Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 
(Read 25915 times)
marina
Guest




Re: JEZA
Reply #90 - 02.02.2005 at 19:42:43
 
Glede na izkušnje z otroci v šoli, čeprav ni topic o otrocih, (pa saj je vseeno, kar se nas trdo oprime v otroštvu, je kasneje težko spremeniti), so imeli izpade jeze in hudega nasilja nad drugimi tisti otroci,ki so večinoma živeli brez očeta in so jih mame na vse pretege razvajale in se zbale nad vsakim otrokovim nezadovoljstvom - če on zavrača vsako drugo hrano, razen mesa in čokolade, so ga prehranjevale samo s tem. Če ni bilo kaj po njegovem,se je trmasto jezil in se metal po tleh, pri 8, 9 letih...Samo zato, ker se je naučil,da lahko doseže čisto vse,če ne sprejme pravil igre drugih, vrstnikov, odraslih in vztraja pri svojem in pri tem je prav nezmožen ematije z drugimi in koga tud poškodovat,samo da je po njegovem.
Nomad,daleč od tega,da bi se vsakdo rodil svet in moder, če gledam na izkušnje. Tako kot se odrasli borijo za svoj položaj v družbi, tako se otroci borijo za prevlado nad vrstniki in spoštovanje in sprejemanje in znajo pr tem uporabit tudi nasilje, jezni in sovražni in zbadljivi znajo bit pri tem.To je v človeški naravi pač.Kasneje pa si kazensko odgovoren in sprejmeš pravila:) Večinoma ljudje niso dobri, razen zase.

Hehe, moja dolžnica...Spet me je potegnila za nos! Ni mi poslala tistega denarja. Pred 2 urama me je klicala,da mi je "pravkar" poslala z banke na moj račun v upanju,da bo prišlo na PRAVI RAČUN(MOJ).
Back to top
 
 
IP Logged
 
nomad
3
***
Offline


Posts: 107
vsepovsod in nikjer
Gender: male
Re: JEZA
Reply #91 - 02.02.2005 at 22:10:04
 
Marina

Jaz mislim, da se vsi rodimo enaki, čisti, sveži. res pa je da je vse skup odvisno od okolja in od naše bad karme, ki smo jo privlekli poleg. to, ko pa otroci zganjajo norčije okoli pa tak. kot sem že povedal jih mi ne razumemo ker živimo v svojih trdnih prepričanjih kaj je prav in kaj ne.
ne razumemo in nočemo jih razumet. če bi folk posvetil le kanček pozornosti najbolj pa SPOŠTOVANJA do njih, bi bil efekt drugačen(poiskusi analizirat).
mi se lahko od njih naučimo veliko več kot oni od nas.. povej mi, kaj jim sploh človek večina dobrega da, ko pa jih že od začetka etiketira.. dokaz je tu, v sedanjem svetu in okoliščinah. napredujemo navzdol..
če bi bili starši bol ozaveščeni nebi prihajalo do tega. saj bi jim pustili svobodno voljo in otrok naj postane to kar v bistvu je in želi postat. to je taprava ljubezen.. čimbolj otroku pustiš, da je on sam, tem bolj je ljubezni tu.. to kar pa ponavadi imamo mi za ljubezen, je to le naš EGO..



Lilith

problem je v tem, glih to kar si napisala.. če bi bil folk ozaveščen nebi prihajalo do tega..
jaz pravim, da ni razlike med politiko in mafijo. to je vse iz iste pizde. skupna sodelovanja..
vsi živimo na isti zemlji a eni si jo delijo in postavlajo teritorij in meje, kar je njihovo..ampak od nobenega ni nič, mi smo samo gosti tukaj. vsi bi morali imet iste pravice in ohranjat zemljo čisto še za ljudi naprej..kot sedaj kaže, hmm, ni videti tako.. večina si baše materialnega bogastva, potem pa ne ve kaj bo z njim, in človek od pohlepa in vse ego-bede na koncu naredi samomor. in kje mu je sedaj ostalo in koristlo to bogastvo??
Back to top
 

vse dobro,..
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: JEZA
Reply #92 - 03.02.2005 at 08:58:28
 
Petra. wrote on 02.02.2005 at 17:24:48:


Hm,  a to streljanje pomeni neizživeto jezo?  Zraven pa smehljaj ???

Tako ambivalentna čusta. Uboga Kali, res ti mora biti hudo  Undecided
Back to top
 
 
IP Logged
 
marina
Guest




Re: JEZA
Reply #93 - 03.02.2005 at 10:32:09
 
Nomad, za nobeno etiketiranje ne gre. Vsi ljudje imamo radi otroke. Toda takšno razmišljanje je povsem idealistično in skregano z mojo realno izkušnjo.
Seveda otroci morajo zganjati norčije okrog, ker njihov svet doživljanja je svet igre. Toda ta igra vključuje tudi nevarne situacije, za druge vrstnike lahko boleče situacije, mi odrasli smo tudi zato, da jim postavljamo meje, čeprav znamo uživati v njihovi domišljiji.
Postaviti meje, sprejemati otroka in njegove posebnosti, KER ČISTO VSAK JE UNIKATEN, je zame največja ljubezen, ki jo premoreš do njega.
                Kako to misliš,da jih odrasli nočemo razumeti? Vsakogar, ki dela z otroci, se njihov otroški domišljijski svet dotakne tako ali drugače in "je napol v njem", hkrati pa mora biti takšen, da odloča o poteku igre (katerekoli) in na videz nevidno skrajša ali podaljša "vrvice otroške ustvarjalnosti in zanosa", odvisno od nevarnosti, kajti otroci ne vidijo nevarnosti, so v svojem svetu.
                  Kje je tukaj NESPOŠTOVANJE DO OTROK? Kar zamisli si,da bi se tvoj predlog, da jim damo SVOBODNO VOLJO, udejanil...Bog pomagaj...V parku bi plezali po spomenikih, tisti blejbled- nevarno igračko bi si ppo nesreči spuščali v obraz in bi prihajalo do poškodb, starejši večji fantiči bi pri igri z žogo vedno prevladovali,ker bi jim vzgojiteljice dale svobodno voljo in mlajši ne bi prišli nikoli do žoge, zvečer bi se otrokom ugodilo, ko ne bi hoteli spat,ampak gledali risanke in tv pozno v noč, zjutraj pa ne bi mogli vstati za v vrtec ali v šolo...??

DATI OTROKU LJUBEZEN POMENI TUDI POSTAVITI GA V DOLOČEN RED in s tem bolje pripraviti na kasnejše odraslo življenje, kjer tudi ni prostora za razpuščenost in s tem NAREDITI JIH LAŽJE PRILAGODLJIVE V ŽIVLJENJU, kar je največ,kar lahko narediš zanj, poleg tega, da mu pomagaš IZRAZITI IN RAZVITI NJEGOVE TALENTE.

In če se vrnem k otroškim norčijam...ti si očitno pozabil, kako si sam dojemal te norčije. Moraš vedeti, da če bo imela ena deklica navado jemati drugim barvice in jih spravljati v svojo torbo, da se lahko o tem tudi pogovoriš z njo, vendar je pa cilj tako početje zaustaviti. In kadar bo en razigran deček tekal po razredu in mimogrede vsem malo porisal njihove lepe risbice, da to ni samo norčija in da bodo nekateri otroci jokali zaradi zastonj truda in uničenih risbic. Ti pa bi dal svobodno voljo...In kadar enega temnopoltega otroka ozmerjajo v igri, ki se konča s sporom s črncem,pa da je njegova mama itak črna, je treba to razčistiti! Ker TUDI V OTROŠTVU SE OB NORČIJAH DOGAJAJO NAJVEČJA PRIZADETJA IN BOLEČINE, KI KASNEJE VPLIVAJO CELO NA ODRASLEGA ČLOVEKA KOT NEKE TRAVME-tudi v otroštvu namreč gre pri norčijah (igrah) za stalne poskuse izključevanja, dviganja sebe nad druge, poskuse sprejemanja med vrstniki, ta težnjo biti boljši od drugih! Kaj bi se torej zgodilo, če bi otrokom pustili svobodno voljo?
              Težko je biti otrok, kajti čut za pravico, sočutje, zmožnost sodelovanja, se ustvarja ravno v tem občutljivem času rasti in socializacije in poteka tudi preko vrstniških zavrnitev in krivic, ker se otroci v začetku v zgodnji dobi doživljajo kot center, kot najpomembnejši. Tu ne gre za etiketiranje, samo za poznavanje psihologije. In mi, odrasli, jim lahko ta proces olajšamo...ali pa naredimo še bolj bolečega, ko vse označimo za njihovo norčijo...dati otroku dovolj prostora za izražanje domišljije in rast njegove ustvarjalnosti skozi igro, DA, toda ne brez ,ob nevarnih in opisanih bočeih situacijah, določenega nadzora. Tvoje gledanje je povsem skregano z realnostjo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
nomad
3
***
Offline


Posts: 107
vsepovsod in nikjer
Gender: male
Re: JEZA
Reply #94 - 03.02.2005 at 11:07:50
 
pozdraf!

to, kar si opisala se res da v našem sedanjem svetu dogaja. a vprašal bi, kdo je postavil takšne temeljne meje, vzgojo.. je to mogoče postavil - določil bog? rekel bi da je krivec naš ego, um..
kakorkoli že, tega nebi bilo, če se folk in vzgoja ne bi tako grebla. grebemo se vspovsod za vse. otoke naučimo tekmovalnosti, grebatorsta, občutke krivde in še kaj, večina vzgoje ima povzetek - jaz - ego...
če bi učili otroke ljubezni življenja, lepote, sprejemanja,.. kje potemtakem bi bilo tako imenovana "divjost".
to, da otrok skače po razredu je dokaz več, da je živ, da se ne pusti uvkalupit, in da ni navadna lutka z katero bi z njim počeli karkoli..res pa je, da z tem vpliva na druge. tudi to se da z mirnim duhom poštimat in mu na prijazen - enakovreden način to tudi povedat..
v celoti bi pač povedal, da je krivec ta naša tekmovalnost in vcepitev občutke krivde.
nobeden ne bi smel imet teh občutkov, zaj z to krivdo človeka lahko hitro vodiš in delaš z njim kar želiš.. tako pa dela naša družba..
opažam pa da se današni otroci rojevajo že močne osebnosti, brez takšnih občutkov. nikakor jim ne boš mogel vcepit krivde..to kar vi imenujete divjost, to je ponavadi ljubezen. otroka vidiš živega, samosvojega  in ne kot truplo, ki sedi, in sprejema vsakršnekoli ukaze...
Back to top
 

vse dobro,..
 
IP Logged
 
marina
Guest




Re: JEZA
Reply #95 - 03.02.2005 at 11:26:28
 
Nomad, nihče "od nas" ni vesel otroka "trupla", s takim je res manj težav, toda potreben je tudi resnejše obravnave.
"MI" tega ne imenujemo divjost. Vem, kaj si hotel reči, ljubezen do življenja. Igra in gibanje sta nedeljivo povezani, najprej v najzgodnejših letih je igra povezana z opazovanjem, preskušanjem, potem z gibanjem. Kdor nima rad otrok, ga to frustrira. Ti pa posplošuješ, česar se v današnjem svetu ne da in se še nikoli ni dalo.
Res je veselje imet živahnega otroka, toda ne more pa sredi pouka tekat po razredu. So tudi takšni, ki se jim ne da dopovedati na lep način,ker so preveč nemirni in nezmožni upoštevati  pravila, ponavadi jih muči nezmožnost koncentracije ali nagibanje k asocialnosti, če pri tem mučijo druge otroke, ali pa slabše duševne sposobnosti, potem pač pristanejo v šoli za otroke s posebnimi potrebami.

Kako pa si predstavljaš, da bi nekaj živahnežem dovolili stalno igro in tekanje po razredu,vpitje in pozivanje drugih v igro?? Ali bi se drugi otroci, ki bi se poleg takih učili učili abecedo, bili zmožni česa učiti? Ali ne bi bili jezni na te otroke, ker se sami morajo učiti? In čemu je pol sploh namenjena šola, če ne pridobivanju znanja? A niti osnovnega znanja se jim ne bi dalo, pač pa se jih raje pustilo v njihovi igri?In poleg tega je vse (kao) znanje,ki se jim podaja, prilagojeni njihovim zmožnostim, vse gre lepo postopoma. Nestvarnost, ker nimaš izkušenj z otroci in govoriš na pamet.
Back to top
 
 
IP Logged
 
nomad
3
***
Offline


Posts: 107
vsepovsod in nikjer
Gender: male
Re: JEZA
Reply #96 - 03.02.2005 at 12:55:39
 
morda sn malo posplošil zadevo in opisoval, kar trenutno res ni in ne obstaja. a to mi je svetla pot prihodnosti. še ogromno bom moral spremenit in spoznat sebe, zato bom se malo umaknil ven iz miselni iger in začel spreminjat sebe da bom resnično razumel druge..
naj bo kot je, trenutno me nič ne moti, in tud drugi naj bodo kar hočejo. vsi imamo svobodno voljo in noben nima res pravice sodit in spreminjat druge dokler nima celotne perspektive na stvar..

lep pozdraf!
Back to top
 

vse dobro,..
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: JEZA
Reply #97 - 03.02.2005 at 16:25:11
 
Nekaj smo o vzgoji začeli...ok, ...vsak otrok ima svoje potrebe ...in ko zadovoljevanje njegovih potreb prične resno ogrožati pravice drugih ljudi, je vloga staršev, da ga naučijo zadovoljevanja lastnih potreb na konstruktivnešji način.

Ker vsepovprek biti svoboden hitro pomeni vsepovprek terorizirati druge, če ni tu realitetne kontrole.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
nomad
3
***
Offline


Posts: 107
vsepovsod in nikjer
Gender: male
Re: JEZA
Reply #98 - 03.02.2005 at 18:00:48
 
Lilith wrote on 03.02.2005 at 16:25:11:
Ker vsepovprek biti svoboden hitro pomeni vsepovprek terorizirati druge, če ni tu realitetne kontrole.


temu jaz nebi rekel svoboda, temveč močan ego, ki dobiva hrano od pozornosti - teroriziranja drugih..

zame svoboda predstavlja, zavest, odgovornost, ljubezen.. človek, ki je svoboden, je osvobojen samega sebe. svoboden in rešen od svojega mučitelja v sebi. takšen človek ki to doseže, kje mu je potem namen škodovat.. in takemu tudi drugi ne morejo naredit škode z ničemer..to je zame svoboda...
Back to top
 

vse dobro,..
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: JEZA
Reply #99 - 03.02.2005 at 20:36:26
 
nomad wrote on 03.02.2005 at 18:00:48:
temu jaz nebi rekel svoboda, temveč močan ego, ki dobiva hrano od pozornosti - teroriziranja drugih..

zame svoboda predstavlja, zavest, odgovornost, ljubezen.. človek, ki je svoboden, je osvobojen samega sebe. svoboden in rešen od svojega mučitelja v sebi. takšen človek ki to doseže, kje mu je potem namen škodovat.. in takemu tudi drugi ne morejo naredit škode z ničemer..to je zame svoboda...


Glej, jaz nisem govorila o gurujih in podobnih razsvetljencih. Govorila sem o otrocih. In ne verjamem, da je v njih kar po defaultu kaj odgovornosti - to jim je treba privzgojit.

Saj pa ja vemo, kako funkcionirajo otroci- ko hočejo imet igračko, jih nič ne briga, da bo tisti, kateremu so jo odvzeli, jokal.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
nomad
3
***
Offline


Posts: 107
vsepovsod in nikjer
Gender: male
Re: JEZA
Reply #100 - 04.02.2005 at 10:10:01
 
Lilith

približno vem kaj češ povedat. alo, daj gremo odpret novo temo, tu smo že konkretno zablodli. bom pa vseen še reko svoje.  Tongue
najbolj zdravo bi blo da bi celotna vzgoja starša temeljila na odkritem prijateljstvu/spoštovanju in da otrok nebi čisto nič rabil skrivat pred nikomer. zgodi pa se da nardi kašno pizdarijo, to doma pove, ta pa ga nato grajajo/tepejo. starš si misli, da dela s tem dobro, a zapira mu cvet resničnega rzcveta življenaja. preveliki strah in nezaupanje vlada v družini. vidiš froca ko se hoče dotaknit ognja in že mati prleti, pazi ne tega, peče, boli. mati mu preprečuje, da je to nevarno in lahko mu poda cele spise . a mali se bo ga slej ko prej dotaknil in sam okusil njegovo strukturo(ok!slab primer, a vseen). tako bi moralo potekat v vse ciklih razvoja. zgodi pa se, da pride na svet in že ga filajo z svojimi znanji o življenju.  kaj pa mi vemo kaj je življenje, poznamo našo iluzijo, ne poznamo pa resničnega življenja. kdor tako dela, otroku zapira pot in mu daje svoje vzorce - tako se generacije nadaljujejo neprestano. otrok je najbližje svojemu viru/prebujenju. mi smo že oddaljeni in se sučemo v krogu, on pa ima resnično najlažjo možno pot do razcveta. le možnost mu moremo dati in resnično nevezano tapravo ljubezen.
nek rek: razlika med razsvetljencem in otrokom je ta, da se otrok tega ne zaveda.



Back to top
 

vse dobro,..
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: JEZA
Reply #101 - 04.02.2005 at 10:42:38
 
Nomad, zgleda, da ti nimaš otrok.

Če pa jih imaš/boš kdaj imel, naj si le privoščijo vso žlehtnobo, ki jo premorejo, saj bodo imeli pri tem vso podporo, sprejemanje in ljubezen  Wink  Tongue   Grin

Ah, blagor tem otrokom, ohranili bodo razsvetljenje do pozne starosti  Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
nomad
3
***
Offline


Posts: 107
vsepovsod in nikjer
Gender: male
Re: JEZA
Reply #102 - 04.02.2005 at 10:57:12
 
lola wrote on 04.02.2005 at 10:42:38:
Nomad, zgleda, da ti nimaš otrok.

Če pa jih imaš/boš kdaj imel, naj si le privoščijo vso žlehtnobo, ki jo premorejo, saj bodo imeli pri tem vso podporo, sprejemanje in ljubezen  Wink  Tongue   Grin

Ah, blagor tem otrokom, ohranili bodo razsvetljenje do pozne starosti  Roll Eyes


uff, jaz foter Grin. otroke bom imel ko bom resnično doživel samorazvoj.
za kaj ma folk sploh froca? kolko vidim, kaj se po svetu dogaja, bi rekel, da jih imajo samo zaradi osebnega užitka. pa pol pa naj grejo v azil in si nabavijo pesa - hišnega ljubljenčka..
resnično gledano, jaz sem otroku samo vspodbuda in biološki foter. pravi foter pa mu je bog. zato nimam nikakršne pravica pogojevat. če pa tak gledamo, vse se vrati i plati. zato: kar ti delaš, se ti to enako zgodi nazaj.. daj mi vzrok in posledica bo tu!
Back to top
 

vse dobro,..
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: JEZA
Reply #103 - 04.02.2005 at 11:02:11
 
nomad wrote on 04.02.2005 at 10:57:12:
resnično gledano, jaz sem otroku samo vspodbuda in biološki foter. pravi foter pa mu je bog. zato nimam nikakršne pravica pogojevat. če pa tak gledamo, vse se vrati i plati. zato: kar ti delaš, se ti to enako zgodi nazaj.. daj mi vzrok in posledica bo tu!

ce je njegov pravi fotr kot pravis bog, ti pa si mu le bioloski, se s spocetjem tvoja dolznost se ne konca. otroka je treba tud pravilno vzgojit. pravilno pa pomeni v skladu z zeljami njegovega pravega oceta, boga. otrok mora biti vsecen bogu, in s tem bo posledicno tudi nam... ce resnicno vemo, da je bog njegov pravi fotr.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: JEZA
Reply #104 - 04.02.2005 at 11:16:03
 
nomad wrote on 04.02.2005 at 10:57:12:
resnično gledano, jaz sem otroku samo vspodbuda in biološki foter. pravi foter pa mu je bog. zato nimam nikakršne pravica pogojevat. če pa tak gledamo, vse se vrati i plati. zato: kar ti delaš, se ti to enako zgodi nazaj.. daj mi vzrok in posledica bo tu!

po moje lahko otroke čist enako uniči tud to, če mu v mladosti ne pomagaš lastne energije, ko mu skrene na čudna pota, skorigirat. Četud z popolno duhovno energijo, materije še ne obvladajo in se lahko tud hitro v njej zgubijo. Kak to nardit? s posluhom, ljubeznijo in pravo mero. Če bi se otroci res rodili tolk vsesplošno popolni da ne bi rabli vzgoje, pol se ne bi rodili kt otroci, ampak kt odrasli.
In tud si mislim, da 16 let represivnega šolskega sistema kot ga imamo eno dušo dost bl zavozi kt še tak slaba vzgoja v otroštvu.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7