Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6
(Read 22611 times)
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #30 - 28.09.2004 at 04:06:49
 
u bistvu bi človk lohka reku da maš osebnost - masko - ki ti jo drugi ustvarjo, po tvojih merah - vzorci. te vzorce pol ozaveščaš in spreminjaš na neki kar ti bolj 'sede' - na take maske ki so 'bolj ti' ...

je verjetn čist ok če masko uporabljaš, če se tega zavedaš (in če daš drugim možnost tega istega zavedanaja ??? ) ... al ne rabiš niti to ???
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #31 - 28.09.2004 at 08:23:46
 
vida wrote on 27.09.2004 at 09:37:09:
odvisno pač od tega, v kaj ti verjameš ... skratka, "razvita" zahodna kultura to podpira, saj ima interes  Wink


Torej smo predelali, da osebnosti ni. Da so le maske. Po tenu. No in te maske si nadevamo vsak dan posebej. Za vsako priliko. Tu mislim predvsem na določene okoliščine.

Naprimer, da smo slabe volje. In da naprimer pred otrokom to prikrijemo, si nadenemo masko dobre volje. Pa večkrat ne upali. Se skregamo s partnerjem in dobimo obisk, zopet se maskiramo kao da se nič ne dogaja. Zdaj eni so vešči v tem, enim pa rata prikriti stanja, kakšnega že, čustvenega?

V pisarni smo z nekom, ki ga ne prebavljamo, vendar tega ne smemo pokazati preveč direktno. Zopet maska.

Maska, maska, maska.  Undecided bljak.


Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #32 - 28.09.2004 at 08:49:48
 
Quote:
Torej smo predelali, da osebnosti ni. Da so le maske.


Moje mnenje: osebnost zelo je. Če je ne bi blo, ne bi potrebovali mask. Maske potrebujemo, da osebnost ponovno prepoznamo in priznamo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #33 - 28.09.2004 at 09:57:47
 
Osebnost kot maska/poza/vzorc, ki ti ga drug ustvrajo zato, da maš kaj sploh v roke  za vzet za to, da pol to lahko po seb oblikuješ... Ja,  to bi znala bit osebnost. V bistvu je osebnost to, na kašen način to masko uporabljaš, ji daš osebno noto ne da bi se z njo poistovetu.. Tko da osebnost po moje tud zlo je, brez nje ne moreš, ampak ne moreš direkt iz svojga sebstva funcionirat,  ne da bi to se to  transforimarlo v jaz, ki je hkart tud vzorc/maska/poza, prevzeta odzunaj, od drugih.

Jaz je po moje več al manj lažen/neavtetničen, ampak drgač kot tak sploh ne more bit. Temu se človk ne more izognt, zato se je s tem brez veze jebat. Tko kot gape prav, da tud če to ozavestiš al pa ne, je v bistvu jaz enako lažen oz. če veš, da je lažen, zato ni nč manj lažen. Prihraniš si samo kakšno razočarnje nad njegovo neavtentičnostjo.  


Quote:
Moje mnenje: osebnost zelo je. Če je ne bi blo, ne bi potrebovali mask. Maske potrebujemo, da osebnost ponovno prepoznamo in priznamo.  


Po moje sebstvo samo po seb še ni neka skrita/ avtentična osebnost. Ma nastavke/opcije/programe, amapak  same sebe niso sposobni prepoznat. Naša avtentičnost  ni oblikovana in skrita, pa da bi jo moral kot tako s pomočjo osebnosti/maske   samo prepoznovat/razkrivat, ampak se razkrivanjem tud transformira v nekaj drugega kot čutmo, da bi lahko bla in k čemur neizpolnjeni težimo.  Zato osebnost po moje drugo kot maska sploh ne more bit, je ni mogoče odvrečt in na ta način razglasit avtentičnost/resničnost svojega jaza.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #34 - 28.09.2004 at 10:09:01
 
Quote:
Moje mnenje: osebnost zelo je. Če je ne bi blo, ne bi potrebovali mask. Maske potrebujemo, da osebnost ponovno prepoznamo in priznamo.





osebnost je - osebnost je maska

osebnost (masko pa potrebujemo) zato, da se zakrijemo in zato da se zaščitimo

(kot ščit pa tudi tudi v smislu mimikrije in kamuflaže)


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #35 - 28.09.2004 at 10:12:53
 
definicij osebnosti je več. v psihologiji od melanholika, kolerika...do erotrofoba...
pustimo to. maska ali navidezna zaigrana osebnostna poteza, je rešilna bilka mnogih. tudi, če se tega ne zavedajo, delujo navzven kot najbolj prekajeni igralci. nekateri se odenejo v tančico skrivnosti in v biti kažejo navzven nepravi-jaz. do kdaj traja njihova igra, je težko definirati, ker nekateri te maske ne snamejo dol niti za pusta. tako le lažejo sebi, drugi so jih pa tako ali tako že prečital. kaj imajo od tega ne vem, v biti se ne žele izpostaviti nobenemu tveganju in pokazati pravega jaza.
jaz osebno pa menim, da sebe začnem ceniti kot človeka šele takrat, ko se zazrem v drugih. kot v ogledalu vidim svojo podobo. ko vam opišem moja čustva in moje občutke, me lahko šele spoznate, prej ne. v tem svojim čutenju pa sem enkratna in neponovljiva. šele skozi moja občutenja me lahko spoznate. in to je to. ko vam povem, kaj mene zaboli, kaj me osrečuje in kaj me žalosti, boste spoznali mene kot osebnost in s tem moj pravi jaz. dugače ne. drugače sem samo igralka, z neko masko na obrazu.
lp
Anđi Grin
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #36 - 28.09.2004 at 11:43:58
 
Smileyja , osebnost ali ego je maska...
in vsi jo imamo in nam včasih tudi zelo pomaga ali nas brani...
le poistovetiti se ne smemo z njo ...
lahko je dober sluga , a zelo slab gospodar...
in , če se zavemo pravega Bistva ...SE LOČIMO OD OSEBNOSTI in se prepoznamo...zavemo kdo v resnici smo...potem smo MI gospodar...in kreiramo svoje življenje tako , kot želimo...in smo tudi mi sami odgovorni za vse kar si skreiramo...
potem je naša izbira- zavestna
in lahko uporabljamo osebnost in izbiramo vloge...
ali pa smo preprosto to , kar smo ...
resnični in iskreni v vsem , kar počnemo...
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #37 - 28.09.2004 at 11:52:22
 
titud wrote on 28.09.2004 at 09:57:47:
Temu se človk ne more izognt, zato se je s tem brez veze jebat. Tko kot gape prav, da tud če to ozavestiš al pa ne, je v bistvu jaz enako lažen oz. če veš, da je lažen, zato ni nč manj lažen. Prihraniš si samo kakšno razočarnje nad njegovo neavtentičnostjo.  


Ni se brezveze jebat 8) Tongue. Če ozavestiš svojo lažnost ali pa jo sprejmeš kot lastno, je daleč od tega, da bi blo še naprej lažna. Rezultat je namreč uvid skozi mayo, slepilo. Razočaranje nad neavtentičnostjo mislim pa da je celo pogoj za le-to.

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #38 - 28.09.2004 at 11:54:06
 
arelena wrote on 28.09.2004 at 11:43:58:
Smileyja , osebnost ali ego je maska...



osebnost ni isto kot ego, ni niti na istem nivoju, niti iz istega vica

večjo poistovečanje z masko pa pomeni samo višjo stopnjo avtentičnosti

(se mi zdi, da je poistovečanje še ena od domislic religioznih poboljševalcev - nekoliko bolj psihološka)


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #39 - 28.09.2004 at 12:01:11
 
Quote:
Ni se brezveze jebat 8) Tongue. Če ozavestiš svojo lažnost ali pa jo sprejmeš kot lastno, je daleč od tega, da bi blo še naprej lažna. Rezultat je namreč uvid skozi mayo, slepilo. Razočaranje nad neavtentičnostjo mislim pa da je celo pogoj za le-to.



ne bo držalo

laž ostane laž tudi, če jo sprejmeš za svojo resnico

(recimo, da verjameš, da je zemlja ploščata, nato pa to zadevo ozavestiš in ugotoviš, da je okrogla, hkrati pa sprejmeš, da je zemlja ploščata: še vedno živiš v zmoti)

z iluzijo pa ni nič drugače - iluzija ostane iluzija ne glede na tvoj odnos in tvoja spoznanja do nje

(subjektivnost resnice, da, vendar s prednostjo objekta)

uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #40 - 28.09.2004 at 12:37:40
 
t wrote on 28.09.2004 at 11:54:06:
večje poistovečanje z masko pa pomeni samo višjo stopnjo avtentičnosti

zakaj to?
jest bi reku glih obratno

in zakaj bi osebnost ne bla ego?
boljš;
zakaj ne bi mogu rečt da se ego zgradi iz poistovečanja z osebnostjo?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #41 - 28.09.2004 at 13:01:46
 
gape wrote on 28.09.2004 at 12:37:40:
in zakaj bi osebnost ne bla ego?
boljš;
zakaj ne bi mogu rečt da se ego zgradi iz poistovečanja z osebnostjo?


1. zakaj bi imeli dve besedi, če bi obe pomenili isto?

2. ego oziroma jaz je najprej tisti del nagonov, ki poskrbijo, da nes načelo ugodja ne uniči, kasneje pa postane točka, kjer sami prepoznamo sebe (tu jaz mislim predvsem na pozitivne plati, medtem, ko se ponavadi ego jemlje zgolj kot neka ovira zgolj kot svoja senčna plat, ki je kot taka nasprotna družbi, zato se jo tudi poskuša na vsak način izničiti ali vsaj popraviti); jaz je del sebstva - tisti, del, kjer sebstvo samega sebe prepozna;

3. jaz se jemlje tudi kot zavestni, kot točka, kjer nastaja zavest, kot tisti, ki se zaveda, medtem ko se osebnosti le malo kdaj zavest pripisuje: jaz ponavadi zajema tako notranji kot zunanji del: njegov zunanji del se kaže kot osebnost: osebnost je vedno predvsem za druge, medtem ko je jaz predvsem zase (sebi pač rečeš jaz, ne pa osebnost, rečeš tudi moja osebnost, ne pa jaz osebnost)

4. jaz ali ego je ponavadi enostaven, medtem ko je osebnost vedno nekaj kompleksnega: je neka mešanica določenih značilnosti in lastnosti, ki jih lahko nekomu pripisujemo (seveda lahko rečemo, da je nekdo velik ego, vendar to pomeni samo, da ima določene osebnostne lastnosti, ki se zbirajo pod imenom egoizem - da je egoistična osebnost, ne pa da je egoističen ego).

Osebnost je torej nekaj, kar si jaz prisvoji dobesedno je maska, (rečeš moja osebnost, ne pa jaz osebnost). Ego se torej ne izgradi iz poistovečanja z osebnostjo, temveč si izgradi osebnost - lahko bi rekli, da si jo prisvoji, po svoji potrebi: tako kot masko.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #42 - 28.09.2004 at 14:05:06
 
Quote:
Ni se brezveze jebat 8) Tongue. Če ozavestiš svojo lažnost ali pa jo sprejmeš kot lastno, je daleč od tega, da bi blo še naprej lažna. Rezultat je namreč uvid skozi mayo, slepilo. Razočaranje nad neavtentičnostjo mislim pa da je celo pogoj za le-to.



Osebnost je maya/lažna, kolkr je odraz naših projekcij  zunanje resničnosti, ampak je hkrat tud avtentična, koliko je odraz naše  notranje resničnosti. Finta osebnosti je v tem, da se stik med lažnostjo in avtentičnostostjo zgodi že znotraj  nas in ne šele ob našem neposrednem stiku  fizično realnostjo tko kot npr. pri živalih.

Cela naša  kultura je  ene sorte  po človeško predelana zunanjonost oz. fizična realnost,  ki ma že zarad te človeške  predelanosti ene nastavke naše lastne  avtentičnosti, na katere se pol tko z lahkoto  priklapljamo kot na svojo,  Glih zarad tega je pol  tud tolk večji šok, ko odkrijemo, da je celotna kultura vendrale lahko od nas tuja/lažna, da je pogosto le projekcija naših strahov ali potisnjenih vsebin naših prednikov   in  smo jo zato  razočarani pripravljen zavrnt v celot kot slepilo in začnemo poveličevat 'naravno' kot edino res avtentično. To pa je po moje le oblika regresije in nam mogoče pomaga odklopit se od kulturnih vzorcov/mask, ki ne odražajo naše avtentičnosti, ne  more pa to bit dejasnka človeška samorealizacija.  Ta poskus  kreiranja avtentične osebnosti, ki išče svojo avtentičnost v 'naravnosti' (od naravnega prehranjevanja do prakticiranja izvornih duhovnih praks) in se na tak način skuša znebit svojega 'lažnega jaza' je po moje lahko le prehodna faza,  ne more pa bit cilj samorealizacije, ki se lahko zgodi samo skoz osebnost, vpeto v konkretno kulturno okolje na svoj lasten in s tem  avtetičen način.

Ta pojav pa se po moje najboljš kaže skoz mladinske subkulture, ko se mladi ljudje v adolecenci začnejo zavedat svoje drugačnosti/avtentočnosti in zmerom znova izumljajo ene inovativne  načine, kako jo izrazit. Ta drugačnost seveda postane takoj poza/vzorec za kopiranje in ki je privlačen točno toliko časa, kolikor je rok trajanja inovacije oz. kolikor se ga zaradi te inovativnosti drži averola avtentičnosti.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #43 - 28.09.2004 at 14:29:28
 
t wrote on 28.09.2004 at 13:01:46:
Osebnost je torej nekaj, kar si jaz prisvoji dobesedno je maska, (rečeš moja osebnost, ne pa jaz osebnost). Ego se torej ne izgradi iz poistovečanja z osebnostjo, temveč si izgradi osebnost - lahko bi rekli, da si jo prisvoji, po svoji potrebi: tako kot masko.



Osebnost naj bi bla potemtakem precepcija našega  jaza v drugih jazih, da si to percepcijo potem prisvojimo nazaj kot formo/masko/pozo, skoz katero pol deluje naš jaz...  ?

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #44 - 28.09.2004 at 14:35:05
 
titud wrote on 28.09.2004 at 14:29:28:
Osebnost naj bi bla potemtakem precepcija našega  jaza v drugih jazih, da si to percepcijo potem prisvojimo nazaj kot formo/masko/pozo, skoz katero pol deluje naš jaz...  ?




Mogoče sem preveč poudaril samo jaz in premalo okolico: jaz si zgradi osebnost v skladu s pričakovanji in zahtevami okolice, da se lahko vključi: temu bi se lahko reklo, da sprejme svojo vlogo v igri, z vlogo pa pride tudi kustum.

(u bistvu je skoraj preveč enostavno, da bi bilo res - bo treba še malo zakomplicirat ) 8)


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6