Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5
(Read 19148 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #15 - 13.05.2004 at 12:14:19
 
exorcist wrote on 13.05.2004 at 11:57:56:
Priporočam, da si prebereš kakšno knjigo o Vekoslavu Grmiču ! Poi moje je najbolj pameten na človek na RKC sceni, čeprav ga višji krogi prezirajo in mu mečejo naprej, da jw rdečkar in podobe nemsile. TO JE OBVEZA; ČE HOČEŠ DOBITI PRAVI VPOGLED, KAJ POMENI BITI PRAVI KRISTJAN!!!!!


Mene ne zanima, kako bit pravi kristjan. Mene zanima, kako mi lahko krščanska tradicija  pomaga boljš vzpodbujat  pa integrirat mojo življenjsko vitalnsot (vključno s spolnostjo, če smo že pri tej temi),  
kot pa mi to lahko storijo druge duhovne tradicije in prakse oz.  njihovi moderni rimejki .
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #16 - 13.05.2004 at 12:14:56
 
Meni je nekdo iz vrst RKC celibat objasnil takole ...
da niti nima tok veze s samo spolnostjo kot pa s premoženjem ...

celibat (brez ženstvo in brez otroštvo) duhovnika prisili, da dela samo za cerkev

Kdor ima otroke in ženo, ki jo ljubi, ta nosi v sebi tudi željo, zagotoviti svojim otrkom tudi prihodnost (torej tudi materialnost)
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #17 - 13.05.2004 at 12:22:07
 
sinjeoka wrote on 13.05.2004 at 12:14:56:
Meni je nekdo iz vrst RKC celibat objasnil takole ...
da niti nima tok veze s samo spolnostjo kot pa s premoženjem ...

celibat (brez ženstvo in brez otroštvo) duhovnika prisili, da dela samo za cerkev

Kdor ima otroke in ženo, ki jo ljubi, ta nosi v sebi tudi željo, zagotoviti svojim otrkom tudi prihodnost (torej tudi materialnost)



seveda so dokazi popolnoma na njihovi strani - s takšnim sistemom jim je uspelo uspešno preživeti kar lepa stoletja; zato bi za njihov sistem le težko dejali, da je neuspešen, lahko se samo nestrinjamo z njim, vendar pa s tem ničesar ne spremenimo

(poleg tega, da so tisti, ki so se v ta sistem uključevali ponavadi vse svoje "posvetne dobrine" zapustili kar Cerkvi)


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #18 - 13.05.2004 at 12:34:07
 
t wrote on 13.05.2004 at 12:22:07:
(poleg tega, da so tisti, ki so se v ta sistem uključevali ponavadi vse svoje "posvetne dobrine" zapustili kar Cerkvi)


uživajte!



...nune pa kot Kristusove neveste svojo doto.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #19 - 13.05.2004 at 12:42:04
 
sinjeoka wrote on 13.05.2004 at 12:14:56:
Meni je nekdo iz vrst RKC celibat objasnil takole ...
da niti nima tok veze s samo spolnostjo kot pa s premoženjem ...

celibat (brez ženstvo in brez otroštvo) duhovnika prisili, da dela samo za cerkev

Kdor ima otroke in ženo, ki jo ljubi, ta nosi v sebi tudi željo, zagotoviti svojim otrkom tudi prihodnost (torej tudi materialnost)


Tale odgovor mi dokaj sede. Čeprav bi to lahko rešili s pogodbo o zaposlitvi. Duhovniku plačo, ostalo kar je nafehtano ostane cerkvi.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #20 - 13.05.2004 at 20:34:08
 
Quote:
In še vprašanje zate, Samson. Ko navajaš, da je vedno več nasprotnikov celibata, kaj ti meniš o celibatu? Ali ga podpiraš ali si proti?

Življenje v celibatu vsekakor ni lahko. Saj niti zvestoba eni ženi včasih ni lahka. Res je, da mnoge ljudi marsikdaj goni tako močno preplavijo, da se počutijo skoraj v suženjskem odnosu do njih. Pa vendar, kar pri človeku ni mogoče, je pri Bogu mogoče. Zato pa tudi mnogi duhovniki resnično živijo svoj celibat veselo in rodovitno, ne da bi zares pogrešali praktično spolno življenje. Se pa dogajajo stvari, o katerih pišeš, to je res, vendar to ne pomeni, da pa zaradi tega mnogi celibata nebi zmogli. Vsekakor za takšno obsojanje ni razloga.

Ali sem proti celibatu? Ne! Celibat kot svobodna izbira mož in žena, ki v sebi čutijo ta klic, da bi se tako bolj celovito posvetili kakšni veliki življenjski plemeniti stvari je vendar dokaj pogost pojav, ki niti ni vezan samo na krščanstvo in niti ne samo na čas po Kristusu. Seveda institut celibata podpiram, vkolikor gre za svobodno izbiro. Glede cerkvenega predpisa pa tako nimam kaj ukreniti, nesmiselno pa je govoriti v prazno. Če bi bilo odvisno od mene, celibat ne bi bil pogoj za duhovništvo in to vedno in povsod glasno povem. Je pa stvar vodstva Cerkve, da zakon, ki je bil sprejet, nadomesti z drugim, ki bo v tem pogledu mogoče bolj primeren za vse, ki bi sicer želeli delovati v duhovniški službi. Trenutno je gotovo diskriminatoren, in nobena skrivnost ni, da mnogi v Cerkvi to vse bolj glasno govorimo.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #21 - 13.05.2004 at 20:48:49
 
sinjeoka wrote on 13.05.2004 at 08:26:29:
Jaz imam pa vprašanje glede ločitve ...

Ali jo Cerkev kdaj sploh odobrava ...

kdaj je upravičena ...

primeri : nasilje v družini, alkoholizem, postopaštvo, narkomanija, impotenca, prikrita homoseksualnost, neplodnost....

predvsem pa zakaj Cerkev razveljavi zakonske zvezo predvasem raznoraznim VIP-om

koliko časa traja postopek za razveljavitev ... povprečno
Katoliška Cerkev vprašanja ločitve kot take ne pozna. To pomeni, da zakon, ki je veljavno sklenjen, ne more biti razveljavljen v smislu, da bi postal ničen v nobenem primeru. Pozna pa tako imenovano ločitev "od mize in postelje", ki bi naj bila sporazumna. Seveda takšna "ločitev" ne dovoljuje, da se "ločeni" ponovno poroči.

Drugo pa je ugotavljanje  ničnosti zakona. V tem primeru ustrezni pravni strokovnjaki na osnovi izpovedi prizadetih zakoncev in izbranih prič ugotovijo, ali so sploh bili ob sklenitvi zakona dani vsi pogoji, da je bil zakon zares veljavno sklenjen. Pri tem je postopek zelo natančen in zahteven, čeprav ne traje zelo dolgo, če so ustrezne priče in če je sodelovanje prizadetih dobro. Za ničnost zakona obstaja vrsta razlogov. Eden od zelo pogostih razlogov je prisila v zakon, ali s strani ljudi ali s strani situacije. Prisila vsekakor pomeni, da ni bilo ustrezne svobodne volje za polno privolitev v zakon, kar ima nujno za posledico ničnost zakona.

Gotovo bi mogel biti razlog za ničnost zakona težka goljufija ( zamolčanje nesposobnosti spolnega življenja enega od partnerjev, težka duševna bolezen, ki bi se prikrila,....). Ne sodijo pa v te razloge razne barabije, slabo obnašanje, naknadno nasilje v družini... Za ničnost zakona je bistveno, da se razlog ničnosti pojavlja in je resničen ob času sklepanja ženitne pogodbe.

Če kdo sodi, da ima razloge za ugotavljanje ničnosti svojega zakona, mu vsekakor priporočam, da se tega postopka čimprej posluži. Postopek traja, kolikor je meni znano, od nekaj mesecov (šest do dvanajst) do več let. Pač dokler ni povsem jasno, ali je zakon zares ničen ali pa sploh ni ničen in v tem zadnjem primeru pač zakon ostaja kot je, pa bi bila mogoče le še ločitev "od mize in postelje".
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #22 - 13.05.2004 at 20:56:19
 
sinjeoka wrote on 13.05.2004 at 09:27:40:
aja pa še to Samson

ali se pogovarjamo o Krščanstvu ali Katolicizmu? Da sploh lahko naprej debatiramo o celibatu ...

Zakaj RKC žensk ne jemlje za duhovnice?


Pogovarjamo se o Katoliški Cerkvi. Saj je dobro znano, da večina drugih Cerkva celibata ne prakticira kot nujen pogoj za sprejem duhovniškega posvečenja. Torej je to vprašanje predvsem vprašanje RKC.

RKC ne jemlje žensk za duhovnice predvsem zato ne, ker sam Kristus ni poklical med apostole niti ene same ženske ne, pa v tem nekako vidijo mnogi v Cerkvi njegovo voljo, da so duhovniki samo moški. Prav tako tudi katoliška tradicija močno zagovarja le moško duhovništvo. Koliko je to gledanje teološko utemeljeno, bi težko tukaj govorili. Jaz sam se nebi prav nič zgražal, če bi bile med duhovniki tudi ženske, nasprotno, prav vesel bi jih bil. Vendar za zdaj mislim, da ima Cerkev v tem določilu zelo močne in utemeljene razloge.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #23 - 13.05.2004 at 21:14:43
 
Samson wrote on 13.05.2004 at 20:56:19:
Vendar za zdaj mislim, da ima Cerkev v tem določilu zelo močne in utemeljene razloge.

Ni mi cisto jasno kaj trdis s tem stavkom. Da so svetopisemski razlogi, ki jih navajas, tisti, ki so zadostni za uvedbo celibata, ali obstajajo se kaksni drugi razlogi, ki so zadosti mocni in utemeljeni?

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #24 - 13.05.2004 at 21:15:31
 
titud wrote on 13.05.2004 at 09:09:24:
Jst je na tem forumu dostkrat izpostavu to sposbnost krščanstva, ki jo imenuje zhodna tradicija in ki je očitno še živa, vendar je krščanska cerku iz men nezanega razloga ne aktivira, da bi  se na tak način  vitalizirala  tud v evropskem prostoru. Kaj jo v tem pogledu šteka, samson? Jest sem od vseh na forumu edin pa tud nasploh v lajfu edin v jst-u razpozanal eno persono, ki mi je znala predastavit to kapaciteto krščanstva, pa še on on je nekašna opozicja trenutno vladajoči krščanski doktrini, pa hkart tud vsem  newagovskim neoprimitivizmom.

No, če si pozorno sledil izvajanjem dr. Ocvirka, si vsekakor lahko mnogo zvedel. Saj je prof. Ocvirk predvsem glede misijonskih vprašanj zelo na tekočem in njegova beseda na tem področju nekaj velja.

Torej v Afriki tako, tu pri nas drugače... Hmm, Afrika je daleč, pa jo bolj malo poznamo. Res je, po nekaterih prostranstvih črnega kontinenta je krščanstvo zares v izjemnem razcvetu, je nekako "popularno", ljudje ga imajo radi, se mu odpirajo, ga sprejemajo v samo srce svoje kulture. Tam se dogaja ta čas nekaj podobnega, kot se je dogajalo v Evropi pred tisoč in več leti, kot si to že sam pravilno ugotovil.

In zakaj naenkrat krščanstvo v Evropi nima več prvotne moči? Vprašanje v bistvu niti ni tako preprosto, kajti mnogi trdijo, da niti nima tako malo moči, le da to ni tako vidno, kot je bilo nekoč. Je pa vendarle očitno, da se Evropa "poganizira" v smislu prevzemanja bodisi prastarih, bodisi nekih povsem novih verskih vzrocev in s tem odklanjanja tradicionalnega krščanstva.  To odklanjanje krščanstva vsaj jaz vidim kot nekakšno zgodovinsko nujo, ki pomeni reakcijo tistih, ki so jih nekdanji "krščanski" vladarji in mogočniki le preveč izsesavali in poniževali. Pri tem mnogi predstavniki uradne Cerkve še malo niso bili nedolžni, pa si je na ta način Cerkev v Evropi za dalj časa zapravila dobršen del svojega moralnega ugleda in s tem vplivnosti. Zato mislim, da dandanes Cerkev na področju revitalizacije evropskega krščanstva skoraj ne more storiti več, kot zares stori. Ali je to, kar stori, dovolj, pa bodo pokazala prihajajoča stoletja. Sam sem optimist. Kajti vidim in doživljam neznansko duhovno moč, ki vse bolj živahno in vse bolj toplo žari iz prenovljenega krščanstva. Toda potreben je še čas, in v tem procesu gotovo ni glavna ovira novodobnost (new age). Nasprotno, v mnogočem prav novodobnost pripomore k bolj dejavnemu pristnemu krščanstvu in se v mnogočemu kaže celo komplementarna. Tak primer je npr. delo na dobrodelnosti, naglašanje enakopravnosti, svobode misli, duha, iskanje čistosti misli in duše... Torej jaz vendarle mislim, da se nekje prikrito revitalizacija evropskega krščanstva že dogaja.

Je pa tako, da so bili dobri, zgledni kristjani vedno v manjšini. V tej populaciji preprosto ne moremo pričakovati pretirane množičnosti.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #25 - 13.05.2004 at 21:21:14
 
Samson wrote on 13.05.2004 at 21:15:31:
Je pa tako, da so bili dobri, zgledni kristjani vedno v manjšini. V tej populaciji preprosto ne moremo pričakovati pretirane množičnosti.


Kakšen pa je dober, zgleden kristjan?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #26 - 13.05.2004 at 21:24:51
 
Valentinaa wrote on 13.05.2004 at 10:36:10:
Jaz sem vedno mislila, da naj bi bil celibat nekako povezan z globoko duhovnostjo, pač z duhovnim delovanjem, ki je že na tako visokem nivoju, da bi prakticiranje spolnosti predstavljalo motnjo, energetsko motnjo pri zaznavanju in dojemanju mističnosti. Tako postopa veliko duhovnih praks. Samo ne vem, če se gre za to pri vaškem župniku.

Hehe, zanimivo razmišljanje. In moram reči, da takšno razmišljanje pogosto srečujem. Doma je tudi v samem teološkem razglabljanju nekaterih smeri katoliške teologije. No, mene je to vedno motilo. Duhovnost, mističnost, ni tipična lastnost celibata. Nekdo, ki je poročen, ki živi zakonsko življenje in ima kopico otrok, je prav tako lahko duhoven in se poglablja do skrajnih meja mistike. Urejena spolnost duhovnemu življenju nikoli ni ovira, ampak ga prav tako spodbuja, kot ga spodbuja celibat.

Pri celibatu gre predvsem za odločitev, da bo celibater z vsemi silami delal za neko dobro stvar, pa se zato odpove zakonskemu življenju in spolnosti. S tem pa ni avtomatično rečeno, da bo samo zato dosegel višjo duhovno popolnost in bo iz tega naslova poklican k globljemu mističnemu doživljanju Boga. To dvoje je zelo osebna izkušnja, ki po mojem mnenju sploh nima povezave s samskim oziroma z nesamskim življenjem, ampak predvsem pomeni kvaliteto osebnega odgovora na klic Božanstva, ki nas vse kliče v naši nostranjosti, pa naj živimo v celibatu ali ne.

Zato je predvsem pomembno, da je človek tam, kjer svoje duhovne in ostale sposobnosti maksimalno izkoristi. Vse ostalo je manj pomembno.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #27 - 13.05.2004 at 21:27:39
 
Quote:
Ni mi cisto jasno kaj trdis s tem stavkom. Da so svetopisemski razlogi, ki jih navajas, tisti, ki so zadostni za uvedbo celibata, ali obstajajo se kaksni drugi razlogi, ki so zadosti mocni in utemeljeni?

bp
Mislim na tiste druge. Nekateri sicer "prisegajo" na svetopisemske razloge, toda meni jih doslej ni bilo dano videti, oziroma razumeti. Odgovor prepupščam vodstvu CErkve, ki navsezadnje odgovarja za pravo smer  te naše ladje. Pač nisem vseveden, pa pogosto tudi komu marsikaj kar verjamem.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #28 - 13.05.2004 at 21:30:34
 
t wrote on 13.05.2004 at 10:38:37:
če kdo sploh še vedno bere mu na to temo v branje priporočam knjigo doktorice teologije Ute Ranke-Heinemann,

Katoliška cerkev in spolnost


Knjiga lepo poda odnos Cerkve do spolnosti, žensk skozi zgodovino in teološko dogmatiko in odgovori na vse zgornje zakaje in kakoje.


uživajte!
Se strinjam, knjiga je zanimiva. Je pa zelo tendenciozna, pa nepoučenim povzroča nepotrebne težave, oziroma jih lahko zavaja. Je pa eden od odličnih prikazov na temo Cerkev in spolnost. Vsekakor jo je vredno prebrati.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #29 - 13.05.2004 at 21:32:07
 
Valentinaa wrote on 13.05.2004 at 11:00:47:
Ten, lahko preberemo knjigo, seveda. Ampak mene v bistvu bolj zanima, kje se oni motijo, kako je lahko bolje zastavljena zadeva.


Valentina,

Kateri in kje se motijo?
Če misliš Cerkev, - Cerkev se ne moti...
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5