Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 40 41 42 43 44 ... 90
(Read 281204 times)
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #615 - 12.09.2008 at 15:05:22
 
titud wrote on 12.09.2008 at 14:29:17:
Quote:
Presneto, jaz pa si domišljam, da vsi živimo v istih svetovih. A ti kar popredalčkah in razdeliš ljudi glede na njihovo izrazoslovje po svetovih? Od kod ti ta potreba?


Po moje jih bp na nek način (pri)priznava, vendar se z njimi ne identificira. Ločuje nas na tiste, ki se s temi svetovi identificiramo in tiste, ki se ne. Problem bi bil po moje lahko le v tem, da te uvršča v kategorijo ljudi, ki se z obstojem takih svetov osebno identificira, ti pa se ne (uporabljaš le njihovo izrazoslvje...)      

Quote:
Kar se sanj tiče: večina sanjskih elementov se pojavlja kot simbol - to pomeni, da stoji namesto česa - kot ti pišeš o kamnih. Zakaj - o tem sem že pisala prav v tej temi in če se ti ni dalo brati, se mi ne da ponavljati. Ali se morda opiraš na freudovsko psihoanalizo?


Simbol ni nadomestek nečesa, ampak je pot (ključ, ki odpira energetski kanal) do nečesa, ki samo po sebi nima forme. Če simbol opravlja funkcijo nadomestka nečesa, je zgolj znak.  


Simboli v sanjah imajo svoj energetsko vsebinski naboj. Sam sem še vedno včasih v hudih konfliktih s površinskim emocionalnim vrednotenjem. Vsaka taka slepa emocionalna vrednotenja in identificiranja so bolj ali manj strupena; so sveta, ampak ta svetost je prej strupena kot kaj drugega.
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #616 - 12.09.2008 at 15:07:32
 
Plesnamesecu, vse bolj imam občutek, da tvoje sanje govorijo o načinu vrednotenja. Materiali, obleka, maji, psi, ovce, vs ti simboli se mi trenutno zdi, da govorijo v tvojih sanjah o notranjosti, o vrednostnem sistemu, ki je podstat našemu načinu funkcioniranja. Na tistih delavnicah verjetno ni odnosa ovca pes čuvaj. Kamen je verjetno neka samosvoja temeljna vrednota. Obleke tudi izražajo človeka in njegov pogled na svet. Omenil pa sem že, da je trenutna realnost zelo neugodna, ker smo iz vseh strani bombartirani s takšnim in drugačnim vsiljevanjem vrednot.
No, to so moje zadnje ideje in misli o tvojih sanjah in toku misli na tem topicu. Nekaj o svetosti in vrednotah pa sem že Titudu pokomentiral in paše zraven.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #617 - 12.09.2008 at 15:35:34
 
Quote:
Presneto, jaz pa si domišljam, da vsi živimo v istih svetovih. A ti kar popredalčkah in razdeliš ljudi glede na njihovo izrazoslovje po svetovih? Od kod ti ta potreba?

Kar se sanj tiče: večina sanjskih elementov se pojavlja kot simbol - to pomeni, da stoji namesto česa - kot ti pišeš o kamnih. Zakaj - o tem sem že pisala prav v tej temi in če se ti ni dalo brati, se mi ne da ponavljati. Ali se morda opiraš na freudovsko psihoanalizo?

Jest pa mislim, da si vsak ustvari svoj miselni svet in da ti niso povsem enaki. So pa navadno osnova za naše reakcije. Morda celo za sanje.

V mojih sanjah se pojavljajo simboli, pojavljajo se tudi predmeti, ki ne nosijo kakšne posebne simbolike. Podobno velja za živali, pojavljajo se pa tudi čisto konkretni ljudje, kot se pojavljajo tudi ljudje, ki jim ne znam pripisati konkretne osebe iz budnega stanja in to v različnih vlogah in odnosih.

Mene bolj vleče proti preprostosti, neposrednosti, predbesednem uvidu kakšnega Zena kot pa k Freudu (gostobesednosti navkljub).

Z obrobno omembo različnih svetov, pa nisem nameraval nikogar provocirat ali vznemirjat.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #618 - 15.09.2008 at 09:42:28
 
Quote:
Quote:
Presneto, jaz pa si domišljam, da vsi živimo v istih svetovih. A ti kar popredalčkah in razdeliš ljudi glede na njihovo izrazoslovje po svetovih? Od kod ti ta potreba?

Kar se sanj tiče: večina sanjskih elementov se pojavlja kot simbol - to pomeni, da stoji namesto česa - kot ti pišeš o kamnih. Zakaj - o tem sem že pisala prav v tej temi in če se ti ni dalo brati, se mi ne da ponavljati. Ali se morda opiraš na freudovsko psihoanalizo?

Jest pa mislim, da si vsak ustvari svoj miselni svet in da ti niso povsem enaki. So pa navadno osnova za naše reakcije. Morda celo za sanje.

V mojih sanjah se pojavljajo simboli, pojavljajo se tudi predmeti, ki ne nosijo kakšne posebne simbolike. Podobno velja za živali, pojavljajo se pa tudi čisto konkretni ljudje, kot se pojavljajo tudi ljudje, ki jim ne znam pripisati konkretne osebe iz budnega stanja in to v različnih vlogah in odnosih.

Mene bolj vleče proti preprostosti, neposrednosti, predbesednem uvidu kakšnega Zena kot pa k Freudu (gostobesednosti navkljub).

Z obrobno omembo različnih svetov, pa nisem nameraval nikogar provocirat ali vznemirjat.

bp


Kolikor vem, se isti simboli in sanjski elementi pojavljajo ljudem z zelo različnimi osebnimi ideologijami. Prepričana sem, da je jezik nezavednega univerzalen in ne pozna ločevanja, ki ga ti omenjaš. Sanje so po moje bolj pogojene z osebnimi situacijami in psihičnimi procesi, ki lahko na isti način zadenejo ljudi z zelo različnimi prepričanji. Različen odnos do sveta (če s tem misliš različne miselne svetove) bi lahko kvečjemu vplival na našo razlago sanj.

Drugače ne vidim razlike med opisom, kaj se tebi pojavlja v sanjah in sanjami drugih ljudi. Zato mi ni čisto jasna tvoja trditev, da živimo v različnih svetovih. Še vedno se mi zdi, da je edina stvar, ki nas lahko dela različne, naše doživljanje realnosti. Lahko, da ljudje sami sebe (ali pa jih drugi) definirajo kot bolj prizemljene ali bolj poduhovljene, kar bi verjetno pomenilo, da se nekateri bolj opirajo na razum in drugi bolj na intuicijo (ali pa se/jih samo želijo takšne videti), vendar čiste razmejitve niso možne oz. jaz ne verjamem vanje.  

Opazila sem, da je na tem forumu popularno zmerjanje z nekakšnimi duhovneži ali pa neduhovneži in da se tako postavlja neka umetna meja med enimi in drugimi. No, jaz v to ne verjamem in mi gre na živce, če me ljudje tlačijo v neke svoje kategorije. Sicer moje sanje o Darwinu izražajo tudi mojo potrebo po harmoničnem sodelovanju razuma in intuicije.



Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #619 - 15.09.2008 at 10:40:41
 
Quote:
Kolikor vem, se isti simboli in sanjski elementi pojavljajo ljudem z zelo različnimi osebnimi ideologijami. Prepričana sem, da je jezik nezavednega univerzalen in ne pozna ločevanja, ki ga ti omenjaš. Sanje so po moje bolj pogojene z osebnimi situacijami in psihičnimi procesi, ki lahko na isti način zadenejo ljudi z zelo različnimi prepričanji. Različen odnos do sveta (če s tem misliš različne miselne svetove) bi lahko kvečjemu vplival na našo razlago sanj.

Drugače ne vidim razlike med opisom, kaj se tebi pojavlja v sanjah in sanjami drugih ljudi. Zato mi ni čisto jasna tvoja trditev, da živimo v različnih svetovih. Še vedno se mi zdi, da je edina stvar, ki nas lahko dela različne, naše doživljanje realnosti. Lahko, da ljudje sami sebe (ali pa jih drugi) definirajo kot bolj prizemljene ali bolj poduhovljene, kar bi verjetno pomenilo, da se nekateri bolj opirajo na razum in drugi bolj na intuicijo (ali pa se/jih samo želijo takšne videti), vendar čiste razmejitve niso možne oz. jaz ne verjamem vanje.  

Opazila sem, da je na tem forumu popularno zmerjanje z nekakšnimi duhovneži ali pa neduhovneži in da se tako postavlja neka umetna meja med enimi in drugimi. No, jaz v to ne verjamem in mi gre na živce, če me ljudje tlačijo v neke svoje kategorije. Sicer moje sanje o Darwinu izražajo tudi mojo potrebo po harmoničnem sodelovanju razuma in intuicije.

Težko si predstavljam, da bi sanjal sanje o razlikah med 30. vrstami snega, ker nisem eskim in ločim kvečjemu moker sneg od pršiča. Kakšen neposreden nagovor Alaha v sanjah pa ne bi ravno postavil za svoj življenski program, ampak kvečjemu za obrobno zanimivost, ki bi jo najverjetneje kakšno uro po prebujanju že pozabil. Skratka, jezik sanj je po mojem pogojen z mojim neoosrednim, kot tudi kulturnim okoljem in je univerzalen samo, kolikor je univerzalna ali pa vsaj podobna tudi neposredna, fizična in pa kulturna izkušnja, ki se je dotikajo moje sanje.

Interpretacija sanj, se vedno dogaja v jeziku, v kulturi in interpretacija nekoga, katerega pogled na svet v veliki meri strukturira religija, je lahko precej drugačen od nekoga, ki je sicer ateist. Slednji bo težko govoril o hudičevih zapeljevanjih in čarovnicah.

Jest sam ne zaznavam razlike med razumom in intuicijo kot problem, zato verjetno tudi ne bom znal interpretirat sanj v tem kontekstu.

Duhovneži pa je ljubkovalni izraz za dualiste.  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #620 - 15.09.2008 at 12:05:17
 
Quote:
Interpretacija sanj, se vedno dogaja v jeziku, v kulturi in interpretacija nekoga, katerega pogled na svet v veliki meri strukturira religija, je lahko precej drugačen od nekoga, ki je sicer ateist. Slednji bo težko govoril o hudičevih zapeljevanjih in čarovnicah.

Tega problema se loteva Edinger: http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1076595430/107#107
Posebno v poglavju o metafizičnih sanjah.

V bistvu gre za fenomen, da si sanjavci iz različnih kultur oz iz istih kultur ne glede na stopnjo poznavanje njene religije ali filolozofije v t.i. metafizičnih  sanjah na podoben način odgovarjajo na temeljena življenjska vprašanja oz. na podoben način razešujejujeo temljne življenjske paradokse. Edinger ta fenomen razlaga na primeru 'kamna modrosti', ki ima v simbolnem smislu mnogo pojavnih oblik tako skozi različna zgodovinska obdobja kot tudi kulture in osebne izkušnje sanjalcev, vendar bi po pomenu in vlogi za sanjalca lahko te oblike lako brez težav zvedli na ta arhetipski pojem 'kamen modrosti'...
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #621 - 15.09.2008 at 13:07:32
 
Ja, lepo povedano - tako razumem fenomen univerzalnosti sanjskih simbolov. Mislim, pa da tukaj bp govori bolj o tem, kaj določa našo razlago sanj, ne toliko o samem sanjanju. Delno se strinjam, se mi zdi pa, da tudi tukaj veliko pomenijo občutja, ki jih vzbudijo sanje in ne samo sanjski elementi. Kako bo nekdo reagiral na sanje, ni odvisno samo od njegovega pogleda na svet in vsebine sanj, ampak vtisa, ki jih je ta vsebina pustila.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #622 - 15.09.2008 at 13:15:21
 
murileon wrote on 12.09.2008 at 15:07:32:
Plesnamesecu, vse bolj imam občutek, da tvoje sanje govorijo o načinu vrednotenja. Materiali, obleka, maji, psi, ovce, vs ti simboli se mi trenutno zdi, da govorijo v tvojih sanjah o notranjosti, o vrednostnem sistemu, ki je podstat našemu načinu funkcioniranja. Na tistih delavnicah verjetno ni odnosa ovca pes čuvaj. Kamen je verjetno neka samosvoja temeljna vrednota. Obleke tudi izražajo človeka in njegov pogled na svet. Omenil pa sem že, da je trenutna realnost zelo neugodna, ker smo iz vseh strani bombartirani s takšnim in drugačnim vsiljevanjem vrednot.
No, to so moje zadnje ideje in misli o tvojih sanjah in toku misli na tem topicu. Nekaj o svetosti in vrednotah pa sem že Titudu pokomentiral in paše zraven.


Zdi se mi, da si dobro ujel delčke teh mojih sanj, sploh glede na to, da ne poznaš ozadja. Tudi simbolika stolpa in pokrajine se mi ujame v kontekst. Bi se dalo še ogromno komentirati, ampak mi zadnje čase ne znese.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #623 - 15.09.2008 at 13:44:41
 
Quote:
Mislim, pa da tukaj bp govori bolj o tem, kaj določa našo razlago sanj, ne toliko o samem sanjanju.

Bp tukaj pravi, da tako, kot si ni sposoben zares predstavljat, kako je biti netopir, tudi ni sposoben sanjat, kako je biti netopir, ker je netopirjev svet zvokov in odmevov veliko predaleč od njegovih izkušenj. Lahko pa prosto naplete kakšno zgodbico na temo, kako je biti netopir, samo v tej zgodbici bo povedal veliko več o bp-ju, kot o netopirjih.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #624 - 15.09.2008 at 14:34:27
 
Quote:
Delno se strinjam, se mi zdi pa, da tudi tukaj veliko pomenijo občutja, ki jih vzbudijo sanje in ne samo sanjski elementi. Kako bo nekdo reagiral na sanje, ni odvisno samo od njegovega pogleda na svet in vsebine sanj, ampak vtisa, ki jih je ta vsebina pustila.


No, ko gre za občutja, gre pri t.i. metafizičnih sanjah za temleljno občutje pomiritve z neizbežnim, t.j. s smrtjo, ki se na individulem psihološkem nivoju sanjalcu  lahko izrazi povsem  drugače, kot to mu vsiljujejo aktulani kulturni vzorci. Psihološko gre za uslkaditev individulne (osebne in kulturno pogojene) izkušnje s sebstvom (nadosebnim/univerzalnim/celostnim/kolektivno nezavednim), v kateri bo lahko pripadnik zahodne kulture, ki zaradi te kulture na osebnem nivoju  smrt pretežno zavestno ignorira/zanika, sprejel kot obliko osebne življenske izpolnitve, pripadnik npr. vzhodnjaške budistične tradicije, ki smrt  že za časa življenja tradiconalno/kolektivno naučil dojemat kot tukaj-in-sedaj prisotno danost/nujnost, pa jo bo šele  zaradi očutij v takih sanjah lahko dojel  tudi na individualnem nivoju...
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #625 - 23.09.2008 at 10:37:42
 
Quote:
Quote:
Lepa sinteza. Vse delno drži, ampak ne v celoti. Iskanje duše, kar simbolizira kamen, je v bistvu samo prodiranje v globlje psihične vsebine. In ni v nasprotju z evolucijsko teorijo, ampak vzporedno z njo. Tudi sanje o Darwinu predstavljajo to sintezo.

Jest bi težko kaj povedal o globjih psihičnih vsebinah na tvoj način, ker imava precej različen pogled na to. Zame so najglobje psihične vsebine moje doživljanje trenutka, moja vpetost v neposredno okolje in situacijo. Poleg tega imam "globoko" vgrajenih nekaj gonov, ki me poganjajo in pa par odzivov na različne situacije, pri čemer so slednji z leti učenja, socializiranja, civiliziranja in podobnega, že precej modificirani.

Vsa nadgradnja vse tja do hudo abstraktnih vrednot vključno z duhovnimi potmi, je predvsem način kako predvideti in reagirati na različne dogogke v družbi in celo v nepredvidljivem svetu.

Zato z razlago navadno poskušam opisat moje razumevanje situacije, trenutka, napetosti in pa teženj v njem. Pri sebi, ko imam na voljo skoraj neomejeno število podatkov in referenc, morda pridem kdaj celo do kakšnega zakaj oz. do pletenja kakšne zgodbem ali, bobnedaj, drame.

V tem kontekstu so lahko sanje o Darwinu seveda tudi rezultat veselja in vznemirjenja ob pravkaršnji uspešni integraciji evolucijske teorije v tvojo zgodbo oz. lastno teorijo, lahko pa te na nekem nivoju še vedno vznemirjajo vse posledice, ki jih za vse, ki živite v božjih ali duhovnih svetovih menda ni malo.

Dozdeva se mi, da kamni oz. gradnja, gradovi, zidovi v tvojih sanjah stojijo namesto nečesa. Nečesa pomembnega in nečesa takega, da si o tem ne upaš niti sanjat neposredno, ampak je potrebno to zakamuflirat v kamne. Tovrstne reči večinoma izvirajo iz medčloveških odnosov, pogosto iz otroških let. Maji pa so tudi stojijo na mestu, kjer se navadno nahajajo želje in pričakovanja. In tudi te se niti v sanjah ne pokažejo direktno. (Poleg tega pa so maji zgradili take čudovite kamnite piramide.  Tongue)

lp bp


Tole nisem utegnila pojasnit, pa se mi zdi pomembno, ker se tu kaže neko temeljno nerazumevanje. Simboli v sanjah ne opravljajo funkcije prikrivanja, temveč osvetljevanja določenega stanja. Pri ljudeh je lahko vgrajena notranja cenzura - vendar ta deluje predvsem v budnem stanju. Delo na sanjah je med drugim lahko tudi osvobajanje od te cenzure, seveda če ne želiš ostati pri tej cenzuri.

Ampak simbol ponuja veliko več. Življenje ni samo neposredni trenutek - tudi če je ta še tako globok. Je tudi proces, je razvoj zavesti. Je zgodba. Ne zgodba, ki jo nekdo naplete in prilagodi svojim potrebam. Je pot, ki jo je nekdo prehodil. In simbol je tu energetski ključ, kot je že napisal titud.

Sanje odsevajo našo psihično realnost. Naša psihična realnost pa združuje vse: od trenutnega prilagajanja neki trenutni situaciji do zelo dolgotrajnih in zapletenih sprememb v osebnostni in vrednostni strukturi. Za vse te elemente obstaja različno izrazoslovje, vendar govori o eni in isti stvari. In pri tem se mi zdi, da je jezik modernega človeka revnejši in manj uporaben.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #626 - 23.09.2008 at 10:45:23
 
titud wrote on 12.09.2008 at 14:29:17:


Quote:
Kar se sanj tiče: večina sanjskih elementov se pojavlja kot simbol - to pomeni, da stoji namesto česa - kot ti pišeš o kamnih. Zakaj - o tem sem že pisala prav v tej temi in če se ti ni dalo brati, se mi ne da ponavljati. Ali se morda opiraš na freudovsko psihoanalizo?


Simbol ni nadomestek nečesa, ampak je pot (ključ, ki odpira energetski kanal) do nečesa, ki samo po sebi nima forme. Če simbol opravlja funkcijo nadomestka nečesa, je zgolj znak.  


To je spet problem jezikovnih nesporazumov. Vsekakor je simbol ključ in ga tudi sama tako razumem. Hotela sem samo razložiti, da imajo kamni v mojih sanjah funkcijo simbola. O tem, kako definirati simbol, pa se lahko prepiramo v neskončnost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #627 - 23.09.2008 at 13:23:04
 
Quote:
Quote:
Quote:
Lepa sinteza. Vse delno drži, ampak ne v celoti. Iskanje duše, kar simbolizira kamen, je v bistvu samo prodiranje v globlje psihične vsebine. In ni v nasprotju z evolucijsko teorijo, ampak vzporedno z njo. Tudi sanje o Darwinu predstavljajo to sintezo.

Jest bi težko kaj povedal o globjih psihičnih vsebinah na tvoj način, ker imava precej različen pogled na to. Zame so najglobje psihične vsebine moje doživljanje trenutka, moja vpetost v neposredno okolje in situacijo. Poleg tega imam "globoko" vgrajenih nekaj gonov, ki me poganjajo in pa par odzivov na različne situacije, pri čemer so slednji z leti učenja, socializiranja, civiliziranja in podobnega, že precej modificirani.

Vsa nadgradnja vse tja do hudo abstraktnih vrednot vključno z duhovnimi potmi, je predvsem način kako predvideti in reagirati na različne dogogke v družbi in celo v nepredvidljivem svetu.

Zato z razlago navadno poskušam opisat moje razumevanje situacije, trenutka, napetosti in pa teženj v njem. Pri sebi, ko imam na voljo skoraj neomejeno število podatkov in referenc, morda pridem kdaj celo do kakšnega zakaj oz. do pletenja kakšne zgodbem ali, bobnedaj, drame.

V tem kontekstu so lahko sanje o Darwinu seveda tudi rezultat veselja in vznemirjenja ob pravkaršnji uspešni integraciji evolucijske teorije v tvojo zgodbo oz. lastno teorijo, lahko pa te na nekem nivoju še vedno vznemirjajo vse posledice, ki jih za vse, ki živite v božjih ali duhovnih svetovih menda ni malo.

Dozdeva se mi, da kamni oz. gradnja, gradovi, zidovi v tvojih sanjah stojijo namesto nečesa. Nečesa pomembnega in nečesa takega, da si o tem ne upaš niti sanjat neposredno, ampak je potrebno to zakamuflirat v kamne. Tovrstne reči večinoma izvirajo iz medčloveških odnosov, pogosto iz otroških let. Maji pa so tudi stojijo na mestu, kjer se navadno nahajajo želje in pričakovanja. In tudi te se niti v sanjah ne pokažejo direktno. (Poleg tega pa so maji zgradili take čudovite kamnite piramide.  Tongue)

lp bp


Tole nisem utegnila pojasnit, pa se mi zdi pomembno, ker se tu kaže neko temeljno nerazumevanje. Simboli v sanjah ne opravljajo funkcije prikrivanja, temveč osvetljevanja določenega stanja. Pri ljudeh je lahko vgrajena notranja cenzura - vendar ta deluje predvsem v budnem stanju. Delo na sanjah je med drugim lahko tudi osvobajanje od te cenzure, seveda če ne želiš ostati pri tej cenzuri.

Ampak simbol ponuja veliko več. Življenje ni samo neposredni trenutek - tudi če je ta še tako globok. Je tudi proces, je razvoj zavesti. Je zgodba. Ne zgodba, ki jo nekdo naplete in prilagodi svojim potrebam. Je pot, ki jo je nekdo prehodil. In simbol je tu energetski ključ, kot je že napisal titud.

Sanje odsevajo našo psihično realnost. Naša psihična realnost pa združuje vse: od trenutnega prilagajanja neki trenutni situaciji do zelo dolgotrajnih in zapletenih sprememb v osebnostni in vrednostni strukturi. Za vse te elemente obstaja različno izrazoslovje, vendar govori o eni in isti stvari. In pri tem se mi zdi, da je jezik modernega človeka revnejši in manj uporaben.


A je kdaj obstajal kak bolj bogat jezik ? Zdi se mi, da se da z modernim jezikom čisto lepo opisati simbole. Verjetno misliš na razumevanje jezika simbolov. Pomen posameznega simbola tudi ni vedno enak in se lahko od človeka do človeka razlikuje. Rečeno je že bilo tudi, da imajo simboli večplastno vsebino. Mogoče se moderni človek s simboli ne ukvarja toliko, kot se je arhaični človek in ni problem v bogastvu jezika. Mi pač imamo, za razliko od arhaičnega človeka, polno raznovrstnih orodij, ki sta nam jih priskrbela znanost in tehnologija in velikokrat preprosto ni potrebe posegati v svet simbolov. Ko pa se enkrat v duši zaštrika, ko začne boleti, ko ni več smisla,.....pol samo moderna orodja niso več dovolj in tudi sanje prav pridejo. No, če je človeku simbolika domača, je precej lažje in tu je razlika med nami in arhaičnim človekom, ki pa je po drugi strani bil brez pridobitev znanosti in tehnologije in verjetno trpel precej bolj, kot trpimo mi.

Strinjam se, da v sanjah niso samo simboli, ampak je tudi dogajanje, občutki, čustva,....mogoče bi bilo kdaj treba upoštevati tudi dramaturško vsebino sanj, kar je za moje sposobnosti malo preveč.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #628 - 23.09.2008 at 15:26:24
 
Quote:
Tole nisem utegnila pojasnit, pa se mi zdi pomembno, ker se tu kaže neko temeljno nerazumevanje. Simboli v sanjah ne opravljajo funkcije prikrivanja, temveč osvetljevanja določenega stanja. Pri ljudeh je lahko vgrajena notranja cenzura - vendar ta deluje predvsem v budnem stanju. Delo na sanjah je med drugim lahko tudi osvobajanje od te cenzure, seveda če ne želiš ostati pri tej cenzuri.

Ampak simbol ponuja veliko več. Življenje ni samo neposredni trenutek - tudi če je ta še tako globok. Je tudi proces, je razvoj zavesti. Je zgodba. Ne zgodba, ki jo nekdo naplete in prilagodi svojim potrebam. Je pot, ki jo je nekdo prehodil. In simbol je tu energetski ključ, kot je že napisal titud.

Sanje odsevajo našo psihično realnost. Naša psihična realnost pa združuje vse: od trenutnega prilagajanja neki trenutni situaciji do zelo dolgotrajnih in zapletenih sprememb v osebnostni in vrednostni strukturi. Za vse te elemente obstaja različno izrazoslovje, vendar govori o eni in isti stvari. In pri tem se mi zdi, da je jezik modernega človeka revnejši in manj uporaben.

Mogoče se do tukaj celo strinjava. Moje mnenje je samo, da je izražanje v simbolih pravzaprav izraz neke napetosti, ki v direktni obliki ne more mimo cenzorja, navadno, ker je preveč intenzivna, boleča, stresna, vznemirljiva, ... Še v sanjah ne.  Obvoz torej.

Razlikujeva pa se morda po tem, kako gledava na zavest. Zame je zavest prav veliki cenzor, varnostni mehanizem in ne neka transcendentna povezava vsega z vsem.

Pri meni je ta cenzor zelo močan, se mi je pred časom zgodilo, da sem se svojih občutkov in stanja zavedel šele skozi privid. Spet drugič je bil čisto trivialen dogodek omogočil zavedati se določenih občutkov. Zato tudi občasno kaj brskam po svojih sanjah, še posebej, če so bile te zelo intenzivne.

Današnje sanje recimo, v katerih se kregam z gospo na letališču, ki me noče spustiti na prebukiran avion, kljub temu, da sem še pravočasno na check-inu in imam vse papirje urejene, interpretiram zato predvsem skozi stres, ki mi ga povzroča takšno potovanje, kjer, če bi me vprašal kdo vmes, če sem morda kaj vznemirjen, bi bil lahko pripravljen prisečt, da sem hladen kot špricar, kljub temu, da sem v rent-a-car pridirkal s 180km/h in gledal kot da bom koga sežgal s pogledom, če bi se mi slučajno postavil na pot.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #629 - 23.09.2008 at 16:47:16
 
murileon wrote on 23.09.2008 at 13:23:04:
A je kdaj obstajal kak bolj bogat jezik ? Zdi se mi, da se da z modernim jezikom čisto lepo opisati simbole. Verjetno misliš na razumevanje jezika simbolov. Pomen posameznega simbola tudi ni vedno enak in se lahko od človeka do človeka razlikuje. Rečeno je že bilo tudi, da imajo simboli večplastno vsebino. Mogoče se moderni človek s simboli ne ukvarja toliko, kot se je arhaični človek in ni problem v bogastvu jezika. Mi pač imamo, za razliko od arhaičnega človeka, polno raznovrstnih orodij, ki sta nam jih priskrbela znanost in tehnologija in velikokrat preprosto ni potrebe posegati v svet simbolov. Ko pa se enkrat v duši zaštrika, ko začne boleti, ko ni več smisla,.....pol samo moderna orodja niso več dovolj in tudi sanje prav pridejo. No, če je človeku simbolika domača, je precej lažje in tu je razlika med nami in arhaičnim človekom, ki pa je po drugi strani bil brez pridobitev znanosti in tehnologije in verjetno trpel precej bolj, kot trpimo mi.

Strinjam se, da v sanjah niso samo simboli, ampak je tudi dogajanje, občutki, čustva,....mogoče bi bilo kdaj treba upoštevati tudi dramaturško vsebino sanj, kar je za moje sposobnosti malo preveč.


Quote:
Moje mnenje je samo, da je izražanje v simbolih pravzaprav izraz neke napetosti, ki v direktni obliki ne more mimo cenzorja, navadno, ker je preveč intenzivna, boleča, stresna, vznemirljiva, ... Še v sanjah ne.  Obvoz torej.


Tale citata se po moje navezujeta drug na drugega. Gre za to,   razum/misel sodobnega človeka operira predvsem z znaki, ki  enoznačni, simbol pa je večznačen/ambivalenten/nasprotnopomesnki. Kot tak omogoča dostop do avtetntičnih  občtij, ki jih misel 'sifltrira' zaradi svoje pardoksnosti, da ne bi povzročala občuetnjske zmedenosti, ki onemogoča zavestno (re)akcijo.  Tako celostnost občutja  dejansko pride na dan in se  sestavi šele skozi posebno sanjsko 'dramturgijo', še posebej pri tistih, ki jim 'misleni cenzor' onemogoča neposrednen dostop do avtentičnih občutij preko simbolov, kar nas je po moje itak večina.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 40 41 42 43 44 ... 90