Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 8
(Read 39637 times)
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Definicija odprtosti
Reply #45 - 05.03.2004 at 11:02:52
 
titud wrote on 05.03.2004 at 10:44:22:
Ta obrnnjena strategija je posledica neupoštevnja prave,  ker računa na to, da bo folk, ki bo delov nekomu tisto, kar ne želi, da bi oni drugi delal njemu, dobu to lastno dejanje povrnjeno v enaki meri. Lahko  ga bo to počasi izučlo, da se bo dejansko začel držat pravega pravila, lahko pa tud, da bosta dva drug drugega še naprej zavestno  goljufala in računala na to, da bo pri tem početju eden pač bolj spreten od drugega.

Zlato pravilo se opira na subjektivne želje (ne stori drugemu, kar ne bi želel da drugi stori tebi) in je bolj mutno, manj transparentno od pravila "tit for tat" ki kristalno jasno in nedvoumno določa, kakšen naj bo tvoj naslednji odgovor.
Ne smeš pa tudi pozabiti, da je po tem pravilu prvi korak vedno kooperativen in prijazen.


Sicer pa nihče nikogar ne sili v upoštevanje pravila.
Gre preprosto za to, da kdor ga ne upošteva, v globalu pač  tvega izgubljanje.


Quote:
Globlana družba je edina družba, ki se ji ni treba pred ničemer zapirat in za katero bi bilo usodno, če bi bi se organizirala po logiki zaprtih družb.  

Me prav zanima, kako bi takoimenovana odprta globalna družba reagirala naprimer na morebitno bližnje srečanje s kakšno izvenzemeljsko civilizacijo?


Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Definicija odprtosti
Reply #46 - 05.03.2004 at 12:00:21
 
Bardo_Thodol wrote on 05.03.2004 at 11:02:52:
Me prav zanima, kako bi takoimenovana odprta globalna družba reagirala naprimer na morebitno bližnje srečanje s kakšno izvenzemeljsko civilizacijo?



mene pa še prej soočenje s kakšno zemeljsko, ki pa se sicer obnaša kot nezemeljska ...  ???
???
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Definicija odprtosti
Reply #47 - 05.03.2004 at 12:13:09
 
vida wrote on 05.03.2004 at 12:00:21:
mene pa še prej soočenje s kakšno zemeljsko, ki pa se sicer obnaša kot nezemeljska ...  ???
???


Grin Grin Grin Grin Grin Goood  Grin Grin Grin Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Definicija odprtosti
Reply #48 - 05.03.2004 at 12:44:13
 
vida wrote on 05.03.2004 at 12:00:21:
mene pa še prej soočenje s kakšno zemeljsko, ki pa se sicer obnaša kot nezemeljska ...  ???
???

To že itak dobro vemo, kako so zgledala bližnja srečanja različnih zemeljskih civilizacij.  
Tiste "bolj civilizirane" so "manj civiliziane" oplenile, posiljevale, zasužnjevale, nasilno pokristjanile  in izvajale tem podobne dejavnosti, kot se za civilizirane družbe tudi sicer spodobi.   8)



Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Definicija odprtosti
Reply #49 - 05.03.2004 at 12:50:55
 
Bardo_Thodol wrote on 05.03.2004 at 11:02:52:
Zlato pravilo se opira na subjektivne želje (ne stori drugemu, kar ne bi želel da drugi stori tebi) in je bolj mutno, manj transparentno od pravila "tit for tat" ki kristalno jasno in nedvoumno določa, kakšen naj bo tvoj naslednji odgovor.
Ne smeš pa tudi pozabiti, da je po tem pravilu prvi korak vedno kooperativen in prijazen.


Želja temlej vsaj le  na eni subjektivni oceni ( je le dober namen) in kot taka  torej predpostvlja potencilano zmotnost ocene, kaj je za nekoga drugega dobro. Na tak način vzpostvljenja realnost ima boljše pogoje za ravnovesje kot 'tit for tat', ki lahko s svojo premočrtnostjo  kreira pristransko realnost do svojga zloma.  


Quote:
Sicer pa nihče nikogar ne sili v upoštevanje pravila.
Gre preprosto za to, da kdor ga ne upošteva, v globalu pač  tvega izgubljanje.


V strategijo so vključene le induvidulane preference, saj stregija izhaja iz predpostavke, da je za skupne interese najbolje poskrbljeno s sledenjem induvidualnih interesov. Krize skupnosti, ki  je so utemljenane na takšnih pricipih, je možno spremljat vsakih  vsakih par let in so vse bolj globalne, tko da  si jest tega recepta obnašanja ne bi upal  predpisat  za cel svet.      

Quote:
Me prav zanima, kako bi takoimenovana odprta globalna družba reagirala naprimer na morebitno bližnje srečanje s kakšno izvenzemeljsko civilizacijo?


Te izvenzemljske civilizacije so konstrukt (produciran v začetku blokovske delitve), ki deluje kot voda na mlin težnjam, da bi se človeštvo globalno organizaralo kot zaprta skupnost. Temu zapiranju človeštvo v skupnost, (ki bo služila interesom poblaščenih, ki edini vedo, kaj je človeštvo dobro) služjo tud vse  teorije zarote in katastrofični scenariji.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Definicija odprtosti
Reply #50 - 05.03.2004 at 13:06:53
 
titud wrote on 05.03.2004 at 12:50:55:
Želja temlej vsaj le  na eni subjektivni oceni ( je le dober namen) in kot taka  torej predpostvlja potencilano zmotnost ocene, kaj je za nekoga drugega dobro. Na tak način vzpostvljenja realnost ima boljše pogoje za ravnovesje kot 'tit for tat', ki lahko s svojo premočrtnostjo  kreira pristransko realnost do svojga zloma.  


Subjektivna ocena  iz strategije "tit for tat" ni izključena, je le bolj odkrita in jasna,  je odkristosrčna, saj ničesar ne skriva.
Zlato pravilo mi s svojo pasivno držo nekako odpove že pri  primeru, ko se srečam z ranjencem, ki si želi, da mu pomagam, vendar mu jaz pomoč zavrnem in mu ne  pomagam, ker si kao tudi jaz (tu pa nastopi moja subjektivnost)  pa ne bi želel, da bi mi on pomagal, če bi bil jaz v podobni situaciji.  (Valjda, če sem pa jaz zdravnik on pa ne   8)  )



Quote:
V strategijo so vključene le induvidulane preference, saj stregija izhaja iz predpostavke, da je za skupne interese najbolje poskrbljeno s sledenjem induvidualnih interesov.

To ne drži, saj se pravilo lahko uporabi naprimer tudi na meddržavnih ravneh, kjer se na isti način varujejo skupni državni interesi.

Quote:
Te izvenzemljske civilizacije so konstrukt (produciran v začetku blokovske delitve), ki deluje kot voda na mlin težnjam, da bi se človeštvo globalno organizaralo kot zaprta skupnost. Temu zapiranju človeštvo v skupnost, (ki bo služila interesom poblaščenih, ki edini vedo, kaj je človeštvo dobro) služjo tud vse  teorije zarote in katastrofični scenariji.

Izvenzemeljske civilizacije po moje niso naš konstrukt in verjamem, da res obstajajo. Drugo vprašanje je ali so dovolj blizu, da bi nas lahko dosegle in v kakšne namene so te ideje lansirali v medijih v času hladne vojne.


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Definicija odprtosti
Reply #51 - 05.03.2004 at 15:29:07
 
Bardo_Thodol wrote on 05.03.2004 at 13:06:53:
Subjektivna ocena  iz strategije "tit for tat" ni izključena, je le bolj odkrita in jasna,  je odkristosrčna, saj ničesar ne skriva.
Zlato pravilo mi s svojo pasivno držo nekako odpove že pri  primeru, ko se srečam z ranjencem, ki si želi, da mu pomagam, vendar mu jaz pomoč zavrnem in mu ne  pomagam, ker si kao tudi jaz (tu pa nastopi moja subjektivnost)  pa ne bi želel, da bi mi on pomagal, če bi bil jaz v podobni situaciji.  (Valjda, če sem pa jaz zdravnik on pa ne   8)  )


Subjektivnost take vrste ne nastop v primeru, če se zavedamo medsebojne globalne povezanosti in če si hkrat priznamo, da smo pri vsaki svoji misli in dejanju lahko kljub dobronamernosti zmotljivi.  



Quote:
To ne drži, saj se pravilo lahko uporabi naprimer tudi na meddržavnih ravneh, kjer se na isti način varujejo skupni državni interesi.


To funkcionira na meddržavni ravni, dokler je  vsaka skupnost  sposobna  ščitit svoje interese sama al pa v okviru  zavezništev, katerih ambicija ni samo zaščitit svojih interesov ampak  jih uturiit  tud vsem drugim  kot  globlane interese. Komunizem je imel globalno ambicijo, kapitalizem jo ima še in edina alternativa za svet je ta,  da mu ta ne zavlada s svoji tržnofundamentalistični obliki in da skupnosti razpoznjao svoj obstoj in razvoj  edino v odprti družbi, ki pa je ni mogoče vzpostavt drgač kot skoz zavezništvo oz. prevlado odrptih skupnostih  nad fundamentalizmi vseh vrst in oblik.  


Quote:
Izvenzemeljske civilizacije po moje niso naš konstrukt in verjamem, da res obstajajo. Drugo vprašanje je ali so dovolj blizu, da bi nas lahko dosegle in v kakšne namene so te ideje lansirali v medijih v času hladne vojne.


Kozmićne intelegince,  če obstajajo, so valjda tolk inteligentne, da se v odnose z nami ne bodo  spustile    po strategiji, ki smo si jo mi postavili za urejanje medsebojnih odnosov. Edina šansa,  da se nam razkrijejo,  je v tem,  da najprej skupnosti zemljanov dosežemo stopnjio inteligence, na kateri se  bomo med sabo začel sprejemat po načelih odprtosti,  ker edino na ta način  nam bo  tud  nezemeljeske  civilizacije uspel sprejet medse brez izključevanja, vojn, pretresov in zlomov.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Definicija odprtosti
Reply #52 - 05.03.2004 at 16:24:22
 
titud wrote on 05.03.2004 at 15:29:07:
Komunizem je imel globalno ambicijo, kapitalizem jo ima še in edina alternativa za svet je ta,  da mu ta ne zavlada s svoji tržnofundamentalistični obliki in da skupnosti razpoznjao svoj obstoj in razvoj  edino v odprti družbi, ki pa je ni mogoče vzpostavt drgač kot skoz zavezništvo oz. prevlado odrptih skupnostih  nad fundamentalizmi vseh vrst in oblik.  

Fundamentalizem in odprta družba seveda nimata prav dosti skupnega in se izključujeta.
Odprta družba je lahko le tista, ki ponuja roko vsakemu, ki jo je pripravljen sprejeti (tit for tat).

Ne razumem pa, kaj naj bi pomenil tržni fundamentalizem?

Quote:
Kozmićne intelegince,  če obstajajo, so valjda tolk inteligentne, da se v odnose z nami ne bodo  spustile    po strategiji, ki smo si jo mi postavili za urejanje medsebojnih odnosov.  

Življenske oblike v vesolju so lahko na zelo različnih stopnjah razvoja in ni nujno, da so vse na višjem  od zemeljskega.

Po nekih ocenah, ki jih je treba seveda jemati z rezervo, a so vendar vredne pozornosti in ki  upoštevajo različne faktorje od starosti vesolja in upoštevanja razvojnih ciklusov zvezd, ter verjetnost pojavljanja različnih kozmičnih katastrof, naj civilizacij na bistveno višjem nivoju od zemeljskega ne bi bilo prav veliko. Verjetnejši so mnogoštevilni biosistemi, kjer življenje ni na dosti višji razvojni stopnji, kot je bil na Zemlji pred daljnimi milijoni ali milijardami let. Možno je tudi, da se je v naši neposredni bližini, na Marsu, življenje začelo vzporedno z življenjem na Zemlji, vendar je zaradi neugodnih kozmičnih razmer po milijardi let zamrlo, torej še preden bi lahko doseglo nek višji večcelični nivo.




Back to top
 
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: Definicija odprtosti
Reply #53 - 06.03.2004 at 08:38:34
 
kot snovalec sem vedno presenečen kolk lahko ljudje filozofirajo o nečem kar postavimo.

res nevrjetno, naprimer postaviš neko noro arhitekturno stavbo in folk matr jim piše lahk dva meseca po cajtngih kaj je s to stavbo, kakšna je kakšna ni, kaj bi lahko bilo, in kaj bo?

aiiiij ? men je to noro, da ne rečem nedojemljivo.

če vprašam ljudi a ma kdo idejo, a bi dali to ali kakšno novo opeko, pol pričakujem kakšno idejo, ne pa filozofije od izgleda do atomske strukture??

predvsem pa me fascinira, da nekateri uspejo 2 let filozofirat, ampka res nedojemljivo sej mi v tem času postavmo več kot 20 uspešno zaključenih projektov.

e bi razmel če bi dal vsaj kakšen konkreten predlog, ampak ne? oni se zgovarjao o vsem drugem razen o tem kar je vprašanje.

bom rekel poglej definicijo, predalaj, razdelaj, dopolni, napiši novo, ne blodne, samo definicijo!
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Definicija odprtosti
Reply #54 - 06.03.2004 at 10:52:32
 
Quote:
tale forum oz ljudje na njem smo usmerjeni v odprtost zato imamo včasih probeleme s tem kako postavit meje odprtosti, kdaj kaj zapret, zaključit, dokončat, da nebi izpadli kot zaprti. Se pravi, da nas nebi označili za neodprte.

Sem opazil, da nam manjka dobra definicija odprtosti, ki bo varovala naš namen in man omogočala svobodo ustvarjanja in delovanja in dotok novih in dobrih stavri, energije in ljudi.

DOBRA DEFINICIJA ODPRTOSTI, POMENI TO, DA TI OMOGOČA, DA SI ODPRT ZA DOBRE STVARI IN TO DA SE ZAPREŠ ZA OSTALE, KI NISO TVOJE IN KI TI NE OMOGOČAJO SVOBODNEGA USTVARJANJA ZATO, DA LAHKO PRIDEJO NOVE DOBRE STVARI IN JIH SPET ODPREŠ ZA VSE LJUDI.

torej lahko rečemo za dobro definicijo odprtosti, da velja:

odprt sem za dobre stvari, zapiram pa stare in odslužene stavri, tako da lahko se lahko v celoti odprejo nove in dobre stvari.




A., če mene vprašaš, ti še samega sebe ne razumeš; po eni strani bi rad definicije, v isti sapi pa že zahtevaš regulative

(definicija nam pove kaj nekaj je, ne pa kako naj bi mi s tem pedenali)

če bi bil ti malo bolj odprt, bi mogoče to tudi že prebral, saj je tukaj že bilo napisano

in če smo pri odprtosti, je ravno odprtost tista, katere z raznimi regulativi ne bi smeli omejevati: nekaj kar je odprto pač ne more biti hkrati omejeno, če poenostavim, nečesa, kar je odprto ne moremo zapirati, zato, da bi bilo še bolj odprto

in odprtost ni nekaj, kar bi bilo samo na sebi in samo po sebi za sebe, odprtost je vedno odprtost nekoga, za nekaj


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Definicija odprtosti
Reply #55 - 06.03.2004 at 10:56:23
 
Quote:
kot snovalec sem vedno presenečen kolk lahko ljudje filozofirajo o nečem kar postavimo.

res nevrjetno, naprimer postaviš neko noro arhitekturno stavbo in folk matr jim piše lahk dva meseca po cajtngih kaj je s to stavbo, kakšna je kakšna ni, kaj bi lahko bilo, in kaj bo?

aiiij ? men je to noro, da ne rečem nedojemljivo.

Bodi no malo bolj odprt   Cheesy

Na začetku topika si postavil neverjetno definicijo odprtosti, po kateri ti noben filozof ne seže niti do kolen in ki odprtost definira tako, da se zapreš   Grin  Grin Grin

Odprtosti ni treba nič definirat, ali si odprt ali pa nisi .... just as simple as that ....


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Definicija odprtosti
Reply #56 - 08.03.2004 at 08:19:46
 
t wrote on 06.03.2004 at 10:52:32:
(definicija nam pove kaj nekaj je, ne pa kako naj bi mi s tem pedenali)



Ta dvojnost izhaja iz tega, ker ni jasne razmejitive med forumum kot odprto družbo, kjer se na podlagi najširših možnih univerzalnih  vrednot srečujejo posamezniki vpeti v primarne skupnosti  in forumom kot skupnostjo teh posameznikov.   Prvo načelo  foruma  bi  moralo po moje bit, da forum, če hoče bit res odprt, ne more bit skupnost. In drugo, da je lahko odprt le, če posamezniki v njem delujejo po načelih odprte družbe, torej da tud primarne skupine, v katere so ti posmezniki vpeti, v medsebojni interkaciji sprejemajo načela odprte družbe.

To ne pomen , da se mora posameznik  odpovedovat svojim vrednotam, s katerimi je vpet v  primarne  skupnosti, ampak le, da v interakciji  z drugimi posamezniki, ki so prav tako vpeti v svoje skupnosti, priznava načelo, da je njegova interpretacija skupne relanosti nujno  nepopolna, pristranska in torej zmotna in da  zato nihče  nima v posesti globalne resnice. Da je edini namen medsebojne interakcije na forumu (ki tako zmotnost zaradi povratnosti misilečih bitij tudi ustvarja)  ta, da drug na drugega na zmotnost in pristarnost opozarjamo in na si na  tak način pomagamo ozaveščat zmotnost lastne  precepcije realnosti in si s tem uravnotežamo po defoltu neuravnoteženo skupno realnost, ki jo nujno  ustvarjamo skoz  medsebojno interakcijo  skupin ali posameznikov in ki se ne sme ne sme brez medsebojnih korektivov    prenest na globalno raven, če ne si bo človeštvo seb in vsemu živemu ustvralo neravnovesje, ki ga bodo bodo zmogle ponovno uravnovesit  kvečjemu nezemeljske inteligence.

A., to je po moje lahko edin namen foruma, ki bi se ga dalo formulirat  kot dobrega/pozitivnega  in bi ga kot takega moral vsak udeleženec foruma sprejet pri regulaciji odnosov tako do drugih kot do samega sebe. Temu načelu odprtosti bi se morale prilagodit tako skupine,  ki že obstajajo in se njeni člani vključujejo na  na forum s svojo precepcijo realnosti ali pa skupine, ki se ustvarjajo na forumu samem. Meni je čistio  ok, da se na forumu take  skupine ustvarjajo, samo se morajo zavedat, da si nobena foruma ne more 'prisvojit', če hoče forum ostat dejansko odprt.

A., lahko tele zgoraj spet imenuješ za neplodno filozofiranje, ampak za tem stoji moja osebna dvoletna izkušnja sodelovanja na tem forumu, ki me je,  kadarkoli sem ga začutu kot skupnost  z nekimi svojimi vrednotami,  pravili in omejitvami začel blazno dušit in ogrožat mojo vpetost v primarno skupnost. Seveda pa mi prav  s svojo  odprtjo   hkrat tud blazno razpredel  mreže, ki  sem jih s svojimi vrednotami stkal v  primarni skupnosti in se vanje dostkrat  počutu zaplezanga, ker nism najdu  načina,  da bi jih lahko šeral in njihovo univerzalno veljavnost preverjal izven te primarne skupnosti.    Ta dvojnost po moje tišči skor vsakega udleženca foruma in kakorkoli si jo v medsebojnih interakcijah pomagamo razreševat, držat bi se moral edinega pravila, da se pravega pravila odrtosti ne more določit in  da ga lahko vzdržuje le pozitivna vera v to, da so vse druge izbire slabše.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: Definicija odprtosti
Reply #57 - 08.03.2004 at 08:50:15
 
1. definicija je nekaj kar definira določeno stanje, dogodek, dejstvo, načelo, zakon.

recimo definicija v matematiki lahko določa pravilo oz obnašanje formule.

pol naprej je teorija, zakon...

zdej stvar je mal globja, preden se določi definicija, lahko obstaja tudi namen definicije.

2. pa odprtost ni glavni namen foruma.
Glavni namen foruma je prijateljstvo, druženje izmenjava znanja, dopolnejvanje, soustarjanje, odprtost je le in samo način dela!!!!

samo tiutud in ostali so to naredl za glavni namen oz način dela hočejo upeljat kot rešitev sveta in pol nategujejo to čez cel forum.
To sicer v splošnem lahko upeleš kot rešitev, ampak treba je definirat prostor v katerem velja in namen, za katerega jo damo.
ker os valda je osnova delovanja fraktalnih struktur, samo naj se ve namen pa os ni njihov, namen je učenje.

to je tako kot bi rekel suv đžip je rešitev za vse probleme sodobnega avtomobila, združuje vse kar rabiš.
ampak ni tako ane?
saj je namen je tisto kar opredeljuje avtomobil, niti suv ni rešitev vsega?

avtov je miljon, to da so avtomobili je osnovno vsem ane, tudi to kar mamo tu, da damo gor merilo za pri avtomobilih poznan evro 5 ni popolna rešitev za vsa vprašanja avtomobilov je pa dobra osnova za boljše avtomobile.

torej zahteva po dobri definicij odprtosti pomeni samo to da se postavi nek okvir delovanja, samo delovanja ne odprtosti, delovanja foruma, ki bo najbolje definiral pogoje za kar največjo odprtost. je kdo to sposoben naredit?

torej tudi svoboda ima omejitve ane?
predvsem so to kot v odprtosti duhovne vrednote. ostalo je samo izpeljano iz tega.

ampak določit pogoje za največjo možno mero svobode vseh ljudi je bistveno vprašanje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Definicija odprtosti
Reply #58 - 08.03.2004 at 10:21:17
 
Bardo_Thodol wrote on 05.03.2004 at 16:24:22:
Ne razumem pa, kaj naj bi pomenil tržni fundamentalizem?


Tržni fundamentalizem je vera, da svobodni trg najboljši in edini regulator medsebojnih odnosov. Tržni fundamentalizem je aksiomatsko,  vrednostno nevtralno ekonomsko teorijo preoblikoval v idelogijo,  ki močno in nevarno vpliva na oragniziranje družbe, ker tržne vrednoste prodirajo na družbena  področja, kamor ne spadajo. Vrednote, ki so v ekonomski teoriji privzete kot nekaj danega, vselej vključujejo izbiro med alternativami: toliko in toliko določene reči je mogočoče izenačiti s toliko in toliko nekatere druge. Ideja, da se o nekaterih vrednotah morda ni mogoče pogajat, je  izključena iz območja ekonomije, tako da so vanjo  vključene le individualne preference, kolektivne potrebe pa so izključene. Če bi  bil argument tržnih fundamentalistov, da je za skupne interese najbolje poskrbljeno z neoviranim sledenjem osebnim interesom. to ne bi bilo niti škodljivo. Problem  tržnih  fundamentalistov  je  v tem, da je  do tega sklepa prišli z zapostavljanjem kolektivnih potreb oz. v tem,  da ekonomske vrednoste niso sposbone same obdržati družbe.

Ekonomske vrednoste izražajo samo tisto, kar je v svobodnem trgovanju posmeznik pripravljen plačat komu drugemu za kaj drugega. Te vrednote predpostavljajo, da je vsak udeleženec profitni center, ki ga zabnima zgolj maksimiranje dobičkov, pri čemer izključuje vse druge premisleke. Čeprav je ta opis morda ta pravi za vedenje na trgu,  morajo delovati še kakšne druge vrednote, da ohranijo držbo oz. človeško življenje. Namesto da vrednote jemljemo kot nekaj danega, jih moramo obravnavati kot  povratne. To pomeni, da v različnih razmerah  prevladujejo različne vrednoste in da obstaja dvosemrni vzvratni mehanizem, ki jih jih povezuje z aktualnimi razmerami, kar utira pot edinstvenemu zgodovinskemu razvoju.

Vrednote  moramo obravnavati tudi kot zmotljive. To pomeni, da se bodo vrednote, ki prevladujejo v kašnem trenutku zgodovine, na neki drugi točki prav gotovo izkazale uza neprimerne in neustrezne. Tržne vrednoste so v zdajšnjem trentku zgodovine privzele pomen, ki ni primeren in sprejemljiv. V ameriki, je kot opozicija proti klintonu   nastalo   zavezništvo med tržnimi fundamentalisti in verskimi fundamentalisti. Združeni so bili v nasprotovanju obsežne državne oblasti, vendar so imeli v mislih drugačne cilje, ki so jih uresničili pod buševo oblastjo, ko je  to nenanravno zavezništvo obeh fundamentalizmov izgladilo medsebojne razlike  in tako izničilo zgodovinsko zavezanost zda idealom odprte družbe.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Definicija odprtosti
Reply #59 - 08.03.2004 at 10:37:55
 
titud wrote on 08.03.2004 at 10:21:17:
Tržni fundamentalizem je vera, da svobodni trg najboljši in edini regulator medsebojnih odnosov.  

Kaj pa je svobodni trg?
Ali je nasprotno od svobodnega trga, (od zgoraj) reguliran trg?
Če je trg reguliran, odraža voljo nekaterih močnih skupin, ki z regulacijo uveljavljajo svoje parcialne interese.

Zanimivo bi bilo razčistiti, če ni tisto, kar se pojmuje pod pojmom svobodni trg tudi le še ena preoblečena oblika reguliranja s strani neke druge interesne skupine in da v bistvu sploh ne gre za svobodni trg.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 8