Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 14
(Read 34983 times)
BlablaMen
Ex Member




Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #30 - 16.10.2004 at 13:52:03
 
Lilith wrote on 16.10.2004 at 10:30:01:
Ni vsaka otrokova želja za izpolniti kot tudi ni vsaka otrokova slaba ocena za tolerirati.


S tem se strinjam Lilith Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
BlablaMen
Ex Member




Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #31 - 16.10.2004 at 13:54:40
 
Lilith wrote on 16.10.2004 at 13:51:37:
Nekdo poda protiargumente, ti pa rep med noge.
A ne, tak pa ne bo šlo. Gremo- razlagaj, kaj je slabega v želji, ki je zatolčena, v slabi oceni, ki je kaznovana....
No.

Ne pa jo užaljeno podurhati.


Narobe, nisem užaljen, le zakaj, samo sem napisal pač svoje mnenje Wink ki se mi zdi dobro, da straši o njemu tudi premislijo, če že govorimo o pravici otroka.
Največkrat se pa vidi prav v malih stvareh kako starši zatolčejo otrokovo pravico, o kateri je govora tudi v tem topiku Wink

Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #32 - 16.10.2004 at 13:57:31
 
Quote:
Narobe, nisem užaljen, le zakaj, samo sem napisal pač svoje mnenje Wink ki se mi zdi dobro, da straši o njemu tudi premislijo, če že govorimo o pravici otroka.
Največkrat se pa vidi prav v malih stvareh kako starši zatolčejo otrokovo pravico, o kateri je govora tudi v tem topiku Wink




Konkretno me zanima. Kaj je zate problematično v "zatolčeni" želji in kakšne želje imaš v mislih....
Če govoriš nasploh, te ne razumem.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
miha-
4
****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 445

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #33 - 16.10.2004 at 15:44:42
 
sinjeoka wrote on 15.10.2004 at 14:33:57:
žal te moram tukaj ja opozorit, da otrok nima svobodne volje, ker je premalo zrel. Lahko pa izpove svoje preference.

V vsakdanjem žargonu si verjetno že slišal, da starši/ skrbniki odgovarjajo za svoje otroke ...


ce otrok nima svobodne volje, zakaj ga potem vprasajo pri komu bi rad zivel ko se starsa locita (in njegovo mnenje je "najmocnejse" pri odlocitvi)...

je pa res, da situaciji nista glih podobni... vendar vseeno, otrok ni k ena lutka k si jo okol podajajo.

in v primerih ko se je to izkazalo za dobro, dvomim da so v vecini primerov delovali PROTI otrokovi volji.. torej da so otroka vzeli kljub temu, da on tega NI zelel...

je pa moznost, da kukr pr locitvi starsev, tudi pri tem primeru otrok rece "nevem".. "nevem ce bi sel stran ali ne".. to bi bil pomoje najpogostejsi odgovor v "kriticnih" primerih, takrat seveda pride v postev razmislek o odvzemu.. in to delovanje ni proti otrokovi volji..
vse kar sem hotel ze od zacekta povedati da je nekak treba upostevat otroka ,kajti nek filing znotraj mi pravi, da delovati PROTI njegovi volji/zelji naceloma ni vredu

LP
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #34 - 16.10.2004 at 16:00:47
 
miha- wrote on 16.10.2004 at 15:44:42:
ce otrok nima svobodne volje, zakaj ga potem vprasajo pri komu bi rad zivel ko se starsa locita (in njegovo mnenje je "najmocnejse" pri odlocitvi)...




Tule moram reči, da ni toliko otrokovo mnenje o tem, kje bi rad živel, pomembno. Pomembnejša je vsebiina otrokove izpovedi.
Bom dala najbolj banalni primer. Otrok želi biti pri mami, ker: lahko dolgo v noč gleda TV, mu včasih dovoli ostati doma, skoraj vsak dan je pizzo ali hamburger, pa še umivati se mu ni treba. Ata je pa grozno zoprn - hitro ga spat pošlje, kuha mu zelenjavo, v šolo ga sili, pa umivati se mora pri njem.
A ti je zdaj približno jasen razkorak med otrokovo željo pa otrokovo koristjo? Pa sploh ne trdim, da to dvoje ne more kdaj tudi sovpadati.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #35 - 16.10.2004 at 16:17:16
 
Quote:
Narobe, nisem užaljen, le zakaj, samo sem napisal pač svoje mnenje Wink ki se mi zdi dobro, da straši o njemu tudi premislijo, če že govorimo o pravici otroka.
Največkrat se pa vidi prav v malih stvareh kako starši zatolčejo otrokovo pravico, o kateri je govora tudi v tem topiku Wink



Razloži, v katerih malih stvareh starši zatolčejo otroka. Ali takrat, ko ga pri petih letih pošljejo ob 8 h spat, ali ko ne dovolijo, da pred kosilom poje kos peciva, ali ko pri 16 ne dovolijo, da gre v diskoteko do 4 h zjutraj ali s fantom/punco na morje? Mislim, da starši vsak dan prihajajo v situacije, ko otrokom postavljajo omejitve, ki so utemeljene in smiselne.

Povej mi svoje primere, prosim, da te bom lahko lažje razumela.
Back to top
 
 
IP Logged
 
miha-
4
****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 445

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #36 - 16.10.2004 at 16:27:28
 
Lilith wrote on 16.10.2004 at 16:00:47:
Tule moram reči, da ni toliko otrokovo mnenje o tem, kje bi rad živel, pomembno. Pomembnejša je vsebiina otrokove izpovedi.
Bom dala najbolj banalni primer. Otrok želi biti pri mami, ker: lahko dolgo v noč gleda TV, mu včasih dovoli ostati doma, skoraj vsak dan je pizzo ali hamburger, pa še umivati se mu ni treba. Ata je pa grozno zoprn - hitro ga spat pošlje, kuha mu zelenjavo, v šolo ga sili, pa umivati se mora pri njem.
A ti je zdaj približno jasen razkorak med otrokovo željo pa otrokovo koristjo? Pa sploh ne trdim, da to dvoje ne more kdaj tudi sovpadati.


tudi jaz bi verjetno rekel, da je bolj koristno ce bi k sel atatu. samo to bi rekel jaz, glede na mojo razdelitev koristno/nekoristno... kdo sem jaz da bom za nekoga drugega rekel kaj je zanj koristno? Ljudje so razlicni, eni potrebujejo drugacne izkusnje da pridejo do iste ugotovitve.. nismo vsi ljudje isti , da bi vsi moral it po isti poti "koristnega" , ki je bilo doloceno by neka grupa ljudi.. ljudje smo razlicni, vsak potrebuje razlicno pot - tisto ki si jo sam zbere, zavedno ali nezavedno..
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #37 - 16.10.2004 at 16:44:01
 
miha- wrote on 16.10.2004 at 16:27:28:
. kdo sem jaz da bom za nekoga drugega rekel kaj je zanj koristno?


Saj zato pa ti ne odločaš o dodelitvah ali odvzemih otrok.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #38 - 16.10.2004 at 20:06:04
 
Lilith wrote on 16.10.2004 at 16:44:01:
Saj zato pa ti ne odločaš o dodelitvah ali odvzemih otrok.


Grin   Grin   Grin   Grin   Grin


Saj zato pa pravim, stvari so prezapletene, preveč ljudi je vpletenih (mislim na vse družinske člane, ki so kljub vsemu čustveno povezani), odločitve niso splošne pač pa morajo biti argumentirane in utemeljene v vsakem primeru posebej in pri odločitvah sodeluje tim strokovnjakov (ki jim bo znal vsak laik oporekat, konec koncev imamo vsi izkušnjo življenja v družini, ali ne?)


Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #39 - 16.10.2004 at 21:16:53
 
lola wrote on 14.10.2004 at 17:11:54:
Kaj je treba uzakonit, lahko razložiš?


Težko, je namreč kar zletelo z mene, ker se me ta tema še posebej dotakne ...
Ne morem sprejet stališča, da je otrokovo trpljenje zanj le priložnost za učenje.
Saj za normalen osebnosten razvoj bi moral odraščat v varnem družinskem zavetju, tega pa vemo da marsikje ni, ali ne  Undecided
Back to top
 
 
IP Logged
 
miha--
Guest




Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #40 - 16.10.2004 at 22:49:37
 
saj potem sem se strinjal z moznostjo odvzema, vsekakor pa ne proti otrokovi volji..(so redke ekstremne izjeme)

Lilith wrote on 16.10.2004 at 16:44:01:
Saj zato pa ti ne odločaš o dodelitvah ali odvzemih otrok.


tut ce bi bil, zagotovo nkol ne bi bil tip, k bi prsu do familije , o kateri sem samo slisal in bral in bom rekel otroku, da na zalost ne bo zivel pri starsih,

"odselili te bomo "
otrok:"zakaj ,ce pa hocm bit doma.. "
hja to pa nas nc ne zanima, strokovnjaki smo rekl kar smo rekl

Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #41 - 17.10.2004 at 11:22:23
 
Quote:
saj potem sem se strinjal z moznostjo odvzema, vsekakor pa ne proti otrokovi volji..(so redke ekstremne izjeme)


tut ce bi bil, zagotovo nkol ne bi bil tip, k bi prsu do familije , o kateri sem samo slisal in bral in bom rekel otroku, da na zalost ne bo zivel pri starsih,

"odselili te bomo "
otrok:"zakaj ,ce pa hocm bit doma.. "
hja to pa nas nc ne zanima, strokovnjaki smo rekl kar smo rekl




V družinah, v katerih je prisotna taka ali drugačna patologija, je običajno prisotna tudi manipulacija po principu : ... bolje ti ne bo nikjer drugje... + otroku, ki nima drugih vzorov o ljubezni, lahko vsako nasilje, zanemarjanje prodaš kot izraz ljubezni ...."

kaj je otrokova volja in kaj je otrokova korist ni nujno eno in isto. Otroci so po principu linije najmanšeg odpora, raje pri staršu, ki jih bolj razvaja in je na sploh bolj permisiven...  ... toda permisivnost je običajno samo drug obraz za brezbrižnost....

...glede na to, da praviš .. da ima vsak svojo pot učenja...

... potem pa otrok pri 25 reče ... meni pa straši tega nikoli niso povedali....(ali pa kar se Janezek (ne)nauči to Janez (ne)zna)
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #42 - 17.10.2004 at 11:26:12
 
lola wrote on 16.10.2004 at 20:06:04:
Grin   Grin   Grin   Grin   Grin


Saj zato pa pravim, stvari so prezapletene, preveč ljudi je vpletenih (mislim na vse družinske člane, ki so kljub vsemu čustveno povezani), odločitve niso splošne pač pa morajo biti argumentirane in utemeljene v vsakem primeru posebej in pri odločitvah sodeluje tim strokovnjakov (ki jim bo znal vsak laik oporekat, konec koncev imamo vsi izkušnjo življenja v družini, ali ne?)




se zelo strinjam glede obravnave case by case, toda glede na družbeno realnost, ki jo jaz doživljam, se mi dozdeva, da timi strokovnjakov pri problemih alkoholizma odpovedo...

... na sploh ugotavljam, da je vzorec alkoholizma v slovenski družbi postal neka arhetip ... del kolektivnega nezavednega .... in me zanima, zakaj je na splošno tako razširjena toleranca do njega (v primerjavi z drogami ....)
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #43 - 17.10.2004 at 11:55:33
 
sinjeoka wrote on 17.10.2004 at 11:26:12:
.. na sploh ugotavljam, da je vzorec alkoholizma v slovenski družbi postal neka arhetip ... del kolektivnega nezavednega .... in me zanima, zakaj je na splošno tako razširjena toleranca do njega (v primerjavi z drogami ....)


Ker so vsi bolj ali manj žejni (torej pijejo).

Najdi nekoga (razen abstinenta), ki sploh ne pije oz. se ne napije. Potem pa določi mejo, kdaj je pitje še v mejah funkcionalnega življenja in kdaj ne več.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #44 - 17.10.2004 at 12:18:29
 
sinjeoka wrote on 17.10.2004 at 11:26:12:
. in me zanima, zakaj je na splošno tako razširjena toleranca do njega (v primerjavi z drogami ....)


Sinjeočka, naj ti povem za en primer iz prakse.  Kjer je sistem - kot vedno - odpovedal.  Mati obupna alkoholičarka - zmeraj ko prišli v stik z njo, zaudarjala po alkoholu - a zmeraj tudi zanikala, da bi kaj spila. Jo uspeli poslati do lokalnega psihiatra, ki je ocenil, da gre za alkoholizem brez vsakega uvida v bolezen. Organizirali prisilno hospitalizacijo - isti dan bila ženska izpuščena, ker je na psihiatriji ZANIKALA, da bi imela težave z alkoholom.

Ne gre za to, da bi stroka imela toleranco do alkohola. Gre za to, da sistem to tolerira. Da o "navadnih" ljudeh ne govorimo. Saj poznamo tisto - deci po kosilu za boljše zdravje, pa nujno je treba zaliovati vse pomembne"dogodke - rojstvo otroka, poroka, smrt v družini (sedmina) - pa tudi manj pomembne (napr. obisk prijateljev).

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 14