Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 5
(Read 19153 times)
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovini.
10.05.2004 at 20:48:19
 
Na tem mestu bom poskusil ublažiti kreganje zaradi topica o krščanstvu, saj vse to se vleče že kot kurja čreva, mnogi med nami pa smo ostali samo še občasni opazovalci.

Samson.  Kako gleda cerkev na vse mogoče spolne akte, ki se danes zdijo kot novost, v resnici pa se vse to izvaja že tisočletja.
S tem ne mislim samo na seks one to one, tudi na grupnega, na skoke čez plot, na lezbijštvo in homoseksualnost.
In če se vrnemo sploh ne tako daleč v preteklost, ko je zemljo v pretežni meri tvorilo vaščansko prebivalstvo in s tem več druženja kot danes se težko prepričan, da grupnega pa niso poznali +++++.


Exco. Tvojega odgovora v tem topicu ne bom upošteval. Razlogi. Si hudo limitiran, brez prakse, samo z neko teoretično osnovo, ki ima pogosto majava tla.  Predvsem se tvojim teorijam majejo tla v današnjem času. V času ko kilometrina plačaš Darsu.  Grin Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #1 - 11.05.2004 at 00:44:40
 
Tudi vprašanje za Samsona.

Zakaj Vatikan ne dovoljuje porok duhovnikom, da morajo sexati naskrivaj?

Kako naj zaupam duhovniku, ki mi s prižnice pridiga o družini, o njenih vrednotah, če s tem nima praktičnih izkušenj?

Hvala za odgovore, Samson.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #2 - 12.05.2004 at 23:12:41
 
Andres wrote on 10.05.2004 at 20:48:19:
Samson.  Kako gleda cerkev na vse mogoče spolne akte, ki se danes zdijo kot novost, v resnici pa se vse to izvaja že tisočletja.
S tem ne mislim samo na seks one to one, tudi na grupnega, na skoke čez plot, na lezbijštvo in homoseksualnost.

Hvala za zaupanje, Andres!

Prva stvar, v kateri se vsekakor zelo strinjava, je dejstvo, da se razne ekstremne prakse na spolnem področju v bistvu dogajajo skozi vso zgodovino do dandanašnji. Vsekakor to velja za sleherno izmed naštetih ekstremističnih, bolje povedano, popačenih seksualnih praks, ki jih navajaš. Še najbolj popačen bi se lahko gledal grupni seks, ki nekako izniči vrednost seksualnega doživljanja kot dela človekovega intimnega dostojanstva, in ga profanizira, v resnici umaže, izpostavi nekakšnemu umazanemu posmehu. V nobenem primeru krščanstvo ne more in nikoli ni odobravalo takšno spolno prakso. Prav tako velja, da krščanstvo ne odobrava lezbijštva in homoseksualnosti. Tudi skok čez plot ni v skladu s temeljnimi normativi krščanske moralke. Isto velja za tako imenovano svobodno ljubezen ?prosto po Prešernu', kot radi pravimo. V skladu z moralko Katoliške Cerkve je zares dovoljeno in celo priporočeno in blagoslovljeno le spolno življenje poročenega para moža in žene, vse kar ni v teh okvirih, ni v skladu z razodetjem, ki nam ga prinaša že stara zaveza, še bolj jasno pa ga zakoliči Jezus Kristus.

Res pa je, da je krščanstvo  v različnih razdobjih svoje zgodovine precej različno obravnavalo "težo greha" na področju spolnega življenja. Tudi sam nauk se je v določenih pogledih s stoletji razvijal, praksa pa je seveda nihala precej po svoje, - po meri ljudi. Pogosto je bila liberalna, kot je liberalna dandanes, pogosto pa je bila zares preveč omejujoča in je pomenila celo v določenih primerih razvrednotenje spolnosti kljub pozitivnemu odnosu do nje. Razumljivo, saj nobeno pretiravanje ni dobro.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #3 - 12.05.2004 at 23:35:40
 
Quote:
Tudi vprašanje za Samsona.

Zakaj Vatikan ne dovoljuje porok duhovnikom, da morajo sexati naskrivaj?

Hvala, Iga!

Vatikan ne dovoljuje porok duhovnikom zato, ker sodi, da bi naj bili duhovniki v Katoliški Cerkvni le tisti, ki imajo tudi karizmo celibata. Torej moški, ki se prostovoljno odpovedo skupnemu življenju z ženo, torej za zdržno in samsko življenje. Če se za duhovnika zares odloči moški, ki se obenem zavestno odloči tudi za samski stan brez spolnega življenja v smislu ljubezensko spolnih odnosov z žensko, potem običajno ni bojazni, da bi takšen duhovnik tudi moral sexati. Mnogo jih poznam ki vse življenje srečno živijo svoje duhovniško  življenje, s tem da nikoli niso prakticirali spolnega življenja v smislu medčloveških spolnih odnosov ali kako drugače v fiziološkem pogledu. Napačno je torej tvoje pojmovanje v tem oziru, ker misliš, da zaradi prepovedi oženjenosti pa preprosto morajo živeti spolno življenje nekako "na šverc". To si mnogi sicer mislijo, vendar zadeva ne drži. Je pa vsekakor res, da je clibat v Katoliški Cerkvi za duhovnika zapovedan, kakor je res, da obstaja v sami Katoliški Cerkvi vse močnejši odpor zoper to prepoved.

Quote:
Kako naj zaupam duhovniku, ki mi s prižnice pridiga o družini, o njenih vrednotah, če s tem nima praktičnih izkušenj?

Ne vidim, kaj bi naj imelo kar na lepem samo zaupanje tu zdraven. Lahko mu verjameš ali ne, s tem da mu mogoče zaupaš, da govori iz svojega osebnega prepričanja. Vsekakor pa ne vidim, kako da duhovnik nebi mogel imeti celo zelo izgrajeno mnenje o družinskem življenju, o vrednotah družinskega življenja in o prakticiranju tega življenja, saj je vendar v neprestanem stiku s poročenimi. Res da ga neprakticiranje osebno omejuje pri pristnem doživljanju družinskega življenja, toda njegovi stiki s poročenimi so še zlasti v spovednici tako intimni in pogostni, da bi moral biti kaj nenadarjen, če se ga nebi prav nič prijelo. Osebno mislim, da je ustrezno nadarjen duhovnik v družinskih zadevah zelo vešč, saj mu družinski možje in žene neprestano predstavljajo celo mavrico praktičnih primerov družinskega življenja. Celo prepričan sem, da ima na ta način marsikakšen duhovnik globljo izkušnjo družinksega življenja, kot nekdo, ki sicer dobro pozna svoj lastni primer takega življenja, pa nič več.

Torej zadeva sploh ni tako preprosta, še manj tako sama po sebi umevna, kot bi si človek mogel predstavljati, ko bere tvoje kar lakonične ugotovitve o duhovnikovi "nerazgledanosti" v družinksem življenju.

Poskusi se zamisliti nad mojimi besedami, mogoče ti pa povedo tudi kaj novega in uporabnega!

In lep pozdrav.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #4 - 13.05.2004 at 00:17:54
 
samson, hvala za odgovor.

Glede pridiganja o družini. Sem razmislil in bo menda držalo, da duhovniki v spovednici marsikaj zvedo.

Glede celibata, pa mi še vedno ni jasno, zakaj je le ta potreben. Sploh če vemo, da cerkev zagovarja družinsko življenje, poudarja vrednote družine. Saj vidimo, da v drugih verah čisto lepo delujejo poročeni duhovniki.
Glede seksualnega življenja pa nisem ravno prepričan, da je tako kot praviš. Tudi če duhovnik priseže k celibatu, je še vedno krvav pod kožo in mu tudi s prisego ne zamrejo nagoni. In ko nagoni postanejo nevzdržni, potem se mora nekaj storiti. Sem čital v predzadnjem Nedeljcu ravno o tej temi. Piše o tem, da je veliko duhovnikov v sloveniji odpovedalo službo, ker so se zaljubili. V mariborski škofiji imajo tudi v neki vasi, ki jo ne navajajo duhovnika, ki živi pri ženski in ima z njo tri otroke. In pišejo, da živi čisto normalno zakonsko življenje, le v cerkev hodi maševat in opravljat svoje službene dolžnosti.

In še vprašanje zate, Samson. Ko navajaš, da je vedno več nasprotnikov celibata, kaj ti meniš o celibatu? Ali ga podpiraš ali si proti?

LP Iga
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #5 - 13.05.2004 at 08:26:29
 
Jaz imam pa vprašanje glede ločitve ...

Ali jo Cerkev kdaj sploh odobrava ...

kdaj je upravičena ...

primeri : nasilje v družini, alkoholizem, postopaštvo, narkomanija, impotenca, prikrita homoseksualnost, neplodnost....

predvsem pa zakaj Cerkev razveljavi zakonske zvezo predvasem raznoraznim VIP-om

koliko časa traja postopek za razveljavitev ... povprečno
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #6 - 13.05.2004 at 09:09:24
 
Včeraj sem gledov sveto in svet, v katerem so debatiral o odnosu modernih (odrešilnih) religij, predvsem krščanske, do tradicionalnih plemenskih verstev (animizma).  Dr. ocvirk pa slo misijinoar v zambiji sta se  trudila prikazat, da je krščanstvo v svetu popularno zarad svoje modernosti in da je  afriška katoliška   cerku vitalnejša prav zarad tega, ker je sposobna vkomponirat  živost tradicijonalnih verstev. Me zanima, kam je zginla ta vitalnost cerkve na zahodu? Ocvirk je namreč  z levo roko zamahnu nad vsemi (newagevskomi/poganskimi/šanmanskimi) poskusi vitalizaicije verovanja na zahodu, ki je (kot je po moje ovirk prav ugotovu) posledica izgube vitalnosti odrešenjskega katolicizma, ki je moral bit še kako vitalen v eropskem prostoru v drugi polovici prvega tisočletja, da je uspel modernizirat in absorbirat  poganska verstva od slovanov do geramnov, saxov  ilirov  in keltov. Jst je na tem forumu dostkrat izpostavu to sposbnost krščanstva, ki jo imenuje zhodna tradicija in ki je očitno še živa, vendar je krščanska cerku iz men nezanega razloga ne aktivira, da bi  se na tak način  vitalizirala  tud v evropskem prostoru. Kaj jo v tem pogledu šteka, samson? Jest sem od vseh na forumu edin pa tud nasploh v lajfu edin v jst-u razpozanal eno persono, ki mi je znala predastavit to kapaciteto krščanstva, pa še on on je nekašna opozicja trenutno vladajoči krščanski doktrini, pa hkart tud vsem  newagovskim neoprimitivizmom.            
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #7 - 13.05.2004 at 09:27:40
 
aja pa še to Samson

ali se pogovarjamo o Krščanstvu ali Katolicizmu? Da sploh lahko naprej debatiramo o celibatu ...

Zakaj RKC žensk ne jemlje za duhovnice?


Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #8 - 13.05.2004 at 10:36:10
 
Quote:
Glede celibata, pa mi še vedno ni jasno, zakaj je le ta potreben.


Jaz sem vedno mislila, da naj bi bil celibat nekako povezan z globoko duhovnostjo, pač z duhovnim delovanjem, ki je že na tako visokem nivoju, da bi prakticiranje spolnosti predstavljalo motnjo, energetsko motnjo pri zaznavanju in dojemanju mističnosti. Tako postopa veliko duhovnih praks. Samo ne vem, če se gre za to pri vaškem župniku.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #9 - 13.05.2004 at 10:38:37
 
če kdo sploh še vedno bere mu na to temo v branje priporočam knjigo doktorice teologije Ute Ranke-Heinemann,

Katoliška cerkev in spolnost


Knjiga lepo poda odnos Cerkve do spolnosti, žensk skozi zgodovino in teološko dogmatiko in odgovori na vse zgornje zakaje in kakoje.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #10 - 13.05.2004 at 11:00:47
 

Ten, lahko preberemo knjigo, seveda. Ampak mene v bistvu bolj zanima, kje se oni motijo, kako je lahko bolje zastavljena zadeva.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #11 - 13.05.2004 at 11:44:31
 
Valentinaa wrote on 13.05.2004 at 11:00:47:
Ten, lahko preberemo knjigo, seveda. Ampak mene v bistvu bolj zanima, kje se oni motijo, kako je lahko bolje zastavljena zadeva.




seveda vendar pa je zalo pomembno, da pri tem vemo, s čim imamo opravka in zakaj ali kako je do tega prišlo,

kje se oni motijo pa je popolnoma stvar spraševalca, če vptašaš njih bodo povedali, da se ne morejo motiti - konec koncev jim je tak sistem ustrezal precej časa

kje pa ti misliš, da se motijo?

uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #12 - 13.05.2004 at 11:55:29
 
dober članek, ki se deloma dotakne tudi pričujoče teme:


http://www.zofijini.net/online_avgustin.htm


par odlomkov:

Prisotnost t.i. poželenja v človeku je bila zadnji dve tisočletji domena Cerkve, ki je vedela kje poprijeti, da si nad ljudmi pridobi moč, vendar se je v tem primeru lotila skrajno težavnega primera. Spolnost je lahko orožje kadar je v oblasti individuma, še toliko bolj pa, kadar je v oblasti skupine ljudi ali organizacije. Orožje je na žalost lahko prav zato, ker je spolnost nekaj, kar v sebi nosi atribute vsega prvinsko človeškega in prav ta njena pomembnost (v sebi nosi človekov nastanek kot njegovo fizično komponento, ki ga opozarja, da je minljiv) je nekaj, česar se človek boji.


Konec koncev, kot rečeno je spolnost sredstvo našega nastanka in obstanka, in je kot taka zavestno ali podzavestno vsem v mislih, ljudi, kot le malo tega druži v eno, ter nas medsebojno preodicira. Če nadziraš nekaj tako vplivnega, ti je pot do oblasti odprta, česar se je Cerkev, predvsem pa njeni graditelji, med katerimi izstopa sv. Avguštin, še kako dobro zavedala.


V zakonskem stanu so tri dobre stvari: otrok, zvestoba in zakrament, in to so tudi vodila za zkonsko življenje slehernega človeka, kar se telesnega poželjenja v okviru tega tiče, je le to nekaj, kar je sicer zlo, a ga v zakonu po sili razmer moramo dopostiti. "Vse kar je v svetu, je telesno poželjenje, poželjenje oči in ošabno vedenje - ni od očeta, ampak od sveta. Svet je minljiv, kdor pa izpolnjuje, kar hoče bog, bo živel večno." (ne vem zakaj me to tako zelo spominja na Aryana - da ni v igri kakšna reciklaža  Wink)


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #13 - 13.05.2004 at 11:57:56
 
titud wrote on 13.05.2004 at 09:09:24:
Včeraj sem gledov sveto in svet, v katerem so debatiral o odnosu modernih (odrešilnih) religij, predvsem krščanske, do tradicionalnih plemenskih verstev (animizma).  Dr. ocvirk pa slo misijinoar v zambiji sta se  trudila prikazat, da je krščanstvo v svetu popularno zarad svoje modernosti in da je  afriška katoliška   cerku vitalnejša prav zarad tega, ker je sposobna vkomponirat  živost tradicijonalnih verstev. Me zanima, kam je zginla ta vitalnost cerkve na zahodu? Ocvirk je namreč  z levo roko zamahnu nad vsemi (newagevskomi/poganskimi/šanmanskimi) poskusi vitalizaicije verovanja na zahodu, ki je (kot je po moje ovirk prav ugotovu) posledica izgube vitalnosti odrešenjskega katolicizma, ki je moral bit še kako vitalen v eropskem prostoru v drugi polovici prvega tisočletja, da je uspel modernizirat in absorbirat  poganska verstva od slovanov do geramnov, saxov  ilirov  in keltov. Jst je na tem forumu dostkrat izpostavu to sposbnost krščanstva, ki jo imenuje zhodna tradicija in ki je očitno še živa, vendar je krščanska cerku iz men nezanega razloga ne aktivira, da bi  se na tak način  vitalizirala  tud v evropskem prostoru. Kaj jo v tem pogledu šteka, samson? Jest sem od vseh na forumu edin pa tud nasploh v lajfu edin v jst-u razpozanal eno persono, ki mi je znala predastavit to kapaciteto krščanstva, pa še on on je nekašna opozicja trenutno vladajoči krščanski doktrini, pa hkart tud vsem  newagovskim neoprimitivizmom.                


Priporočam, da si prebereš kakšno knjigo o Vekoslavu Grmiču ! Poi moje je najbolj pameten na človek na RKC sceni, čeprav ga višji krogi prezirajo in mu mečejo naprej, da jw rdečkar in podobe nemsile. TO JE OBVEZA; ČE HOČEŠ DOBITI PRAVI VPOGLED, KAJ POMENI BITI PRAVI KRISTJAN!!!!!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Krščanstvo in spolnost skozi prakso v zgodovin
Reply #14 - 13.05.2004 at 11:57:56
 
t wrote on 13.05.2004 at 11:44:31:
kje pa ti misliš, da se motijo?

uživaj!


Ne vem, še. Naj tudi ta debata pokaže.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 5