Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 41 42 43 44 45 ... 90
(Read 280006 times)
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #630 - 24.09.2008 at 09:00:13
 
Quote:
Quote:
Tole nisem utegnila pojasnit, pa se mi zdi pomembno, ker se tu kaže neko temeljno nerazumevanje. Simboli v sanjah ne opravljajo funkcije prikrivanja, temveč osvetljevanja določenega stanja. Pri ljudeh je lahko vgrajena notranja cenzura - vendar ta deluje predvsem v budnem stanju. Delo na sanjah je med drugim lahko tudi osvobajanje od te cenzure, seveda če ne želiš ostati pri tej cenzuri.

Ampak simbol ponuja veliko več. Življenje ni samo neposredni trenutek - tudi če je ta še tako globok. Je tudi proces, je razvoj zavesti. Je zgodba. Ne zgodba, ki jo nekdo naplete in prilagodi svojim potrebam. Je pot, ki jo je nekdo prehodil. In simbol je tu energetski ključ, kot je že napisal titud.

Sanje odsevajo našo psihično realnost. Naša psihična realnost pa združuje vse: od trenutnega prilagajanja neki trenutni situaciji do zelo dolgotrajnih in zapletenih sprememb v osebnostni in vrednostni strukturi. Za vse te elemente obstaja različno izrazoslovje, vendar govori o eni in isti stvari. In pri tem se mi zdi, da je jezik modernega človeka revnejši in manj uporaben.

Mogoče se do tukaj celo strinjava. Moje mnenje je samo, da je izražanje v simbolih pravzaprav izraz neke napetosti, ki v direktni obliki ne more mimo cenzorja, navadno, ker je preveč intenzivna, boleča, stresna, vznemirljiva, ... Še v sanjah ne.  Obvoz torej.

Razlikujeva pa se morda po tem, kako gledava na zavest. Zame je zavest prav veliki cenzor, varnostni mehanizem in ne neka transcendentna povezava vsega z vsem.

Pri meni je ta cenzor zelo močan, se mi je pred časom zgodilo, da sem se svojih občutkov in stanja zavedel šele skozi privid. Spet drugič je bil čisto trivialen dogodek omogočil zavedati se določenih občutkov. Zato tudi občasno kaj brskam po svojih sanjah, še posebej, če so bile te zelo intenzivne.

Današnje sanje recimo, v katerih se kregam z gospo na letališču, ki me noče spustiti na prebukiran avion, kljub temu, da sem še pravočasno na check-inu in imam vse papirje urejene, interpretiram zato predvsem skozi stres, ki mi ga povzroča takšno potovanje, kjer, če bi me vprašal kdo vmes, če sem morda kaj vznemirjen, bi bil lahko pripravljen prisečt, da sem hladen kot špricar, kljub temu, da sem v rent-a-car pridirkal s 180km/h in gledal kot da bom koga sežgal s pogledom, če bi se mi slučajno postavil na pot.

bp


Hmm, si siguren, da ni v teh sanjah zgodba nekega notranjega dogajanja, ki nima veze s potovanji z avionom ? Po mojih izkušnjah, so sanje le malokrat samo na objektivnem nivoju. Bi bilo mogoče dobro razdelati posamezne simbole in osebe v sanjah, kakšne tvoje aspekte predstavljajo, dati naslov sanjam in se o tem malo zamisliti....
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #631 - 24.09.2008 at 09:10:24
 
titud wrote on 23.09.2008 at 16:47:16:
murileon wrote on 23.09.2008 at 13:23:04:
A je kdaj obstajal kak bolj bogat jezik ? Zdi se mi, da se da z modernim jezikom čisto lepo opisati simbole. Verjetno misliš na razumevanje jezika simbolov. Pomen posameznega simbola tudi ni vedno enak in se lahko od človeka do človeka razlikuje. Rečeno je že bilo tudi, da imajo simboli večplastno vsebino. Mogoče se moderni človek s simboli ne ukvarja toliko, kot se je arhaični človek in ni problem v bogastvu jezika. Mi pač imamo, za razliko od arhaičnega človeka, polno raznovrstnih orodij, ki sta nam jih priskrbela znanost in tehnologija in velikokrat preprosto ni potrebe posegati v svet simbolov. Ko pa se enkrat v duši zaštrika, ko začne boleti, ko ni več smisla,.....pol samo moderna orodja niso več dovolj in tudi sanje prav pridejo. No, če je človeku simbolika domača, je precej lažje in tu je razlika med nami in arhaičnim človekom, ki pa je po drugi strani bil brez pridobitev znanosti in tehnologije in verjetno trpel precej bolj, kot trpimo mi.

Strinjam se, da v sanjah niso samo simboli, ampak je tudi dogajanje, občutki, čustva,....mogoče bi bilo kdaj treba upoštevati tudi dramaturško vsebino sanj, kar je za moje sposobnosti malo preveč.


Quote:
Moje mnenje je samo, da je izražanje v simbolih pravzaprav izraz neke napetosti, ki v direktni obliki ne more mimo cenzorja, navadno, ker je preveč intenzivna, boleča, stresna, vznemirljiva, ... Še v sanjah ne.  Obvoz torej.


Tale citata se po moje navezujeta drug na drugega. Gre za to,   razum/misel sodobnega človeka operira predvsem z znaki, ki  enoznačni, simbol pa je večznačen/ambivalenten/nasprotnopomesnki. Kot tak omogoča dostop do avtetntičnih  občtij, ki jih misel 'sifltrira' zaradi svoje pardoksnosti, da ne bi povzročala občuetnjske zmedenosti, ki onemogoča zavestno (re)akcijo.  Tako celostnost občutja  dejansko pride na dan in se  sestavi šele skozi posebno sanjsko 'dramturgijo', še posebej pri tistih, ki jim 'misleni cenzor' onemogoča neposrednen dostop do avtentičnih občutij preko simbolov, kar nas je po moje itak večina.




Glede avtentičnih občutij do katerih se pride s pomočjo simbolov in simbolizma sem enakega mnenja. Vseeno pa mislim, da moderni ljudje nismo tako zabiti, da ne bi bili sposobni gledati kompleksno in večplastno. Mislim, da ljudje ne opriramo samo z znaki, ampak  nam je narava simbolov že po naravi blizu. Po moje je bolj problem navad in homeostaze in lenobe, da živimo in mislimo po nekih utečenih miselnih vzorcih in raje poslušamo kolektivno stanje duha ali pa se mu infantilno upiramo, namesto, da bi stvari gledali kompleksno. Primer volitve: volimo po trenutnem stanju duha v družbi, po projekcijah, po občutku, po emocijah, ki nam jih bogve zakaj nekateri prebujajo, izgovarjamo se na intuicijo, ki bog ve, kako točno zadane, namesto, da bi stvar konkretno premislili. Tudi sanje je treba nositi s sabo in jih konkretno premisliti, povprašati še druge, kaj si mislijo, pa po interpretaciji še vedno ostane kaj, kar ni dobro ali pa ni razloženo. Modrost ni nekaj, do česar se z lahkoto pride. Zato tudi ima težo. Sanje so vodnjak modrosti, iz katerega voda ne pride sama, ampak jo je treba lepo na roke izvleči. Ni instant poti. Moja misel je sledeča: ljudje imamo potenciale, le truda premalo vlagamo. Primer bp-jeve razlage, ko  povedane sanje razloži s subjektivno objektivnim dogajanjem. Ok, možno je, da sanje govorijo, kot si jih razlaga, to on najbolje ve. Domnevam pa, da se iz teh sanj da potegniti tudi kakšno vedro modrosti ali najti kakšno njegovo notranjo zgodbo, ki ni samo pripoved o cenzuri in čustvih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #632 - 24.09.2008 at 09:58:32
 
murileon wrote on 24.09.2008 at 09:10:24:
Glede avtentičnih občutij do katerih se pride s pomočjo simbolov in simbolizma sem enakega mnenja. Vseeno pa mislim, da moderni ljudje nismo tako zabiti, da ne bi bili sposobni gledati kompleksno in večplastno. Mislim, da ljudje ne opriramo samo z znaki, ampak  nam je narava simbolov že po naravi blizu. Po moje je bolj problem navad in homeostaze in lenobe, da živimo in mislimo po nekih utečenih miselnih vzorcih in raje poslušamo kolektivno stanje duha ali pa se mu infantilno upiramo, namesto, da bi stvari gledali kompleksno. Primer volitve: volimo po trenutnem stanju duha v družbi, po projekcijah, po občutku, po emocijah, ki nam jih bogve zakaj nekateri prebujajo, izgovarjamo se na intuicijo, ki bog ve, kako točno zadane, namesto, da bi stvar konkretno premislili. Tudi sanje je treba nositi s sabo in jih konkretno premisliti, povprašati še druge, kaj si mislijo, pa po interpretaciji še vedno ostane kaj, kar ni dobro ali pa ni razloženo. Modrost ni nekaj, do česar se z lahkoto pride. Zato tudi ima težo. Sanje so vodnjak modrosti, iz katerega voda ne pride sama, ampak jo je treba lepo na roke izvleči. Ni instant poti. Moja misel je sledeča: ljudje imamo potenciale, le truda premalo vlagamo. Primer bp-jeve razlage, ko  povedane sanje razloži s subjektivno objektivnim dogajanjem. Ok, možno je, da sanje govorijo, kot si jih razlaga, to on najbolje ve. Domnevam pa, da se iz teh sanj da potegniti tudi kakšno vedro modrosti ali najti kakšno njegovo notranjo zgodbo, ki ni samo pripoved o cenzuri in čustvih.


Tako osebna kot 'strokovna' interpretacija sanj stremi k objektivizicaji sanjske izkušnje, to je k usklajevanju osebnih občutij z veljavnimi  kulturnimi vzorci in kolektivnimi vrednotami.  To velja enako za sanjlaca v arhaićnih skupnostih kot v moderni civilizaciji. le da  moderna civilizacija nudi več prostora za povratni učinek,  to je, da se kolektivna (objektivna) relanost  uskalja z avtonomnimi občutji sanjalca. To možnost odpira racionalizacija sanjske izkušnje s pomočjo znanosti, ki po eni strani preprečuje vraže in zlorabe, zančilne za arhične skupnosti in srednji vek, po drugi strani pa prav zaradi te racionalizacije zmanjšuje/realtivizira težo, moč in pomen avtentične sanjske izkušnje sanjlacu. V tem smislu se je  modernemu sanjalcu tako težko 'dokopat' do avtentičnih sanjskih izkušenj oziroma jim prav z racionalizacijo jemlje  objektivno, da ne rećem univerzalno veljavno vrednost, ki bi jio sanje imele  tudi zanj osebno. Kot družbeni individuumi lahko namreč avtentičnost osebne  izkušnje merimo samo po tem, koliiko je ta izkušnja hkrati tudi univerzalna, to je pod dologočenimi pogoji lastna nam vsem.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #633 - 24.09.2008 at 09:59:26
 
Zdi se mi umestno, da objavim prepis ošotove ezoterične psihologije sanj, ki je vsaj meni v marsičem razjasnil razmerje med osebnim in univerzlanim v sanjah (se opravičujem zradi dožine)

I:

Imamo sedem teles: fizično, eterično, astralno, mentalno, kozmično in nirvanično. Fizično je v zahodni psihologiji znano kot zavestno, eterično kot nezvedno in astralno kot kolektivno nezavedno.

Fizično telo ustvarja svoje sanje. Če imate težave z želodcem, nastanejo sanje določene vrste. Če niste zdravi, če imate vročino, potem fizično telo ustvari svojo vrsto sanj. Eno je gotovo: sanje nastanejo iz določenega nemira.

Telesno neugodje, telesni nemir, ustvarjajo svojo sfero sanj, zato lahko na telesne sanje vplivate od zunaj. Recimo, da spite. Če vam noge ovijejo v mokkro krpo, boste začeli sanjati. Morda boste sanjali, da prečkate reko. Če vam  na prsi položijo blazino, boste začeli sanjati. Morda boste sanjali, da nekdo sedi na vas ali da je na vas padel kamen. To so sanje, ki pridejo skozi fizično telo.

Eterično telo – drugo telo – sanja na svoj način. Eterične sanje so v zahodni psihologiji ustvarile veliko zmešnjavo. Freud je eterične sanje zmotno pripisal potlačenim željam. So sanje, ki jih povzročajo potlačene želje, toda te sanje sodijo k prvem telesu, k fizičnem telesu. Če ste zatrli telesne želje – če ste se napr.postili - potem je prav možno, da boste sanjali o zajtrku. Ali če ste potlačili spolnost, potem je prav možno, da boste imeli spolne fantazije. Toda te sanje sodijo k prvemu telesu. Pasihološke raziskave izpuščajo eterično telo, zato njegove sanje razlagajo tako, kakor  da sodijo k prvemu, fizičnemu telesu.Tako je prišlo do hudih zmešnjav.

Eterično telo lahko v sanjah potuje. Vse možnosti ima, da lahko zapusti telo. Ko se tega spominjate, se spominjate kot sanj, vendar pa to niso sanje v istem smislu kot sanje fizičnega telesa. Eterično telo gre ven iz vas, ko spite. Vaše fizično telo je še zmeraj tam, toda eterično telo gre lahko ven iz njega in potuje po prostoru. Noben prostor ga ne omejuje; zanj ni vprašanja razdalje. Kdor tega ne razume, kdor ne pozna obstoja eteričnega telesa, si bo razlgal kot nekašno področje nezavednega. Človekov um delijo na zvesten in nezaveden. Potem pravijo sanjam fizičnega telesa 'zavedne' in eteričnega 'nezavedne'. Niso nezavedne. Ravno toliko so zavstne kot fizične sanje, toda zavestne na drugi ravni. Če se začnete zavedati svojega eteričnega telesa, potem postanejo sanje, povezane s tem področjem, zavestne.

Enako kot se fizične sanje lahko ustvarijo od zunaj, se lahko ustvarijo, stimulirajo eterične sanje. Mantra je ena od metod za ustvarjanje etiričnih videnj, eteričnih sanj. Določena mantra ali določena nada - določena beseda, ki s ponavljanjem zazveni v etedričnem centru – lahko ustvari eterične sanje. Obstaja veliko metod, ena od njih je zvok.

Sufiji so za sutvrajanje eteričnih videnj uporabljhalai dišave. Sam mohamed je bil zelo navdušen nad dišavami. Določena dišava lahko ustvari določene sanje.

Pomagamo si lahko tudi z barvami. Ledbeater je nekoč imel eterične sanje o modrini - čisti modrin, toda določenega odtenka. Tisto modro barvo je začel iskati po vseh svetovnih trgih. Po več letih iskanja so jo nazdnje našli v neki italijanski trgovini – žamet tistega barvnega odtenka.  Tisti žamet so nato uporabljalai za ustvarjanje eteričnih sanj tudi pri drugih ljudeh.

Ko gre človek torej globoko v meditacijo in vidi barve ter doživlja popolnoma neznane vonjave in zvoke in glasbo, so tudi te sanje sanje eteričnega telesa,  Tako imenovana duhovna videnja pripadajo eteričnemu telesu; so eterične sanje.Guruji, ki se razodevajo pred svojimi učenc, niso nič drugega kot eterično potovanje, eterično sanjanje. Toda ker smo um presikovvali samo na enem nivoju bivanja, na fizičnem  samo te sanje razlagali v jeziku fiziologije ali pa smo jih zavrgli, zanemarili.

Ali pa smo jih postavili v nezavedno. Reči, da je nekaj del nezavednega, pomeni v resnici priznati, da o tem ne vemo nič. To je samo tehničen pripomoček, trik. Nič ni nezavedno. Toda vse, kar je zavedno na globjem nivoju, je nezavedno na prejšnjem nivoju. Na fizičnem nivoju je torej eterično nezavedno; na eteričnem je nezavedno astralno; na stralnem je nezavedno mentalno. Nezavedno pomeni tisto, kar še ni znano, ka je neznano.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #634 - 24.09.2008 at 09:59:52
 
II.

Potem imamo tudi astralne sanje. V astralnih sanjah greste v svoja prejšnja življenja. To je tretja dimenzija sanjanja. Včasih je v običajnih sanjah lahko prisoten del etričnih ali astralnih sanj. Ampak tedaj postnejo sanje zmešane, zmešnjava: ne morete jih razumeti. Ker vaših sedem teles obstaja istočasno, včasih eno področje pride v drugega, prenikne vanj. Zato so včasih, celo v običajnih sanjah, drobci eteričnega ali astralnega.

V prvem telesu, v fizičnem terlesu, ne morete potovati niti v času niti v prostoru. Omejeni ste na svoje telesno stanje in na določen trenutni čas – na primer na deset zbvečer. Vaše fizično telo lahko sanja v tem fizičnem času in prostoru, ne pa onkraj njega. Lahko greste kamorkoli, toda ura je še vedbno 10 zvečer. V astralnem področju, v tretjem telesu lahko potujete ne le v prostoru, temveč tudi v času. Astralno telo lahko prečka pregrado časa, toda le proti preteklosti, ne proti prihodnosti. Astralni um gre lahko v celotno neskokončno zaporedje preteklosti, od amebe do človeka.

V Jungovi psihologiji je bil astralni um poimenovan kolektivno nezavedno, To je naša induvidualna zgodovina rojstev. Včasih prekine tudi običajne sanje, toda bolj pogostoma v patoloških stanjih kakor v zdravih. Pri človeku, ki je duševno bolan, prva tri teles izgubijo svojo običajno ločenost. Človek, ki je duševno bolan, lahko sanja o svojih prejšnjih rojstvih, ampak mu tega ne bo nihče verjel. Tega niti sam ne bo verjel. Rekel bo, da so to le sanje.

To ni sanjanje na fizični ravni. To je astralno sanjanje. Astralno sanjanje ima veliko pomenov, je zelo pomenljivo. Toda tretje telo lahko sanja le o preteklosti, ne o tistem, kar bo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #635 - 24.09.2008 at 10:00:27
 
III.

Četrto je mentalno telo. Lahko potuje v preteklost in v prihodnsost.  V hudi stiski ima včasih celo navaden človek uvid v prihodnost. Če kdo, ki vam je blizu in vam je drag, umira, potem lahko sprejemte sporočilo v navadnih sanjah. Ker ne poznate nobene druge dimenzije sanjanja, ker ne poznate drugih možnosti, bo sporočilo preniknilo v vaše običajne sanje.

Toda sanje ne bodo jasne zaradi pregrad, ki jih je treba prečkati, preden more sporočilo postati del vašega običajnega sanjskega stanja. Vsaka pregrada nekaj odstrani, nekaj preoblikuje. Vsako telo ima svoje lastne simbole, zato se sanje vsakič, ko preidejo iz enega telesa v v drugo, prevedejo v simbole tistega telesa. Tedaj postane vse zmedeno.

Če sanjate v četrtem telesu na jasen način – ne skozi drugo telo, temveč skozi četrto telo samo – tedaj lahko preniknete v prihodnost, toda samo v svojo lastno prihodnost. To je še zmeraj individualno; ne morete prenikniti v prihodnost drugega telesa.

Za  četrto telo je preteklost ravno toliko prisotna, kolikor je prisotna prihodnost. Preteklost, prihodnost in sedanost postanejo eno. Vse postane zdaj: zdaj, ki prenika v preteklost, zdaj, ki prenika v prihodnsot. Ni ne preteklosti ne prihodnosti, toda čas še zmeraj je. Čas, celo kot 'sedanjost', je še zmeraj tok časa. Še zmeraj morate osredotočiti svoj um. Lahko gledate v preteklost, toda um morate usmeriti v tisto smer. Tedaj prihodnost in sedanjost odložite vstarn. Ko se osredotočite na prihodnost, sta drugi dve – preteklost in sedanjost - odostni. Videli boste preteklost, sedanjost in prihodnost, toda ne kot eno. In videli boste lahko samo svoje osebne sanje, ki pripadajo vam kot posamezniku.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #636 - 24.09.2008 at 10:00:53
 
IV.

Peto telo, duhovno telo, presega sfero individualneg in sfero časa.  Zdaj ste v večnosti. Sanjanje se ne ukvarja z vami kot takšnim, temveč z zavestjo celote. Zdaj poznate celotno preteklost svojega bivanja, toda ne prihodnosti. Skozi peto telo so se razvili vsi miti  o stvarjenju. Vsi so enaki. Simboli se razlikujejo, zgodbe se malce razlikujejo, pa naj bodo bodisi krščanske, hindujdske, judovske, egipčanske, miti o stavrjenju – kako je bil ustvrjen svet, kao je nastal- so vsi vzporedni; v vseh najdemo isti podtok podobnosti. Na primer, vseposvod po svetu obstajajo podobne zgodbe o veliki poplavi.O njih ni nobenega zgodovinskega zapisa, vendar pa kljub temu ta zapis je. Ta zapis pripada petemu umu, duhovnemu telesu. Peti um lahko sanja o njem.

Čim bolj prenikamo  navznoter, tem bolj in bolj se sanje bližajo resničnosti. Sanje fizičnega telesa niso tako resnične. Imajo svojo lastno resničnost, vendar niso tako zelo resnične. Eterične sanje so mnogo bolj resnične, astralne še bolj resnične, mentalne so približek resničnega in nazadnje, v petem telesu postanete v svojem sanjanju avtentično realistični. To je način, da se spozna resničnost. Imenovati ga sanjanje, ni primerno. Toda na neki način je sanjanje, kajti resnično ni objektivno prisotno. Ima svojo lastno objektivnost, toda pride kot subjektivno doživetje.

Dve osebi, ki realizirata svoje peto telo, lahko sanjata istočasno, kar pred tem ni možno. Običajno ni na noben način možno sanjati iste sanje. Zato so te sanje na nek način objektivne. Lahko primerjamo zapiske. Tako je veliko oseb, ki so sanjale v petem telesu, spoznale iste mite. Teh mitov ni ustvaril en sam posameznik, ustvarile so jih določene šole, določene tradicije, ki so sodelovale.

Peti tip sanjanja postane mnogo bolj resničen. Štiri predhodne vrste so na neki način neresnične, ker so individulane. Ni možno, da bi doživetje delila tudi druga oseba: njihove veljavnosti se ne da na noben način presojati – ali je fanatazija ali ne – fantazija je nekaj, kar ste projecirali; sanje so nekaj, kar kot takšno ne obstaja, vendar kar ste spoznali. Ko greste navznoter, postanejo sanje manj fantastične, manj domišljijske – bolj objektivne, bolj resnične, bolj avtentične.

Vse teološke pojme ustvarja peto telo. Po svojem jeziku, po svoji terminologiji, po svojih pojmih se med sabo razlikujejo, toda v temelju so isto. To so sanje petega telesa.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #637 - 24.09.2008 at 10:02:16
 
V.

V šestem telelsu so bile relizirane sanje o kozmičnih mitih. Ko presežete individualno, presežete zavestno, presežete čas in prostor, toda jezik je še zmera možen. Kaže k nečemu, nekaj naznačuje. Teorije o Brahmi, maji, teorije o enosti, o neskončnosti, so  bile vse realizirane v šestem tipu sanj. Tisti, ki so sanjali o kozmični dimenziji, so bili stavrniki velikih sistemov, velikih religij.

Skozi šesti tip uma prihajajo sanje v pojmih bivanja, ne v pojmih nebivanja; v pojmih pozitivnega bivanja, ne v pojmih nebivanja. Še zmeraj je uklepanje bivanja  in strah pred nebivanjem. Materija in um sta postala eno, bivanje in nebivanje, bitje in nebitje pa ne. Ti so še zmraj ločeni. To je zadnja pregrada.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #638 - 24.09.2008 at 10:02:43
 
VI.

Sedmo telo, nirvanično telo, prečka meje pozitivnega in skoči v prazno. Ima svoje lastne sanje; sanje o nebivanju, sanje o praznosti, sanje o praznini. DA ste pustili za sabo in celo NE; praznost ni nič. Pravzprav je nič še bolj neskončen. Pozitivno mora imeti meje; ne more biti neskončno. Samo negativno nima meja.

Tako ima sedmo telo svoje lastne sanje. Zanj ni nobennih simbolov, nobenih oblik. Samo brezoblično je. Zdaj ni nobenega zvoka, temveč brezzvočnost, je absolutna tišina. Te sanje o tišini so totalne, brezkončne.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #639 - 24.09.2008 at 10:11:05
 
murileon wrote on 24.09.2008 at 09:00:13:
Hmm, si siguren, da ni v teh sanjah zgodba nekega notranjega dogajanja, ki nima veze s potovanji z avionom ? Po mojih izkušnjah, so sanje le malokrat samo na objektivnem nivoju. Bi bilo mogoče dobro razdelati posamezne simbole in osebe v sanjah, kakšne tvoje aspekte predstavljajo, dati naslov sanjam in se o tem malo zamisliti....


V sanjah tokrat potujem brez naglice za užitek, nikamor se mi ne mudi, nobenega termina nimam, ki bi ga moral lovit, na checkinu sem pravočasno, celo predčasno in z vso dokumentacijo, nič nimam proti, če grem z naslednjim avionom, samo naj mi že da prekleti voucher za hotel in nadomestilo za dodatne stroške, ker se ne mislim z njo naslednjo uro natezat in pogajat okrog vsake malenkosti, ki mi jo prevoznik med drugim zagotavlja.

Letalsko potovanje, predvsem velika letališča so posebno mesto, kjer sem sam med množico tujcev. Podobna reč so tudi letališki hoteli. In to me niti ne moti, rad opazujem res pisano množico ljudi, brez da bi se kaj bolj vključil vanjo, zato mi je to celo zanimivo. Na živce pa mi gredo pogajanja, za vsako malenkost posebej z uslužbenko, kjer je meni vnaprej jasno kakšen bo izid in ki se mi zdijo čista izguba časa, nekaj, kar mi je povsem odveč. Zdi se mi, da mi bo zato pogled postal leden, s tem pa bo nujno postal leden tudi del mene.

Letališča so tudi kraj povezan z raznimi službenimi potovanji, sestanki, pogajanji in podobnimi zadevami, ki so navadno povezana z napetostjo, stresom in podobnim (tisto o divjanju in streljanju s pogledom ni iz sanj), vendar se mi tokrat res ne želim spravit v takšno stanje, potovati želim drugače, brez napetosti, še posebej ne nepotrebne. Borba in sproščenost pa se pri meni nekako ne mešata.

Sanjam pa bi dal naslov: ledena gora.
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #640 - 24.09.2008 at 11:53:44
 
Quote:
murileon wrote on 24.09.2008 at 09:00:13:
Hmm, si siguren, da ni v teh sanjah zgodba nekega notranjega dogajanja, ki nima veze s potovanji z avionom ? Po mojih izkušnjah, so sanje le malokrat samo na objektivnem nivoju. Bi bilo mogoče dobro razdelati posamezne simbole in osebe v sanjah, kakšne tvoje aspekte predstavljajo, dati naslov sanjam in se o tem malo zamisliti....


V sanjah tokrat potujem brez naglice za užitek, nikamor se mi ne mudi, nobenega termina nimam, ki bi ga moral lovit, na checkinu sem pravočasno, celo predčasno in z vso dokumentacijo, nič nimam proti, če grem z naslednjim avionom, samo naj mi že da prekleti voucher za hotel in nadomestilo za dodatne stroške, ker se ne mislim z njo naslednjo uro natezat in pogajat okrog vsake malenkosti, ki mi jo prevoznik med drugim zagotavlja.

Letalsko potovanje, predvsem velika letališča so posebno mesto, kjer sem sam med množico tujcev. Podobna reč so tudi letališki hoteli. In to me niti ne moti, rad opazujem res pisano množico ljudi, brez da bi se kaj bolj vključil vanjo, zato mi je to celo zanimivo. Na živce pa mi gredo pogajanja, za vsako malenkost posebej z uslužbenko, kjer je meni vnaprej jasno kakšen bo izid in ki se mi zdijo čista izguba časa, nekaj, kar mi je povsem odveč. Zdi se mi, da mi bo zato pogled postal leden, s tem pa bo nujno postal leden tudi del mene.

Letališča so tudi kraj povezan z raznimi službenimi potovanji, sestanki, pogajanji in podobnimi zadevami, ki so navadno povezana z napetostjo, stresom in podobnim (tisto o divjanju in streljanju s pogledom ni iz sanj), vendar se mi tokrat res ne želim spravit v takšno stanje, potovati želim drugače, brez napetosti, še posebej ne nepotrebne. Borba in sproščenost pa se pri meni nekako ne mešata.

Sanjam pa bi dal naslov: ledena gora.


Povej še kaj o tej ženski. Kakšen tvoj aspekt bi lahko predstavljala? Te spominja na kako osebo iz realnosti? Katera je njena lastnost, zaradi katere ti ledeni pogled? Je ona mogoče ledena gora? Se v njo spreminja? Kaj si lahko začneš z ledeno goro? Plezaš na njo? Si individualist, mogoče zato dlakocepiš, ker hočeš biti preveč samosvoj? Množico rad opazuješ, kar bi lahko kazalo na pretiran individualizem. Kam ne boš prišel zaradi nje? Kaj je simbolično voucher? Energija, ki jo trošiš za nategovanje z njo, te ohlaja, energija gre v prazno, gojiš odpor, ki ti energijo jemlje. Kolikor sem razumel, je malenkostna. Si tudi ti kdaj malenkosten? Če uslužbenka predstavlja tvojo animo, zakaj ledeni pogled, če bi te pa morala ogreti ? Ti je uslužbenka kot ženska všeč? Mogoče ne predstavlja anime, ampak samo aspekt tebe, ki ti jemlje energijo in te ovira.
Kaj bi lahko bila gora v arhetipskem smislu, sploh ledena? V kaj se spreminjaš v arhetipskem smislu? Po moje v nekaj, kar je samo po sebi precej nedostopno, neprijazno življenju, nevarno za človeka kot družbeno in družabno bitje, nekaj kar ne omogoča prejemanje in dajanje topline skozi komunikacijo. Ledena gora je verjetno nedostopna, zato skrivnostna, strašna, burka fantazijo in privlači. Problem med vama z uslužbenko je uradna komunikacija, z njo se ne da nič po človeško dogovoriti. Ne popušča, je trmasta in zagrižena.
Aja, pa ne pusti te na avion. Kaj je zate v psihološkem smislu avion?

Ok, pač nekaj svojih idej sem natrosil. Preberi, izberi, zavrzi, dodaj, pojasni,...kar želiš Smiley.
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #641 - 24.09.2008 at 12:20:50
 
Titud, dolžina tega je res zastrašujoča. Nisem vsega prebral. Preveč tehnično se mi zdi vse to. Hecno, da se mi zdi ezoterika nasplošno preveč tehnična in mogoče zato lahkomiselna. Mogoče ji delam krivico, ampak neke pametne izkušnje z ezoteriko še nisem nikoli imel, kljub temu, da sem jo precej iskal. Pa tudi zasičen sem zaenkrat s temo sanj in vrtanjem po sebi nasploh. Pavziram Smiley. Sanje so mi všeč zaradi možnosti uvidov, ki mi jih dajejo, kirurške natančnosti njenih vsebin, zaradi modrosti, do katere z njihovo pomočjo prihajam. Teorij je veliko. Paradoks razlage sanj je v tem, da je potrebno znanje teorij, predvsem psiholoških, vendar jih je treba pri razlagi sanj dati na stran. Sanje so nekako preveč žive. Hvala za namig, kaj se splača prebrati. Je pa materiala za branje veliko. Še nekaj mojih namigov:
Dr. Ivan Nastović: snovi, 127 (mogoče 128) snova(prvo sem prebral, fajna, kot sam avtor, druga me še čaka in je baje boljša od prve)
Marie Louis von Franz: svet snova(intervju, odlična), pouer aeternus (neugodna, prevedena v slovenščino)
C.G.Jung: sodobni človek išče dušo ali nekaj podobnega(luštna, je v knjižnicah)

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #642 - 24.09.2008 at 13:17:04
 
Quote:
V sanjah tokrat potujem brez naglice za užitek, nikamor se mi ne mudi, nobenega termina nimam, ki bi ga moral lovit, na checkinu sem pravočasno, celo predčasno in z vso dokumentacijo, nič nimam proti, če grem z naslednjim avionom, samo naj mi že da prekleti voucher za hotel in nadomestilo za dodatne stroške, ker se ne mislim z njo naslednjo uro natezat in pogajat okrog vsake malenkosti, ki mi jo prevoznik med drugim zagotavlja.

Letalsko potovanje, predvsem velika letališča so posebno mesto, kjer sem sam med množico tujcev. Podobna reč so tudi letališki hoteli. In to me niti ne moti, rad opazujem res pisano množico ljudi, brez da bi se kaj bolj vključil vanjo, zato mi je to celo zanimivo. Na živce pa mi gredo pogajanja, za vsako malenkost posebej z uslužbenko, kjer je meni vnaprej jasno kakšen bo izid in ki se mi zdijo čista izguba časa, nekaj, kar mi je povsem odveč. Zdi se mi, da mi bo zato pogled postal leden, s tem pa bo nujno postal leden tudi del mene.

Letališča so tudi kraj povezan z raznimi službenimi potovanji, sestanki, pogajanji in podobnimi zadevami, ki so navadno povezana z napetostjo, stresom in podobnim (tisto o divjanju in streljanju s pogledom ni iz sanj), vendar se mi tokrat res ne želim spravit v takšno stanje, potovati želim drugače, brez napetosti, še posebej ne nepotrebne. Borba in sproščenost pa se pri meni nekako ne mešata.

Sanjam pa bi dal naslov: ledena gora.


Tisto tvoje  natezovanje z administratorko na letališču me moćno spominja na natezovanje z administratorko v zdravstvenem domu v enih mojih sanjah:
titud wrote on 08.12.380830898 at 15:23:40:
Na prstu se mi poznata dve rdeči luknjici od ugriza, zato se odločim, da grem (za vsak slučaj) k zdravniku. Tam že zaključujejo smeno, tako da mi zdravnica pogleda prst kar na hodniku. Vpraša me, ali je bila kača, ki me je ugriznila,  strupena, pa ji povem, da nisem prepričan, vendar je bila zelo  podobna gadu. Posala je sestro po injekcijo protistrupa  in ko je ta pripravlja ampule me je zdravnica vprašala še, kako se je to zagodilo. Povedal se ji, da me je k temu, da bi se dotaknil kače, napeljal zananec, ki se je igral s kačo in da mi je zagotovil, da ni strupena. Potem pa je sestra opozorila zdravnico, da ker ni bila nesreča ampak ker  je šlo za igro, sem sam odgovoren za ugriz, zato mi zavarovalnica ne krije stroške zdravljenja. Injekcija naj bi tako stala nekaj tisoč sit (?) in ko sem začel iz žepa panično  vlečt everske kovance sem ugotovil, da jih nimam dovolj.  Začel sem se zgovarjat, da bom skočil na bankomat, ona pa je rekla, da me nima časa čakat in da če nimam denarja pač ne morem dobit injekcije. Sem čist znoru, češ da jebeš tak zdravsteven sitem, ki bi me pustu crknit, če ne bi imel dnarja, da bi dobu protistrup, čeprav plačujem stotine everov za zdravstveno  zavarovanje vsak mesec. Potem me je sestra mirila, češ da bo napisala, da je  šlo za nesrečo in ne za lastno odgovrnost in da mi na tak način lahko dajo cepivo brezplačno. Jest pa njima nazaj, da jebeš tak sistem, da ga moraš goljufat, da ne crkneš če si ti kaj zgodi in da rajš crknem kot pa se pustim na tak način poniževat. Šel sem ven in v avtu opazil, da sem na hodniku ambulante pozabil bundo. Ko sem jo šel iskat sem na hodniku srečal sestro, ki se je delala kot da me ne pozna, tko da jo kljub bojazni, da bom morda res crknu, če se ponižam pred njo (njej itak dol visi zame) in pustim cepit  tudi sam nisem ogovoril.  


V obeh primerih gre za neke vrste vratarja/cenzorja v nek sistem (pri tebi v potovanje, pri meri v zdravljenje), ki naju ne spusti skozi. V obema sproži ogorčenje, čeprav do zapore s strani cenzorja sploh nisva imela pravega motiva vstopiti v ta sistem (ali pa se ga nisva zavedala in nama je šele prepoved dvignila pomebnost vstopa..). Najine reakcije se razlikujejo le po tem, da sem jaz  dopustil možnost, da je razlog za zavrnitev pri meni, ti pa si lastno krivdo izkljućil (oz. jo zamrznil tudi če bi obstjala) in razlog za zavrnitev posvsem prenesel na stran sistema, ki ima za take primere celo varovalo (tako kot ga ima tudi zdravstvo v mojem primeru , saj bi me spustila skozi tudi brez zavarovanja, če bi priznal. da nimam denarja ...)
Kot se je v sanjah izkazalo,  je edini intuitivno  sredstvo  preboja v sistem trmasto  vztrajanje, ki v sebi nosi tudi možnost povzročitve smrtne ogroženosti, pred katerimi se da  zašćititi  z odrešilno mislijo, da preboj v sistem morda ni ti ni življnsko pomeben, čeprav tega vsaj za časa trajanja sanj oz. spominjanja nanje nisva z gotovostjo preverila.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #643 - 24.09.2008 at 14:20:27
 
murileon wrote on 24.09.2008 at 11:53:44:
Povej še kaj o tej ženski. Kakšen tvoj aspekt bi lahko predstavljala? Te spominja na kako osebo iz realnosti? Katera je njena lastnost, zaradi katere ti ledeni pogled? Je ona mogoče ledena gora? Se v njo spreminja? Kaj si lahko začneš z ledeno goro? Plezaš na njo? Si individualist, mogoče zato dlakocepiš, ker hočeš biti preveč samosvoj? Množico rad opazuješ, kar bi lahko kazalo na pretiran individualizem. Kam ne boš prišel zaradi nje? Kaj je simbolično voucher? Energija, ki jo trošiš za nategovanje z njo, te ohlaja, energija gre v prazno, gojiš odpor, ki ti energijo jemlje. Kolikor sem razumel, je malenkostna. Si tudi ti kdaj malenkosten? Če uslužbenka predstavlja tvojo animo, zakaj ledeni pogled, če bi te pa morala ogreti ? Ti je uslužbenka kot ženska všeč? Mogoče ne predstavlja anime, ampak samo aspekt tebe, ki ti jemlje energijo in te ovira.
Kaj bi lahko bila gora v arhetipskem smislu, sploh ledena? V kaj se spreminjaš v arhetipskem smislu? Po moje v nekaj, kar je samo po sebi precej nedostopno, neprijazno življenju, nevarno za človeka kot družbeno in družabno bitje, nekaj kar ne omogoča prejemanje in dajanje topline skozi komunikacijo. Ledena gora je verjetno nedostopna, zato skrivnostna, strašna, burka fantazijo in privlači. Problem med vama z uslužbenko je uradna komunikacija, z njo se ne da nič po človeško dogovoriti. Ne popušča, je trmasta in zagrižena.
Aja, pa ne pusti te na avion. Kaj je zate v psihološkem smislu avion?


O ženski na šalterju ne bi vedel povedat nič, verjetno je ženska, ker je večino osebja na šalterjih žensk (zakaj ne vem). Ne vem niti, ali to počne, ker ima taka navodila, ali na lastno pobudo. Kar me moti, da se moram prepirat z njo, kljub temu, da sem prepričan, da bom dosegel svoje, bi raje šel spat. Voucher pa je ključ do tega. Smiley V meni pa vse to budi nek morilski instinkt, bolj poskuša komplicirat, bolj se bom potrudil, da ji zakompliciram življenje. In to mi ni všeč.

Za ledene gore je značilno še to, da se večina ledu skriva pod morsko gladino in pa to, da če jim prideš blizu, so lahko zaradi nenadnega obrata nevarne.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #644 - 24.09.2008 at 14:34:03
 
titud wrote on 24.09.2008 at 13:17:04:
V obeh primerih gre za neke vrste vratarja/cenzorja v nek sistem (pri tebi v potovanje, pri meri v zdravljenje), ki naju ne spusti skozi. V obema sproži ogorčenje, čeprav do zapore s strani cenzorja sploh nisva imela pravega motiva vstopiti v ta sistem (ali pa se ga nisva zavedala in nama je šele prepoved dvignila pomebnost vstopa..). Najine reakcije se razlikujejo le po tem, da sem jaz  dopustil možnost, da je razlog za zavrnitev pri meni, ti pa si lastno krivdo izkljućil (oz. jo zamrznil tudi če bi obstjala) in razlog za zavrnitev posvsem prenesel na stran sistema, ki ima za take primere celo varovalo (tako kot ga ima tudi zdravstvo v mojem primeru , saj bi me spustila skozi tudi brez zavarovanja, če bi priznal. da nimam denarja ...)
Kot se je v sanjah izkazalo,  je edini intuitivno  sredstvo  preboja v sistem trmasto  vztrajanje, ki v sebi nosi tudi možnost povzročitve smrtne ogroženosti, pred katerimi se da  zašćititi  z odrešilno mislijo, da preboj v sistem morda ni ti ni življnsko pomeben, čeprav tega vsaj za časa trajanja sanj oz. spominjanja nanje nisva z gotovostjo preverila.  

Jest se tukaj nisem počutil nemočnega, takšne konfrontacije so mi samo odveč. Še več, grejo mi na živce, toliko, da sem pripravljen pri kakšnem hudo zagovednem primerku tudi pičit nazaj.
Razlika med najinimi sanjami je, da se jaz nisem znašel v situaciji, ki bi jo percipiral kot ogrožujočo, kaj šele, da bi bil v tej situaciji odvisen od drugih.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 41 42 43 44 45 ... 90