Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 39 40 41 42 43 ... 90
(Read 281285 times)
Poet
Ex Member




Re: Sanje
Reply #600 - 10.09.2008 at 10:40:01
 
MurenčekLev, LevMurenček!

Moram ti priznati, da si zelo lepo raztolmačil zgornje sanje, me veseli in kar tako naprej. Ker nikoli ne veš, kdaj boš potreboval strokovnjaka za razlaganje sanj.  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #601 - 10.09.2008 at 16:08:29
 
Poet, Murileon ponuja dobro orodje za razlago sanj  in tudi moje pohvale za to - sanj pa še nismo raztolmačili.

Bom napisala kaj več, ko najdem čas za tipkanje.

Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #602 - 10.09.2008 at 18:55:08
 
]Quote:
Grad oz. material, iz katerega je zgrajen - kamen - je nekako osrednji element v sanjah. V sanjah božam in občudujem ta kamen. Kamen se pogosto pojavlja v mojih sanjah, in sicer najpogosteje v obliki starih, kamnitih mest ob morju. Tu je mogoče povezava s pojavom motiva Majev. Še ena morebitna povezava - sanje dan prej. V njih je scena, v kateri kažem partnerju točke zanimivih krajev na zemljevidu. Tam sta polotoka Tihany in pa Jukatan. Partner je čisto navdušen in meni, da sta to resnično odlični področji za življenje.

kamni, darwin in maji

Meni po vseh teh sanjah skupaj deluješ kar zadovoljna (jasno, da je vedno kaj, kar bi lahko bilo še kje boljše), predvsem morda bolj kot kdaj prej, oz. morda obstaja pri tem nek pozitiven trend. Vse se ti nekako bolj ujema in povezuje, veča se ti celo zaupanje v druge ljudi. Celo kamne vidim v tem kontekstu kot protipol, kot nekaj trdnega, nespremenljivega, zanesljivega, za razliko od naprimer ljudi. Itak pa pravijo, da je, da bi razumeli razna čudaštva moderne dobe, fajn odjadrat najmanj nazaj v srednji vek, ko se jih da še opazovat, kako so nastajala.

Stvar pa je, ki je ne moreš čisto prebaviti (sklepam po tem, ker se ti Darwin in evolucijska teorija precej ponavljata v sanjah), ki jo del tebe razume, drug del tebe pa se z vsemi štirimi otepa tega, da si samo posoda za prenos genov, povrh pa še igra kozmičnih slučajev, medtem ko ti potrebuješ in iščeš nekaj več, lepoto, povezanost, smisel, dušo, ...

Fascinacijo z maji oz. daljnimi tujimi kulturami (ki se ti tudi v sanjah in morda še kje ponavlja) in pokrajinami bi jest (zna bit, da je tukaj več mene kot tebe) pripisoval neki podobni dinamiki, kot je tista ob Darwinu: potreba po neki večji pristnosti, močnejšem občutenju, ki je povezan z nekimi tujimi kraji, ki deljujejo kot protipol nezadovoljstvu z lokalnim okoljem in odnosi v njem. Ali pa morda tudi želji po novem, avanturah in podobnem. Ali pa kot simbol nekega novega začetka, ki je drugačen, neobremenjen z vsem, kar je tukaj.

(nisem uspel drugače popravit)
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #603 - 11.09.2008 at 09:08:38
 
Quote:
Poet, Murileon ponuja dobro orodje za razlago sanj  in tudi moje pohvale za to - sanj pa še nismo raztolmačili.

Bom napisala kaj več, ko najdem čas za tipkanje.



Kako bi dala naslov sanjam?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Sanje
Reply #604 - 11.09.2008 at 11:42:43
 
murileon wrote on 11.09.2008 at 09:08:38:
Quote:
Poet, Murileon ponuja dobro orodje za razlago sanj  in tudi moje pohvale za to - sanj pa še nismo raztolmačili.

Bom napisala kaj več, ko najdem čas za tipkanje.



Kako bi dala naslov sanjam?


Egoistično ukvarjanje samim s seboj v lastni samopozabljeni večno-sedanji življenjski samobitnosti,ki je 'prostovoljno' pozabila na lastno odgovornost do celotnega vesoljnega življenja. To bi bil konec sanj,ki  zgolj motijo proces 'samospoznanja'- samopozabljenih,kjer je odprta pot v budnem stanju do samospoznanja,ki odpira svobodno voljo,ki je hkrati princip in smisel človeškega večno-sedanjega življenja v službi vesoljnemu življenju,ki njemu samemu garantira preživetje. Vi sanjači bi lahko tudi malo prenehali bluzit po tem forumu. Samospoznanje se ne da kupiti z analizo lastnih sanj,ampak se  je potrebno truditi zanj v budnem stanju.Tu analize sanj zgolj motijo proces samospoznanja. Sanjajte budni,kako se bi čimprej samospoznali kot večno-sedaj živa vesoljno individualna življenjska samobitnost.
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #605 - 11.09.2008 at 11:43:27
 
Quote:
Komaj sem našla ta tekst. V teh mojih sanjah gre za moje razumevanje povezave med znanstvenimi metodami in dojemanjem resnice. Darwin je sicer v sanjah umetnik, vendar ne slika svojih občutenj, ampak skuša podati verno sliko tega, kar vidi. Dejstvo je, da tega v sanjah ne more narediti v celoti, čeprav se iskreno trudi. Resnica je zame onkraj tega - to nima zveze z mojim odnosom do evolucijske teorije, ki zame ni problematična (nekaj na to temo se mi pojavi v kasnejših sanjah), ampak do znanstvenih metod kot spoznavnega aparata nasploh.


Ker si sama zpisala, da so bile te sanje spodbujene z mojim realnim opisom oz. videnjem partnerke, moram še enkrat razločilt to moje realno videnje sebe in nje  od tvojih sanjskih asociacij.

V realnem svetu imam vsaj zadnje čase partnerko za bolj realistično (v pomenu njenega  stika z realnostjo) kot  imam sebe, v tem smislu je tudi ne vidim kot romatično/eterično bitje ampak jo imam za zelo konkretno bitje iz mesa in krvi (čeprav mi njen način stika z realnim ostaja skrivnosten, edinstven in neponovljiv/neposnemljiv). Vedno bolj mističen, da ne rečem zboljen, pa mi zato  postaja  moj (analitičen) stik z realnostjo, zato sem ji v pozitivnem smislu  preprosto začel verjet in zaupat, jo nehal a priori sesuvat/poboljševat/spreobračat ali se po drugi strani nanjo prisilno  priklapljat in nanjo šlepat ali pa jo  s  posnemanjem prostovoljno kopirat,  njena dejanja  pa nehavam  naknadno racinalno osmišljat, da bi se na ta način  uskladila z mojo zblojeno percepcijo realnosti.  Seveda je tudi možno, da je ta proces zbliževanja v realnem (ki sovpada  s koncem romatične faze odnosa) vzajemen, da tudi ona v svojo intuitivno percepcijo relanosti po dolgoletni socializaciji z mano   prevzela elemente moje analitičnosti in da so mi njena dejanja tudi  zato bližja in zaupanja vrednenjša, ona sama pa vse manj sanjska in kot rečeno vse bolj konkretno/neposredno prisotna (ta prisotnost je seveda  ambivalentna, saj taka konkretna bližina ustvarja tako priložnosti za  neustavljivo privlačnost/poželjivost kot tudi  za neskončno tujst in zato ogrožujočo odbojnost...)

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #606 - 11.09.2008 at 13:14:50
 
Alojz in Sandib wrote on 11.09.2008 at 11:42:43:
Egoistično ukvarjanje samim s seboj v lastni samopozabljeni večno-sedanji življenjski samobitnosti,ki je 'prostovoljno' pozabila na lastno odgovornost do celotnega vesoljnega življenja. To bi bil konec sanj,ki  zgolj motijo proces 'samospoznanja'- samopozabljenih,kjer je odprta pot v budnem stanju do samospoznanja,ki odpira svobodno voljo,ki je hkrati princip in smisel človeškega večno-sedanjega življenja v službi vesoljnemu življenju,ki njemu samemu garantira preživetje. Vi sanjači bi lahko tudi malo prenehali bluzit po tem forumu. Samospoznanje se ne da kupiti z analizo lastnih sanj,ampak se  je potrebno truditi zanj v budnem stanju.Tu analize sanj zgolj motijo proces samospoznanja. Sanjajte budni,kako se bi čimprej samospoznali kot večno-sedaj živa vesoljno individualna življenjska samobitnost.


Sanj se ne da ukinit na predlog,  ukaz ali sugestijo. Imajo svoje mesto v realnem, posebno v otroškemm obbdobju, starejši ljudje  dejansko (znanstveno dokaznano) manj sanjajo oz. se svojih sanj manj spominjajo, ker sanje zgubljajo svojo funkcijo pri učenju (zaradi uskaldiščenih življnjekih izkušenj jim ni treba več opravljat nočnega cenzorja/vratarja za shranjevanje dnevnih vtisov v dologoročni spomin), se pa pri zrelih ljudeh pojavijo sanje v primeru travmatičnih doživetij. Ena takih je soočenje za lastno in tujo minljivostjo (smrtjo), ki je seveda manj travmatična, če si  pojem minljivosti življnjenja in 'prehod v onostranstvo' takorekoč udomačiš. Za to dejansko  obstajajo religijske prakse (npr. verovanje v večno življenje, reinkarnacija...) in filozofsko-psihološke  tehnike (treniranje miselne odostnosti/praznine), vendar te niso nasprotje sanj ampak te pogosto sanje (bolj rečeno zavestno sanjanje) same uporabljajo kot pripomomoček za njihovo prakticiranje.  

Obstjajo pričevanja pishoterpevtov, da tisti pacienti, ki se v relanem življenju ne ukvarjajo z religioznim ali filizofsko-psihološkimi vprašanji minljivosti/smrti ob izteku življenjenja s sanjimi 'kompenzirajo' ta manjko, saj so njihove sanje presentljivo podobne tem religioznim in filozofskim učenjem, čeprav pacienti z njimi dokzano nikoli niso prišli v stik. Torej se strinjam, da določena ozveščenost glede lastne fizične minljivosti zmanjša potrebo po tem, da se pripravljenost za soočenje z  njo izvaja v sanjah, nima pa nobenega smisla ljudi   prepričevat, naj minljivost (oz. večnost) praktiricirajo zavestno, da jim  o teh vprašnjih ne bo treba sanjat. Po moje je še vedno  boljš spontano  sanjat, kot pa nespontano prarticirat večnost samo zato, da ti kao ne bo treba več (o njej) sanjat...
Back to top
« Last Edit: 11.09.2008 at 16:28:55 by titud »  
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Sanje
Reply #607 - 11.09.2008 at 16:05:51
 
titud wrote on 11.09.2008 at 13:14:50:
Alojz in Sandib wrote on 11.09.2008 at 11:42:43:
Egoistično ukvarjanje samim s seboj v lastni samopozabljeni večno-sedanji življenjski samobitnosti,ki je 'prostovoljno' pozabila na lastno odgovornost do celotnega vesoljnega življenja. To bi bil konec sanj,ki  zgolj motijo proces 'samospoznanja'- samopozabljenih,kjer je odprta pot v budnem stanju do samospoznanja,ki odpira svobodno voljo,ki je hkrati princip in smisel človeškega večno-sedanjega življenja v službi vesoljnemu življenju,ki njemu samemu garantira preživetje. Vi sanjači bi lahko tudi malo prenehali bluzit po tem forumu. Samospoznanje se ne da kupiti z analizo lastnih sanj,ampak se  je potrebno truditi zanj v budnem stanju.Tu analize sanj zgolj motijo proces samospoznanja. Sanjajte budni,kako se bi čimprej samospoznali kot večno-sedaj živa vesoljno individualna življenjska samobitnost.


Sanj se ne da ukinit na predlog,  ukaz ali sugestijo. Imajo svoje mesto v realnem, posebno v otroškemm obbdobju, starejši ljudje  dejansko (znanstveno dokaznano) manj sanjajo oz. se svojih sanj manj spominjajo, ker sanje zgubljajo svojo funkcijo pri učenju (zaradi uskaldiščenih življnjekih izkušenj jim ni treba več opravljat nočnega cenzorja/vratarja za shranjevanje dnevnih vtisov v dologoročni spomin), se pa pri zrelih ljudeh pojavijo sanje v primeru travmatičnih doživetij. Ena takih je soočenje za lastno in tujo minljivostjo (smrtjo), ki je seveda manj travmatična, če si  pojem minljivosti življnjenja in 'prehod v onostranstvo' takorekoč udomačiš. Za to dejansko  obstajajo religijske prakse (npr. verovanje v večno življenje, reinkarnacija...) in filozofsko-psihološke  tehnike (treniranje miselne odostnosti/praznine), vendar te niso nasprotje sanj ampak te pogosto sanje (bolj rečeno zavestno sanjanje) same uporabljajo kot pripomomoček za njihovo prakticiranje.  

Obstjajo pričevanja pishoterpevtov, da tisti pacienti, ki se v relanem življenju ne ukvarjajo z religioznim ali filizofsko-psihološkimi vprašanji minljivosti/smrti ob izteku življenjenja s sanjimi 'kompenzirajo' ta manjko, saj so njihove sanje presentljivo podobne tem religioznim in filozofskim učenjem, čeprav pacienti z njimi dokzano nikoli niso prišli v stik. Torej se strinjam, da določena ozveščenost glede lastne fizične minljivosti zmanjša potrebo po tem, da se pripravljenost za soočenje z  njo izvaja v sanjah, nima pa nobenega smisla ljudi   prepričevat, naj minljivost (oz. večnost) praktiricirajo zavestno, da jim  o teh vprašnjih ne bo treba sanjat. Po moje jeADANJEO NAKL še vedno  boljš spontano  sanjat, kot pa nespontano particirat večnost samo zato, da ti kao ne bo treba več (o njej) sanjat...    


Titud

Ni argumenta,ki bi me prepričal v tvoje naučene-prebrane trditve.
NIČ IZVIRNEGA TVOJE LASTNE SAMOBITNOSTI,ZGOLJ NAUČENO
NAKLADANJE,KI SI GA SLUČAJNO UJEL V NEKIH PRIROČNIKIH ZA SANJAČE.

BERI VSAJ NEKAJ ZADNJIH STRANI P.D. kER RES NISEM TRENUTNO RAZPOLOŽEN,DA BI ŠE TEBI POJASNEVAL KDO IN KAJ SPLOH SMO LJUDJE IN ŠE POSEBNO NA ZEMLJI.
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #608 - 12.09.2008 at 08:49:43
 
Quote:
]Quote:
Grad oz. material, iz katerega je zgrajen - kamen - je nekako osrednji element v sanjah. V sanjah božam in občudujem ta kamen. Kamen se pogosto pojavlja v mojih sanjah, in sicer najpogosteje v obliki starih, kamnitih mest ob morju. Tu je mogoče povezava s pojavom motiva Majev. Še ena morebitna povezava - sanje dan prej. V njih je scena, v kateri kažem partnerju točke zanimivih krajev na zemljevidu. Tam sta polotoka Tihany in pa Jukatan. Partner je čisto navdušen in meni, da sta to resnično odlični področji za življenje.

kamni, darwin in maji

Meni po vseh teh sanjah skupaj deluješ kar zadovoljna (jasno, da je vedno kaj, kar bi lahko bilo še kje boljše), predvsem morda bolj kot kdaj prej, oz. morda obstaja pri tem nek pozitiven trend. Vse se ti nekako bolj ujema in povezuje, veča se ti celo zaupanje v druge ljudi. Celo kamne vidim v tem kontekstu kot protipol, kot nekaj trdnega, nespremenljivega, zanesljivega, za razliko od naprimer ljudi. Itak pa pravijo, da je, da bi razumeli razna čudaštva moderne dobe, fajn odjadrat najmanj nazaj v srednji vek, ko se jih da še opazovat, kako so nastajala.

Stvar pa je, ki je ne moreš čisto prebaviti (sklepam po tem, ker se ti Darwin in evolucijska teorija precej ponavljata v sanjah), ki jo del tebe razume, drug del tebe pa se z vsemi štirimi otepa tega, da si samo posoda za prenos genov, povrh pa še igra kozmičnih slučajev, medtem ko ti potrebuješ in iščeš nekaj več, lepoto, povezanost, smisel, dušo, ...

Fascinacijo z maji oz. daljnimi tujimi kulturami (ki se ti tudi v sanjah in morda še kje ponavlja) in pokrajinami bi jest (zna bit, da je tukaj več mene kot tebe) pripisoval neki podobni dinamiki, kot je tista ob Darwinu: potreba po neki večji pristnosti, močnejšem občutenju, ki je povezan z nekimi tujimi kraji, ki deljujejo kot protipol nezadovoljstvu z lokalnim okoljem in odnosi v njem. Ali pa morda tudi želji po novem, avanturah in podobnem. Ali pa kot simbol nekega novega začetka, ki je drugačen, neobremenjen z vsem, kar je tukaj.

(nisem uspel drugače popravit)


Lepa sinteza. Vse delno drži, ampak ne v celoti. Iskanje duše, kar simbolizira kamen, je v bistvu samo prodiranje v globlje psihične vsebine. In ni v nasprotju z evolucijsko teorijo, ampak vzporedno z njo. Tudi sanje o Darwinu predstavljajo to sintezo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #609 - 12.09.2008 at 08:50:37
 
murileon wrote on 11.09.2008 at 09:08:38:
Quote:
Poet, Murileon ponuja dobro orodje za razlago sanj  in tudi moje pohvale za to - sanj pa še nismo raztolmačili.

Bom napisala kaj več, ko najdem čas za tipkanje.



Kako bi dala naslov sanjam?


ŽIVLJENJE
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #610 - 12.09.2008 at 08:57:40
 
murileon wrote on 10.09.2008 at 09:32:11:
Quote:
murileon wrote on 09.09.2008 at 09:56:49:
Komaj sem našla ta tekst. V teh mojih sanjah gre za moje razumevanje povezave med znanstvenimi metodami in dojemanjem resnice. Darwin je sicer v sanjah umetnik, vendar ne slika svojih občutenj, ampak skuša podati verno sliko tega, kar vidi. Dejstvo je, da tega v sanjah ne more narediti v celoti, čeprav se iskreno trudi. Resnica je zame onkraj tega - to nima zveze z mojim odnosom do evolucijske teorije, ki zame ni problematična (nekaj na to temo se mi pojavi v kasnejših sanjah), ampak do znanstvenih metod kot spoznavnega aparata nasploh.

Pred kratkim sem imela del sanj na podobno temo. Ta del sanj izpade kot parodija ali norčevanje iz določenih teorij, vendar ne gre za to.

V prvem delu sanj sem v skupini ljudi, ki ima v grajskem stolpu nekakšne delavnice, tečaje ali nekaj podobnega. Kaj so zate delavnice in tečaji? Kateri svet v tebi predstavljajo? So mišljene kot substitut pravemu izobraževanju ali je to mogoče pot do znanja in sodelovanja in izmenjave informacij ali kaj tretjega ?Občudujem arhitekturo gradu in materiale in pripomnim, da mi je žal, da takšnih stavb več ne delajo. Nekdo zraven mene mi reče, da bodo prej kot v stoletju takšne stavbe spet delali. Kaj projiciraš na srednji vek? Srednji vek verjetno ni bil preveč human. Znanost je bila takrat bolj v povojih. Mogoče nostalgija po časih, ko je bilo vse še preprosto ?Hodim naokrog in spoznavam ljudi z delavnice (večine ne poznam). Preseneča me, da so vsi tako odprti in da s takšno lahkoto in tako prijetno komuniciramo. Ta svet je poln nekih promocij, samopromocij (marketinga), ki so namenjene vsiljevanju svoje volje drugim; za razliko od srednjega veka, je zdaj čas, ko se fizična sila ne sme kar tako uporabljati. Še na tem topicu je tega polno.  Na teh delavnicah iz sanj je čisto drugače. Ljudje so odprti in komunicirajo, ne da bi obstajali kaki slabi ali "dobri" nameni. Opazim, da sem pozabila meni zelo ljubo jakno v stolpu in jo grem iskat, prepričana, da jo je že zdavnaj kdo sunil. Ko pridem v stolp, tam ni samo moja jakna, ampak cel kup pozabljenih oblačil, ki se jih ni nihče dotaknil. Rečem si, da so to ljudje, vredni zaupanja. Kaj je obleka zate? kakšno funkcijo ima? Zaščita intime pred zunanjim svetom ? Zaščita občutljivih stvari pred vplivi okolja in narave? Spoštujejo tvojo intimo ?No, nadaljevanje pa se veže na evolucijsko teorijo  Cheesy. Od grajskega stolpa se povzpnem navzgor proti pašnikom in do mene se pridejo pocrkljat ovce (odrasle in mladički) zelo nenavadnega videza. Podobne so pastirskim psom. In nato res nekje preberem ali mi nekdo pove ali mi nekako postane jasno (ne spomnim se, kako sem prišla do te informacije), da je to vrsta, ki je genetsko blizu pastirskim psom, sicer pa je genetsko vmesni člen med ovco in Maji. Ovce-psi so tvoji aspekti. Oboji služijo ljudem, psi jih varujejo in jim delajo družbo, navezani in zvesti so, ovce so v čredi, dajejo volno za obleke, meso in mleko za hrano. Psi ovce pasejo. V življenju se nek tvoj aspekt ovce spreminja v aspekt, ki ovce pase.Kaj so zate maji. Kakšno razvojno stopnjo predstavljajo Maji? Kakšna je razlika med sodobno družbo in družbo Majev? O posameznikih se verjetno ne more govoriti, ker jih je v vseh družbah cela paleta, razen če nasplošno na Maje česa ne projiciraš ali si o Majih domišljaš.
Ta zadnji del sicer zveni zajebantsko, vendar po svojem izvoru ni: izraža samo moje občutenje zadnje čase, kako so vsa živa bitja v stvarstvu tudi neverjetno fizično povezana.  V smislu, da jemo eden drugega in v smislu, da iz lastnih teles ustvarjamo nova telesa. V bistvu niti ni pomembno, samo sanje včasih na smešen način izražajo občutja. Zakaj misliš, da drugi del govori o občutjih in tvojih predstavah. Mogoče vsebuje neko tvojo intimno duhovno zgodbo, evolucijo nekega tvojega psihološkega aspekta, hmm ?
Prvi del sanj mi je bolj nejasen, ko gre za jakno in ostale ljudi.




Zanimiva vprašanja.

V sanjah ni čisto jasno, česa se udeležujemo v grajskem stolpu. Izgleda, da je to obrobnega pomena. Morda bi rekla - dejavnost, ki privleče večje število ljudi - kraj nekega srečanja. Bolj so v ospredju ljudje. Ta pozitivna izkušnja s tujci v sanjah je verjetno bolj izraz nekih notranjih sprememb kot pa spremenjenih zunanjih okoliščin. Mogoče postajaš bolj dostopna in odprta.

Jakna - ne vem, če si s simboliko oblačil lahko kaj pomagam. Spet gre za drugačno obnašanje ljudi od pričakovanega. Morda gre za izpolnitev želje, kompenzacijo ali za večje zaupanje v okolico. Kakšna je tvoja maska ?Grad oz. material, iz katerega je zgrajen - kamen - je nekako osrednji element v sanjah. V sanjah božam in občudujem ta kamen. Kamen se pogosto pojavlja v mojih sanjah, in sicer najpogosteje v obliki starih, kamnitih mest ob morju. Tu je mogoče povezava s pojavom motiva Majev. Nekaj podobnega kot sem sam sanjal v prejšnjih na forumu objavljenih sanjah, ko mi je Titud lepo pojasnil kamne v dnevni sobi.? Družinski oltar....nekaj temeljnega, sakralnega, svetega.Še ena morebitna povezava - sanje dan prej. V njih je scena, v kateri kažem partnerju točke zanimivih krajev na zemljevidu. Tam sta polotoka Tihany in pa Jukatan. Partner je čisto navdušen in meni, da sta to resnično odlični področji za življenje. A Tihany in Jukatan te spominjata na Maje? Gre pa tu bolj za duhovnost. Materialni svet je v teh sanjah spregledan. Mogoče imaš potrebo po razvoju duhovnoega v sebi. No, to itak imamo vsi. Le ta liberalno ekonomska družbena realnost nas malo pretirano sili v materializem. In nam vsiljuje nepotrebne potrebe ter nam zaseda miselni svet z navlako Smiley.


[/quote]

Intimna duhovna zgodba je pri meni povezana z močnimi občutji v sanjah in tudi z vzporednimi transformacijami v budnem življenju. Pri sanjah o ovcah in Majih teh elementov ni, zato jim nisem pripisala globljega pomena.

Kamen se v mojih sanjah vedno pojavlja kot gradbeni element in ne samostojno. Ta je veliko bolj povezan z mojo intimno duhovno zgodbo, kot sta že ugotovila ti in bp.

Obleka oz. jakna - tam si dobro definiral - zaščita intime pred zunanjim okoljem. Pozabim se zaščititi, vendar ta skupina ljudi tega ne izkoristi. S tem povezana maska - nimam maske, zato je moja potencialna ranljivost toliko večja.

Tihany in Jukatan - skupno samo to, da sta polotoka. Povezala bi ju s harmonijo in pa simboliko polotoka - na eni strani dostopnost, na drugi zaščita z vodo.

Kako to misliš, ni materialnega v teh sanjah? Potreba po duhovnem (izraz, ki tako iritira bp-ja in verjetno še marsikoga) - gre za psihične procese in ne vidim čisto nič spornega, če to imenuješ duhovno.
Back to top
« Last Edit: 12.09.2008 at 12:18:01 by plesnamesecu »  
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #611 - 12.09.2008 at 10:41:39
 
Quote:
Lepa sinteza. Vse delno drži, ampak ne v celoti. Iskanje duše, kar simbolizira kamen, je v bistvu samo prodiranje v globlje psihične vsebine. In ni v nasprotju z evolucijsko teorijo, ampak vzporedno z njo. Tudi sanje o Darwinu predstavljajo to sintezo.

Jest bi težko kaj povedal o globjih psihičnih vsebinah na tvoj način, ker imava precej različen pogled na to. Zame so najglobje psihične vsebine moje doživljanje trenutka, moja vpetost v neposredno okolje in situacijo. Poleg tega imam "globoko" vgrajenih nekaj gonov, ki me poganjajo in pa par odzivov na različne situacije, pri čemer so slednji z leti učenja, socializiranja, civiliziranja in podobnega, že precej modificirani.

Vsa nadgradnja vse tja do hudo abstraktnih vrednot vključno z duhovnimi potmi, je predvsem način kako predvideti in reagirati na različne dogogke v družbi in celo v nepredvidljivem svetu.

Zato z razlago navadno poskušam opisat moje razumevanje situacije, trenutka, napetosti in pa teženj v njem. Pri sebi, ko imam na voljo skoraj neomejeno število podatkov in referenc, morda pridem kdaj celo do kakšnega zakaj oz. do pletenja kakšne zgodbem ali, bobnedaj, drame.

V tem kontekstu so lahko sanje o Darwinu seveda tudi rezultat veselja in vznemirjenja ob pravkaršnji uspešni integraciji evolucijske teorije v tvojo zgodbo oz. lastno teorijo, lahko pa te na nekem nivoju še vedno vznemirjajo vse posledice, ki jih za vse, ki živite v božjih ali duhovnih svetovih menda ni malo.

Dozdeva se mi, da kamni oz. gradnja, gradovi, zidovi v tvojih sanjah stojijo namesto nečesa. Nečesa pomembnega in nečesa takega, da si o tem ne upaš niti sanjat neposredno, ampak je potrebno to zakamuflirat v kamne. Tovrstne reči večinoma izvirajo iz medčloveških odnosov, pogosto iz otroških let. Maji pa so tudi stojijo na mestu, kjer se navadno nahajajo želje in pričakovanja. In tudi te se niti v sanjah ne pokažejo direktno. (Poleg tega pa so maji zgradili take čudovite kamnite piramide.  Tongue)

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #612 - 12.09.2008 at 13:01:24
 
Quote:
Quote:
Lepa sinteza. Vse delno drži, ampak ne v celoti. Iskanje duše, kar simbolizira kamen, je v bistvu samo prodiranje v globlje psihične vsebine. In ni v nasprotju z evolucijsko teorijo, ampak vzporedno z njo. Tudi sanje o Darwinu predstavljajo to sintezo.

Jest bi težko kaj povedal o globjih psihičnih vsebinah na tvoj način, ker imava precej različen pogled na to. Zame so najglobje psihične vsebine moje doživljanje trenutka, moja vpetost v neposredno okolje in situacijo. Poleg tega imam "globoko" vgrajenih nekaj gonov, ki me poganjajo in pa par odzivov na različne situacije, pri čemer so slednji z leti učenja, socializiranja, civiliziranja in podobnega, že precej modificirani.

Vsa nadgradnja vse tja do hudo abstraktnih vrednot vključno z duhovnimi potmi, je predvsem način kako predvideti in reagirati na različne dogogke v družbi in celo v nepredvidljivem svetu.

Zato z razlago navadno poskušam opisat moje razumevanje situacije, trenutka, napetosti in pa teženj v njem. Pri sebi, ko imam na voljo skoraj neomejeno število podatkov in referenc, morda pridem kdaj celo do kakšnega zakaj oz. do pletenja kakšne zgodbem ali, bobnedaj, drame.

V tem kontekstu so lahko sanje o Darwinu seveda tudi rezultat veselja in vznemirjenja ob pravkaršnji uspešni integraciji evolucijske teorije v tvojo zgodbo oz. lastno teorijo, lahko pa te na nekem nivoju še vedno vznemirjajo vse posledice, ki jih za vse, ki živite v božjih ali duhovnih svetovih menda ni malo.

Dozdeva se mi, da kamni oz. gradnja, gradovi, zidovi v tvojih sanjah stojijo namesto nečesa. Nečesa pomembnega in nečesa takega, da si o tem ne upaš niti sanjat neposredno, ampak je potrebno to zakamuflirat v kamne. Tovrstne reči večinoma izvirajo iz medčloveških odnosov, pogosto iz otroških let. Maji pa so tudi stojijo na mestu, kjer se navadno nahajajo želje in pričakovanja. In tudi te se niti v sanjah ne pokažejo direktno. (Poleg tega pa so maji zgradili take čudovite kamnite piramide.  Tongue)

lp bp


Presneto, jaz pa si domišljam, da vsi živimo v istih svetovih. A ti kar popredalčkah in razdeliš ljudi glede na njihovo izrazoslovje po svetovih? Od kod ti ta potreba?

Kar se sanj tiče: večina sanjskih elementov se pojavlja kot simbol - to pomeni, da stoji namesto česa - kot ti pišeš o kamnih. Zakaj - o tem sem že pisala prav v tej temi in če se ti ni dalo brati, se mi ne da ponavljati. Ali se morda opiraš na freudovsko psihoanalizo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #613 - 12.09.2008 at 14:26:44
 
Quote:
Quote:
Lepa sinteza. Vse delno drži, ampak ne v celoti. Iskanje duše, kar simbolizira kamen, je v bistvu samo prodiranje v globlje psihične vsebine. In ni v nasprotju z evolucijsko teorijo, ampak vzporedno z njo. Tudi sanje o Darwinu predstavljajo to sintezo.

Jest bi težko kaj povedal o globjih psihičnih vsebinah na tvoj način, ker imava precej različen pogled na to. Zame so najglobje psihične vsebine moje doživljanje trenutka, moja vpetost v neposredno okolje in situacijo. Poleg tega imam "globoko" vgrajenih nekaj gonov, ki me poganjajo in pa par odzivov na različne situacije, pri čemer so slednji z leti učenja, socializiranja, civiliziranja in podobnega, že precej modificirani.

Vsa nadgradnja vse tja do hudo abstraktnih vrednot vključno z duhovnimi potmi, je predvsem način kako predvideti in reagirati na različne dogogke v družbi in celo v nepredvidljivem svetu.

Zato z razlago navadno poskušam opisat moje razumevanje situacije, trenutka, napetosti in pa teženj v njem. Pri sebi, ko imam na voljo skoraj neomejeno število podatkov in referenc, morda pridem kdaj celo do kakšnega zakaj oz. do pletenja kakšne zgodbem ali, bobnedaj, drame.

V tem kontekstu so lahko sanje o Darwinu seveda tudi rezultat veselja in vznemirjenja ob pravkaršnji uspešni integraciji evolucijske teorije v tvojo zgodbo oz. lastno teorijo, lahko pa te na nekem nivoju še vedno vznemirjajo vse posledice, ki jih za vse, ki živite v božjih ali duhovnih svetovih menda ni malo.

Dozdeva se mi, da kamni oz. gradnja, gradovi, zidovi v tvojih sanjah stojijo namesto nečesa. Nečesa pomembnega in nečesa takega, da si o tem ne upaš niti sanjat neposredno, ampak je potrebno to zakamuflirat v kamne. Tovrstne reči večinoma izvirajo iz medčloveških odnosov, pogosto iz otroških let. Maji pa so tudi stojijo na mestu, kjer se navadno nahajajo želje in pričakovanja. In tudi te se niti v sanjah ne pokažejo direktno. (Poleg tega pa so maji zgradili take čudovite kamnite piramide.  Tongue)

lp bp


Sanje poleg dogajanja pogosto kažejo neka samostojna notranja dogajanja. Velikokrat se zgodi, da te preko belega dneva popolnoma pretrese kaka stvar, v katero si popolnoma fizično, emocionalno in intelektualno vpet. Nato pa ponoči sanjaš neko čisto drugo zgodbico. Ko stvar dodobra predelaš, ugotoviš, da je tisto dnevno dogajanje bilo samo pretres, ki je sprožil neke premike v tvoji globlji notranjosti, nezavednem, duhovnem svetu ali kakorkoli že to imenuješ. Primer za to so moje sanje o otroku, ki so bile obdelane na tem forumu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #614 - 12.09.2008 at 14:29:17
 
Quote:
Presneto, jaz pa si domišljam, da vsi živimo v istih svetovih. A ti kar popredalčkah in razdeliš ljudi glede na njihovo izrazoslovje po svetovih? Od kod ti ta potreba?


Po moje jih bp na nek način (pri)priznava, vendar se z njimi ne identificira. Ločuje nas na tiste, ki se s temi svetovi identificiramo in tiste, ki se ne. Problem bi bil po moje lahko le v tem, da te uvršča v kategorijo ljudi, ki se z obstojem takih svetov osebno identificira, ti pa se ne (uporabljaš le njihovo izrazoslvje...)      

Quote:
Kar se sanj tiče: večina sanjskih elementov se pojavlja kot simbol - to pomeni, da stoji namesto česa - kot ti pišeš o kamnih. Zakaj - o tem sem že pisala prav v tej temi in če se ti ni dalo brati, se mi ne da ponavljati. Ali se morda opiraš na freudovsko psihoanalizo?


Simbol ni nadomestek nečesa, ampak je pot (ključ, ki odpira energetski kanal) do nečesa, ki samo po sebi nima forme. Če simbol opravlja funkcijo nadomestka nečesa, je zgolj znak.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 39 40 41 42 43 ... 90