Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 9
(Read 27166 times)
exodus
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #45 - 12.09.2004 at 19:26:07
 
Mae wrote on 12.09.2004 at 19:15:21:
Mislim, da vse kar ta oseba naredi pred tem, se lahko imenuje klic po pomoči. Ko se enkrat odloči in nadse dvigne roko, ne gre več za klic. To je sebično dejanje v smislu kvalifikacije odločitve kot njemu lastne. Tudi jaz ga s tem ne obsojam, ker če bi beseda sebično pomenila obsojanje, potem bi to pomenilo, da sem nanj jezna ipd. Je pa ravno zaradi svoje sebičnosti to tudi do drugih neodgovorno ravnanje. Lahko pa tudi, kot praviš, pripišemo poleg natalitete tudi te zasluge, družbi.

Ideja je lahko zelo kompleksna, ampak at the end of the day, ko se misel zreducira na odločitev je tisti posameznik sam s seboj, svojim strahom in svojim egom... V tistem trenutku bi tudi odločitev za življenje bila zelo sebična. V tem smislu govorim o sebičnosti, ki jo na tem mestu pozdravljam. Sebičnost je egu inherentna.

Če vzememo, da je duša nesmrtna, pa si si z ubojem fizičnega telesa še mal bl zapacal karmo in boš v naslednjih inkarnacijah postavljen pred isto dilemo, vse dokler ne izbereš pravilne poti t.j. preseganja malodušnosti in odločitve za radost.

Its about everyday decision making ...  Smiley


Ko ti gre kaka kolčka v glavi, kar pa sploh ni pogoj, je težko presojati, da gre za sebično dejanje. Skoraj vsak, ki naredi samomor, pa je duševno bolan - to pomeni,  da ne moremo obsojati človeka v nobenem primeru, saj si ni kriv, da ima bolezen, ki se vleče že morebiti več let in je izgubil bitko.

Primer:

Nekdo nekomu očita, da si je sam kriv, ker se je okužil z virusom gripe. Tukaj gre za telesno bolezen, ki se kaže v simptomatiki npr. kihanja, kašljanja, visoke vročine... Samomor pa je večini primerov odraz duševne bolezni, ki pa lahko v ekstremnih okoliščinah rezultira v samomoru, podobno kot AIDS pri telesnih boleznih - ampak oboje je bolezen.  Ko je nekdo duševno zdrav, šele takrat lahko prevzame odgovornost za svoja dejanja, prej pa ne, če je bil tako ali drugače odsoten ali odšteven.

Rose, imaš več vidikov, kako lahko gledaš na samomor, to je pač tvoj. Jaz pa sem usmerjen bolj k stališču dr. Marušiča...


Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #46 - 12.09.2004 at 19:33:21
 
Se strinjam s tem da je to:
Quote:
Samomor je zelo sebično dejanje, ker drugega kot to sploh ne more bit.
..posebej če je v igri še družina ki ostane sama, sorodniki, in vsi ostali v takšnih ali drugačnih povezavah z storilcem.  
..in s tem ne reši nobenih problemov.  
Če pa še pogledamo iz smeri karma ipd., pa si je še večji kup gnoja nastavil tam nekje na pot..
Ki ga čaka, ki jo bo enkrat moral prehodit....

Samomor ni rešitev.


Če v štiričlanski družini ostane mož brez dela, težka situacija, in naredi samomor, to ni zame nobena bolezen ki bi ga grizla in grizla, ampak težka situacija ki ga je zlomila.
In s tem ni rešil nobenega problema, ne, še povečal jih je, družina je zdaj še na slabšem.
..egoistični pobeg
(En tak, enostranski pogled brez vpogleda.)

Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #47 - 12.09.2004 at 19:47:23
 
japka wrote on 12.09.2004 at 19:33:21:
Se strinjam s tem da je to
..posebej če je v igri še družina ki ostane sama, sorodniki, in vsi ostali v takšnih ali drugačnih povezavah z storilcem.  
..in s tem ne reši nobenih problemov.  
Če pa še pogledamo iz smeri karma ipd., pa si je še večji kup gnoja nastavil tam nekje na pot..
Ki ga čaka, ki jo bo enkrat moral prehodit....

Samomor ni rešitev.


Jasno, da samomor ni rešitev. Pač te pobere duševna ali telesna bolezen...  Ključno je to, da gre za bolezen. Torej človek se dejasnko ni sam ubil, ampak ga je ubila bolezen.

Tisto o karmi pa je brezveze sploh diskutirati, ker je to verski vidik gledanja na samomor in ne znanstveni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #48 - 12.09.2004 at 19:55:55
 
exodus wrote on 12.09.2004 at 19:47:23:
Tisto o karmi pa je brezveze sploh diskutirati, ker je to verski vidik gledanja na samomor in ne znanstveni.
..začeli smo, pač, si začel, iz verskega vidika, mar ne?

"Ali je samomor smrtni greh?"




..
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #49 - 12.09.2004 at 19:59:32
 
exodus wrote on 12.09.2004 at 19:26:07:
Rose, imaš več vidikov, kako lahko gledaš na samomor, to je pač tvoj. Jaz pa sem usmerjen bolj k stališču dr. Marušiča...


Sej je cool. Sej jst tut sam razmišljam. V bistvu, če je definicija zdravja psihofizično blagostanje, potem je nekdo, ki je v fazi, da bo storil samomor, definitvno duševno bolan. In, če si bolan, torej nisi v popolnem psihofizičnem blagostanju, torej se ne odločaš racionalno in ravnozaraditega ne moreš nositi odgovornosti za svoja dejanja. A to tko praviš? Ok, do tuki razumem. Če si mladoleten, pa še tolk bolš. Pa, če si pod vplivom substanc in drugih demonov pa koga ubiješ, v nobenem od teh primerov nisi prišteven, si torej neodgovoren. Ne vem no. Se mi zdi, da je vsak odgovoren za svoje življenje preventivno. Na točki nezadovoljstva je treba neki ukrent t.j. poiskat zunanjo pomoč, če ne gre drugače.  Pa nihče ni vedno v popolnem psihofizičnem blagostanju. Zato pa skoz tja rinemo. Sej ne rečem, verjetn premal poznam, verjetn govoriš prav o klinično diagnosticiranih duševnih boleznih. Ja, v tem primeru bi rekla, da greha ni. Pa tut ne vem, če je vsakemu, ki stori samomor klinično diagnosticirana duševna bolezen. Jst sem bl te imela v mislih.

Po tvoje torej se odločitve bolanega za evtanazijo ne bi smelo upoštevati, ker je neprišteven. Sama sem do tega neopredeljena, ravnozato, ker je tolk možnih perspektiv.

Lp.  Smiley
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #50 - 12.09.2004 at 20:24:44
 
Mae wrote on 12.09.2004 at 19:59:32:
Sej je cool. Sej jst tut sam razmišljam. V bistvu, če je definicija zdravja psihofizično blagostanje, potem je nekdo, ki je v fazi, da bo storil samomor, definitvno duševno bolan. In, če si bolan, torej nisi v popolnem psihofizičnem blagostanju, torej se ne odločaš racionalno in ravnozaraditega ne moreš nositi odgovornosti za svoja dejanja. A to tko praviš? Ok, do tuki razumem. Če si mladoleten, pa še tolk bolš. Pa, če si pod vplivom substanc in drugih demonov pa koga ubiješ, v nobenem od teh primerov nisi prišteven, si torej neodgovoren. Ne vem no. Se mi zdi, da je vsak odgovoren za svoje življenje preventivno. Na točki nezadovoljstva je treba neki ukrent t.j. poiskat zunanjo pomoč, če ne gre drugače.  Pa nihče ni vedno v popolnem psihofizičnem blagostanju. Zato pa skoz tja rinemo. Sej ne rečem, verjetn premal poznam, verjetn govoriš prav o klinično diagnosticiranih duševnih boleznih. Ja, v tem primeru bi rekla, da greha ni. Pa tut ne vem, če je vsakemu, ki stori samomor klinično diagnosticirana duševna bolezen. Jst sem bl te imela v mislih.

Po tvoje torej se odločitve bolanega za evtanazijo ne bi smelo upoštevati, ker je neprišteven. Sama sem do tega neopredeljena, ravnozato, ker je tolk možnih perspektiv.

Lp.  Smiley


Saj si me prav razumela. Mi zdaj tu vse racionalno predalčkamo in razčlenjujemo, morda tudi obsojamo, ne da bi se dajansko kateri od nas znašel v situaciji samomorilca, da bi bil suicidalen - torej brez izkustev nekaj razumarsko premlevamo - kaj če čebula ne bi če imela, bula bi bila, pa da je to dobro pa to ni, pa odgovornost dol ali gor..... Ko pa bi se sami znašli v njegovi koži, pa bi po moje čisto drugače razmišljali, npr. po "samomorilsko",pač tako kot je značilno recimo za različna duševna stanja, ki pa niti eno ne deluje na racionalni ravni, s katero kooperirami sedaj mi, ki smo več ali manj psihično zdravi....

Ko nekateri bluzijo o neki veri in "karmičnih dolgovih" pa mi gre naravnost na bruhanje. Včasih so v RKC pokopavali samomorilce izven posvečenega ozemlja, da so mu še po smrti delalo krivico z diskriminatornim vedenjem, no predvsem njegovim svojcem, ki so ostali živi.

Da se nekdo odloči za tako radikalno potezo, kot je samomor, bi lahko našli tisoč in en razlog, zakaj je to storil... (nikomur ne vidimo v glavo, kaj se dejansko z njim dogaja). Meni se samo smilijo in sočustvujem s samomorilci, ker pač niso našli kotička zase tukaj pod soncem, pa so morali predčasno oditi....

Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #51 - 12.09.2004 at 20:49:58
 
Verski ipd. vidik ti gre na bruhanje? A nisi tako sploh odprl topica, če je greh?     Ali je samomor smrtni greh?    
No, anyway...    nima veze  Grin Wink

exodus wrote on 12.09.2004 at 20:24:44:
Mi zdaj tu vse racionalno predalčkamo in razčlenjujemo, morda tudi obsojamo, ne da bi se dajansko kateri od nas znašel v situaciji samomorilca, da bi bil suicidalen - torej brez izkustev nekaj razumarsko premlevamo- kaj če čebula ne bi če imela, bula bi bila, pa da je to dobro pa to ni, pa odgovornost dol ali gor..... Ko pa bi se sami znašli v njegovi koži, pa bi po moje čisto drugače razmišljali
Govori zase..
Imam izkušnjo. In ravno to, kaj bom s tem naredil v prvi vrsti njim, ki bodo ostali, je imelo večjo težo kot tista "bad situacija", takrat se je zdela nerešljiva, danes bi se me komaj dotaknila, to kaj bom naredil njim, to je prevagalo.
Očitno že "mali" nisem bil dovolj egiča.  Pa ne vem če sem ravno neki jaki psihični bolnik, bila je situacija.

..anyway    ..nima veze
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #52 - 12.09.2004 at 20:56:21
 
japka wrote on 12.09.2004 at 20:49:58:
..anyway    ..nima veze


Ma vezo.  Kiss

Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #53 - 12.09.2004 at 23:06:04
 
exodus wrote on 12.09.2004 at 20:24:44:
ne da bi se dajansko kateri od nas znašel v situaciji samomorilca, da bi bil suicidalen - torej brez izkustev nekaj razumarsko premlevamo



Mene je tudi tole zelo zbodlo. Jaz verjamem, da večina nas že ima neko izkušnjo v tem smislu, pa tudi če gre zgolj za tisto pubertetniško fantazijo "kaj pa če me ne bi več bilo" ali pa za kaj bolj resnega.
Jaz mislim, da je že to dobra osnova za razmišljanje...in kot je 2227 napisal....tudi mene bi v neki res brezizhodni situaciji najbrž ohranjala pri življenju ravno odgovornost do mojih bližnjih, do ljudi, ki me imajo radi, ki bi trpeli.

Jaz načeloma ne obsojam samomorilcev...morda pa se mi je to vendarle zgodilo enkrat ali dvakrat, ko so za seboj pustili majhne otroke... Takrat sem se v bistvu resno spraševala- je to odsotnost starševske ljubezni ali jim je neka huda situacija tako zameglila razum, da so pozabili nanjo...
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #54 - 13.09.2004 at 08:48:01
 
japka wrote on 12.09.2004 at 19:33:21:
Samomor ni rešitev.





Samomor je trajna rešitev začasnih problemov.


(če je samomor smrtni greh je dobro vprašanje, vsekakor pa je zadnja stvar, katero pred smrtjo storimo)

uživajte!
Back to top
« Last Edit: 13.09.2004 at 11:41:41 by t »  

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #55 - 13.09.2004 at 15:37:47
 
Lilith wrote on 12.09.2004 at 23:06:04:
Mene je tudi tole zelo zbodlo. Jaz verjamem, da večina nas že ima neko izkušnjo v tem smislu, pa tudi če gre zgolj za tisto pubertetniško fantazijo "kaj pa če me ne bi več bilo" ali pa za kaj bolj resnega.
Jaz mislim, da je že to dobra osnova za razmišljanje...in kot je 2227 napisal....tudi mene bi v neki res brezizhodni situaciji najbrž ohranjala pri življenju ravno odgovornost do mojih bližnjih, do ljudi, ki me imajo radi, ki bi trpeli.

Jaz načeloma ne obsojam samomorilcev...morda pa se mi je to vendarle zgodilo enkrat ali dvakrat, ko so za seboj pustili majhne otroke... Takrat sem se v bistvu resno spraševala- je to odsotnost starševske ljubezni ali jim je neka huda situacija tako zameglila razum, da so pozabili nanjo...


2227 in Lilith! Pazita, se strinjam, da druga stvar, če racimo družinski oče, ki preskrbuje celotno družino zapufan v dolgovih do vratu in ne vidi izhoda, zato se ubije, ne da bi prej pomislil, da bo se recimo dolg sedaj prenesel na njegove svojce. V tem primeru je to oblika sebičnosti, vsekakor.

Ampak takile samomori so bolj samomori iz efekta, iz obupa, torej ne da bi ti ljudje sploh bolehali za kakršnokoli duševno boleznijo in so duševno zdravi, ampak so to storili iz obupa, če so recimo zakockali premoženje. Druga stvar je, če ima tak človek familijo, in ker več ne vidi izhoda iz svojih zagat, pa si seveda poišče stroovno pomoč, gre npr. k psihiatru, pa še ravno tako naredi samomor - potem to ni eno in isto. Ampak tudi to, da si ne poiščeš pomoči je lahko del duševne bolezni, npr. če gre za socialno fobijo, da te je še iz hiše strah iti.

Tak bom rekel, da v splošnem samomorilec ni za nič kriv in ne odgovoren, najdejo se pa seveda primeri, kjer to ravno ne bo držalo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #56 - 13.09.2004 at 17:43:12
 
exodus wrote on 13.09.2004 at 15:37:47:
2227 in Lilith! Pazita, se strinjam, da druga stvar, če racimo družinski oče, ki preskrbuje celotno družino zapufan v dolgovih do vratu in ne vidi izhoda, zato se ubije, ne da bi prej pomislil, da bo se recimo dolg sedaj prenesel na njegove svojce. V tem primeru je to oblika sebičnosti, vsekakor.


Tak bom rekel, da v splošnem samomorilec ni za nič kriv in ne odgovoren, najdejo se pa seveda primeri, kjer to ravno ne bo držalo.


Poglej, exo, kako si samemu sebi v paradoks prišel -  kaj pa če je ravno ta družinski oče, ki se je zapufal, v tistem hipu v tako močni krizi , da ni sposoben več razmisleka...in je torej- kakor ti temu praviš- tisti hip duševno bolan....
Kaj je potem to- sebičnost ali bolezen?


Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #57 - 15.09.2004 at 09:43:51
 
exodus wrote on 12.09.2004 at 19:26:07:
Jaz pa sem usmerjen bolj k stališču dr. Marušiča...

Hmm... dr. Marušič... in kakšno je to stališče dr. Marušiča, exo? Ali da vprašam drugače: kaj je tisto, kar te je pri stališču dr. Marušiča pritegnilo?


exodus wrote on 13.09.2004 at 15:37:47:
Tak bom rekel, da v splošnem samomorilec ni za nič kriv in ne odgovoren, najdejo se pa seveda primeri, kjer to ravno ne bo držalo.

Oprosti, exo… ampak tako, kot je vsakdo izmed nas odgovoren za svoja dejanja, je za svoja dejanja odgovoren tudi samomorilec… tudi za poskus samomora… uspešen ali neuspešen… Lahko sicer debatiramo o tem, ali bi družba lahko naredila kaj več, da bi poskus samomora poskusila preprečiti… lahko debatiramo o tem, ali bi lahko vsakdo izmed nas, posameznikov lahko naredil kaj več, da bi se poskus samomora preprečil… ampak odgovornost za samo dejanje pač pripada vsakemu posamezniku… tudi samomorilcu…



Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #58 - 15.09.2004 at 10:05:55
 
Miska wrote on 15.09.2004 at 09:43:51:
Oprosti, exo… ampak tako, kot je vsakdo izmed nas odgovoren za svoja dejanja, je za svoja dejanja odgovoren tudi samomorilec… tudi za poskus samomora… uspešen ali neuspešen…



vsakdo  ??? ... a otrok (mladostnik) je tud  ???
na primer trpinčena zlorabljena deklica, ki ne vidi več izhoda v življenju in naredi samomor  ???

Back to top
 
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #59 - 15.09.2004 at 10:09:05
 
kaj pa vem. greh? ne. človek se vendar samodejno odloči zaključit svoj lajf, na svoj način. zakaj bi bil potem sa-mo-mo-r- greh?
kar človek stori sebi s tem, da se ubije, konča svoje življenje na način, ki si ga izbere ni noben greh. zakaj le. saj se sam tko odloči.
mal me je zbodlo pisanje nekaterih. kdo vendar smo, da bi lahko si drznili nekoga obsojat, ki je naredil samomor.
druga stvar pa je, da marsikateri samomorilec ne ve, da s tem ne konča svoje poti. žal ne. kalvarija se vleče še v onostranstvo-žal. kaj pol? končati zemeljsko bivanje, začeti isto kavarijo v nadzemeljskem breztelesnem lajfu.
je že bolj potem živ biti in trpeti, sej se tudi v trpljenju najde ena odrešitev. ja in ta beseda odrešitev je ravno to, kar samomorilec misli, da pride.
pa ne. tu je pa haklc.
lp

ps: sama osebno ne bi nikoli naredila samomora, pa če je še huje.
Angelina
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 9