Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 ... 12
(Read 31843 times)
Lilith
Ex Member




Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #75 - 05.11.2003 at 11:50:17
 
Jakob_Ostrjan wrote on 05.11.2003 at 11:30:35:
Na, že spet...

LJUBEZEN NI ČUSTVO!!!!!!!!!!!!!!!!!

Če seveda govorimo o brezpogojni - recimo ji božja - Ljubezni. To je celosten odnos, način zavedanja in  s tem bivanja!

Romantična ljubezen, zaljubljenost, čustvena navezanost v kombinaciji s seksualno privlačnostjo - vse to ljudje zamenjujejo z Ljubeznijo - pa so čustva, oziroma natančneje povedano, mešanica več čustev.

Mislm ej...


Sorry, Jakob. Imaš prav, me je zaneslo... Tudi sama menim, da ljubezen ni (zgolj) čustvo. Občutim jo kot  način doživljanja, delovanja, ob čemer se porajajo raznolika čustva.
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #76 - 05.11.2003 at 12:26:23
 
Na...pa sem spet ves zblojen.

Mi je jasno samo to, da ima vsak od vas svojo različico predstave o tem, kaj naj bi bila brezpogojna ljubezen. Je pa še bolj zanimivo, da pomen pojma ljubezen pogojujete s ..kva že... pridevniki.
Enkrat je čustvo, pa skupek čustev, pa vse, samo čustvo ne..pa tko...pa drgač...

Hja, mora biti ljubezen res nekaj velikega, če obstaja toliko različnih interpretacij....ali pa...ah ne...da bi bila le fikcija...ne to pa že ne.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #77 - 05.11.2003 at 12:42:13
 
Jakob_Ostrjan wrote on 05.11.2003 at 11:30:35:
Na, že spet...

LJUBEZEN NI ČUSTVO!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kako je mogoče ljubiti, ne da bi ljubezen čutil?

Ljubezen nikakor ne more biti samo nek odnos, pa če je še tako dober.
Če si predstavljamo hipotetičnega robota, ki je blazno uslužen, prijazen (tako vsaj navzven deluje), ki vedno, kadar je potrebno, priskoči na pomoč, se kdaj pa kdaj tudi pocrklja in za lahko noč kaj lepega zapoje ali stori celo kakšno bolj prijetno dejanje, bi lahko rekli, da gre tukaj v vseh ozirih za idealen celostni odnos, vendar, ker na strani robota ni zavedanja čustev, ne moremo govoriti o ljubezni.








Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #78 - 05.11.2003 at 12:55:24
 
Bardo_Thodol wrote on 05.11.2003 at 12:42:13:
Kako je mogoče ljubiti, ne da bi ljubezen čutil?

Ljubezen nikakor ne more biti samo nek odnos, pa če je še tako dober.
Če si predstavljamo hipotetičnega robota, ki je blazno uslužen, prijazen (tako vsaj navzven deluje), ki vedno, kadar je potrebno, priskoči na pomoč, se kdaj pa kdaj tudi pocrklja in za lahko noč kaj lepega zapoje ali stori celo kakšno bolj prijetno dejanje, bi lahko rekli, da gre tukaj v vseh ozirih za idealen celostni odnos, vendar, ker na strani robota ni zavedanja čustev, ne moremo govoriti o ljubezni.

od kje pa ti lahko govoris kaj ljubezen je in kaj ni, sej glede koncepcije, ki ti jo ponujajo tvoji prijatelji znanstveniki, si ti tko al tko tud neke vrste robot, tj. skupek bioloskih, kemicnih in fizikalnih reakcij in tranformacij, ki delujejo po tocno dolocenih zakonih?

za ljubezen je potrebna prostovojlnost, svobodna volja (torej moznost izbire). ljubezen ne pozna prisile. torej ljubezen ne more biti tam kjer obstaja le nek bioloski, kemicni al nevemkaksen se nespremenljiv "zakon".

to vprasanje sem ti "nekoc" ze zastavil, pa nisem se dobil odgovora.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #79 - 05.11.2003 at 13:08:59
 
Quote:
od kje pa ti lahko govoris kaj ljubezen je in kaj ni, sej glede koncepcije, ki ti jo ponujajo tvoji prijatelji znanstveniki, si ti tko al tko tud neke vrste robot, tj. skupek bioloskih, kemicnih in fizikalnih reakcij in tranformacij, ki delujejo po tocno dolocenih zakonih?

Kaj tebe (ne)prijatelji znanstveniki preganjajo tudi v nočnih morah, da so te tako obsedli? (Bo treba naročiti izganjalca  8) )

Seveda naša telesa delujejo kot biokemični in fizikalni stroji,  to je vendar evidentno, še posebno takrat, ko ti morajo kak organ ali ud zamenjati z mehansko napravo (naprimer pri dializi)
Vendar ne smeš  pozabiti, da imamo vsi mi (ne boš verjel, da tudi jaz  Shocked ) tudi zavest in čustva, ki se jih zavedamo.


Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #80 - 05.11.2003 at 13:24:40
 
Bardo_Thodol wrote on 05.11.2003 at 13:08:59:
Vendar ne smeš  pozabiti, da imamo vsi mi (ne boš verjel, da tudi jaz  Shocked ) tudi zavest in čustva, ki se jih zavedamo.

no zdej ze pocas prihajamo nekam.

vprasanje se zastavi... ali je telo odvisno od zavesti, ali je zavest odvisna od telesa? ko telo "umre" ali s tem tudi zavest "izgine", ali zavest se vedno obstaja?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #81 - 05.11.2003 at 13:35:42
 
Občutenje je notranje stanje, čustvo pa način odzivaja  na zunanje dražljaje, ki so lahko tud razumsko predeleni. Čustvo nam zoža prostor zanavanja in nam pohitri procesiranje (ga omeji na npr. dobro, ostalo izloči). Zato ljubezen ne more bit čustvo, ampak celovito notranje očutenjsko stanje. To stanje je lahko bolj ali manj ozvaveščeno in s tem tud bolj ali  občuteno, zato tud pravimo, da je ljubezen v nas. Čustva so sredstvo za izražnje/sprejemnanje občutenja ljubezni, gledena našo vsesplošno sposbnosti sublimacij in pretvarjanj pa je tud možno, da ljubeznsko čustvo nima podlage v občutenju ljubezni in daje kot tako samo finta in (samo)prevara.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #82 - 05.11.2003 at 13:40:54
 
Quote:
vprasanje se zastavi... ali je telo odvisno od zavesti, ali je zavest odvisna od telesa? ko telo "umre" ali s tem tudi zavesti "izgine", ali zavest se vedno obstaja?

Moje "filozofsko videnje" , ki sem ga na tem forumu že predstavil, gre nekako takole:

Obstaja Eno.
O resnični naravi tega ne vemo in tudi ne moremo vedeti prav veliko, kar je tudi razlog, da gledam na razlage različnih relgij z veliko mero rezerve (in strpnosti).

Eno se manifestira na nešteto različnih načinov in tudi mi smo le ena izmed neštetih manifestacij Enosti, ki se nam skozi zavest na več nivojih predstavlja kot materialni, duhovni, spiritualni svet, ki pa so tudi le manifestacije Enosti.


Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #83 - 05.11.2003 at 13:49:29
 
Bardo_Thodol wrote on 05.11.2003 at 13:40:54:
Moje "filozofsko videnje" , ki sem ga na tem forumu že predstavil, gre nekako takole:

Obstaja Eno.
O resnični naravi tega ne vemo in tudi ne moremo vedeti prav veliko, kar je tudi razlog, da gledam na razlage različnih relgij z veliko mero rezerve (in strpnosti).

zakaj ne moremo vedeti prav veliko o tem "Eno"? kaj nam po tvoje to onemogoca?

Quote:
Eno se manifestira na nešteto različnih načinov in tudi mi smo le ena izmed neštetih manifestacij Enosti, ki se nam skozi zavest na več nivojih predstavlja kot materialni, duhovni, spiritualni svet, ki pa so tudi le manifestacije Enosti.

tvoja vloga, aktivnost in namen v tej "Enosti" pa je?

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #84 - 05.11.2003 at 13:53:38
 
titud wrote on 05.11.2003 at 13:35:42:
Občutenje je notranje stanje, čustvo pa način odzivaja  na zunanje dražljaje, ki so lahko tud razumsko predeleni. Čustvo nam zoža prostor zanavanja in nam pohitri procesiranje (ga omeji na npr. dobro, ostalo izloči). Zato ljubezen ne more bit čustvo, ampak celovito notranje očutenjsko stanje. To stanje je lahko bolj ali manj ozvaveščeno in s tem tud bolj ali  občuteno, zato tud pravimo, da je ljubezen v nas. Čustva so sredstvo za izražnje/sprejemnanje občutenja ljubezni, gledena našo vsesplošno sposbnosti sublimacij in pretvarjanj pa je tud možno, da ljubeznsko čustvo nima podlage v občutenju ljubezni in daje kot tako samo finta in (samo)prevara.        


Ali potemtakem čustva občutimo nepopolno, če niso celovita občutenjska stanja?

Torej ljubezen občutimo preko čustev?

Konc koncev, čustva, niso nujno povezana z zunanjimi stanji (kako bi jih lahko občutili in doživljali v sanjah, če so vezane samo na zunanje; poleg tega pa so čustva velikokrat vezana na spomin, katerega jaz ne bi povezoval z zunanjimi dražljaji saj je v naši notranjosti).

Konec koncev pa nam lahko tudi ljubezen do neke mere zoža zaznavanje in pohitri procese, tako kot čustva.


No ja jaz sem prepričan, da je ljubezen osnovna sila življenja in ustvarjanja (je tista sila, zaradi katere trava raste in brez katere bi življenje postalo mortvo in sila, ki ustvarja in rojeva).

Vse ostalo teoretiziranje je samo klobasanje v službi asketskih religij, ki bi si to silo rade podredile in z njo upravljale po svoje. Ljubezen je sila je libido in tudi najmočnejše čustvo, ki žene k življenju in ustvarjanju novega. To je eros - izvor ljubezni, sila ki se bori s smrtjo - tanatosom.




haugh

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #85 - 05.11.2003 at 13:55:45
 
Quote:
zakaj ne moremo vedeti prav veliko o tem "Eno"? kaj nam po tvoje to onemogoca?
tvoja vloga, aktivnost in namen v tej "Enosti" pa je?

Naša vloga je določena s samo manifestacijo.
Kakšna je vloga vala, ki se dvigne (manifestira) iz morja?
Ali val, ki butne ob obalo,  lahko pove vse, kaj se skriva  v oceanih sveta?



Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #86 - 05.11.2003 at 13:57:20
 
Smiley

Goura Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #87 - 05.11.2003 at 14:34:32
 
t wrote on 05.11.2003 at 13:53:38:
Ali potemtakem čustva občutimo nepopolno, če niso celovita občutenjska stanja?

Torej ljubezen občutimo preko čustev?



Primarnih, biloško pogojenih čustvenih stanj je šest: jeza in strah, veselje in žalost  ter presenečenje in gnus. Jest v nobenem od temne vidim zajete ljubezni v celot, pa vse predstavlajo neko silo, ki nas žene v eros al pa v tanatos. Čustva služjo, kot sem že reku, za lažje procesiranje, ljubezen pa je  kompleksno občutenjsko stanje, ki ga nobeno posmično čustvo ne more pokrit. Laično rečeno lahko čustvena stanja  lahko 'otopi' al pa 'izostri', to moč ljubezen kot občutje ziher ima.    

Quote:
Konc koncev, čustva, niso nujno povezana z zunanjimi stanji (kako bi jih lahko občutili in doživljali v sanjah, če so vezane samo na zunanje; poleg tega pa so čustva velikokrat vezana na spomin, katerega jaz ne bi povezoval z zunanjimi dražljaji saj je v naši notranjosti).

Sanje in spomin so arhivirana in predelena doživetja, ki lahko da zaživijo svoje življenje, ampak so čustveno enrgijo  prejele od zunaj, čeprav pol deluje na nas od znotraj.  

Quote:
Konec koncev pa nam lahko tudi ljubezen do neke mere zoža zaznavanje in pohitri procese, tako kot čustva.


To sem tud jest imel v mislih, ko sem govoru o izsotritvi inotopitvi čustev. Torej ti tudpriznavaš, da ljuebzen ni isto kot čustvo.  


Quote:
No ja jaz sem prepričan, da je ljubezen osnovna sila življenja in ustvarjanja (je tista sila, zaradi katere trava raste in brez katere bi življenje postalo mortvo in sila, ki ustvarja in rojeva).

Vse ostalo teoretiziranje je samo klobasanje v službi asketskih religij, ki bi si to silo rade podredile in z njo upravljale po svoje. Ljubezen je sila je libido in tudi najmočnejše čustvo, ki žene k življenju in ustvarjanju novega. To je eros - izvor ljubezni, sila ki se bori s smrtjo - tanatosom.


Ljubezen je sila že s tem, ker je stanje. Ne rab energije, da se vzpostavi, in ogromno, da se zruši. S tanatosom je isto, samo v nasprotni smeri.  




Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #88 - 05.11.2003 at 14:36:38
 
Bardo_Thodol wrote on 05.11.2003 at 13:55:45:
Naša vloga je določena s samo manifestacijo.
Kakšna je vloga vala, ki se dvigne (manifestira) iz morja?
Ali val, ki butne ob obalo,  lahko pove vse, kaj se skriva  v oceanih sveta?


Mater ti, bardo, si pa ratov poetičen. Res dobr ti je tole ušlo, svaka čast.    Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jakob_Ostrjan
4
****
Offline

Samo srce
Posts: 471
Kranj
Gender: male
Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #89 - 05.11.2003 at 15:28:20
 
Bardo_Thodol wrote on 05.11.2003 at 12:42:13:
Kako je mogoče ljubiti, ne da bi ljubezen čutil?


Ljubezen ni SAMO čustvo.

Razen tega pa: menda bog, ko ljubi, ljubezni ne čuti, pač pa ljubezen JE.

Bardo, evo ti snovi za razmislek, hehe...
Back to top
 

PA BOHLONEJ, K' STE TOLE BRAL...
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 ... 12