Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 46 47 48 49 50 ... 90
(Read 279129 times)
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Sanje
Reply #705 - 15.10.2008 at 19:41:15
 
Men so ble une tvoje sanje o koreninah pred kratkim všeč. o očetu in tem, da si mesar. Tam je blo, ko da si našel/sprejel moč svoje družine. se mi zdi, da je to v življenju hudo pomembna stvar, da se lahko človek hrani iz svojih korenin.
tukej imaš ravno tako sorodnike, samo občutki so čist drugačni. mučno ti je. Mučno se mi zdi, da nam je vedno, ko bi mogli bit za nekoga nekaj, kar nismo. Jes mam tud strica ob katerem mi je mučno in nikol mi zgleda ne bo drugače. ne zarad mene, ampak zarad njega. za lažnost gre. kot gre pri tvojem stapljanju z domačim okoljem za nekej prvinskega in dušnega, gre tukej vseskozi zgolj za navideznost, maske in priučene poze. nekaj kar poškoduje človeka zlo globoko, če ne pazi. ker površnost nikol ne more dovolj ustrezat in niti ne more osrečit, pa če še tako lepo izgleda. tukej imaš bratranca kot proizvod njihovega okolja. sebe, kot proizvod očetovega. in svojega otroka. (pazi, v katero smer ga boš peljal?)
sej ne vem, če so te sanje povezane, samo v bistvu ti govorijo dve stvari. kaj je res in nekaj vredno, kaj pa je laž in boljše imet čimmanj opravka s tem.
mogoče sem pa tud vse pobrkala..
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #706 - 16.10.2008 at 08:30:16
 
Devi wrote on 15.10.2008 at 19:41:15:
Men so ble une tvoje sanje o koreninah pred kratkim všeč. o očetu in tem, da si mesar. Tam je blo, ko da si našel/sprejel moč svoje družine. se mi zdi, da je to v življenju hudo pomembna stvar, da se lahko človek hrani iz svojih korenin.
tukej imaš ravno tako sorodnike, samo občutki so čist drugačni. mučno ti je. Mučno se mi zdi, da nam je vedno, ko bi mogli bit za nekoga nekaj, kar nismo. Jes mam tud strica ob katerem mi je mučno in nikol mi zgleda ne bo drugače. ne zarad mene, ampak zarad njega. za lažnost gre. kot gre pri tvojem stapljanju z domačim okoljem za nekej prvinskega in dušnega, gre tukej vseskozi zgolj za navideznost, maske in priučene poze. nekaj kar poškoduje človeka zlo globoko, če ne pazi. ker površnost nikol ne more dovolj ustrezat in niti ne more osrečit, pa če še tako lepo izgleda. tukej imaš bratranca kot proizvod njihovega okolja. sebe, kot proizvod očetovega. in svojega otroka. (pazi, v katero smer ga boš peljal?)
sej ne vem, če so te sanje povezane, samo v bistvu ti govorijo dve stvari. kaj je res in nekaj vredno, kaj pa je laž in boljše imet čimmanj opravka s tem.
mogoče sem pa tud vse pobrkala..


Zgodba o avtentičnosti in maskah je zame trenutno zelo aktualna, ampak v drugi smeri, kot jo predstavljaš ti. V adolescenci sem gojil hud odpor in upor proti maskam in igranju. Kar je bilo normalno, živel sem namreč v okolju, ki je bilo v duhovnem smislu šibko in je potrebovalo maske in izgovore za svoj ne preveč pameten način življenja, ki je bil v zaostanku z razvojem širše družbe. Hkrati pa širša družba zelo rada goji svoje maske, svoja pravila, svojo moralo, kjer je še več rigidnosti. Ker je to pri meni onemogočalo zdrav razvoj v smeri zdrave pameti in modrosti, se je v meni pojavil silovit odpor. Kasneje sem se do neke mere prilagodil, da sem sploh lahko živel, tu sem pač tudi sam delal veliko napako. V odnosu z mojo partnerko pa se je problem avtentičnost-maska pokazal tudi v drugi luči. Skozi delo na sebi sem namreč ugotovil, da ima maska tudi svoje pozitivne funkcije, brez katerih človek zelo težko živi. Celo ugotovil sem, da imam tudi sam kar dobro izdelano masko Smiley. Kaj je pozitivna funkcija maske? Maska je potrebna za obrambo pred negativnimi vplivi okolja, ki jim človek še ni dorasel. Potrebna je nasplošno za funkcioniranje v družbi. Človek z neznancem, znancem ali profesionalnim kolegom ne more biti do kraja avtentičen. Po moje si vsak predstavlja, kako bi družba funkcionirala, če bi človek svoje strahove, strasti, prdenje, riganje, sranje, fantazije,....kazal pred vsakim človekom. Poleg tega so dobro izdelane maske pri človeku lahko simpatične, všečne in nasplošno pozitivne in bi jih pretirana avtentičnost pokvarila. Težko je najti pravo razmerje med masko in avtentičnostjo. Zato se pa ljudje celo življenje učimo in kdaj pa kdaj uspemo kaj zajeti iz izvira modrosti.
Bi bil zelo vesel, če bi na to temo še kdo drug kaj svojega rekel. To je tema, ki jo jaz še vedno močno obdelujem.
Predvsem ne vem, kako povezati čustvo groze z zunanjostjo. Dostikrat se mi namreč sanja, da mi izpadajo zobje, ali pa gledam svoje zobe v zelo slabem stanju in tega me je po navadi groza. Slutim pa, da imajo takšne sanje neko povezavo z masko. Zakaj bi drugače sanje uporabile simbol zob, ki so za človekov zunanji videz zelo pomembni? Tovrstne sanje so se mi začele ravno v obdobju adolescence, ko sem padel v depresijo zaradi odporov do okolja v katerem sem živel in zaradi nerealnega nezadovoljstva s svojim življenjem. Glede na sanje o očetu mesarju, bi lahko rekel, da je proces zavračanja realnosti počasi v zaključni fazi in se v meni pojavlja zdravo jedro avtentičnosti, ki življenje sprejema.
Ravno danes pa se mi je sanjalo, da gledam svoje zobe in jih vidim v podobi kot je bila na sliki v enem mejlu z grotesktnimi podobami. Zobje so bili deloma nagniti in čudil sem se, kako so lahko drugače lepi, ko se pa potegnejo dlesni dol, pa so tako grotesktni in v tako slabem stanju. Zobje so bili podobni zobem ene sodelavke, za katero sem ravno včeraj opazil, da veliko da na olikanost.

Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #707 - 16.10.2008 at 12:02:25
 
Mislim, da je tisto, kar imenuješ pozitivna vloga maske, bolj problem postavljanja osebnih meja.

Kaj kažemo javnosti in kaj ne, je stvar družbenega konsenza in tudi razmerij moči. Tisti na vrhu hierarhije si pogosto privoščijo izživljanje vsega tistega, kar naj bi ostalo skrito, ker si to lahko privoščijo. Opravljanje potrebe (kako eleganten izraz) je pri nekaterih kulturah družabni dogodek, itd. Ljudje izražamo vse živo, vprašanje je samo, kako določena kultura kanalizira ali zatira te izraze.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #708 - 16.10.2008 at 13:29:16
 
Po moje gre za problem poistovetenja z masko, natančenje povedano poistovetenja z igranjem družbene vloge.

Problem s positovetnjem se pojavi. če se ob tem igranju izgubi avtentičnost (se igra jaza ne napaja iz izovora/sebstva, ampak se jaz odtuji od tega izvora), kar je lahko patološko  tako za posameznika kot za družbo, če take odtujitve ne sankcionira ali jo celo podpira. Avtentičnost igranja družbene vloge pa po moje  ni nujno tudi družbeno inovativna, celo nasprotno, večkkrat se izkaže kot družbeno zgrešena, vendar je avtentičnost kljub temu edini predpogoj    inovativnosti, zato vsaka zdrava družba avtentičnost spodbuja ali pa jo vsaj tolerira.
Kot  avtentično razumem  tisto  kolektivno nezavedno, ki se je skozi človeško zgodovino izkazalo za  preverjeno uspešno in ki nam je kot skupnosti omogočilo preživetje in razvoj, zato je za kolektivno preživetje in razvoj nujno, da do njega ohranja vsak posameznik oseben dostop.  V osebnem razvoju so taki   dostopi posebno nujni v t.i. prehodih (v odraslost, starost, smrt...), hkarti pa tudi rizični, saj se lahko zgodi preplavljavnje osebnega jaza s sebstvom. No, človeška kultura je skozi zgodovino za varnost takih  prehodov na srečo oblikovala posebne obrede (iniciacije), ki omogočajo tako globinski 'potop' kot 'vrnitev', ki je uspešen le, če se junak, oplojen s kolketivno nezavedno izkušnjo, sposoben prevzet lastno odgovornost za igranje nove družbene vloge. Ni skratka namen iniciacije podreditev, ampak oploditev nezavedne kolektivne izkušnje z osebno, ki genereacijsko gledano skoraj vedno prinaša neke vrste družbeno/kulturno inovacijo in s tem razkrinkajnje neavtentičnosti (okostenelost) prejšnjih mask...
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #709 - 16.10.2008 at 16:21:16
 
Mene pa razmišljanje v kategorijah avtentičnost/maska, fake in podobno že kar nekaj časa iz ne prav hudo dobro definiranih razlogov moti.

Recimo z nekaterimi ljudmi se pogosto šalim in zafrkavam, pri kom drugem pa niti ne poskusim prav posebej pogosto. Kaj od tega je moje avtentično delovanje in kaj je maska, kaj sem jaz "v resnici", bi bilo hudo preozko gledanje. Vse skupaj je zelo odvisno od medosebne dinamike, ki sem jo uspel vzpostavit s tisto osebo. To pa je spet odvisno od narave tega odnosa, mojega pogleda na to osebo, recimo spoštovanja, njegove reakcije, celo od moje želje, kako "avtentično" želim delovati oz. kaj želim malo bolj ali malo manj izpostavit.

Skratka cela zmeda, zato bi raje govoril o bolj ali manj prikritem nezadovoljstvu z različnimi odnosi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #710 - 16.10.2008 at 19:53:19
 
Quote:
Mene pa razmišljanje v kategorijah avtentičnost/maska, fake in podobno že kar nekaj časa iz ne prav hudo dobro definiranih razlogov moti.

Recimo z nekaterimi ljudmi se pogosto šalim in zafrkavam, pri kom drugem pa niti ne poskusim prav posebej pogosto. Kaj od tega je moje avtentično delovanje in kaj je maska, kaj sem jaz "v resnici", bi bilo hudo preozko gledanje. Vse skupaj je zelo odvisno od medosebne dinamike, ki sem jo uspel vzpostavit s tisto osebo. To pa je spet odvisno od narave tega odnosa, mojega pogleda na to osebo, recimo spoštovanja, njegove reakcije, celo od moje želje, kako "avtentično" želim delovati oz. kaj želim malo bolj ali malo manj izpostavit.

Skratka cela zmeda, zato bi raje govoril o bolj ali manj prikritem nezadovoljstvu z različnimi odnosi.


Pojmi so zato, daslužijo orientaciji, ne nekim sodbam in moraliziranju.
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #711 - 16.10.2008 at 20:12:16
 
titud wrote on 16.10.2008 at 13:29:16:
Po moje gre za problem poistovetenja z masko, natančenje povedano poistovetenja z igranjem družbene vloge.

Problem s positovetnjem se pojavi. če se ob tem igranju izgubi avtentičnost (se igra jaza ne napaja iz izovora/sebstva, ampak se jaz odtuji od tega izvora), kar je lahko patološko  tako za posameznika kot za družbo, če take odtujitve ne sankcionira ali jo celo podpira. Avtentičnost igranja družbene vloge pa po moje  ni nujno tudi družbeno inovativna, celo nasprotno, večkkrat se izkaže kot družbeno zgrešena, vendar je avtentičnost kljub temu edini predpogoj    inovativnosti, zato vsaka zdrava družba avtentičnost spodbuja ali pa jo vsaj tolerira.
Kot  avtentično razumem  tisto  kolektivno nezavedno, ki se je skozi človeško zgodovino izkazalo za  preverjeno uspešno in ki nam je kot skupnosti omogočilo preživetje in razvoj, zato je za kolektivno preživetje in razvoj nujno, da do njega ohranja vsak posameznik oseben dostop.  V osebnem razvoju so taki   dostopi posebno nujni v t.i. prehodih (v odraslost, starost, smrt...), hkarti pa tudi rizični, saj se lahko zgodi preplavljavnje osebnega jaza s sebstvom. No, človeška kultura je skozi zgodovino za varnost takih  prehodov na srečo oblikovala posebne obrede (iniciacije), ki omogočajo tako globinski 'potop' kot 'vrnitev', ki je uspešen le, če se junak, oplojen s kolketivno nezavedno izkušnjo, sposoben prevzet lastno odgovornost za igranje nove družbene vloge. Ni skratka namen iniciacije podreditev, ampak oploditev nezavedne kolektivne izkušnje z osebno, ki genereacijsko gledano skoraj vedno prinaša neke vrste družbeno/kulturno inovacijo in s tem razkrinkajnje neavtentičnosti (okostenelost) prejšnjih mask...  


Po moje na današnjo družbeno realnost bolj vpliva kolektivno zavedno, kot pa kolektivno nezavedno. Zato sploh ne razumem, kako lahko govoriš o družbeni avtentičnosti. V neki manjši skupini, pleme, družina, krog prijateljev, avtentično obnašanje lahko funkcionira. V večjih družbah pa mislim, da ne more. V večjih družbah pride do pravil, norm, ki so podlaga za ocenjevanja, obsojanja, moraliziranja in podobne nebuloze, ki pa lahko imajo silno moč. To je predvsem odvisno od vrste oblasti oziroma od tistega,ki ima moč. V tem je dandanašnja demokracija slaba. Med sabo se dajejo različne kolektivne zavedne vrednote, avtentično pa nima neke možnosti. Na dolgi rok kolektivno zavedno, ki je preveč sprevrženo, seveda ne more konkurirati. Na žalost pa je tako, da so naša življenja kratka in lahko neki kolektivni idiotizem uniči življenje nekaj generacijam. Trenutno stanje kolektivnega zavednega in kolektivnih vrednot je na žalost še vedno neumno in neživljensko, le obliko je malo menjalo, zato obsojeno na propad, na žalost pa lahko pred propadom uniči življenje še kar nekaj generacijam. Govorim o sprevrženi požrešnosti in sli po moči, ki v sedanjem stanju kolektivnih vrednot, nimata ovir oziroma nekega resnega tekmeca, kvečejmu ritolizniškega vazala. Do tega imam še vedno odpor in nimam realne moči temu kljubovati. Vedno pozabljam, da božji mlini meljejo počasi Smiley.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #712 - 16.10.2008 at 23:47:06
 
murileon wrote on 16.10.2008 at 19:53:19:
Pojmi so zato, daslužijo orientaciji ...

Točno to je vzrok tem nejasnim občutkom, da je nekaj narobe. Preprosto ne opisujejo zadosti dobro mojega doživljanja sebe in sveta.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #713 - 17.10.2008 at 08:20:15
 
Se mi zdi, da ima nekaj mojih zadnjih sanj veliko opraviti s temi vprašanji. Hkrati se mi odpira vprašanje animusa in anime, s katerimi se nisem prej nikoli ukvarjala. Zadnje sanje so me tudi spomnile na sanje o Darwinu in se mi zdi, da sta imela prav tako murileon kot bp (bp glede moje želje po vklapljanju v teorijo). Izgleda, da so to sanje o mojih notranjih aspektih, verjetno njihovi integraciji. Zanimivo, da mi je bilo to tako težko sprejeti, čeprav je pozitivno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #714 - 17.10.2008 at 08:27:05
 
murileon wrote on 16.10.2008 at 20:12:16:
titud wrote on 16.10.2008 at 13:29:16:
Po moje gre za problem poistovetenja z masko, natančenje povedano poistovetenja z igranjem družbene vloge.

Problem s positovetnjem se pojavi. če se ob tem igranju izgubi avtentičnost (se igra jaza ne napaja iz izovora/sebstva, ampak se jaz odtuji od tega izvora), kar je lahko patološko  tako za posameznika kot za družbo, če take odtujitve ne sankcionira ali jo celo podpira. Avtentičnost igranja družbene vloge pa po moje  ni nujno tudi družbeno inovativna, celo nasprotno, večkkrat se izkaže kot družbeno zgrešena, vendar je avtentičnost kljub temu edini predpogoj    inovativnosti, zato vsaka zdrava družba avtentičnost spodbuja ali pa jo vsaj tolerira.
Kot  avtentično razumem  tisto  kolektivno nezavedno, ki se je skozi človeško zgodovino izkazalo za  preverjeno uspešno in ki nam je kot skupnosti omogočilo preživetje in razvoj, zato je za kolektivno preživetje in razvoj nujno, da do njega ohranja vsak posameznik oseben dostop.  V osebnem razvoju so taki   dostopi posebno nujni v t.i. prehodih (v odraslost, starost, smrt...), hkarti pa tudi rizični, saj se lahko zgodi preplavljavnje osebnega jaza s sebstvom. No, človeška kultura je skozi zgodovino za varnost takih  prehodov na srečo oblikovala posebne obrede (iniciacije), ki omogočajo tako globinski 'potop' kot 'vrnitev', ki je uspešen le, če se junak, oplojen s kolketivno nezavedno izkušnjo, sposoben prevzet lastno odgovornost za igranje nove družbene vloge. Ni skratka namen iniciacije podreditev, ampak oploditev nezavedne kolektivne izkušnje z osebno, ki genereacijsko gledano skoraj vedno prinaša neke vrste družbeno/kulturno inovacijo in s tem razkrinkajnje neavtentičnosti (okostenelost) prejšnjih mask...  


Po moje na današnjo družbeno realnost bolj vpliva kolektivno zavedno, kot pa kolektivno nezavedno. Zato sploh ne razumem, kako lahko govoriš o družbeni avtentičnosti. V neki manjši skupini, pleme, družina, krog prijateljev, avtentično obnašanje lahko funkcionira. V večjih družbah pa mislim, da ne more. V večjih družbah pride do pravil, norm, ki so podlaga za ocenjevanja, obsojanja, moraliziranja in podobne nebuloze, ki pa lahko imajo silno moč. To je predvsem odvisno od vrste oblasti oziroma od tistega,ki ima moč. V tem je dandanašnja demokracija slaba. Med sabo se dajejo različne kolektivne zavedne vrednote, avtentično pa nima neke možnosti. Na dolgi rok kolektivno zavedno, ki je preveč sprevrženo, seveda ne more konkurirati. Na žalost pa je tako, da so naša življenja kratka in lahko neki kolektivni idiotizem uniči življenje nekaj generacijam. Trenutno stanje kolektivnega zavednega in kolektivnih vrednot je na žalost še vedno neumno in neživljensko, le obliko je malo menjalo, zato obsojeno na propad, na žalost pa lahko pred propadom uniči življenje še kar nekaj generacijam. Govorim o sprevrženi požrešnosti in sli po moči, ki v sedanjem stanju kolektivnih vrednot, nimata ovir oziroma nekega resnega tekmeca, kvečejmu ritolizniškega vazala. Do tega imam še vedno odpor in nimam realne moči temu kljubovati. Vedno pozabljam, da božji mlini meljejo počasi Smiley.



Tudi jaz sem dobila pri titudovem tekstu občutek, da nima veliko povezave z današnjo družbeno realnostjo. Ne dojemam pa čisto dobro te preokupacije s požrešnostjo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #715 - 17.10.2008 at 08:35:08
 
Quote:
murileon wrote on 16.10.2008 at 19:53:19:
Pojmi so zato, daslužijo orientaciji ...

Točno to je vzrok tem nejasnim občutkom, da je nekaj narobe. Preprosto ne opisujejo zadosti dobro mojega doživljanja sebe in sveta.


Se mi zdi, da se pri opisovanju sveta, ki na videz učinkuje abstraktno (ne vem, če je to dobra definicija), pri tebi vsakič pojavi odpor. Kot bi hotel reči: "Ljudje, nehajte komplicirat in filozofirat, stvar je jasna in preprosta. Nočem zaiti v vaše močvirje." Nekako tako?
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #716 - 17.10.2008 at 09:55:50
 
Quote:
Se mi zdi, da se pri opisovanju sveta, ki na videz učinkuje abstraktno (ne vem, če je to dobra definicija), pri tebi vsakič pojavi odpor. Kot bi hotel reči: "Ljudje, nehajte komplicirat in filozofirat, stvar je jasna in preprosta. Nočem zaiti v vaše močvirje." Nekako tako?

Če bi bile stvari jasne in preproste, bi morda stal na kakšnem cestnem vogalu in pridigal Resnico in grozil mimoidočim s pogubo če je ne bi razumeli. Če ne na cestnem vogalu, pa v veliki konferenčni dvorani (isto s. drugo p.)

Včasih me naprimer zmotijo lamentacije kakšnega župnika o ljubezni. Se strinjam, da je Jezus napravil marsikatero veliko gesto, vem, da je tudi kakšna velika gesta, žrtvovanje in še kaj lahko potrebno za ohranit ljubezenski odnos, ampak vseeno ga, če je le mogoče, ne nameravam ravno primerjati in oblikovati po trpljenju na mučilnem orodju.

Razmišljanje o naravi motivov ljudi okrog mene je še kako potrebno, velik kos naših možganov se uporablja prav v namen, da ugotovimo, ali nam je nekdo res naklonjen, ali nas namerava "vreči na finto".  In potem lahko govorimo o pretvarjanju in avtentičnosti. Jasno mi je tudi, da je potrebno v kompleksni socialni strukturi igrati določeno vlogo.

Mislim pa, da se nekdo, ki mu določena vloga ustreza, z njo čez čas poistoveti. Če hočeš: v svoji vlogi deluje avtentično. Četudi je bil morda na začetku pri tem nespreten, neroden in kaj vem kaj še.
Vloga pa mu lahko tudi ne ustreza, če je prisiljen nastopati v njej, to meni pomeni, da je nezadovoljen z odnosi, svojim položajem ali čem podobnim, v tej specifični vlogi.

V službi ravno te dni težim sodelavcem, da v njihovih modelih nočem na nobenem mestu videti kakšnih škatel, na katerih vsebina bi bila: razno, drugo, bla bla, itd., etc. in podobno. Če nečesa ne vemo, tega ne rišemo. Tako kot te modele pa tudi jezikovne kategorije sodim po tem, kako dobro mi opisujejo moj svet. Murileonova razglabljanja o avtentičnosti pa so zame precej tuj svet. Morda zaradi različnih izkušenj, morda pa tudi zato, ker preveč visijo v zraku.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #717 - 17.10.2008 at 11:20:34
 
Z istovetenjem maske z družbeno vlogo imam tudi jaz problem, ker tudi sama povezujem masko z nekim pretvarjanjem, ki sploh ni nujno vezano na družbeno vlogo.

Sicer pa, lol, ne vem, zakaj takšne skrajnosti, kadar ti je vse jasno in preprosto. Lahko bi sedel na klopci pred hišo, kadil pipo in mirno opazoval krompir, ki si ga posadil.

Videnje Kristusove vloge pa je problem časovnih in kulturnih razlik. V njegovem času je njegov boj nujni boj za avtentičnost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #718 - 17.10.2008 at 12:40:56
 
Quote:
Sicer pa, lol, ne vem, zakaj takšne skrajnosti, kadar ti je vse jasno in preprosto. Lahko bi sedel na klopci pred hišo, kadil pipo in mirno opazoval krompir, ki si ga posadil.

zadnjič sem se usedel za računalnik z že namontiranim merilnikom srčnega utripa odgovorit nekomu na temle forumu, preden sem se spravil ven lajhat. in mi je zadeva začela na vse pretege piskat, ker mi je utrip padel pod spodnjo mejo, nastavljeno tako, da mi sicer nikdar ne piska, tudi če sedim in gledam v zrak ne. Skratka, zgleda, da je tole boljša meditacija, kot pa opazovanje, kako raste trava  Grin

Quote:
Videnje Kristusove vloge pa je problem časovnih in kulturnih razlik. V njegovem času je njegov boj nujni boj za avtentičnost.

S tem se nisem ukvarjal. Kar me je zmotilo je tlačenje vsake mogočega, od najmanjše prijaznosti, do naklonjenosti do zaljubljenosti do ne vem česa vsega še pod pojem ljubezen, pri čemer je mogoče izpostavit prav posebej katoliško cerkev. Zaradi tega ta pojem ne more več, kot pravi murileon, služiti orientaciji, ampak prej zamegljevanju.

Sam sem skušal tvojo "abstraktno" avtentičnost videt kot metonimično razširitev nepotvorjenosti, nepretvarjanja v posameznih situacijah na celotno osebnost, delovanje. Pri tem razumem potrebo, da nekoga, ki se pogosto pretvarja in hinavi označimo, da je "fake",  kdo drug, ki ne, pa je avtentičen, ne razumem pa zgleda, kako je lahko avtentično recimo kolektivno nezavedno, ne pa tudi kolektivno zavedno. Sori, sem pač butast.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #719 - 17.10.2008 at 16:11:30
 
murileon wrote on 16.10.2008 at 20:12:16:
Po moje na današnjo družbeno realnost bolj vpliva kolektivno zavedno, kot pa kolektivno nezavedno. Zato sploh ne razumem, kako lahko govoriš o družbeni avtentičnosti. V neki manjši skupini, pleme, družina, krog prijateljev, avtentično obnašanje lahko funkcionira. V večjih družbah pa mislim, da ne more. V večjih družbah pride do pravil, norm, ki so podlaga za ocenjevanja, obsojanja, moraliziranja in podobne nebuloze, ki pa lahko imajo silno moč. To je predvsem odvisno od vrste oblasti oziroma od tistega,ki ima moč. V tem je dandanašnja demokracija slaba. Med sabo se dajejo različne kolektivne zavedne vrednote, avtentično pa nima neke možnosti. Na dolgi rok kolektivno zavedno, ki je preveč sprevrženo, seveda ne more konkurirati. Na žalost pa je tako, da so naša življenja kratka in lahko neki kolektivni idiotizem uniči življenje nekaj generacijam. Trenutno stanje kolektivnega zavednega in kolektivnih vrednot je na žalost še vedno neumno in neživljensko, le obliko je malo menjalo, zato obsojeno na propad, na žalost pa lahko pred propadom uniči življenje še kar nekaj generacijam. Govorim o sprevrženi požrešnosti in sli po moči, ki v sedanjem stanju kolektivnih vrednot, nimata ovir oziroma nekega resnega tekmeca, kvečejmu ritolizniškega vazala. Do tega imam še vedno odpor in nimam realne moči temu kljubovati. Vedno pozabljam, da božji mlini meljejo počasi Smiley.


Jest ne bil tko črnogled. Jest sem pa alergičen na t.i. lažno avtentičnost, ki se skriva pod krinko liberalizma in po kateri se izkorišča človekove osebne potenciale (v imenu osebne rasti) za cilje lastnikov kapitiala (ob pomoči popularne psihologije in farmacije), dejansko pa se poglablja odtujenost. Take vrste odtujitev je zame zaradi subtilnsti/zamaskiranosti  nevarnješa od klasične oblastne manifestacije moči in prisile, ki se je večinoma zavedamo  in proti kateri smo že razvili osebne in kolektive obrambne mehanizme.

Kolektivna avtentičnost   (kolektivnega zavednega) je po moje lahko samo skupni rezultat osebnih avtententičnosti, zato je temeljni problem  post modrne družbe, kako to dosečt. Moderna družba je   poskusila preko meščanske in proletarske revolucije, preko demokracije in preko raznih oblik dikature, ko se je ta demokracija zaradi lastnih nasprotij znašla v krizi, v post moderni družbi pa po moje ne bi smelo it  več za boj za oblast ampak za spremebo družbenih struktur brez boja za oblast (za neposredne oblike demokracije, za razgradnjo oblastnih struktur....) Tko da ne gre za   to, da bi si prisvojil oblast in tak način skušal vplivat na večjo  avtentičnost  kolektivne zavesti, ampak za to, da avtentičnost doseže  vsak pri sebi, kot družba pa inoviramo mehanizme, ki take posamične avtetičnosti  odrazijo na kolektivni ravni, ne da bi se ta potvorla ali celo bolje, da bi ta spodbujala avtentičnost posmeznika...          
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 46 47 48 49 50 ... 90