Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 8
(Read 23299 times)
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Konec kroga ponovnih rojstev?
Reply #45 - 28.01.2005 at 13:11:24
 
Si  Wink
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
koruzni
Guest




Re: Konec kroga ponovnih rojstev?
Reply #46 - 28.01.2005 at 13:13:14
 
Karmo res težko delimo na dobro in slabo. Enostavno vrača kar dobi, neglede na vrsto sporočila. Mi smo pač tisti ki jo interpretiramo.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Konec kroga ponovnih rojstev?
Reply #47 - 28.01.2005 at 13:15:54
 
Devi wrote on 28.01.2005 at 13:07:41:
po moje karma zato niti nima nekega posebnega smisla, je samo posledica zdrsa iz večnega trenutka.
a sem bla sploh razumljiva Roll Eyes Grin

ja si bla, in se strinjam s tem. a se lohk pol zdej zacnemo pogovarjat o tem kaj je povzrocilo ali kaj povzroca "zdrs iz vecnega trenutka" in kaj v zvezi s tem narest?

Buda je rekel, da zelja in posledicno karma/aktivnost na konc pripelje do trpljenja...

a se strinjas s tem?  
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Konec kroga ponovnih rojstev?
Reply #48 - 28.01.2005 at 13:38:30
 
en_bk wrote on 28.01.2005 at 12:51:44:
Vsekakor t. Prepričevanje na kakršnikoli podlagi, sploh če je prisotno omalovaževanje ali prezir, ni na mestu.


V okviru naših osnovnih zaznav resničnosti.



Zato mi je blizu ta epikurejsko-agnostični pristop do takšnih "problemov": morda nikoli ne bomo vedeli, kako je s tem, zato je najbrž popolnoma vseeno, al je al ni.

(no ja atomist Epikur se je s tem ubadal še manj - za njega smrt ni bila noben resen problem: dokler si živ si pač živ, ko pa umreš si itaq mrtev, zato se res ne gre pretirano ukvarjati s tem; Epikur je umrl v kopalni kadi med prijatelji s čašo v rokah)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Konec kroga ponovnih rojstev?
Reply #49 - 28.01.2005 at 13:42:23
 
Madan Gopal Das wrote on 28.01.2005 at 13:15:54:
ja si bla, in se strinjam s tem. a se lohk pol zdej zacnemo pogovarjat o tem kaj je povzrocilo ali kaj povzroca "zdrs iz vecnega trenutka" in kaj v zvezi s tem narest?

Buda je rekel, da zelja in posledicno karma/aktivnost na konc pripelje do trpljenja...

a se strinjas s tem?  

ne vem, če se da to sploh razumet, ne da bi te obenem že vrnilo nazaj.

glede ostalega pa v bistvu ne vem, tega še ne razumem.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Konec kroga ponovnih rojstev?
Reply #50 - 28.01.2005 at 13:43:23
 
Meni beseda karma pomeni sama po sebi nekaj učitelj skozi težke življenjske preizkušnje. Torej dobre karme po moje ni, ampak je to domišljanje,  kako se ti dobro, ki si ga kao naredil, vrača. Kvečjemu je to potem dharma ali pa everyday karma, ker si usklajen z vesoljem in si kar si, ter se v tem dobro pocutiš. Vse dotlej pa se še nisi naučil upravljati s svojo energijo, in se torej še ubadaš z vzroki in posledicami.  

Slaba karma pomeni, da se nisi sam zavestno odločil za življenje, dogodke in svoje okolje, ki ti povzroča trpljenje, in dokler ne spoznaš, kdo si, da si to vendar bil ti, dokler ne odpustiš, se nahajaš v vrtincih karme. Odpustiti pa ponavadi ne moreš dokler ne razumeš delovanja vesolja, sveta, kar pa je možno le skozi lastna izkustva.  

Bog je ustvaril svet za to, da bi bil prepoznan.  


Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Konec kroga ponovnih rojstev?
Reply #51 - 28.01.2005 at 13:50:03
 
marina wrote on 28.01.2005 at 13:04:25:
Če mi poveš protiargumente, da karme ni, ali pa mi poveš, da je vse slabo ali dobro (tiste sorte, kjer tega dobrega ali slabega ne moremo spreminjat-tetraplegik) SAMO NEKA DANOST in da ni posledica naših slabih del, pa bom sprejela kot nekaj novega in bo prav osvežujoče.

Sam pojma reinkarnacije nikakor ne morem ločiti od hindujskega in sorodnih kastnih sistemov z daljnega vzhoda. Se sploh ne mislim spuščat v to, ali je prvo posledica drugega ali obratno, ampak kot se mi zdi, da hoče dopovedat marina, ne moreš vzet samo enega in pustit drugega (tudi če vzameš samo kastni sistem, je treba kontrolirat pripadnike nižjih kast in jih obdržat tam).

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Konec kroga ponovnih rojstev?
Reply #52 - 28.01.2005 at 14:08:35
 
Devi wrote on 28.01.2005 at 13:42:23:
glede ostalega pa v bistvu ne vem, tega še ne razumem.

no, ce te osebno dozivljanje vecnega trenutka bolj privlaci kot le poslusanje o njem od drugih, pol se bos mogla (po)trudit to tud razumet in v skladu s tem delovat. kle ti lahko zelo pomaga praktik in njegova navodila.

ko in dokler si na nivoju vecnosti, te ponavljajoce rojstvo in smrt ne motita/skrbita/strasita vec.

sam itak pa taka osvoboditev se ni najvisji/najprijetnejsi mozni cilj nasega obstoja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Konec kroga ponovnih rojstev?
Reply #53 - 28.01.2005 at 14:13:03
 
marina wrote on 28.01.2005 at 13:04:25:
Torej, če karma, dobra ali slaba, ne obstaja, kaj je to potem? Bi lahko rekli, da je pač "križ,ki ga vzemi na svoje rame in hodi za menoj"? Jaz si pod tem stavkom predstavljam: sprijazni se in ne obupaj.

Še vedno niste dali tehtnega odgovora, kje je moj varovanec deček s cerebralno paralizo slabo SEJAL, da se je rodil s tem. In če starši niso krivi, Jezus je tako rekel, kdo je potem kriv? On sam in njegova prejšnja dejanja. Se motim? A ni Jezus rekel  'po vaših delih boste sojeni'  in 'kakor seješ, tako žanješ' in glede reinkarnacije je rekel: 'Janez je vendar Elija,ki je znova prišel'.



Problem je v tehtnem odgovoru - in to ves problem. Če iščeš tehtne odgovore je karma in podobno sranje idealna rešitev, saj ti ponudi zelo tehtne razloge za karkoli. To je zelo človeško, saj smo ljudje tisti, ki vsemu iščemo smisel in tehtnost - nič brez pravega razloga.

Obstaja tudi drug način, da si preprosto priznamo, da se stvari dogajajo popolnoma brez smisla in da samo mi lahko dajemo smisel, ki ga hočemo videti v stvareh. Čas je pač otrok, ki se igra s kamenčki - otrok na prestolu.

Lepo je imeti odgovor - nikoli pa to ni ves odgovor.

Jezus je pa itaq eden večjih bedakov!

uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Konec kroga ponovnih rojstev?
Reply #54 - 28.01.2005 at 14:13:45
 
Devi wrote on 28.01.2005 at 13:07:41:
nisem še čist prepričana, kako je tole s karmo, mi je pa jasno, da karkoli je, ni dobre in slabe karme. samo karma je.
namreč, če dovolj od daleč pogledaš, je imelo vedno prav vse, kar nam je zgodilo, svoj namen.
in skor sem prepričana da je karma posledica časa in prostora. ker se brez tega nič ne more dogajat. tud nisem zihr, da moraš najprej karmo oddelat, da bi prišel do konca zapletov, prej mi je smiselno, da se zaradi karmičnih zapletov ne moreš dovolj intenzivno posvetit eliminiranju teka časa/prostora. in da je verjetno prav teženje k temu najbl važna stvar na svetu. ker poledično prekine vse zaplete.
po moje karma zato niti nima nekega posebnega smisla, je samo posledica zdrsa iz večnega trenutka.
a sem bla sploh razumljiva Roll Eyes Grin


Ehm, zdej...če gledaš tako, da smo bili iz enega x razloga poslani iz neomejenosti s časom in prostorom v tale čas in prostor našega bivanja, potem je vse v času in prostoru posledica...mislim...dokler se ne vrnemo nazaj. A je potem brez smisla?
A bluzim?
Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Konec kroga ponovnih rojstev?
Reply #55 - 28.01.2005 at 14:15:11
 
en_bk wrote on 28.01.2005 at 12:29:01:
Lep pozdrav

Jaz sem samo en bk, ki o teh stvareh pravzaprav ne vem nič. Če poskušam razmišljati, da je zakon akcije splošno veljaven, potem je reinkarnacija vsekakor možna in smiselna ali pa je izravnava na nekem drugem nivoju.
Vsekakor je kategorično zanikanje ali sprejemanje reinkarnacije samo na osnovi svojih snovnih zaznav in želja malček ...no ja...omejeno, a ne.
Še bolj pa...prepričevanje drugih.

en bk
Wink


JA, TOČNO TAKO, gre za dvoje ekstremov, ki pa si konec koncev za ritjo padajata roko... pogostokrat prihaja ravno do tega, da nekateri, da ne rečem celo fanatično zagovarjajo karmo in imajo vse izpiljene razlage do mikroskopske ravni, drugi pa dobesedno vse zavračajo, kar ni nekako del njihove vere, ali pa so drugačnega prepričanja, kateremu so ravno tako zapisani kot slepe kure in ne vidijo 1m pred sabo , 2 ektrema, 2 skrajnosti, dvoje omejenosti. Kje pa je zlata sredina?
Wink.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Konec kroga ponovnih rojstev?
Reply #56 - 28.01.2005 at 14:21:55
 
Madan Gopal Das wrote on 28.01.2005 at 13:00:33:
exodus, kdo pa je potem po tvoje kriv za nase obcuteno trpljenje, ce ne mi sami s svojimi napacnimi mislimi in dejanji? sej si sam prej sprejel to, da ce delas slabo da bos dobil slabo.

kjer pa je v igri manipulacija pa je v igri le umetni obcutek krivde, ki je zacasen. sam to ne pomen, da se mora zdej kakrsenkoli obcutek krivde ali nase odgovornosti kar odmislit. to je zatiskanje oci pred resnico in tud to slej k prej pripelje do psihicnih neravnovesij.


Ja, do določene mere prav gotovo. Ampak sprašujem se, zakaj bi se recimo sam, če bi ukradel kako stvar recimo za 1000 SIT obtoževal in dobil verjetno takega moralnega mačka, da bi se noč in dan s tem obremenjeval, kaj sem storil. Nekdo, ki pa ukrade 10.000.000 SIT pa bo šel spat mirne duše, ne da bi mu to kakorkoli prišlo do živega, da je zakrivil tatvino.

Sploh pa če pogledamo nazaj v preteklost, ko so se recimo plemena bojevala, pobijala vse povprek, pa ne verjamem, da je postal kateri od teh psihično nestabilen, ali da bi imel pomisleke, da pobijati ni OK.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Konec kroga ponovnih rojstev?
Reply #57 - 28.01.2005 at 14:25:29
 
Madan Gopal Das wrote on 28.01.2005 at 14:08:35:
no, ce te osebno dozivljanje vecnega trenutka bolj privlaci kot le poslusanje o njem od drugih, pol se bos mogla (po)trudit to tud razumet in v skladu s tem delovat. kle ti lahko zelo pomaga praktik in njegova navodila.

no, sej pravim:  ne vem, če se da to sploh razumet, ne da bi te obenem že vrnilo nazaj. obenem pa tud čutim, da imamo največjega učitelja že v sebi.

en_bk wrote on 28.01.2005 at 14:13:45:
Ehm, zdej...če gledaš tako, da smo bili iz enega x razloga poslani iz neomejenosti s časom in prostorom v tale čas in prostor našega bivanja, potem je vse v času in prostoru posledica...mislim...dokler se ne vrnemo nazaj. A je potem brez smisla?
A bluzim?
Grin

Ne bluziš.
In - pojma nimam Grin Sam si pa težko zamislim, da bi blo kej brez smisla.
Sam - a ti veš, kaj sploh smisel zares je? Roll Eyes
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
marina
Guest




Re: Konec kroga ponovnih rojstev?
Reply #58 - 28.01.2005 at 14:32:21
 
Pol sem pač ena fanatična kura v zvezi s karmo. Ja Exodus, bom to priznala. Vem,da sem bla groba in da ni lepo od mene in da ni razgledano od mene v nedogled trditi nečesa. Vem pa tudi, da v karmo  nikoli ne bo verjel človek, ki mu gre v življenju vse kot po maslu ali pa vsaj povprečno dobro po reklcih in ker mu vse še kar uspeva, se je pač (glede na sebe) naučil videti izvore težav v sebi in v svojem delovanju, samo zato, ker so njegove vrvice življenja (danosti) nekoliko daljše in s tem svobodnejše. In tako taki glede na svoje lastne izkušnje očita drugim z manj sreče, samopomilovanje ali pa fanatično zagovarjanje drugih vzrokov za težave in neuspehe- zagovarjanje karme. Ker če je njim dana moč za premagovanje, so prepričani, da je dana tudi drugim, le da se niso sami dovolj potrudili...Narobe.
Moji predhodniki so krivi, osebnosti v prejšnjih življenjih, za mojo sedanjo dobro ali slabo žetev.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Konec kroga ponovnih rojstev?
Reply #59 - 28.01.2005 at 14:41:08
 
marina wrote on 28.01.2005 at 13:04:25:
Torej, če karma, dobra ali slaba, ne obstaja, kaj je to potem? Bi lahko rekli, da je pač "križ,ki ga vzemi na svoje rame in hodi za menoj"? Jaz si pod tem stavkom predstavljam: sprijazni se in ne obupaj.

Še vedno niste dali tehtnega odgovora, kje je moj varovanec deček s cerebralno paralizo slabo SEJAL, da se je rodil s tem. In če starši niso krivi, Jezus je tako rekel, kdo je potem kriv? On sam in njegova prejšnja dejanja. Se motim? A ni Jezus rekel  'po vaših delih boste sojeni'  in 'kakor seješ, tako žanješ' in glede reinkarnacije je rekel: 'Janez je vendar Elija,ki je znova prišel'.

Kar se tiče krivde, Exodus, pa nisem obremenjena. Nisem obremenjena z nobeno krivdo, edino  mogoče, ko sem kdaj imela možnost preprečit kakšen prepir, pa sem raje zamolčala, da ne bi slučjano bila vpletena.

In tudi, če bi mi bil dan vpogled v grehe prejšnjih življenj, ne bi čutila krivde. Kaj bi čutil krivdo za nekaj,česar ne moreš več spremeniti. Glavno, da zdajle, na tej poti in tokrat, ne delaš hudega.
Če mi poveš protiargumente, da karme ni, ali pa mi poveš, da je vse slabo ali dobro (tiste sorte, kjer tega dobrega ali slabega ne moremo spreminjat-tetraplegik) SAMO NEKA DANOST in da ni posledica naših slabih del, pa bom sprejela kot nekaj novega in bo prav osvežujoče. Sem namreč leta in leta brala Karmo, pa Auro, pa Karmo plus, no sedaj berem Auro samo še zaradi rubrike psihologa Gerkmana, ker mi odstira vse možne neznanke, no in vedno je bilo govora o tem...izraz karma kot vseprisoten...Zadnje čase pa sem  brala v isti reviji karmo opisano  ne več kot neko kazen(kar je bilo popularno pred 12 leti), ampak o nečem, kar moramo predelat in če je možno, popravit. Ko sem prišla v Celju k eni regresoterapevtki, mi je povedala za neko mojo težavo,ki me je spremljala že od otroštva, pa je rekla, da je to pač moja karma. Enako mi je rekel en jasnovidec Osman Hasanpašič za dobro prijateljico,ki je blazno trpela v zakonu: to joj je sudbina, karma...
Izraz je pač kaj vem, popularen...in ni nujno, da bi prinašal človeku neko krivdo,kot praviš ti Exodus, pač pa neka blokada ali izziv.  
Niti pod razno ne gre za nikakršno krivdo, ki bi ga naj verjetje v karmo povzročalo in posledično škodo na samozavesti. Povsem jasno je,da če sprejmemo zakon karme, vzroka in posledice, da nismo mi bili tisti, ki so delali hudo, pač pa naši predhodniki, tiste osebnosti, ki so živele z mojo eno in isto in neuničljivo dušo, pred menoj- pred mojo sedanjo osebnostjo. O reinkarnaciji je ogromno podatkov, vsaj v budizmu, nekateri jogiji al kako se jim že reče, so šli pogledat 100 življenj nazaj in videli dela svojih predhodnikov. Torej si s sedanjimi delam ustvarjam karmo za naprej.  


Jaz si "karmo" nekako takole razlagam, kot preizkušnjo, kot nekako prepreko na poti življenja, ki mi zastira horizont in ne vidim, kaj se skriva zadaj za njo - vem pa, da jo je treba preskočiti. Seveda imam na razpolago več možnosti, da se zaletavam v zid in si polomim kosti ali dobim odrgnine, lahko treniram in si utrdim nožne odskočne mišice, lahko grem v gozd in si poskušam naresti lestev...

Vsak pač izbere svojo strategijo s soočanje problemov. Eni se hitreje naučijo lekcij, drugi kasneje... Nikakor pa ni karma, če obstaja, neko breme ali križ, niti kazen, ampak bi prej rekel, da mi služi kot pridobivanje izkušenj in s tem posledično modrosti, da se razvijam.

Življenje je pač treba vzeti takšno kot je, vedno je treba iskati nove in nove možnosti...

Tale gospod Osman Hasanpašič, če je to oni, nisem siguren, ki ima zelo veliko otrok, pa sem gledal po tv kake 3 mesece nazaj, da naj bi posilil neko žensko (mislim, da jo je hipnotiziral ali nekaj podobnega poprej). Tako da, se ne pusti, da te raznorazni mazači ne prepričajo kar s prve v nek "hokus-pokus" in te ne oropajo dostojanstva in te denarno ne ožemejo. Če zahteva zaslužek, ti prodaja kake kamne ali kaj podobnega, potem bi si jaz osebno upal dasti roko v ogenj, da je še en novodobni "hohštabler" in prevarant.

Kot je Jezus rekel: "Po delih jih boste spoznali." Jezus ni nikoli zahteval za "svoje delo" plačila, niti ni iskal pozornosti, da bi se postavljal. To mislim, da so tiste prvine, ki jih mora imeti zdravitelj, da ločiš seme od plevela.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 8