  oddaljevanja od božje bližine....

Evo, sem natresu en kup tez, kdo bi lahko človek  bil, ki so stare od 1500 do 3000 let in  ki jih še vedno bolj ali manj nevede   verbalno recikliramo, a redkokdaj zares dojemamo...    
   


   



Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #107 - 06.01.2003 at 13:46:40
 
titud : pejt prebrat se precepts od sri caitanye na

http://www.bvml.org/SBTP/laposcmhp.htm

mind : tam notr bo tud teb odgovorjen kako zacutit univerzalno ali absolutno ljubezen in kako jo negovat. ce bos pa mel se kasna dodatna vprasanja pa lahko posles privat msg.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #108 - 06.01.2003 at 14:24:05
 
BonSens wrote on 06.01.2003 at 12:22:30:
BLINDNESS

"May I become your disciple?"
"You are only a disciple because your eyes are closed. The day you open
them you will see there is nothing you can learn from me or anyone."
"What then is a Master for?"
"To make you see the uselessness of having one."
Anthony de Mello, SJ

se prav je tale Anthony de Mello "useless" (neuporaben), ker se postavlja v vlogo Master-ja da nam je povedu da ga ne rabmo. ce pa je useless on sam, se prav so tud vse njegove besede, kokr zgleda tud sam sebe oznacuje, zakaj bi ga pol sploh jaz uposteval, ali njegove sledilce, a ne Bonsens?  Wink

vsak od nas ma vecno nad sabo masterja, le da ga vcasih noce vidt, ceprav ga vsi okol njega vidjo kot beli dan. ce hocem jaz z roko prekrit sonce pred sabo, kok ljudi bom prepricu da sonca ni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo...?
Reply #109 - 06.01.2003 at 14:44:26
 
Grin
Quote:
Najbolj pa mi je bla všeč tista, da je 'vsa zahodna filozofija ena sama opomba k platonu'.

Ob zgornji hudomušni opazki, bi v smislu tega topika omenil še anekdoto, v kateri je Platon nekoč razlagal, da je človek v bistvu dvonožno bitje brez perja, nakar je uletel Diogen in pred zbrane vrgel oskubljenega petelina rekoč;  to je človek!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Kdo smo...?
Reply #110 - 06.01.2003 at 14:46:15
 
Zelos wrote on 05.01.2003 at 22:21:02:
Prvo bi vse pozdravu...
Glede, da mi se ni cisto jasno kaj in kako je s to stranjo, sem upal dam kej o strani nasu tle... ok nima veze. Tko al tko me ta topic zanima. Povedal bi tako, ze ki se tle govori o temu kdo smo. Mene full zanima kdo sem in kdo sem bil, pravzaprav kaksno povezavo mam jst z preteklostjo, če jo sploh mam. Ker pa ne vem kam vtaknit nos in kje najt koga, ki bi mi kej znal pomagat pri tem sprasujem, vas, predvsem administratorje...
Sploh pa upam, da bom tukaj zvedu cim vec stvari.. Wink

Lep pozdrav!



Pozdravljen Zelos,

mislim, da mora odgovore na vsa ta vprašanja poiskati vsak sam, kajti le tako lahko spoznaš kdo si in kaj si... Ja, saj vem, da bi vsi rajš prišli čim lažje do teh odgovorov, lahko se pogovarjamo in razpravljamo, a na koncu mora še vedno vsak sam najti svojo resnico...


Saj bo, smo na odlični poti! Wink
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #111 - 06.01.2003 at 14:55:47
 
titud wrote on 06.01.2003 at 13:25:15:
V upanišadah se ti vprašanje kdo si  razkreši z najvišjim intuitivnim uvidom v pravzrok vsega bivajočega (brahman). Vedeti za brahmna pomeni biti brahman. Kakor reka brzimno brezoblično izgine v morju, tako se razstopi induvidaulan bit modrega v neskončnem brahmanu.

tuki bi te rad mal popravu. brahman pomen spirit, ne materija. vsako zivo bitje (soul) je po izvorni naravi brahman. kadar se zmotno poistoveti z materijo (telo, um) pozabi na svojo identiteto kot brahman. kadar pa brahman ugotovi svojo naravo s pomocjo para-brahman-a (supersoul, bog) in mu zacne sluziti, se zave svoje izvorne narave kot brahman (spirit) in je v vecno osvobojenem stanju, ceprav obdrzi svojo identiteto kot brahman. primer z morjem ni natancen.

zlitje ali raztopitev ni da vse postane eno, ampak da atomski delcek spirit-a (delcek potence) sluzi celotnemu spirit-u (substanci). skupaj sta eno, vendar sta hkrati razlicna, kot sta ogenj in svetloba hkrati razlicna in nedeljiva.

za manj izkusene studente Upanishad spisov se zdi da se vse zlije v eno, kakor se otroku zdi, da se ptic zelene barve zlije v zelenem gozdu. pod drobnogledom pa se opazi da ptic obdrzi svojo identiteto.

osvoboditev ne pomeni izniciti svojega ega (nirvan), niti ne pomeni se zliti v celoto (brahma-nirvan), ampak pomeni ugotovitev svojega pravega ega, glede na celoto.  

takrat kadar si nic ali kadar si vse, takrat ne more bit nbene ljubezni, ki po definiciji zahteva dva.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #112 - 06.01.2003 at 14:57:22
 
Petra. wrote on 06.01.2003 at 14:46:15:
mislim, da mora odgovore na vsa ta vprašanja poiskati vsak sam, kajti le tako lahko spoznaš kdo smo, kaj smo... Ja, saj vem, da bi vsi rajš prišli čim lažje do teh odgovorov, lahko se pogovarjamo in razpravljamo, a na koncu mora še vedno vsak sam najti svojo resnico...

tko kot nikol v zivljenju se nismo vidl svojega obraza brez "zunanje" pomoci ogledala, tko tud svoje identitete ne bomo nikol ugotovil sami brez zunanje pomoci. tocka opazovanja nikol ne more vidt sebe.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Kdo smo...?
Reply #113 - 06.01.2003 at 15:04:24
 
Quote:
tko kot nikol v zivljenju se nismo vidl svojega obraza brez "zunanje" pomoci ogledala, tko tud svoje identitete ne bomo nikol ugotovil sami brez zunanje pomoci. tocka opazovanja nikol ne more vidt sebe.



Se strinjam, da lahko vidimo svoj odsev v vseh živih bitij, samo moram še vedno do tega sama pri sebi priti, kaj hočem potem prepoznati v sebi...


Samo še vedno ne morem jaz odgovarjat drugim kdo so in kaj so, vse odgovore ima vsak v sebi, samo priti je treba do njih.

Všeč mi je misel, da sem že vse kar si želim biti...  kot tudi, ljubezen je povsod okoli nas in v nas samih vedno, le dovoliti si moraš ljubiti....
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #114 - 06.01.2003 at 15:08:36
 
kali : vse lepo in prav. zdej pa to sam se izved v praksi pa bos vecno srecna.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Kdo smo...?
Reply #115 - 06.01.2003 at 15:20:17
 
Se trudim, sam saj veš kako je, vse ob svojem času, mislim, da so le redke duše, ki izjemno hitro napredujejo, tako, da se ne obremenjujem kaj preveč z večno srečo... Počasi pa z užitkom, a ne. Wink


Sam Aryan, ti pa še zmeri ne štekaš bistva, kar sem hotla odgovorit Zelotu, JAZ MU NE MOREM DAT ODGOVORA KDO IN KAJ JE ON, PA KAJ JE BIL V PRETEKLOSTI... Odgovori na ta vprašanja pridejo v meditaciji, in meditirat mora še vedno vsak sam... Ker, če bi ti men vse govoril, tut če veš, lahko kle še vedno pride do totalne manipulacije in ZATO mora vsak sam pri seb razčistit pojme! Kajti edin tko je to res spoznanje, prek sebe, svojih izkušenj...

se popolnoma strinjam, da kdor ne ve veliko govori in tisti, ki ve je tiho...

Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Kdo smo...?
Reply #116 - 06.01.2003 at 15:47:58
 
Titud, lepo si pregled historike naredu, takega bi ti zavidal tudi sam Ohre.

No sam sem pa v smislu, rahljanja napetosti in da se zavemo, da s starimi zapisi veliko zvemo, ubral obratno pot (nevede) in našel link, kjer so misli, povzetki, skupki, in še in še, mnogih velikih osebnosti, ki so svoje življenje za DESETLETJA - žrtvovali (ne žrtvovali, ker to ni žrtev) - PREDALI, iskanju odogvorov o kozmosu, sestavi, Bogu, nas.....

Veliko veselja pri branju:

O pračudežu


Petra. wrote on 06.01.2003 at 15:20:17:
se popolnoma strinjam, da kdor ne ve veliko govori in tisti, ki ve je tiho...


Pol veš zakaj sem že dolgo tiho Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo...?
Reply #117 - 06.01.2003 at 16:41:35
 
Gru Gru wrote on 06.01.2003 at 15:47:58:
Veliko veselja pri branju:

O pračudežu

Zanimiv kratek pregled skozi vprašanja, ki se pojavljajo v sodobni kozmologiji, še posebej zaključek članka z Daviesovim citatom, ki si ga je vredno prebrati.

Začne se pa z besedami:
"Zame je lepota znanosti ravno v demistifikaciji, kajti znanost nam razkriva, kako resnično čudovito je fizično vesolje. …"

Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Kdo smo...?
Reply #118 - 06.01.2003 at 21:05:54
 
Quote:
takrat kadar si nic ali kadar si vse, takrat ne more bit nbene ljubezni, ki po definiciji zahteva dva.

Aja?
A potem jaz, po tvoje, sebe ne morem imet rada?   ???
Oziroma, po tvoje, da se imam lahko, ker nisem niti nič niti vse?   ???
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Kdo smo...?
Reply #119 - 06.01.2003 at 21:25:31
 
mind wrote on 05.01.2003 at 23:36:29:
In evolucija (razvoj=začetek in konec) tudi ne more pojasniti večnosti ....

Pa se ti zdi, da sploh kdo lahko pojasni večnost in/ali dokaže njen obsoj?
(In jaz bi tukajle zanemarila razlago pomena v SSKJ oz. nekako privzeto splošno
pojmovanje besede/termina v smislu "nepredstavljive" neskončnosti in posledično metaforičnost ...)

mind wrote on 05.01.2003 at 23:36:29:
Večnost namreč samo je, ni začetka in ni konca.

Kaj pa, če je sploh ni? Večnost česa je?   ???
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 6 7 8 9 10 ... 14