Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 14
(Read 34970 times)
miha-
4
****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 445

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #15 - 15.10.2004 at 14:26:58
 
Lilith wrote on 15.10.2004 at 10:28:33:
Stvari niti približno niso tako enostavne.
Vsak otrok znotraj obstoječe družine - pa tudi če z njim ravnajo neopisljivo zverinsko- vendarle čuti neko varnost. Varnost v smislu predvidljivosti tega, znanega mu okolja.
Da lažje preživi se praviloma še identificira s svojimi agresorji in si nalaga krivdo za to, da slabo ravnajo z njim.

Tak otrok, če ga vprašaš, ali bi šel iz družine, ti bo odgovoril da ne. Pravzaprav sem v petih letih dela z otroci spoznala le eno deklico, ki si je dejansko želela proč (pa je tam šlo za čisto drugo problematiko, ne za nasilje ali slabo ravnanje). Vsi ostali so se močno oklepali primarnih družin.
In tu je tisti del, ko moramo včasih narediti tudi kaj mimo volje otroka, ker s tem ščitimo njegove koristi.

Da je prav tako postopati - nam dajejo povratno informacijo otroci, ki so bili odvzeti iz matičnih družin, ki se v kratkem času praviloma dobro aklimatizirajo v novem okolju in se prav bojijo, da bi jih vrnili v družino. Bojijo zato, ker so vmes že izkusili možnost boljšega življenja.


Zivjo lilith,
se strinjam s tabo, da stvari niso tako enostavne.
Verjamem ,da otrok vcasih kljub temu da je bolje za njega, ne bi odsel(To je njegova svobodna volja). Samo mora se mu smiselno predstavit kaj to pomeni, ce hoce it stran. Da ce ga tepejo doma, da ga tam ne bodo tepli. Ce se grdo obnasajo do njega, bo tam drugace, itd...

Zakomplicirane stvari spravit v neke okvire je tezko, in
pri delovanju mimo volje otroka se lahko zgodi , da se nekomu vzame otroka ,"ki se mu nebi smelo".

nekak se mi zdi da se nebi smelo krsit "svobodne volje".
mogoce bi se pa v tem kotekstu smelo, kaj pa vem...



Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #16 - 15.10.2004 at 14:33:57
 
miha- wrote on 15.10.2004 at 14:26:58:
Zivjo lilith,
se strinjam s tabo, da stvari niso tako enostavne.
Verjamem ,da otrok vcasih kljub temu da je bolje za njega, ne bi odsel(To je njegova svobodna volja). Samo mora se mu smiselno predstavit kaj to pomeni, ce hoce it stran. Da ce ga tepejo doma, da ga tam ne bodo tepli. Ce se grdo obnasajo do njega, bo tam drugace, itd...

Zakomplicirane stvari spravit v neke okvire je tezko, in
pri delovanju mimo volje otroka se lahko zgodi , da se nekomu vzame otroka ,"ki se mu nebi smelo".

nekak se mi zdi da se nebi smelo krsit "svobodne volje".
mogoce bi se pa v tem kotekstu smelo, kaj pa vem...






žal te moram tukaj ja opozorit, da otrok nima svobodne volje, ker je premalo zrel. Lahko pa izpove svoje preference.

V vsakdanjem žargonu si verjetno že slišal, da starši/ skrbniki odgovarjajo za svoje otroke ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #17 - 15.10.2004 at 14:41:09
 
Quote:
Odnosi v družinah so tako zelo kompleksni in delikatni, kot je življenje samo, zato mi je ta odgovor v potrditev, da tud če avtoriteta te vrste obstaja in si jemelje verodostojnost odločat o nekogar življenju, le-to vseeno še zmeraj najde odprtino, in se pokaže kot možna pot. Dejstvo pa je, da moramo vsi "umret" vsaj v tolko, da smo morali dopustiti, da se je to zgodilo ob svojem času.  



Ne štekam čist kako s s tem, da dopustimo 'smrt', nardimo odprtimo, s koz katero se pokaže prava pot oz. kakšno vezo ma to z mojo tezo, da ma otrok, ki raste v družini, 'okuženi z odvisnostjo' boljše  šanse, da razvije imunost  na podrejenost/odvisnost.  Morda na tak način, da če njegov  jaz uspe presečt oz zavrečt stigmaticijo s podoložnostjo alkoholu 'ubije' svoj jaz na način, da ta nima noben potrebe po podrejanju/odvisnosti več in se tako razvija na bolj avtentičen način?
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #18 - 15.10.2004 at 14:42:51
 
titud wrote on 15.10.2004 at 12:52:50:
Če je mogoče nardit kaj, da se otroke zaščit pred poslednicami take podložnosti, pol to zihr ni to, da se jih nardi podležene oblasti, ki jih iz tega okolja iztrga. Če je kaj sploh mogoče nardit, je to, da se okolje ne obnaša do otrok kot do bolnikov in žrtev amapak da se obnaša do njih kot do zdravega potenciala, ki ma priložnost, da se glih zarad tega, ker ma priložnost v živo na seb občutit posledice podložnosti (alkohola), razvije imunost proti vsaki obliki podložnosti. Odraščanje  v alkoholizirani družini je za otroka  priložnost, ne  pa stigma ali hendikep in če bi vsi vključno z njim verejl da je temu res tko, pol se bo okrog njega samo začelo vzpostvljat okolje, ki ga  bo v tem podpiralo. Intervencija države mu tega okolja zihr ne more ustvarit, njena vloga je samo zaščitit otrokovo eksitenco  v primeru, če odpove vse podprno okolje, tega okolja pa s svojim intervecionizmom in  avtoriteto zihr ne more vzpostavit,  ne da bi hkrat  sama vzpostavla podložnost seb.  


Včasih je država   z raznimi kasarniškimi sirotišnicami in hlapčevskim odnosm to pričakovanje podložnosti tud čist jasno izrazla. Podložnosti se predpostavlja in zahteva tud dons, le da  jo zna oblast  boljš zakamuflirat.    


zanimivo, da ti avtoriteto doživljaš kot nekaj, kar je izven človekove družbe. Meni se zdi to kar ti imenuješ avtoriteta bolj "stanje duha naroda"

že čist vsakodnevni lajf ti lahko pove, da odraščanje v alkoholizirani družini je stigma (ne pa priložnost) ... sploh pa zdaj, ko se govori o prenašanju družinskih vzorcev obnašanja ...


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #19 - 15.10.2004 at 15:51:34
 
sinjeoka wrote on 15.10.2004 at 14:42:51:
zanimivo, da ti avtoriteto doživljaš kot nekaj, kar je izven človekove družbe. Meni se zdi to kar ti imenuješ avtoriteta bolj "stanje duha naroda"

že čist vsakodnevni lajf ti lahko pove, da odraščanje v alkoholizirani družini je stigma (ne pa priložnost) ... sploh pa zdaj, ko se govori o prenašanju družinskih vzorcev obnašanja ...


Prenašanje negativnih družinskih vzorcev na otroka  se dogaja zarad stigmatiziranja tega člana alkoholizirane družine. Če do te stigmaticije ne bi prihajal, negativni vzorci ne bi imel energije, iz katere bi se napajali. Grožnja z odvzemom otroka je ena najmočnješih stigmaticij otroka samga, zarad katere  se je tud sam otrok sposoben skor vsaki zlorabi  pokorit in jo na tak način potlačit,  zato ni motiviran razvijat zdravih obrambnih mehanizmov. Vedenjski vorci so sami po seb vrednostno nevtralni, niso ne dobri ne slabi, energijo dobijo s potisnjenjem.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #20 - 15.10.2004 at 17:16:18
 
titud wrote on 15.10.2004 at 15:51:34:
Prenašanje negativnih družinskih vzorcev na otroka  se dogaja zarad stigmatiziranja tega člana alkoholizirane družine.

Meni se pa zdi, da pozabljaš na stopnice po katerih ta otrok pada, pa na vogale omar v katere se zaletava, pa na klobase še kje drugje kot na krožniku, da o učenju medčloveške komunikacije, ki poteka ob škiljenju izpod postelje niti ne govorim.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #21 - 15.10.2004 at 17:30:29
 
titud wrote on 15.10.2004 at 15:51:34:
Grožnja z odvzemom otroka je ena najmočnješih stigmaticij otroka samga, zarad katere  se je tud sam otrok sposoben skor vsaki zlorabi  pokorit in jo na tak način potlačit,  zato ni motiviran razvijat zdravih obrambnih mehanizmov.  


Čisto nobene garancije nimaš, da bi otrok zmogel razvijati zdrave obrambne mehanizme. Če se je staremu "utrgalo", ko je otrok že prerasel vrtec, potem mogoče. Če pa odrašča s tem, bo pa garantirano ostajal na zgodnejših t.j. primitivnejših obrambnih mehanizmih.

Sorry , no , titud...Zemlja kliče. A bi se lahk mal prizemljil?
Wink
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #22 - 15.10.2004 at 21:56:03
 
titud wrote on 15.10.2004 at 15:51:34:
Prenašanje negativnih družinskih vzorcev na otroka  se dogaja zarad stigmatiziranja tega člana alkoholizirane družine. Če do te stigmaticije ne bi prihajal, negativni vzorci ne bi imel energije, iz katere bi se napajali. Grožnja z odvzemom otroka je ena najmočnješih stigmaticij otroka samga, zarad katere  se je tud sam otrok sposoben skor vsaki zlorabi  pokorit in jo na tak način potlačit,  zato ni motiviran razvijat zdravih obrambnih mehanizmov. Vedenjski vorci so sami po seb vrednostno nevtralni, niso ne dobri ne slabi, energijo dobijo s potisnjenjem.  


če dobro razumem... udarec po nosu je vrednostno nevtralen (vzorec obnašanja pač)... dokler (recimo sosed) ne reče, da je to kruto ravnanje z otrokom  Roll Eyes

oziroma ... udarec začne boleti šele, ko se sosed vtakne v odnos?


Back to top
 
 
IP Logged
 
BlablaMen
Ex Member




Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #23 - 16.10.2004 at 08:15:44
 
Imam občutek, da malo pretiravate. Vsi, ki že imate otroke, kršite skoraj vsakodnevno otrokove pravice ( ne govorim o alkoholu ) in tega sploh ne opazite. Vidijo se ekstremni primeri, kot je alkoholizem v družini in k temu posledično potem tudi nasilje nad otrokom, ki je lahko zelo vidno.
In, ste se kdaj vprašali, kaj pa vsa tista nasilna dejanja nad otrokom, ki jih izvajate skoraj vsakodnevno ? in tega ne opazite ker to jemljete za samoumevno.
Ko otrok izrazi željo, vi mu jo pa zatolčete, slaba ocena v šoli, ga kaznujete.............vidite ekstremne primere, ki so res hudi za otroka, ne vidite pa te male primere, ki so lahko včasih tudi zelo hudi in boleči za otroka, ker jemljete to za samoumevno, da tako pač je in tako pač mora biti.
In v obeh primerih se ne dela prav Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #24 - 16.10.2004 at 10:28:09
 
Titud, pa še nečesa ne morem uskladiti v tvojem prepričanju. Na eni strani imaš človeka (otroka) za izjemno zdravega, sposobnega vzpostavljati zdrave obrambe (kar je zame precenjevanje realnosti), na drugi strani pa ga vidiš kot neko marioneto, ki je sposobna čutiti šele, ko ji nekdo drug od zunaj pove kako in kaj naj čuti - torej ko nekdo od zunaj to stigmatizira (to pa smatram za podcenjevanje človeka).

Jaz mislim, da otroka enako boli, pa če ne ve, da ga ata ne bi smel maltretirati ali pa če se mu to jasno pove od zunaj. Razliko vidim bolj v njegovi ne-moči. Če ne ve - potem ostaja nebogljen in prepuščen agresorju, če VE, se lahko pa  - ravno na podlagi pridobljene moči, bolj ali manj svobodno odloča, kaj s tem naredit.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #25 - 16.10.2004 at 10:30:01
 
Quote:
Imam občutek, da malo pretiravate. Vsi, ki že imate otroke, kršite skoraj vsakodnevno otrokove pravice ( ne govorim o alkoholu ) in tega sploh ne opazite. Vidijo se ekstremni primeri, kot je alkoholizem v družini in k temu posledično potem tudi nasilje nad otrokom, ki je lahko zelo vidno.
In, ste se kdaj vprašali, kaj pa vsa tista nasilna dejanja nad otrokom, ki jih izvajate skoraj vsakodnevno ? in tega ne opazite ker to jemljete za samoumevno.
Ko otrok izrazi željo, vi mu jo pa zatolčete, slaba ocena v šoli, ga kaznujete.............vidite ekstremne primere, ki so res hudi za otroka, ne vidite pa te male primere, ki so lahko včasih tudi zelo hudi in boleči za otroka, ker jemljete to za samoumevno, da tako pač je in tako pač mora biti.
In v obeh primerih se ne dela prav Wink



Imam občutek, da ti pretiravaš. S tvojim načinom boš garantirano vzgojil razvajenčka, ki se ti bo še v poznih tridesetih motovilil po domačem kavču in nič od sebe dal.

Ni vsaka otrokova želja za izpolniti kot tudi ni vsaka otrokova slaba ocena za tolerirati.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #26 - 16.10.2004 at 11:16:47
 
sinjeoka wrote on 15.10.2004 at 14:33:57:
žal te moram tukaj ja opozorit, da otrok nima svobodne volje, ker je premalo zrel. Lahko pa izpove svoje preference.

..




Sinjeoka,

Svobodna volja (v kolikor kaj takega sploh obstaja) ni nekaj podobnega kot joški ali sramne dlake. Ni nekaj, kar naj bi zrastlo ali bilo na kakršenkoli način pogojeno: če bi bila "svobodna volja" s čimerkoli pogojena sploh ne bi bila svobodna, temveč pogojena.




uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #27 - 16.10.2004 at 11:36:35
 
Quote:
Imam občutek, da malo pretiravate. Vsi, ki že imate otroke, kršite skoraj vsakodnevno otrokove pravice ( ne govorim o alkoholu ) in tega sploh ne opazite. Vidijo se ekstremni primeri, kot je alkoholizem v družini in k temu posledično potem tudi nasilje nad otrokom, ki je lahko zelo vidno.
In, ste se kdaj vprašali, kaj pa vsa tista nasilna dejanja nad otrokom, ki jih izvajate skoraj vsakodnevno ? in tega ne opazite ker to jemljete za samoumevno.
Ko otrok izrazi željo, vi mu jo pa zatolčete, slaba ocena v šoli, ga kaznujete.............vidite ekstremne primere, ki so res hudi za otroka, ne vidite pa te male primere, ki so lahko včasih tudi zelo hudi in boleči za otroka, ker jemljete to za samoumevno, da tako pač je in tako pač mora biti.
In v obeh primerih se ne dela prav Wink


Ojoj, mar bi mi to kdo prej povedal!  Shocked Jaz pa nisem izpolnila vsako željo otrokom, pač pa celo postavljala omejitve! O groza, kakšna napaka, je to sploh možno še popravit? In še huje, tudi zahteve sem imela, npr. pričakovala sem, da hodi v šolo! Pa se do zdaj nisem zavedala, kako sem s tem kratila pravice!  Tongue

Čakaj malo, pa ravno danes imam jaz eno gorečo željo. Mi bo kdo izpolnil mojo željo, kratijo se mi pravice, hočem, da se mi izpolni želja!!!  Wink   Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
BlablaMen
Ex Member




Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #28 - 16.10.2004 at 13:49:49
 
Nisem jaz kriv, če ne znate prebrati in to potem tudi razumeti.
Nisem govoril o razvajenčku, ki bo še pri 30-tih na tvojih plečaš, govoril sem o pravici otroka, ki mu je kratena s strani staršev.
Takole se pa vidi, kako kdo hoče kaj prebrati in razumeti.
Ker ne razumete, napadete, najlažji in najboljši način  Grin
Pač, vi že veste  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #29 - 16.10.2004 at 13:51:37
 
Quote:
Nisem jaz kriv, če ne znate prebrati in to potem tudi razumeti.
Nisem govoril o razvajenčku, ki bo še pri 30-tih na tvojih plečaš, govoril sem o pravici otroka, ki mu je kratena s strani staršev.
Takole se pa vidi, kako kdo hoče kaj prebrati in razumeti.
Ker ne razumete, napadete, najlažji in najboljši način  Grin
Pač, vi že veste  Wink



Nekdo poda protiargumente, ti pa rep med noge.
A ne, tak pa ne bo šlo. Gremo- razlagaj, kaj je slabega v želji, ki je zatolčena, v slabi oceni, ki je kaznovana....
No.

Ne pa jo užaljeno podurhati.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 14