Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 ... 11
(Read 46929 times)
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: simptomi religioznosti
Reply #75 - 30.12.2002 at 14:44:13
 
Quote:
ce te zanimajo osebnostna mnenja, zakaj te pol ne bi zanimala mnenja oseb ki morda niso formalni clani tega foruma. kokrat se je ze kvotiral oshota in ostale mislece, pa se ni nben prtozeval in tud ne vem zakaj bi se sploh.


Kot sem že napisal, si znam mnenja na forumu nesodelujočih velikih mislecev in svetnikov tudi sam poiskati v ustreznejših knjigah ali kje drugje na internetu, medtem ko je forum nekako vendarle prostor za izražanje svojih pogledov in mnenj.

Sicer znam tudi jaz za malo šalo tale forum preplaviti s tisoči strani copypastov, za katere lahko zatrdim, da so izredno zanimivi in napisani izpod peres (tipk) samih svetovnih avtoritet. In če se najdejo še eni trije taki vneteži, bo tale forum kmalu izgubil svoj osnovni namen - Gape bo začel pa s ta belimi gledat  8).
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #76 - 30.12.2002 at 22:59:24
 
Ten-nej,

Kar se simbolov tice moras vedeti, da njihovo bistvo ni v fizicnem planu. Ce gledas nanje samo skozi fizicni plan so simboli to kar si napisal ti. Abstraktni pojem, ki je zanimiv zaradi svoje neoprijemljivosti.

Lahko mi verjames, da ce bi bilo to res, simboli danes v dobi racionalizma nebi bili tako aktualna tema.

Vsaj zase vem, da se nebi ukvarjal z njimi, ce bi imel o njih tako mnenje kot ti. Skoda casa.



Titud,

Nisi me preprical. Se ne strinjam s tabo. Zal moram zdej spat, pa ne morem utemeljiti zakaj.


Aryan,

Ga ni vecjega dolgcajta kot brat dolge copy-paste in english. Na sihtu mi je sef tujc, pa skor ze nic ne govorimo slovensk. Sam anglesk. Tolk, da ne bo kdo podvomil v moje znanje.
Jest sigurn ne berem takih postov. So prevec zeh, zeh...

Ze tko smo precej nagnjeni k nakladanju, da bi moral pri branju teh nakladancij se mislit je pa ze prehuda....  Wink.



Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #77 - 31.12.2002 at 08:44:42
 
a_hero wrote on 30.12.2002 at 22:59:24:
Ten-nej,

Kar se simbolov tice moras vedeti, da njihovo bistvo ni v fizicnem planu. Ce gledas nanje samo skozi fizicni plan so simboli to kar si napisal ti. Abstraktni pojem, ki je zanimiv zaradi svoje neoprijemljivosti.

Lahko mi verjames, da ce bi bilo to res, simboli danes v dobi racionalizma nebi bili tako aktualna tema.

Vsaj zase vem, da se nebi ukvarjal z njimi, ce bi imel o njih tako mnenje kot ti. Skoda casa.

Titud,

Nisi me preprical. Se ne strinjam s tabo. Zal moram zdej spat, pa ne morem utemeljiti zakaj.

Jst


Simboli po moje delujejo površinsko,   ker jih skušamo razumet samo kot znake in ker nam pomenijo  samo abstraktne podobe neke občosti. Pomen simbola se nam  kaže kvečjemu  samo v psihološkem ključu za dostop v podzvest oz. za priklop  posameznika na kolektivne psihične  arhetipske vsebine. Osiromašili   smo  ga njegove sposobnosti sprožanja energij, s katerimi se na simbolni svet  tud  čustveno  navežemo, se v nejm centriramo iz  njega fizičnemu  svetu vladamo oz. ga obvladujemo.  

Trstenjak nam  hoče dopovovedat, da  smo simbole  osiromašil  religioznih dimenzij. Kot znastvenik/pisholog je najprej teolog in ko psihološko obravnava pomen simbolov nam na  simbolih skuša utemljit našo primarno religioznost, ki  jo v imenu znanosti tko  trudmo 'nevtralizirat'.

Tko jest zastopm tud trstenjakov trud, da bi religioznost tkorekoč zanantsveno utemlju ne samo prek globjega razumevanja simbolov, ampak psihologije nasploh.        

Tle je po mojem bistvo trstenjakovega zanimanja za simbole, v tem smislu vsaj zame funkcionira simbol kot en religiozni 'simptom' in samo to sem, jst, hotu precej na dolg pa na širok prek trstenjaka prikazat.  

En lepo novo leto vsem  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #78 - 02.01.2003 at 20:50:26
 
Titud,

Ko pravis, da se clovek zdi Trstenjaku pohabljena zival, pa ker si ni razvijal instinktivnega instrumentarija itd., itd.

No, moje mnenje je, da clovek ni pohabljena zival. Se celo obratno. Le na svoji evolucijski poti se je odlocil, da si bo razvil intelekt v kolikor mozni veliki meri. Do te odlocitve pa je moralo priti enostavno zato, da je clovek koncno dojel in zavladal navsezadnje tudi fizicnemu planu. Se tistemu zadnjemu planu. To clovekovo obladovanje in tudi veliko razumevanje fizicnega plana pa se npr. kaze v silnem porastu naravoslovnih znanosti, ki smo jim prica v zadnjih desetletjih.

Zal je bila ocitno neizogibna evolucijska posledica tega razvoja, da je clovek enostavno zanemaril svoje ravnovesje v custvenem planu, ki mu po svojem bistvu pripadajo tudi zivali, pa simboli itd. (namenoma pravim ravnovesje in ne npr. obvladovanje, saj je custveni plan pri razvoju naravoslovnih znanosti se kako prisoten). Ocitno je tako moralo biti. Vendar clovek se ni izgubil svoje moci za vladanje tudi v custvenem planu. Se celo obratno.

Jest osebno mislim, da ima sodoben clovek ravno zaradi porasta znanosti se toliko vec orodij in moci za ponovno vzpostavitev svojega ravnovesja in moci v custvenem planu, pa potem tudi preko njega vplivati navzdol.

Do sedaj je sla njegova pot skozi sfere navzdol, da recem v prispodobi, sedaj na dnu, pa mora iti zopet navzgor, ne da bi pri tem pozabil osvojeno. To je evolucijski tok, ki je tako tekel tudi, ko cloveka se ni bilo.

Torej, clovek mora zopet spoznati svojo religioznost, duhovnost itd., itd., ne da bi pri tem npr. znanje fizicnega plana trpelo. To pa je po moje tista resnicna modrost, ki jo npr. zahodni praktikanti vzhodnih ved ne razumejo prevec dobro.

Jah, drgac pa simbol zihr ni glih neki znanstveni simptom, ampak ce ze je kaksen simptom, potem je lahko edino religiozni. S tem se verjetno strinjamo vsi ze od samega zacetka. Gre bolj zato, a nekdo misli, da je to bau bau varianta kot misli Ten-nej ali pa zadeva, ki je v koncni fazi po svojih zakonih delovanja enako konkretna, kot kaksen integral po svojih zakonih delovanja.



Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #79 - 03.01.2003 at 10:29:58
 
Quote:
Zal je bila ocitno neizogibna evolucijska posledica tega razvoja, da je clovek enostavno zanemaril svoje ravnovesje v custvenem planu, ki mu po svojem bistvu pripadajo tudi zivali, pa simboli itd. (namenoma pravim ravnovesje in ne npr. obvladovanje, saj je custveni plan pri razvoju naravoslovnih znanosti se kako prisoten). Ocitno je tako moralo biti. Vendar clovek se ni izgubil svoje moci za vladanje tudi v custvenem planu. Se celo obratno.

Jest osebno mislim, da ima sodoben clovek ravno zaradi porasta znanosti se toliko vec orodij in moci za ponovno vzpostavitev svojega ravnovesja in moci v custvenem planu, pa potem tudi preko njega vplivati navzdol.  

Do sedaj je sla njegova pot skozi sfere navzdol, da recem v prispodobi, sedaj na dnu, pa mora iti zopet navzgor, ne da bi pri tem pozabil osvojeno. To je evolucijski tok, ki je tako tekel tudi, ko cloveka se ni bilo.

Torej, clovek mora zopet spoznati svojo religioznost, duhovnost itd., itd., ne da bi pri tem npr. znanje fizicnega plana trpelo. To pa je po moje tista resnicna modrost, ki jo npr. zahodni praktikanti vzhodnih ved ne razumejo prevec dobro.


Če  te prav razumem je zahodna tradicija, ki je dajala primat obvladovanju fizičnega plana, tega (primerjalno civilizacijsko gledano) najbolj obvladala prav na račun vzpostavitve neravnovesja na čustvenem planu. Je žrtovala čustveno ravnovesje, da bi si tako preoblikovala materilno okolje, da bi si prek tega in z njegovo pomočjo ponovno vzpostavila čustveno ravnovesje. Cilj naj ne bi bil trajna selitev čustvenega plana v fizičnega z namenom produkcije  materialnih dobrin in orodij, ampak odtujitev (žrtvovanje)čustvenega plana v fizičnega z namenom ponovne združitve.

Jest v tej filozofiji vidim tako zametke protestanske miselnosti, ki je motivirala tako odtujen  kapitalistični način produkcije kot markistične idelogije, ki je tako odtujenost skušala odpravt znotraj fizičnega plana. Marskizem je svoj čustveni naboj zamoru  v asketskem   egalitarizmu, ki ni več zmogu  udejanjat  kreativnosti na fizičnem planu, v aktualnem post  kapitalističnem protestantizmu  pa se  je začetni čustveni naboj izrodil   potrošniški hedonizem, ki napaja čutno  le iz  fizičnega navzgor. Znanje je blo v naši civilizaciji zmerom sredstvo za zadovoljenje čutov, ki nas ohranja na področju fizičnega in prav malo je znamenj, da bi se z njegovo pomočjo pomagali popravljat zarad njega narušeno čustveno ravnovesje.  

Kako naj bi to potekalo? Vzhodnjaške religije zlo uspešno integrirajo psihološka,  filozofska in naravoslovna spoznanja v svoje satrodavne  religiozne sisteme. Čustveno harmonijo/razsvetlenje/niravano  je prav zarad takih zanstvenih spoznaj in naše silne zafrustriranosti  možno dosečt tkorekoč  po instant metodi, če  ne dragč tud s kemičnimi pripomočki.

Jst, kako kako se s pomočjo zanosti dosečt tako čustevno harmonijo, da  se bo ta izilila v fizični plan brez povzoračanja lastenaga neravnovesja, tako da se ji ne bo treba 'žrtvovat' za materilano produkcijo, znanost, umetnost..., tako da bo krog sklenjen brez šumv, izgub energij. Zahodna  religiozna in druga (magijska) tradicija po moje tako prepričljivih formul ni (še) uspela ponudit, kot so jih ponudile vzhodne religijske filozofije in prakse. Se mi zdi kot da se antična tradicija od svoje fascinacije nad materialnostjo oz. fizičnim planom ne more distancirat, čeprav je npr. platonova filozofija enako ali pa še bolj idealistična kot npr. indijske vede in vse njenje interpretacije...
Back to top
« Last Edit: 03.01.2003 at 14:01:59 by titud »  
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #80 - 03.01.2003 at 19:32:51
 
Titud,

Ja zdej si me pa cist demoniziral. Da vidis v moji filozofiji zametke marksizma, pa potem se zametke protestantskega kapitalizma, mislm... OK, priznam, da so mi se vedno prisotni simptomi komunizma npr. v meni ljubljenem nasem Rdecem revirju cist simpaticni. Pa po profesiji se v bistvu ukvarjam z ekonomijo. Pa vseeno... Cist sem sokiran.
No, pa dejmo zdej salo na stran.

Titud, prevec hitro si potegnil zakljucek.
Namrec, veckrat sem ze rekel, da lahko en plan  resnicno dojames le znotraj njega samega. Dojeti custveni plan iz fizicnega plana ni mogoce. Vendar, ker vsi plani vplivajo vzajemno drug na drugega lahko na podlagi teh vplivov potegnes korespondence, se posluzujes analogije itd., itd. Tako lahko iz fizicnega plana veliko izves o custvenem planu tudi npr. z uporabo simbolov, ki mu po svojem bistvu pripadajo, saj imajo tudi svojo fizicno pojavo, dostopno vsem ljudem.

Isto zivali pripadajo po svojem bistvu custvenem planu, vendar se kako delujejo tudi v fizicnem planu, ker morajo pac ohraniti pri zivljenju svoje fizicno telo, ki jim je dano.

Isto je bilo s clovekom. Da je dejansko prislo do porasta sodobne znanosti, se je clovek po svojem delovanju moral enostavno spusti se globje navzdol v fizicno. To niso potem neki zametki marksizma ali kapitalizma, temvec enostavno Zakon Narave. Evolucija. Ce bi bil clovek pac malce manj pohlepen in brezobziren do socloveka, bi bil danes kapitalizem s svojim zakonom prezivetja cist OK in naravna zadeva.

Sploh pa morda pojav variant al'a kvantna fizika, M teorija, pa strune varianta, ze nakazujejo, da gre na zahodu krivulja ze pocasi navzgor.

Sicer pa ne pozabi, da videti ptico na fizicnem planu ne pomeni isto, kot videti isto ptico na custvenem planu. O tem smo ze precej diskutirali.

Pa se nekaj moras vedeti. Ti prehodi niso ostri, niti hitri, niti dokoncni. Navsezadnje obstoj umetnosti v tistem najglobjem aspektu, ki ga med drugim utelesa tudi Marko Pogacnik kaze, da del clovestva tudi na Zahodu se vedno zivi po svojem bistvu v custvenem planu. Pa tudi, popolnoma sleheren clovek (tudi najhujsi materialist, ateist, marksist itd., itd.) tudi na Zahodu se vedno poseduje sposobnost za njemu nekoc povsem normalno zavestno delovanje na custvenem planu. Le zazeliti si ga mora, pa potem se kaj narediti v tej smeri. Torej, ga tudi izkusiti...  Wink. Cist simpl (kao).

Naj bo zadnji odstavek hkrati tudi odgovor na tvoje vprasanje. Pa se eno cool knjigo od Engelsa ti priporocam, ceprav se mi zdi, da sem ti jo ze.

Naslov je Nemska kmecka vojna. Naj recem, da je ni prevec resno za jemat. Sam, za nekoga, ki ga zanima duh ideologije v svojih zametkih, pa se zgodovina 15-16. stol. zna biti zanimiva zadeva. Zame ze.



Lp
politkomisar Jst


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #81 - 06.01.2003 at 10:48:52
 
Ok, prznam, da meje mal zanesl k marskistični teoriji, ampak  si tko lepo tja usemru, da se nisem mogu upret.

Bi si tud sam želu, da bi bi blo tko kot praviš:

Quote:
Pa se nekaj moras vedeti. Ti prehodi niso ostri, niti hitri, niti dokoncni. Navsezadnje obstoj umetnosti v tistem najglobjem aspektu, ki ga med drugim utelesa tudi Marko Pogacnik kaze, da del clovestva tudi na Zahodu se vedno zivi po svojem bistvu v custvenem planu. Pa tudi, popolnoma sleheren clovek (tudi najhujsi materialist, ateist, marksist itd., itd.) tudi na Zahodu se vedno poseduje sposobnost za njemu nekoc povsem normalno zavestno delovanje na custvenem planu. Le zazeliti si ga mora, pa potem se kaj narediti v tej smeri. Torej, ga tudi izkusiti...  . Cist simpl (kao).


Ampak, jst, po moje nastaja s sodobno znanostjo en resn problem, ki je te tvoje romantične predstave o bujenju uspavanih sposobnosti meče s pantov. Fizično okolje smo si s pomočjo zanosti  več al manj tehnološko  podredil tako kot ustreza našim trenutnim predstavam o  čutnem ugodju. To okolje deluje nazaj na nas tko, da si ustvarjamo zmeraj nove čutne predstave o tem, kako bi tak fizičen svet moral zgledat, da bi nas čim boljš opedenal. Prišli smo tko daleč, da smo  začel vase zavestno genetsko posegat tko, da bomo čim bolj prilagojeni temu našmu zanstveno  skonstruriranemu/humaniziranemu  fizičnemu okolju. Zakaj bi pol sploh moral v nekem arhaičnem smislu  butit zavestno delovanje na čustvenem planu, če lahko prilagojenost na okolje  in temu posledično ugodje  dosežemo  že takoj na fizičnem/čutnem  nivoju? Včasih mi tko zgleda, kot da je fizični plan človeka vsrkal nazaj vase bolj kot so v njem živali, saj te v njem ne morejo funkcionirat brez brezhibno delujočega čustvenega plana? V tem smislu se mi tud ljudje zdimo kot ene pohabljene živali, ki si svojimi čustvi nimamo več kaj pomagat, kvečjemu nam pozročajo trpljenje, ker so v nasprotju z vskokratnem tehnokratsko humaniziranim svetom in jih je zato najbolj zatret pa ignorirat, njihovo energijo pa nekak  v fizično/čutni plan skonvertirat. Rabmo samo še religijo, ki nam bo to nostalgijo zapolnila in evo jih, realjance pa njihove klončke... ??? Undecided Angry      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #82 - 06.01.2003 at 18:29:44
 
Titud,

Eh, nic hudega, ce te je mal zanesl. Sej si itak vidu, da sem jest to z vsemi stirimi in najvecjim uzitkom takoj pograbil si tudi sam dal duska  Smiley.

Ja, ko pravis, da bi bilo najbolje zatret custva, saj nam sam povzrocajo probleme v zaznavanju fizicnega itd., itd.

No, jest pravim, da bi jih morali harmonizirati, uskladiti. To, kar se danes dogaja je enostavno cisti odklop od dela nas samih.
Da se fizicno tako mocno razvija sploh ni slabo. Se celo obratno. Samo ljudje, kot ti ugotavljas, pozabljamo, da fizicno ne more zadovoljiti custvenih potreb. Enako, kot custveno ne more potesiti fizicnih potreb. Evo, zato...

To so stari zelo dobr razumeli, ko so rekli, da ljubezen gre skozi zelodec (poskusi to vzeti malce sirse kot se pac jemlje pregovore in ne samo dobesedno). Kolikokrat sem jest fotra obsojal, da je navaden materialist, ko me je tako ucil, pa ga v bistvu sploh nisem stekal. Pac dejstvo je, da ljubezen, ki ne gre skozi zelodec je infertilna.

Tako je pac zivljenje. Zajebano. Pa ocitno idealistom niti ne prevec naklonjeno.




Lp
Jst






Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #83 - 07.01.2003 at 08:40:51
 
Quote:
No, jest pravim, da bi jih morali harmonizirati, uskladiti. To, kar se danes dogaja je enostavno cisti odklop od dela nas samih.
Da se fizicno tako mocno razvija sploh ni slabo. Se celo obratno. Samo ljudje, kot ti ugotavljas, pozabljamo, da fizicno ne more zadovoljiti custvenih potreb. Enako, kot custveno ne more potesiti fizicnih potreb. Evo, zato...
 


Jst, kako  zahodna tradicija harmonizira? A ni harmoniziranje pravzprav tud en njen ideal, za dosego katerga uporablja inštrumentarij tako logike (kot empirično preverljivem sistemom  urejanja vzročno-posledičnih odnosv med pojavi) in z mistike (kot uvidom v take odnose med pojavi)? Skratka, ali si zahodna tradicija, kljub temu da je pragmatična, ne zastavlja pravzprav idealističnih, v bistvu utopičnih ciljev?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #84 - 08.01.2003 at 01:13:13
 
Quote:
ten nej : v kaj pa ti verjames?


Verjamem v neskončni univerzum, v ki, v absolutno svobodo, verjamem v končnost življenja, verjamem, da je vino boljše od vode in da je klobasa najboljše suho sadje.


Jst
Ne spomnim se, da bi kdaj rekel, da je bistvo simbola v fizičnem planu. Pravim samo, da je bistvo simbola v tem, da je znamenje nečesa in da so to  mnoge ideologije tudi dobro izkoriščale. Religije so si tako prilastile primat nad najbolj abstraktnimi pojmi in simboli.
Prepričan sem tudi, da je vrednost (moč) vsakega simbola predvsem v naši (ali privzeti) interpretaciji njegovega pomena.

Nikakor pa se ne morem strinjati, da je človek žival z osiromašenimi instinkti. Po moje je človek žival z razumom, ki pa svoje instinkte dostikrat preveč zanemarja (verjamem, da je telo dostikrat  pametnejše od intelekta).


bog z vami




Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #85 - 08.01.2003 at 23:08:02
 
Titud,

Ce se nekako poskusam vziveti v tvoje razumevanje in pristop k problematiki se vsekakor moram strinjati s tabo, da gre za utopijo. Na papirju to pac ni kompaktibilno, vendar mislim, da predvsem zaradi napacnega pristopa pri poskusanju dojetja zadeve.

No, jest poskusam stvar pogledati predvsem iz prakticne strani in jo hkrati tudi prakticirati, pa moram reci, da cela zadeva ni utopicna, temvec povsem pravilno in "logicno" zasnovana. No, morda bi bilo bolj ustrezno reci naravno zasnovana.

Npr. mistik ne more delovati logicno, vendar po drugi strani, ce hoce ziveti aktivno zivljenje (recimo da hodi v sluzbo, da lahko pac zivi in je npr. dipl. ing. strojnistva), pa mora se kako uporabljati svojo logiko.
Kot mistik ima uvid v vzroke, kot logik ima uvid v posledice. Kaj vec si sploh lahko se zeli?

Tako lahko deluje kot mistik tudi na podrocju strojnistva, vendar mora pac vedeti kdaj in kako uporabiti svoje notranje znanje, ki ga nato logika materializira, da tako recem, na podlagi posledic.

Pac funkcija logike, ce pogledamo strogo zivljensko, ni bla bla bla, kot to radi pocnejo sodobni filozofi in ostali "pametni" teoretiki, temvec tudi (pravim tudi) priprava notranjih uvidov za njihovo materializacijo v fizicnem planu, ce je pac nasa zelja zivljensko moc usmeriti v fizicni plan, oz. jo prizemljiti.

Namenoma pravim priprava, ker logika pripada umu, um pa ima svoje poreklo v custvenem planu, kjer naj bi bilo
podrocje delovanja mistika.

Misticno znanje je v tem primeru lahko strojnemu inzenirju kot poklicnemu logiku v odlicno pomoc, vendar ce bo pri tem mesal plane delovanja, bo v najboljsem primeru samo izgubil sluzbo kot cuden cudak in samo izgubil moc notranjih uvidov.

Jest tukaj ne vidim neke blazne znanosti, zato tudi pravim, da mi je zadeva cist OK in razumljiva in ne neki bau bau, kot se zdi na prvi videz.



Lp
Jst


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #86 - 09.01.2003 at 08:40:33
 
Kje je jamstvo, da tak odnos med logiko in mistiko deluje za nas in za druge v smislu dobrega tukaj in zdaj in hkrati  za večno? Kje je tle not etična varovalka ? A je ta varovalka čustvenem planu samem, ker je skoz življenje vezan na fizičen plan? Kje se pa pol  producirajo presežki, npr.  trajnostne/večnostne težnje, ki se v praksi ne morejo realizirat oziroma lahko, vendar na škodo fizične eksitence in s tem posledično tud čustvenega plana. Kdo jih brzda? Izkušnja/razum/logika?

Odgovore na ta vprašaja sem hotu izbrskat iz tvojih prejšnjih  postov , ampak jst, ker nis registriran, jih ne morem ven potegnt iz tvojga profila. Daj se prosm registrirat, da bo se bo tvoje pisanje tud po drugih topikih dalo  preglednejše ven potegnt.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #87 - 09.01.2003 at 22:09:15
 
Titud,

Ne morem ti dati zdej nekega znanstvenega odgovora. Pa v bistvu ti ga nocem dati, ker je v svoji osnovi zadeva lohk tudi cist preprosta.

Vsak posameznik je jamstvo za sebe in svojo okolico. Prevzeti moras odgovornost za svoja dejanja z vsemi posledicami, ki sledijo v pozitivnem in negativnem smislu.
Tukaj ima osebna morala zelo veliko vrednost. Kako jo razviti je pa stvar izbire posameznika.

Custveni plan ti ne garantira popolnoma nic, tako kot ti fizicni plan ne garantira popolnoma nic. Vse je odvisno samo od tebe.

Vedeti moras da je Narava/Zivljenje sama po sebi nevtralna zadeva. Lahko jo tudi zlorabis. Normalno. Vendar ima svoje zakone, ki jim moras slediti. Navsezadnje lahko silam Narave tudi zavladas, vendar moras se vedno delovati v skladu z njimi, sicer imas problem, saj je naravna lastnost Narave ta, da zavrze vse, kar prepozna kot tujek. Ravno to pa se tako pogosto dogaja tistim, ki jo zlorabljajo tudi na visjih nivojih.
To je dost preprosta resnica, ki jo mi vsi obcutimo tudi v povsem vsakdanjem zivljenju.

Zdej, kaksnega certifikata in podobnih jamstev pa ti ne morem dati.

Moras teistat pa pol vidt kako stvari stojijo.




Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #88 - 10.01.2003 at 10:01:43
 
Ta filozofija, da vsak sam prezema odgovornost in jamstvo tako zase kot za okolico, mi je bliz, čeprav se mi pri tem pojavlja dilema, kako ravnat, ko odpove moralni čut. Religija to zadeva regulira s sklicevanjem na v svetih spisi zapisane in večno veljavne moralne norme, s kaznijo po smrti, s karmično nadlogo itd...

Se je skoz zgodovino dostrakt izkazal,  da  so pripadniki  določene  skupnosti prav  zarad zanašanja na ortodoksno veljavne moralne norme zgubili  občutek za uvid v mistično  pa  tud smisu za logiko in so začeli živet 'mimo' ali celo 'proti' naravno, kar se jim je kot skupnosti maščevalo z izumrtjem ali porozam od konkurečne, bolj naravne/vitalne civilizacije? Se pa še pogosteje dogaja  tud obratno, da so tkorekoč naravne skupnosti zavojevane od  civilizacij, ki so so  utemeljene zgolj na viskoki, religiozni/ideloški medsebojeni    moralni enotnosti, zarad katere posameznik nima nobenga neposrednega uvida v naravni red več.

Skratka, mam občutek, da se t.i. zahodna tradicija zanaša na 'predzgodovinski' odnos posmeznika do narave in da družbene kompononete tega odnosa (kolektivno  tehnološko 'spremenjenost' narave, kulturno/civilizacijsko  pogojenost posmeznika) ne upošteva al pa vsaj ne dovolj. Tle mam v mislih pred-antične korenine tradicije, ker antika je postavla že visoke etične kriterije posameznika (npr. v platonovi državi), čeprav je na duhovnem področju pustila posamezniku še ogromno maneverskega prostora (mitska globina, sokratovski dvom,  platonistična neomejena  duševno/duhovna  svoboda, aristotelova logika)...

Kaj praviš, jst, na te predzodovinske, tkorekoč animalne korenine tradicije?  

     
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #89 - 10.01.2003 at 22:38:32
 
Titud,

Ja, ce odpove moralni cut, potem gre nekaj hudo narobe. To je ena od pasti, ki se jim pac moras ogniti. Se celo po tradiciji silno modremu Salomonu to ni uspelo. Ta mit hoce po moje povedati predvsem to, da nikoli ne smes obstati, temvec biti vedno na prezi, ne glede nato kaksno duhovno globino si dosegel. To me malce kar spominja na Castanedinega don Juana in njegovo filozofijo bojevnika.

Ce gre za resnicno duhovnost in ne varianto ala Misteriji ali Dannyjeve zvezde, potem se stvar kar precej hitro postavi sama na svoje mesto. Narava tudi na visjih nivojih poskrbi zato, s tem, da je enako kruta in neusmiljena, kot pri boju za prezivetje v zivalskem svetu. Tokrat predvsem na racun dusevnega zdravja.

Sicer pa moram priznati, da jest starih anticnih evropskih klasikov ne poznam kaj dost. Sem se enkrat lotil Aristotela, pa se mi vse skupaj ni zdelo prevec zanimivo. Verjetno predvsem na lastno skodo. Zal se ne spomnim vec naslova knjige.

Sicer pa ze dalj casa jamram (ampak res sam jamram), a bi moral dobiti v roke kaksno knjigo od Plotina. Mozakar je bil baje odlicen praktik, ki mu globoke, prakticne, duhovne izkusnje  niso bile tuje.  Te je baje tudi popisal. Me prav zanima kaj je mel za povedat.
Morda ves, ali obstaja kaksna njegova knjiga ali kaj jest vem kaj v slo ali sr/hr?

Dej, ce ves kaj o njegovi filozofiji povej kaj. Me res zanima, ceprav mislim, da je on zivel ze bolj proti koncu Antike. Pa ce ni bil celo kristjan? Ma, priznam, da nimam pojma.

Za Sokrata, Aristotela, Platona itd., itd. podobnih referenc nisem zasledil, ceprav nicesar ne sklepam zaradi tega. Bi bilo prav, da bi jih ze samo zaradi splosne razgledanosti malce prebiral sem pa tja.





Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 ... 11