Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 ... 20
(Read 67416 times)
loto
Ex Member




Re: Misli
Reply #75 - 13.04.2010 at 15:03:42
 
Alojz in Sandib wrote on 13.04.2010 at 10:39:51:
Quote:
Alojz in Sandib wrote on 12.04.2010 at 17:03:35:
Quote:
Tudi mene zanima več o opazovalcu.
Kdo je opazovalec ?
Najlažje bi to razumel da je opazovalec opazovano in da opazovalec ni ločen od opazovanega.
Lahko recimo opazuješ svoje misli in se vprašaš kdo jih opazi , opazim jih jaz jaz sem opazovalec in opazovano -misli so moje od mene so del mene , včasih se tudi zavedam tistega ki opazuje misli in za trenutek vidim tri stvari in cel postopek delovanja vidim bolj jasno.
To je moj pogled- opazovalec ni ločen od opazovanega.


Loto

Ravno to sedaj s EL Poetom rešujeva!! Recimo da rečemo da smo mi opazavani in opazovalec hkrati. Opazovani  sam je živ(mi) Opazovalec pa je neživ (elementarno snovna vesoljna samopojavnost)

Predpostavimo da ima elemenrani BOg Opazovalec svojo moč,ki deluje na opazovanega Živega BOGA tako da ta živ opazovani(vsak med nami) v sebi ozavesti tudi opazovalca samega.

V tej enotnem vesoljnem cikličnem prehajanju-medsebojnem zlivanju samodelovanju postaneta opazovani in opazovalec poenoten elementarni in življenjski vesoljni samoizraz človeka-boga.

Povejta kaj mislita na to-EL POet in Loto? Wink Wink


Ko opazim misli nastane opazovalec , ko opazim opazovalca misli se rodi spet nov opazovalec itako dalje al kak ?
Kot da se nekaj razbija na kose .
Elementarno snovna vesoljna samopojavnost -iz nje torej rata opazovano . Logično bi blo da brez opazovalca ni opazovanega ,samo če razumem je elementarna snovna vesoljna samopojavnost vedno. Kdo potem odloča kaj bo opazovano? oziroma kaj bo opazovalec ustvaril oziroma če je opazovalec ustvarjen šele ko  je ustvarjeno opazovano kdo je ustvarjalec ki naredi iz neživega živo -opazovano?
Nevem a govorim kaj smiselno al se vrtim v nesmiselnem  Shocked



V razmislek!!

Iz neživega naredi živo življenjska reprodukcijska veriga sama vseh vrst flore-favne-človeka.
Tok opazovanega in opazovalca je vzajemen.Roža je življenje(žival) ona tudi tebe zazna ti zaznaš njo.

Ko opazuješ elementarno nezavedno vesolje(kamen)on tebe ne zazna-zaznaš ga ti-ker je on nezavedni opazovalec tebe in ti njegovo nezavedanje ozavestiš v sebi mu daš pomen-vrednost obliko itd.

Tudi tu je odnos vzajemen,če ni kamna ni opazovanega ,če ni opazovalca ni opazovanega-!!!!Razmislite? Smiley Smiley


Če ni opazovalca ni opazovanega, tak da sn prav rekel to je logično . opazovalec in opazovano delujeta skupaj eden brez drugega ne obstajata.
Če ni nič opazovano ni niti opazovalca živega. Kaj lahko rečemo potem da tukaj deluje zavest ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Misli
Reply #76 - 13.04.2010 at 17:02:27
 
Deluje vesoljna življenjska zavest-flore-favne-človeka.Ne pozabite tega-ne nosimo samo mi zavest-mi nosimo samozavedanje-to nas loči od ostalega življenja in nič drugega.Zato je naše poslanstvo vesoljno,ki ga BOg uresničuje preko nas in v nas-ko mi dojamemo,da je bog sam samozaveden v nas in zakaj je samozaveden.Zato da mi poskrbimo in ohranjamo vesoljno življenje-mi v imenu vesolja-Boga. Wink Wink
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Misli
Reply #77 - 13.04.2010 at 17:06:27
 
Quote:
Kaj lahko rečemo potem da tukaj deluje zavest ?

Zavest ni nekaj otipljivega, kar bi se dalo spoznati, zato je tako "skrivnostna". Smiley
Namreč zavest je stanje našega bistva. Torej tega, kar smo. Zavest je odsev naših možganov, telesa, misli, uma...torej vse to, kar smo skupaj omogoča delovanje takšne zavesti, kot jo poznamo. To pomeni, da razvitost elementarnega omogoča, da se ustvarijo pogoji za delovanje zavesti. Predvsem tu igrajo odločllno vlogo možgani, ki delujejo z dovolj veliko sposobnostjo (umom, spominom, inteligenco..)in frekvenco na kateri delujejo.
Torej je zavest kot neko stanje naše celotne biti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Misli
Reply #78 - 13.04.2010 at 17:09:55
 
Robi wrote on 13.04.2010 at 17:06:27:
Quote:
Kaj lahko rečemo potem da tukaj deluje zavest ?

Zavest ni nekaj otipljivega, kar bi se dalo spoznati, zato je tako "skrivnostna". Smiley
Namreč zavest je stanje našega bistva. Torej tega, kar smo. Zavest je odsev naših možganov, telesa, misli, uma...torej vse to, kar smo skupaj omogoča delovanje takšne zavesti, kot jo poznamo. To pomeni, da razvitost elementarnega omogoča, da se ustvarijo pogoji za delovanje zavesti. Predvsem tu igrajo odločllno vlogo možgani, ki delujejo z dovolj veliko sposobnostjo (umom, spominom, inteligenco..)in frekvenco na kateri delujejo.
Torej je zavest kot neko stanje naše celotne biti.



Imaš prav Robi-mi edini imamo samozavedanje-to je zavest ki je nad floro in favno-samozavedanje-zavest ki sesamopozna lahko svoje sebstvo opredeli!!! Wink Wink
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Misli
Reply #79 - 13.04.2010 at 18:46:12
 
titud wrote on 13.04.2010 at 11:25:47:
Misel, ki opazuje samo sebe, se znajde v sistemu neskončnih refleksij, ki se izgublja/drobi proti neskončnosti in niču. Podobno kot če bi postvavil nasproti dve ogledali, ki odsevata drugo drugo ali če bi  kamera snemala zaslon, ki kaže sliko lastnega snemanja... Psibološko se tak opazvolec lastne misli znajde pred  grozo 'brezna niča', ki ga je mogoče presečt le z odostnostjo vsake misli (padec v praznino-sunjato) ali z vseobsegajočo (celostno/neskončno) mislijo (preboj v satori), ki  je ni mogoče 'ukovirit' oz zajet na način, da bi bla lahko reflektirana sploh. V tem smsilu je lahko misel, ki reflektira samo sebe in se tako refliktirana znajde pred tesnobo niča, neke vrste sredstvo/poriv za preboj  v razširjeno  zavest, v kateri ne gre več za misel kot refleksijo o nečem (niti o sebi), ampak postaneta misel in bit eno in isto (sta vsebovani ena v drugi). Ne vem, zakaj bi moral biti v stanju te razišrene zavesti  nekje nek zunanji/višji opazovalec te celostne izkušnje (če je celostna, pač ni ničesar/nikogar zunaj), opazovovelc se pojavi retrogardno, kot opazovolec  spomina (misli) na to izkušnjo...      

Tu ves čas pišeš o preteklosti, kakšna je tvoja izkušnja. Izkušnja je vedno v preteklosti. Ko rečeš, da izkušaš v tistem trenutku ne izkušaš več, ker se je vrinila misel, ki deluje v času. Opazovalec, ki se zlije v celoto in pri tem spozna to brezno niča se lahko ustraši izgube lastne identitete. Identifikacija pa je to kar imaš, oz. misliš da to imaš, poseduješ. To je jaz. Nastane zmeda v identifikaciji in razne mentalne bolezni.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Misli
Reply #80 - 13.04.2010 at 19:00:18
 
titud wrote on 13.04.2010 at 14:53:53:
Robi wrote on 13.04.2010 at 13:26:18:
Ja, saj pravim, da je to le ena izmed stopenj na poti do samospoznanja.

Ni da bi jo človek zavestno in namerno izbral/izzval, ker vodi v shizofrenijo, alienacijo, disociacijo oz. že omenjeno depersonalizacijo in kar je še drugih oblik patoloških stanj razdrte zavesti. Ta nezaželena praznina  ni tisto praznenje zavesti, h katerem težijo budistične meditavne tehnike  in katerih končni cilj ni nič, ampak bit/brahma/celota, v katero se splaknem kot val tako da me ni več - pa me to sploh ne ogroža. Ni ga, žal, recepta, kako iz nezaželene praznine zvesti preskočiti v drugo, zaželeno, a je to stanje razdrte zavesti na nek način (kot rečeno) vendarle superiorno zadovoljni konvencionalni zavesti...


Saj Titud ti svoje zavesti nikoli ne moreš namerno izvati-kaj ti sploh sanjaš?? Tvoja zavest je vesoljna brezčasna človeška zavest individualizirana v tebi.Ti se lahko samo utopiš v svoji zavesti-in rataš bedak!!Kaj ti sanjaš? Ne ni recepta kako iz nezaželene praznine preskočiti v zaželeno-ker je to vesoljno samodogajanje v nas samih in se odvije samodejno ta preskok.
Zame je dober znak ko rečeš,da je tvoja nezaželena praznina zavesti.Potem ko si na dnu je tvoja zavest mogoče že dozorela za preskok-mogoče-to boš sam ugotovil-če boš?
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
loto
Ex Member




Re: Misli
Reply #81 - 14.04.2010 at 00:12:30
 
Jaz sem prišel na forum z namenom da nekaj ugotovim da najdem odgovore na moja vprašanja ker nekam silim hočem vedet hočem nekaj dosečt na silo in to vse skup pokvari. Tu je res veliko odgovorov če jih razumeš , ampak pri vseh odgovorih se preveč naslanjam na besedo drugega prehitro preden sam ugotovim na lastni izkušnji če to drži . Tako sam sebe motim . In potem govorim nekaj kar sem slišal se naučil a nisem sam spoznal kako je to da bi zares razumel. Ne govorim da ničesar nisem spoznal sem , ampak prehitro hočem vse in tu ste nekateri v stanju kjer ste zmožni dat odgovore moja radovednost pa je prehitra preveč hitim in nato ne spoznam sam zadeve v popolnosti . Čutim kadar nekaj spoznam sam in tako se mi zdi najbolše. In čutim tudi zdaj potrebo da se za nekaj časa poslovim . Ob primernem času verjamem se oglasim do takrat pa bodite polni življenje in bodite taki ko ste taki ste najbolši  Wink Hvala vam  Smiley

Se vidimo v naslednji vojni  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
D7
Ex Member




Re: Misli
Reply #82 - 14.04.2010 at 09:20:04
 
peace
Back to top
 
 
IP Logged
 
El Pesnik
5
*****
Offline

Cosmic Balance
Posts: 1310
Everywhere
Gender: male
Re: Misli
Reply #83 - 14.04.2010 at 09:20:22
 
Quote:
El Pesnik wrote on 12.04.2010 at 14:58:24:
Igor

Pred časom smo se nekaj menili o opazovalcu. Kaj ti misliš, da je ta opazovalec?

Ker za misel bi tudi jaz rekel tako kot ti - da je stara, mrtva, dobra za tehnična opravila in tako, ne pa za življenje v akciji od trenutka do trenutka.

Samo ta famozni "opazovalec" ... Kaj ti misliš o tem? + a si že nazaj iz Indije?

Lp

Ja, točno 14 dni sem že doma.

Sicer pa končno si začel razmišljati v to smer. Opazovalec, beseda o kateri govorijo in govoričijo nešteti guruji in nekakšni oklicani duhovni učitelji vseh sort. Vse kar sem prebral pri njih je tema, megla, nepoznavanje. Pred pol leta sem začel pisati v to smer in potem nehal, ker ni bilo nekega odziva.
Tako sem tudi takoj razumel Alojza, ko se je pojavil na forumu.  Poznavanje opazovalca je v njegovi formuli in sem pred dvema letoma tudi dal primerjavo. Opazi opazovalca, ki opazuje opazovano. In to gre lahko v neskončnost, ker vedno je nek opazovalec. To so ta stranska vrata v umu ali pri tvoji misli, ki te vrže v čas. Misel je vedno v času, njeno delovanje je v času. Dobro, opazuješ svojo misel in nato ostaneš brez misli. Jaka stvar, nič posebnega. Vendar kdo je brez misli, ti in ti si opazovalec sebe, ki si brez misli. Zopet si samo opazovalec in ne celota. Odnos je opazovalec. Z vsem vzpostavljamo odnos, od kamna do človeka. Smo opazovalci. Opazuješ nekakšne znake, ki naj bi ti jih dalo življenje, opaziš, da naključij naj ne bi bilo, da je galaktična zavest, da opazuješ to lastno misel, ki to opazuje. Troedinost in še vedno si samo opazovalec. Z osredotočenjem ali meditacijo skušaš tega opazovalca izničiti, vendar moraš paziti na to, da si osredotočen v meditacijo. Paziš, da si v meditaciji. Opazovalec je v psihološkem času. In to ni sokratnost, večno sedaj. Lahko o tem govoriš si predstavljaš. Spoznanje opazovalca v sebi ti da celoto, ki ni v času. Vendar to še nikakor ni onkraj.... Spoznaš svojo lastno (galaktično) zavest, ki jo v pretežni meri sestavlja tvoja misel, ki je opazovalec v času ali kot pravi Alojz, vsebina življenja. Seveda, ko opazuješ.

Ja, to me zdaj najbolj zanima. Bomo še kaj rekli o tem.

J. Krish pa pravi: opazovalec je opazovano. Hoče s tem reči, da ta, ki opazuje, ki je vsebina misli, ki je nek posameznik, neka persona, katere identiteto so ustvarile misli, je sam še vedno opazovan od nečesa drugega, kar ni v času?

Da imamo torej v bistvu tri stvari: 1) predmete, ki jih gledamo (materija). 2) tega ki opazuje in komentira predmete in občutke ki jih vidi in je v času oz. je konstrukt misli. 3) in potem na koncu še nekaj kar je onkraj in se ne da opisati in je neosebno pričevanje tako temu opazovalcu in opazovanemu.

Hmm ... in se v bistvu v tem videnju opazovalec in opazovano oba zlijeta v eno kot del iste slike, in ostane samo neosebno videnje v ozadju. Je to mislil J. Krish?

Lp, Poet
Back to top
 

No Water, no Moon
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Misli
Reply #84 - 14.04.2010 at 09:43:29
 
Krišnamurti ni nikjer povedal, kaj je bistvo, ampak je vedno govoril kaj ni. Ko bereš njega, bo vedno napisano kaj svoboda ni, kaj resnica ni. Preko tega te želi pripeljati do spoznanja, kaj to je, da spoznaš sam.

Z opazovalec je opazovano, ti pove, da se identificiraš in s tem ločiš od celote. Kot posamezna enota si pa znova opazovan, ker drugače biti ne more. Saj se drugače ne moreš identificirati, kot opazovalec. Predvsem je to mišljeno z opazovanjem misli. V tem je zajeto to osredotočenje, ki jo smatramo, kot meditacijo in pogled vase. Pogled vase ni čist, če se identificiraš in si neka ločena enota, kot opazovalec.
Slika v ozadju je zopet konstrukt naših misli, ustvari jo opazovalec. Zato govori tudi o popolni pozornosti. S popolno pozornostjo ni več opazovalca in opazovanega.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Misli
Reply #85 - 14.04.2010 at 11:45:05
 
Quote:
Tu ves čas pišeš o preteklosti, kakšna je tvoja izkušnja. Izkušnja je vedno v preteklosti. Ko rečeš, da izkušaš v tistem trenutku ne izkušaš več, ker se je vrinila misel, ki deluje v času. Opazovalec, ki se zlije v celoto in pri tem spozna to brezno niča se lahko ustraši izgube lastne identitete. Identifikacija pa je to kar imaš, oz. misliš da to imaš, poseduješ. To je jaz. Nastane zmeda v identifikaciji in razne mentalne bolezni.

Lp,Igor


Obstajajo meditacijske tehnike (meditacija na praznino), s katero se mentalno izprazniš misli. Asociacije, ki nastajajo spontano  po osebni disocijajciji/razvezanosti od vsake misli,  projeciraš  na 'mentalni zaslon' in jih 'razblinjaš', a tudi ko 'razbliniš' zadnjo še vedno ostane  odnos do nastale praznine (si opazovalec praznega zaslona, izkušaš njegovo praznost). Tko da to je le ene vrste globoki počitek, ki se izkuša oziroma ostane v spominu kot izkušnja popolnega miru. V tem smsilu  (ob pravilnem prakticiranju)  za praktikanta ne predstavlja izgubo identifikacije (in s tem groze/panike pred lastno izgubo v praznini/niču) in ne povzroča mentalne patologije.

Vem, da to ni to, kar hočeš ti povedat z opisovanjem odstonosti izkušanja nekega doživljanja. Drugače povedano: o doživljanju brez izkušanja, ker je sam subjekt, ki edini lahko izkuša,  'razblinjen' oz. je doživljanje samo.  

Ne pa bi tako radikalno trdil, da je tovrstno doživljanje možno samo ob odsotnosti misli. Misel je  abstarkcija, zgrajena na ta abstraktnih  idejah,  ki so vsem objektom mišljenja skupne, in osebnih izkušnjah, s katerimi dajemo tem idejam različnost in jih postvaljamo v medsebojne odnose. Tako da misel kot abstarkna ideja, očiščena osebnega odnosa in postavljanja v odnose, izraža  bistvo vseh (in vsake) stvari in  jih (jo) edina določa v njihovi (nnjeni) celostnosti in omogoča tudi celostno doživetje stvari onkraj izkušnje. Jeba pa se seveda do te ideje, do tega intuitivnega uvida v bistvo stari, izraženega  v ideji (misli), dokopat...  
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Misli
Reply #86 - 14.04.2010 at 12:00:41
 
Titud, o teh tehnikah sem na hitro napisal. To enačenje popolnega miru s tihoto. Mir je vedno v spominu, tihota je v sedanjosti. O izgubi identitete sem napisal, ko hočeš pereiti iz opazovalca praznine v poistovetenje s praznino.

Nisem trdil, da je to možno z odsotnostjo misli. Vedno govorim o tej popolni pozornosti, ki zajema tudi misel, ne samo čutil. Sicer pa misel vedno ustvari odnos in nato idejo. Ideja sama ti onemogoči ta, kot ti praviš intuitivni uvid. Sam bi uporabil namesto tega izraza raje inteligenca.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Misli
Reply #87 - 14.04.2010 at 13:28:25
 
Jaz bi najprej zadeve razčlenil.Vse je vesolje večno in sedaj samo-vse in vsak je življenjska - elementarna vesoljna samopojavnost.Opazovalec in opazovani je vedno in sedaj vesolje samo v življenjski samozavedni pojavnosti človeku-
KO se jaz samozavem tega dejstva potem tudi vem,da so vsi nivoji  opazovanega in opazovalca v meni samemu.Zadeva je zrcalna jaz vesolje-vesolje-jaz.

Tako da je zadevo mogoče boljše razlagati drugače kdo je usmerjevalac opazovlca samega-to je sedaj vprašanje zame je usmerjevalec-nezavedna elementarno samodelujoča em sila (duh) vseobsežna vesoljna samopajvnost neodvisno  od opazovalca,ker je opazovalec  sam vesoljno samozavedno življenjsko (intelegentno) bistvo. Paradoks se izraža v tem,da mora opazovalec-spoznati tisto bistvo,ki ga usmerja neodvisno od njega samega,da se sploh,opazovalec lahko poistoveti sam s seboj-kot opazovalec.

Jaz bi rekel-Usmerjevalec in opazovalec sam sta skupaj  neločljiva  samobitna samodelujoča (aktivna) sedanja-enost opazovanega preko (skupnega vesoljnega duhovnega elementarnega in življenjskega samozavednega intelekta)opazovalca!! Tukaj nekje bo potrebno čist zadevo dodelat. Wink Wink
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Misli
Reply #88 - 14.04.2010 at 13:43:03
 
Zadeva govori o brezčasju, sokratnosti ali večno-sedaj. Omejuje pa prostor.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Misli
Reply #89 - 14.04.2010 at 13:50:05
 
Quote:
Zadeva govori o brezčasju, sokratnosti ali večno-sedaj. Omejuje pa prostor.

Lp,Igor

Katera zadeva govori o brezčasju???Kako te omejuje prostor v točki prehoda zlitja sedaj,,če je ta točka obsolutno vse in hrati ničelna točka samoprehoda akumulacije-realizacije-mase-energije prostora-časa življenja? Brezčasja in vesoljno omejenega prostora ni!!
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 ... 20