Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 10317 times)
miha-
4
****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 445

odprta in zaprta zveza
13.06.2010 at 14:18:33
 
na to temo je verjetno ze bilo kaj recenega, a mi funkcija "search" ni delovala.Na kratko:

v nasi druzbi je uveljavljena monogama zveza , torej samo en partner. Naceloma so to druzbeni vzorci, ki vplivajo na nas, da zelimo biti v taki zvezi.
Po drugi strani imamo pa odprto zvezo,
to je zveza s partnerjem, in imata odprte opcije z drugimi osebami za intimne odnose


Argumenti za odprto zvezo so zelo smiselni. Ljubezen ne omejuje, ljubezen ni posesivnost in ljubosumje. Zakaj ne bi partnerju
zelel dodatnih uzitkov? Te monogame zveze so druzbeni konstrukt, ki omejujejo ljudi... jih dela nesrecne in skacejo cez plot, in bla drame...

Po drugi strani je pa seveda na custvenem nivoju povsem drugace. Malo tezje bi prenesel misel, da se nasa ljubljena oseba zvija z nekom.
in zdi se mi, da je ta monogamost zelo zakoreninjena in se zelo tezko predstavljam, da bi bil v odprti vezi.

Zanima me, ali pot do "osebne svobode" , oz osebna rast pelje mimo teh vzorcev, posesivnost in ljubosumja, in smo v zvezi popolnoma svobodni ? torej nekako v procesu duhovne rasti slej ko prej pridemo do trenutka, ko nas zaprta zveza omejuje? mar je to samo osebna preferenca?

Kaj vi mislite o tem ?
lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Etrex
5
*****
Offline


Posts: 1511

Gender: male
Re: odprta in zaprta zveza
Reply #1 - 13.06.2010 at 15:33:37
 
miha- wrote on 13.06.2010 at 14:18:33:
vzorcev, posesivnost in ljubosumja, in smo v zvezi popolnoma svobodni ? torej nekako v procesu duhovne rasti slej ko prej pridemo do trenutka, ko nas zaprta zveza omejuje? mar je to samo osebna preferenca?

Kaj vi mislite o tem ?
lp


Posesivnost, lubosumje, so kar globoko zakoreninjeni vzorci na splosno v ljudeh. V stanju Posesivnost in lubosumja, smo pravzaprav zelo malo zavestni, smo bolj robot ki deluje po tem vzorcu.

Tako da vsekakor je tocka duhovne rasti, kjer pustis dolocene vzorce, sploh pa tako ocitno negativne kot je posesivnost (iz katerega izhaja tudi ljubosumje), ki je ze fino "razjela ta svet".

Drugace, dandanes, pa se mi zdi pomembno da se partnerja razumesta, sta iskrena drug do drugega, neglede za kaksno vrsto zveze se dogovorista, saj ti ne mores spilat necesa do cesar imas odpor.

Zato je predvsem pomembno to, da ce se gres odprto zvezo, da imas tudi razciscene dolocene zadeve- da pri tem nimas niti kancka umskega odpora, to pa gotovo predstavlja neko kvaliteto v duhovni rasti.

L.p.
Back to top
 

Stvarstvo ne odloča, odloča človek z svobodno voljo.
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: odprta in zaprta zveza
Reply #2 - 16.06.2010 at 18:33:07
 
Quote:
to je zveza s partnerjem, in imata odprte opcije z drugimi osebami za intimne odnose

Za takšne v naši družbi obstajajo Swinger klubi..tak, da ni problem. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: odprta in zaprta zveza
Reply #3 - 21.06.2010 at 18:37:20
 
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
miha-
4
****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 445

Re: odprta in zaprta zveza
Reply #4 - 26.06.2010 at 11:18:35
 
hvala
sem si prebral vecino robe , tudi nekaj sem nasel zase.

odprto ostane recimo vprasanje,
ali monogama zveza postane slej ko prej omejitev na duhovnem razvoju nekega posameznika ?

Back to top
 
 
IP Logged
 
M.L.
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 1728

Re: odprta in zaprta zveza
Reply #5 - 27.06.2010 at 09:36:09
 
miha- wrote on 26.06.2010 at 11:18:35:
hvala
sem si prebral vecino robe , tudi nekaj sem nasel zase.

odprto ostane recimo vprasanje,
ali monogama zveza postane slej ko prej omejitev na duhovnem razvoju nekega posameznika ?


Ravno monogamna zveza je eden izmed pogojev za duhovno rast človeka, in zopet znotraj te zveze morajo biti izpolnjeni vsi pogoji, ki omogočajo napredek.

Pa lep pozdrav.
Back to top
 

Vrnimo Življenju življenje.

 
IP Logged
 
Dreammer
4
****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 268

Re: odprta in zaprta zveza
Reply #6 - 27.06.2010 at 12:32:14
 
ne mislim brati vsega - vendar klub temu da se muckam z novodobnimi vesoljci in drugimi extremnimi bitji -- hehehhhheee------ moje sexualne vsebine nebi delil z neznanci oz. to pomeni, da sem kar se tiče zvestobe med dvema, tradicionalist.

kakorkoli že - kundalini je ena izmed najbolj zlorabljenih kač na svetu in eni jo častijo in se ji brezglavo predajajo, spet drugi jo preganjajo in jo zaklenejo v kletko.
jaz pravim, kundalini mora sekati da je kaj, vendar za izbran in plemenit način (bela tantra).

tako jaz o tem.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Artemid
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 9

Re: odprta in zaprta zveza
Reply #7 - 24.08.2010 at 16:43:25
 
Meni se zdi, da sta monogamnost ali poligamnost tako biološko kot kulturno pogojena. Bom pojasnil s primeri.

Biološko pogojena: vlečem vzporednico s človeku podobnimi primati in drugimi razvitimi sesalci, kjer se samci med seboj spopadajo z samico in kjer je eden od samcev v tropu alfa samec, ki si prilašča pravico do več samic in je torej posesiven. Ljubosumje in posesivnost imata po mojem prepričanju tako psihološko kot tudi biološko-evolucijsko funkcijo. Alfa samec svojo "pravico" do spolne eksklzivnosti z motivom parjenja z več samicami in prenosa genov uveljavlja na način, da samice jemlje za "svoje". To ima za posledico tako konflikte z drugimi samcikot tudi zaščitniško vlogo do njegovih samic in posledično skupnih potomcev. S tega biološko-evolucijskega stališča sta posesivnost in ljubosumje logična in po mojem v smislu reprodukcijske in zaščitniške funkcije plodnosti lastnih genov in reprodukcije celo zaželena.

Ker pa se človek od živali seveda razlikuje, se stvar malce zaplete. Nekatere družbe in plemena so tradicionalno (in s tem kulturno pogojeno) monogamna- taka so zahodne družbe, verjetno predvsem zaradi vpliva krščanstva. Številne družbe tretjega sveta pa so poligamne.

Osebno mislim, da je človek po naravi poligamno bitje in da je monogamnost zaradi lažjega obvladovanja libida posameznikov kulturno-zgodovinsko pogojena. Ampak ker so z globalizacijo meje med kulturami in družbeno zaželenimi vrednotami padle, se je breme ter odločitve preneslo na posameznika.

Meni osebno se ni zdi naravno, da nekdo opazuje ali sodeluje, ko partner ali partnerka seksa z drugim vpričo njega. Prepričan sem namreč, da gre za zavestno potlačena čustva naravnega in do neke mere zdravega ljubosumja v imenu, da "drugemu privoščim užitek"...Se mi zdi, da je ta epidemija hedonizma že tako šla mal predaleč...

Bolj možna se mi zdi odprta veza, v kateri obstaja nek tihi (ali redkeje izgovorjeni) dogovor o tem, da je veza odprta v tem seksualnem smislu, če to drugega ne moti. Ampak se mi zdi, da je tak , posebej odprti dogovor redek in da se pogosto konča z razpadom veze, ker gre do neke mere spet za potlačenje sicer naravnih čustev..ne vem, nekateri pa temu rečejo trening neposedovalnosti, ampak ko jih srečam čez dve, tri leta, so zagotovo že z drugim/drugo ali pa so vmes zamenjali že tri, štiri partnerje...to je pa že drug problem najbrž...jaz mislim, da glede na privzgojene kulturne vzorce odprta veza pri nas običajno ni dolgega veka...bolj dolgega veka so stalni ljubimci in ljubimke, ki se seksualno dobro ujamejo in jim občasno srečevanje brez obveznosti ustreza. Roll Eyes    
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1