Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 33
(Read 101747 times)
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #30 - 21.08.2005 at 17:53:36
 
t wrote on 21.08.2005 at 14:48:22:
Tole z edinstveno močjo izbire pa je obično teološko  blebetanje, ki pomeni še vedno lahko delaš tako kot ti pravimo mi ali pa tudi ne - svobodna izbira je samo še ena od velikih laži zanikovalcv življenja.


uživaj!


Tega ne razumem čisto dobro. Mi lahko prosim še malo razložiš,kaj točno si s tem mislil.
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #31 - 21.08.2005 at 18:20:03
 
picola wrote on 21.08.2005 at 17:49:57:
Dober post.

Dodala pa bi samo še nekaj iz lastne izkušnje,kar se tiče quotanega sestavka.In sicer to, da je včasih problem v spolnosti problem zase in ni vedno lakmus papir. Tako da tut tukaj ni za posploševat...
Drugače pa še enkrat:res dober post!



domnevam, da to verjameš predvsem takrat, ko je odnos OK, spolnost pa sucks ... obratno (torej da je spolnost OK, odnos pa sucks, pa nisi doživela)

po mojih izkušnjah se v spolnosti izrazi tudi en kup podzavestnega dogajanja, če lahko svoje dojemanje odnosa toliko zracionaliziraš, da je OK, pa svoji podzavesti ne moreš lagati - in zato tako ljubko useka ven ravno ob takih priložnostih
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #32 - 21.08.2005 at 18:36:48
 
t wrote on 21.08.2005 at 17:42:46:
Lep opis nečesa, čemer se lahko reče, različen pristop k stvari ali bitka med spoloma.
Po moje smo m/ž že v osnovi drugače naprogramirani kot lovci in nabiralke.


ok iz mojega posta bi sicer lahko sklepal kaj takega, v resnici pa je ozadje tako: glede na to, da imam vizijo svoje bodoče partnerke in dobrega odnosa že kr fajn doterano in sem v skladu s to vizijo potem precej izbirčen in da so moje želje precej specifične, se bojim, da znam čakat na pravo osebo kar nekaj časa... medtem nameravam bit skrajno previden (če smo moški telički, ženske znajo včasih bit koze), nikakor pa ne mislim v tem "čakanju na pravo" bit nuna ker mi tovrsten intimen stik z žensko preveč pomen, da bi se mu čist odreku
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #33 - 21.08.2005 at 18:49:34
 
Lilith wrote on 21.08.2005 at 12:45:05:
Po moje iz spoštovanja do partnerja poizkusimo tudi stvari, za katere smo do takrat verjeli, da nam ne sedejo.
Ni problem nekaj poskusit, ampak to drugemu na ljubo in sebi navkljub tam recimo 20 let počet.

Quote:
Obstaja zelo dobra knjiga, ki razlaga razliko med zaljubljenostjo in ljubeznijo. Ki skozi mitološke analogije pojasni motivacijske vzvode zaljubljenosti ter praktične posledice le-te.
Knjige nisem bral, kolikor sem uspel razumet, gre za interpretacijo mita o Tristanu in Izoldi, kjer uspe avtor z nekaj truda pokazat na razliko med zaljubljenostjo in ljubeznijo. Kar pa ni ravno lahka naloga, saj je ravno vedenje Tristana in Izolde, vsaj po mojem branju, izraz pre-moči človekovega spolnega nagona in je verjetno potrebno v ta namen najprej izumiti pojem romantična ljubezen in ga pri tem najprej ločiti od spolnosti, da bi lahko tako pokazal, kaj je prava ljubezen.

Quote:
Ker če bi dejansko bilo tako, bi bila družba veliko manj promiskuitetna, vsenaokrog pa veliko zadovoljnih ljubečih parov.
Zaljubljenost menda prej ali slej mine. Včasih osupljivo hitro, še posebej, če se naslovnik teh čustev "izkaže" s prav posebnimi kvalitetami.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #34 - 21.08.2005 at 19:17:47
 
Quote:
Ni problem nekaj poskusit, ampak to drugemu na ljubo in sebi navkljub tam recimo 20 let počet.

Tule bi jaz poskusila z analogijo na kakšno bolj splošno stvar - recimo preživljanje dopusta. Nekdo je za hotel prve klase na morju, njegov partner pa za šotor v hribih. Kaj zdaj? Po moje iz spoštovanja do partnerja poskusimo tudi drugo opcijo. In kaj ugotovimo? Da je kje, kdaj in kako čisto brezpredmetno, ker dobro se imamo zaradi odnosa, ne pa vseh ostalih trivialnih reči kot so kje, kdaj in kako. In  potem se imata 20 let krasno tako na morju kot v hribih.

Quote:
Knjige nisem bral, kolikor sem uspel razumet, gre za interpretacijo mita o Tristanu in Izoldi, kjer uspe avtor z nekaj truda pokazat na razliko med zaljubljenostjo in ljubeznijo. Kar pa ni ravno lahka naloga, saj je ravno vedenje Tristana in Izolde, vsaj po mojem branju, izraz pre-moči človekovega spolnega nagona in je verjetno potrebno v ta namen najprej izumiti pojem romantična ljubezen in ga pri tem najprej ločiti od spolnosti, da bi lahko tako pokazal, kaj je prava ljubezen.

Zaljubljenost menda prej ali slej mine. Včasih osupljivo hitro, še posebej, če se naslovnik teh čustev "izkaže" s prav posebnimi kvalitetami.

bp

Osnovna sporočilnost knjige je, da zaljubljenost = romantična ljubezen (=spolnost na prvi pogled, dodajam jaz) ni pot do življenjske sreče. Ker temelji na naših projekcijah o tem, kakšen naj bi partner bil (zaljubljenost je namreč slepa za resnično osebo, ki stoji pred nami). Gre za projekcije naših anim in animusov, ki sicer s seboj potegnejo resnično vzvišene občutke, a takšna ljubezen lahko ostaja enkratna, neponovljiva in kar je še teh superlativov samo dokler je neuslišana (si predstavljaš Izoldo za štedilnikom s petimi otroki naokrog?).  V soočenju z realnostjo in realno osebo, ki se skriva za našimi projekcijami, pa smo razočarani.

Tako pomeni ljubezen za razliko od zaljubljenosti (ali romantične ljubezni) stopati v odnos z resnično osebo, ne z našimi projekcijami o njej. Od tod tudi stabilnost, ki jo tak odnos prinaša s seboj. (Pa saj že zdrava pamet kaže, da ni vseeno, če se z nekom spečamo po enem srečanju v diskoteki ali pa če dalj časa gradimo odnos)
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
tichek
Guest




Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #35 - 21.08.2005 at 22:32:21
 
sinjeoka wrote on 21.08.2005 at 16:38:33:
Moj odgovor načeloma je, da je spolnost ne glede na spolno prakso (v tehničnem smislu) prisotna v vsakem partnerstvu. Spolnost je pač lakmusov papir - test kvalitete odnosa. Če odnos klapa je spolnost samo ena od oblik nežnosti, če odnos ne klapa, je spolnost neko mehanično opravilo.



kva? lakmusov je larifari... sex s popolno neznanko je lahko prečudovit, odnos pa nikakav. sex ni merilo odnosa.

lahko pa se gdo tolaži, da ima dober odnos samo zato ker je sex dober.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #36 - 22.08.2005 at 10:10:27
 
picola wrote on 21.08.2005 at 17:53:36:
Tega ne razumem čisto dobro. Mi lahko prosim še malo razložiš,kaj točno si s tem mislil.


bom poskusil:
t wrote on 21.08.2005 at 14:48:22:
[quote ixtlan:
človek za razliko od živali lahko uporablja intuicijo (ali pa vsaj zdrav razum) in jo postavi nad instinkt... šele s tem angažira svojo edinstveno moč izbire Wink ... ne glede na to koliko hormonov je v tistem trenutku v obtoku .


In kaj je intuicija ali zdrav razum? Oba sta samo določena instinkta oba sta zgolj orodji, ki sta se oblikovali v službi nagona po preživetju.

Tole z edinstveno močjo izbire pa je obično teološko  blebetanje, ki pomeni še vedno lahko delaš tako kot ti pravimo mi ali pa tudi ne - svobodna izbira je samo še ena od velikih laži zanikovalcv življenja.




Gre za vprašanje, kaj je ta edinstvena moč izbire, ki naj bi jo imeli ljudje za razliko od živali. Po moje je to zgolj lep primer našega napuha v svoji trenutni "zmagi". Če damo v svet človeka in živali nimamo v celoti gledano nobene posebne moči izbire. Res lahko z močjo našega spomina z razumom in marsičem pokažemo svojo zvitost in preračunljivost, kar pa ne pomeni, da imamo v paleti izbir kakšen večji izbor - prej lahko rečemo, da se nam izbor zaradi kompleksnosti naše družbe oži, čeprav nam ta hkrati omogoča, da si predstavljamo, kako smo nad ostalimi živimi bitji.

Kruta realnost naravnih sil pa nas vedno znova lepo postavi ob bok ostalemu življu in če bi za merilo vzeli zmožnost preživetja pod ekstemnimi pogoji smo kljub svoji iznajdljivosti pri izzivanju razpoložljivega kot posamezniki še vedno na repu lestvice. Lahko pa rečemo, da smo zelo uspešni kot vrsta, večino naših zmag in dosežkov koristimo kot vrsta, kot posamezniki pa nimamo nobenih posebnih moči izbire (moralne izbire znotraj džungle posamezniku ne priporejo k preživetju - to je mogoče samo znotraj človeške družbe).

Poudariti sem hotel samo to, da nimamo nobene posebne moči izbire (opredeljene na primer z intuicijo ali razumom - po možnosti še znotraj določenih družbenih norm) - ki bi bila izven tega, da pač izbiramo kot ljudje, ne pa na priler kot ptice (in to je tudi vsa posebnost)



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #37 - 22.08.2005 at 10:33:32
 
Lilith wrote on 21.08.2005 at 19:17:47:
Osnovna sporočilnost knjige je, da zaljubljenost = romantična ljubezen (=spolnost na prvi pogled, dodajam jaz) ni pot do življenjske sreče. Ker temelji na naših projekcijah o tem, kakšen naj bi partner bil (zaljubljenost je namreč slepa za resnično osebo, ki stoji pred nami). Gre za projekcije naših anim in animusov, ki sicer s seboj potegnejo resnično vzvišene občutke, a takšna ljubezen lahko ostaja enkratna, neponovljiva in kar je še teh superlativov samo dokler je neuslišana (si predstavljaš Izoldo za štedilnikom s petimi otroki naokrog?).  V soočenju z realnostjo in realno osebo, ki se skriva za našimi projekcijami, pa smo razočarani.

Tako pomeni ljubezen za razliko od zaljubljenosti (ali romantične ljubezni) stopati v odnos z resnično osebo, ne z našimi projekcijami o njej. Od tod tudi stabilnost, ki jo tak odnos prinaša s seboj. (Pa saj že zdrava pamet kaže, da ni vseeno, če se z nekom spečamo po enem srečanju v diskoteki ali pa če dalj časa gradimo odnos)



Prva stvar, ki me odbije pri takih sporočil, je takoj to, da mi nekdo poskuša razlagati, kaj je pot do sreče. Še posebej če mi ne razlaga o kemiji ali ekonomiiji.

Druga napaka je tvoja: romantična se ne enači z zaljubljenostjo, še manj pa s seksom na prvi pogled, koncept romantične ljubezni izhaja iz platonizma, platonizem pa je usmerjen v popolnoma duhovne sfere kot ljubezen brez telesnega stika, podobna je tudi trubadurska ljubezen predvsem hrepenenje po idealu, spet hrepenenje brez seksa na prvi pogled.

Ljubimo vedno nek ideal, ki smo si ga ustvarili sami, zaljubljenost ali mogoče ljubezen na prvi pogled je tu za moje pojme pred takšno ljubeznijo do tega ideala, saj se zgodi prej, kot bi sami uspeli zgraditi svojo fantazmo okrog določene osebe, zato sam vedno prisegam na ljubezen na prvi pogled gre pač zaprvi vtis, ko je objek našega libida še neobremenjen z našimi predstavami in investicijami. Če zadevo takoj stestiramo z lakumsovim testom še toliko bolje saj je vse skupaj dosti bolj neobremenjeno z vsemi našimi predstavami.

Vse to govorjenje o gradnji ali gradbeništvu odnosov in podobnem je zgolj navažanje šare na nekaj, kar naj bi bilo najbolj preprosto in naravno, je bolj kot ne dušebrižniško pridobivanje načrtov s podpisi ustreznih dovoljenj ustreznih arhitektov in projektantov, pridobivanje lokacijskih dovoljenj, elektro in kanalizacijskih priključkov napeljevanjem vode, telefona, ustreznih inštalacij, ter sosedskih soglasij, navažanjem peska, cementa, cegla, lesa...



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #38 - 22.08.2005 at 11:17:35
 
t wrote on 22.08.2005 at 10:33:32:
Druga napaka je tvoja: romantična se ne enači z zaljubljenostjo, še manj pa s seksom na prvi pogled, koncept romantične ljubezni izhaja iz platonizma, platonizem pa je usmerjen v popolnoma duhovne sfere kot ljubezen brez telesnega stika, podobna je tudi trubadurska ljubezen predvsem hrepenenje po idealu, spet hrepenenje brez seksa na prvi pogled.



Tule ti vračam napako, naj bo kar tvoja. Govorila sem o knjigi in kako avtor tolmači romantično ljubezen. Temu sem dodala še moj pogled. Tako da napak z moje strani ni. Tvoja "napaka" tule pa je, da preveč vehementno deliš nalepke "napaka".

(glede prve te pa čisto razumem - itak da nihče nima rad, če mu hoče drugi določati, kako naj živi. Še sploh, če mu ponuja recepte za srečo.)
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #39 - 22.08.2005 at 11:34:49
 
Lilith wrote on 22.08.2005 at 11:17:35:
Tule ti vračam napako, naj bo kar tvoja. Govorila sem o knjigi in kako avtor tolmači romantično ljubezen. Temu sem dodala še moj pogled. Tako da napak z moje strani ni. Tvoja "napaka" tule pa je, da preveč vehementno deliš nalepke "napaka".



Tvoja napaka je samo to, da spolnost na prvi pogled daješ pod romantično ljubezen - zaljubljenost (sem bil nekoliko premalo določen). Spolnost na prvi pogled (huda besedna zveza, ki mi vedno znova povzroča napade smeha, včasih smo temu rekli fuk na houruk), u glavnem fuk na horuk in romantična ljubezen nimata ničesar skupnega, saj je za romantično  ljubezen konstitutivno hrepenenje (magari po fuku), medtem ko je sam fuk že izpolnitev tega hrepenenja, ki s svojin udejanjenjem tudi izgine, kar pa je tudi najvišji možni konkretni stik z realnostjo in realnim.

Je  pa res, da se da v tudi v tvojem izenačevanju del predstave iz kratkih erotično romatičnih srce trgajočih romanov moderne dobe, kjer se dve osamljeni srci ob sončnem zahodu srečata na peščeni plaži in se takoj dasta dol - vendar to nima nobene zveze z romantično ljubeznijo ali zaljubljenostjo temveč predvsem z instant fikcijsko literaturo skrajšanih verzij dr romanov. Pri "spolnosti na prvi pogled" je torej romantično predvsem to, da je to nek ideal romantičnih akcij, ki ga je mogoče zaslediti v instant literaturi zadnjih nekaj desetletij.

Predvsem je potrebno ločevati med užitkom, ki ga prinašajo fantazije in umske masturbacije in tistim, ki je posledica konkretnih akcij.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #40 - 22.08.2005 at 11:42:29
 
t wrote on 22.08.2005 at 11:34:49:
Tvoja napaka je samo to, da spolnost na prvi pogled daješ pod romantično ljubezen - zaljubljenost (sem bil nekoliko premalo določen). Spolnost na prvi pogled (huda besedna zveza, ki mi vedno znova povzroča napade smeha, včasih smo temu rekli fuk na houruk), u glavnem fuk na horuk in romantična ljubezen nimata ničesar skupnega, saj je za romantično  ljubezen konstitutivno hrepenenje (magari po fuku), medtem ko je sam fuk že izpolnitev tega hrepenenja, ki s svojin udejanjenjem tudi izgine, kar pa je tudi najvišji možni konkretni stik z realnostjo in realnim.



Imaš prav.
Bi bilo ustrezneje reči "hrepenenje na prvi pogled", pa še to ne nujno po spolnosti, vsaj trubadurji so bili v teh zadevah precej vzvišeni.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #41 - 22.08.2005 at 11:53:38
 
Lilith wrote on 22.08.2005 at 11:42:29:
Imaš prav.
Bi bilo ustrezneje reči "hrepenenje na prvi pogled", pa še to ne nujno po spolnosti, vsaj trubadurji so bili v teh zadevah precej vzvišeni.



Drugega jim seveda ni preostalo. Hrepeneli so po gospodičnah fukali so pa dekle in tlačanke - kar lepo pojasni sam razkol med idealom in realnostjo, glede na stopnjo higiene v tistih časih pa so smrdele najbrž vse enako.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #42 - 22.08.2005 at 18:55:49
 
Lilith wrote on 21.08.2005 at 19:17:47:
(Pa saj že zdrava pamet kaže, da ni vseeno, če se z nekom spečamo po enem srečanju v diskoteki ali pa če dalj časa gradimo odnos)
Prav ta zdrava pamet v dosedanjem kontekstu  pove, da je spolnost eden od temeljev ljubezenskega odnosa. V nasprotnem primeru, bi ob ustrezni zaščiti in potrebi bilo prav vseeno ali se z nekom spečamo ali ne.

Mogoče se zdi na prvi pogled ironično, da ravno z visoko promiskuitetnostjo zanikamo to povezovalno moč spolnosti. Če je s tem ne zanikamo, pa je ljubezenski odnos v tem primeru samo igra označevalcev, ne pa realna kategorija.

Vsaj če izhajamo iz sence oz. podobnega.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #43 - 23.08.2005 at 17:29:37
 
sinjeoka wrote on 21.08.2005 at 18:20:03:
domnevam, da to verjameš predvsem takrat, ko je odnos OK, spolnost pa sucks ... obratno (torej da je spolnost OK, odnos pa sucks, pa nisi doživela)

po mojih izkušnjah se v spolnosti izrazi tudi en kup podzavestnega dogajanja, če lahko svoje dojemanje odnosa toliko zracionaliziraš, da je OK, pa svoji podzavesti ne moreš lagati - in zato tako ljubko useka ven ravno ob takih priložnostih


Se strinjam z zadnjim odstavkom, vendar še vedno trdim, da je lahko spolnost problem zase...jst npr. sem ga imela zaradi enga velikega NE!, ki so mi ga ufural v otroštvu čez spolnost, da se ne sme uživat, da je to umazano,itd... -mogoče pa zate to ni problem zase, ampak je problem celotne kvalitete odnosa? Zame recimo ni...
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
endvatri
Guest




Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #44 - 23.08.2005 at 18:01:43
 
picola wrote on 21.08.2005 at 09:57:06:
Lilith, do you practice what you preach ? Wink

...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 33