Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 7
(Read 25922 times)
alenka07
2
**
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 65

Re: JEZA
Reply #15 - 07.09.2002 at 15:12:25
 
Angry...zakaj tako burne reakcije jeze v nas...na dražjaje, ki jo sprožijo...

...zdi se mi, so burne reakcije jeze posledica nakopičene potlačene jeze ...

... od kje? od kdaj?...zakaj?...

... morda...ker nam je kot otroku niso dovolili izraziti - avtoritete - starši, učitelji... pa kasneje še kdo Angry Lips Sealed ... smo se naučili, da je ni "zdravo" izraziti, jo sprostiti ... bi jih dobili po riti, če bi bili preveč jezen in razbesnel otrok Wink... skratka - smo že nekoč imeli izkušnje, ki so nas naučile, da je jezo "bolje" potlačiti, kot pa izraziti...

...zato je je v nas veliko, dokler se je ne zavedamo in si pustimo burno reagirati vsakič, ko jo začutimo...

...mislim, da je rešitev v tem, da si jo priznamo, jo začutimo, jo vidimo, sprejmemo in si poskusimo priti na jasno od kje, zakaj smo jo začutili... ko to naredimo, niti ni več tako burna...zgubi moč...je ne kopičimo, je ne skladiščimo... sproti jo "predelujemo"...

...v konstruktivno akcijo... Wink Smiley, če se da...


Lp

alenka
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: JEZA
Reply #16 - 07.09.2002 at 15:19:02
 
Gru Gru wrote on 06.09.2002 at 15:48:29:
Ja jeza je še en pokazatelj naše nezrelosti, neodraslosti, nemoči sprejeti življenja takšnega kot samo je. Vsaka jeza v meni sproži reakcijo na nekaj kar se v biti dotika mojega ega, prostorčka ki sem ga pripravljen branit.

Edi, če je zate »zrelost« v temle kontekstu to, da se zavedaš, da je jeza le problem, ki izhaja in ima izvor v tebi, da to jezo prepoznaš, jo ozavestiš in se zavestno odločiš za svojo reakcijo, ki naj ne bi bila usmerjena v druge ljudi in če je »nezrelost« nasprotje le-tega, potem se s tem strinjam.

V nasprotnem primeru pa te prosim, če lahko razložiš, kaj zate pomeni tale »zrelost«. Tudi zaradi drugih, ne zaradi mene, ker so te razumeli napačno. Ali pač ne?

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: JEZA
Reply #17 - 07.09.2002 at 15:33:08
 
alenka07 wrote on 07.09.2002 at 15:12:25:
Angry...zakaj tako burne reakcije jeze v nas...na dražjaje, ki jo sprožijo...

Ja, Alenka... Burna reakcija oz. nekaj, kar te zbode je samo posledica nečesa, kar moraš sam v sebi še razčistiti... Prepoznati torej, ozavestiti in tako preseči vzorec. In tisti, ki burno reakcijo povzroči v nas, je samo naše ogledalo... Da moramo sami pri sebi še nekaj narediti...

Naj bo za danes dovolj tele jeze... Grem raje še malo ven, sije sonček... In - le kaj bi z jezo, če je alternativa sonce? In ljubezen?

Lep pozdrav vsem,
m.



Back to top
 
 
IP Logged
 
alenka07
2
**
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 65

Re: JEZA
Reply #18 - 07.09.2002 at 15:48:41
 
Smiley Smiley Smiley

... ja, in s preseganjem vzorcev ... je jeze manj... in predvsem - burnih reakcij je vedno manj...


Smiley Smiley Smiley

Kiss

alenka
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: JEZA
Reply #19 - 07.09.2002 at 16:53:50
 
Q
Kajti pod vplivom jeze lahko zelo hitro izgubimo kontrolo in prizadenemo.
Q
jest bi rajši temu reku da vso kontrolo predam egu, vzorcem

Q
Meje poskušam postavljati z mirnim, pa vendar jasnim in odločnim glasom, v katerem pa ni nobene jeze.  
Q
viš, tko kt jezus
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: JEZA
Reply #20 - 07.09.2002 at 18:30:56
 
gape wrote on 07.09.2002 at 12:41:02:
in če (še) nimaš za cilj v tem življenju razsvetljenja, potem imaš prenizek cilj ... imho



Grin  Grin  Grin Ali pa ti (vi) previsokega.
Kdo smo, da bomo sodili? Grin  Grin
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: JEZA
Reply #21 - 07.09.2002 at 18:35:04
 
SeK wrote on 07.09.2002 at 00:18:59:
Sam vem, da sem imel kar probleme s prepoznavanjem čustev. Kar pa za moške sploh ni čudno. Ah Edi, boš še spoznal to nekoč...

Sicer pa Amstel. A ti sploh veš, koliko ljudi v Sloveniji se ne zaveda da so jezni in to skrivajo.


A samo v Sloveniji?  Grin
Hm, ne, ne vem.
Sem pa imela možnost to ugotoviti na lastne "oči".
Pa ne samo, da se ne zaveda-jo jeze.
Sploh NE VE KAJ čuti-jo.

Ali celo zamenjujejo čustva za druga. Recimo, namesto jeze, žalost, ki je bolj "dovoljena".

Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: JEZA
Reply #22 - 07.09.2002 at 18:44:02
 
Miska wrote on 07.09.2002 at 14:08:37:
»Z jezo se človek odziva na prepovedi in omejevanje. «

Kdaj je po mojem mnenju jeza torej koristna in kdaj ni: Koristna je takrat, ko jo začutimo, ko na podlagi nje lahko nekaj ugotovimo o sebi in se usmerimo v reševanje problema.


Z jezo se lahko odzovemo tudi na situacije, ko se nam godi krivica, ko kdo prestopa naše meje, ko nas kdo ogroža, ko se kdo vtika v naše zadeve, ko......

Ja, Miška, se strinjam, da je jeza konstruktivna, dokler je usmerjena k reševanju problema.
Moje izkušnje kažejo, da ravno čutenje jeze pripomore k aktivnejšemu reševanju težav.
In, da tlačenje jeze, lahko povzroči pasivnost.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
alenka07
2
**
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 65

Re: JEZA
Reply #23 - 07.09.2002 at 19:01:10
 
... Smiley...še naprej na preseganje vzorcev...

...to istočasno vodi - omogoča realnejši pogled, sprejemanje sebe, ljudi, situacij... takih kot so... pomeni z manj idealiziranja, manj pričakovanj, manj iluzij...

...in posledično tudi manj jeze, ker se redkeje znajdem-o v situaciji, da občutim-o jezo... prej jeza, sedaj pa morda pride celo do smeha ob podobni situaciji... Wink

Amstel - cilje si spet postavlajmo sami, zakaj bi se omejevali in ostajali pri tem "skromni" ?

...meni je cilj, da se stalno razvijam... presegam vzorce... mislim, da meje oz. "točke" prosvetljenosti ni, ampak je proces...ki mu konca ni... kako bi to potem omejila in zakaj....???


Smiley Smiley Smiley

Kiss

alenka
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: JEZA
Reply #24 - 07.09.2002 at 19:05:00
 
alenka07 wrote on 07.09.2002 at 19:01:10:
... pomeni z manj idealiziranja, manj pričakovanj, manj iluzij...

Amstel - cilje si spet postavlajmo sami, zakaj bi se omejevali in ostajali pri tem "skromni" ?

...meni je cilj, da se stalno razvijam... presegam vzorce... mislim, da meje oz. "točke" prosvetljenosti ni, ampak je proces...ki mu konca ni... kako bi to potem omejila in zakaj....??? alenka


Hm, kaj je vprašanje zame?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
alenka07
2
**
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 65

Re: JEZA
Reply #25 - 07.09.2002 at 19:58:04
 
... Wink saj ga ni...oz. je enako kot zame...  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: JEZA
Reply #26 - 07.09.2002 at 20:02:29
 
Wink .. ja, saj si prav napisala, cilje si postavljamo sami...




(Pa pustmo moje cilje, da ne gremo off topic.... )
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
alenka07
2
**
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 65

Re: JEZA
Reply #27 - 07.09.2002 at 20:26:26
 
Smiley Smiley Smiley

...seveda, ti so samo tvoja stvar... in ni nujno, da so ta trenutek isti - enaki, kot so bili trenutek poprej...

Smiley Smiley Smiley       Kiss


Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: JEZA
Reply #28 - 07.09.2002 at 20:39:20
 
Miska wrote on 07.09.2002 at 15:00:08:
bp – z jezo se ne postavlja meja. Vsaj jaz se trudim, da jih ne. Meje poskušam postavljati z mirnim, pa vendar jasnim in odločnim glasom, v katerem pa ni nobene jeze.

Miška,

Moja zavest je ena precej hecna zadeva, ki včasih noče zaznati ali razumeti nekaterih stvari.

Tako se mi včasih zgodi, da si enostavno ne priznam določenega čustva. Ki je v meni, ki se dogaja, vendar pa so filtri tako močni, da do zavesti ne pride.

Znam pa zato, hmm ta prva oseba ednine je tukaj malo nenavadna, uporabiti nekatere trike, s katerimi poskušam prelisičit notranjega cenzorja in zavest opozorit na določene zadeve.

Včasih skozi sanje, ki so pri meni lahko zelo dober pokazatelj dejanskega stanja in moje vloge. Včasih pa je treba uoporabiti še kakšen močnejši trik, naprimer privid sredi belega dne.

Včasih pa reagiram na v bistvu malenkosti neprimerno in pretirano silovito. Definitivno zaradi tlačenja oz nezavedanja čustev. Definitivno moj problem.

Mislim, da vas večina nima problemov z občutenjem in zavedanjem svojih občutkov in da vam uspe jezo skanalizirati v nekaj drugega kot v agresivno reakcijo, ki pri ljudeh vzbudi odpor.

Dostikrat uspe to tudi meni, sem bil že sposoben narediti v kratkem času majhno čudo z voljo in koncentracijo v katero sem uspel spremeniti ta prvi občutek jeze.
Quote:
Se ti ne zdi ravno pri človeku, ki ti je najbolj blizu, tudi najbolj vredno vzpostaviti iskren in odkrit odnos? V katerega spadajo tudi pogovori o tistih malenkostih, ki te zmotijo, pa se ti o njih ne zdi vredno razpravljati? In to raje potlačiš vase? Kjer pa se, seveda, kopiči in kopiči in potem naenkrat izbruhne na dan v vsej svoji veličini…

Res je. Se strinjam. In hvala, ker si mi to omenila. Bi si želel, da bi me še kdaj na to spomnila. Znam preveč dobro zait na kakšno pot pozabljenja in potem ponavljat stare napake. Zaradi katerih sem jih pa že dostikrat dobil po buči.

Zase mislim, da bo zato velik korak, ko bom uspel začutiti jezo in jo spremeniti v voljo in energijo, da na čimbolj miren in odločen način zaustavim zame neprijetno dogajanje. Se morda lahko tukaj dosti naučim tudi od tebe.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: JEZA
Reply #29 - 08.09.2002 at 11:24:01
 
Bp – je treba sploh še kaj reči? Saj me dobro poznaš in veš, da rada pomagam, če le lahko. In te bom še spomnila na to, če želiš, seveda. Tudi v realni, konkretni situaciji. Samo, da ne boš potem jezen name? Wink Pa četudi boš, te bom spomnila, da nimam jaz prav nič skupnega s to tvojo jezo. Da sem samo piknila nekam, kamor je tebe zabolelo. Ampak zabolelo je zaradi tebe in ne zaradi mene. In se bom potrudila, da tvoje jeze ne bom vzela osebno. Uf, težka bo… Smiley

In saj veš, da vedno pravim – vsi smo vsem učitelji in vsi smo vsem učenci… In če se ti od mene lahko nečesa naučiš, bodi prepričan, da se tudi jaz od tebe lahko česa naučim. Tako kot od vsakega, ki mi prekriža mojo pot. In tako, kot mi je prav vsakdo na nek čisto določen način darilo na moji poti…

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 7