Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 8
(Read 57784 times)
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: Kaj je življenje ?
Reply #60 - 07.03.2011 at 14:28:42
 
ni point v zavedanju relativnosti svoje resnice, ampak je poanta v "vsebini" te razodete resnice. ko/če se razodene "vsebina" resnice, potem določena vprašanja postanejo spontano odgovorjena. predpostavka da jaz obstajam "sam zase" je naša trenutna resnica ki smo jo spoznali s pomočjo materialnega intelekta in čutil.

višja resnica ni samo "nekaj" ampak je tudi "nekdo". brez sprejetja/zavedanja tega, je ves trud zaman. komaj ko se pojavi takšno zavedanje, je možen odnos. (oseba - oseba).

odnosov je lahko več, podobno kot jih vidimo tukaj. konkretno so to odnosi sluga-gospodar, prijatelj-prijatelj, starš-otrok, in "zakonski odnos moški -ženska". vendar vsi ti odnosi ki so tukaj so popačeni s tem, da je v njih pripeta sebičnost in s tem da so v končni fazi neizpolnjujoči za dušo. se vedno spreminjajo in enkrat se prekinejo. to so odnosi med materialnimi telesi. kdor je pozoren lahko naravo teh odnosov opazi.

ponižnost v smislu sluga-gospodar, se res izgubi v naslednjih treh odnosih. v višjih odnosih ni mooda v smislu vsemogočnosti in veličine. ampak potrebno je vedet, da teh odnosov ne moremo zamenjevati ali enačiti z odnosi ki so tukaj. tiste osebe ki imajo najviši odnos z Bogom...v njih ni niti najmanjšega poželjejnja kot ga poznamo tukaj, tudi v starševsem ali prijateljskem odnosu, je vedno prisotna čistost odnosov brez vsakršne primesi sebičnosti.

osebe ki so ta višje odnose realizirale oz. se jim je zaradi njihove popolne predaje Bog razodel v enem izmed teh odnosov so zelo redke, veliko več je takšnih ki to imitirajo in imajo vzadaj, raznorazne lastne interese. verodostojna realizirana oseba ki deluje samo v njegovo zadovoljstvo tudi ne uči ali razlaga drugim teh najvišjih odnosov, predvsem "zakonskega" zaradi tega ker naša predstava teh odnosov temelji na naših materialnih izkušnjah. proces spoznave boga je postopen od najnižjega do najvišjega odnosa. najprej mor ebiti vzpostavljen temelj odnosa...to je spoznanje, kakšna je moja pozicija v Absolutu. da moja pozicija ni Gospodar ampak sluga. naš "lažni" ego se ob tem ponavadi zgraža, ker smo navajeni srkati zadovoljstvo v tem materialnem svetu prav iz te pozicije gospodarja.

lažni ego pomeni misidentifikacija sebe. pomeni da sebe dojemamo kot to materialno telo in um. posledično sebe dojemamo na grobih in subtilnih nivojih v smislu..jaz sem Aravinda, titud, gape, slovenec, američan, mizar, ekonomist, kristjan, hindujec, itd...vse to so oznake ki veljajo za to telo. onkraj tega pa je tudi pravi ego (identiteta). za spoznavo te identitete, princip iskanja resnice kot jo poznamo tukaj v tem svetu ni zadosten. gospodarimo lahko samo nad nižjo naravo.  

Hare Krishna
Back to top
 
 
IP Logged
 
M.L.
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 1728

Re: Kaj je življenje ?
Reply #61 - 07.03.2011 at 14:37:26
 
Aravinda wrote on 06.03.2011 at 23:39:00:
priznati obstoj višje resnice, višje kot smo mi sami, je kot "smrt" za naš lažni ego, saj to pomeni da mi nismo najvišji. sprejetje višje avtoritete kot smo mi sami, je v bistvu popolnoma kontra naši trenutni predstavi (oz. željam).

"naših" resnic je lahko nešteto, ampak še vedno se vse te resnice nahajajo znotraj ene same Absolutne resnice. končnih resnic ne more biti mnogo, ker tudi če rečemo da jih je mnogo, s tem avtomatično postavimo spet eno samo končno resnico.  Absolutna resnica je torej ena sama.


tisto kar je "nižje" od nas lahko kontroliramo in lahko uporabljamo za naše lastne interese. to nižje od nas je materialna energija. sem spada tudi um in inteligenca.

nekaj kar je višje od nas pa ne moremo spoznati izključno s svojim trudom. izključno s svojim trudom lahko spoznavamo samo tisto kar je nižje od nas.

spoznanje višjega od nas je mogoče samo tako, da se tisto kar je višje od nas po svoji (višji) volji razodene nam. druge poti ni.

in zakaj bi sploh bilo potrebno spoznavat Absolutno resnico ? oziroma v čem je smisel Njenega razodetja nam?

smisel je v tem, da se z razodevanjem Absolutne resnice, avtomatično razodeva tudi naša relativna resnica. po Njeni milosti lahko spoznamo kdo smo mi, zakaj smo mi in kako naj delujemo znotraj te Absolutne resnice.  

 
Hare Krishna  

Ja, čista resnica, kar si povedal, vendar dokler človek ni sposoben iz svojih spoznanj odkriti in spoznati razodeto absolutno resnico, tako dolgo še tava v temi svoje relativne resnice, ki mu je samozadostna in ne priznava ničesar še bolj resničnega, ampak sebično zagovarja svojo resnico, katera mu je postala najmogočnejša in neodvisna od drugih resnic.

Ravno pri takšnih ljudeh pa potem nastopi Božja milost kot skrbni vzgojitelj, kateri svoje otroke varuje pred nevarnostmi njihove lastne nevednosti, ter jih nesluteno varno vodi in pripelje na cilj.

Ko pa nekoč takšen neveden človek po poti Božje milosti pride do spoznanja razodete absolutne resnice, šele takrat začne dojemati kaj v resnici Absolutna Resnica je, zato z veseljem opusti vse svoje prejšnje spoznane posvečene relativne resnice in z vso vnemo, ljubeznijo in veseljem začne slediti tej Absolutni Resnici, katero spoznava vedno bolj za svojo lastno in edino.

Pa lep pozdrav.
Back to top
 

Vrnimo Življenju življenje.

 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Kaj je življenje ?
Reply #62 - 07.03.2011 at 18:36:20
 
Aravinda wrote on 06.03.2011 at 23:45:29:
ta Abosolutna resnica je Oseba, ni neosebna, mrtva. če rečemo da je neosebna, se avtomatično postavljamo nad Njo in se prikrajšujemo za Njeno razodevanje nam.

A je ta "Oseba" spet mišljena kot nek bog/Bog ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Kaj je življenje ?
Reply #63 - 07.03.2011 at 18:37:11
 
Poet wrote on 07.03.2011 at 07:37:42:
Aravinda wrote on 06.03.2011 at 23:39:00:
priznati obstoj višje resnice, višje kot smo mi sami, je kot "smrt" za naš lažni ego, saj to pomeni da mi nismo najvišji. sprejetje višje avtoritete kot smo mi sami, je v bistvu popolnoma kontra naši trenutni predstavi (oz. željam).

Naj te razočaram: ravno ta tvoj lažni ego, ki je strah sam po sebi, si izmisli vrhovno avtoriteto, kateri lahko sledi, da bi tako lahko prekril svoj eksistencialni strah. Ravno obratno je od tega kar ti praviš. Ti z ustvarjanem zunanje avtoritete poskušaš preglasiti svoj strah, ker pričakuješ, da si se sedaj povezal z nečim, kar je onkraj tebe, kar pomeni, da si tudi ti postal nadmočen. Toliko o smrti za tvoj lažni duhovni ego - ga še 10x bolj pumpaš kot si pa predstavljaš, dragi moj Hari Grižni.

Genau. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: Kaj je življenje ?
Reply #64 - 07.03.2011 at 19:26:22
 
duša je večna, Bog je večen in tudi naš odnos z Njim je večen. mi nismo le ustvarjeni od Njega, ampak smo tudi ustvarjeni za Njega.

spodaj en link, če koga zanima še bolj podrobno o Vaishnnavski koncepciji Absolutne resnice.

http://www.bvml.org/SBSST/tata.html

Hare Krishna
Back to top
 
 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: Kaj je življenje ?
Reply #65 - 07.03.2011 at 19:51:08
 
pa še en link še bolj podrobne razlage o Absolutu, za tiste ki jim takšen način predstavitve Vaishnavske filozofije bolj odgovarja.

http://www.bvml.org/SBSST/rw.html

realizirane osebe so ena izmed manifestacij Njegove brezvzročne milosti v tem svetu.  

obstajata dve vrsti relaiziranih oseb. Nitya Sidha in Sadhaka Sidha. prvi so večno realizirane osebe, drugi so osebe ki so realizirale namen življenja skozi devocijsko prakso v tem svetu.


Srila Bhaktisidhanta Saraswati Thakur je eden izmed večno osvobojenih duš, ki je po volji Boga sestopil v ta svet. Njegov edini namen je služenje Boga skozi propagiranje Njegovih slav, brez sebičnih motivov, za večno dobrobit vseh živih bitij tega sveta.   

Hare Krishna
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Kaj je življenje ?
Reply #66 - 07.03.2011 at 19:55:38
 
Povej kaj je zate realizirana oseba. Kaj to pomeni, biti realiziran? Ali takšno osebo ti prepoznaš v delovanju ali po izgledu, ali po govorjenju?

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
M.L.
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 1728

Re: Kaj je življenje ?
Reply #67 - 07.03.2011 at 20:02:02
 
Aravinda wrote on 07.03.2011 at 14:28:42:
ni point v zavedanju relativnosti svoje resnice, ampak je poanta v "vsebini" te razodete resnice. ko/če se razodene "vsebina" resnice, potem določena vprašanja postanejo spontano odgovorjena. predpostavka da jaz obstajam "sam zase" je naša trenutna resnica ki smo jo spoznali s pomočjo materialnega intelekta in čutil.

višja resnica ni samo "nekaj" ampak je tudi "nekdo". brez sprejetja/zavedanja tega, je ves trud zaman. komaj ko se pojavi takšno zavedanje, je možen odnos. (oseba - oseba).

odnosov je lahko več, podobno kot jih vidimo tukaj. konkretno so to odnosi sluga-gospodar, prijatelj-prijatelj, starš-otrok, in "zakonski odnos moški -ženska". vendar vsi ti odnosi ki so tukaj so popačeni s tem, da je v njih pripeta sebičnost in s tem da so v končni fazi neizpolnjujoči za dušo. se vedno spreminjajo in enkrat se prekinejo. to so odnosi med materialnimi telesi. kdor je pozoren lahko naravo teh odnosov opazi.

ponižnost v smislu sluga-gospodar, se res izgubi v naslednjih treh odnosih. v višjih odnosih ni mooda v smislu vsemogočnosti in veličine. ampak potrebno je vedet, da teh odnosov ne moremo zamenjevati ali enačiti z odnosi ki so tukaj. tiste osebe ki imajo najviši odnos z Bogom...v njih ni niti najmanjšega poželjejnja kot ga poznamo tukaj, tudi v starševsem ali prijateljskem odnosu, je vedno prisotna čistost odnosov brez vsakršne primesi sebičnosti.

osebe ki so ta višje odnose realizirale oz. se jim je zaradi njihove popolne predaje Bog razodel v enem izmed teh odnosov so zelo redke, veliko več je takšnih ki to imitirajo in imajo vzadaj, raznorazne lastne interese. verodostojna realizirana oseba ki deluje samo v njegovo zadovoljstvo tudi ne uči ali razlaga drugim teh najvišjih odnosov, predvsem "zakonskega" zaradi tega ker naša predstava teh odnosov temelji na naših materialnih izkušnjah. proces spoznave boga je postopen od najnižjega do najvišjega odnosa. najprej mor ebiti vzpostavljen temelj odnosa...to je spoznanje, kakšna je moja pozicija v Absolutu. da moja pozicija ni Gospodar ampak sluga. naš "lažni" ego se ob tem ponavadi zgraža, ker smo navajeni srkati zadovoljstvo v tem materialnem svetu prav iz te pozicije gospodarja.

lažni ego pomeni misidentifikacija sebe. pomeni da sebe dojemamo kot to materialno telo in um. posledično sebe dojemamo na grobih in subtilnih nivojih v smislu..jaz sem Aravinda, titud, gape, slovenec, američan, mizar, ekonomist, kristjan, hindujec, itd...vse to so oznake ki veljajo za to telo. onkraj tega pa je tudi pravi ego (identiteta). za spoznavo te identitete, princip iskanja resnice kot jo poznamo tukaj v tem svetu ni zadosten. gospodarimo lahko samo nad nižjo naravo.  

Hare Krishna

Še ena velika resnica, lepo povedano Aravinda.

Smiley Smiley

Pa lep pozdrav
Back to top
 

Vrnimo Življenju življenje.

 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: Kaj je življenje ?
Reply #68 - 07.03.2011 at 23:09:56
 
"one-pointed devotion to Supreme Lord" je glavna lastnost realiziranih oseb. tisti, ki so svoje besede, telo, um in dušo posvetili Bogu so realizirane osebe. ostali sekundarni simptomi takšnih oseb so podrobno opisani v Vedah.

seveda obstja nešteto prevarantov ali imitatorjev takšnih oseb, in posledično nešteto takšnih ki so prevarani. edino zagotovilo da ne bomo prevarani je iskrenost srca oz. iskrena želja po družbi Njegovega iskrenega sledilca. če se s takšno željo obrnemo na Boga, nam bo nedvomno pomagal. po milosti Boga lahko dobimo družbo čistega bhakte (sledilca) in po milosti čistega bhakte lahko dobimo družbo Boga. čistih Gospodovih bhakt je nemogoče imitirati na dolgi rok.

meni osebno je vseeno ali je oseba iz Indije ali ne, jaz pri osebi gledam na njegovo predanost Bogu oz. njegove aktivnosti. če so samo besede je seveda premalo. moj Gurudev Srila Bhakti Vallabh Tirtha Maharaj je svoje celotno živlejnje posvetil Bogu. vse njegove aktivnosti izhajajo iz ljubečega odnosa z Njim. to vidim preko njegovih besed, preko njegovih aktivnosti ki sem jim osebno priča, preko njegovega celotnega življenja in na koncu preko posledic ki jih njegova družba pušča v meni. druženje tukaj ne pomeni samo fizična družba, ampak predvsem sledenje njegovih napotkov.

ker smo se v tej temi pogovarjali o principih življenja in neživljenja, je tukaj en odlomek od mojega Gurudeva kjer govori o tem...

http://www.youtube.com/user/dasika051#p/u/37/ZeM9DKqDOOE

Hare Krishna
Back to top
 
 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: Kaj je življenje ?
Reply #69 - 07.03.2011 at 23:33:13
 
in še njegovo petje Hare Krishna Maha-mantre (najvišje mantre) za Boga, iz srca

http://www.youtube.com/user/dasika051#p/u/26/zEVmE6OuKew

obstajajo štiri dobe ki se ciklično ponavljajo. v vsaki od teh je mogoče vzpostavit odnos z Bogom. v tej Kali dobi je od Boga dan najenostavenjši proces, izgovarjanje Njegovih duhovnih Imen, ki so nerazlična od Njega samega. ta Imena so Njegova osebna pojavitev v tem svetu.  

Hare Krishna
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Kaj je življenje ?
Reply #70 - 08.03.2011 at 00:30:11
 
Sem pomislil, da pod tem razumevaš kot realnost. Ti razlagaš s simptomi in razlagami iz gite s čusti in voljo, ki so osnova verovanja.
Realnost bolje opiše(filozofsko) zaključni del ved Upanišade- Vedanta, zaključek ved.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: Kaj je življenje ?
Reply #71 - 08.03.2011 at 09:37:47
 
zaključek vseh Ved je, da je brezpogojna predaja Bogu najvišji in edini cilj živega bitja. ker ljudje tega zaradi miljone in miljone življenj raznoraznih zmotnih impresij nismo zmožni, so Vede napisane tako da vsakega posameznika postopoma pripeljejo do tega najvišjega cilja.

v Giti ( Bhagavad-gita) je tudi opisan postopen proces namenjen različnim ljudem z različno pogojenostjo. v grobem gre za proces karma joge (reguliranja plodnostnih aktivnosti), gnjana joga (kultiviranje špekulativnega znanja z namenom osvoboditve) in bhakti yoga (brezpogojna vdanost Bogu). skozi Bhagavad gito (Gospodova pesem) Šri Krishna svojemu  prijatelju Arjuni razlaga vse te različne procese, vendar na koncu ga pripelje do najvišjega spoznanja. zaključek in celoten namen Bhagavad gite je opisan v besedah Sri Krishne Arjuni po tem ko mu je že opisal vse predhodne stopnje "opusti vse vrste religij in se samo predaj Meni". Arjuna na začetku tega ni bi sposoben, vendar ga je Šri Krishna, ki je tukaj igral tudi vlogo učitelj, postopoma pripeljal do tega.

Vse Upanishade učijo enako in zaključek vseh Ved je enak.  

tudi znotraj najvišjega procesa bhakti yoge obstajajo različne pogojenosti posmeznikov in različne realizirane osebe učijo glede na to specifično naravo posameznikov, vendar cilj vseh verodostojnih duhovnih učiteljev je vedno enak. verodostojen je tisti, ki z zgledom uči najvišji cilj življenja.

Hare Krishna
   
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kaj je življenje ?
Reply #72 - 08.03.2011 at 09:39:59
 
Aravinda wrote on 07.03.2011 at 14:28:42:
ni point v zavedanju relativnosti svoje resnice, ampak je poanta v "vsebini" te razodete resnice. ko/če se razodene "vsebina" resnice, potem določena vprašanja postanejo spontano odgovorjena. predpostavka da jaz obstajam "sam zase" je naša trenutna resnica ki smo jo spoznali s pomočjo materialnega intelekta in čutil.

višja resnica ni samo "nekaj" ampak je tudi "nekdo". brez sprejetja/zavedanja tega, je ves trud zaman. komaj ko se pojavi takšno zavedanje, je možen odnos. (oseba - oseba).

odnosov je lahko več, podobno kot jih vidimo tukaj. konkretno so to odnosi sluga-gospodar, prijatelj-prijatelj, starš-otrok, in "zakonski odnos moški -ženska". vendar vsi ti odnosi ki so tukaj so popačeni s tem, da je v njih pripeta sebičnost in s tem da so v končni fazi neizpolnjujoči za dušo. se vedno spreminjajo in enkrat se prekinejo. to so odnosi med materialnimi telesi. kdor je pozoren lahko naravo teh odnosov opazi.
ponižnost v smislu sluga-gospodar, se res izgubi v naslednjih treh odnosih. v višjih odnosih ni mooda v smislu vsemogočnosti in veličine. ampak potrebno je vedet, da teh odnosov ne moremo zamenjevati ali enačiti z odnosi ki so tukaj. tiste osebe ki imajo najviši odnos z Bogom...v njih ni niti najmanjšega poželjejnja kot ga poznamo tukaj, tudi v starševsem ali prijateljskem odnosu, je vedno prisotna čistost odnosov brez vsakršne primesi sebičnosti.

osebe ki so ta višje odnose realizirale oz. se jim je zaradi njihove popolne predaje Bog razodel v enem izmed teh odnosov so zelo redke, veliko več je takšnih ki to imitirajo in imajo vzadaj, raznorazne lastne interese. verodostojna realizirana oseba ki deluje samo v njegovo zadovoljstvo tudi ne uči ali razlaga drugim teh najvišjih odnosov, predvsem "zakonskega" zaradi tega ker naša predstava teh odnosov temelji na naših materialnih izkušnjah. proces spoznave boga je postopen od najnižjega do najvišjega odnosa. najprej mor ebiti vzpostavljen temelj odnosa...to je spoznanje, kakšna je moja pozicija v Absolutu. da moja pozicija ni Gospodar ampak sluga. naš "lažni" ego se ob tem ponavadi zgraža, ker smo navajeni srkati zadovoljstvo v tem materialnem svetu prav iz te pozicije gospodarja.

lažni ego pomeni misidentifikacija sebe. pomeni da sebe dojemamo kot to materialno telo in um. posledično sebe dojemamo na grobih in subtilnih nivojih v smislu..jaz sem Aravinda, titud, gape, slovenec, američan, mizar, ekonomist, kristjan, hindujec, itd...vse to so oznake ki veljajo za to telo. onkraj tega pa je tudi pravi ego (identiteta). za spoznavo te identitete, princip iskanja resnice kot jo poznamo tukaj v tem svetu ni zadosten. gospodarimo lahko samo nad nižjo naravo.  

Hare Krishna


Zavedanje relativnosti resnice je predvsem v tem, da se resnica  oblikuje skozi odnos, relacijo. Skozi (throug) drugega se pride do spoznanja  resnice (truth). Pa naj teče  ta postopek skozi sebe kot drugega (skozi meditacijo) ali skozi dejanskega drugega (tantro).

Seveda je tako spoznanje lahko neizpolnjujoče/lažno, če gre  skozi  lastne projekcije sebe v drugega, to je za poistovetenja tega drugega z nerealiziranim sabo, ampak to ni problem napačnega poistovetenja s telesnim/materijo, ampak positovetnja z lastnimi željami, ki niso materialne že samo zato, ker  je njihova realizacija pogojena s telesnim/fizičnmim obstojem mene  kot drugega oz.  konkretnega drugega.  Netelesnost je pravzaprav rezultat te projekcije, je kreacija drugega v skladu z lastno projekcijo, je raztelesenje drugega v objekt lastne želje, ki je seveda na tak način ni mogoče realizirat in se slej ko prej izkaže za lažno/neresnično.

Oblikovanje relativnosti resnice, to je spoznanje resnice kot odnosa, torej  ni neka predstopnja aboslutne resnice, ki odpravlja vsak odnos s totalno poistovetitvijo z realno (telesno) neobstoječim  drugim (popolna podreditev/služenje tzemu drugemu je namreč oblika totalnega poisotvečanja s tem sicer  osebnim, a fizično/telesno neobstoječim drugim), ampak obratno, šele totalno poistovečanje z realno/telesnim  neobstejčim drugim nam odpre spoznanjje, da je resnica lahko le odnos med dvema: mene s sabo kot drugim in takega mene z drugim kot drugim, ki gre  skozi odnos z mano kot drugim skozi  isti proces kot jaz sam.        


Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Kaj je življenje ?
Reply #73 - 08.03.2011 at 10:13:25
 
Aravinda wrote on 08.03.2011 at 09:37:47:
zaključek vseh Ved je, da je brezpogojna predaja Bogu najvišji in edini cilj živega bitja. ker ljudje tega zaradi miljone in miljone življenj raznoraznih zmotnih impresij nismo zmožni, so Vede napisane tako da vsakega posameznika postopoma pripeljejo do tega najvišjega cilja.

v Giti ( Bhagavad-gita) je tudi opisan postopen proces namenjen različnim ljudem z različno pogojenostjo. v grobem gre za proces karma joge (reguliranja plodnostnih aktivnosti), gnjana joga (kultiviranje špekulativnega znanja z namenom osvoboditve) in bhakti yoga (brezpogojna vdanost Bogu). skozi Bhagavad gito (Gospodova pesem) Šri Krishna svojemu  prijatelju Arjuni razlaga vse te različne procese, vendar na koncu ga pripelje do najvišjega spoznanja. zaključek in celoten namen Bhagavad gite je opisan v besedah Sri Krishne Arjuni po tem ko mu je že opisal vse predhodne stopnje "opusti vse vrste religij in se samo predaj Meni". Arjuna na začetku tega ni bi sposoben, vendar ga je Šri Krishna, ki je tukaj igral tudi vlogo učitelj, postopoma pripeljal do tega.

Vse Upanishade učijo enako in zaključek vseh Ved je enak.  

tudi znotraj najvišjega procesa bhakti yoge obstajajo različne pogojenosti posmeznikov in različne realizirane osebe učijo glede na to specifično naravo posameznikov, vendar cilj vseh verodostojnih duhovnih učiteljev je vedno enak. verodostojen je tisti, ki z zgledom uči najvišji cilj življenja.

Hare Krishna
   

Ti jemlješ izključno idejo o Krišni kot Višnujevem utelešenju, ki se mu vernik čustveno preda v bogu kot osebi.

Zgodnje Upanišad govorijo o brezosebnem bogu.

Karma joga je etično delovanje brez misli na osebno korist. Ti jo zopet razlagaš preko čustev.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: Kaj je življenje ?
Reply #74 - 08.03.2011 at 10:21:29
 
za dojemanje sebe ne-le kot materialno telo ni dovolj le "razmislek" in sprejetje tega zaključka v "umu", ampak je potrebna dejanska realizacija tega.

vse želje ki izhajajo iz zmotne koncepcije sebe, so materialne. nastajajo namreč v materialnem umu, ali pa na kakšnih drugih bolj subtilnih, nezavednih, astralnih ,itd..nivojih, ki so prav tako znotraj materialnega. vsi objekti ali subjekti ki jih ta materialen um in čutila zaznavajo so prav tako le materialni. odnosi ki jih vzpostavi so prav tako materialni. duhovna (onkraj materialna) realizacija sebe je nekaj povsem drugega. je nekaj kar materialen um in čutila ne morejo zaznat.  

vir zaznave je spiritualen, duhoven, večen....ki pa v tem svetu preslikava in izraža na "popačen" način skozi mrtvo materijo. tudi večina Kristjanov raznorazne subtilne nivoje zamenjuje za duhovno. tudi yogijsko meditacijo kjer lahko pride celo do zapustitve grobega fizičnega telesa se zamnejuje za neko spoznanje duhovnega. subtilno, astralno, spoznanje, itd..je res višje kot le grobo fizično...ampak tudi to je vseeno materialno, popačeno, minljivo.

z "materialnimi očali" lahko operiramo samo znotraj materialnega. odstranit teh očal izključno s svojim trudom ni mogoče.  s svojim trudom lahko samo rišemo na njih ali zamenjujemo barve, itd.. lahko torej gospodarimo nad njimi in jih prilagajamo, ampak zmeraj ostajamo znotraj teh očal. odstrani (ali bolje rečeno odvrne naš pogled skozi njih) lahko samo tisti, ki ima moč gospodariti tudi nad duhovno naravo.
   
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 8