Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 8
(Read 40583 times)
aryan
Ex Member




Re: Verniki II.
Reply #30 - 28.05.2003 at 09:00:49
 
vida wrote on 28.05.2003 at 08:46:35:
lej aryan, sem že priznala da tega ne vem...in najbrž nikol ne bom vedla...

postopoma bos vse zvedla.

Quote:
verjamem pa da Bog je in zato mi je pomembno le to, kako lahko v tem življenju izpolnim Njegovo voljo...

ja pol se mors pa pozanimat kaksna je Njegova volja. to ti lahko pove le on, ali pa nekdo ki je zelo intimno povezan z njem.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Verniki II.
Reply #31 - 28.05.2003 at 09:06:39
 
Quote:
ja pol se mors pa pozanimat kaksna je Njegova volja.


prav to je moj namen  Wink
Pa lep dan želim
Vida
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Verniki II.
Reply #32 - 28.05.2003 at 09:18:24
 
vida wrote on 28.05.2003 at 09:06:39:
prav to je moj namen

a pa mas ze kskne ideje kako bos to dosegla?
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Verniki II.
Reply #33 - 28.05.2003 at 10:13:23
 
Ideje pridejo in grejo, odvisno od danega trenutka in situacije, v kateri sem.
In spet odvisno od odločitve v danem trenutku ...  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Verniki II.
Reply #34 - 28.05.2003 at 10:18:04
 
Ten-nej, ko novodobni človek išče gotovost, ki mu jo je včasih dajala vera, jo je prisiljen izbirat na podlagi presoje. Ampak zanimiv, da je prav niče, ki je zrelativiziral  gotovost obstoja boga, svaril: "To, kar je treba sprva dokazati, je  vredno bore malo." Tisto, kar izbereš na tržnici na podlagi presoje in svobodne izbire, je potrošno.

Zdej sem se nekak postavu v položaj, da odkrivam, kako se je sodobna krščanska teološka/filozofska misel odzvala na to svobodo izbire, na ateistično odklanjanje boga. Zasledu sem, da je razglasila odostnost božjega. Razglasila je, da ateistično odklanjanje Boga  pravzaprav zadeva le tistega Boga, ki je zreduciran na človeške mere, Bog pa še vedno ostaja vse drugo. Kolikor vera priznava, da je še sposobna zvestno izpovedovati boga, v katerega veruje, čeprav ga ne more razumet, s tem razglaša, da je bog odsoten, takšen, da se ne podreja človeški meri pravičnosti. Bog je Bog zato, ker ne navaja ralogov in se ne opravičuje; vera je vera le, če sprejme, da je nejeno razmerje do Boga zapisano nepreverljivosti, če ne zahteva jamstva ali potrdil. Taka izpved vere v nelovljivega Boga odzvanja v klicu: 'Gospod, če te ni tu, kje bom iskal tvojo odostnost,? Če pa si vsepovsod, zakaj ne vidim tvoje prisotnosti?'

Če je krščanska misel sama postavla svojega  Boga  v odsotnost, da bi lahko konkurirala ateistični  odstnosti človeškega boga, pol je takšno  vero  od zunaj res težko proglasit za vero, krisatjana pa, ki prakticira takega boga, pa za vernika. Men kot atesitu pa je takšno približevanje teologije filozofiji oz. vračanje ateistične filozofijo k svojim božanskim izvorom čist  dopadljivo in morda clo sprejemljivo, zato sem si ga še nekaj tukajle sposodu iz knjige maria ruggeininija odsotni bog s podnaslovom filozofija kot izkustvo božjega:        

Teolologija, ki premišljuje božje kot odsotnost, ni nujno, da sledi določeni veroizpovedi, vsekakor pa taka teologija ne predstavlja njenega implicitnega in eksplicitnega sprejemanja, saj le na novo odkriva zanimanje filozofije za božanskost sveta. Tega interesa ne smemo zamenjati z oblikami racionailstičnega optimizma, ki ga danes ne moremo več opravičiti z nobenim izkustvom sveta, če smo le pošteni. Teologija odostnosti razkriva religiozno usodo bivanja v trenutku, ko se sama zazre v izpraševanje skrivnosti, iz katere bivanje vznika in v katero se pogreza. Ne zahteva in ne narekuje odgovorov, ampak izkusi 'pieteto mišljenja': spoštovanje tega, kar je v bivanju nerazumljivo. V ta namen si teologija odsotnosti prevzema nalogo varovanja skrivnosti, ne samo pred objestnostjo razuma in prekomerno zaupljivostjo vere ampak tudi pred nagnjenjem k pozabi, ki sodi v njeno usodo. V tem smislu je teologija odsotnosti pravzaprav poglobitev izkustva filozofije, a tudi upor zoper vladajoče prepričanje, da miselna strogost pomeni popolno predanost tistemu, kar dopušča adekvatne opise in meritve. Misel odsotnosti se mora po drugi strani razmejiti od verskih teologij, s mora prijaviti tudi njihovo (menda odločilno) odgovornost  pri skrunstvu svetosti bivanja. Gre za bolezen, za katero boleha sodobni svet. Misel odostnosti nam prišepetava, da prekomerna vera, zlasti v veroizpovedno najbolj dodelanih oblikah, ni nič manj usodna za izkustvo božjega kot nezmernost razuma. Ta dva pojava se se medsebojno pozivata: navidezno nasprotje razodeva le vzajemnost njunih usod.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Verniki II.
Reply #35 - 28.05.2003 at 11:11:38
 
Titud - tudi v novi dobi se nekateri rodijo kot kristjani - brez izbire in to ostavnejo.

Sicer pa je to o čemer govoriš del tradicije apofatične teologije, zato ti tule predstavim nekaj iz mojega seminarja o Dioniziju (5. st.), ki se uvršča med začetnike tega:

Doslej smo o Bogu in njegovem delovanju vselej nekaj zatrjevali, opisovali, ter ga skušali izoblikovati v neko nam vidno in razpoznavno podobo. Takšen način teologiziranja, ko o nečem božjem nekaj zatrjujemo, Dionizij uvrsti pod katafatično in simbolično bogoslovje (Simbolična teologija je celo naslov enega od neohranjenih Dionizijevih del, katere tematika je obravnavana tudi v obeh hierarhijah; le-te spadata pod simbolično bogoslovje). O Aeropagitovem zatrjujočem (katafatičnem) bogoslovju, nam govori spis O Božjih imenih (na srednjeveškem zahodu so ga uporabljali kot učbenik o analoškem pojmovanju Boga). V tej knjigi, ki obravnava to, kar lahko izrečemo o Bogu, se Dionizij loti predvsem razodevanja Boga v stvarstvu, katerega je On sam privedel v bivanje, da bi razodel svojo slavo. Prvi Božji naziv v Božjih imenih je Dobrota, potem sledijo Bivajoče, Življenje, Modrost in Moč. V nadaljevanju razprave pa Dionizij obravnava še mnoge druge Božje pridevke. Knjiga O Božjih imenih je torej razprava o katafatičnem bogoslovju, razglabljanje o zatrjevanjih, s katerimi lahko slavimo Boga.  
   
Ob katafatični in simbolični, pa Dionizij govori še o Bogu bolj pristoječi, apofatični (zanikujoči) teologiji. V pismu O mistični teologiji, nam Dionizij razlaga kako nepojmljiva in nespoznatna je Božja narava (tu je treba opomniti, da Bog ni samo onkraj naših spoznavnih moči, temveč je nespoznaten po sebi), ter “da je za Božje razodetje potreben čist (popolen, absoluten, brezodnosen) izstop iz sebe in iz vseh stvari, saj si šele po odvzemu vsega in osvobojen vsega lahko priveden k nadbistvenemu žarku božjega mraka” (MT I.). V drugem delu nam pove, da je edino resnično videnje in spoznanje tisto, ki prek nevidenja in nevedenja vidi in spozna Njega, ki je nad videnjem in spoznanjem - prav s tem, da Ga ne bi videlo ne spoznalo. V tretjem delu pa se soočimo z avtorjevim razumevanjem zatrjevalne teologije ter njenega odnosa do apofatičnega bogoslovja. Iz katafatične teologije je razvidno, da trditev o Božjem razodetju vodi k še bolj temeljnemu zanikanju in tudi v simbolični teologiji odkrijemo podobno pot. Ko je govor o Bogu, Dionizij jasno pove, da so mu bolj pri srcu nepodobni simboli (anomoia symbola), kajti če uporabljamo tovrstne simbole, ni nevarnosti, da bi mislili, da je Bog prav tak, kakršnega nam predstavljajo. (Če rečete, da je Bog ogenj, prav gotovo ne mislite, da je tudi v resnici ogenj: veste, da On ni ogenj. Če pa trdite, da je popolna Lepota, se vam lahko zazdi, da ste mislili prav to.)  Dionizij pravi, da moramo slavljenje začeti z najvišjimi pridevanji (pridevanja so tisto, kar se prikladno govori o Bogu, npr. da je Bivajoči, Življenje, Luč..., torej sredstvo zatrjujočega bogoslovja) in se spuščati preko srednjih do najnižjih. Pri odvzemih (ti pa so tisto, kar o Bogu zanikamo, ker mu je tuje, npr. Bog ni telo, ni duša, ni nič spoznatnega, ni dosegljiv za mišljenje...), pa se obratno, vzpenjamo od najnižjih do najvišjih. Torej: “vse odvzemamo, da bi nezakrito spoznali Njegovo nespoznanost, ki jo zakriva vse spoznatno med bivajočimi stvarmi. Vse odvzemamo, da bi videli tisti nadbistveni mrak, ki ga prikriva svetloba v vseh bivajočih stvareh”.

Tako počasi pridemo do spoznanja, da nas trditve (tisto kar izrekamo) o Bogu vodijo onkraj sebe na pot zanikanja. Razlog za to je bistveno teološkega značaja: Bog je po sebi nespoznaten in ni predmet spoznanja. S pomočjo našega umevanja lahko dojamemo Božjo samorazodevanje v stvarstvu, vendar pa v samem deju umevanja Božjega razodetja spoznavamo, da Tisti, ki se na ta način razodeva, presega svoje razodevanje. Kajti konec tako katafatične kot simbolične teologije je priličenje Bogu, zedinjenje z Bogom; bolj ko duša spoznava in ljubi Boga v njegovih razodetjih, bolj hrepeni po Bogu, kakršen je sam po sebi. Če si duša prizadeva slediti Božjim razodetjem, da bi prišla do Boga po sebi, lahko to doseže le z zanikanjem teh razodetij in s prehodom skozi stanje, v katerem se duša vedno bolj pomankljivo izraža, dokler na koncu “povsem ne obmolkne in se docela ne zedini z Neizrazljivim”.




pa

uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Verniki II.
Reply #36 - 28.05.2003 at 12:04:57
 
t wrote on 28.05.2003 at 11:11:38:
Če si duša prizadeva slediti Božjim razodetjem, da bi prišla do Boga po sebi, lahko to doseže le z zanikanjem teh razodetij in s prehodom skozi stanje, v katerem se duša vedno bolj pomankljivo izraža, dokler na koncu “povsem ne obmolkne in se docela ne zedini z Neizrazljivim”. [/i]


The Upanisads inform that both words and mind are not capable of capturing the Absolute. However, the logic that specific descriptions of God are a limitation on the Absolute is not perfect. Indeed, such descriptions may give us a clearer picture than we might arrive at otherwise. Taken in this way, we understand the Upanisads to be saying that God is not indescribable (iksater na sabdat). Rather, there is not enough we can say about the Absolute! The more we hear about God the better equipped we will be to understand him.

While divine revelation must be free from sectarianism and thus represent the greatest generality, it must also possess the greatest wealth of positive content. Doing away with distinctive features of the Absolute we find ourselves, not at the zenith of divine truth, but at the lowest common denominator, the bare minimum of religious content, Brahman at best, if not nihilism leading to atheism. Rather than making the indifferent foundation of religion found in all sects the highest conception of divinity, the perfect religion is the one that contains within it all other religious conceptions - a complete religious synthesis. This is the Krishna conception of Godhead.

Descriptions of the form of Krishna are intended to dismantle our mental constructs, freeing us from all limited ideas. Thus he is appropriately described as being possessed of contradictory qualities and engaged in unbelievable lilas (activities). Careful study of the descriptions of Krishna reveal an Absolute that is inconceivable to the mind, one in which all contradictions are resolved in a plane where they can simultaneously exist.

This plane is beyond the mind. When we meditate on this plane, on Krishna, we go beyond the mind and enter the land of all possibilities. All accumulated knowledge from the past is turned upside down. The sun appears closer than the moon. Descriptions of Krishna are incomplete inasmuch as one can never fully describe him, yet at the same time they do not limit one who contemplates them from realizing the Absolute. Indeed, they take one to the very heart of divinity.

za dokaz pa bo potrebna praksa in tud posledicno realizacija.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Verniki II.
Reply #37 - 28.05.2003 at 12:13:01
 
Aryan,


Če bi vse to znal povedati po Slovensko, bi ti mogoče še kaj verjel Wink


Dokler, pa tega niti v svojem maternem jeziku ne znaš izraziti, nisi prišel nikamor (pač ne rezumeš niti teorije)  Roll Eyes
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Verniki II.
Reply #38 - 28.05.2003 at 12:19:34
 
Kot zgleda se sodobna krščanska misel  res premika k dionizovi zanikalani/mistična/apofatični teologiji. Uni trstenjakovi klici Za človeka gre!, s katerimi je želu vrnt bogu človeško podobo, ki jo je niče ubil, so se prijeli bolj med atesiti  (če sodim po seb) kot v teistični misli (čeprav sem zadnjič tud pri našmu sodobnemu  krščanskmu filozofu vinku ošlaku  v knjigi spoštovanje in bit zasledu, da je osnova za spoštovanje človeka v njegovi podobnosti bogu: človek naj bi bil npr. podobno kot bog troeidn -  duh/duša/telo). Če  pa se novodobno krščanstvo (tud zarad konkurence religij z vzhoda?) utemljuje v mistiki, pol ziher izgublja proti npr. muslimanstvu, ki ostaja al pa clo postja vse bolj človeku na kožo pisana vera, saj posamezniku natančno določa način in jamstva, kako postat bogu všečen in podoben. Njihov bog alah je folku pač bolj impresiven, je vanj laže verjet, ker se jim ne razodeva skoz zanikanje, ampak skoz pridevke (alah je večen, pravičen...). Jih pač ni še tolkrat pustu na cedilu, kot je zahodnjake naš...
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Verniki II.
Reply #39 - 28.05.2003 at 12:41:17
 
V imenu Alaha, usmiljenega dobrotnika
reci: "Alah je edini.
Alah sam.
Ni spočel, niti ni bil spočet.
Njemu nihče ni enak."

112. sura


Precej apofatično  Wink
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Verniki II.
Reply #40 - 28.05.2003 at 13:12:07
 
Apofatično je tud to, da se alaha fizično ne upodablja. Pol  pa lahko da je finta novodobnega krščanskega boga  v tem, da postaja človeku bolj izmuzljiv zato, da bi bil podoben vzhodni konukrenci  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Verniki II.
Reply #41 - 28.05.2003 at 13:24:21
 
Titud

novodobnega krščanskega boga ne boš našel, ker ga ni (konec koncev je cerkev le nekoliko preveč dogmatična), vidiš lahko samo različne teološko katehumske pristope - tu pa sledi koraku tudi RKC. Sicer nimam nobenih resnih podatkov, ampak po moje se Vesoljna cerkev še vedno drži pri vrhu (vsaj po številu duš).

Pa tudi političnega vpliva in ostalega ne moreš kar tako zanemariti. (želja po moči kot osnovno gonilo)
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Verniki II.
Reply #42 - 28.05.2003 at 14:16:58
 
Quote:
Ten-nej, tole tazadnjo je pa čist točno napisano.
Se strinjam.

Wink



a spet?  Wink

Vem samo, nič ne vem. (Sokrates)



8) uživajte  8)
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Verniki II.
Reply #43 - 28.05.2003 at 15:39:54
 
Quote:
novodobnega krščanskega boga ne boš našel, ker ga ni (konec koncev je cerkev le nekoliko preveč dogmatična), vidiš lahko samo različne teološko katehumske pristope - tu pa sledi koraku tudi RKC


Ker ti  pristopi ne artikulirajo  božjega v človeku, sodoben človek pa bolj kot v karkoli rabi vero v človeka v humanističnem smislu, RKC  danes ne more potešit religiozne potrebe novodobnega človeka. Za tradicinalno krščnastvo na splošno tega seveda ne morem trdit. Jst pravi, da lahko, jest bi pa dodal, da morda tud, ampak jest kot ateist  bi se ga upal  lotit prakticirat  le kot humansit.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: Verniki II.
Reply #44 - 28.05.2003 at 23:37:32
 
Hahahahaha....

Prosim, ne artikulirajte apofaticno ali katafaticno naglas, ker se bo producirala kakofonija vokalov in vasa usesa tega res ne bodo zmogla akceptirati. Pol pa lahko nastane katatonija, kot simptom defekta le-teh, kar je vizualno dost anti-perceptivno.

Sori-te-mi, sam si nisem mogel pomagat... Drgac pa je debata zanimiva. Jest itak nimam kej za dodat. Mi je slovarcek tujk zbezal  Wink.



Tokrat namest pozdrava:
"Bit pameten pomen, da drugi ne vejo, da jest ne vem."
Jst


P.S.:
Titud, kako bi prakticiral npr. tradicionalno krscanstvo kot humanist in zakaj bi si ga samo tako upal? Kje vidis nevarnost zase? Zdej, ce si ze povedal, me usmeri. Me resnicno zanima.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 8