Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4
(Read 13185 times)
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Kolektivna odgovornost?
13.12.2004 at 01:45:49
 
*op.: topic preimenovan iz "kolektivna krivda" v "kolektivna odgovornost"

exodus wrote on 12.12.2004 at 22:04:24:
Kaj pa če ga ta "zafrkancija", kot temu ti praviš, stane življenja, bo vam potem lažje, ko ga boste imeli na vesti na nek način, ko boste kolektivno krivi za njegovo smrt z vašimi tumastimi nasveti?  ???


Kolektivno krivi? To mi je zanimivo vprašanje (vredno svoje debate). Za kaj pa smo vse kolektivno krivi?

Mislim, da za praktično vse kar obstaja in bo obstajal (največ za ignoranco), odvisno samo, kako širok okvir vzameš.

Da te spomnim, cca 0.0000002% kolektivne krivde nosiš, da nekdo ta trenutek strada/umira v Afriki. Te to kaj žre? Malo? Ne dovolj, da bi se resno posvetil problematiki, ane? Kaj pa amazonski pragozd? Ah, bo že...ane?

Jaz mislim, da se bomo s tem ukvarjali na stara leta, ko bomo imeli čas. To pravim napol v šali, napol pa zares. Zares zato ker verjamem, da me bo življenje slej ko prej neslo od pretežno individualnih do izrazito globalnih vprašanj.

exodus wrote on 12.12.2004 at 22:04:24:
Ni važno, kako se tebi "zdi", da človek deluje nazven, ker občutki so varljivi.


Men občutki pomenjo več kot krkol druzga in je to pač moj način funkcioniranja (različen od tvojega), ki se mi je doslej zelo dobr obnesu - razen kadar občutkov nisem poslušal, takrat so se mi zgodile največje pizdarije.

Da se vrnem k bistvu - priznam, 100% sem kriv, da sem tak kot sem in da komuniciram z okoljem tako kot komuniciram in se hkrat zavedam, da ima moja komunikacija določene posledice... ampak te odgovornosti mi ni problem prevzet (kle niti ni izbire, dobiš jo v paketu s svojim obstojom) in se jo tut zavedat.

Torej kaj si mi še želel povedat exodus, ti, ki nam očitaš plehkost, duhovno plitvost, netolerantnost...itd...? Kaj pa tvoje besede? So koga prizadele? Komu spremenile življenje? Na bolje? Na slabše? Nisi povsem prepričan, ane? Drži pesti, da je efekt kul, to je pa tudi vse kar lahko narediš, če pač nekaj delaš v dobri veri.

To se preživi. Najhuje je, da veš, da nekaj ne delaš prav, pa to kljub temu počneš, da zavajaš, manipuliraš, lažeš...to so vse izdaje samega sebe in hkrati univerzuma. In tega je ful preveč...bi blo nujn treba zreducirat in s tem bi svet postal bistveno boljši.

Hmmm...tok misli pač. Če ima kdo kaj zanimivega za dodat, please...
Back to top
« Last Edit: 13.12.2004 at 20:29:44 by ixtlan »  

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Kolektivna krivda?
Reply #1 - 13.12.2004 at 09:59:46
 
ixtlan wrote on 13.12.2004 at 01:45:49:
Najhuje je, da veš, da nekaj ne delaš prav, pa to kljub temu počneš, da zavajaš, manipuliraš, lažeš...to so vse izdaje samega sebe in hkrati univerzuma. In tega je ful preveč...bi blo nujn treba zreducirat in s tem bi svet postal bistveno boljši.

Hmmm...tok misli pač. Če ima kdo kaj zanimivega za dodat, please...

se ful strinjam.

ceprav zelo dobr vemo, da nekaj narobe pocnemo to se vedno naprej pocnemo. nimamo moci oz. poguma, da bi prenehal. ce bi se taka dejanja odpravla oz. zreducirala bi svet definitivno postal (naj)boljsi.

kje dobit moc da bi to dosegl, ce je ocitno nimamo dovolj sami (ali pa ocitno nimamo dostopa do nje, ce je ta moc v nas)? iskreno mormo prosit Boga, ki je vsemo(go)cen.

 
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Kolektivna krivda?
Reply #2 - 13.12.2004 at 10:46:54
 
Madan Gopal Das wrote on 13.12.2004 at 09:59:46:
kje dobit moc da bi to dosegl, ce je ocitno nimamo dovolj sami (ali pa ocitno nimamo dostopa do nje, ce je ta moc v nas)? iskreno mormo prosit Boga, ki je vsemo(go)cen.


larifari. ne da bi te hotu zajebavat, ampak to je najbl bedn izgovor kar sem jih slišal Tongue
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Kolektivna krivda?
Reply #3 - 13.12.2004 at 11:15:33
 
ixtlan wrote on 13.12.2004 at 10:46:54:
larifari. ne da bi te hotu zajebavat, ampak to je najbl bedn izgovor kar sem jih slišal Tongue

lohk, da se slis bedn dolocenim usesom, sam absolutno koristen nacin je pa se vseen. Wink


Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Kolektivna krivda?
Reply #4 - 13.12.2004 at 11:32:26
 
Madan Gopal Das wrote on 13.12.2004 at 11:15:33:
lohk, da se slis bedn dolocenim usesom, sam absolutno koristen nacin je pa se vseen. Wink

v bistvu je marsikak nasvet koristen, ko ga prakticiraš
prej pa niti ne tolk Wink
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kolektivna krivda?
Reply #5 - 13.12.2004 at 11:34:01
 

Kolektivna krivda je ponavadi nekaj, kar nekdo, pripiše neki skupini - jo obdolži nečesa, tako kot to dela exo.

Jaz recimo nisem pripravljen priznati niti trohice nečesa takega: če nekdo obdolži celotno družbo (pri čemer je popolnoma jasno, da je družba samo nek abstrakten pojem, v bistu je sestavljena iz posameznikov - pri čemer samo nekaj posameznikov predstavlja svoje interese kot interese vseh) nečesa in s tem posredno tudi mene, mi mora povedati tudi, kako sem nekaj takega zakrivil. Seveda pa mi mora tovedati, kaj naj bi to bilo tako strašnega: če se nekdo ubije, ker pač hoče trajno rešiti svoje začasne probleme, jaz za te njegove probleme ne bom sprejemal nikakršne odgovornosti.

(nekateri delajo za pest riža in mene lahko posredno krivijo za to, vendar pa imajo vse možnosti, da prevzamejo odgovornost zase v svoje roke in se začnejo boriti za dve pesti riža - dokler oni tega niso pripravljeni storiti (v tem jih podpiram vedno tudi rešitev jim je že znana), nima smisla, da za to svojo jebo obtožujejo vse ostale, ki so si že izborili svoje tri pesti riža)



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Kolektivna krivda?
Reply #6 - 13.12.2004 at 11:40:50
 
ixtlan wrote on 13.12.2004 at 01:45:49:
Kolektivno krivi? To mi je zanimivo vprašanje (vredno svoje debate). Za kaj pa smo vse kolektivno krivi?

Mislim, da za praktično vse kar obstaja in bo obstajal (največ za ignoranco), odvisno samo, kako širok okvir vzameš.

Da te spomnim, cca 0.0000002% kolektivne krivde nosiš, da nekdo ta trenutek strada/umira v Afriki. Te to kaj žre? Malo? Ne dovolj, da bi se resno posvetil problematiki, ane? Kaj pa amazonski pragozd? Ah, bo že...ane?

Jaz mislim, da se bomo s tem ukvarjali na stara leta, ko bomo imeli čas. To pravim napol v šali, napol pa zares. Zares zato ker verjamem, da me bo življenje slej ko prej neslo od pretežno individualnih do izrazito globalnih vprašanj.


Men občutki pomenjo več kot krkol druzga in je to pač moj način funkcioniranja (različen od tvojega), ki se mi je doslej zelo dobr obnesu - razen kadar občutkov nisem poslušal, takrat so se mi zgodile največje pizdarije.

Da se vrnem k bistvu - priznam, 100% sem kriv, da sem tak kot sem in da komuniciram z okoljem tako kot komuniciram in se hkrat zavedam, da ima moja komunikacija določene posledice... ampak te odgovornosti mi ni problem prevzet (kle niti ni izbire, dobiš jo v paketu s svojim obstojom) in se jo tut zavedat.

Torej kaj si mi še želel povedat exodus, ti, ki nam očitaš plehkost, duhovno plitvost, netolerantnost...itd...? Kaj pa tvoje besede? So koga prizadele? Komu spremenile življenje? Na bolje? Na slabše? Nisi povsem prepričan, ane? Drži pesti, da je efekt kul, to je pa tudi vse kar lahko narediš, če pač nekaj delaš v dobri veri.

To se preživi. Najhuje je, da veš, da nekaj ne delaš prav, pa to kljub temu počneš, da zavajaš, manipuliraš, lažeš...to so vse izdaje samega sebe in hkrati univerzuma. In tega je ful preveč...bi blo nujn treba zreducirat in s tem bi svet postal bistveno boljši.

Hmmm...tok misli pač. Če ima kdo kaj zanimivega za dodat, please...


Jasno, da je na nek način zapadni razvit svet, katerega del smo mi vsi tukaj navzoči,  predvsem Evropa in ZDA, kriv za lakoto v preostalem 3. svetu, kjer ljudje umirajo za lakoto, aidsom... Ampak tole gre bolj za posredno krivdo, ker mi smo pač neki več ali manj negibni delčki ali členi v ustroju tega velikega gospodarsko-kapitalskega giganta in njegovih lobijev, kjer lahko bore malo vplivamo na spremembe, ker je pač denar sveta vladar in on narekuje tempo in spremembe,  kvečjemu lahko storimo to, da po svojih možnostih, koliko nam pač dopuščajo finance, da damo kak krajcar za dobrobit in blaginjo tegale izoliranega 3. sveta.

Tukaj pa jaz vidim drugačno sliko, da pri takšnih reakcijah gre že za osebno vpletenost, ko človeku svetuješ, ki si jih lahko človek v stiski interpretira povsem drugače, ker duševno bolan ali trpeč oziroma obupan človek gleda na svet z drugimi očmi kot zdrav, zato se ni mogoče vedno sklicevati na "zdravo pamet" in objektivnost človeka, ki ga je stiska ukleščila in ga prignala v brezizhoden položaj - ker potem on to lahko vidi, kot ščuvanje, zgražanje  nad njim, omalovaževanje njegove stiske, kar dejansko to je, vsaj iz gledišča prizadetega. In vse to izhaja iz nerazumevanje in nesposobnosti vživljanja v "drugo kožo", ampak je lahko celo neke vrste podzvrst sebičnosti v danih okoliščinah - primer, ki se je dejansko zgodil: človek se je mislih pahniti z mostu v neki ameriški državi, pa so ga ljudje še vzpodbujali, naj se čimprej vrže in naj ne čaka, ker se ljudem pač mudi v službo.  Se pravi tukaj gre za neposredno krivdo in na nek način izogibanje osebni odgovornosti, ker je včasih dovolj že sama kapljica, da človeka pahneš čez rob in ga poženeš recimo v smrt.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kolektivna krivda?
Reply #7 - 13.12.2004 at 12:01:42
 
exodus wrote on 13.12.2004 at 11:40:50:
Tukaj pa jaz vidim drugačno sliko, da pri takšnih reakcijah gre že za osebno vpletenost, ko človeku svetuješ, ki si jih lahko človek v stiski interpretira povsem drugače, ker duševno bolan ali trpeč oziroma obupan človek gleda na svet z drugimi očmi kot zdrav, zato se ni mogoče vedno sklicevati na "zdravo pamet" in objektivnost človeka, ki ga je stiska ukleščila in ga prignala v brezizhoden položaj - ker potem on to lahko vidi, kot ščuvanje, zgražanje  nad njim, omalovaževanje njegove stiske, kar dejansko to je, vsaj iz gledišča prizadetega. In vse to izhaja iz nerazumevanje in nesposobnosti vživljanja v "drugo kožo", ampak je lahko celo neke vrste podzvrst sebičnosti v danih okoliščinah - primer, ki se je dejansko zgodil: človek se je mislih pahniti z mostu v neki ameriški državi, pa so ga ljudje še vzpodbujali, naj se čimprej vrže in naj ne čaka, ker se ljudem pač mudi v službo.  Se pravi tukaj gre za neposredno krivdo in na nek način izogibanje osebni odgovornosti, ker je včasih dovolj že sama kapljica, da človeka pahneš čez rob in ga poženeš recimo v smrt.



Mogoče bi bilo dobro ločevati med konceptom posredne in konceptom kolektivne krivde, čeprav sta oba precej zgrešena. Vendar pa sta na nek način povezana.

Kolektivno krivdo lahko vedno pripišeš neki skupini za nekaj tako kot tudi posredno. Če nekdo stori samomor smo (pri čemer je vedno precej jasno, kdo smo to mi) lahko vedno posredno krivi, saj je pač naredil samomor, mi pa ga nismo uspeli ustaviti zato, ker smo naredili premalo, preveč, smo delovali narobe ali pa nismo naredili nič: krivi smo torej v vsakem primeru zato, ker je nekdo naredil samomor - to je čista bedarija.

Razlika je v tem, da je kolektivna krivda samo potencirana (lahko bi rekel metakrivda) posredna krivda: ker smo del neke skupine smo torej za nekaj krivi, pa čeprav je v tej skupini samo nekaj ljudi, kateri bi lahko za to bili krivi posredno (v lukcovem primeru samo tisti, ki so brali ta morbidni topic, nekoliko bolj tisti, ki so mu odgovarjali). Tudi če bi nekomu pomagal in mu zavezal vozel na štriku ter mu določil prametre, da bi postopek potekal čimbolj neboleče, bi bil še vedno zgolj posredni krivec za njegov samomor. Vse dokler ne bi bil tisti, ki bi spodmaknil stol, to pa bi bil umor.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Kolektivna krivda?
Reply #8 - 13.12.2004 at 19:15:08
 
t, se strinjam, za samomor nekoga drugega težko prevzamem odgovornost, saj to stori po svoji volji. za zavedna zla dejanja, ki vplivajo na to osebo sem popolnoma odgovoren, za nezavedna pa sem odgovoren, da jih ozavestim

exodus, v tem primeru mi je bilo pač že takoj jasno, da je Lukec neslani šaljivec. da sem se zmotil, mislim, da ni variante, saj bi se mi v nasprotnem primeru višji jaz v teh 24 urah ne samo oglasil, ampak do onemoglosti izkričal

kolektivno pa smo odgovorni za so-ustvarjanje sveta, v katerem živimo. vprašanje je samo, koliko si priznamo, da je ta naš "svet" velik? do kam seže naš svet? do kam seže naša odgovornost?
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Kolektivna krivda?
Reply #9 - 13.12.2004 at 19:16:32
 
aja, mislim, da bi bilo bolje, če bi se topic imenoval "kolektivna odgovornost"
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Kolektivna krivda?
Reply #10 - 13.12.2004 at 19:52:44
 
ixtlan wrote on 13.12.2004 at 19:15:08:
t, se strinjam, za samomor nekoga drugega težko prevzamem odgovornost, saj to stori po svoji volji. za zavedna zla dejanja, ki vplivajo na to osebo sem popolnoma odgovoren, za nezavedna pa sem odgovoren, da jih ozavestim

exodus, v tem primeru mi je bilo pač že takoj jasno, da je Lukec neslani šaljivec. da sem se zmotil, mislim, da ni variante, saj bi se mi v nasprotnem primeru višji jaz v teh 24 urah ne samo oglasil, ampak do onemoglosti izkričal

kolektivno pa smo odgovorni za so-ustvarjanje sveta, v katerem živimo. vprašanje je samo, koliko si priznamo, da je ta naš "svet" velik? do kam seže naš svet? do kam seže naša odgovornost?


V bistvi sem tukaj samo skušal povedati, da se ni treba preveč druditi, da človeka, ki je v stiski zlahka pahneš v prepad, ker je bil že itak ves čas na robu - lahko ga prizadane, zate morda povsem nevtralna beseda, in mu tako omogočiš hitrejši "prehod na drugo stran". .. Lahko pa mu tudi  z dobro besedo omogočiš obstanek ali mu vsaj podaljšaš življenje, kar pa  je za moj okus dosti prikladnejše in razumljivo, ker nikoli ne veš, ko se boš morda ti sam znašel v podobni situaciji, pa te bodo drugi s stereotipskim razmišljanjem ožigosali za "slabiča", cmero in podobno...
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Kolektivna krivda?
Reply #11 - 13.12.2004 at 20:25:45
 
exodus wrote on 13.12.2004 at 19:52:44:
V bistvi sem tukaj samo skušal povedati, da se ni treba preveč druditi, da človeka, ki je v stiski zlahka pahneš v prepad, ker je bil že itak ves čas na robu - lahko ga prizadane, zate morda povsem nevtralna beseda, in mu tako omogočiš hitrejši "prehod na drugo stran". .. Lahko pa mu tudi  z dobro besedo omogočiš obstanek ali mu vsaj podaljšaš življenje, kar pa  je za moj okus dosti prikladnejše in razumljivo, ker nikoli ne veš, ko se boš


exodus, pa zakva ti to men pravš? sej sm ti povedov kaj si mislim o našem Lukcu?

exodus wrote on 13.12.2004 at 19:52:44:
morda ti sam znašel v podobni situaciji, pa te bodo drugi s stereotipskim razmišljanjem ožigosali za "slabiča", cmero in podobno...


men načeloma dol visi kuko me kdo, ki me ne pozna, ožigosa. če mi pa slučajn lih ne visi dol, se bom pa branu.
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Kolektivna krivda?
Reply #12 - 13.12.2004 at 20:28:04
 
ixtlan wrote on 13.12.2004 at 19:16:32:
aja, mislim, da bi bilo bolje, če bi se topic imenoval "kolektivna odgovornost"


preimenuj prvi post, pa bo ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Kolektivna krivda?
Reply #13 - 14.12.2004 at 09:44:39
 
Madan Gopal Das wrote on 13.12.2004 at 09:59:46:
kje dobit moc da bi to dosegl, ce je ocitno nimamo dovolj sami (ali pa ocitno nimamo dostopa do nje, ce je ta moc v nas)?
 


a ni naša kolektivna odgovornost da dopuščamo, da kaj takega sploh lahko kogarkoli doleti (onemogočen dostop do moči v nas samih)?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Kolektivna krivda?
Reply #14 - 14.12.2004 at 10:28:09
 
vida wrote on 14.12.2004 at 09:44:39:
a ni naša kolektivna odgovornost da dopuščamo, da kaj takega sploh lahko kogarkoli doleti (onemogočen dostop do moči v nas samih)?

dopuscanje prostovoljnega zavednega ali nezavednega blokiranja dostopa do moci, ki je v vsakem posamezniku in s katero lahko doseze popolno izpolnjenost, je dopuscanje svobodne volje posameznika.

dopuscanju svobodne volje drugemu posamezniku lohk recemo tudi strpnost. ce hocmo sami dosezt samo-spoznanje bomo mogl na vsak nacin to kvaliteto popolne strpnosti tud dosezt.

po drugi strani je pa zavedno ali nezavedno blokiranje dostopa do te "moci" pri nas samih izvajanje nasilja nad samim sabo. pa se slab zgled smo drugim, torej smo pasivno odgovorni/krivi tud za trpljenje drugih.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4