Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 3 4 5 
(Read 19154 times)
exorcist
Ex Member




Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #60 - 16.05.2004 at 23:07:17
 
Samson wrote on 16.05.2004 at 22:10:00:
Motiš se, draga moja, če vidiš v krščanstu kakršno koli gonjo proti islamu. V bistvu tisti, ki napadajo islam, še tisočkrat bolj napadajo krščanstvo. Malo se ozri, pa boš videla. Vsem je vendar znano, da vodstvo RKC goji tople odnose do islama in ga jemlje kot resnega in spoštovanja vrednega partnerja v pogovorih z drugače verujočimi.



Dabi je fant, ki se je prej imenoval David. Si ga prekrstil? Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #61 - 17.05.2004 at 10:18:40
 
Samson.

Nekako me tvoj odgovor o tem, da se RKC ne moti, ni zadovoljiv. Bom vprašal spet drugače.

Samson, kaj pa ti misliš o tem, ali se RKC kdaj moti?

In ali cerkev odpušča tudi svoje grehe?

Nekdo je zgoraj omenil tudi opravičilo do Kopernika in zraven dodajam še mnogo znanstvenikov, ki jih je cerkev ovirala in obsojala. Vedno je cerkev bila proti napredku. Kako pa je danes?
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #62 - 17.05.2004 at 11:27:46
 
Če je v bibliji resnica in če delajo po bibiliji, potem se ne morejo motiti.

Biblija je zakon. Tudi vlada se ne moti, ker itak dela vse po zakonu. Smiley


Sicer pa si lahko biblijo,kot tudi zakone ali ustavo razlagaš na več načinov.

Robi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
indigo
4
****
Offline

Brez ljubezni resnica
je le senca Resnice
Posts: 456
 SouthCroatia
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #63 - 17.05.2004 at 13:34:31
 
Mnenja sem da so hierarhija duhovnikov/ kler + verniki = Crkev
V tej skupnosti je odgovoren kler ker vodi, odloča o tem kaj je resnica, kaj greh, za vse vernike, privržence ki sprejemljajo naj hierarhija namesto njih misli.  
hierarhija odloča skozi lastno interpretacijo Svetega pisma.
Izviren kler v prvi Crkvi je tudi odločal pak on ni bil kot je danes...  Tolik žar spomina na Kristusa..., revščina, skromnost, žrtev  in... čudeži...

Resnično, resnično, povem vam:
kdor vame veruje,
bo tudi sam izvrševal dela,
ki jih izvršujem jaz;
pa še večja ko ta bo izvrševal,
ker odhajam jaz k Očetu.

       Janez 14,12

Po moje Papež bi bil nezmotljiv če res danes vidim dela Svetega Duha, Boga pri njem, kot je to bilo pri 12 učencev...
Tu v tej topiki se povedalo že o različnim napakam in neznanjo hierarhije v preteklosti, po mojem to bi bilo nemogoče če je Papež nezmotljiv!

Vse kar je res dobro je treba priti iz znotraj duše človeka
pak hijerarhiji duhovnikov je danes preveč važen kaj je zunaj... zakaj blesteče obleke, zakaj poudarjanje obreda?

Vendar sreča je da dosti vernikov najde, izbira in sledi kaj je še dobro ostalo.
Ampak kaj z velikim ostankem vernikov in z toliki neverniki ?
So seveda sami odgovorni ampak zanje je tudi odgovoren Papež in njegova hijerarhija -
če sprejmeš oblast sprejel si tudi veliko odgovornost

Samson,  Reply #30 on: 05/13/04 at 21:38:51
Quote:
Zgleden kristjan, hm, to je pogojeno z okoljem, v katerem je. Bil bi tisti, ki bi znal izžarevati Kristusov nauk v konkretno okolje v takšni interpretaciji, da bi ga okolje razumelo.

Se strinjam, ... pak ta želja... interpretiranje... lahko vodi tudi v pogrešek,  pak morda in namerno v laž ..

Koliko skrivnosnega ima v Vatikanski kleti?
Koliko pri duhovnikim?
To ne pride proti 'navadnem' folku, narodu ...

primer - jaz bi rada brala celoten življenjepis Sv. Auguština, Sv Tome Akvinskog, Sv Franje Asiškeg pak se zdi da če sem duhovnik pustim to kar hočem, izbiram delček,
hijerarhija hoče dati ven tisto kaj interpretira da je treba iti ven

Ve kdo nekaj o tem ali je resnica da je v obdobju cara Justinijana car Papežu ukazal če ne bo vrekel iz Svetega pisma stavek (plural) o reinkarnaciji da ne bo hijerarhija dobila oblast, moč (ali kaj drugega kaj je hotela imati v to vreme) ?

Vključivanje ali ne številnih apokrifnih spisov v Biblijo odločalo je o tem kaj kristijani danes berejo kot kristijansko avtoriteto No. 1
Kaj če so o tem odločali tudi zmotljivi kot nezmotljivi Papeži + in svetovni močnici?
Kje je celotna resnica?  Ali morda bo nekaj treslo oblast hijerarhije? Zmanšalo resničnost, verodostojnost, ali kaj... ???

Hoteli oni ali ne priznati- človek se razvija
evolucija, fizička in duhovna, obstaja

Če ne bo več razvoja, več otprtosti, iskrenosti ( tudi ljubezni ) v kristijanskimi hijerarhijami, (a največ je treba to v RKC )  bo manj in manj privrženecev, kot danes, so večinoma tuki samo kot tradicionalen verniki, samo so zunaj tu - to se seveda ne šteje!
Ali samo vernik sam ima krivdo za to? Undecided

LP
p.s.
 moje mnenje
Back to top
 

Resnica, resnica, Resnica, resnica... bolje resnica kot nič.&&Res Zavest ali pripomočki ??
 
IP Logged
 
stoychi
5
*****
Offline

Osmisli življenje s tem,
kar od sebe daš
Posts: 1616
Postojna
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #64 - 17.05.2004 at 15:59:11
 
Smiley

Papež je,

božji namestnik na zemlji,

točno toliko,

kolikor sva

božja namestnika na zemlji,

ti in jaz.
 




Hierarhija posvetne ali cerkvene moči,

je obratnorazmerna,

z močjo Njegove božanske milosti.



Moč oblasti ni nikoli v zgodovini

imela v sebi moči Njegove milosti,

niti je nima danes.

Tako to je.

Stojčijevo mnenje.


Amen.
   Smiley
Back to top
« Last Edit: 19.05.2004 at 16:10:20 by stoychi »  

Dih ti je dan, dih ti je svet,&&spoznaj ta sveti kraj, &&preden ti bo vzet.&&Le kdor zadiha iz srca,&&njega blaženost spozna. Smiley
 
IP Logged
 
Me&MySelf
Guest




Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #65 - 17.05.2004 at 22:41:14
 
en_bk wrote on 14.05.2004 at 17:12:42:
Samson, popravi me prosim....meni zgleda dober, pravi kristjan tisti, ki živi nekako čimbolj po tistih desetih božjih zapovedih, ki so nas jih učili enkrat pri verouku...pa če gre kdaj v cerkev ali pa ne...pa četudi sam misli, da je ateist al pa karkoli drugega. In taki ljudje so cenjeni, Samson...povsod po svetu. Tiste zunanje manifestacije...kao dvakrat dnevno k maši, pa polna usta božjih besed, še ne označujejo pravega, dobrega kristjana. In...ja...če v srcu ni dober...takega pač ne cenijo.

10 božjih zapovedi je kot zakonik, po katerem naj bi človek vedel kaj je prav in kaj ne. Ker če bi bi bil človek sojen po svojih delih nikoli ne bi bil odrešen.
En tak znan primer iz sv. Pisma je Baraba ke je bil križan zraven kristusa, ki je sprejel vero šele na križu, pred smrtjo. To pomeni da odrešitev ni nek dolgotrajen proces, ampak je odločilni moment ali verjameš v to kaj je kristus zate naredil na križu
Drug primer je ko se je Savel (kasneje Pavel), prej kristusov sovražnik - preganjal je kristusove učence v trenutku preobrazil, sprejel vero in bil odrešen
Tretji primer, kristus odpušča kljub temu če si zgrešil je ko je Peter zatajil Kristusa, rekel je da ga ne pozna pa je bil njegov apostol in to celo eden izmed najbližjih.
Četri primer je pa samo kristusovo trpljenje in križanje, ki kljub temu da je umrl grozovite smrti še vedno neskočno ljubi človeka in je pripravljen oprostiti grehe samo če veruješ vanj.
Takih primerov je še in še...
Med drugim sem hotel povedati tudi to RKC nalaga prevelika bremena svojim vernikom. Ker ko človek sliši čemu vse se mora odreči, ne smeš tega, ne smeš onega se človeku stvar zagabi.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #66 - 18.05.2004 at 11:43:25
 
Samson wrote on 14.05.2004 at 17:00:46:
Ja, držala bo ugotovitev na koncu stavka. Čestitam, dojela si!


Aha, zdaj vem, zakaj me RKC odbija, Kristus pa privlači. Zdaj sem dojela.  Itak logično.  Roll Eyes

Nezmotljivost Cerkve je pa zmota, ena izmed mnogih, nezmotljivost papeža pa sploh. Kakšne sorte ljudje so vse tvorili vrh Cerkve ali bili postavljeni na mesto papeža. Danes bi se jih morala Cerkev, če bi hotela imeti kredibilnost med ljudmi, sramovati, ne pa trditi o nezmotljivosti. Papir itak vse prenese, beseda pa tudi ni konj. Ampak, ti pač to verjameš in to je tvoj edini argument.

P.S.: Kopernik? Aja, Cerkev se ni zmotila, samo preložila je resnico za nekaj stoletij. Aha, zdaj sem dojela.  Roll Eyes
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #67 - 18.05.2004 at 11:53:20
 
Mene bolj zanima zakaj so nezmotljivi papeži z izjemo današnjega papeža, Italijani?
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #68 - 18.05.2004 at 12:02:24
 
Samson wrote on 16.05.2004 at 21:56:28:
Eh, Sinjeoka,  Smiley

ne bo držalo. Ne ignoriram te, to ti zagotavljam. Le res je, da je vprašanj mnogo in ni mogoče prav na vsa redno in dovolj kvaliteno odgovarjati. Pač delam, kar mi čas dopušča.

Tista "ločitev od mize in postelje" seved obstaja v Cerkvi tudi dandanes in se normalno uporablja v določenih primerih. Gre za sporazumne primere, pa tudi za nesporazumne, če gre za kritične situacije. V normalnih pogojih to pomeni, da zakonca ne živita po takšni ločitvi več v skupnem gospodinjstvu, da ugasnejo pravice do skupnega spolnega življenja, dolžnosti za skrb za otroke oziroma za preživljanje nesposobnega za delo pa seveda ostajajo. V bistvu se v tem primeru in civilno in cerkveno pravo v bistvu pokrivata. Navsezadnje imajo te določbe skupen izvor že v rimskem pravu.


v rimskem pravu instituta ločitve od mize in postelje v družinskem pravu ni bilo. Mož se je lahko čisto legalno ločil, če je na primer 3x zalotil ženo piti nerazredčeno vino

in btw. Rimsko pravo je pravo poganov ... V Rimu je Krščanstvo postalo uradna državna vera šele za časa cesarja Konstantina Velikega od leta 312 n.št.
Back to top
 
 
IP Logged
 
indigo
4
****
Offline

Brez ljubezni resnica
je le senca Resnice
Posts: 456
 SouthCroatia
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #69 - 18.05.2004 at 23:52:10
 
Še nekaj,
ne Papeža, ne Auguština, ni druge pobožne ljudje danes in iz preteklosti ni treba zvati 'Sveti'
Kako more bit Papež - sveti oče - ?! Mi imamo samo enega Očeta ki je Svet !

Sem slišala da je Mati Tereza ko sta ji rekli da je sveta ker veliko dela za reven ljudje rekla, z nekaj oštrino v glasu : ' Samo je Bog svet ! '
Auguštin in drugi pobožni so veliki vzor pobožnega življenja, kaj to ni dosti?

Papežu Janezu Pavelu II želim srečen rojstni dan i hvaležna sem vendar za tisto kar je dobro naredil.
 verjamem da je dosti tega dobro mislil/ nameraval pak za ustaviti stari stroj RKC hijerarhije je treba veliko več.

Sinjeoka, ena  prijateljica je povedala mnenje da v RKC še dalj živi Veliko rimsko carstvo...

Ja sem pred 6, 7 leti še bila kot veliko ljudje tudi tradicionalni vernik
zarad tega ne smem in ne želim biti ohola... jaz sem kot vsi, se učimo vsaki dan....

LP Smiley
Back to top
 

Resnica, resnica, Resnica, resnica... bolje resnica kot nič.&&Res Zavest ali pripomočki ??
 
IP Logged
 
Jakob_Ostrjan
4
****
Offline

Samo srce
Posts: 471
Kranj
Gender: male
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #70 - 19.05.2004 at 14:03:24
 
Nu, debata zna biti prav zanimiva... Pa naj pristavim še svoj lonček, kar po vrsti, kot so hiše v Trsti!

Zakaj Cerkev omejuje spolno prakso oziroma, zakaj določene prakse dovoljuje, določene ne odobrava, večino njih pa prepoveduje?

Iz čisto preprostega razloga: če za najbolj osnovno silo v človeku najprej določiš, da je pogojena, omejena in/ali umazana, potem se bo tak človek počutil krivega zaradi tega, kakršen on je. In če se bo počutil krivega, bo hrepenel po odrešeniku. Kakšna sreča, da nam ga ravno taista Cerkev hkrati tudi ponuja...

Zakaj Vatikan za duhovnike predpisuje celibat?

Iz istega razloga, kot sem napisal zgoraj, z dodatkom: čim bolj je spolnost zatrta, večja je krivda in potem tudi večja potreba po odrešeniku. In samo goreči iskalci odrešenika lahko potegnejo za sabo bolj mlačne iskalce...

Ostale zelo praktične razloge ste pa že drugi napisali: imetje se ne deduje, pač pa vse ostaja last ene matere Cerkve...

Kako Cerkev gleda na ločitev?

Ločitev ni dopustna, pač pa zadnje čase pod pritiskom javnosti vse bolj prakticirajo razveljavitev zakonske zveze. Postopek pomeni, da pred cerkvenim sodiščem ugotovljajo, ali je zakrament svetega zakona veljaven ali ne. Če je veljaven, ga ne morejo ločiti, če pa ugotovijo, da ni veljaven, se pa šteje, da ga nikoli ni bilo. Razlogi za razveljavitev so kar pošteni in prilagojeni dani situaciji v svetu: alkoholizem in ostale odvisnosti, prisiljenost od zunaj, homoseksualnost, laganje ipd. Zanimivo je, da predstavniki Cerkve nočejo povedati, koliko takih razveljavitev je bilo razglašenih, kar nakazuje, da jih je verjetno zelo veliko; domnevam da po mnenju ortodoksnih veljakov Cerkve preveč in da zato ni dobro delati reklame o tem. V preteklosti je bilo zelo težko priti do razveljavitve, spomnim se, da je niso odobrili Monaškemu princu.

Kam je izginila vitalnost Cerkve na Zahodu?

Sežgali so jo! Še danes ni znano točno število ljudi, ki so zgoreli na grmadi. Baje naj bi samo v Španiji pobili v nekaj manj kot sto letih okrog 700.000 ljudi!!! Celo pokrajine so ostale brez prebivalcev! Na drugih celinah, kjer nad Cerkvijo ne visi tako strašen dolg, se to zagotovo pozna na njeni vitalnosti in življenjskosti. Hvalabogu, vsaj nekaj...

Zakaj ženske ne morejo biti duhovnice?

Zato, ker če bi bile, bi zelo hitro pogruntale, da je poklic duhovnika nepotreben! Pravi stik z bogom, ki je v srcu, ne potrebuje nobenega posrednika, pač pa samo preprosto tehniko in nekaj volje, kar obvlada vsak otrok, ki je rasel v urejenih razmerah. Ženske bi to s svojo pretežno intuitivno naravo zelo hitro ugotovile. Od tega spoznanja do ugotovitve, da je Cerkev samo ustanova, ki z bogom nima nobenega stika več, pa je samo korak.

Kako biti pravi kristjan?

Bog obvari, da bi to bil! Ker potem svojo pozornost usmerjaš v vestno izpolnjevanje naukov in zapovedi Cerkve, ne pa v iskanje boga. Ki je, ponavljam, v srcu. Če si želiš biti kristjan, potem nisi nič drugega (kot piše v Knjigi vseh knjig) brneč bron, zveneče cimbale. Ali še slabše: pobeljen grob, ki je znotraj ves gnil...

No, pa zdravi ostanite! Predvsem na duhu...
Back to top
 

PA BOHLONEJ, K' STE TOLE BRAL...
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #71 - 19.05.2004 at 14:16:09
 
Bravo Jakob, lepo si to napisal in povsem se strinjam s tabo.

Cerkev se na vse načine trudi ohraniti moč in oblast in obvladovanje človekove spolnosti je bil skozi stoletja učinkovit način za to.

Vendar ljudje tudi mislimo s svojo glavo in vsi se ji ne damo  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #72 - 20.05.2004 at 01:12:48
 
lola wrote on 19.05.2004 at 14:16:09:
Cerkev se na vse načine trudi ohraniti moč in oblast in obvladovanje človekove spolnosti je bil skozi stoletja učinkovit način za to.

Vendar ljudje tudi mislimo s svojo glavo in vsi se ji ne damo  Wink


Peljem včeraj z avtom mamo, očeta in taščo. In oni trije modrujejo o raznih zadevah. In pridejo do tega, da se pogovarjajo kdaj je kdo bil nazadnje pri maši. In nekako ugotovijo, da vsi trije bolj kot ne špricajo mašo. In nazadnje ata izgovori tole:

"Saj jaz imam rad boga, le župnika ne maram."

Sem se pri sebi nasmejal in si mislil, ata ti si car. 8) Grin Grin
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
DaBi
Ex Member




Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #73 - 20.05.2004 at 09:06:15
 
Dobro so rekli ata.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 3 4 5