Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6
(Read 31810 times)
bp
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #15 - 24.08.2007 at 11:44:27
 
Quote:
Meni se zdi prvotno vprašanje dobro zastavljeno. Saj ne gre za zanikanje razvoja različnih identitet pri današnjem kloniranju (vsaj jaz tako razumem). Vprašanje je, kaj je bistvo zavedanja...

Do sedaj nam je že uspelo sklonirat en kup bitij, med drugim tudi ovco, naprimer znano Dolly. V celoti, vključno z možgani. Obstajajo tudi govorice, da je bil skloniran tudi človek (spet v celoti, vključno z možgani).

Nekaj časa sta živeli obe ovci in se pri tem tudi obe bolj ali manj enako reagirali na okolico.

V primeru, da bi ena od teh ovc "imela zavest", druga pa ne, potem bi verjetno opazili kakšno razliko v njunem odzivanju na okolico. (Po mojih predstavah, kaj zavest je, bi morala biti ena celo ves čas v nezavesti, če je zavest nedeljiva).

V primeru, da ne bi bilo mogoče opazit bistvene razlike, potem se je verjetno potrebno vprašat, zakaj sploh govorit o tovrstnem zavedanju oz. duši, če le ta ničesar ne prispeva in ne odvzame (razen če nima samo enake funkcije kot črna skrinjica pri avionu, vse beleži, ven pa pred nesrečo ne pride nič).
Back to top
« Last Edit: 24.08.2007 at 13:26:38 by bp »  
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #16 - 24.08.2007 at 11:57:48
 
jest mislm, da je za eno telo potreben en višji jaz
menda, da taizkušenejši se lahko inkarnirajo v več kot eno telo
tko da u teoriji bi se verjetn dal razdelit pozornost višjega jaza na več zavesti
ampak, za to se mora odločt višji jaz - v energetskem svetu
ne pa butasti skupek celic naprogramiran od drugih celic, ki se borijo za preživetje v svetu kjer ne morejo preživet
telo ki je izšlo iz energije, ne more tega narest, imho, nima tehnoligije ... čarovnije
čarat zna, pa čist premal
ker čaraš lahko samo znotraj sistema ... višji jaz, ki se zaveda pa ni znotraj sistema, je, kolkr je ujet, to pa je, kolkr se je odloču in kolkr je čaru
provzaprov
deloval

tko da
imho
ja
če bi nakloniral človeka, bi dobil dokaz da človekovo bistvo niso ne možgani in ne telo
ampak opazovalec ...

reakcija pač ni zavest ...
reakcije so vprogramirane v telo
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Fiction
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 18

Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #17 - 24.08.2007 at 13:06:43
 
no gape je povedu kar sm mislu...torej hotu sm vam prkazat, da se s kloniranjem mogoče da še najbolj dokazat obstoj nekega individualnega Jaza, ki ga ima vsak v sebi torej zavedanja...tko nekak
Back to top
 
 
IP Logged
 
Fiction
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 18

Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #18 - 24.08.2007 at 13:15:25
 
Torej, če je zavedanje eno samo in nedeljivo in ti skloniraš neko zavedajoče se bitje in iz njega narediš 10 bitij, potem se original še vedno zaveda, kaj je pa z ostalimi devetimi, ali so ti zdaj nujno nezavestni, glede na to, da se po tvojih besedah, zavedanje in zavest ne prenese na ta novo ustvarjena bitja?
[/quote]


Hmmm OK če te prou razumem...nevem zakaj bi blo ostalih 9 nezavednih?? Zavest se ne prenese ampak ostane v enem telesu, ostalih 9 ti je lahko 100procentno enakih, lahko se isto obnašajo in majo iste karakterne in umske lastnosti kot ti samo, da se boš ti še vedno zavedal le v enem telesu-možganih. Ne razumem zakaj bi blo ostalih 9 v nezavednem stanju. Tvoja zavest se ne razcepi, kar pa še ne pomeni da je ostali nimajo in se ne zavedajo. Tvoj Jaz-zavest ne bo vstavljen/a v 10 ljudi le 100% bi bili kopirani tvoji možgani.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Fiction
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 18

Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #19 - 24.08.2007 at 13:21:30
 
V primeru, da ne bi bilo mogoče opazit bistvene razlike, potem se je verjetno potrebno vprašat, zakaj sploh govorit o tovrstnem zavedanju oz. duši, če le ta ničesar ne prispeva in ne odvzame (razen če nima samo enake funkcije kot črna skrinjica pri avionu, vse beleži, ven pa pred nesrečo ne pride nič). [/quote]


Hja to tud mene zanima kaj sploh je Zavedanje....a ma kake lastnosti, so vsa zavedanja ista ali je to samo pač Nekaj kar je vstavljeno v mašino...
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #20 - 24.08.2007 at 13:24:18
 
Fiction wrote on 23.08.2007 at 15:30:07:
Bolj logično se mi zdi, da je zavedanje lahko samo eno in edino. In zavedanje je duša. Duša je tista, ki se je ne da klonirat. Zavedanja se ne da razcepit. Je unikatno. Vprašanje časa je kdaj bo znanost tako napredovala, da kloniranje človekovih možganov ne bo problem. In takrat se lahko zgubi človekova identiteta. Ko začneš razmišljat o kloniranju in klonih potem prideš v kontradikcijo glede lastnega obstoja in zavedanja....takrat se zaveš, da je verjetno tvoj Jaz samo eden in unikaten. Bolj ko razglablam o tej temi bolj sem prepričan v obstoj duše-zavedanja.



Obstoj/neobstoj duše sploh ni tako problematičen kot je problematično to, kaj naj bi duša bila (kar se mene tiče duša vsekakor ni zavedanje, čeprav oba najdemo v isti škatli). Po moje ima duša nek tak status kot informacija: je nekaj nesnovnega, hkrati pa za svoj dejanski dokazljivi obstoj potrebuje nekega(materialnega) nosilca. Skratka obstoja duše brez določenih delov telesa ni moč dokazati.

Zato tudi klobniranje ne ogroža duše - še manj pa jo dokazuje: duša kot neka množica informacij o določeni osebi ima - če drugega ne - popolnoma drugo zgodovino, kot bi jo imelo klonirano telo te določene osebe.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #21 - 24.08.2007 at 13:25:15
 
gape wrote on 24.08.2007 at 11:57:48:
reakcija pač ni zavest ...
reakcije so vprogramirane v telo

kaj pa potem ni vprogramirano v telo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Fiction
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 18

Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #22 - 24.08.2007 at 13:37:15
 
Obstoj/neobstoj duše sploh ni tako problematičen kot je problematično to, kaj naj bi duša bila (kar se mene tiče duša vsekakor ni zavedanje, čeprav oba najdemo v isti škatli). Po moje ima duša nek tak status kot informacija: je nekaj nesnovnega, hkrati pa za svoj dejanski dokazljivi obstoj potrebuje nekega(materialnega) nosilca. Skratka obstoja duše brez določenih delov telesa ni moč dokazati.

Zato tudi klobniranje ne ogroža duše - še manj pa jo dokazuje: duša kot neka množica informacij o določeni osebi ima - če drugega ne - popolnoma drugo zgodovino, kot bi jo imelo klonirano telo te določene osebe.



Ja sam tuki smo pol pr vprašanju a je zavedanje-duša al sta to dva različna pojma. Lahko tud, da sta, nč ne rečm. Jz sm to obrazložu v smislu, da je zavedanje tud duša. Čis smo se zafeclal  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Fiction
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 18

Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #23 - 24.08.2007 at 13:38:10
 
Quote:
gape wrote on 24.08.2007 at 11:57:48:
reakcija pač ni zavest ...
reakcije so vprogramirane v telo

kaj pa potem ni vprogramirano v telo?



Hja v mojga vsekakor premal mišic...ni pušten
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #24 - 24.08.2007 at 14:11:37
 
Fiction wrote on 24.08.2007 at 13:15:25:
Hmmm OK če te prou razumem...nevem zakaj bi blo ostalih 9 nezavednih?? Zavest se ne prenese ampak ostane v enem telesu, ostalih 9 ti je lahko 100procentno enakih, lahko se isto obnašajo in majo iste karakterne in umske lastnosti kot ti samo, da se boš ti še vedno zavedal le v enem telesu-možganih. Ne razumem zakaj bi blo ostalih 9 v nezavednem stanju. Tvoja zavest se ne razcepi, kar pa še ne pomeni da je ostali nimajo in se ne zavedajo. Tvoj Jaz-zavest ne bo vstavljen/a v 10 ljudi le 100% bi bili kopirani tvoji možgani.

Ne vem, če prav razumem, kaj ti tukaj razlagaš. Ali bi se tega, da je enega od klonov naše ovčice pojedel volk, zavedla direktno in neposredno originalna ovčica, ali vseh preostalih devet, al kako?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Fiction
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 18

Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #25 - 24.08.2007 at 14:40:16
 
Ne vem, če prav razumem, kaj ti tukaj razlagaš. Ali bi se tega, da je enega od klonov naše ovčice pojedel volk, zavedla direktno in neposredno originalna ovčica, ali vseh preostalih devet, al kako? [/quote]

Huh ti me čis narobe dojemašSmiley no glej recimo, da ti je ime Francl in ta francl bo kloniran krat deset. In zdej označmo ostale francle k so 100%  čis glih, telo in možgane majo komplet enake. Zdj pa da jih ločmo damo enmu franciju zelen trakc okol glave, drugmu rdečga, tretmu plavga in tko naprej. In zdej francla k ma plav trak okol glave poje tvoj volk. Francl s plavim trakom se zaveda in čut, da ga volk gloda ampak zakaj neki bi se tega zavedal še ostalih 9 franclov v klučno s tabo?? Sej nismo kopiral zavesti ampak možgane. Če bi pojedu francla z zelenim trakcom bi se bolečine zavedu samo franci z zelenim trakcom. Če bi pa pojedu tebe bi se pa ti zavedal, ampak v trebuhu ne več ker to je možn sam pr rdeči kapici. V glavnem tle bom nehu. Bolš. Tist k razume že ve kaj hočm povedat. Zdj grem pa mal na koš metat  Cool
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #26 - 24.08.2007 at 16:13:20
 
Pa saj si ti tisti, ki trdi, da je zavest, zavedanje eno in nedeljeno in enako duši, ne pa jest, jest te samo sprašujem, kaj to pomeni, ker te sploh nič ne razumem.

bp

Back to top
 
 
IP Logged
 
Fiction
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 18

Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #27 - 24.08.2007 at 17:00:33
 
Pa saj si ti tisti, ki trdi, da je zavest, zavedanje eno in nedeljeno in enako duši, ne pa jest, jest te samo sprašujem, kaj to pomeni, ker te sploh nič ne razumem.


In kaj točno te je zmotlo? Si kje kontriram? Seveda pravim, da je zavedanje nedeljivo in je unikatno. Sem s kakim primerom ponazoril drugače??



Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #28 - 24.08.2007 at 17:02:57
 
t wrote on 24.08.2007 at 13:24:18:
Obstoj/neobstoj duše sploh ni tako problematičen kot je problematično to, kaj naj bi duša bila (kar se mene tiče duša vsekakor ni zavedanje, čeprav oba najdemo v isti škatli).


Obstoj duše seveda ni vprašljiv skozi prizmo psihologije/dušeslovja - če imamo vedo, ki se ukvarja z dušo, mora ta presneto tudi obstajati  Tongue. Mene bega vprašanje obstoja duše z nekega drugega vidika.

Kaj pa bi bilo potem zavedanje? In v kakšni povezavi je z dušo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #29 - 25.08.2007 at 11:54:22
 
Quote:
gape wrote on 24.08.2007 at 11:57:48:
reakcija pač ni zavest ...
reakcije so vprogramirane v telo

kaj pa potem ni vprogramirano v telo?

opazovalec (ki lahko telo do neke mere upravlja) ... on(o) ga uporablja ... je nujna sestavina za življenje ... ne pa za obstoj kot tak

o tej duši dušasti smo že velik tega nakompaljal
da se ne ponavljam preveč
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1140550166/15#28



pa še zavest - zavedanje ...
iz zgodovine


zavest
jest bi reku
da je maš tolk kolkr si zavesten reči ki se dogajajo okol tebe



gape wrote on 28.03.2006 at 18:34:14:
Bardo_Thodol wrote on 27.03.2006 at 18:02:19:
je tudi v vsaki solati nekaj zavesti, saj, če solate ne gleda noben zavestni opazovalec, solata pravzaprav sploh ne obstaja

ja ... to je blo prvo k sva se z matejo res zapela
k je biu drevo u đungli in je padu, pa ga ni noben vidu ... a je on sploh padu?
rang če je vse odvisno od zavesti
težava mislm da je zares v tem da zavest obstaja na več nivojih ...
rang
1. minerali
2. rastline
3. živali
4. človek
precej podobno kot pri 'klasah' duš, nivojev človekovega obstoja, ... ipd

in kle je provzaprov zanimivo samo vprašanje kako je nastal človek
zame
da so rastline in živali lahko plod neke evolucije, kot jo znanost imenuje, men noben problem, u bistvu pa je to nek načrt - zakonitosti po katerih naj se dogaja reč, da bo nastalo življenje (kamr se bo lahko naselu tisti ki biva - JAZ SEM - da bo dobil izkušnjo življenja, ki ni lahka niti pod razno).




t wrote on 27.03.2006 at 17:33:47:
Dokazljivost je preveč pomenska - sam imam raje razvidnost: in razvidno je, da nikjer ni ničesar

no ja ...
ne vem no
a svojo zavest vidiš?
a mojo vidiš?
ne moreš je videt same na sebi, ker je ne vidiš (zaradi tvojih omejenih čutil), ne ker bi ne obstajala.
imho


tega
t wrote on 27.03.2006 at 17:33:47:
Iz dejstva, da nečesa trenutno ne moremo dokazati, ne gre delati kar skoka na religijske entitete

niti ne razumem točno
dočim kolkr je men poznano je v našem okolju veljalo da je tko kot pravi znanost - najprej cerkvena; po medičejcih in renesansi in sodelujočih umetnikih pa znanstvena znanost.
ona je super fino fajn
doseže pa samo do enga nivoja
naprej preprosto ne more it
lahko razume in minerale in rastline in živali
človeka mora pa šele spoznat
njega živalski del je že precej spoznala
spoznala je pa tud da po vsej logiki obstaja še neki čemur ne moreš določit mesta v 'tkivu'.

svoje cajte smo clo rekl da to 'neki' provzaprov daje življenje, da je to neke vrste napajanje za življenje, da brez tega 'neki' življenja ni ... je samo tkivo, ki mu popularno rečemo mrtvo ...

Jaz nisem to telo
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1090487496/102#102



t wrote on 27.03.2006 at 17:33:47:
vsekakor trenutno ni nobene take evidence, ki bi na laž postavila evolucijo

ta evolucija je zanimiva stvar
so se že razsvetljenci sporekl s cerkvijo, da kako da je res ... okol te evolucije
zdej se bo pa kdo - z znanstveniki?
sanjači?



imho
je reč nekak tko bla
je bla na zemlji evolucija
in ko je pršla evolucija zadost deleč, ko so bla telesa zadost razvita, so se v njih naselil višji jazi.
od tuki naprej obstaja človek
ne rečem da bi ne mogu obstajat brez te intervencije, imho pa ne tok hmal

dočim
*na laž postavt evolucijo*
...
tkole je ivan pisu pred časom:

Quote:
LE KDO SE JE SPREHAJAL PO ZEMLJI, KO NAJ NE BI BILA NASELJENA

Zmešana zgodovina

Čudne krogle Južne Airike in nenavadna cev iz Francije - uganki za zgodovinarje - Zanimiv posvet strokovnjakov v San Marinu

http://www.gape.org/gapes/prispevki/zmesanazgodovina.htm


zdej
to je samo ena od varjant
da je blo tko

da je zemlja pač bla nasljiva s humanoidnimi bitji že dolge miljone let, preden se je pojavu 'skupni prednik opice in človeka' je jasno.

da so humanoidi bli na Zemlji že pred tem časom ti pove mohorič.
pa še kdo drug, on blj povzame

ena od varjant je tud matrica
kjer dejansko vidiš to kar ti možgani pokažejo, tem pa je vsiljena podoba od zuni, kako ipd je stvar interpretacije



Bardo_Thodol wrote on 28.03.2006 at 18:03:36:
ravno tako, kot je kvantno delovanje potreben pogoj za nastanek molekul in posledično tudi za razvoj življenja (tudi tistega brez zavesti).  

mhm
življenje brez zavesti?
a če rečem a je možno življenje v podzavesti, a to zdrži?

podobn kot una varjanta
da je reakcija na bolečino zavest
valjda je podzavest

al kako?




gape wrote on 05.01.2003 at 00:20:14:
*zakaj ima odrasel človek več zavesti, kot je je imel kot dojenček?  *
jest mislim da jo ima manj ...
najprej imaš zavedaje samega sebe
pol se začneš zavedat okolice
in pol zavest o sebi začneš menjat z okolico
in pol enkrat sploh ne veš več kdo si
si okolica
ovca
in pol začeš nazaj zbirat zavest
egu odvzemat zavst ki ti jo je vzel
in ko imaš vso zavest nazaj ... imaš nič ... zavedanje samega sebe



Zavest-evolucija-umetna-inteligenca
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1025474749/53#53

Zavest - evolucija
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1025474749/46#46

kle pa kr use piše
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1098529829/2#2

pa še sirij
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1098529829/2#2
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6