Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 
(Read 22824 times)
Loops of Infinity
Ex Member




Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #45 - 28.09.2004 at 14:37:58
 
titud wrote on 28.09.2004 at 14:05:06:
Ta poskus  kreiranja avtentične osebnosti, ki išče svojo avtentičnost v 'naravnosti' (od naravnega prehranjevanja do prakticiranja izvornih duhovnih praks) in se na tak način skuša znebit svojega 'lažnega jaza' je po moje lahko le prehodna faza,  ne more pa bit cilj samorealizacije, ki se lahko zgodi samo skoz osebnost, vpeto v konkretno kulturno okolje na svoj lasten in s tem  avtetičen način.


Na tole je t zdaj nazadnje lepo odgovoril. V bistvu, če hočeš skoz socializacijo svojo osebnost realizirat jo lahko le tako, da konstantno sprejemaš svojo neavtentičnost. Uff  Wink


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #46 - 28.09.2004 at 15:27:23
 
Quote:
Na tole je t zdaj nazadnje lepo odgovoril. V bistvu, če hočeš skoz socializacijo svojo osebnost realizirat jo lahko le tako, da konstantno sprejemaš svojo neavtentičnost. Uff  Wink



T hoče po moje povedat, da je osebnost okvir/forma/maska/kostum,  skoz  katero se je jaz v vsakem primeru prisljen realizirat, to je odšpilat svojo v vlogo. Zdej al bo to odigral statista al pa karakterno vlogo je odvisno od tega, v kakšni vlogi ga vidjo drugi in ne tolk od tega, kakšen je jaz sam po seb.

Jest poznam enga igralca staneta severja, ki je kot  igralska legenda prešiplal en milijno vlog in je tud  umrl na odru, a se je na starost razšel  z vsemi slovenskimi  tetari in ustanovu 'teater enega' samo zato, ker mu po njegovem  noben ni zmogel več ponudit  njegovmu jazu advekvatne vloge. Skratka,  v  nobenmu kostumu se ni več počutu avtetntično, ker ko je sam  želu  postat do konca  avtentičen  je hkrat postal kot persona čist neprepričljiv pa za nikamor porabit.            
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #47 - 28.09.2004 at 16:19:34
 
titud wrote on 28.09.2004 at 15:27:23:
T hoče po moje povedat, da je osebnost okvir/forma/maska/kostum,  skoz  katero se je jaz v vsakem primeru prisljen realizirat, to je odšpilat svojo v vlogo. Zdej al bo to odigral statista al pa karakterno vlogo je odvisno od tega, v kakšni vlogi ga vidjo drugi in ne tolk od tega, kakšen je jaz sam po seb.


t hoče povedat, da jaz je že vedno realiziran, da lahko določene ponujene vloge sprejme ali pa zavrne: kar pa je odvisno tako od njegove moči in volje, kot tudi od situacije. Skratka odvisno je od marsičesa: katera stran bo prevagala pa je najbolj odvisno od moči - tako relativno kot absolutno.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #48 - 28.09.2004 at 16:52:19
 
t wrote on 28.09.2004 at 16:19:34:
t hoče povedat, da jaz je že vedno realiziran, da lahko določene ponujene vloge sprejme ali pa zavrne: kar pa je odvisno tako od njegove moči in volje, kot tudi od situacije. Skratka odvisno je od marsičesa: katera stran bo prevagala pa je najbolj odvisno od moči - tako relativno kot absolutno.



uživajte!


Od kje pa jaz črpa to moč/voljo za samorealizacijo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #49 - 28.09.2004 at 17:23:38
 
titud wrote on 28.09.2004 at 16:52:19:
Od kje pa jaz črpa to moč/voljo za samorealizacijo?




vprašanje za miljon dolarjev  Wink


moč se pač odziva samo na moč

volja pa na voljo

veliko stvari pač ostane nedefiniranih in skrivnostnih

kot naprimer moč in volja

(v znanju je najti veliko moči in samozavesti - samozavest pa vabi voljo)


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #50 - 28.09.2004 at 17:28:31
 
titud wrote on 28.09.2004 at 16:52:19:
Od kje pa jaz črpa to moč/voljo za samorealizacijo?

od višjega jaza?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #51 - 29.09.2004 at 08:07:02
 
t wrote on 28.09.2004 at 17:23:38:
vprašanje za miljon dolarjev  Wink


moč se pač odziva samo na moč

volja pa na voljo

veliko stvari pač ostane nedefiniranih in skrivnostnih

kot naprimer moč in volja

(v znanju je najti veliko moči in samozavesti - samozavest pa vabi voljo)



Kolikor se jest spoznam na razmerje jaza do volje/moči oz. do višjega jaza, tadava nista locirana zunaj njega. Ker če bi bla oz. če jih  jaz kot taka obravna, pol gre lahko samo za odnos zavojevanja/prilaščanja moči/volje/višjega jaza. Niče je npr. obstoj višjega jaza v obliki boga zanikal in ga nadomestu z voljo jaza  do moči, ni pa po moje hkrat s kritiko religioznega prilaščanja boga s strani jaza odpravu prilaščanja višjega jaza sploh.  Nadomestit vero z znanjem ne pomen nč, če se obeh jaz poslužeje za prilaščanje nečesa močnješga/višjega od njega oz. če razume samorealizacijo kot prisvajanje. Moč vere v boga je  zgubila svojo moč v hipu, ko si je boga prilastu človek skozi cerku ali pa direktno, vera v  voljo do moči človeka pa se je izgubila takoj, ko si je človek v imenu te vere lotu prilaščat  naravo in s tem v bistvu sočloveka.

Tko da po moja volja in moč sta res imanentna jazu in ga motivirata k samorealizaciji samo v primeru, če narave/sočloveka oz. višjega jaza ne predpostavlja kot nekaj, kar že itak obstaja izven njega in kar si  mora osvojit/podredit svoji induvidalnosti. Induvidualiziran jaz je najmočješ takrat, ko moči sploh ne potrebuje (več), pa ne zato, ker si jo je vso podredu, ampak zato, ker se je potrebi po njeni uporabi odreku. Induvidualizacija jaza je v bistvu odrekanje potrebi po volji in moči, je v bistvu preuščanje/zaupanje  svojemu jazu, za kar pa je seveda potrebna blazna moč zaupanja vase, ki nikakor ne more prit vate od zunaj.    



 



Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #52 - 29.09.2004 at 12:25:51
 



Višji jaz kot neka idealizacija jaza ali nek pozitivni nadjaz je predvsem v funkciji tistega, ki s svojimi omejitvami moč pobira, saj s svojo omejevalnostjo deluje na jaz. Sveda pa lahko v idealnem primeru, ko in če jaz izpolni vse njegove zahteve pride jaz na pozicijo višje moči (kar je iluzija, saj ima le tisto moč, ki mu jo je nadjaz prej zadrževal v njegovih notranjih konfliktih).

Podobno je tudi s pozicijami moralne moči, ko smo prepričani, da je vsa pravica na naši strani, ali na poziciji ljubezni, ko nam naša vseobsegajoča ljubezen odpre vse ventile in v njenem imenu lahko brez omejitev počnemo karkoli.

Vse to so pozicije, ko delujemo s svojo lastno močjo, ki je bila prej tako ali drugače omejena, šele s te pozicije naše neomejene moči lahko izzovemo moč samo.


uživajte!


Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #53 - 29.09.2004 at 13:13:02
 
t wrote on 29.09.2004 at 12:25:51:
Višji jaz kot neka idealizacija jaza ali nek pozitivni nadjaz je predvsem v funkciji tistega, ki s svojimi omejitvami moč pobira, saj s svojo omejevalnostjo deluje na jaz. Sveda pa lahko v idealnem primeru, ko in če jaz izpolni vse njegove zahteve pride jaz na pozicijo višje moči (kar je iluzija, saj ima le tisto moč, ki mu jo je nadjaz prej zadrževal v njegovih notranjih konfliktih).

Podobno je tudi s pozicijami moralne moči, ko smo prepričani, da je vsa pravica na naši strani, ali na poziciji ljubezni, ko nam naša vseobsegajoča ljubezen odpre vse ventile in v njenem imenu lahko brez omejitev počnemo karkoli.

Vse to so pozicije, ko delujemo s svojo lastno močjo, ki je bila prej tako ali drugače omejena, šele s te pozicije naše neomejene moči lahko izzovemo moč samo.



Jaz skratka kuri svojo energijijo za ustvrajanje idealiziranjega  nadjaza, da se mu pol ta energija pol vrača skoz zadovoljevanje teh idealiziranih potreb. Gre za proces odtujevanja in ponovnega zlivanja,  za manipulairanje z eno v bistvu konstantno količino   energije,  za eno umetno ustvarjanje potrebe po moči, ki je zato nimamo nikol dovolj,  čeprav jo mamo  zmerom vso in točno tolk kolkr jo rabmo.

Bi se strinjal, da ko delujemo s svojo lastno močjo, ki je bila prej tako ali drugače omejena, šele s te pozicije naše neomejene moči lahko izzovemo moč samo. Samo da pol te moči ne rabmo več, ker induviduacija ne pomen niti prilaganje niti posnemanje niti premagovanje ampak le umeščanje  jaza v tako pozicijo, da se bo skozenj energija  pretakala brez odtujetev in zlivanj, omejitev in sproščanj.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #54 - 29.09.2004 at 13:23:44
 
titud wrote on 29.09.2004 at 13:13:02:
Jaz skratka kuri svojo energijijo za ustvrajanje idealiziranjega  nadjaza, da se mu pol ta energija pol vrača skoz zadovoljevanje teh idealiziranih potreb. Gre za proces odtujevanja in ponovnega zlivanja,  za manipulairanje z eno v bistvu konstantno količino   energije,  za eno umetno ustvarjanje potrebe po moči, ki je zato nimamo nikol dovolj,  čeprav jo mamo  zmerom vso in točno tolk kolkr jo rabmo.


Niti ne - zadeva je bolj preprosta: nadjaz je samo ideal, ki je postavljen, jaz pa se mu prilagaja (in ker ideala ni mogoče skoraj nikoli v popolnosti izpolniti jaz na takšen način izgublja) ali pa se mu upira
(nadjaz je vedno postavljen od zunaj)

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #55 - 29.09.2004 at 14:04:33
 
t wrote on 29.09.2004 at 13:23:44:
Niti ne - zadeva je bolj preprosta: nadjaz je samo ideal, ki je postavljen, jaz pa se mu prilagaja (in ker ideala ni mogoče skoraj nikoli v popolnosti izpolniti jaz na takšen način izgublja) ali pa se mu upira
(nadjaz je vedno postavljen od zunaj)



Jaz v bistvu na dolgi rok  nč ne izgublja, če kuri svojo energijo za vzdrževanje nadjaza, saj  skoz premagaovnaje  razkola z usklajevanjem ali uporam pol črpa to moč nazaj. Jeba je  v tem, da se za življnjenja to ponavad ne uspe uslkladit in da je blo zato izumljeno onostranstvo, kjer naj bi do te uskladitve vendarle pršlo.

Nadjaz sicer jest   pojmujem  čist po frojdovsko kot super ego, kot ponotranjenga družbenega nadzornika/moralizatorja, ki egu služ za ideal oz. mu vzbuja krivdo, da ni tak. Nadjazsmislu sicer  prihaja  od zunaj kot vzorc/maska,  ampak je tud jazova lastna kreacija  v tolk, da  se vzdržuje z voljo in močjo jaza,  tko kot mu  hkrat to isto voljo in moč daje, ko se jaz z njim zliva al pa se mu upira.  

   
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #56 - 29.09.2004 at 14:21:17
 
titud wrote on 29.09.2004 at 14:04:33:
Jaz v bistvu na dolgi rok  nč ne izgublja, če kuri svojo energijo za vzdrževanje nadjaza, saj  skoz premagaovnaje  razkola z usklajevanjem ali uporam pol črpa to moč nazaj. Jeba je  v tem, da se za življnjenja to ponavad ne uspe uslkladit in da je blo zato izumljeno onostranstvo, kjer naj bi do te uskladitve vendarle pršlo.




na dolgi rok nihče nič ne izgublja, saj je itak že mrtev

(na krajših razdaljah pa so razlike v izgubah lahko precejšne)

titud wrote on 29.09.2004 at 14:04:33:
Nadjaz sicer jest   pojmujem  čist po frojdovsko kot super ego, kot ponotranjenga družbenega nadzornika/moralizatorja, ki egu služ za ideal oz. mu vzbuja krivdo, da ni tak. Nadjazsmislu sicer  prihaja  od zunaj kot vzorc/maska,  ampak je tud jazova lastna kreacija  v tolk, da  se vzdržuje z voljo in močjo jaza,  tko kot mu  hkrat to isto voljo in moč daje, ko se jaz z njim zliva al pa se mu upira.  



a je sploh še kakšno drugo konsistentno pojmovane nadjaza?

super ego pa je samo pobosanjen prevod za nadjaz iz srbohrvaščine (zato ga jaz raje prepuščam hare krišnam)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #57 - 29.09.2004 at 14:43:08
 
t wrote on 29.09.2004 at 14:21:17:
a je sploh še kakšno drugo konsistentno pojmovane nadjaza?

super ego pa je samo pobosanjen prevod za nadjaz iz srbohrvaščine (zato ga jaz raje prepuščam hare krišnam)


Višji jaz se po mojem ne pojmuje v tem frojdovskem smislu kot  odtujitev in vir frustracije, ampak se pojmuje bolj  kot  kot zlitje subjektivnega   z objektivnim.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #58 - 29.09.2004 at 15:06:19
 
titud wrote on 29.09.2004 at 14:43:08:
Višji jaz se po mojem ne pojmuje v tem frojdovskem smislu kot  odtujitev in vir frustracije, ampak se pojmuje bolj  kot  kot zlitje subjektivnega   z objektivnim.  




no temu se pač reče do konca prignana ideja nadjaza, pri kateri se poudarja samo neko pozitivno plat - šele to je resnična frustracija

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #59 - 29.09.2004 at 16:07:56
 
t wrote on 29.09.2004 at 15:06:19:
resnična frustracija

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6