Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 8
(Read 40614 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Verniki II.
Reply #15 - 27.05.2003 at 12:49:30
 
titud,

ne vem od kje ti misel, da se v "naši" družbi smatra odsotnost religioznosti kot vrlina ali civilizacijska pridobitev - razen, če misliš na ločitev oblasti in posameznih religij (torej ločitev odblasti in vere - kar je dejanska pridobitev). Konec koncev se tu še vedno večina ljudi tako ali drugače opredeljuje za tako ali drugače religiozne. Torej se religioznost vseeno smatra za pomemben del naših življenj.

Prav tako ne vem, zakaj naj bi bile nekatere družbe religiozne druge pa ne (konec koncev so Američani najbolj goreči verniki - hkrati tudi z največ registriranimi verami in religijami). Po moje si pod religioznimi družbami predstavljaš tiste družbe, kjer je na oblasti takšna ali drugačna religija - za kar pa tudi sam vsaj nekoliko priznavaš, da ne more biti merilo religioznosti, kot si jo predstavljaš ti.

In zame je resnično duhovno siromaštvo prej v tem, da nimaš nobene izbire tega, v kar lahko verjameš (in da nimaš možnosti svobodnega izražanja svojih prepričanj), kot pa v tem, da si popoln ateist. Revščina duha pa ni v tem, da v nič ne verjameš, temveč v tem, da ne vidiš dlje od konice svojega nosu.

In če za svojo srečo in polno življenje ne potrebuješ nobenega Boga ali višje sile, te nima nihče pravice razglašati za duhovno osiromašenega (še posebej, če pri svojem Bogu še vedno prisega na znano pravilo: "Kdor ni z nami, je proti nam!" - kar lahko vzamememo za najlepši primer duhovne revščine).




lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Verniki II.
Reply #16 - 27.05.2003 at 12:59:48
 
titud wrote on 26.05.2003 at 21:04:38:
je 'resnica človeka iznad vsega in nad tem ni ničesar višjega'. Reigiozna je npr. tud izjava  da si 'običajen, preprost, iskren, zavesten človek in da je vsak drug prav tako božanski kot si ti sam. Da moraš ustvarit svojega boga znotraj svojega bitja, da moraš bit bog. in da ta bog ne bo proti tvoji čovečnosti ampak nasprotno, njena popolna izpolnitev, vse njeno najboljše, njena zrelost'


Tole je pa za v Zlata pravila .... Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Verniki II.
Reply #17 - 27.05.2003 at 13:09:46
 
nbena individualna dusa (mi) ne more nikol "postat" Bog. men se zdijo takele izjave oz. upanja ze kr mal smesne. ne vem v katerih "oblakih" zivite?

kje je vsemogocnost Boga, ce mora to sele "postat"?  heh. a res nimamo nbenih izkusenj se al kaj? se svojih cutil ali uma ne mormo kontrolirat pa se nam zdi da bomo "postal" kontrolor vsega in vseh.
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Verniki II.
Reply #18 - 27.05.2003 at 13:51:21
 
Quote:
nbena individualna dusa (mi) ne more nikol "postat" Bog. men se zdijo takele izjave oz. upanja ze kr mal smesne. ne vem v katerih "oblakih" zivite?

kje je vsemogocnost Boga, ce mora to sele "postat"?  heh. a res nimamo nbenih izkusenj se al kaj? se svojih cutil ali uma ne mormo kontrolirat pa se nam zdi da bomo "postal" kontrolor vsega in vseh.

maš pravico aryan, da ti je vse skupaj smešno ...  Smiley
..mi pa tud imamo pravico, da takole mislimo in upamo, da se Bogu vsaj približamo  Wink
kdo pa govori o popolni kontroli vsega  ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Verniki II.
Reply #19 - 27.05.2003 at 13:53:32
 
vida wrote on 27.05.2003 at 13:51:21:
..mi pa tud imamo pravico, da takole mislimo in upamo, da se Bogu vsaj približamo

seveda, priblizat se je treba Bogu, ne pa postat on! ce smo iskreni in ponizni, nam bo on sam v srce poslal informacijo kako lahko to storimo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Verniki II.
Reply #20 - 27.05.2003 at 14:10:43
 
Tud če kdo postane tko kot On, nimam nič proti temu. Smiley
Za mene to ni bistveno !  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Verniki II.
Reply #21 - 27.05.2003 at 14:24:01
 
vida wrote on 27.05.2003 at 14:10:43:
Tud če kdo postane tko kot On, nimam nič proti temu. Smiley
Za mene to ni bistveno !  Wink

prvo kot prvo ne more. se prav zakaj bi se trudu za nekaj kar je nemogoce dosezt in zgubljal cajt pri tem in se prikrajseval po nepotrebnem, namest da bi sluzil Boga v skladu z njegovo originalno pozicijo?

to pr teb ni bistveno? nimas nbenga socutja?
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Verniki II.
Reply #22 - 27.05.2003 at 14:31:09
 
Quote:
prvo kot prvo ne more. se prav zakaj bi se trudu za nekaj kar je nemogoce dosezt in zgubljal cajt pri tem in se prikrajseval po nepotrebnem, namest da bi sluzil Boga?
to pr teb ni bistveno? nimas nbenga socutja?

Kako veš, da ne more  ???
Sama priznavam, da tega ne vem... Smiley
Sočutja do koga  ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Verniki II.
Reply #23 - 27.05.2003 at 14:41:26
 
vida wrote on 27.05.2003 at 14:31:09:
Kako veš, da ne more  ???

mal razmisl. Bog je skos Bog, ne da je to nekoc bil, ali bo nekoc postal. Bog je skoz Bog, ker je nad vplivom casa. cas je ena izmed njegovih potenc, pod njegovo popolno kontrolo. ko individualne duse (mi) zarad narobe uporabljene svobodne volje pozabimo ali se ne odlocimo za sluzenje Njega, "pademo" v iluzijo. in vcasih se nam znotri te iluzije tud zdi da "smo" ali bomo "postali" Bog, kar je nesmisel.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Verniki II.
Reply #24 - 27.05.2003 at 14:56:49
 
ten-nej

ljudje v naši družbi  se predvsem opredeljujejo za pripadnike takšne ali drugačne religije, ne pa za reliligioznost. Ko človeka vprašaš, če je  veren, bo  to vprašanje razumel, če veruje v boga. Če veruje v unega z veliko začetnico, se bo imel avtomatsko za religioznega, čeprav religioznosti v seb morda niti artikuliral in  čeprav jo navzen celo prakticira. Če pa v unega z malo, pa se večinoma nima za vernika, čeprav je religioznost artikuliral,  prakticira pa jo vsaj javno ne. Če že, pol je ziher zakumuflirana za kašno 'duhovnost '. Ne vem, jest bi na tej podlagi še zmeraj ocenjeval, da se vernost v smislu  religioznosti ocenjuje prej za civilizacijsko hibo kot pa  za vrlino in da se vernik bolj identificira s pripadnostjo religiji kot pa z lastno religioznostjo. Religioznost bušističnega tipa pa je itak samo dajanje enih mesijanskih razsežnosti čisto pridobitnim  interesom, na kar se je orientirala reformacijska veja krščanstva, da jo sploh še kdo šmigrla.

Glede tega, da te nima pravice nihče razglašat za duhovnega siromaka, če  nisi veren,  maš v bistvu prav. Ampak siromaka se predvsem sam ne smeš počutit, svoje duhovno  siromaštvo pa nedvomno izkazuješ, če razglašaš za primitivno tisto kulturo, katere  vera  ni šla skoz reformacijo in prosvetljenstvo...


Aryan,

bog te mora izpolnt, se mu ni dost samo približat. Si sam reku, da bog ni noben idol.

Izpolne te lahko magari tko, da  ga ubiješ,  ker ga obsodiš, da je proti človečnosti, pol se pa daš  okronat njegovo veličino.

Lahko  pa se da  božjo veličino odkrit v čist preprosti človečnosti. Ker kaj te drugega kot človeka sploh lahko izpolni?  
Back to top
 
 
IP Logged
 
stojchi
Ex Member




Re: Verniki II.
Reply #25 - 27.05.2003 at 14:59:46
 
Smiley
titud, to si lepo napisal, človečnost je bistvo Boga Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Verniki II.
Reply #26 - 27.05.2003 at 15:19:55
 
Quote:
In zame je resnično duhovno siromaštvo prej v tem, da nimaš nobene izbire tega, v kar lahko verjameš (in da nimaš možnosti svobodnega izražanja svojih prepričanj), kot pa v tem, da si popoln ateist.


Svoboda je možnost izbire. Če v nekaj  verjemaš, pol ne čutiš nobene potrebe po tem, da bi izbiral. Svoboda je dejanska nujnost za tiste, ki ne verjamejo in so na to svobodo zarad tega obsojeni. Zakaj bi tiste, ki verjamejo,  posiljevali s svobodo izbire? Zakaj ne moremo zastopit, da jih s s tako svobodo ogražamo v tistem, kar zares verjamejo? Zakaj zato, ker nismo sposobni verjet sami,  moramo svobodo kot virus širit na vse okrog sebe?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Verniki II.
Reply #27 - 27.05.2003 at 16:30:59
 
titud wrote on 27.05.2003 at 14:56:49:
ten-nej

ljudje v naši družbi  se predvsem opredeljujejo za pripadnike takšne ali drugačne religije, ne pa za reliligioznost. Ko človeka vprašaš, če je  veren, bo  to vprašanje razumel, če veruje v boga. Če veruje v unega z veliko začetnico, se bo imel avtomatsko za religioznega, čeprav religioznosti v seb morda niti artikuliral in  čeprav jo navzen celo prakticira. Če pa v unega z malo, pa se večinoma nima za vernika, čeprav je religioznost artikuliral,  prakticira pa jo vsaj javno ne. Če že, pol je ziher zakumuflirana za kašno 'duhovnost '. Ne vem, jest bi na tej podlagi še zmeraj ocenjeval, da se vernost v smislu  religioznosti ocenjuje prej za civilizacijsko hibo kot pa  za vrlino in da se vernik bolj identificira s pripadnostjo religiji kot pa z lastno religioznostjo. Religioznost bušističnega tipa pa je itak samo dajanje enih mesijanskih razsežnosti čisto pridobitnim  interesom, na kar se je orientirala reformacijska veja krščanstva, da jo sploh še kdo šmigrla.

 



titud,

vsak vernik, je vernik neke religije - in ravno pripadnost neki religiji, združena s tvojim sprejetjem (in verjetjem) določenih dogem, bo iz tebe naredila vernika. To in nič drugega - ne obstaja nikakršno religiozno občutje in podobni psihologistični konstrukti. Bistvo je vera. Pa tudi religioznost ni nič drugega kot vera - ko ti nekdo reče verjamem v to in to, je vernik.

In ko pove, kaj je to in to, v kar verjame (da je bog samo Alah in je Mohamed njegov prerok) se je opredelil tudi za neko verovanje.

Ko se opredelim za kristjana sem kristjan, če imam tudi vse potrebne zakramente, ki jih od mene zahteva RKC sem katoličan, če pa dosledno spoštujem še 6 cerkvenih zapovedi, sem takorekoč idealen kristjan. Ostale religije zahtevajo svoje druge pogoje (za jude in muslimane obreza, za druge pač drugo). To je vsa ta artikulacija - vera, v to in izvajanje tega, kar ti tvoja veroizpoved narekuje.

Svoboda izbire pa je zame svoboda izbire za vse (tudi, če je nekateri, ki verujejo, po tvoje ne potrebujejo) - dejstvo, na katerega ti pristajaš je popolno enoumje vere, kar se mi zdi precej neumno. Namreč, pri svobodi ne gre samo za možnost izbire - gre tudi za svobodo izražanja in svobodo delovanja. Praviš, da verujoče ogrožamo (jaz jih ne) s tem, ker jim ponujamo svobodo izbire, ki so se ji s svojo vero odrekli - se pravi nekdo se je zaradi vere odrekel vožnji s kolesom in mi ga ogrožamo, ker se vozimo s kolesom.

Z višjo moralnostjo se pač odpovedujejo določenim prednostim, kar pa jim ne daje nobene moralne ali kakršne koli druge pravice, da se potem zgražajo nad tistimi, ki se svojim prebnostim niso odpovedali.

Po tvoje so se sami (čeprav le redko kdo od njih lahko svobodno izbere svojo vero) odpovedali svobodi izbire, sedaj pa jih moti to, ko to izbiro zagledajo pred seboj.

Posiljevanje ponavadi gre v obratni smeri - posiljevanje je siljenje v nekaj (je siljenje v samo eno varijanto) - zato svoboda izbire pomeni prej reševanje iz nekega vsiljenega stanja brez izbire in izhoda, ne pa posiljevanje v to, da nekaj izbereš.

Nekoga lahko posilim samo tako, da mu ne dam nobene možnosti izbiranja - ne pa s tem, da mu rečem, popolnoma svoboden si, zato izbiraj.


lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Verniki II.
Reply #28 - 27.05.2003 at 21:02:21
 
titud wrote on 27.05.2003 at 14:56:49:
Lahko  pa se da  božjo veličino odkrit v čist preprosti človečnosti. Ker kaj te drugega kot človeka sploh lahko izpolni?  

ti kr probi, pa mi pol cez tok casa sporoc ce se bos se strinjal s tem. mene bl zanima praksa/rezultat kot teorija.
Back to top
« Last Edit: 28.05.2003 at 08:36:46 by aryan »  
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Verniki II.
Reply #29 - 28.05.2003 at 08:46:35
 
Quote:
mal razmisl. Bog je skos Bog, ne da je to nekoc bil, ali bo nekoc postal. Bog je skoz Bog, ker je nad vplivom casa. cas je ena izmed njegovih potenc, pod njegovo popolno kontrolo. ko individualne duse (mi) zarad narobe uporabljene svobodne volje pozabimo ali se ne odlocimo za sluzenje Njega, "pademo" v iluzijo. in vcasih se nam znotri te iluzije tud zdi da "smo" ali bomo "postali" Bog, kar je nesmisel.


lej aryan, sem že priznala da tega ne vem...in najbrž nikol ne bom vedla... Wink
verjamem pa da Bog je in zato mi je pomembno le to, kako lahko v tem življenju izpolnim Njegovo voljo... Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 8