Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 13186 times)
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Kolektivna krivda?
Reply #15 - 14.12.2004 at 11:38:20
 
Madan Gopal Das wrote on 14.12.2004 at 10:28:09:
po drugi strani je pa zavedno ali nezavedno blokiranje dostopa do te "moci" pri nas samih izvajanje nasilja nad samim sabo. pa se slab zgled smo drugim, torej smo pasivno odgovorni/krivi tud za trpljenje drugih.  


blokiranje dostopa do moči poteka po moje le na nezavednem nivoju in je posledica odraščanja v nenaravnem primarnem okolju/družini. Otrok namreč brezpogojno sprejema svoje starše in če ne pride do  nemotenega pretoka ljubezni tudi v obratni smeri, sprejme otrok to nase kot krivdo/breme.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Kolektivna krivda?
Reply #16 - 14.12.2004 at 11:54:21
 
vida wrote on 14.12.2004 at 11:38:20:
blokiranje dostopa do moči poteka po moje le na nezavednem nivoju in je posledica odraščanja v nenaravnem primarnem okolju/družini. Otrok namreč brezpogojno sprejema svoje starše in če ne pride do  nemotenega pretoka ljubezni tudi v obratni smeri, sprejme otrok to nase kot krivdo/breme.

se strinjam, da v nenaravnem primarnem okolju/druzini nihce ne more bit izpolnjen.

me pa vseen zanima kaksno odgovornost nosi ta neizpolnjeni otrok pri tem, da odrasca v nenaravnem primarnem okolju/druzini?

recmo ciz jasno je, da ce je nekdo npr. v zaporu, da je s tem omejen in da ne more bit popolnoma izpolnjen/svoboden. sam, kako pa je prisel tja notr v zapor? kaj je vzrok? in treba se je tud vprasat ali je glavni krivec za to, da on ni izpolnjen v zaporu stena, resetka, paznik itd.. ali je mogoce lahko kaj drugega?

dokler nekdo krivi osebe, ki v resnic niso krive ne more pridt do resitve, ampak se od nje le oddaljuje.

Quote:
...in če ne pride do  nemotenega pretoka ljubezni tudi v obratni smeri...

ok, recmo, da sprejmemo to za vzrok problema. kako ga odpravt? ali ga je sploh mogoce odpravt? ali obstaja za to kaksen dokaz oz. ziveci primer nekoga, ki mu je to uspelo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Kolektivna krivda?
Reply #17 - 14.12.2004 at 14:38:19
 
Madan Gopal Das wrote on 14.12.2004 at 11:54:21:
me pa vseen zanima kaksno odgovornost nosi ta neizpolnjeni otrok pri tem, da odrasca v nenaravnem primarnem okolju/druzini?



Res ne vem. Njegovi starši vsekakor večjo, po moje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Kolektivna krivda?
Reply #18 - 14.12.2004 at 14:44:14
 
Madan Gopal Das wrote on 14.12.2004 at 11:54:21:
ok, recmo, da sprejmemo to za vzrok problema. kako ga odpravt? ali ga je sploh mogoce odpravt? ali obstaja za to kaksen dokaz oz. ziveci primer nekoga, ki mu je to uspelo?


Ne vem, meni ni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Kolektivna krivda?
Reply #19 - 14.12.2004 at 14:53:06
 
vida wrote on 14.12.2004 at 14:38:19:
Res ne vem. Njegovi starši vsekakor večjo, po moje.

ja... naj bo zmeraj nekdo (kdorkoli ali karkoli pac ze) bolj kriv kot jaz...

zame tako razmisljanje ni v smeri resnice o vecni svobodni volji posameznika in pripadajoci odgovornosti za svoja dejanja. dokler ne sprejmemo odgovornosti za vsa svoja dejanja in odlocitve, ne mormo nikol dosezt niti miru, kaj sele izpolnjenosti.

tist, ki je iskren ne bo nikol prevaran.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Kolektivna krivda?
Reply #20 - 14.12.2004 at 14:56:29
 
vida wrote on 14.12.2004 at 14:44:14:
Ne vem, meni ni.

no tud ta izkusnja je lahko za nekaj koristna. ampak stalno le spoznavat kaj ni dobro (v nedogled) se ne bo avtomatsko razodelo kaj pa je dobro. za razodetje dobrega potrebujemo milost dobrega. to milost pa lahko pritegnemo oz. si zasluzimo le z naso iskrenostjo.

tist k si dovolj zeli... ta dobi. sam kaj k so vse nase zelje vec al manj vezane na nas zmotni-ego in si zelimo le minljive oddihe.

npr. ce sin kralja kralja prosi le za 5 tolarjev (potrebuje jih pa 10000) je to njegova neumnost/nevednost. Bog nam ponuja vse. za kolk si zares upamo prosit? a smo lahko zadovoljni s cim manj kot z vsem oz. z Njim?

in na tem svetu ni bolj neumnega/nevednega kot sem jaz.
Back to top
 
 
IP Logged
 
spark
3
***
Offline


Posts: 184

Gender: female
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #21 - 14.12.2004 at 18:07:56
 
ixtlan wrote on 13.12.2004 at 01:45:49:
1) Da se vrnem k bistvu - priznam, 100% sem kriv, da sem tak kot sem in da komuniciram z okoljem tako kot komuniciram in se hkrat zavedam, da ima moja komunikacija določene posledice... ampak te odgovornosti mi ni problem prevzet (kle niti ni izbire, dobiš jo v paketu s svojim obstojom) in se jo tut zavedat.

2) To se preživi. Najhuje je, da veš, da nekaj ne delaš prav, pa to kljub temu počneš, da zavajaš, manipuliraš, lažeš...to so vse izdaje samega sebe in hkrati univerzuma. In tega je ful preveč...bi blo nujn treba zreducirat in s tem bi svet postal bistveno boljši.

Hmmm...tok misli pač. Če ima kdo kaj zanimivega za dodat, please...


mjčkn (velik) off topica, pa vendar..

sm mal oštevilčla, da se bo laži zastopil.

S točko 1) se strinjam- na veliko. okolje je kakršno pač je, na teb pa je, kakšn boš ti iz tega okolja 'vn prišel'. To da isto okolje drugače oblikuje dve različni osebi je brezveze ponavljat! O prevzemanju in zavedanju 'krivde' -pa vsaj pri meni- je odvisno od tega kolk se sam seb smilš-jz se en dan bolj, drug dan manj Roll Eyes

2) me je pa zadela...  sicer ne vem v kakšnem smislu, si ti to mislu, ampk jz sm si to interpretirala na način, ki je meni zelo blizu Wink pa da ne bo pomote se mam (in predvidevam, da sm) za pošteno-zavajat, manipulirat in lagat ne znam..  tako početje (da nekj delaš, klub temu da veš, da je narobe, da ni zate, da te to ne veseli) ful rada primerjam z rojenimi levičarji, ko jih starši prevzgajajo v desničarje. Tok truda ulagajo v to, da se naučijo tok lepo pisat z desno roko, ko bi pa s takmu trudm z levo roko že pravi umetniki lahko ratal ???  Mene sicer niso prevzgajal v desničarko (baje je po tanovem tist k piše z desno roko desnični 8)), rada pa jih obtožm, da so za nekaj takih mojih početij krivi oni! pa da me ne boste napadl, da oni tko niso krivi (kar tudi niso!!!) -jaz to vem, ampk sej pravim-odvisno od dneva, kolk se msilm sama sebi!
Enivej, hvala, da si me opomnu, na nekj o čemr večkrat razmišlam zadne čase.. zdaj bo pa že nekaj na tem, da se morm u red spravt in določene stvari u živlenu nehat počet 8) (sam pol je tukj še tisto udobje v že utečenih vzorcih, ampk jz se tolažm, da če vsaj priznam, mi je pol oproščenega)
eh pa je biu namen ne pisat o men, pa sm se ujela... again

LP Kiss
Back to top
 

There is nothing special about me&&I am just a little star&&If it seems like I’m shining it’s probably &&a reflection of something you already are&&I forget about my self sometimes when there’s so many others around&&When deep inside it feels the darkest&&That is where I can always be found
 
IP Logged
 
spark
3
***
Offline


Posts: 184

Gender: female
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #22 - 14.12.2004 at 18:12:43
 
ups, pa še nekj sm pozabla...

men je bliže tenejevo mišlene, da si odgovorn sam zase-brez te kolektivne krivde, odgovornosti.. (mrbit se pa spet izmikam eni odgovornosti Wink)
sm bl za posameznikovo krivdo in odgovornost-pa ni ti treba topica preimenovat Grin
Back to top
 

There is nothing special about me&&I am just a little star&&If it seems like I’m shining it’s probably &&a reflection of something you already are&&I forget about my self sometimes when there’s so many others around&&When deep inside it feels the darkest&&That is where I can always be found
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #23 - 14.12.2004 at 18:40:19
 
spark wrote on 14.12.2004 at 18:12:43:
ups, pa še nekj sm pozabla...men je bliže tenejevo mišlene, da si odgovorn sam zase-brez te kolektivne krivde, odgovornosti.. (mrbit se pa spet izmikam eni odgovornosti Wink)
sm bl za posameznikovo krivdo in odgovornost-pa ni ti treba topica preimenovat Grin


hm ok, dejva tole mal razvit - odgovorna si za svoja dejanja (+besede in misli), se strinjaš? vprašanje, ki se ponudi, je: do kam (lahko) sežejo tvoja dejanja (+besede in misli)? na kaj vse (lahko) vplivajo?
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #24 - 14.12.2004 at 18:43:36
 
spark wrote on 14.12.2004 at 18:12:43:
sm bl za posameznikovo krivdo in odgovornost-pa ni ti treba topica preimenovat Grin


Saj ni point v tem, "za kaj si ti. "
Krivda in odgovornost - tako individualna kot kolektivna - obstajata ne glede na to, če ju ti občutiš oz. priznaš za svoji.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #25 - 14.12.2004 at 18:59:40
 
Lilith wrote on 14.12.2004 at 18:43:36:
Saj ni point v tem, "za kaj si ti. "
Krivda in odgovornost - tako individualna kot kolektivna - obstajata ne glede na to, če ju ti občutiš oz. priznaš za svoji.




Jaz sem na področju odgovornosti popoln partikularist, zato se mi zdi vsako govorjenje o kolektivni odgovornosti popoln nesmisel, saj pripisuje odgovornost nečemu, kar sploh ne more biti nosilec odgovornosti.

Če vzamemo za primer košarkarsko moštvo, ki je izgubilo tekmo, vsekakor ne moremo reči, da za zgubljeno tekmo odgovorni so vsi enako: tako tisti, ki je dal 50 košev, kot tisti, ki ni dal nobenega. Tekma je izgubljena za kar so odgovorni vsi, nikakor pa niso odgovorni vsi v enaki meri. Zato je bistveno, da se pogleda vsak primer posebej in pri vsakemu primeru posebej lahko točno vidimo, koliko je posamezen del kolektiva odgovoren.

(na splošno sed mi zdi, da je tale kolektivna odgovornost eden zadnjih ostankov prejšnjega sistema: kjer je bilo že takoj jasno: vzhodni blok je fural kolektivno krivdo, zahodni blok pa je poiskal tiste, ki so dejansko nosili levji delež odgovornosti za to, kar se je dogajalo)

Lep primer so naše "intenzivne delovne panoge", kjer se namesto, da bi se poiskalo odgovorne, raje izgovarja na celoto, kot panogo, kljub temu, da se lepo vidi, da celota teh firm ni zajebala, ampak samo nekatere in da je celotno krivdo za zafuranost najlaže porazdeliti kar na vse skupaj (pri čemer bi se najbž s tem vsi strinjali, če bi se tako delil tudi denar).

Ko gredo stvari v kurac in ko voz drvi po klancu v propad, ni za to kriv celoten voz (konec koncev se kolesa še vedno vrtijo popolnoma pravilno) - kriv je voznik, ki je voz zapeljal v prepad.




uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #26 - 14.12.2004 at 22:27:10
 
t, naj ti povem ene ugotovitve psiholoških ali socioloških raziskav...kaj vem katerih, sem fakte že pozabila, a bistvo mi je ostalo.

Če bi se nekje dogajalo nasilje človeka nad človekom (napr. posilstvo) ali če bi nekje nekdo skočil z mostu....je veliko večja verjetnost, da bi ta oseba bila deležna pomoči, če bi dogodek opazil le en posameznik kot pa bi bila verjetnost, da bo prišlo do pomoči, če bi to opazilo več ljudi.

Zakaj? Bojda zato, ker ima osebna odgovornost tendenco, da se porazgubi v kolektivni. Nekak tak. Če te bi zanimalo v detajle, pa sem mogoče pripravljena iti tudi brskat po bukvicah.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #27 - 15.12.2004 at 00:09:07
 
"Kolektivna odgovornost" je očitno najpriročnejši izgovor posameznika, s katerm poskuša justificirati, da se ni angažiral v kritično situacijo (kot npr. v primeru, ki ga je podala Lilith ali pa v primeru lačnih na svetu...isto je, le številka je večja). Ali pa je lahko opravičilo posameznika (prenos individualne odg. na kolektivno), ki je zagrešil dejanje, ki je bilo kasneje prepoznano za slabo in je bil kolektiv ves čas nekje prisoten ter se "molče strinjal".

Zelo lepega primera sem se spomnil. Z udejstvovanjem na volitvah smo kolektivno odgovorni za izvolitev nove vlade. Tudi, če se volitev ne udeležimo, smo enako odgovorni; čas je, da se nehamo sprenevedat tisti, ki se želimo otrest odgovornosti, s tem, da ne gremo na volitve. Wink

Vlada nam je potem kolektivno odgovorna.
Kot piše na http://www.vlada.si/index.php?lng=slo&vie=cnt&gr1=pjm&id=

"Politična odgovornost
Za vlado so skupaj odgovorni vsi njeni člani (kolektivna odgovornost), za delo posameznega ministrstva pa pristojni minister (individualna odgovornost)."

Vsak član vlade pa je potem menda individualno odgovoren za svoje delo (kolikor pač sistem to preverja).

Tudi kolektiv se zna otresti odgovornosti - poišče se pač grešnega kozla (v politiki je največkrat za to "žrtev" tudi primerno nagrajen, npr. s še boljšo službo). Včasih je grešni kozel res grešni. Z izročitvijo vojnih zločincev haaškemu sodišču se Srbija odreka kolektivni odgovornosti (niti nima druge izbire in prav je tako).

Skratka, očitno je, da se da opletati z odgovornostjo na vse načine. Wink

Tole so bla dejstva, s svojim mnenjem pa bi še malo počakal, rad bi še malo debate okoli vprašanj, ki sem jih že zastavil in se mi zdijo precej pomembna:

ixtlan wrote on 13.12.2004 at 19:15:08:
kolektivno pa smo odgovorni za so-ustvarjanje sveta, v katerem živimo. vprašanje je samo, koliko si priznamo, da je ta naš "svet" velik? do kam seže naš svet? do kam seže naša odgovornost?


ixtlan wrote on 14.12.2004 at 18:40:19:
odgovorna si za svoja dejanja (+besede in misli), se strinjaš? vprašanje, ki se ponudi, je: do kam (lahko) sežejo tvoja dejanja (+besede in misli)? na kaj vse (lahko) vplivajo?
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #28 - 15.12.2004 at 13:03:24
 
ixtlan wrote on 15.12.2004 at 00:09:07:
"Kolektivna odgovornost" je očitno najpriročnejši izgovor posameznika, s katerm poskuša justificirati, da se ni angažiral v kritično situacijo (kot npr. v primeru, ki ga je podala Lilith ali pa v primeru lačnih na svetu...isto je, le številka je večja). Ali pa je lahko opravičilo posameznika (prenos individualne odg. na kolektivno), ki je zagrešil dejanje, ki je bilo kasneje prepoznano za slabo in je bil kolektiv ves čas nekje prisoten ter se "molče strinjal".

Zelo lepega primera sem se spomnil. Z udejstvovanjem na volitvah smo kolektivno odgovorni za izvolitev nove vlade. Tudi, če se volitev ne udeležimo, smo enako odgovorni; čas je, da se nehamo sprenevedat tisti, ki se želimo otrest odgovornosti, s tem, da ne gremo na volitve. Wink



Tako, kot so naciji Žide kolektivno obtožili vsega zlega.

Ničesar takega kot je kolektivna krivda ali odgovornost ne more biti: to je najbrž samo nadaljevane stare zgodbe o izvirnem grehu, ki se je precej pošastno sama vedno vračala svojim kreatorjem.

Kako bi lahko bil odgovoren za izvolitev nekakšne vlade, če sem volil proti? Za izvolitev vlade so lahko krivi samo tisti, ki so volili za in če gledamo absolutno, najbrž tudi tisti, ki niso volili.

Če je pač večina ovc in pade na finto čredništva, še ni rečeno, da tudi dejansko lahko obstaja, kaj takega. Vse stvari, ki so sestavljene iz posameznih samostojnih elementov so najprej partikularne: zato je sam pojem kolektivne odgovornosti in krivde popolnoma zgrešen. Nogometno moštvo, kjer si golman neprestano daje avtogole, ni kolektivno krivo za svoj poraz, kriv je predvsem golman.




uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Kolektivna odgovornost?
Reply #29 - 15.12.2004 at 14:05:00
 
ixtlan wrote on 15.12.2004 at 00:09:07:
"Kolektivna odgovornost" je očitno najpriročnejši izgovor posameznika, s katerm poskuša justificirati, da se ni angažiral v kritično situacijo


Vidiš, tega pa jaz ne morem doživljati kot izgovor oz. opravičilo posameznika (kot je razbrati iz tvojih besed), ampak prej kot njegovo slabost, kot manifest njegove notranje bede, za katero ga osebno obsojam. To so ljudje brez notranjih vsebin, brez sposobnosti opredeliti se in takšni bodo vedno "potrebovali" kolektiv, da bi mu lahko sledili.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4