Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 13184 times)
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #30 - 15.12.2004 at 14:05:58
 
Lilith wrote on 15.12.2004 at 14:05:00:
Vidiš, tega pa jaz ne morem doživljati kot izgovor oz. opravičilo posameznika (kot je razbrati iz tvojih besed), ampak prej kot njegovo slabost, kot manifest njegove notranje bede, za katero ga osebno obsojam. To so ljudje brez notranjih vsebin, brez sposobnosti opredeliti se in takšni bodo vedno "potrebovali" kolektiv, da bi mu lahko sledili.


Tako nekak Smiley
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
spark
3
***
Offline


Posts: 184

Gender: female
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #31 - 15.12.2004 at 15:44:43
 
ixtlan wrote on 14.12.2004 at 18:40:19:
hm ok, dejva tole mal razvit - odgovorna si za svoja dejanja (+besede in misli), se strinjaš? vprašanje, ki se ponudi, je: do kam (lahko) sežejo tvoja dejanja (+besede in misli)? na kaj vse (lahko) vplivajo?


jap, sm odgovorna 100% za svoja dejanja (+besede, misli)
jap sm odgovorna tud do kam sežejo moja dejanja(+besede in misli) + če to vpliva na določene osebe so tud one odgovorne za sebe, kako bodo prenesle te razmere, ki sm jih jaz povzročla! Valda ne bom (zanalašč) ustvarjala takih razmer/okoliščin, ki bodo koga prizadele, ampk včash nardiš kar je tebi manjše zlo... (Recimo men je bla full kriza in ceu svet se mi je podrl, ko me je nekdo nekdaj zapustil-njemu pa je blo do tega, da me zapusti.. on je naredu, kar je blo zanga najbolš, čeprov je blo zame takrt to nekj najhujšega-nikol ga nism krivila za to, ker kar se je men dogajalo ko je on odšel, je bla samo moja krivda!!) Tolko o posameznikovi razseznosti dejanj, besed, misli...
kar se tiče kolektivne odgovornosti, mi je vseen bližje to o čemr tenej govori, da čeprov si v nekem kolektivu, ma vsak svoj del krivde!!! In če bomo prešli na težave ljudi tretjega sveta spet (ki se mi btw zelo hudo smiljo), ja priznam, da tud jaz v tem problemu nosim delež krivde... Na zdj mam pa slabo vest, grem kupt še ene unicefove čestitke!! ampk jz lahk kupm, še tok čestitk in če ta sredstva od čestitk ne prispejo do teh ljudi, pol ma večjo odgovornost tist, ki je izigral obe strani (čeprov menim, da unicef tega ne počne)!

LP Kiss
Back to top
 

There is nothing special about me&&I am just a little star&&If it seems like I’m shining it’s probably &&a reflection of something you already are&&I forget about my self sometimes when there’s so many others around&&When deep inside it feels the darkest&&That is where I can always be found
 
IP Logged
 
spark
3
***
Offline


Posts: 184

Gender: female
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #32 - 15.12.2004 at 15:50:53
 
Lilith wrote on 14.12.2004 at 22:27:10:
t, naj ti povem ene ugotovitve psiholoških ali socioloških raziskav...kaj vem katerih, sem fakte že pozabila, a bistvo mi je ostalo.

Če bi se nekje dogajalo nasilje človeka nad človekom (napr. posilstvo) ali če bi nekje nekdo skočil z mostu....je veliko večja verjetnost, da bi ta oseba bila deležna pomoči, če bi dogodek opazil le en posameznik kot pa bi bila verjetnost, da bo prišlo do pomoči, če bi to opazilo več ljudi.

Zakaj? Bojda zato, ker ima osebna odgovornost tendenco, da se porazgubi v kolektivni. Nekak tak. Če te bi zanimalo v detajle, pa sem mogoče pripravljena iti tudi brskat po bukvicah.



To je pa zelo verry many much true!
Je nekje v Nemčiji en sredi belega dne na železniški postaji posilu eno punco. čeprov so ljudje okol hodil , ni nihče pomagal, ker so eni mislili, naj pomaga kdo drug od mimoidočih, drugi so misli, da sta dva odpulenca-kao kaj vse se mladi ne spomnejo, kje vse ne sexajo ???   Embarrassed
Back to top
 

There is nothing special about me&&I am just a little star&&If it seems like I’m shining it’s probably &&a reflection of something you already are&&I forget about my self sometimes when there’s so many others around&&When deep inside it feels the darkest&&That is where I can always be found
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #33 - 15.12.2004 at 17:28:22
 
spark wrote on 15.12.2004 at 15:44:43:
jap, sm odgovorna 100% za svoja dejanja (+besede, misli)


ok, to je dobr izhodišče

spark wrote on 15.12.2004 at 15:44:43:
jap sm odgovorna tud do kam sežejo moja dejanja(+besede in misli) + če to vpliva na določene osebe so tud one odgovorne za sebe, kako bodo prenesle te razmere, ki sm jih jaz povzročla!


se strinjam, vsak je zase odgovoren

ampak tu naletiva na manjšo kontradikcijo, ki jo želiš vpeljat, da bi te rešila so-odgovornosti

če je vsak zase odgovoren, iz tega še ne izhaja, da ti lahko počneš karkoli (lahko bi, če bi bila sama v kozmosu)

vedno si odgovorna, da so tvoje misli, besede in dejanja, ki vedno vplivajo na tvojo okolico, polna integritete

če je ta pogoj izpolnjen, potem nisi odgovorna kako jih okolica dojame

če pa ni, potem se pa ta odgovornost prevesi v krivdo

spark wrote on 15.12.2004 at 15:44:43:
Valda ne bom (zanalašč) ustvarjala takih razmer/okoliščin, ki bodo koga prizadele, ampk včash nardiš kar je tebi manjše zlo...


ok, viš sej se strinjava  Wink

spark wrote on 15.12.2004 at 15:44:43:
(Recimo men je bla full kriza in ceu svet se mi je podrl, ko me je nekdo nekdaj zapustil-njemu pa je blo do tega, da me zapusti.. on je naredu, kar je blo zanga najbolš, čeprov je blo zame takrt to nekj najhujšega-nikol ga nism krivila za to, ker kar se je men dogajalo ko je on odšel, je bla samo moja krivda!!)


problem je ker se preveč oprijemljemo odnosov, želimo jih na vsak način ohraniti... jst tu kakšne krivde ne vidim. odnos se pač konča, ko je zrel za to. ja, tvoja odgovornost je bla, da to sprejmeš in se sestaviš skup

spark wrote on 15.12.2004 at 15:44:43:
kar se tiče kolektivne odgovornosti, mi je vseen bližje to o čemr tenej govori, da čeprov si v nekem kolektivu, ma vsak svoj del krivde!!!


zdi se mi, da on ne govori o tem, ampak se odreka krivdi (in odgovornosti), čeprav je kolektivu - ker se pač ne počuti odgovorna oseba v kolektivu oz. taka oseba, ki bi lahko kaj spremenila; v takem primeru je potem prav, da se odrečeš tudi kolektiva, če zanikaš, da si del njega...ampak, saj se ne moreš odreči človeštvu?

drgač pa itak, kolektivna odgovornost pomen, da vsak nosi del odgovornosti (in s tem tudi del krivde, če gredo stvari narobe)

spark wrote on 15.12.2004 at 15:44:43:
In če bomo prešli na težave ljudi tretjega sveta spet (ki se mi btw zelo hudo smiljo), ja priznam, da tud jaz v tem problemu nosim delež krivde... Na zdj mam pa slabo vest, grem kupt še ene unicefove čestitke!! ampk jz lahk kupm, še tok čestitk in če ta sredstva od čestitk ne prispejo do teh ljudi, pol ma večjo odgovornost tist, ki je izigral obe strani (čeprov menim, da unicef tega ne počne)!


jaz verjamem bolj v Amnesty International in Greenpeace, Unicef me ni lih prepričal...

spraševati se o tem, kdo ima večjo odgovornost, se mi ne zdi smiselno; pač pa vprašati se, kaj lahko jaz naredim

na vprašanje "do kam (lahko) sežejo naše misli, besede in dejanja" pa še sedaj nismo odgovorili
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #34 - 15.12.2004 at 17:33:52
 
t wrote on 15.12.2004 at 13:03:24:
Kako bi lahko bil odgovoren za izvolitev nekakšne vlade, če sem volil proti? Za izvolitev vlade so lahko krivi samo tisti, ki so volili za in če gledamo absolutno, najbrž tudi tisti, ki niso volili.


Tvoj glas se pač nekje upošteva, ne moreš voliti proti Smiley. No vidiš, saj praviš, "krivi" so tudi tisti, ki niso volili.

t wrote on 15.12.2004 at 13:03:24:
Nogometno moštvo, kjer si golman neprestano daje avtogole, ni kolektivno krivo za svoj poraz, kriv je predvsem golman.


Kriv je tudi trener, ki ni zamenjal golmana in igralci, ki niso protestirali.
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #35 - 15.12.2004 at 18:00:58
 
ixtlan wrote on 15.12.2004 at 17:33:52:
Tvoj glas se pač nekje upošteva, ne moreš voliti proti Smiley. No vidiš, saj praviš, "krivi" so tudi tisti, ki niso volili.


Seveda lahko voliš proti: lahko voliš za deruge, ali pa splohe ne voliš. Če se ti zdi vse skupaj brez veza potem itaq ne priznavaš sistema: torej tvoja krivda ne šteje.


Odgovornost je omejena zadeva: seveda pa si določene dušice krščanske to precej širijo, kar pa je precej patološko. Je pač precej jeba, če si kriv že za to, ker si živ: mene to ne prepriča. Tako kot me ne prepriča krivda zgolj zato, ker si pač nekje v času na nekem mestu ali med nekimi ljudmi.

(seveda me lahko kdo okrivi, vendar pa nikoli ne bom priznal svoje krivde, ki je ne čutim)




lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #36 - 16.12.2004 at 11:24:11
 
t wrote on 15.12.2004 at 18:00:58:
Seveda lahko voliš proti: lahko voliš za deruge, ali pa splohe ne voliš.


Ja tvoj glas se nekje upošteva. Saj je več strank v vladi, pač odvisno koliko glasov zberejo. Nisem še slišal, da bi lahko volil proti vsem strankam.
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #37 - 16.12.2004 at 11:53:52
 
t wrote on 15.12.2004 at 18:00:58:
Seveda lahko voliš proti: lahko voliš za deruge, ali pa splohe ne voliš. Če se ti zdi vse skupaj brez veza potem itaq ne priznavaš sistema: torej tvoja krivda ne šteje.



Ne priznavaš sistema  ??? in živiš tako da z njega  pobereš vse kar je dobro zate, kar je slabo pa zavržeš  Shocked ... in tako nisi za nič odgovoren ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #38 - 16.12.2004 at 12:22:35
 
vida wrote on 16.12.2004 at 11:53:52:
Ne priznavaš sistema  ??? in živiš tako da z njega  pobereš vse kar je dobro zate, kar je slabo pa zavržeš  Shocked ... in tako nisi za nič odgovoren ???



bravo, še ena za v prvi razred  Roll Eyes




uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #39 - 16.12.2004 at 12:44:11
 
vsaka misel, čustvo, beseda, stvaritev, delo ... je tudi vibracija, energija, ki jo pošljemo v svet in tako smo sokreatorji našega sveta, v katerem živimo vsi

zemlja je planet, na katerem živimo in nam daje življenje (zato ljubiti in spoštovati zemljo z vsemi njenimi prebivalci)

potujem preko gozdov, puščav, mest ... in naprej do morskih obal, ogromne prostranosti oceanov in velikosti celin,  ... in potem v prostranstvo vesolja, galaksije, osončja

kot je dejal Batty v Blade runner-ju: Videl sem stvari .... ki mi jih nihče ne bi verjel ... Goreče bojne ladje pred ozvezdjem Oriona, bleščečega kot magnezij ... Vozil sem se na zadnjih krovih blinkerjev in pred Tanhauserjevimi vrati gledal C-žarke, kako se svetlikajo v temi. ..... In vsi ti trenutki ... bodo pozabljeni ...

Poetična sem danes  Kiss, a vendarle ... Bodo res pozabljeni ti trenutki? Jih bodo lahko še uzrli zanamci .. ali bomo pogubili zemljo ...? Se bo kdo še lahko utelesil v človeka v namen uka na zemlji?  

rečem "bomo" pogubili, ne "jaz jo bom" ... jaz se bom trudila, da je ne bom, vendar nas bo moralo biti vse več in več ... če ne, bo pa držalo, da jo bomo kar vsi skupaj, kolektivno ( z menoj vred ) -

eni tako, ker bodo samo opazovali (katastrofa kot estetski pojav po enih sprevženih estetskih kriterijih) in molčali -- vse to, pa pod pogojem, da bodo na varnem

eni pa tako, da si bodo še naprej prisvajali naravna bogastva in bili zato pripravljeni ubijati

eni pa tam itak neki sam opletamo (več problemov sami s sabo, kot kej drugega), nekateri pa celo pridemo do tega, da je potrebno delovati (vsaj) lokalno in misliti globalno (tako kot so dejali za letošnjo prejemnico Nobelove nagrade za mir, hja in mi je blo takoj všeč  Wink)
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
spark
3
***
Offline


Posts: 184

Gender: female
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #40 - 16.12.2004 at 13:38:25
 
ixtlan wrote on 15.12.2004 at 17:28:22:
vedno si odgovorna, da so tvoje misli, besede in dejanja, ki vedno vplivajo na tvojo okolico, polna integritete

če je ta pogoj izpolnjen, potem nisi odgovorna kako jih okolica dojame

če pa ni, potem se pa ta odgovornost prevesi v krivdo



prevzemam odgovornost za integriteto mojih M,B,D! in potem tu ne vidim problema. (Sj zdj zvenim, ko ena heartless bitch, drgač se tud full sekiram za druge, če moje M,B,D polne integritete (kot ti pravš) drgač kot je blo z moje strani mišljeno dojemajo Wink)

ixtlan wrote on 15.12.2004 at 17:28:22:
zdi se mi, da on ne govori o tem, ampak se odreka krivdi (in odgovornosti), čeprav je kolektivu - ker se pač ne počuti odgovorna oseba v kolektivu oz. taka oseba, ki bi lahko kaj spremenila; v takem primeru je potem prav, da se odrečeš tudi kolektiva, če zanikaš, da si del njega...ampak, saj se ne moreš odreči človeštvu?



jz sem ga zastopla na tak način, kot sm napisala-da ma v kolektivu vsak svoj (večji/manjši) delež krivde. sj veš une tekme pa voznik voza (čeprov se mi slednji ni lih zdeu posrečn Wink) ampk nimam jz kj govort u drugmu imenu kaj je mislu..

ixtlan wrote on 15.12.2004 at 17:28:22:
drgač pa itak, kolektivna odgovornost pomen, da vsak nosi del odgovornosti (in s tem tudi del krivde, če gredo stvari narobe)



no, vidš pol se zastopva!


ixtlan wrote on 15.12.2004 at 17:28:22:
spraševati se o tem, kdo ima večjo odgovornost, se mi ne zdi smiselno; pač pa vprašati se, kaj lahko jaz naredim
<<<POMEMBNO!!!


ixtlan wrote on 15.12.2004 at 17:28:22:
na vprašanje "do kam (lahko) sežejo naše misli, besede in dejanja" pa še sedaj nismo odgovorili  

lahk zlo 'biblično' odgovorim -do koder si zamislimo ??? do koder si zaželimo ??? in še dlje Grin
Back to top
 

There is nothing special about me&&I am just a little star&&If it seems like I’m shining it’s probably &&a reflection of something you already are&&I forget about my self sometimes when there’s so many others around&&When deep inside it feels the darkest&&That is where I can always be found
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #41 - 16.12.2004 at 14:06:32
 
siaj wrote on 16.12.2004 at 12:44:11:
eni pa tam itak neki sam opletamo (več problemov sami s sabo, kot kej drugega), nekateri pa celo pridemo do tega, da je potrebno delovati (vsaj) lokalno in misliti globalno (tako kot so dejali za letošnjo prejemnico Nobelove nagrade za mir, hja in mi je blo takoj všeč)


He,he, največ težav napogosteje res nastane zaradi tega, ker mnogi razmišljajo lokalno (beri omejeno), delujejo pa globalno ...  (zato, da bi omilili glavobol v svoji mali betici, bi bili pripravljeni okoli obrniti cel svet in to ne glede na žrtve)


----
Ja, Blade Runner je eden tistih močnih filmov, ki te pustijo v globokem razmišljanju še dolgo po ogledu ...

"Ko Batty, kot popolni stroj za ubijanje, pred svojim koncem vseeno reši že premaganega zasledovalca pred padcem v globino -  je to videti kot priklon odhajajočega življenja, življenju, ki ostaja?"



Back to top
 
 
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #42 - 16.12.2004 at 14:15:54
 
Blade Runner je film filmov...

Kot je rekel Tyrell, je novi model replikantov zgrajen tako, da je bolj človeški od človeka. In ko Nexus 6 začne po štirih letih dobivati človeška čustva, tudi replikant Batty, sicer mašina za ubijanje, občuti čustva ljubezni (prizor kako svoji mrtvi Pris porine jezik v usta je ganljiv, da boli) in v trenutku smrti življenje ceni nad vse - zato svojemu preganjalcu celo reši življenje.

More human than human.

Film je ......, režiserjeva verzija toliko bolj.
Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #43 - 16.12.2004 at 14:16:11
 
Bardo_Thodol wrote on 16.12.2004 at 14:06:32:
----
Ja, Blade Runner je eden tistih močnih filmov, ki te pustijo v globokem razmišljanju še dolgo po ogledu ...

"Ko Batty, kot popolni stroj za ubijanje, pred svojim koncem vseeno reši že premaganega zasledovalca pred padcem v globino -  je to videti kot priklon odhajajočega življenja, življenju, ki ostaja?"





lepo Bardo_Thodol  Smiley Smiley en lep + vidik - življenje, ki ostaja

drugače pa: welcome to the "fan club"  Wink Tongue
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #44 - 16.12.2004 at 14:17:55
 
X - jeeeah  Wink

W.T.F.C. U2
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4