Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 14
(Read 35180 times)
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #45 - 17.10.2004 at 12:58:36
 
družina. tudi istospolni so lahko zelo dobra družina za otroka. alkohol pa ne. (pa tuki ne alteriram istospolnih in alkohola). alkoholiki sploh ne bi smeli imeti otrok. ker je že situacija bedna as it is. alkohol je treba ukint. (tuki tut sama proti sebi mal govorim  Wink) torej je razlika med mal alkohola ter alkoholizmom. alkoholizem je bolezen. vendar to nikakor ni opravičilo. torej ali je bolnim treba vzet otroke. ne. bolne je treba zdraviti. ta bolezen ima pa še to dimenzijo, da nihče ne prizna, da je bolan. torej je nekaj sile oportuno. bistvo je v sprovajanju sankcioniranja kršitev. če se pa zaradi tega nekomu nabere tolk in tolk neplačanih položnic iz naslova kazni, tut ni rešitev. torej se je treba takoj usest na plačo, da je človek ob tem tudi osramočen, mogoče bi to funkcioniralo. tko bi lahko transformiral družbene vrednote, ne pa da župnike preferenčno/excerptno obravnavamo pred pivskim zakonom. pristopat globalno in brez izjem. marginalizirat. čist trezno, ne pa opravičevat in dopuščat in oproščat grehe.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #46 - 17.10.2004 at 13:12:29
 
lola wrote on 17.10.2004 at 11:55:33:
Ker so vsi bolj ali manj žejni (torej pijejo).

Najdi nekoga (razen abstinenta), ki sploh ne pije oz. se ne napije. Potem pa določi mejo, kdaj je pitje še v mejah funkcionalnega življenja in kdaj ne več.


Grin
hja, po moje je neka razlika med zmernim pivcem in alkoholikom..
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #47 - 17.10.2004 at 13:15:57
 
Lilith wrote on 17.10.2004 at 12:18:29:
Sinjeočka, naj ti povem za en primer iz prakse.  Kjer je sistem - kot vedno - odpovedal.  Mati obupna alkoholičarka - zmeraj ko prišli v stik z njo, zaudarjala po alkoholu - a zmeraj tudi zanikala, da bi kaj spila. Jo uspeli poslati do lokalnega psihiatra, ki je ocenil, da gre za alkoholizem brez vsakega uvida v bolezen. Organizirali prisilno hospitalizacijo - isti dan bila ženska izpuščena, ker je na psihiatriji ZANIKALA, da bi imela težave z alkoholom.

Ne gre za to, da bi stroka imela toleranco do alkohola. Gre za to, da sistem to tolerira. Da o "navadnih" ljudeh ne govorimo. Saj poznamo tisto - deci po kosilu za boljše zdravje, pa nujno je treba zaliovati vse pomembne"dogodke - rojstvo otroka, poroka, smrt v družini (sedmina) - pa tudi manj pomembne (napr. obisk prijateljev).



Ja Lilith... pod "stroko" sem imela v mislih, od psihiatrov, psihologov, sociologov,, pedagogov, socialnih delavcev, policije in sodnikov, pravnikov ... skratka vse, ki se ukvarjajo s tem problemom ... ljudje smo sistem, in mene zanima kje se nahaja "najšibkejši člen" .... in meni se zdi, da je to del kolektivnega nezavednega ... ki bi ga bilo fajn, kolektivno ozavestit
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #48 - 17.10.2004 at 13:27:24
 
Mae wrote on 17.10.2004 at 12:58:36:
družina. tudi istospolni so lahko zelo dobra družina za otroka. alkohol pa ne. (pa tuki ne alteriram istospolnih in alkohola). alkoholiki sploh ne bi smeli imeti otrok. ker je že situacija bedna as it is. alkohol je treba ukint. (tuki tut sama proti sebi mal govorim  Wink) torej je razlika med mal alkohola ter alkoholizmom. alkoholizem je bolezen. vendar to nikakor ni opravičilo. torej ali je bolnim treba vzet otroke. ne. bolne je treba zdraviti. ta bolezen ima pa še to dimenzijo, da nihče ne prizna, da je bolan. torej je nekaj sile oportuno. bistvo je v sprovajanju sankcioniranja kršitev. če se pa zaradi tega nekomu nabere tolk in tolk neplačanih položnic iz naslova kazni, tut ni rešitev. torej se je treba takoj usest na plačo, da je človek ob tem tudi osramočen, mogoče bi to funkcioniralo. tko bi lahko transformiral družbene vrednote, ne pa da župnike preferenčno/excerptno obravnavamo pred pivskim zakonom. pristopat globalno in brez izjem. marginalizirat. čist trezno, ne pa opravičevat in dopuščat in oproščat grehe.  


Sem se spomnila enega predvolinega soočenja med ZLSD - Borutom Pahorjem in NSi Andrejam Bajukom, koder je pogovor šel v smer istospolnih partnerstev in posvojitve otrok .. in koder je Pahor postavil to trditev ... "Največ zlorab otrok se dogaja v družini... ne pa v istospolnih partnerstvih"

Meni se je ta izjava zdela populistična iz več razlogov ...

1. Po mojih izkušnjah je največ zlorab prisotnih v šoli (moja zelo, zelo osebna izkušnja)

2. Kako lahko primejamo družino z istospolnimi partnerstvi glede otrok ...
Pahor v svojem stavku ni opredelil, kaj je to družina
(enostarševska, ločeni in ponovno poročeni starši, družina bioloških staršev in otrok... ker že sam termin družine ni homogen.)
Dejstvo je, da danes otroci odraščajo samo v družinah(različnih oblik) ... tisti, ki odraščajo v istospolnih skupnosti skoraj ni. Kako lahko postaviš primerjavo med nečem kar obstoji in med nečem kar ne obstoji?

Čist tako, jaz sicer poznam kar nekaj homoseksualcev, vendar nihče od njih nima niti ne vzgaja otroka. Kako lahko potem sodim, da so taki ljudje lahko dobri ali slabi skrbniki/rejniki...? Kakršnakoli pripoznava možnosti za posvojitev se meni iz tega stališča zdi le še en družbeni eksperiment na otrocih, brez predvidljivih posledic.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #49 - 17.10.2004 at 14:04:06
 
Sinjeoka, jst tut ne poznam primera, kjer bi istospolni vzgajali otroke, vendar ...

Verjamem, da dvoje normalnih ljudi (ne glede na spolno usmeritev), ki se medsebojno ljubita in spoštujeta lahko zgledno vzgoji otroka. Tudi ti ljudje so odrasli ljudje, ki nekaj "malega" vedo o življenju, odgovornostih, morali ipd... oz. vsaj toliko kot vsi mi "ostali", ki imamo tudi neke svoje "fruste".

Družina je pa po mojem pojmovanju neka varna celica. Ne v smislu, žena naj se podredi možu kot svojemu gospodarju, mož pa naj ženo ljubi kot Boga, ker to razume ženo kot žensko in moža kot moškega. Ljudi gledam kot duše. Verjamem, da je istospolna skupnost lahko zgledna ali ne enako kot heteroskupnost. Tudi v taki družini se po moje otrok lahko počuti varno in srečno. S tem mu seveda tudi sporočaš, da so zveze istospolnih ok, ne vem pa ali bi to tudi povzročilo linearno-usmeritev otroka v tovrstno zvezo. Baje da ne.

Verjamem, da se zdravo okolje ne meri z mojo **xualno usmerjenostjo, temveč drugimi integritetami. Kako jaz obravnavam sočloveka npr., otroka uči o tem, kaj je prav. Če mati oz. žena alkoholika otroka s svojim zgledom uči o tem, da je potrebno biti tiho in potrpeti, je to za otroka slabše, kot če ga moška mati uči o pozitivni afirmaciji, drugačnosti, strpnosti, svobodi.

Po moje, pedofilija, alkoholizem ter ne/fizično nasilje nimata korelacije z usmerjenostjo. Če bi bilo kdaj statistično dokazano, da so istospolni v 90% alkoholiki ipd., potem je druga zgodba.

Otrok kot žrtev alkoholizma in podobnih je poškodovano bitje. Če ne drugega, psihološko. Če pa otrok odrašča v družini istospolnih je morebiti oškodovan za žensko osebo v svojih rosnih letih, pa verjetno se kje najde tudi kakšna sestra, ampak ne vem, če je to psihološka poškodba. Psihološko ranjen postaneš s škodljivim ravnanjem nekoga na materijo, ne pa z neškodljivim ravnanjem, torej gre po moje za ravnanje kot proces, ne za spol kot dejstvo subjekta, ki ravna.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #50 - 17.10.2004 at 14:38:47
 
sinjeoka wrote on 17.10.2004 at 13:15:57:
.. ljudje smo sistem, in mene zanima kje se nahaja "najšibkejši člen" .... in meni se zdi, da je to del kolektivnega nezavednega ... ki bi ga bilo fajn, kolektivno ozavestit


Meni se že dolgo zdi, da so najšibkejši člen zakoni, ki katapultirajo človekove pravice vse do neba,  odgovornostim pa puščajo postranski pomen....  Če pa se odgovornost že nalaga, pa traja v nedogled (sodni sistem).
In ta problematika je vidna povsod, na čisto vseh sferah, h katerim se ozrem.

Odgovornost človekova je daleč podcenjena te dni - in vse to na račun človekovih "pravic".
Bom nehala, ker mi je slabo že, ko to pišem.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #51 - 17.10.2004 at 15:42:26
 
Lilith wrote on 17.10.2004 at 14:38:47:
Meni se že dolgo zdi, da so najšibkejši člen zakoni, ki katapultirajo človekove pravice vse do neba,  odgovornostim pa puščajo postranski pomen....  Če pa se odgovornost že nalaga, pa traja v nedogled (sodni sistem).
In ta problematika je vidna povsod, na čisto vseh sferah, h katerim se ozrem.

Odgovornost človekova je daleč podcenjena te dni - in vse to na račun človekovih "pravic".
Bom nehala, ker mi je slabo že, ko to pišem.


tukaj ti pa jaz lahko zagotovim, da so zakoni dobro napisani, toda slabo interpretirani in še slabše udejanjani s strani sodišč...

doktrino "človekovih pravic" se pri nas zlorablja na milijon in en način ... vzrokov za to je en kup, eden izmed njih pa je tudi ta, da nobena pravna fakulteta ne uči svojih študentov kaj človekove pravice so.

Druga stvar, hm meni se na splošno dozdeva, da obstaja nekdo v tej državi, ki mu pravni kaos ustreza. Namreč bolj kot so kaotične  razmere v neki družbi, tem močnejši in absolutnejši je argument moči v družbi.

Kljub temu pa, zakoni niso nekaj zacementiranega in nekaj česa se ne bi dalo spremenit, zakoni so med drugim tudi odraz stanja duha v družbi. Če bi obstajala zadosti močna civilna iniciativa(potreba, zahteva), bi se na tem področju že marsikaj premaknilo.

Evo konkretno za mojo stroko ti lahko povem, da je sodba zmeraj tudi odraz svetovnega nazora konkretnega sodnika, torej recimo bognedaj, da par dobi v razvezi kako sodnico feministko, ker jo bo upravičeno ali neupravičeno nasankal moški. Alkoholik pa recimo zmeraj brani alkoholika. Kakšna sodnica, ki sama trpi nasilje od partnerja, pa vpraša žensko, ki se ločuje, če ne bi raje še malo potrpela. (vse tule navedeno so življenjski primeri) ... če povzamem, slabo udejanjanje pravic in dolžnosti, ki izhajajo iz zakonov, je tudi rezultat  osebnega nazora, stališč in vrednot sodnika, ki razsoja


tako da ... kaj ljudi sili k statusu quo in toleranci tega družbenega raka?
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #52 - 17.10.2004 at 16:50:10
 
sinjeoka wrote on 17.10.2004 at 13:12:29:
Grin
hja, po moje je neka razlika med zmernim pivcem in alkoholikom..


Saj o tem govorim, vsekakor obstaja meja med zmernim pivcem in alkoholikom, vendar kje, kdo jo bo dorekel? V družbi, kjer se večina ljudi deklarira za zmerne pivce, bi se s postavljeno mejo morali najprej zazreti vase in samokritično oceniti svoje pitje, to pa ni lahko. Ko pa pretiravanje/alkoholizem toleriraš pri drugemu, ti tudi svojega pitja ni potrebno ovrednotiti kot odvisnost, potrebno zdravljenja. In tako tudi ni potrebno ocenjevati družinske razmere kot kritične, družinskim članom nuditi pomoč ali celo ukrepati.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #53 - 18.10.2004 at 08:39:33
 
lola wrote on 17.10.2004 at 16:50:10:
Saj o tem govorim, vsekakor obstaja meja med zmernim pivcem in alkoholikom, vendar kje, kdo jo bo dorekel? V družbi, kjer se večina ljudi deklarira za zmerne pivce, bi se s postavljeno mejo morali najprej zazreti vase in samokritično oceniti svoje pitje, to pa ni lahko. Ko pa pretiravanje/alkoholizem toleriraš pri drugemu, ti tudi svojega pitja ni potrebno ovrednotiti kot odvisnost, potrebno zdravljenja. In tako tudi ni potrebno ocenjevati družinske razmere kot kritične, družinskim članom nuditi pomoč ali celo ukrepati.


exactly
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #54 - 18.10.2004 at 08:57:23
 
sinjeoka wrote on 17.10.2004 at 15:42:26:
tukaj ti pa jaz lahko zagotovim, da so zakoni dobro napisani, toda slabo interpretirani in še slabše udejanjani s strani sodišč...

doktrino "človekovih pravic" se pri nas zlorablja na milijon in en način ...



Imaš prav. Po temeljitem razmisleku ugotavljam, da se spreminja mentaliteta sodobnega človeka. V smislu poskrbeti zase - za druge me pa en drek briga (tudi mentaliteta tega foruma, ki je lepo vidna na Sindromu pijanca in še kje). Kar mene moti, je popolno pomanjkanje zavedanja, da smo odgovorni tudi do drugih, ne samo zase. In iz tega deficita izhaja tole katapultiranje (mojih lastnih) pravic, medtem ko postajajo odgovornosti (do drugih) španska vas.

Ko skušam iskati vzroke tega mislenega premika, ugotavljam, da gre za drugi ekstrem (prvi je bil zatiranje človekove individualnosti za dobro skupnosti- drugi pa je zatiranje skupnosti za dobro individuma).

Tale drugi ekstrem po moje itak lahko konča edino v vsesplošnem kaosu. Pol se bo pa že po naravni zakonitosti oblikoval spet en nov (drugačen) red.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #55 - 18.10.2004 at 10:04:49
 
Lilith wrote on 18.10.2004 at 08:57:23:
V smislu poskrbeti zase - za druge me pa en drek briga (tudi mentaliteta tega foruma, ki je lepo vidna na Sindromu pijanca in še kje).

Pravzaprav, sploh sedaj ko tole berem, se mi zdi, da sam to bolj zaznavam pri tebi, kot pa nasploh na forumu.
Projekcija?

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #56 - 18.10.2004 at 10:07:27
 
Quote:
Pravzaprav, sploh sedaj ko tole berem, se mi zdi, da sam to bolj zaznavam pri tebi, kot pa nasploh na forumu.
Projekcija?

bp


Ja, tvoja vame.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #57 - 18.10.2004 at 10:08:23
 
Ups, ste se kar družno spravli na mojo tezo, da je grožnja z odvzemom otroka družini, v kateri medsebojne odnose zaznamuje odvisnost od alkohola, dodatna  stigmatizacija take družine in s tem dodatnen pritisk na otroka, ki se bo tako počutu bolj ogroženga od družbe kot kot od lastne   družine. Otrok bo vsako grožnjo z izključitviojo  iz družine, kakršnakoli ta že je, jemal kot ene vrste socialno smrt, ki je zanj dost težja kot pa vse mogoče oblike nasilja, zapostavljanja in zlorab, ki jim botruje alkohol. Otroka se družini torej ne vzame  zato, ker bi s tem imela družba  pred očimi interes otroka za njegov osebni razvoj, ampak zato, ker takih odnosov ni mogoče več gledat/prenašat/tolerirat.   Jest sem  skratka proti temu, da se rešitu problema posledic odvisnosti rešuje z jemanjem otrok družinam.  To sploh  ni reševanje problema, tko kot to  ni prohibicija. Reševanje je zmanjševanje popotrebe po odvisnosti/podrejnosti in v opremljanju človeka za imunost proti  tej potrebi sploh, ker  tako je bla enkrat vzbujen otroku ostane tud, če ga umakneš v normalno družino.

Splošna razširjenost konzumiranja  alkohola v socialzmu ni bla posledica dostopnosti alkohola na vsakem koraku, ampak posledica vzorca, da je podrejanje/odvisnot nekaj normalnega in temu je pač sledila splošna dostopnost. Tko kot je dons razširjeno  konzumiranje  poživil in pomirjeval, ker  je tekomvalnost/konkurečnost oz. potrebo po podrejanju nadomestila potreba  po nadvladi, kar je v bistvu samo druga plat istga kovanca - potrebe po odvisnosti.   Ne vem kaj je v tem tko utopičnega, če bi se  kot družba loteval  problema odvisnosti razreševat pr  otroku  na  način, da se ga losa potrebe po podrejanju/nadvladi na kraju samem, točno tam, kjer se ta potreba ustvarja.  Ne sicer za vsako ceno, ampak  razumno ob zavedanju, da  je cilj vskega ukrepa osebnsotna rast otroka  v samostojno osebo, ne pa v presumeritev družbeno bolj spremjemljivo podrejenost/odvisnot.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #58 - 18.10.2004 at 11:10:00
 
titud wrote on 18.10.2004 at 10:08:23:
Ups, ste se kar družno spravli na mojo tezo, da je grožnja z odvzemom otroka družini, v kateri medsebojne odnose zaznamuje odvisnost od alkohola, dodatna  stigmatizacija take družine in s tem dodatnen pritisk na otroka, ki se bo tako počutu bolj ogroženga od družbe kot kot od lastne   družine. Otrok bo vsako grožnjo z izključitviojo  iz družine, kakršnakoli ta že je, jemal kot ene vrste socialno smrt, ki je zanj dost težja kot pa vse mogoče oblike nasilja, zapostavljanja in zlorab, ki jim botruje alkohol. Otroka se družini torej ne vzame  zato, ker bi s tem imela družba  pred očimi interes otroka za njegov osebni razvoj, ampak zato, ker takih odnosov ni mogoče več gledat/prenašat/tolerirat.   Jest sem  skratka proti temu, da se rešitu problema posledic odvisnosti rešuje z jemanjem otrok družinam.  To sploh  ni reševanje problema, tko kot to  ni prohibicija. Reševanje je zmanjševanje popotrebe po odvisnosti/podrejnosti in v opremljanju človeka za imunost proti  tej potrebi sploh, ker  tako je bla enkrat vzbujen otroku ostane tud, če ga umakneš v normalno družino.


Prvič, tukaj ni noben zatrjeval, da je odvzem otroka najboljši način razrešitev alkoholnega problema v družini. Polemika se nanaša na višjo družbeno toleranco
do alkohola, glede na ostale sociopatske vzorce.

Drugič, predlagam ti, da kdaj prebereš kak komentar odraslega otroka, ki je izšel iz alkoholne primarne družine ... le ti ljudje doživljajo družbeno neukrepanje in toleranco kot izdajo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #59 - 18.10.2004 at 11:14:21
 
Lilith wrote on 18.10.2004 at 08:57:23:
Ko skušam iskati vzroke tega mislenega premika, ugotavljam, da gre za drugi ekstrem (prvi je bil zatiranje človekove individualnosti za dobro skupnosti- drugi pa je zatiranje skupnosti za dobro individuma).



Zanimivo, da si tole omenila ... kolikor sem jaz doumela bistvo bivšega sistema, ni šlo toliko za vprašanje zatiranja individualnosti na račun skupnosti. Amapak zatiranje skupnosti, ker je bila prisiljena tolerirati sociopatska vedenja nekaterih recimo alkoholikov.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 14