Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 12068 times)
Moonlight
5
*****
Offline

You are the master of
ure Body and  ure soul.

Posts: 1189
MEDVODE
Gender: female
MOLITEV, kako moliti...
25.12.2002 at 16:10:08
 
v TOPICU; Cerkev slaba ali ne, sem naletala na tole temico, rada bi jo delila z vami, in seveda želim si vaše mnenje, kaj vi mislite o tem...

ŽE dolgo me mučijo MOČI molitve, tisto, kar BEREMO, kar je molitev in je pred nami BRALO na miljone ljudi.
Pa vendar te MOLITVE so USTVARILi ljudje, nekje so dobili VIR, ga zapisali in TO je ostalo.... ZA NAS -  NJIH, da BOMO lahko IMELI UPANJE in VERO, da je v njih MOČ, ko bomo iskali uteho, ali podporo, sezimo po njih in NAM bodo v danem trenutku pomagale...
Ali pa vsaj namenimo jo DRUGIM...

In potem se sprašujem...
Katero molitev naj IZBEREM, da bo PRAVA...
Moje Srce pa mi VEDNO pravi -  NAMENI jim nekaj svojega, seveda to vsebuje vse kar je povezano z vero -MOČ vere in BESED, in namen sam je, da JO PREDAM osebi iz MOJEGA Srca in Duše...
Vedno je tako, da molimo, molimo... ponovitve... standard...

Če želim, molim tako kot SO NAS UČILI, a pri tem slej ko prej ostanem prazna, pa ne vem zakaj...
Pustim pot sebi, da lahko molim iz SEBE...

In se potem še vedno sprašujem;
Toliko VERSTEV, molitev ....
Katero naj izberem da bo prava... USLIŠANA...mogoče pa je res moja ENA IN EDNINA...

Kako vi gledate na to...
Kako molite in katere molitve so vam najbolj pri srcu...
Back to top
 

Your soul has WINGS.
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: MOLITEV, kako moliti...
Reply #1 - 25.12.2002 at 16:18:52
 
Moonlight wrote on 25.12.2002 at 16:10:08:
v TOPICU;
Kako molite in katere molitve so vam najbolj pri srcu...


najbolj pri srcu?...tiste, ki so iz srca
...molitev iz glave je kot filmski poljub
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Moonlight
5
*****
Offline

You are the master of
ure Body and  ure soul.

Posts: 1189
MEDVODE
Gender: female
Re: MOLITEV, kako moliti...
Reply #2 - 25.12.2002 at 16:32:29
 
ixtlan wrote on 25.12.2002 at 16:18:52:
najbolj pri srcu?...tiste, ki so iz srca
...molitev iz glave je kot filmski poljub



No, pa saj; glava je prazna, če NE uporabljamo pri tem SRCA in DUŠE, mar ne....

Ja, Srce je važno in Duša obenem....

Molitev dobi moč, ko je povedana iz njunih GLOBIN...
Back to top
 

Your soul has WINGS.
 
IP Logged
 
sidha
4
****
Offline


Posts: 469

Gender: male
Re: MOLITEV, kako moliti...
Reply #3 - 25.12.2002 at 22:04:08
 
HVALEŽNOST-ZAHVALA je največja molitev.
Pa še una: ZGODI SE TVOJA IN NE MOJA VOLJA Smiley
Back to top
 

Živim za trenutke, od zdele naprej.
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: MOLITEV, kako moliti...
Reply #4 - 26.12.2002 at 15:27:35
 
najprej se mormo zavedat kaj molitev sploh pomeni.

molitev pomeni "prosnja" v nasprotju z zahtevo.

prosimo zmeraj za nekaj kar nimamo mi sami in hocemo dobiti od nekoga drugega ali necesa drugega. ce pa prosimo za nekaj, kar pomen da tistega nimamo, pol mormo obvezno postaviti nekoga nad nas in to pa je vcasih za EGO zelo tezko. zarad tega molitev ali neko sanjanje ali umetnisko komponiranje ali sentimentalno vzdihovanje nista ena in ista stvar.

molitev pomeni prosnja. molitev pomeni poniznost. molitev pomeni zrtvovanje. podlaga za ljubezen pa je ravno zrtvovanje. zrtvovanje svojega interesa za dosego skupnega.

Back to top
 
 
IP Logged
 
KarmenA
Ex Member




Re: MOLITEV, kako moliti...
Reply #5 - 27.12.2002 at 20:00:31
 
Quote:
najprej se mormo zavedat kaj molitev sploh pomeni.

molitev pomeni prosnja. molitev pomeni poniznost. molitev pomeni zrtvovanje. podlaga za ljubezen pa je ravno zrtvovanje. zrtvovanje svojega interesa za dosego skupnega.



Hvala da ste me spomnili!

Jaz sem znala molit samo kot otrok, potem sem se uspešno odučila.

Saj res molitev še obstaja! V sredo sem odkrila eno bukvico - Skupaj v temi´, kjer pravi, da je molitev najbolj intimna zadeva. Človek si jo mora povsem sebi prilagoditi. Moli nja v katerikoli pozi, prošnja pa naj prihaja z zavedanjem iz dna njegove duše.

To ponavljanje obrazcev, ki se uči molit pri kot da verskem pouku pri nas, še papagajskega oglašanja ne dojema.


Karmen

Back to top
 
 
IP Logged
 
KarmenA
Ex Member




Re: MOLITEV, kako moliti...
Reply #6 - 28.12.2002 at 02:53:19
 
Mislim, da je celo problem, ker si predstavljamo, da je molitev rezervirana za manj obdarjene: tiste, ki jih je enostavno voditi (za nos), tiste ki so že zboleli na telesu in je to še edino, kar jim ostane, tistim ki umirajo..

Tudi mi smo z njimi na poti?
Iz Indije je prišel k nam diamant (prvi kelihi ga tudi imajo), v citirani knjigi zgoraj sem prebrala molitev šestnajstletne indijke, molitev prisotnosti, biti zraven, buden, razpoložljiv.


Moj Bog prosim,
da danes ne bom sama
da ne bom potovala sama
da Bova skupaj na poti skozi dolino ponoči.

In molim,
da me slišiš,
ker samo Ti veš,
kaj je v mojem srcu.

Nagovarjam Te da me dvigneš iz doline teme
in da greva potem skupaj na pot skozi dolino upa.
In ne zapuščaj Naju na poti obupa.

Kot si jo pripravil za Naju Te prosim, da Naju zdaj sprejmeš.
Kot si pripravljal Najini duši, da jo sprejemata.

O Bog prosim Te, nameni za Naju to svobodo, da
Skupaj postaneva neločljiv del Tvojega telesa.
Zavedno. Za vedno.



Karmen
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: MOLITEV, kako moliti...
Reply #7 - 28.12.2002 at 11:01:26
 
sej je vse lepo in prav z molitvijo, se mi pa zdi da naj bi zanjo veljalo tko kot za vse sugestivne tehnike: um ne pozna nikalnice, dobr sej jo spozna, ampak porabi kar nekaj časa za njeno procesiranje.

npr
ne vpelji nas v skušnjavo ...

al pri molitvi to ni tko ???
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: MOLITEV, kako moliti...
Reply #8 - 28.12.2002 at 12:34:52
 
Jaz vedno molim iz sebe. Vsaka molitev mora priti iz človeka. Molitev je v bistvu prošnja. Naučena molitev mi ne sede.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: MOLITEV, kako moliti...
Reply #9 - 28.12.2002 at 20:37:20
 
to je iz enga druzga topika ki je zlo uporabno na tem tuki.


Quote:
Nauk si moraš ustvariti sam... ne da bi ti kdo kaj vsiljeval...

Edino, kar me je pri CERKVI - najgobolje zmotilo je to, da so mi vsiljevali da NAJ VENDARle MOLIM, molim, jaz pa sem vedela, da molitev lahko sestavim sama, ni potrebno, da MOLIM tako kot ostali...  

In vse bolj se zavredam, da mi je VSILJEVANJE molitve -  sprožilo močan dvom v to -  CERKEV in vero, ki jo gojim do nje...

VSAK naj veruje VASE in si ZAUPA, potem pa BO vse POTEKALO tako kot mora...

pijanec zmeraj "moli" ali prosi za alkohol. vsi vemo da to "njemu" skoduje, njegovi bolezni pa zelo ugaja. ampak kam ga njegova bolezen v koncni fazi pripelje vsi vemo.

se prav ce mors verjet vase in zaupat sebi pol mormo najprej razcistit, razjasnit kdo smo mi, kaj pa je nasa bolezen, da ne bomo molili in zaupali v napacno stvar. mormo bit zlo pozorni.

in ko bomo ze enkrat teoreticno in prakticno prblizn ugotovil, kdo smo res mi... se nam tiste molitve Jezusa le ne bodo zdele tako "napacne". tuki mislim na "bistvo" ali vsebino molitev, ne besede same. seveda pa to ne bo ugajalo nasi bolezni. ampak vsako zdravilo je najprej grenko, pol pa nas pozdravi.  

love God with all thy heart.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: MOLITEV, kako moliti...
Reply #10 - 29.12.2002 at 11:23:30
 
Hmm, kaj pa takole: molitev razdelimo na molitev v skupini in individualno molitev.

Molitev v skupini (cerkvi recimo) po mojem mnenju že mora biti enaka za vse, nekje zapisana in tako tudi uporabljana. Saj je molitev tudi v cerkvi priprošnja Bogu, samo na točno določen način. In to je po mojem mnenju tudi smiselno. Le kako pa bi izgledalo, da bi namesto »Oče naš, ki si v nebesih…« vsak začel na glas s svojo molitvijo? In – ali nima prošnja večih naenkrat tudi večje moči, kot prošnja posameznika? Molitev v skupini je tudi bolj neosebna. Molitev ali prošnja posameznika je zelo zelo osebna in po mojem mnenju nam ne bi bilo ravno povšeči, če bi tiste svoje želje (namere) in prošnje Bogu, ki so tako zelo skrite v nas povedali na glas prav vsem, ki nas čisto slučajno v tistem trenutku obkrožajo? Ne glede na to, ali ga poznamo ali ne, ali nam je blizu ali pa ga poznamo samo na videz?

Molitev posameznika pa po mojem mnenju izhaja iz srca vsakega posameznika. In je zato tudi zelo osebna, vanjo vnašamo naše najbolj skrite misli in želje. Zato jo tudi povemo iz srca in zelo osebno.

Tudi moja molitev Očetu izhaja iz mene in je zelo osebna. In se mi tudi zdi prav tako…


gape wrote on 28.12.2002 at 11:01:26:
sej je vse lepo in prav z molitvijo, se mi pa zdi da naj bi zanjo veljalo tko kot za vse sugestivne tehnike: um ne pozna nikalnice, dobr sej jo spozna, ampak porabi kar nekaj časa za njeno procesiranje.

npr
ne vpelji nas v skušnjavo ...

al pri molitvi to ni tko ???

Gape, se strinjam s tistim, da um ne pozna besedice ne. Ampak po mojem mnenju to velja za sugestije in avtosugestije, ko želimo mi sami preprogramirati svoj um. Molitev pa je po mojem mnenju nekaj drugega. Je prošnja Bogu/Očetu/Vesolju ali komurkoli v karkoli kdorkoli pač verjame, naj nam pomaga uresničiti nekaj, za kar nam trenutno manjka moči. Naj nam da On to moč, da bomo zmogli narediti nekaj, kar si tako močno želimo. Naj da njemu/njej On to moč, da bo zmogel narediti nekaj, kar si on/a tako močno želi.

In se mi zdi, da sem nekje brala, v povezavi z mantrami sicer (ali ni tudi mantra neke vrste molitev?), da ni toliko pomembno, kako izgovarjaš besede, bolj pomembno je, da besede so in da pridejo iz srca. Tisti, kateremu so namenjene, jih bo že razumel. In po mojem mnenju je pri molitvi isto. Tisti, ki ga prosimo za nekaj, bo našo prošnjo že razumel. Ne glede na to, ali je vmes kakšna nikalnica. Samo, da je povedano iz srca…

Se motim?

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: MOLITEV, kako moliti...
Reply #11 - 29.12.2002 at 11:55:58
 
ne vem če se motiš

sprašujem

ne vem zakaj bi bila sugestija bogu kej drugačna kot sugestija sebi ... je res da on bolj in več razume ... mogoče bi mu blo pa lažje če nebi svojih prošenenj in moitev oblikovali v smeri negacij ... pač pomislu sm.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: MOLITEV, kako moliti...
Reply #12 - 29.12.2002 at 12:17:27
 
gape wrote on 29.12.2002 at 11:55:58:
ne vem če se motiš

sprašujem

ne vem zakaj bi bila sugestija bogu kej drugačna kot sugestija sebi ... je res da on bolj in več razume ... mogoče bi mu blo pa lažje če nebi svojih prošenenj in moitev oblikovali v smeri negacij ... pač pomislu sm.

Razmišljam…

Ali Bogu lahko sugeriraš? Če je Bog ljubezen in konec koncev mu verjetno lahko rečem tudi Resnica? Ker, če je to res, potem mu ni treba nič sugerirati. Ker On ve… Kvečjemu prosim ga lahko…

Sugestija sebi pa je z namenom, da spremenim svoj um. Ker vem, da tisto ni dobro, da želim (nameravam) drugače… Zato želim spremeniti/preprogramirati svoj um in eden izmed pripomočkov je sugestija. To meni diši celo bolj na ukaz, kot na prošnjo. Ukaz svojemu umu…

Da je pa Njemu lažje, če ga prosimo ne v obliki negacij - to je pa možno... Ampak še vedno bi rekla, da nas sliši tudi, če nam kdaj uide kakšna nikalnica... Če je le prošnja zares iz srca...

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Moonlight
5
*****
Offline

You are the master of
ure Body and  ure soul.

Posts: 1189
MEDVODE
Gender: female
Re: MOLITEV, kako moliti...
Reply #13 - 30.12.2002 at 09:43:44
 
Vidim, da zelo  CENITE molitev, ki prihaja iz VAŠIH SRC, kar mi je zelo lepo...

Nekje je tisto; ko greš v SEBE; ko se obrnaš navznoter in moliš, izražaš besede, ki jih namenjaš preko BOGA, "določeni osebi" ali pa sebi...

MOč molitve, lahko je uslišana ali pa ne  -  je največja ko PRIDE Iz Globine Src...

In ko sem v dilemi, koga naj prosim za POMOČ v molitvi - Boga, Marijo ali Jezusa, si rečem...

Vsi me poslušajo, in ne smo oni -  VSI! Saj so v mojem Srcu in Duši, vedno so z menoj...

In se ne oziram na MOLITVE -  standarda...
Čepav ne pravim -  IMAJO BISTVEN pomen, ki je potem vzorec moje molitve...


Back to top
 

Your soul has WINGS.
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: MOLITEV, kako moliti...
Reply #14 - 30.12.2002 at 13:13:34
 
na zacetku ni vazn kako molit ampak je sam vazn da molis. molitev ali prosnja sama po seb nakazuje poniznost, odvisnost, majhnost... oz. nase najbolj notranje in izvorne lastnosti ki so predpogoj za kakrsnokol ljubezen, ki pa je hkrati tud koncni cilj vseh molitev, ce jih pozorno raziscemo.

ljubezen ma svojo podlago v zrtvovanju in sluzenju, v nasprotju s sebicnosto, ki je podlaga sovrastvu.

iz tega izhodisca mormo zacet razvijat naso molitev ali pa sledit molitvam tistih velikih oseb, katerim podlaga je zrtvovanje, cilj pa mir in ljubezen.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3