Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 
(Read 19150 times)
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #30 - 13.05.2004 at 21:38:51
 
en_bk wrote on 13.05.2004 at 21:21:14:
Kakšen pa je dober, zgleden kristjan?

Dober kristjan je tisti, ki živi Kristusov nauk. Če pogledaš nauk blagrov in ga primerjaš s konkretnim kristjano, mu boš do neke mere znal določiti težo. Seveda pa težko ocenjujemo, zato ni dober kristjan samo redko, ampak je tudi zalo skrito blago...

Zgleden kristjan, hm, to je pogojeno z okoljem, v katerem je. Bil bi tisti, ki bi znal izžarevati Kristusov nauk v konkretno okolje v takšni interpretaciji, da bi ga okolje razumelo. Seveda ga niti pod razno nebi sprejemalo, kajti zgledne kristjane ljudje običajno na ta ali oni način preganjajo. Tudi tu izjeme potrjujejo pravila.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #31 - 13.05.2004 at 21:44:18
 
Samson wrote on 13.05.2004 at 21:38:51:
Dober kristjan je tisti, ki živi Kristusov nauk. Če pogledaš nauk blagrov in ga primerjaš s konkretnim kristjano, mu boš do neke mere znal določiti težo. Seveda pa težko ocenjujemo, zato ni dober kristjan samo redko, ampak je tudi zalo skrito blago...

Zgleden kristjan, hm, to je pogojeno z okoljem, v katerem je. Bil bi tisti, ki bi znal izžarevati Kristusov nauk v konkretno okolje v takšni interpretaciji, da bi ga okolje razumelo. Seveda ga niti pod razno nebi sprejemalo, kajti zgledne kristjane ljudje običajno na ta ali oni način preganjajo. Tudi tu izjeme potrjujejo pravila.


Oprosti Samson moji neukosti...najbrže ne poznam Kristusovih naukov, kajti nimam občutka, da bi bili ljudje, ki živijo po božjih zapovedih, preganjani. Pravzaprav...so zelo cenjeni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #32 - 13.05.2004 at 22:10:55
 
Samson!

Tam zgoraj si napisal, da je cerkev zapravila moralni  ugled zaradi preteklosti. Res je.
Topic govori o seksu  skozi zgodovino ki je ostal nespremenjen. Vse se lifra not in ven, pa naj si gre za vernike ali nevernike.
V islamskem svetu je ženska veliko manj veljavna, seksajo tudi tam, toda Islam nekako pridobiva na veljavi predvsem zunaj svojih zgodovinskih meja. Torej Islam kot kaže ni zapravil  moralnega ugleda, medtem, ko ga krščanska cerkev je.  Mar na ručun prevlade bele rase, ki je po večini krščanska?

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #33 - 14.05.2004 at 01:18:54
 
Samson wrote on 13.05.2004 at 21:32:07:
Valentina,

Kateri in kje se motijo?
Če misliš Cerkev, - Cerkev se ne moti...


Kako to misliš? Cerkev se nikoli ne moti? Daj to malo bolj razloži.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Kr_eden
Guest




Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #34 - 14.05.2004 at 04:25:12
 
Cerkev se ne moti, Iga, Iga, cccc.

Cerkev je dala samo pregnati ali pobiti pogane, pogani pa ja menda niso bili ljudje v očeh cerkve, tako, da cerkev se ne moti pa bilokakšen sklep sprejme.

Cerkev je slepa in gluha, kakor so nekateri ali vsaj v večini njeni verniki.

Pa brez občutka krivde.  Cheesy

Aleluja  Grin

Sve je naše  Grin Vaš Kr_eden  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
stoychi
5
*****
Offline

Osmisli življenje s tem,
kar od sebe daš
Posts: 1616
Postojna
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #35 - 14.05.2004 at 11:08:42
 
Smiley
Kdor misli, da se nikoli ne moti,
ali pa da se recimo papež ne moti,
je v glavo malo, ali pa veliko bolan.


moje mnenje.
 Kiss Kiss Kiss

p.s komaj čakam samsonovo nezmotljivo razlago,
kako se cerkev nikoli ne moti. Grin
Back to top
 

Dih ti je dan, dih ti je svet,&&spoznaj ta sveti kraj, &&preden ti bo vzet.&&Le kdor zadiha iz srca,&&njega blaženost spozna. Smiley
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #36 - 14.05.2004 at 11:10:03
 
Samson wrote on 13.05.2004 at 21:24:51:
Pri celibatu gre predvsem za odločitev, da bo celibater z vsemi silami delal za neko dobro stvar, pa se zato odpove zakonskemu življenju in spolnosti.
...
Zato je predvsem pomembno, da je človek tam, kjer svoje duhovne in ostale sposobnosti maksimalno izkoristi. Vse ostalo je manj pomembno.


Meni se od vseh razlag tale zdi še najmanj logična. Ne rečem, da ni legitimna, ampak mi je pa nelogična, ali pa samo izgovor za  nekaj, kar itak mi navadni smrtniki nismo sposobni dojet.

Mogoče je nekako logična, če enačiš celibat in samskost, kar pa nedvomno je postavka cerkve.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #37 - 14.05.2004 at 11:11:58
 
Samson wrote on 13.05.2004 at 21:32:07:
Valentina,

Kateri in kje se motijo?
Če misliš Cerkev, - Cerkev se ne moti...



He, he, Samson, ti pa imaš argumente!


P.S.: BTW, kdaj je cerkev že rehabilitirala Kopernika?
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #38 - 14.05.2004 at 11:15:48
 
Samson wrote on 13.05.2004 at 21:32:07:
Valentina,

Kateri in kje se motijo?
Če misliš Cerkev, - Cerkev se ne moti...


argument, ki bi podprl to trditev?
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #39 - 14.05.2004 at 11:18:47
 
Samson wrote on 13.05.2004 at 20:48:49:
Katoliška Cerkev vprašanja ločitve kot take ne pozna. To pomeni, da zakon, ki je veljavno sklenjen, ne more biti razveljavljen v smislu, da bi postal ničen v nobenem primeru.

Drugo pa je ugotavljanje  ničnosti zakona.


???
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #40 - 14.05.2004 at 11:20:11
 
Samson wrote on 13.05.2004 at 20:56:19:
Pogovarjamo se o Katoliški Cerkvi. Saj je dobro znano, da večina drugih Cerkva celibata ne prakticira kot nujen pogoj za sprejem duhovniškega posvečenja. Torej je to vprašanje predvsem vprašanje RKC.

RKC ne jemlje žensk za duhovnice predvsem zato ne, ker sam Kristus ni poklical med apostole niti ene same ženske ne, pa v tem nekako vidijo mnogi v Cerkvi njegovo voljo, da so duhovniki samo moški. Prav tako tudi katoliška tradicija močno zagovarja le moško duhovništvo. Koliko je to gledanje teološko utemeljeno, bi težko tukaj govorili. Jaz sam se nebi prav nič zgražal, če bi bile med duhovniki tudi ženske, nasprotno, prav vesel bi jih bil. Vendar za zdaj mislim, da ima Cerkev v tem določilu zelo močne in utemeljene razloge.


kaj pa nune?

Nunstvo je kasnejša iznajdba in ne izvra iz časa Kristusa ... ali je potem nunstvo prevara?
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #41 - 14.05.2004 at 11:30:49
 
Samson wrote on 13.05.2004 at 20:48:49:
Katoliška Cerkev vprašanja ločitve kot take ne pozna. To pomeni, da zakon, ki je veljavno sklenjen, ne more biti razveljavljen v smislu, da bi postal ničen v nobenem primeru. Pozna pa tako imenovano ločitev "od mize in postelje", ki bi naj bila sporazumna. Seveda takšna "ločitev" ne dovoljuje, da se "ločeni" ponovno poroči.

Drugo pa je ugotavljanje  ničnosti zakona. V tem primeru ustrezni pravni strokovnjaki na osnovi izpovedi prizadetih zakoncev in izbranih prič ugotovijo, ali so sploh bili ob sklenitvi zakona dani vsi pogoji, da je bil zakon zares veljavno sklenjen. Pri tem je postopek zelo natančen in zahteven, čeprav ne traje zelo dolgo, če so ustrezne priče in če je sodelovanje prizadetih dobro. Za ničnost zakona obstaja vrsta razlogov. Eden od zelo pogostih razlogov je prisila v zakon, ali s strani ljudi ali s strani situacije. Prisila vsekakor pomeni, da ni bilo ustrezne svobodne volje za polno privolitev v zakon, kar ima nujno za posledico ničnost zakona.

Gotovo bi mogel biti razlog za ničnost zakona težka goljufija ( zamolčanje nesposobnosti spolnega življenja enega od partnerjev, težka duševna bolezen, ki bi se prikrila,....). Ne sodijo pa v te razloge razne barabije, slabo obnašanje, naknadno nasilje v družini... Za ničnost zakona je bistveno, da se razlog ničnosti pojavlja in je resničen ob času sklepanja ženitne pogodbe.

Če kdo sodi, da ima razloge za ugotavljanje ničnosti svojega zakona, mu vsekakor priporočam, da se tega postopka čimprej posluži. Postopek traja, kolikor je meni znano, od nekaj mesecov (šest do dvanajst) do več let. Pač dokler ni povsem jasno, ali je zakon zares ničen ali pa sploh ni ničen in v tem zadnjem primeru pač zakon ostaja kot je, pa bi bila mogoče le še ločitev "od mize in postelje".



Takole ...
prvič nisem pričakovala, da se bom kdaj v temi "katolištvo" debatirala o "pravu"

zdaj mi pa prosim povej še to, kajkšne posledice prinese za par, ki se loči od mize in postelje. Jaz namreč poznam ta koncept samo iz časa Henrika VIII Angleškega.

Torej kako je s premoženjem, otroci, dolžnostjo "v dobrem in slabem" ?


Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #42 - 14.05.2004 at 11:46:39
 
hm

celibat je dokaj nova pogruntavščina, če se še dobro spomnim, je uzakonjen šele od leta 1054. In ravno celibat je bil jabolko spora med pravoslavno cerkvijo in RKC.

Torej so se lahko duhovniki 1054 let poročali.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #43 - 14.05.2004 at 12:16:19
 
Samson wrote on 13.05.2004 at 21:15:31:
Je pa vendarle očitno, da se Evropa "poganizira" v smislu prevzemanja bodisi prastarih, bodisi nekih povsem novih verskih vzrocev in s tem odklanjanja tradicionalnega krščanstva.  To odklanjanje krščanstva vsaj jaz vidim kot nekakšno zgodovinsko nujo, ki pomeni reakcijo tistih, ki so jih nekdanji "krščanski" vladarji in mogočniki le preveč izsesavali in poniževali. Pri tem mnogi predstavniki uradne Cerkve še malo niso bili nedolžni, pa si je na ta način Cerkev v Evropi za dalj časa zapravila dobršen del svojega moralnega ugleda in s tem vplivnosti. Zato mislim, da dandanes Cerkev na področju revitalizacije evropskega krščanstva skoraj ne more storiti več, kot zares stori.



Potrebe zahodnega folka po eni bolj vitalni zadovoljitvi duhovnih potreb katoliško krščanstvo na zahodu preprosto ni sposobno zadovljit, ker ne dopušča pluralnosti. Dopušča se pluralnost po celinah (kolikor sem razumu ocvirka), ne dopušča pa se znotraj evropskega prostora. V nasprotju s katolicizmom je bil protestantizem   tud navzoter  prisiljen  priznavat in clo razvijat pluralno doktrino   in ljudsksot, da se je med folkom sploh prijel (primer našga trubarja). Krščanstvo kot vera pa je nasplošno izgubila na svoji vitalnosti prav zarad protestantizma, ki je vero najbolj  'moderniziral' in  naredu skor da čist za posvetno zadevo. Katolištvo se  je namreč, če  je hotelo ostat konkurenčno, prav tako moralo modernizirat/sprofanirat, ni pa se hkrat tud pluraliziralo tko kot protestantizem in to katolištvo zdaj jebe, ker  kljub svoji modernosti ni sposobno integrirat vase množice raznovrstnih prebujenih duhovnih potreb zahodnega folka, ki jih zdaj ta  folk zadovoljuje skoz množično duhovno/religiozno ponudbo iz vzhoda in raznolike  domače ljudske/poganske duhovne zakladnice.  Evangeličanska cerku je v  smislu modernosti  spet korak pred katoliško, ker s svojo pragmatičnostjo in  pluralnostjo bolj vitalno odraža duha časa kot katoliška, čeprav ima katolištvo po moje   večjo zakaldnico duhovne tradicije.   Tle gre za en pardoks, da  protestantizem, ki je bil vedno zastavonoša modernosti, zna prav zarad tega posluha za modernost boljš ven potegnt svojo krščansko duhovno tradicijo in stem  inetgrirat vase  razne oblike  newagoveske duhovnosti zahodnega človeka, vključno z vraževerjem in   'arhaičnimi primitivizmi', ki jih je protestantizem sam očital katolištvu.  Odpor proti tovrstnemu  tradicionalizmu katoliške cerkve  je bil pravzaparv razlog, da se je protestantizem v 16. stoletju sploh pojavu.  Glih zadnjič sem gledal eno oddajo, da clo latinoameriški katoličani množično prestopajo k evangeličanskim cerkvam, ker jim katolištvo ne nud dovolj možnosti pri induvidualnem/pluralnem  prakticiranju vere, torej tud regionalini pluralizem katolištva ni zadosten. Katoliška cerku se bo po moje morala znotraj sebe odpret, folku zaupat pa mu raztalt v induvidolano preverko  svoje tradicionalno duhovno bogastvo in na ta način preverit, če ga sploh ima, a stoletja samo blefira da ga ma, a je v evropi kršačnstvo  res sploh kdaj blo avtohtona religija a ni bla morda folku 'od zgoraj' vsiljena. Folk mora v enkrat po moje v živo preverit, a se iz krščanske tradicije  da vitalno napajat al pa se krščanstvo, če hoče sploh bit vitalno, mora samo napajat v  enih starejših, a bistvu človeka bližjih duhovnih  tradicijah.  
Back to top
« Last Edit: 14.05.2004 at 15:31:33 by titud »  
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #44 - 14.05.2004 at 16:49:08
 
en_bk wrote on 13.05.2004 at 21:44:18:
Oprosti Samson moji neukosti...najbrže ne poznam Kristusovih naukov, kajti nimam občutka, da bi bili ljudje, ki živijo po božjih zapovedih, preganjani. Pravzaprav...so zelo cenjeni.

Če Krisltusovih naukov ne poznaš, kot praviš, potem ne veš, če so tisti cenjeni zares tisti pravi. Ali vendar... Wink
No, Kristusove nauke morda poznaš. le v praksi se očitno ne znajdeš najbolje, mislim v praksi svojega okolja, če že nekaj takega prodajaš za pravilo, kar je v bistvu izjema...

Je pa tudi mogoče, da ti poznaš bolj take, jaz pa tudi drugačne.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5