Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 ... 9
(Read 27335 times)
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #60 - 15.09.2004 at 10:21:39
 
vida wrote on 15.09.2004 at 10:05:55:
vsakdo  ??? ... a otrok (mladostnik) je tud  ???
na primer trpinčena zlorabljena deklica, ki ne vidi več izhoda v življenju in naredi samomor  ???

Ja, vida… tudi trpinčena zlorabljena deklica je odgovorna za svoje dejanje… poskusa samomora… samomora samega…

In prosim – ne mešat same odgovornosti za dejanje z razlogi, ki so vplivali na takšno odločitev. In s tem, kaj se je tej zlorabljeni in trpinčeni deklici dogajalo. Jaz namreč to dvoje ločim. In tule sem govorila izključno in samo o odgovornosti za dejanje, v tem primeru samomora. Tudi trpinčena in zlorabljena deklica se je v končni fazi namreč sama odločila za takšno dejanje. Nihče se ni odločil namesto nje. In zato je ona odgovorna za takšno dejanje. Zdaj - kaj je vplivalo na to, da ona ni videla drugega izhoda - to je drugo vprašanje… druga zgodba. Prosim, ne mešat teh dveh stvari! Niti zdajle ne govorim o tem, ali je to prava odločitev, ali ne. Govorim samo o tem, kdo je odgovoren za svoje dejanje – in odgovornost za vsako dejanje pač pripada vsakemu posamezniku…

Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #61 - 15.09.2004 at 10:22:52
 
vida wrote on 15.09.2004 at 10:05:55:
vsakdo  ??? ... a otrok (mladostnik) je tud  ???
na primer trpinčena zlorabljena deklica, ki ne vidi več izhoda v življenju in naredi samomor  ???

ja, vsak zase je odgovoren za svoja dejanja, pa ce so ta storjena "vede" ali "nevede", "hote" ali "nehote"...

...zato Vede in svetniki pravjo, da nikol ne smem krivit drugih za svoje lastno trpljenje ker se s tem le odmikam od dejanske razresitve problemov, ker hocem "napake" odpravit pri drugih in ne pri sebi. itak tud ze vem, da se drugih ne da spreminjat, ampak da lahko spremenim le sebe.

drugi vplivajo name lahko le indirektno, nikol direktno. ne glede na to kolk mocno sem lahko pod vplivom drugih imam se vedno svobodno voljo in s tem odgovornost. pod cigar vpliv sem prisel in sem trenutno je tudi moja odlocitev. ce me ta trenutni vpliv ne zadovoljuje se moram pac potrudit in spremenit situacijo.

tud o moji izvorni napaki, sem ze velikokrat pisal in o procesu kako jo lahko postopoma enkrat in za vselej odpravm.

samomor je "greh", torej tisto dejanje ki skoduje tistemu, ki ga naredi.

ce ne znam dobr furat avtomobila ne bom razresu problemov tko da ga bom unicu. boljs je da se ga pr instruktorju ekspertu naucim furat in ga uporabljat koristno zase in za vse druge.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #62 - 15.09.2004 at 10:30:19
 
no MGD, fino je, če takrat, ko nekdo pade v "brezizhodnost" ... no, mu kdo pomaga ... kriviti druge, se strinjam, ... brez veze ... ampak kaj pa soodgovornost?

problem je po moje, da v stiski tako radi ljudje ostajajo sami in včasih nimajo moči, da bi stopili, naredili korak do pomoči

pa nimamo vsi enake stopnje zavesti .... samo toliko Tongue
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #63 - 15.09.2004 at 10:39:02
 
siaj wrote on 15.09.2004 at 10:30:19:
no MGD, fino je, če takrat, ko nekdo pade v "brezizhodnost" ... no, mu kdo pomaga ... kriviti druge, se strinjam, ... brez veze ... ampak kaj pa soodgovornost?

soodgovornost je tud en poskus prevalitve krivde (ceprav delne) na druge. s tem se kot sem zgori napisu odmikam od resitve.

Quote:
problem je po moje, da v stiski tako radi ljudje ostajajo sami in včasih nimajo moči, da bi stopili, naredili korak do pomoči

pomoc zmeri pride sama od sebe do nas, kjerkoli in kadarkoli, ce smo jo mi iskreno zeljni in tudi iskreno pripravljeni sprejet. spet ne smem krivit drugih.

Quote:
pa nimamo vsi enake stopnje zavesti .... samo toliko Tongue

vem, ampak princip odgovornosti za posameznika pa je isti pri vseh zivih bitjih ne glede na to kolk so prikriti in pod vplivom drugih. se zmeri se sami svobodno odlocajo in tudi trpijo ali pa uzivajo rezultate svojih odlocitev/dejanj.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #64 - 15.09.2004 at 10:41:49
 
morm napisat. sem brala v knjigi

<pot do nebes>...
Takole.

neizhoden položaj,
stiska,
obup,
isakanje smisla, ki ga zgubiš...popelje človeka tja,
kjer
ni izhoda.
edini izhod v dani situaciji se mu takrat zdi
konec.
smrt.
končati zemeljsko bivanje.
brez telesa.
postati angel.
priti v nebesa.
konec poti pa s smtjo ni.

začne se začetek novih oblik,
drugih dimenzij,
brez enote časa, oblike in
atoma.
konca ni.
duša lebdi
na pol poti.

visi med vicami in nebesi.
tava in se muči.
prosi za apel,
ki ga ni.
tava in zato lebdi... med nebesi in zmljo,
med peklom in vicami.
kaj pol?
naj tavam še naprej in nosim s seboj vse zemeljske spone,
probleme,
zablode, neizpolnjene željeu,
misli in upe?
hudo, ker boli,
pa mira za dušo NI in NI...
telo zogleni
ali zgnije.
duša ostaja večna in tava.
grozen filing- a NI?
Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #65 - 15.09.2004 at 10:45:12
 
in še ena večno neizpeta...

Šekspir in njegov Hamlet,
ki se sprašuje o smislu:

<b i t i,   n e   b i t i.
živeti...morda umreti...>          biti, ljubiti, živeti, umreti

pa modrost Prešerna:

<kdo zna noč temno razjasnit, ki tare duha...
kdo ve...>
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #66 - 15.09.2004 at 11:07:47
 
Miska wrote on 15.09.2004 at 10:21:39:
Ja, vida… tudi trpinčena zlorabljena deklica je odgovorna za svoje dejanje… poskusa samomora… samomora samega…



Tega jaz ne morem sprejet.
Kot da s tem izničimo vlogo družine. Da je do tega prišlo, je moralo bit nekaj močno narobe. Kot mati bi se za tako dejanje otroka počutila "odgovorno". Očitno še nimam toliko razvite zavesti, da bi to lahko razumela  Undecided
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #67 - 15.09.2004 at 11:10:36
 
Madan Gopal Das wrote on 15.09.2004 at 10:22:52:
...zato Vede in svetniki pravjo, da nikol ne smem krivit drugih za svoje lastno trpljenje ker se s tem le odmikam od dejanske razresitve problemov, ker hocem "napake" odpravit pri drugih in ne pri sebi. itak tud ze vem, da se drugih ne da spreminjat, ampak da lahko spremenim le sebe.

Hari bol.


Kot sem rekla - nimam še toliko razvitega zavedanja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #68 - 15.09.2004 at 11:33:00
 
vida wrote on 15.09.2004 at 11:07:47:
Tega jaz ne morem sprejet.
Kot da s tem izničimo vlogo družine. Da je do tega prišlo, je moralo bit nekaj močno narobe. Kot mati bi se za tako dejanje otroka počutila "odgovorno". Očitno še nimam toliko razvite zavesti, da bi to lahko razumela  Undecided

probi vidt tko, da je zivo bitje (spiritualno po naravi), ki ma zdej to materialno telo zlorabljenega/depresivnega otroka s katerim se zdej trenutno zmotno-poistoveca v prejsnih lajfih delalo neki tazga, da se mu zdej to v tem lajfu skozi trpljenje poravnava in pri tem so mu instrumenti tudi "slaba druzina", ki pa majo tud take prejsne aktivnosti (karmo), da majo zdej tazga otroka itd. in trpijo z njim.

krog karme, samsare, ponovnih rojstev, smrti in trpljenja je zacaran krog, ki ga ni lahko presekat, pa vendar ga mormo ce nocmo vec trpet pa v katerikoli materialni vlogi smo se ze znajdl (otrok, stars, itd.).

trpljenje povzroca neznanje. vzrok neznanja pa je nasa nenaklonjenost Bogu, ki je izvor vsega znanja. ce nekdo hoce razvit oz. ocistit svojo zavest, da bo popolnoma pomirjen in tudi popolnoma zadovoljen bo mogu te stvari upostevat.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #69 - 15.09.2004 at 12:07:40
 
Madan Gopal Das wrote on 15.09.2004 at 11:33:00:
probi vidt tko, da je zivo bitje (spiritualno po naravi), ki ma zdej to materialno telo zlorabljenega/depresivnega otroka s katerim se zdej trenutno zmotno-poistoveca v prejsnih lajfih delalo neki tazga, da se mu zdej to v tem lajfu skozi trpljenje poravnava in pri tem so mu instrumenti tudi "slaba druzina", ki pa majo tud take prejsne aktivnosti (karmo), da majo zdej tazga otroka itd. in trpijo z njim.


saj probam videt in tud lahko uspem, a le dokler se to ne dogaja meni ...  Undecided
Svojih problemov pa na ta način ne morem reševat, vsaj za zdaj še ne, imam še nekaj stvari za postorit.
Ja, očitno kroga karme še nisem presekala, blagor vam ki ste ga že.
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #70 - 15.09.2004 at 12:45:16
 
vida wrote on 15.09.2004 at 12:07:40:
saj probam videt in tud lahko uspem, a le dokler se to ne dogaja meni ...  Undecided
Svojih problemov pa na ta način ne morem reševat, vsaj za zdaj še ne, imam še nekaj stvari za postorit.
Ja, očitno kroga karme še nisem presekala, blagor vam ki ste ga že.


Vida, ne jemlji preveč zares. Vedeti, kaj je prav, še ne pomeni, da tako tudi delamo.
Med vedeti in delati tako, je pot, ki jo malokdo zmore.
Grin Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #71 - 15.09.2004 at 12:48:26
 
vida wrote on 15.09.2004 at 12:07:40:
saj probam videt in tud lahko uspem, a le dokler se to ne dogaja meni ...  Undecided

zato ker teoreticno znanje se ni dovolj... potrebno je imet realizacijo, ta pa pride iz pravilne prakse.

Quote:
Svojih problemov pa na ta način ne morem reševat, vsaj za zdaj še ne, imam še nekaj stvari za postorit.

npr. kaj je se za postorit "prej"?

Quote:
Ja, očitno kroga karme še nisem presekala, blagor vam ki ste ga že.

kot sem reku... ta zacaran krog trpljenja se ne da presekat brez da odstranmo vzrok, ki je neznanje. neznanje pa je posledica nenaklonjenosti Bogu, ki je izvor vsega znanja. tist ki ga noce odstrant ga pac noce... ampak moznost pa ima vsak, na to se ne more noben izgovarjat ali krivit kogarkoli drugega.

ampak to je najbrz zato, ker dokler ne trpimo se dovolj se nam ne zdi vredno it k dohtarju... al pa hodmo k napacnim oz. kvazi-dohtarjem k velik obljubljajo, nardijo pa bl mal, problemi pa so se zmeri tam kjer so bli.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #72 - 15.09.2004 at 13:46:38
 
Miska wrote on 15.09.2004 at 09:43:51:
Hmm... dr. Marušič... in kakšno je to stališče dr. Marušiča, exo? Ali da vprašam drugače: kaj je tisto, kar te je pri stališču dr. Marušiča pritegnilo?


Oprosti, exo… ampak tako, kot je vsakdo izmed nas odgovoren za svoja dejanja, je za svoja dejanja odgovoren tudi samomorilec… tudi za poskus samomora… uspešen ali neuspešen… Lahko sicer debatiramo o tem, ali bi družba lahko naredila kaj več, da bi poskus samomora poskusila preprečiti… lahko debatiramo o tem, ali bi lahko vsakdo izmed nas, posameznikov lahko naredil kaj več, da bi se poskus samomora preprečil… ampak odgovornost za samo dejanje pač pripada vsakemu posamezniku… tudi samomorilcu…


Ja, saj pač ima vsak svoje mnenje, ki je lahko pro ali contra.

Priznani slovenski psihiater in psiholog, ki je deloval ali še deluje v Angliji, Dr. Marušič jemlje samomor kot naravni proces umiranja, ne moralizira, ne  tabuizira, ne banalizira in ne obsoja, ampak jemlje samomor kot samomor, smrt v drugačni obliki - to jemlje kot nekaj samoumevnega, npr. kot posledica genetike in okolja, s čimer pa po moje zelo razbremeni krivde ljudi, ki so nagnjeni k samomoru,  če ni a priori obsodilen do njih, kar pomeni zame neke vrste sočustvovanje, razumevanje, empatija - s tem pa jih lahko zelo dvigne, tak pristop ima pozitiven učinek na duševne bolnike....

Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #73 - 15.09.2004 at 14:49:42
 
Madan Gopal Das wrote on 15.09.2004 at 12:48:26:
kot sem reku... ta zacaran krog trpljenja se ne da presekat brez da odstranmo vzrok, ki je neznanje. neznanje pa je posledica nenaklonjenosti Bogu, ki je izvor vsega znanja. tist ki ga noce odstrant ga pac noce... ampak moznost pa ima vsak, na to se ne more noben izgovarjat ali krivit kogarkoli drugega.



ja, k temu nas žene že sama narava, k spoznanju samega sebe ... res pa je, da se potreba po spremembi zbudi šele ob doživljanju stiske.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #74 - 15.09.2004 at 14:56:12
 
vida wrote on 15.09.2004 at 14:49:42:
ja, k temu nas žene že sama narava, k spoznanju samega sebe ... res pa je, da se potreba po spremembi zbudi šele ob doživljanju stiske.

dozivljanje stiske je negativni stimulant da se nekdo spravi na pot samospoznavanja. obstaja pa tudi pozitivni stimulant, ko/ce pridemo v kontakt z realizirano osebo se v nas naravno prebudi zelja, da bi dosegli/spoznali to kar je on. z njegovo pomocjo lahko to tud dosezemo.

potrebno je tko pravilno vodstvo kot tudi nas iskren trud/sodelovanje.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 ... 9