Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 ... 12
(Read 31870 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #90 - 05.11.2003 at 15:43:34
 
titud wrote on 05.11.2003 at 14:34:32:
Primarnih, biloško pogojenih čustvenih stanj je šest: jeza in strah, veselje in žalost  ter presenečenje in gnus. Jest v nobenem od temne vidim zajete ljubezni v celot, pa vse predstavlajo neko silo, ki nas žene v eros al pa v tanatos. Čustva služjo, kot sem že reku, za lažje procesiranje, ljubezen pa je  kompleksno občutenjsko stanje, ki ga nobeno posmično čustvo ne more pokrit. Laično rečeno lahko čustvena stanja  lahko 'otopi' al pa 'izostri', to moč ljubezen kot občutje ziher ima.
 

če so čustva primarna stanja (že samo tvoja razdelitev primarnih stanj bi lahko bila precej drugačna), potem so ravno tako kompleksna.

Recimo, meni se zdi čustveno stanje presenečenja bolj neko stanje, ki je podvrsta strahu, ravno tako kot je recimo stanje gnusa, neko podstanje stanja presenečenja in strahu - v bistvu so to stanja, katera, ki jih največkrat najdemo v medsebojni povezavi sama zase pa skoraj ne obstajajo. Zato lahko brez večjih težav tem stanjem dodam tudi čustveno stanje ljubezni (ki v mojem primeru z nobenim od teh stanj nima ničesar skupnega in je po mojem biološko vsaj toliko osnovna, kot strah).

Če vzameš čustveno stanje naklonjenosti ravno tako ni zajeto z nobenim od zgoraj naštetih stanj, niti v kombinaciji ga ni, pa je vseeno čustveno stanje. Potem je še stanje posesivnosti, ki je primarnejše od marsikaterega stanja, ki jih zgoraj naštevaš.

In po svojem bistvu so občutenja primarnejša od čustev: ko nekaj občutiš, še ne veš kaj je to.

titud wrote on 05.11.2003 at 14:34:32:
Sanje in spomin so arhivirana in predelena doživetja, ki lahko da zaživijo svoje življenje, ampak so čustveno enrgijo  prejele od zunaj, čeprav pol deluje na nas od znotraj.  


z zunanjo energijo delujejo od znotraj?

ne razumem

titud wrote on 05.11.2003 at 14:34:32:
To sem tud jest imel v mislih, ko sem govoru o izsotritvi inotopitvi čustev. Torej ti tudpriznavaš, da ljuebzen ni isto kot čustvo.  


hotel sem povedati, da ima ljubezen več skupnih točk s čustvi, kot ne (ljubezen mogoče ni čustvo, vsekakor pa je občutek)


titud wrote on 05.11.2003 at 14:34:32:
Ljubezen je sila že s tem, ker je stanje. Ne rab energije, da se vzpostavi, in ogromno, da se zruši. S tanatosom je isto, samo v nasprotni smeri.  


po moje vsaka stvar rabi energijo, da se godi in da je

če ni energije, ni ničesar.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #91 - 05.11.2003 at 16:15:02
 
t wrote on 05.11.2003 at 15:43:34:
 

če so čustva primarna stanja (že samo tvoja razdelitev primarnih stanj bi lahko bila precej drugačna), potem so ravno tako kompleksna.

Recimo, meni se zdi čustveno stanje presenečenja bolj neko stanje, ki je podvrsta strahu, ravno tako kot je recimo stanje gnusa, neko podstanje stanja presenečenja in strahu - v bistvu so to stanja, katera, ki jih največkrat najdemo v medsebojni povezavi sama zase pa skoraj ne obstajajo. Zato lahko brez večjih težav tem stanjem dodam tudi čustveno stanje ljubezni (ki v mojem primeru z nobenim od teh stanj nima ničesar skupnega in je po mojem biološko vsaj toliko osnovna, kot strah).

Če vzameš čustveno stanje naklonjenosti ravno tako ni zajeto z nobenim od zgoraj naštetih stanj, niti v kombinaciji ga ni, pa je vseeno čustveno stanje. Potem je še stanje posesivnosti, ki je primarnejše od marsikaterega stanja, ki jih zgoraj naštevaš.


Jest nism reku, da so čustva primarna stanja, jest sem samo naštel primarna/biološka  čustva za namenom, da jih ne bi mešal s kulturno pogojenimi pa pol z ljubeznijo, ker ljubezen je tud  kulturno pogojena, je brez kulturne pogojenosti spoh ne bi mogli občutit kot ljubezen in potem niti  izrazit skozi čustva oz.   njihove kombinacije.  

Quote:
In po svojem bistvu so občutenja primarnejša od čustev: ko nekaj občutiš, še ne veš kaj je to.


Ja, so občutja  primarnejša od čustev. In napak: kar občutiš, je to  nezmotljivo. Veš, kaj je to. Občutja so neposredna, neposredovana in  neprehodna. Kar so. Za ljubezen veš, da je. Nezmotljivo, neprimerljivo in nezamenljivo s čemerkoli.      


Quote:
z zunanjo energijo delujejo od znotraj?ne razumem


Gre za  energije, ki se sprožijo  s percepcijo. Če ne bi blo vzburjenja, ki sprožijo  receptorji, ne bi blo nobene panike v hotelu.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #92 - 05.11.2003 at 16:48:49
 
titud wrote on 05.11.2003 at 16:15:02:
Jest nism reku, da so čustva primarna stanja, jest sem samo naštel primarna/biološka  čustva za namenom, da jih ne bi mešal s kulturno pogojenimi pa pol z ljubeznijo, ker ljubezen je tud  kulturno pogojena, je brez kulturne pogojenosti spoh ne bi mogli občutit kot ljubezen in potem niti  izrazit skozi čustva oz.   njihove kombinacije.


Ne vem, samo meni se zdi recimo ne zdi gnus nič manj kulturno pogojeno čustvo kot ljubezen. Se mi zdi, da si malo zabluzil, konec koncev ne obstaja biološko nič takšnega, po čemer bi lahko razlikoval med strahom in gnusom ali strahom in presenečenjem. . . (ločitev je šele naknadna in kulturno pogojena)

Seveda pa se strinjam, da je pojmovanje ljubezni kulturno pogojeno. Vendar sem prepričan, da ima ljubezen svoj izvor v nekem občutju in da primarno ljubezen je to občutje, ki ga sam opisujem kot glavno silo življenja (to zaradi česar življenje je), ki pa nima ničesar skupnega z religioznim pojmovanjem ljubezni (prej bi dejal, da z viteško romantičnim).

titud wrote on 05.11.2003 at 16:15:02:
Ja, so občutja  primarnejša od čustev. In napak: kar občutiš, je to  nezmotljivo. Veš, kaj je to. Občutja so neposredna, neposredovana in  neprehodna. Kar so. Za ljubezen veš, da je. Nezmotljivo, neprimerljivo in nezamenljivo s čemerkoli.
 


občutek je nezamenljiv - vedenje pa vedno zaostaja za realnostjo

(najprej občutiš potem šele lahko razpravljaš)




uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #93 - 05.11.2003 at 17:12:40
 
Jakob_Ostrjan wrote on 05.11.2003 at 15:28:20:
Ljubezen ni SAMO čustvo.
Razen tega pa: menda bog, ko ljubi, ljubezni ne čuti, pač pa ljubezen JE.

Mogoče je res, da ljubezen ni samo čustvo, vendar brez čustev ljubezni ni!!

Pa se vprašajmo drugače,
kaj bi lahko ljubezen poleg čustev še bila?

Odnos?
Ljubezen je mogoče občutiti tudi, če z osebo ki jo ljubiš nimaš nobenega odnosa (razen samega občutka ljubezni).

Trditev, da  bog (ali karkoli naj bi ta pojem že predstavljal) ljubezen JE, je samo posploševanje, transcendiranje nekega čustva, ki ga  kot čuteča bitja poznamo in je lahko, lahko pa tudi ni najbolj ustrezno, saj bi lahko rekli da JE še kaj drugega tudi in tako ljubezen ni njegova edina (karakteristična)  značilnost, da bi ga lahko z njo enačili.







Back to top
 
 
IP Logged
 
titanic
2
**
Offline

love just love
Posts: 86

Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #94 - 05.11.2003 at 20:25:21
 
Haj Little Starr  8)
Saj v tem je bistvo, ko se nečesa odpoveš, nisi vezan in te ne obremenjuje več. Ko se odpoveš - dobiš in imaš. Tako to deluje. Da mi je Bog namenil, pa mislim zato, ker vse kar dobim, srečam in naredim ima nek smisel,  Undecidedda se nekaj naučim. Živimo na tem planetu, da se naučimo iz situacij, ki jih doživimo, nekaj naučimo (kot delamo izpit v šoli. Če ga ne naredimo, ga ponavljamo v težji obliki). To je moja predstava,  8)vidim, da imajo tu frajerji zelo različna mnenja in se zatikajo ob malenkosti, ki človeka mimogrede lahko odnesejo čisto na drugo temo in druga področja.  Embarrassed
Brez veze, da se sprašujemo, zakaj je to tako, če verjameš veš, če ne pa škoda časa za modrovanje, ker itak z intelektom tu ne moreš nič doseči. Ne moreš kar "naumiti". Ko enkrat človek pride do tega spoznanja sploh ne dela strašnih razprav o tem, ker je metanje časa stran. Potrebno je le živeti in uživati življenje in ga sprejemati takšnega kot je.  Roll Eyes
Bog nam je dal stvari v uporabo, ne pa v last. Kaj pa s tem delamo, je pa naša stvar. Lahko tudi zamočmo.
Seveda brezpogojna ljubezen ni pogojena s časom ali prostorom. Če bi osebo ljubili samo v prostoru in času, bi to bil že pogoj. V drugih dimenzijah zavesti(če si jih zmožen doseči) ne moreš govoriti o omejenosti glede na čas in prostor.
Titud: Cheesy Cheesy Cheesy
Ma ja, svidim, da me kdo šteka. O tem je ves štos. S tem, da si jaz osebe, katero bom brezpogojno ljubila nisem sama izbrala, če ne, bi si jo verijetno že prej. Ob pravem času, pride prava stvar in spet pravim, da ima Bog tu prste vmes, pa kokr čte to razumet.
Back to top
 

Živi in pusti živeti.
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Brezpogojna ljubezen
Reply #95 - 05.11.2003 at 23:22:18
 
titanic wrote on 05.11.2003 at 20:25:21:
jaz si osebe, katero bom brezpogojno ljubila nisem sama izbrala, če ne, bi si jo verijetno že prej.

Dve vprašanji tebi:
  • Kdo pa ti je izbral to osebo, če ne ti?
  • Torej lahko brezpogojno ljubiš le nekoga/enega/eno?

    Kiss
    ARS

    PS: Kakorkoli že, dokler sebi pogoje postavljaš, toliko časa jih tudi drugim, mar ne?   Wink
  • Back to top
     

    Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
     
    IP Logged
     
    LittleStar
    Ex Member




    Re: Brezpogojna ljubezen
    Reply #96 - 06.11.2003 at 08:50:44
     
    Bardo_Thodol wrote on 04.11.2003 at 14:41:53:
    A zakaj ljubiti, "kar tko"?
    Kaj ni ravno v tem čar   8)

    Sonce sveti "kar tko", na vse nas, in nič ne sprašuje kakšni smo ...


    Me zanima, koliko je resničnosti v tem tvojem ljubiti "kar tko"?

    Biti kot sonce, hja, lepo ga imeti za vzgled, pa vendar če ljubiš zavestno, ne vem če v resnici ljubiš.  ???
    Back to top
     
     
    IP Logged
     
    titud
    5
    p
    *****
    Offline

    Zaznavanje mističnega
    je vir vsake prave znanosti.

    Posts: 6736
    Markomur
    Gender: male
    Re: Brezpogojna ljubezen
    Reply #97 - 06.11.2003 at 09:02:46
     
    t wrote on 05.11.2003 at 16:48:49:
    občutek je nezamenljiv - vedenje pa vedno zaostaja za realnostjo

    (najprej občutiš potem šele lahko razpravljaš)


    Občutenje je  strategija doživljanja  sveta,s katero človek izve, kaj je svet zanj. To je njegov izvor neposrednega doživljanja sebe, medtem ko o drugih sklepa le posredno,iz čustvenih in miselnih informacij. Ljudje torej   z občutenji samoumevno ločimo na svet-za-mene- in svet-tam-zunaj.

    Čustvovanje je strategija doživljanja sveta, s katero svet tam-zunaj vrednotimo.Gre  za obliko  doživljanja sveta, ki nam omogoča, da lastnostim pojavnega sveta pripisujemo pozitivna-negativna obeležja.

    Mišljenje je tisto doživljanje sveta, s katerim v naši duševnosti svet-tam zunaj spoznavamo tako, da razlikujemo resnična obeležja pojavov od lažnih.

    Občutenja, ki generirajo razpoloženja v meni,  čustvovanja, ki generirajo vrednotenja, in mišljenja, ki generirajo vedenje za mene, so tri oblike našega doživljanja sveta. Njihovo jasno razločevanje je seveda možno le na  ravni abstraktno-analitičnega mišljenja, medtem ko se v vsakdanjem življenju, pa tudi v oblikah zavestne ustvarjalnosti,  med seboj neločljivo prepletajo in lahko govorimo kvečjemu o prevladi enega nad drugima dvema.

    Glede na to analizo je  v bistvu brez zveze locirat ljubezen samo  na enega od teh treh nivojev doživljanja sveta in samega sebe v njem. Ljubezen je pravzaprav sposobnost  pretočnosti  med njimi zato  je analitično ni mogoče zajet, ne da bi jo bi jo  hkrat  reduciral na nekaj, kar ni.  

    Back to top
     
     
    IP Logged
     
    Bardo_Thodol
    5
    *****
    Offline


    Posts: 2812

    Re: Brezpogojna ljubezen
    Reply #98 - 06.11.2003 at 09:05:10
     
    Quote:
    Biti kot sonce, hja, lepo ga imeti za vzgled, pa vendar če ljubiš zavestno, ne vem če v resnici ljubiš.  ???

    Vsak ve sam pri sebi najbolje, koliko ljubi in koga ljubi, zato o tem nima smisla razglabljati ali celo drugim soditi.

    Ljubezni brez zavesti si resnično ne morem predstavljati.
    Sem celo prepričan, da ni mogoča.



    Back to top
     
     
    IP Logged
     
    LittleStar
    Ex Member




    Re: Brezpogojna ljubezen
    Reply #99 - 06.11.2003 at 09:09:15
     
    Bardo_Thodol wrote on 06.11.2003 at 09:05:10:
    Vsak ve sam pri sebi najbolje, koliko ljubi in koga ljubi, zato o tem nima smisla razglabljati ali celo drugim soditi.

    Ljubezni brez zavesti si resnično ne morem predstavljati.
    Sem celo prepričan, da ni mogoča.



    Še bolje bi bilo, če bi najprej sami upoštevali, lar spišemo.
    Back to top
     
     
    IP Logged
     
    titud
    5
    p
    *****
    Offline

    Zaznavanje mističnega
    je vir vsake prave znanosti.

    Posts: 6736
    Markomur
    Gender: male
    Re: Brezpogojna ljubezen
    Reply #100 - 06.11.2003 at 09:14:56
     
    Brez-pogojnost tud po moje ni za pogojevat z ne-zavednostjo, ker to je že pogojevanje. Ljubezen ma tako biološke kot kulturne osnove, gre za princip gnezdneje enega  v drugim, pri čemer je tud kulturno strukturirano na zvedano in nezvedno. Kot rečeno, ljubezen je pretočnost  Undecided Smiley.
    Back to top
     
     
    IP Logged
     
    t
    5
    p
    *****
    Offline

    Ride si sapis!
    Posts: 5103
    Kozmos
    Gender: male
    Re: Brezpogojna ljubezen
    Reply #101 - 06.11.2003 at 09:15:41
     
    Quote:
    Še bolje bi bilo, če bi najprej sami upoštevali, lar spišemo.




    zakaj le?

    (Zarečenega kruha se itaq preveč poje Wink)


    uživajte!
    Back to top
     

    Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
    WWW WWW  
    IP Logged
     
    LittleStar
    Ex Member




    Re: Brezpogojna ljubezen
    Reply #102 - 06.11.2003 at 09:52:38
     
    t wrote on 06.11.2003 at 09:15:41:
    zakaj le?

    (Zarečenega kruha se itaq preveč poje Wink)


    uživajte!


    8) Don't be hard on yourslef, hočeš rečt?

    Samo še vseeno ne razumem, kako se ljudje kr primerjajo npr. s Soncem in kr vedo, kaj se sonce ne sprašuje, čeprav niso Sonce.

    Potem pa še trdijo, da ljubezen brez zavesti ni mogoča. Svašta.

    Back to top
     
     
    IP Logged
     
    Bardo_Thodol
    5
    *****
    Offline


    Posts: 2812

    Re: Brezpogojna ljubezen
    Reply #103 - 06.11.2003 at 10:02:31
     
    titud wrote on 06.11.2003 at 09:14:56:
    Brez-pogojnost tud po moje ni za pogojevat z ne-zavednostjo, ker to je že pogojevanje.

    Nagoni zame še niso ljubezen.
    Ljubezni se je treba zavedati.

    Absolutnemu  pogojevanju se v enem abstraktnem smislu tako nikoli ne moreš izogniti, saj si ob vsaki stvari lahko zamisliš tudi nekaj kar tisto ni in jo kot tako pogojuje. Zato se mi tudi vse razprave o absolutnem zdijo tako absurdne in brezpredmetne .

    Brezpogojno ljubezen razumem v smislu zavednega občutenja, ki od drugega ne zahteva ničesar v povračilo in je samo sebi zadostno.



    Back to top
     
     
    IP Logged
     
    Bardo_Thodol
    5
    *****
    Offline


    Posts: 2812

    Re: Brezpogojna ljubezen
    Reply #104 - 06.11.2003 at 10:05:15
     
    Quote:
    Samo še vseeno ne razumem, kako se ljudje kr primerjajo npr. s Soncem in kr vedo, kaj se sonce ne sprašuje, čeprav niso Sonce.

    Jao, pa to s soncem je le metafora, prispodoba za lažjo predstavo.
    Sonce ničesar ne misli, niti se ne zaveda, še manj pa (nas) ljubi. Sonce pač sveti in nas ob tem mimogrede in nevede greje.


    Back to top
     
     
    IP Logged
     
    Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 ... 12