Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 2192 times)
Angelus
1
*
Offline

Angeli nam ploskajo...

Posts: 39
Ravne na Koroškem
Gender: male
Kako komuniciramo?
23.10.2004 at 19:32:44
 
Zadnje čase mi vprašanja o komunikaciji kot taki kar konkretno naseljujejo moje misli. Zavedam se seveda, da imam na razpolago nešteto načinov, kako nekomu posredovati neko mojo misel. Ampak... Zgodi se mi, da enostavno uporabim napačen "medij" in moja misel se popači, poslušalec jo dojame povsem drugače, kar v mnogih primerih pripelje do tega, da nastane take vrste nesporazum, ki konkretno škoduje odnosu. Intonacija, telesna drža, obrazna mimika, pogled itn. se včasih pomešajo v povsem nekompatibilne kombinacije...V bistvu me zanima, če ste se kdaj ubadali s tem in če vam je uspelo svoj način komunikacije v tem pogledu tudi izpopolniti.      
Back to top
 

Ko bi le bil tako napreden, da bi lahko bil otročji...
 
IP Logged
 
Sn0wBall
Ex Member




Re: Kako komuniciramo?
Reply #1 - 23.10.2004 at 20:24:13
 
Angelus wrote on 23.10.2004 at 19:32:44:
Intonacija, telesna drža, obrazna mimika, pogled itn. se včasih pomešajo v povsem nekompatibilne kombinacije    


fajn je če dobiš žilico opazovanja tega pri drugih, nase pa ne daš toliko pozornosti. Ker tvojo mimiko obraza lahko ljudje čisto drugače interpretirajo, če se preveč smeješ, lahko mislijo da si smotan, če se preveč dobrikaš, da si preveč vsiljiv, če si samo zamišljen in jim odgovoriš z malo resnim izrazom na obrazu, da si jezen al pa da ti ne paša govorit z njimi itd. Lahko tud hodiš naokoli ves prestrašen s stisnjenimi ustnicami, pa te ljudje gledajo kolk si resen (tebe pa stiska od strahu Grin)

ponavadi je najbolje tako, da manj kot se s tem obremenjuješ, bolje greš skozi pogovor, ker imaš večjo pozornost nad samo debato, kot pa drugimi nebesednimi izrazi, ki ti med trenutnim pogovorom večinoma ne pridejo (ali pa ja) v poštev. Ponavadi pridejo bolj v poštev za to da ugotoviš, kako iskren je sogovornik, koliko se rad postavlja med pogovorom, al pa da izluščiš razne osebnostne lastnosti ali pa tudi slabosti ki jih ima, oz kaj ga muči. Je pa res bolje držat pozornost na debati, kot na tem, ker potem postane debata s tvoje strani samo opazovanje in razčlenjevanje sogovornika, med takim pogovorom postaneš tudi bolj redkobeseden, ker je pač pozornost drugje, ne na pogovoru:)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Marya
1
*
Offline

LJUBEZEN
Posts: 10

Gender: female
Re: Kako komuniciramo?
Reply #2 - 25.10.2004 at 08:53:47
 
Opažam, da sem v pogovorih zadnje čase vedno bolj pozorna na vse ostale sestavine pogovora in da besede sploh niso tisto edino, kar name vpliva. Pogosto mi intonacija glasu izgovorjenih besed pove mnogo več, kot izrečene besede. Tega sploh ne počnem namerno, enostavno čutim, če sogovornik govori nekaj s čimer ni zlit oziroma, čuti drugače.
Tak način komunikacije pa seveda najbolj zaboli, če ga doživiš od osebe v katero verjameš, jo spoštuješ in veš da živi načelno. Ne vem zakaj je to potrebno? Ko osebi končno dopoveš -  po nešteto zanikanjih, kako so to samo moje blodnje in da ona pa že natančno ve, kaj je mislila in čutila - je pogost odgovor: saj vse to sploh ni pomembno in zakaj je iz take male stvari potrebno narediti tak velik cirkus...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Kako komuniciramo?
Reply #3 - 26.10.2004 at 08:13:37
 
vsem poznana <Desiderata>:
Spokojen hodi skozi trušč in naglico in se spominjaj miru, ki ga najdeš le v tišini.
Kolikor je le mogoče, bodi v dobrih odnosih z vsemi ljudmi.
Svojo resnico pripoveduj mirno in jasno in prisluhni drugim, tudi neumnim in nevednim, zakaj vsakdo ima svojo zgodbo.
Izogibaj se burnih, napadalnih ljudi, ker so breme za dušo.
Ne primerjaj se z drugimi, da ne postaneš zagrenjen in ohol, kajti vedno bodo večji in manjši od tebe.
Veseli se svojih del, veseli se svojih načrtov.
Ohrani navdušenje za svoj poklic, naj je še tako skromen, saj je pravi zaklad v spremenljivih časih.
Pri poslih bodi pazljiv, kajti svet je poln prevar.
A zato nikar ne spreglej, da je tudi zvrhan kreposti. Mnogi hodijo za visokimi vzori in povsod je življenje polno junaških dejanj.
Bodi, kar si. Bodi svoj.
In nikoli ne igraj ljubezni. Pa tudi ne preziraj je, čeprav si razočaran in ogorčen, zakaj ljubezen je večna. kakor je večna tudi trava.
Spokojno sprejmi izkušen let, drugo za drugo skladno odlagaj stvari iz mladosti.
Neguj duhovno moč. ki te bo obvarovala nenadne nesreče.
In ne spravljaj v žalost samega sebe z izmišljotinami. Mnogi strahovi se rodijo iz utrujenosti in osamljenosti.
Vzdržuja zdravo disiplino, a vedno bodi do sebe blag.
Otrok vesolja si, nič manj kot so drevesa in zvezde. Pravico imaš biti tu.
In, če to veš ali ne - vse v vesolju poteka natančno tako, kot je prav.
Bodi torej v miru z Bogom, vseeno, kako si ga predstavljaš.
In ne glede na to, kakšno je tvoje delo in kakšne težnje v bučnem vrvenju življenja, ohrani mir v duši.
Kljub vsej nesnagi in žalosti, kljub vsem izničenim sanjam, je svet čudovit.
Bodi pozoren.
Bodi srečen.

anno Domini 1692

lp
Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Kako komuniciramo?
Reply #4 - 26.10.2004 at 14:43:08
 
Angelus wrote on 23.10.2004 at 19:32:44:
Zadnje čase mi vprašanja o komunikaciji kot taki kar konkretno naseljujejo moje misli. Zavedam se seveda, da imam na razpolago nešteto načinov, kako nekomu posredovati neko mojo misel. Ampak... Zgodi se mi, da enostavno uporabim napačen "medij" in moja misel se popači, poslušalec jo dojame povsem drugače, kar v mnogih primerih pripelje do tega, da nastane take vrste nesporazum, ki konkretno škoduje odnosu. Intonacija, telesna drža, obrazna mimika, pogled itn. se včasih pomešajo v povsem nekompatibilne kombinacije...V bistvu me zanima, če ste se kdaj ubadali s tem in če vam je uspelo svoj način komunikacije v tem pogledu tudi izpopolniti.      

Angelus... tema sama je tudi meni izredno zanimiva in po mojem mnenju za uspešno sporazumevanje tudi zelo pomembna, smo pa o tem na tem forumu že kar precej rekli... malo pobrskaj po forumu, zadnji topic, ki je bil odprt na to temo in se ga jaz spomnim, je odprla picola:

http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=prijateljstvo;action=display;num=...

Pa prijetno branje ti želim!  Smiley

Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1