Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 9
(Read 27137 times)
aryan
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #30 - 09.12.2003 at 13:47:43
 
Devi wrote on 09.12.2003 at 13:42:28:
Ker ravno na tem topiku razlagaš tolko o bogu, me zanima... kaj hočeš povedat, da bog je, človeka v stiski pa ni ?

Bog vedno je. "clovek" je individualna dusa, ki se je trenutno zarad svojih napacnih prejsnih aktivnosti znasla v cloveskem telesu in se z njim zmotno poistovetla. vzrok trpljenja/stiske tko za "cloveka" ali katerokoli drugo kakorkoli materialno pogojeno individualno duso je vedno v direktni nenaklonjenosti Bogu. le "clovek" ima to predispozicijo in moznost, da se lahko osvobodi pogojenosti ko odpravi njen vzrok. tak "clovek" pa lahko pomaga tudi drugim globje-pogojenim dusam z dejanjem, ki sem ti ga prej napisu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #31 - 09.12.2003 at 14:02:37
 
Quote:
najboljs je ce lahko s svojim lepim zgledom inspiriramo tudi ostale naj Mu bojo raje naklonjeni, za njihovo vecno dobrobit. ce smo naklonjeni Bogu potem vidmo ta svet in njihove prebivalce v ciz drgacni luci kot ce gledamo z ocmi pozelenja, zavisti in neiskrenosti.

sori, sem spregledala tole... v tvojem jeziku (si mislim), da tole opisuje odgovornost, ljubezen in sočutje...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #32 - 09.12.2003 at 14:47:12
 
Devi wrote on 09.12.2003 at 13:22:17:
ne krivi, odgovornost je naša...
..


Ja, odgovornost bo prava beseda, ki sem jo iskala.

Razlogi - s tem nisem mislila okolice, pač pa osebne razloge za odločitve.
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #33 - 09.12.2003 at 14:55:58
 
Quote:
Sprašujem ali je nekdo, ki sam sebe ubije-ali se tako odloča, sploh sposoben samostojno odločat.

Ali niso po tej logiki tudi takšne pretepene punce potrebne večje pozornosti, al kaj podobnega...


Nimam pojma, ali je nekdo, ki sam sebe ubije, sposoben samostojno odločat. Kdo lahko to presodi? Psihiatri, morda?

Pretepene punce so potrebne in vredne večje pozornosti in jo v določenih službah tudi dobijo (varna hiša, na primer). Ampak kljub povečani strokovni pozornosti in kljub ljubezni ljudi, ki jo imajo iskreno radi in kljub možnostim, ki so na voljo se mora sama odločiti  o svoji prihodnosti.

Obstajajo ekstremni primeri skrajnega nasilja (umori), ko to ni možno. So pa tudi primeri, ko so možnosti bile in so bile sprejemljive in izvedljive, pa se ženska za to ni odločila, ker odločitev v njej iz kakršnih koli razlogov še ni dozorela.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #34 - 10.12.2003 at 09:48:19
 
Quote:
Bog vedno je. "clovek" je individualna dusa, ki se je trenutno zarad svojih napacnih prejsnih aktivnosti znasla v cloveskem telesu in se z njim zmotno poistovetla. vzrok trpljenja/stiske tko za "cloveka" ali katerokoli drugo kakorkoli materialno pogojeno individualno duso je vedno v direktni nenaklonjenosti Bogu. le "clovek" ima to predispozicijo in moznost, da se lahko osvobodi pogojenosti ko odpravi njen vzrok. tak "clovek" pa lahko pomaga tudi drugim globje-pogojenim dusam z dejanjem, ki sem ti ga prej napisu.


Zate Bog je, za druge pa pač ni, ali pa si ga predstavljajo v drugačni obliki. Lahko ti 1000x ponoviš, da Bog eksistira, ateist pa bo to 1000x zanikal. Drugič, Bog je Ljubezen, ne pa krvoločni krvnik, sodnik, ki stoji na tronu in samo čaka, da bo kaznoval svoje neposlušne podanike, ter hlastal za vsako našo storjeno napako. To ni res, to je tvoja lastna predstava (vizualizacija) Boga, ti ga gledaš s človeškimi očmi, tako si ga ti predstavljaš, nekdo drugače, ne moreš pa trditi, da Bog nekaj je, če še ga sam ne poznaš, če je tebi tudi tujec - uganka.

Sorry, ampak za moje pojme vse preveč mistificiraš celotno stvar, se zapletaš, delaš vozlje, bolj kot je vse skupaj potrebno, gledaš na stvar vse iz svojega religioznega koordinatnega sistema, ki je zakoličen, fiksen, zato si še tako prepičan v svojo nezmotljivost, pozabljaš pa, da smo vsi ljudje nepopolni, torej se vsi motimo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #35 - 10.12.2003 at 10:20:11
 
Quote:
Sprašujem ali je nekdo, ki sam sebe ubije-ali se tako odloča, sploh sposoben samostojno odločat.



Seveda se samostojno odloči; tudi če se odločamo na podlagi različnih vplivov iz okolja, je naša končna odločitev še zmeraj samostojna, saj jo mi sprejmemo. Ampak čutim, da s tem vprašanjem pravzaprav razmišljaš o tem, ali je ta odločitev najbolj optimalna za posameznika, ali ni morda storjena v afektu, pa je potem prepozno premisliti si. Najbrž bi marsikdo ravnal drugače, če bi razmišljal o svoji situaciji distancirano. Subjektivne odločitve so pač pogosto prenagljene.

Mene osebno pa najbolj prizadane t.i. samomor kot nesrečen slučaj - ko je posameznik v osnovi želel le opozoriti na svojo stisko, pa se mu je ponesrečilo in je dejansko šel do konca. Saj je v teh klicih na pomoč v ozadju ogromno volje do življenja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #36 - 10.12.2003 at 10:25:03
 
exorcist wrote on 10.12.2003 at 09:48:19:
Zate Bog je, za druge pa pač ni, ali pa si ga predstavljajo v drugačni obliki.

se strinjam, da ljudje marsikaj verjamemo ali zanikamo. ampak kot sem ti ze prej povedu, ne glede na nasa osebna verjetja, Bog, Absolutna, Vrhovna osebnost vecno obstaja. le tisti, ki se mu brezpogojno preda ga lahko spozna.

Quote:
Lahko ti 1000x ponoviš, da Bog eksistira, ateist pa bo to 1000x zanikal.

tud s tem se strinjam. ampak ne glede na nasa argumentiranja, dokazovanja en drugemu itd. Bog se vedno vecno obstaja. nas cel obstoj in s tem delovanje in tudi argumentiranje je vecno odvisno od Njega.

Quote:
Drugič, Bog je Ljubezen, ne pa krvoločni krvnik, sodnik, ki stoji na tronu in samo čaka, da bo kaznoval svoje neposlušne podanike, ter hlastal za vsako našo storjeno napako.

Bog je ljubezen ja. zato je nam, individualnim dusam (svojim otrokom) dal svobodno voljo, brez katere ljubezni ne more bit (ljubezen ne pozna prisile). ce obstaja svobodna volja morta bit tud vsaj dve moznosti, drgac nima smisla. individualne duse se lahko odlocamo o naklonjenosti ali nenaklonjenosti Bogu. v obeh primerih smo od Njega odvisni, le da v prvem primeru smo stalno pomirjeni in izpolnjeni v drugem pa stalno vznemirjeni in neizpoljeni. ta "kazen" za nenaklonjene duse je iz drugega vidika milost/ljubezen od Boga, nekaj podobnega kot Mamino kreganje porednih otrok (za njihovo dobrobit), ceprav v sebi jih ima se vedno rada.

Quote:
To ni res, to je tvoja lastna predstava (vizualizacija) Boga, ti ga gledaš s človeškimi očmi, tako si ga ti predstavljaš, nekdo drugače, ne moreš pa trditi, da Bog nekaj je, če še ga sam ne poznaš, če je tebi tudi tujec - uganka.

jaz sprejemam vizualizacijo in opise Boga kot ga opisujejo vedski spisi in realizirani svetniki na celu s Sri Chaitanya Mahaprabhu-jem. v skladu s tem pisem tisto kar pisem. kolk pa sem jaz sam spoznal Boga pa je ze drugo vprasanje. ampak ne glede na to, lahko tako kot ti po mili volji trdim tisto kar trdim na podlagi svojih lastnih izkusenj in iz virov, ki sem ti jih zgori podal.

ti oz. ostali ljudje lahko poslusajo in sledijo navodilom od kogarkoli, ker imajo svobodno voljo.  

Quote:
Sorry, ampak za moje pojme vse preveč mistificiraš celotno stvar, se zapletaš, delaš vozlje, bolj kot je vse skupaj potrebno, gledaš na stvar vse iz svojega religioznega koordinatnega sistema, ki je zakoličen, fiksen, zato si še tako prepičan v svojo nezmotljivost,

do svojega mnenja imas seveda pravico.

Quote:
pozabljaš pa, da smo vsi ljudje nepopolni, torej se vsi motimo.

se strinjam da smo ljudje (torej s cloveskim telesom pogojene individualne duse) zmotljivi. vsaka pogojena individualna dusa je v iluziji, eni bolj drugi manj. Bog sam pa ni nikoli pod vplivom iluzije (ker je njen gospodar). ce se ljudje lahko brezpogojno predamo Bogu, smo tudi mi lahko nezmotljivi, popolni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #37 - 10.12.2003 at 10:32:23
 
Lilith wrote on 10.12.2003 at 10:20:11:
ko je posameznik v osnovi želel le opozoriti na svojo stisko, pa se mu je ponesrečilo in je dejansko šel do konca. Saj je v teh klicih na pomoč v ozadju ogromno volje do življenja.

V bistvu je za razumet tud to, zakaj ljudje za pomoč ne prosijo naravnost, jasno in glasno. Če gre za občutek, da jih je življenje izdalo, pa tud najbližji jih ljudje v njem, je težko prosit za nekej, kar bi moralo človeku že po naravi pripadat, ljubezen, naklonjenost, podpora. Pa ne od nekih tujcev, klici na pomoč so ponavadi namenjeni ravno ljudem, ki so posredno ali neposredno (se zdi) privedli do te odločitve...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #38 - 11.09.2004 at 15:42:43
 
Jaz bi danes še iz enega drugega vidika pogledala na samomor.
In sicer iz vidika "zdravega egoizma" versus sebičnosti... ker si sama tukaj ne znam prav odgovoriti.

Če se postavim v položaj nekoga, ki si želi vzeti življenje .... koliko je to dejanje odgovorno ali neodgovorno:
- do ljudi, ki me imajo radi
- do ljudi ali živali, ki so od mene eksistenčno odvisni

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #39 - 12.09.2004 at 12:02:57
 
Lilith wrote on 11.09.2004 at 15:42:43:
Jaz bi danes še iz enega drugega vidika pogledala na samomor.
In sicer iz vidika "zdravega egoizma" versus sebičnosti... ker si sama tukaj ne znam prav odgovoriti.

Če se postavim v položaj nekoga, ki si želi vzeti življenje .... koliko je to dejanje odgovorno ali neodgovorno:
- do ljudi, ki me imajo radi
- do ljudi ali živali, ki so od mene eksistenčno odvisni


Samomor je zelo sebično dejanje, ker drugega kot to sploh ne more bit. Če gre pa za zdrav ali nezdrav egoizem je pa tut irelevantno. Odvisno od filozofskega koncepta. If you choose to believe: npr. dve duši sta se že pred inkarnacijo dogovorili, da bo ena drugi na ta način omogočila izkušnjo izgube, saj tukaj izkušamo: then its not really that huge of an issue. Oz. je tako tudi nam lažje, torej se ne ubijemo še mi zarad krivde in žalosti. Če pa ne verjamemo v ta koncept je pa vprašanje odgovornosti na mestu, mogoče tudi naše odgovornosti do njega na poti, ki ga je do tega sploh privedla. In tukaj lahko krožimo v krivdnem dvojnem obratu.

Men se pa zdi zelo logično oziroma verjamem, da so različni ljudje prišli sem z različno željo po izkušanju različnih zadev. Zato smo vsi različni in zato nekoga drugega ne moreš spremenit. Lahko pa v razmerju z nekom doživljaš to nekaj kar te pri drugem moti kot preizkušanje lastnih meja torej izkušanje in premikanje tolerance proti vseobsegajočemu, limita gre proti nič. Nekateri hočejo biti narkomani in preizkušati meje svojega fizičnega. V tem smislu moramo vsakega občudovat, ker je izbral in hodi po svoji poti, čeprav je ta pot zmede in frustracije, kot se nam na prvi pogled zdi, vendar to je pač tvoja izbrana pot do istega cilja.  

Tega ne rečem v opravičilo, ampak zadnjič me je ravno to neki prešinilo ...
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #40 - 12.09.2004 at 17:09:59
 
Lilith wrote on 11.09.2004 at 15:42:43:
Če se postavim v položaj nekoga, ki si želi vzeti življenje .... koliko je to dejanje odgovorno ali neodgovorno:
- do ljudi, ki me imajo radi
- do ljudi ali živali, ki so od mene eksistenčno odvisni

Vsi se rodimo, vsi umremo. Med tem časom spletamo odnose, ki so vsi brez izjeme obsojeni na to, da se bodo prej ali slej končali, če ne prej, ko bomo umrli od starosti. Bolj kot za dolžino (nad katero nimamo vedno kontrole) smo odgovorni za kvaliteto nekega odnosa.
Po moje naše življenje nikoli ne bi smelo biti pogoj za srečo ali eksistenčni obstoj nekoga drugega, sploh, če ga imamo res radi in mu res želimo dobro. Zato je odgovorno poskrbet, da do tega ne pride.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
BlablaMen
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #41 - 12.09.2004 at 17:11:58
 
exorcist wrote on 05.12.2003 at 09:50:06:
Tukaj se mi poraja vprašanje, če je samomor greh? Po moje ni, kajti človek se dejansko ne ubije sam, ampak ponavadi podleže psihični bolezni (depresija, shizofrenija, nenadni pretres). Povzročitelj oziroma krivec samomora je bolezen. Balezen ga ubije, ne pa on sam. Namreč pri "zdravi pameti" se nihče ne fenta, torej bi samomorilcu kvečjemu lahko pripisali samomor zaradi neprištevnosti, ni pa obtoženca na zatožni klopi, da bi mu sodili, ker je preminil.

Bilo bi pa narobe svetovati potencialnemu samomorilcu, dati potuhu, naj se ubije, če je trpljenje zanj postalo nevzdržno. Torej ostanemo v pat poziciji, saj ne smemo obsoditi takšnega dejanja, niti tolerirati, podati legitimacijo - zeleno luč za samomor?



Grin Grin Grin Kaj si me nasmejal. Pa ti Exo, res verjameš vse to kar napišeš, daj, odkrito povej ali pač le pišeš zato, da pač nekaj pišeš ???
Samomor, pomeni, da si sam na sebe položil roko, se pravi, umoril samega sebe in to se ti sprašuješ če ni greh ???
Čudno  Roll Eyes
To kar pišeš, da je povzročitelj samomora bolezen si pihnal mimo in to zelo.
Se pravi, bolezen ga ubije, ne on sam, ja, sam potem mora počakat, da umre zarad bolezni, ne pa da dvigne roko nad sebe, se ti ne zdi, a ni to nekam skregano z logiko ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #42 - 12.09.2004 at 17:52:09
 
Mae wrote on 12.09.2004 at 12:02:57:
Samomor je zelo sebično dejanje, ker drugega kot to sploh ne more bit.



Nasprotno, samomor je obupan klic trpečega po pomoči, ki pa je sam in izoliran, ki pa te nujne pomoči ne dobi od nikogar, ker morda njegovi najbližji ali prijatelji, ali družba na sploh, niso sposobni empatije, da bi se vživeli v njegov navidezen brezizhodni položaj in bi ga dvigali, mu dajali čustveno oporo - sploh ne vejo, da trpi, ker nas je večina pač sebičnežev in egoistov in nam je za druge malo mar - še toliko bolj žalostno. Torej  "krivdo" za samomor bi morali pripisati družbi, ker mu ni bila pripravljena pomagati ali pa sploh ni videla v kakšni situaciji se tak človek nahaja, da bi mu nudili "prvo pomoč". Drugo je, če gre za samomor zaradi občutka krivde, npr. tako kot pri Judi Išakrijotu, ko izda Jezusa in kasneje to obžaluje - tam pa gre za osebno odgovornost, ker je Juda zavestno in preračunljivo pahnil sočloveka v smrt.

Pač vsi umremo, eni prej drugi pozneje, eni zaradi različnih fizičnih bolezni (npr. rak, infarkt) drugi zaradi psihičnih bolezni. Jaz si ne upam drzniti soditi samomorilca, ker ne vidim objektivne krivde na njem, kvečjemu ga obžalujem, ker vsaka obsodba bi dejansko pomenila to, da me okupira lasten "speči samomorilec" v sebi in ga raje obsodim, ker si ne upam priznati, da lahko sam končam  na poti samomorilca - tega nikoli ne vemo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #43 - 12.09.2004 at 18:03:54
 
Samomor je le oblika "psihičnega raka". Seveda se marsikateri izmaže, če ima telesni rak, večina pa jih podleže - tako pa je tudi pri samomoru, da marsikateri človek s suicidalnimi nagnjeni lepo vozi skozi življenje, drugi pa pač konča svoje življenje, ker ga "bolezen" razje od znotraj...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Ali je samomor smrtni greh?
Reply #44 - 12.09.2004 at 19:15:21
 
exodus wrote on 12.09.2004 at 17:52:09:
Nasprotno, samomor je obupan klic trpečega po pomoči.

Jaz si ne upam drzniti soditi samomorilca, ker ne vidim objektivne krivde na njem, kvečjemu ga obžalujem, ker vsaka obsodba bi dejansko pomenila to, da me okupira lasten "speči samomorilec".



Mislim, da vse kar ta oseba naredi pred tem, se lahko imenuje klic po pomoči. Ko se enkrat odloči in nadse dvigne roko, ne gre več za klic. To je sebično dejanje v smislu kvalifikacije odločitve kot njemu lastne. Tudi jaz ga s tem ne obsojam, ker če bi beseda sebično pomenila obsojanje, potem bi to pomenilo, da sem nanj jezna ipd. Je pa ravno zaradi svoje sebičnosti to tudi do drugih neodgovorno ravnanje. Lahko pa tudi, kot praviš, pripišemo poleg natalitete tudi te zasluge, družbi.

Ideja je lahko zelo kompleksna, ampak at the end of the day, ko se misel zreducira na odločitev je tisti posameznik sam s seboj, svojim strahom in svojim egom... V tistem trenutku bi tudi odločitev za življenje bila zelo sebična. V tem smislu govorim o sebičnosti, ki jo na tem mestu pozdravljam. Sebičnost je egu inherentna.

Če vzememo, da je duša nesmrtna, pa si si z ubojem fizičnega telesa še mal bl zapacal karmo in boš v naslednjih inkarnacijah postavljen pred isto dilemo, vse dokler ne izbereš pravilne poti t.j. preseganja malodušnosti in odločitve za radost.

Its about everyday decision making ...  Smiley
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 9