Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 9
(Read 27410 times)
majcha
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 41

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #75 - 15.09.2004 at 17:40:45
 
exorcist wrote on 05.12.2003 at 09:50:06:
Tukaj se mi poraja vprašanje, če je samomor greh? Po moje ni, kajti človek se dejansko ne ubije sam, ampak ponavadi podleže psihični bolezni (depresija, shizofrenija, nenadni pretres). Povzročitelj oziroma krivec samomora je bolezen. Balezen ga ubije, ne pa on sam. Namreč pri "zdravi pameti" se nihče ne fenta, torej bi samomorilcu kvečjemu lahko pripisali samomor zaradi neprištevnosti, ni pa obtoženca na zatožni klopi, da bi mu sodili, ker je preminil.

Bilo bi pa narobe svetovati potencialnemu samomorilcu, dati potuhu, naj se ubije, če je trpljenje zanj postalo nevzdržno. Torej ostanemo v pat poziciji, saj ne smemo obsoditi takšnega dejanja, niti tolerirati, podati legitimacijo - zeleno luč za samomor?



ni vedno vzrok samomora psihična bolezen. dovolj je že duševna stiska v katero lahko pade vsak izmed nas v določenih okoliščinah tekom življenja. seveda vsi mislimo, da se nam to ne more zgoditi, dokler le tega ne občutiš na lastni koži.

do samomora prav tako ne pride iz danes do jutri, vzorci se lahko oblikujejo že iz otroštva ven.

vsakomur, ki izstopa iz svojega okolja in se od večine po sistemu funkcioniranja ali mišljenja razlikuje, ni lahko oziroma je težje. če v trenutkih krize izgubi zaupanje vase in dvomi o tem, ali je prav kar počne in živi je to zanj precej večja šibka točka kot za ostale posameznike,ki v njegoivem okolju pridejo v isto situacijo, namreč ti imajo podporo.

velikokratse vzroki samomora za marsikoga zdijo banalni in tudi so...npr.: nekdo je postal zasvojen z igro na srečo in je zaigral kar nekaj izposojenega denarja in je sedaj še v večji stiski kot je bil prej....(žal omenjam tu konkretni primer, ki je del mojega življenja), vendar ljudje enostavno včasih ne razumemo, da je to le način in sredstvo, preko katerega se izraža stiska.

drugo so seveda psihične bolezni, kjer ljudje dolgo trpijo bolečine, ki so večini nepoznane, zato je mnogim to težko razumeti. v kolikor najdejo ustrezne in dobre terapevte dovolj zgodaj in imajo poleg terapije s tableti tudi pogovore itd. je lažje ohraniti upanje in pogum.. Vsak majhen rezultat pa vrača voljo.

Vsak samomor izhaja iz stiske. Neka pedopsihiatrinja mi je dejala, da se včasih ljudje preprosto utrudijo, ker tako dolgo trpijo in ne gre na bolje.

Iz knjige Braneta Kogovška in še neke avtorice: Zdravstvena nega duševnega bolnika (omenjeni avtor ima 30 letno prakso z duševnimi bolniki) je moč razbrati,da sta pri samomoru prisotna dva nasprotujoča si motiva:
-želja po smrti
-apel: klic na pomoč.

in ko govorimo o tem, ali je to "smrtni greh", bi jaz lahko rekla le da oseba, ki razmišlja na tak način premalo razmišlja s svojo glavo, ne posluša lastnega instinkta in vesti in žal ima preveč oprane možgane iz strani RKC, ki mene v vseh letih verouka ni naučila veliko lepega in sem morala miselne vzorce še dolgo časa po tem spreminjati in delati na sebi.

Razumem da je strah in so posledično predsodki, dokler  se sam ne soočiš s čim podobnim, takrat imaš na izbiro le: nauči se, kar ti je ževljenje namenilo ali pa se vdaj in to drugo je precej bolj tragično.

treba je naprej, nazaj ne moreš in če pride do stiske moraš jit skozi to in ko je mimo si vesel z vsaj eno ali več dragocenimi izkušnjami in ti ni žal, le ruge lažje razumeš.

in v tovrstnih situacijah se gotovo ne boš vprašal: ali je to greh. ljudi lahko razumeš v določeni okoliščini, čeprav jim ne daš prav, vendar ne obsojaš.

greh?
nekdo mi je dejal: "ne obstajajo prave in napačne odločitve, obstajajo le dejanja in posledice." Vse vere
v principu učijo, da se vse povrne, hudo s hudim, dobroz dobrim. in moje mnenje je da hudo ni namenjena za kaznovanje pač pa spremembo.


Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #76 - 15.09.2004 at 17:55:13
 
respect

..dobro napisano.
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
majcha
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 41

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #77 - 15.09.2004 at 20:48:31
 
Angel wrote on 15.09.2004 at 10:41:49:
morm napisat. sem brala v knjigi

<pot do nebes>...
Takole.

neizhoden položaj,
stiska,
obup,
isakanje smisla, ki ga zgubiš...popelje človeka tja,
kjer
ni izhoda.
edini izhod v dani situaciji se mu takrat zdi
konec.
smrt.
končati zemeljsko bivanje.
brez telesa.
postati angel.
priti v nebesa.
konec poti pa s smtjo ni.

začne se začetek novih oblik,
drugih dimenzij,
brez enote časa, oblike in
atoma.
konca ni.
duša lebdi
na pol poti.

visi med vicami in nebesi.
tava in se muči.
prosi za apel,
ki ga ni.
tava in zato lebdi... med nebesi in zmljo,
med peklom in vicami.
kaj pol?
naj tavam še naprej in nosim s seboj vse zemeljske spone,
probleme,
zablode, neizpolnjene željeu,
misli in upe?
hudo, ker boli,
pa mira za dušo NI in NI...
telo zogleni
ali zgnije.
duša ostaja večna in tava.
grozen filing- a NI?
Angel



no iskreno upam, da to ni res, oziroma, da enkrat mine in ponovno zaživi...dobi novo priložnost, kot tisti, ki ostanejo.


sem ena od tistih, ki je ostala, prizadeta, pa vendar upam in želim tej osebi dobro.

ko ne moreš zadržati in več vplivati, je treba pustit, da oseba gre. morda je s tem ena spona manj, kaj praviš Angel?
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #78 - 15.09.2004 at 22:45:51
 
majcha wrote on 15.09.2004 at 17:40:45:
ni vedno vzrok samomora psihična bolezen. dovolj je že duševna stiska v katero lahko pade vsak izmed nas v določenih okoliščinah tekom življenja. seveda vsi mislimo, da se nam to ne more zgoditi, dokler le tega ne občutiš na lastni koži.

do samomora prav tako ne pride iz danes do jutri, vzorci se lahko oblikujejo že iz otroštva ven.

vsakomur, ki izstopa iz svojega okolja in se od večine po sistemu funkcioniranja ali mišljenja razlikuje, ni lahko oziroma je težje. če v trenutkih krize izgubi zaupanje vase in dvomi o tem, ali je prav kar počne in živi je to zanj precej večja šibka točka kot za ostale posameznike,ki v njegoivem okolju pridejo v isto situacijo, namreč ti imajo podporo.

velikokratse vzroki samomora za marsikoga zdijo banalni in tudi so...npr.: nekdo je postal zasvojen z igro na srečo in je zaigral kar nekaj izposojenega denarja in je sedaj še v večji stiski kot je bil prej....(žal omenjam tu konkretni primer, ki je del mojega življenja), vendar ljudje enostavno včasih ne razumemo, da je to le način in sredstvo, preko katerega se izraža stiska.

drugo so seveda psihične bolezni, kjer ljudje dolgo trpijo bolečine, ki so večini nepoznane, zato je mnogim to težko razumeti. v kolikor najdejo ustrezne in dobre terapevte dovolj zgodaj in imajo poleg terapije s tableti tudi pogovore itd. je lažje ohraniti upanje in pogum.. Vsak majhen rezultat pa vrača voljo.

Vsak samomor izhaja iz stiske. Neka pedopsihiatrinja mi je dejala, da se včasih ljudje preprosto utrudijo, ker tako dolgo trpijo in ne gre na bolje.

Iz knjige Braneta Kogovška in še neke avtorice: Zdravstvena nega duševnega bolnika (omenjeni avtor ima 30 letno prakso z duševnimi bolniki) je moč razbrati,da sta pri samomoru prisotna dva nasprotujoča si motiva:
-želja po smrti
-apel: klic na pomoč.

in ko govorimo o tem, ali je to "smrtni greh", bi jaz lahko rekla le da oseba, ki razmišlja na tak način premalo razmišlja s svojo glavo, ne posluša lastnega instinkta in vesti in žal ima preveč oprane možgane iz strani RKC, ki mene v vseh letih verouka ni naučila veliko lepega in sem morala miselne vzorce še dolgo časa po tem spreminjati in delati na sebi.

Razumem da je strah in so posledično predsodki, dokler  se sam ne soočiš s čim podobnim, takrat imaš na izbiro le: nauči se, kar ti je ževljenje namenilo ali pa se vdaj in to drugo je precej bolj tragično.

treba je naprej, nazaj ne moreš in če pride do stiske moraš jit skozi to in ko je mimo si vesel z vsaj eno ali več dragocenimi izkušnjami in ti ni žal, le ruge lažje razumeš.

in v tovrstnih situacijah se gotovo ne boš vprašal: ali je to greh. ljudi lahko razumeš v določeni okoliščini, čeprav jim ne daš prav, vendar ne obsojaš.

greh?
nekdo mi je dejal: "ne obstajajo prave in napačne odločitve, obstajajo le dejanja in posledice." Vse vere
v principu učijo, da se vse povrne, hudo s hudim, dobroz dobrim. in moje mnenje je da hudo ni namenjena za kaznovanje pač pa spremembo.




Si prvi človek, s katerim se strinjam v tem topiku. Absolutno vse drži, kar si napisala. Ljudje obsojajo stvari, do katerih imajo odpor, jih ne poznajo ali so obremenjeni s predsodki. Pač vsak ima neko duševno tolerančno mejo, kolko pritiska oziroma stresa lahko prenese, na kake vrste  dražljaje se najbolj odziva, ker kar je za nekoga katastrofa in ga lahkjo zlomi, je za drugega neka povsem navadna izkušnja, in obratno. Po moje je glavno izkustvo, kajti sicer se postavljamo v vloge generalov in politikov, da modrujemo in pametujemo, ker ti pač  svoje figure (vojake) prosto premikajo po šahovnici (vojnih bojiščih), pa na veliko prepredajo, kkao je biti vojak na kriiznih območjih, ne da bi dejasnko vedeli, kaj pomeni strah za življenje, ko ti mimo ušes švigajo bombe, ker doma sedijo za svojim naslanjačem in se gugajo....

Bravo, Majchy, izredno dober post....  Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #79 - 16.09.2004 at 10:29:22
 
Smileypozdravljena Mayci in sonček zate...
kar napišeš , res zasije tukaj...
lepo se imej...Arelena
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #80 - 16.09.2004 at 10:42:34
 
Nak Macha...kar iskreno upaj, da to ni res, ker je res.
tavati kot zgubljena duša pomeni točno to, kar sem napisala v svojih verzih.

duša samomorilca tava in ne najde miru.
tudi ni tiste odrešitve,
ki bi jo še tako želno pričakoval.
ko pa duša ne najdene miru,
je vse skupaj hudo boleči tabu,

pa še eno dejstvo moram napisat.

tam nekje,
če le kje to je,
se enake duše najdejo
in tavajo.

se pravi dobre nekje v nebesih ,
slabe v peklu,
in samomorilske nekje med nebom in zemljo.
tavajo;
zavito je to,
zvito zelo.
meni se zdi še hudo,
ker če se še potem najdejo isti med seboj,
kje potem so nebesa
kje je pekel,
kje je nemir...

je preveč vprašanj,
premalo o tem vemo,
nič v biti ni lepo.

Da ne bo zvenelo prežvečeno.
Mogoče potem tko bi bilo,
vemo pa ne,
ker probal ni še nihče.

Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #81 - 16.09.2004 at 12:52:08
 
vida wrote on 15.09.2004 at 11:07:47:
Tega jaz ne morem sprejet.
Kot da s tem izničimo vlogo družine. Da je do tega prišlo, je moralo bit nekaj močno narobe. Kot mati bi se za tako dejanje otroka počutila "odgovorno". Očitno še nimam toliko razvite zavesti, da bi to lahko razumela  Undecided

vida… včasih je treba na kakšno stvar res pogledati tudi s tistega »višjega« vidika, da jo lahko razumemo. Pa tudi tisti vidik čisto lahko odpove, kadar se gre konkretno za nas… če naredi tvoj otrok samomor, je res težko sprejeti in razumeti, da je to naredil morda zato, ker je bila takšna njegova karma… bi to verjetno težko sprejela tudi jaz… Ampak vsi se učimo – tudi jaz in tudi ti in vsaj jaz ti želim čim lažjo in čim krajšo pot pri tvojem učenju…

K razmišljanju MGD, s katerim ti je sicer že odgovoril na tole in s katerim se strinjam, bi vseeno morda dodala še en vidik razmišljanja o temle, kar si napisala. In sicer o odgovornosti, za katero praviš, da bi jo doživljala kot mati, če bi tvoj otrok naredil nekaj takšnega. Lahko poskusiš ločiti med odgovornostjo za dejanje, ki bi ga naredil tvoj otrok in odgovornostjo, ki bi jo nosila ti kot njegova mati? Odgovornost za takšno dejanje bi pripadala otroku, ki se je odločil takšno dejanje narediti, tebi pa bi pripadala odgovornost za tvoja dejanja, ki bi jih naredila ti. Ti bi bila v vlogi matere tega otroka vsekakor odgovorna za vsako TVOJE dejanje, ki bi ga TI naredila, da bi svoji deklici pomagala, da ne bi bila več trpinčena, da ne bi bila več zlorabljena, da ne bi bila več… In za ta svoja dejanja bi bila odgovorna ti. Vse to – kaj bi in česa ne bi naredila, da bi preprečila zlorabo in trpinčenje svojega otroka – ja, za to bi bila odgovorna ti. In res je, da bi bila tudi tvoja dejanja tista, ki bi lahko (ali pa ne) vplivala na dokončno odločitev tvojega otroka. Ampak v končni fazi je samo otrok tisti, ki bi se odločil za takšno dejanje. In za tisto dejanje nosi odgovornost on.

Tvoja odgovornost bi se torej nanašala na TVOJA dejanja v vlogi matere takšnega otroka. Na tisto, kar ti narediš, da svojemu otroku pomagaš. Je pa res, da se vedno sprašujemo, ali smo naredili dovolj, ali bi lahko naredili še kaj, ali bi lahko naredili kaj drugače… in tvoja odgovornost je, da se zavedaš, da v dani situaciji narediš največ, kar znaš in zmoreš, da  svojemu otroku pomagaš. In da to tudi narediš, seveda…

In to je samo moje mnenje, seveda…
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #82 - 16.09.2004 at 12:58:50
 
exodus wrote on 15.09.2004 at 13:46:38:
Ja, saj pač ima vsak svoje mnenje, ki je lahko pro ali contra.

Priznani slovenski psihiater in psiholog, ki je deloval ali še deluje v Angliji, Dr. Marušič jemlje samomor kot naravni proces umiranja, ne moralizira, ne  tabuizira, ne banalizira in ne obsoja, ampak jemlje samomor kot samomor, smrt v drugačni obliki - to jemlje kot nekaj samoumevnega, npr. kot posledica genetike in okolja, s čimer pa po moje zelo razbremeni krivde ljudi, ki so nagnjeni k samomoru,  če ni a priori obsodilen do njih, kar pomeni zame neke vrste sočustvovanje, razumevanje, empatija - s tem pa jih lahko zelo dvigne, tak pristop ima pozitiven učinek na duševne bolnike....

Dr. Marušiča sem jaz npr. doživela čisto drugače, kot to opisuješ ti. Res je sicer, da deluje kot zelo racionalen človek, njegova predavanja so zelo razumska, racionalna, temeljijo na podlagi statistik, raziskav, argumentov, dokazov. Kot bi ne bil v stiku s čustvi, kot bi se mu samomor resnično zdel nekaj samoumevnega, morda res celo kot naravni proces umiranja, kot si ga doživel ti. Pa vendarle – tudi skozi to njegovo racionalnost, »razumskost«, je mogoče zaznati, da samomor tudi zanj ni nekaj samoumevnega, sploh pa ne naravni proces umiranja. On se sicer res ne ukvarja z vprašanjem, kaj je duša, se mu pa zdi zelo pomembno, kakšna duša je in kako se izraža. Tudi skozi poskus samomora ali samomor sam…

Če bi bil samomor za dr. Marušiča nekaj samoumevnega, nek naravni proces umiranja, potem se tudi ne bi ukvarjal toliko s tem, kako ga preprečiti, oz. predvsem pravočasno zaznati tveganje in primerno ukrepati. On celo poudarja, da je potrebno čimprej od osebe zvedeti in izbrskati tiste dejavnike, ki vplivajo oz. določajo suicidalno tveganje. Mednje sodijo recimo spol, starost, stan, zaposlitev, telesno in duševno zdravstveno stanje, ali je oseba že poskušala izvesti samomor, način poskusa samomora, namen poskusa samomora. Tveganje  se začne že pri 4 – 5 točkah (vsak dejavnik šteje za eno točko), če pa nabereš 7 točk potem gre že za veliko tveganje. Ob tem poudarja, da je zelo pomembno vedeti recimo tudi to, kako pogosto in kako močno oseba razmišlja o samomoru (amplituda in frekvenca), in še in še... Vsekakor pa se tudi dr. Marušiču samomor ne zdi nekaj samoumevnega. Po mojem mnenje, seveda, a to se mi pač zdi pomembno poudariti.

Pa če smo že pri dr. Marušiču in njegovi razlagi samomora. Po njegovem je sestavni del depresija, ki se ji doda še agresivnost in impulzivnost in od tega je potem odvisno, ali pride do poskusa samomora ali ne. Za samomor sta torej poleg depresije potrebni tudi agresivnost in impulzivnost. Vse skupaj pa se začne z negativnimi mislimi, ki se nadaljujejo v samomorilne misli, iz tega sledi samomorilni namen in samomorilni načrt. In če k temu dodamo v ravno pravšnjem trenutku ravno pravšnji ščepec agresivnosti in impulzivnosti, se samomor tudi izvede.

Dr. Marušič tudi trdi, da samomor ni dogodek, ampak je proces, ki traja dlje časa. Pred vsakim samomorom je stiska, je samomorilsko razmišljanje. In prav zato, ker gre pri samomoru za proces in ne za dogodek, lahko tudi pomagamo – če in ko zaznamo tveganje, seveda…

In tudi temu je to njegovo delo namenjeno – kako čimprej zaznati tveganje, pomagati in tako preprečiti poskus samomora…

Ampak, kot si napisal: vsak ima svoje mnenje… jaz temu dodajam še: vsak ima svoje doživljanje… in tako sem pač dr. Marušiča doživela in razumela jaz…
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #83 - 16.09.2004 at 13:03:30
 
Miska wrote on 16.09.2004 at 12:52:08:
je res težko sprejeti in razumeti, da je to naredil morda zato, ker je bila takšna njegova karma…



Angry

Kakšna karma? Zakaj ni mogoče nekaterih stvari sprejeti čisto po človeško, biti bolj human,  pa nekaj vmešujete vero in neke kvazi filozofije, ki so brez glave in repa.  To se mi zdi tako grdo, da si človek dopusti, da ga tako daleč odnese, da izklopi razum, ko nekdo reče, da je njegova "karma" takšna, da mora biti recimo zlorabljen, trpinčen ali kaj podobnega, ker je v prejšnjem življenju bil hudoben. Buhhh, zmrazi me ob takem hladnem razmišljanju, ki je brez srca, ki sloni na neki teoriji,ki opravičuje recimo agresorje in žrtev še dodatno obteži s krivdo, če se poistoveti s to vero o  reinkarnaciji, saj potem vedno pomisli, da si je sam kriv, da trpi, da je to njegova usoda da je trpinčen, posiljen, tepen, maltretiran itd...  

Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #84 - 16.09.2004 at 13:25:20
 
Miska wrote on 16.09.2004 at 12:52:08:
Ampak v končni fazi je samo otrok tisti, ki bi se odločil za takšno dejanje. In za tisto dejanje nosi odgovornost on.




se globoko strinjam ... (zato se pri vsej zadevi sprašujem zakaj taiste kvalitete, odgovornosti namreč, ne zmoreš pripisati posiljevalcu)

...exo ... filozofija karme je precej enostavna in zelo dosledna sama v sebi pri svojih načelih ... žal se "zakon karme" zlorablja s strani ljudi, ki zadeve niso v celoti preštudirali in "zakon karme" zlorabljajo za opravičevanje raznoraznih družbenih anomalij (največkrat pa lastno nesposobnost odreagiranja)... problem je nekako isti kot pri aplikaciji markiszma....

... noben izmed "znanstvenikov " družbenega experimenta socializma ni Marxovega Kapitala (ki obsega 5 debelih knjig) ni v izvirniku preštudirala
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #85 - 16.09.2004 at 14:07:46
 
exodus wrote on 16.09.2004 at 13:03:30:
Kakšna karma? Zakaj ni mogoče nekaterih stvari sprejeti čisto po človeško, biti bolj human,  pa nekaj vmešujete vero in neke kvazi filozofije, ki so brez glave in repa.  To se mi zdi tako grdo, da si človek dopusti, da ga tako daleč odnese, da izklopi razum, ko nekdo reče, da je njegova "karma" takšna, da mora biti recimo zlorabljen, trpinčen ali kaj podobnega, ker je v prejšnjem življenju bil hudoben. Buhhh, zmrazi me ob takem hladnem razmišljanju, ki je brez srca, ki sloni na neki teoriji,ki opravičuje recimo agresorje in žrtev še dodatno obteži s krivdo, če se poistoveti s to vero o  reinkarnaciji, saj potem vedno pomisli, da si je sam kriv, da trpi, da je to njegova usoda da je trpinčen, posiljen, tepen, maltretiran itd...  

Exo, ne boš verjel, ampak jaz poznam ljudi, ki verjamejo v karmo, si tudi z njeno pomočjo lahko marsikaj razložijo in so ob tem celo zelo sočutni in sposobni velikega sprejemanja. Dovolim si trditi celo to, da so morda celo prav zaradi tega, ker si s karmo razlagajo določene stvari, sposobni večjega sprejemanja kot ljudje, ki stvari sprejemajo čisto po človeško. Da so prav zato, ker verjamejo v karmo, sposobni večjega sočutenja, kot ljudje, ki stvari sprejemajo čisto po človeško. Da imajo morda prav zato celo »večje« srce in da znajo morda prav zato v svoje srce sprejeti tudi marsikoga, ki ga tisti, ki stvari sprejemajo in razumevajo čisto po človeško, ne zmorejo. Ob tem pa je seveda treba poudariti, da gre za pravilno razumevanje karme in ne za razumevanje karme kot opravičevanje nekih svojih dejanj na njen račun.

Takšne so pač moje izkušnje. In mi je žal, da takšnih izkušenj nimaš tudi ti. Ampak – dokler boš ti sam tako zaprt za sprejemanje »drugačnosti« (v tem primeru za sprejemanje tistih ljudi, ki verjamejo v karmo), toliko časa takšnih izkušenj v tvojem življenju niti ne bo. Jih niti ne more biti. Preprosto zato, ker jim ti sam zapiraš svoja vrata… in si ob tem morda prikrajšan za marsikatero lepo in bogato izkušnjo…

Ampak, seveda, exo… izbira je samo tvoja… in odločitev tudi… vedno…  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #86 - 16.09.2004 at 14:13:50
 
sinjeoka wrote on 16.09.2004 at 13:25:20:
zato se pri vsej zadevi sprašujem zakaj taiste kvalitete, odgovornosti namreč, ne zmoreš pripisati posiljevalcu

??? Tudi posiljevalec nosi odgovornost za vsako svoje dejanje. Tudi posilstvo. Nikjer in nikoli nisem trdila drugače…
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #87 - 16.09.2004 at 14:51:25
 
Miska wrote on 16.09.2004 at 12:52:08:
vida… včasih je treba na kakšno stvar res pogledati tudi s tistega »višjega« vidika, da jo lahko razumemo. Pa tudi tisti vidik čisto lahko odpove, kadar se gre konkretno za nas… če naredi tvoj otrok samomor, je res težko sprejeti in razumeti, da je to naredil morda zato, ker je bila takšna njegova karma… bi to verjetno težko sprejela tudi jaz…


hvala miška za tole, se sicer v veliki meri strinjam s tabo, le tole s karmo mi ne gre ... pravzaprav se tudi meni zdi, da nam tole služi kot nek izgovor, saj nam pride prav ravno v trenutku ko smo nemočni, ko bi morali ukrepat, pa ne ... eno je z razumom to teorijo razumet, nekaj čisto drugega pa je to "silo" ponotranjit kot nekaj čisto novega, pridobiti moč "od zgoraj" in jo spodaj udejanit, tukaj in zdaj ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #88 - 16.09.2004 at 18:54:50
 
Miska wrote on 16.09.2004 at 14:07:46:
Exo, ne boš verjel, ampak jaz poznam ljudi, ki verjamejo v karmo, si tudi z njeno pomočjo lahko marsikaj razložijo in so ob tem celo zelo sočutni in sposobni velikega sprejemanja. Dovolim si trditi celo to, da so morda celo prav zaradi tega, ker si s karmo razlagajo določene stvari, sposobni večjega sprejemanja kot ljudje, ki stvari sprejemajo čisto po človeško. Da so prav zato, ker verjamejo v karmo, sposobni večjega sočutenja, kot ljudje, ki stvari sprejemajo čisto po človeško. Da imajo morda prav zato celo »večje« srce in da znajo morda prav zato v svoje srce sprejeti tudi marsikoga, ki ga tisti, ki stvari sprejemajo in razumevajo čisto po človeško, ne zmorejo. Ob tem pa je seveda treba poudariti, da gre za pravilno razumevanje karme in ne za razumevanje karme kot opravičevanje nekih svojih dejanj na njen račun.

Takšne so pač moje izkušnje. In mi je žal, da takšnih izkušenj nimaš tudi ti. Ampak – dokler boš ti sam tako zaprt za sprejemanje »drugačnosti« (v tem primeru za sprejemanje tistih ljudi, ki verjamejo v karmo), toliko časa takšnih izkušenj v tvojem življenju niti ne bo. Jih niti ne more biti. Preprosto zato, ker jim ti sam zapiraš svoja vrata… in si ob tem morda prikrajšan za marsikatero lepo in bogato izkušnjo…

Ampak, seveda, exo… izbira je samo tvoja… in odločitev tudi… vedno…  Smiley



Karma dol ali gor, tako kot različne doktrine recimo RKC,  izjave Krišnevcev, muslimanov ali budistov.... Problem vidim le v tem, da nekdo skuša nekako podturiti oz. podtakniti še drugim ljudem to svoje mišljenje, čeprav jo jako bogo razume, tako kot je povedala Sinjeoka - pač po svoje razlaga, ko malo povoha kakšno knjigo o hinduizmu recimo, ne da bi se zavedal, da je ta njihova vera oziroma filozofija del njihove kulture in njih samih - way of live, v kateri so bili od malega vzgajani in je za večino Evropejcev vse skupaj španska vas, ker je nikakor ne more v celoti dojeti, ampak jo sprejmejo, recimo reinkarnacijo, kot podaljšano roko ali nadomestek za pretežno prazno krščanstvo, ki je izgubilo ves bliš in deluje kot brezoblična razvalina, kateri je potekel rok trajanja, pa ne nudi več tistega "duhovnega zadovoljstva" kot nekoč....

Miška tako kot si ti razlagaš reinkarnacijo, da si opravičuješ trpljenje, je po moje zmotno zate kot za druge, s katerimi širite to informacijo, ker v končni fazi človeku sporočate le to: saj si si sam kriv, ker si bil psihično, fizično ali kako drugače zlorabljen, da si reven, da drugi teptajo po tebi, ker si v prejšnjem življenju "grešil"...  Sad
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #89 - 17.09.2004 at 08:40:08
 
vida wrote on 16.09.2004 at 14:51:25:
pravzaprav se tudi meni zdi, da nam tole služi kot nek izgovor, saj nam pride prav ravno v trenutku ko smo nemočni, ko bi morali ukrepat, pa ne ...

Nope, vida, tega po mojem mnenju ne bi »smeli« početi. Tega namreč, da si takrat, ko se znajdemo v trenutku, ko imamo občutek, da smo nemočni, ko ne vidimo izhoda, ko se nam zdi, da ne zmoremo več, rečemo – to je zato, ker je takšna moja karma… nope, nikakor ne… Vsaj jaz verjamem, da nam je vedno »naloženo« toliko, kot zmoremo… in če nam je naloženo še toliko, vedno zmoremo preseči tisto situacijo… in v nobeni situaciji se nikoli ne smemo ustaviti in si reči – ne zmorem več, to je moja karma… V vsaki situaciji moramo narediti res vse, kar znamo in zmoremo, da jo presežemo… se iz nje nečesa naučimo… Karma morda samo v tem smislu, da se zavedaš, da se ti je neka situacija morda zgodila zaradi nečesa iz nekega prejšnjega življenja… ampak ne zato, da se boš s tem opravičeval, ampak zato, da boš to presegel…

Moje mnenje, seveda…
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 9