Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 7
(Read 26088 times)
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: JEZA
Reply #45 - 06.01.2005 at 08:46:06
 
O, pa sem našla topic na temo jeze. Smiley

Torej- problem:
Kadar človek odrašča z občutkom, da je izražanje jeze nevarno (ker prinaša izgubo njemu pomembne osebe napr.). In se tale vzorec navzven manifestira na naslednje načine:
- kot zatajevanje jeze
- namesto jeze žalost, prizadetost, obup.... in podobna čustva
- ko pa je poseg v njegove meje le prehud in tlačenje več ne pomaga, pa kot pretirani izbruh jeze in praviloma tudi prekinitev odnosa z dotično osebo.

Kako pristopiti konstruktivno k tovrstnemu problemu?

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: JEZA
Reply #46 - 06.01.2005 at 09:23:05
 
Lilith wrote on 06.01.2005 at 08:46:06:
O, pa sem našla topic na temo jeze. Smiley

Torej- problem:
Kadar človek odrašča z občutkom, da je izražanje jeze nevarno (ker prinaša izgubo njemu pomembne osebe napr.). In se tale vzorec navzven manifestira na naslednje načine:
- kot zatajevanje jeze
- namesto jeze žalost, prizadetost, obup.... in podobna čustva
- ko pa je poseg v njegove meje le prehud in tlačenje več ne pomaga, pa kot pretirani izbruh jeze in praviloma tudi prekinitev odnosa z dotično osebo.

Kako pristopiti konstruktivno k tovrstnemu problemu?



Treba  je ozvestit, da jeza ni negativno čustvo, ker negativnih čustev samih po seb ni, ampak jim tak negativni  vrednostni pomen dajemo sami:
http://www.pozitivke.net/article.php?story=20021213123203989&query=titud

Če jeze sam ne jemljem kot negativno čustvo, pol nisem obremenjen s tem, da z izražnjem jeze druge prizadanem, jih žalim, jim  hočem slabo....

Tak način izražanja moje  jeze vpliva  tudi na druge tako, da   moje jeze ne jemljejo za negativno čustvo in reagirajo na mojo jezo pozitivno. Ker regirajo pozitivno, me utrjujejo v prepričanmju, da je moja jeza pozitivno čustvo in mi jo zato ni treba tajit. Ker je ne tajim, jo  izražam le toliko kot je za  moje čustveno ravnovesje oz. duševno zdravje nujno potrebno.

Začet je veskakor treba pr seb. Začnemo pa lahko magari tko, da jezo drugih ne jemljemo kot negativno čustvo, naprejeno proti nam. Tko da tud če začnemo pr seb, so nam  drugi v veliko pomoč oz. se brez njih lastnih negativnih vzorcov ne moremo spucat.  




Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: JEZA
Reply #47 - 06.01.2005 at 09:33:14
 
jeza je vedno posledica neizpolnjene zelje ali obljube. zelje so vecne in ce si zelimo nekaj, kar nas ne more izpolnit je naravno, da bomo jezni in s tem nasilni in s tem skodoval tko sebi kot drugim.

zanikat zelje ali jih potlacit pa je spet druga oblika neizpolnjenosti, ki spet vodi do jeze itd.

prakticno izkorenint jezo se da samo in le tko, da postanemo popolnoma izpolnjeni. to pa lahko dosezemo takrat, ko delujemo (zelimo) v skladu z naso pravo-identiteto.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: JEZA
Reply #48 - 06.01.2005 at 09:40:34
 
Madan Gopal Das wrote on 06.01.2005 at 09:33:14:
prakticno izkorenint jezo se da samo in le tko, da postanemo popolnoma izpolnjeni. to pa lahko dosezemo takrat, ko delujemo (zelimo) v skladu z naso pravo-identiteto.


Osebno menim, da je jeza potrebna in celo v samozaščitniški vlogi, tako da je ne bi eliminirala. Bolj me zanimajo konstruktivni načini izražanja jeze.

Titud je podal dobro izhodišče, vendar se mi ustavi pri naslednjem. Verjeti, da nam drugi z lastno jezo nič slabega nočejo....vse lepo in prav, kaj pa če ne gre zgolj za jezo, ampak za kaj drugega (sovražnost, nagajanje, zlonamernost....) A ni potem verjeti, da ti drugi nič slabega noče, ob dimetralno nasprotni objektivni realnosti, samodestruktivno dejanje?
Seveda se tu pojavi še problem lastne percepcije tujih motivov.... Undecided
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: JEZA
Reply #49 - 06.01.2005 at 09:50:11
 
Lilith wrote on 06.01.2005 at 09:40:34:
Osebno menim, da je jeza potrebna in celo v samozaščitniški vlogi, tako da je ne bi eliminirala. Bolj me zanimajo konstruktivni načini izražanja jeze.

ja, mas prav. ce delujes iz svoje prave-identitete, je jeza lahko popolnoma konstruktivno uporabljena za samo-zascito te identitete. ce pa jezo uporabljamo za zascito nase zmotne-identitete, pa smo nasilni najprej do pravega-sebe, pa se do vseh ostalih, ker smo slab zgled.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: JEZA
Reply #50 - 06.01.2005 at 10:09:25
 
Lilith wrote on 06.01.2005 at 09:40:34:
Verjeti, da nam drugi z lastno jezo nič slabega nočejo....vse lepo in prav, kaj pa če ne gre zgolj za jezo, ampak za kaj drugega (sovražnost, nagajanje, zlonamernost....)

v bistvu take stvari govorijo o njihovem trpljenju, pa njihovi negotovosti, stvareh, ki njih tolko žrejo, da morjo tak ravnat, groznem strahu, ki jih drži, da se odzivajo na tak način, hudi neizpolnjenosti in nezadovoljstvu do sebe
takih ljudi, ki tolk iz ega ravnajo, težko s kakim pogovorom orazumiš in dostkrat se izkaže za brezplodno tud to, da jim zelo dosti pozornosti izkazuješ in jim hočeš pomagat al pa jim razložit svoje nagibe, saj tvojo energijo porabijo za utrjevanje in upravičevanje svojih reakcij.
Po moje jim je najboljše meje postavit pa jim brezpogojno in zares zasikat, ko začnejo silit čeznje, da se jih naučijo spoštovat
njih pa sprejet take kot so, do njih začutit sočutje in strpnost glede drame, ki se jo grejo in jim dat mir v igri, ki jo igrajo
dostkrat se zgodi, da ljudje, ki jim daš mir, največ razmislijo in najhitreje odnos do tebe spremenijo
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: JEZA
Reply #51 - 06.01.2005 at 18:05:37
 
Devi wrote on 06.01.2005 at 10:09:25:
v bistvu take stvari govorijo o njihovem trpljenju, pa njihovi negotovosti, stvareh, ki njih tolko žrejo, da morjo tak ravnat, groznem strahu, ki jih drži, da se odzivajo na tak način, hudi neizpolnjenosti in nezadovoljstvu do sebe



Ful dobro si tole povedala. Danes sem imela sanje, ki so ponovno sprožile moje razmišljanje o jezi oz. je bilo skozi njih moč razbrati tole popotnico - da je izražanje jeze nevarno.
Šle so pa tako- pred neko gostilno je stal otroški voziček z dojenčkom in vse je bilo pobruhano okrog. Jaz sem postala tako jezna, da sem šla v gostilno in mamo tega otroka (ki je popivala notri) ful nadrla, kako da se obnaša.    Ženska pa je začela streljati name in to tako, da se je bilo prav težko ubraniti in kar trajalo je-  kot da bi to bila neka njena misija, kot da ne bi šlo zgolj za afekt povezan s samim dogodkom...In res, skozi sanje sem se jasno zavedala, da je ta ženska ljubosumna name - torej jo je gnalo vse kaj drugega (trpljenje, negotovost....) kot zgolj moje posredovanje zaradi zapostavljanja otroka.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: JEZA
Reply #52 - 06.01.2005 at 22:55:46
 
Lilith wrote on 06.01.2005 at 18:05:37:
Ženska pa je začela streljati name in to tako, da se je bilo prav težko ubraniti in kar trajalo je-  kot da bi to bila neka njena misija, kot da ne bi šlo zgolj za afekt povezan s samim dogodkom...In res, skozi sanje sem se jasno zavedala, da je ta ženska ljubosumna name - torej jo je gnalo vse kaj drugega (trpljenje, negotovost....) kot zgolj moje posredovanje zaradi zapostavljanja otroka.

ja, treba je najt razlog za izbruh tega, kar tiščiš v sebi
slaba vest je slab razlog
ljubosumje je dost boljši sprožilec, pa še marsikej druzga
dostkrat nisi sploh kriv, da se v enem nekej sproži, si mu sam priložnost ponudil, da vrže iz sebe
eni skos take priložnosti iščejo ker ne morjo v sebi nosit tolk bolečine pa gneva
eni pa se jim skos izogibajo, ker se bojijo, kaj bo prišlo ven
po moje modrost ni v tem, ali izbruhnit ali se zadržat, ampak v prepoznavanju in zavestni izbiri prave reakcije, ko do nje pride
v bistvu je lahko jeza zelo dober prijatelj
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: JEZA
Reply #53 - 07.01.2005 at 12:13:48
 
Lilith wrote on 06.01.2005 at 09:40:34:
Osebno menim, da je jeza potrebna in celo v samozaščitniški vlogi, tako da je ne bi eliminirala. Bolj me zanimajo konstruktivni načini izražanja jeze.

Titud je podal dobro izhodišče, vendar se mi ustavi pri naslednjem. Verjeti, da nam drugi z lastno jezo nič slabega nočejo....vse lepo in prav, kaj pa če ne gre zgolj za jezo, ampak za kaj drugega (sovražnost, nagajanje, zlonamernost....) A ni potem verjeti, da ti drugi nič slabega noče, ob dimetralno nasprotni objektivni realnosti, samodestruktivno dejanje?
Seveda se tu pojavi še problem lastne percepcije tujih motivov.... Undecided


Sovražnost, zlonamernost in druge negativne vrednostne sodbe o nekom/nečem imajo s samo jezo ravno toliko veze kot z vskakim drugim čustvenim stanjem. Čustveno stanje je lahko negativno ali pozitivno vrednoteno šele  glede na našo  interpretacijo tega stanja oz. od tega, v kakšen namen to čustveno stanje 'vprežemo'. Zato tud tle gor tolk govorimo o pomebnosti namere/nameravnaja. Tko da v principu smo po moje sposobni jeze z namenom  sovraštva v bistvu enako kot smo  sposobni  tudi jeze z namenom nardit nekomu veselje.

Si ne bi upal določit, kaj je tisto objektivno, ki določa kaj je (samo)destruktivno. Arhetipska mitologija  to mejo med destruktivnim in preobrazbo (npr. mit o narcisu) več ali manj relativizira, ponovno jo vzpostvlja  le vsakokratna morala (religiozna ali  posvetna), ki posamezniku  brez stika s svojo dušo čustvena stanja obarva tako 'pozitivno' kot 'negativno'.  


Precepcija tujih motivov pa je itak  problem projekcije naših lastnih (hotenih in nehotenih) namenov.    
Back to top
« Last Edit: 07.01.2005 at 13:14:47 by titud »  
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: JEZA
Reply #54 - 11.01.2005 at 07:03:25
 
Quote:
Ja jeza je še en pokazatelj naše nezrelosti, neodraslosti, nemoči sprejeti življenja takšnega kot samo je.


Življenja nikoli ne bomo mogli sprejeti takšnega, kot je, ker bi potem morali biti brez prepričanj.
Prej ali slej pride kaj, kar je v nasprotju z našimi pričakovanji.

Mislim, da se pod "sprejemanjem" zelo pogosto skriva tlačenje.
In to zaradi prepričanja, da je jeza negativno čustvo ali zaradi vzgoje, saj starši sigurno niso marali, da smo se, kot otroci jezili in so zahtevali, da sprejmemo svet oz. njih takšne, kot so.

In ta želja sedaj, da se ne bi jezili in da bi sprejeli svet, takšen kot je, je le odsev tega vcepljenega vzorca.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: JEZA
Reply #55 - 11.01.2005 at 09:34:11
 
titud wrote on 07.01.2005 at 12:13:48:
Precepcija tujih motivov pa je itak  problem projekcije naših lastnih (hotenih in nehotenih) namenov.    


Problem te teze oz. njeno dvoreznost vidim predvsem tam, kjer služi kot argument, s katerim lahko človeka "odpravimo", češ da je vse le njegova projekcija, mi smo vendar krasni. Ob tem pa nam je bolj (ali manj) jasno, da s tem argumentom zgolj manipuliramo.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: JEZA
Reply #56 - 11.01.2005 at 09:36:01
 
Robi wrote on 11.01.2005 at 07:03:25:
Mislim, da se pod "sprejemanjem" zelo pogosto skriva tlačenje.


Ja, in posledično destruktivno izražanje "jeze" v smislu agresije navznoter (ali navzven ob trenutkih preboja ali v situacijah premeščanja).
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: JEZA
Reply #57 - 11.01.2005 at 12:29:03
 
Lilith wrote on 11.01.2005 at 09:34:11:
Problem te teze oz. njeno dvoreznost vidim predvsem tam, kjer služi kot argument, s katerim lahko človeka "odpravimo", češ da je vse le njegova projekcija, mi smo vendar krasni. Ob tem pa nam je bolj (ali manj) jasno, da s tem argumentom zgolj manipuliramo.


Človeka že lahko "odpravimo" s tem argumentom, samo zase pa s tem nismo nč naredl. Dejstvo je, da se na nas ni projeciral brez povoda in da moramo pr seb (tud s pomočjo njegove projekcije) razvozlat, s čim smo ga iritiral. Brez  projekcij nam ne bi blo dano pr seb odkrivat,  s čim iritiramo druge oz. v čem je razlog, da nad nami stresajo svojo jezo. Ne moremo bit krasni samo zato, ker naj bi si bli drugi sami krivi, da se jezijio na  nas. Projekcije ne smemo jemat za razlog, ampak za posledico.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: JEZA
Reply #58 - 11.01.2005 at 14:27:07
 
Po moje se moramo  itak zmerom vprašat, čemu služi hendalnje s čustvi, jezo npr.

Če so občutja  ključni medij vzpostavljnja osebnih meja vsakega živega bitja  do naravnega in socialnega prostora na samoumeven način, ki ne zahteva empatije in mislene refleksije, potem so čustva  ključni medij vpostavljanja odnosa do samega prostora,  ko se bitje sprašuje o tem, kaj različni vidiki prostora pomenijo  za njega na kontinuumu dobrega in slabega. V primeru čustvene zaznave gre za zmožnost empatičnega vživljanja v druge, za občutljivost prepoznavanja različnih čustvenih stanj v socialnih odnosih z drugimi ljudmi, zato so čustva mutidimenzioanlna in kompleksna. V njih sicer gnezdi najvišja hirerhaična raven doživljanja primarnega sveta, mišljenje, ki pa je transparentno, razumsko enodimnezionalno in s  tem v bistvu enostavnejše od čustvovanja. Naša čustvovanja  tako po pravilu gnezdijo v samoumevnosti naših (biloško pogojenih) občutenj, v svojem mišljenju pa bi bili povsem izugubljeni, če ne bi naš čustveni repertoar sprejemal vsakdnjih odločitev na temelju naših predstav o dobrem in slabem.

Tko da pri hendlanju s čustvom  kot je jeza smo spet pri namenu, s katerim se določa oednos do  določenega čustva. Vzhodnjaški pristopi izražajo  zaupanje  in samoumvenost naših (naravnih/biloško danih) notranjih  občutij, na   katera je edino  varno uglaševat  naša  čustva,  zahodnjaški pa prisegajo na njihovo podrejenost  raciu.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: JEZA
Reply #59 - 19.01.2005 at 02:00:30
 
Amstel wrote on 06.09.2002 at 15:10:18:
Debato nadaljujemo tule:
Jeza. Negativno ali pozitivno čustvo? Ali obstajajo negativna in pozitivna čustva?
Ali je kreganje edina posledica jeze? Je jeza lahko uporabna? Kaj napravite s svojo jezo? KAko reagirate, ko je kdo v vaši bližini jezen?


Čustvo - pozitivno pa negativno, ja popolnoma odvisno od nas in od tega, kaj smo, oziroma po čem se merimo.

Kreganje nikakor ni edina posledica jeze.

In jeza je lahko zelo uporabna. Je ni živali, ki bi si drznila spopad z jezno opico (še sloni odidejo).

Jeznim opicam se lahko samo umikaš!

(vse skupaj utemeljeno na resničnih zgodbah, tako kot jih piše življenje samo)


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 7