Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 9
(Read 49045 times)
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #45 - 22.09.2002 at 23:29:19
 
Q
Mind, tebe lahko prizadene kar te pač prizadene. Ne vem zakaj sploh sprašuješ, ali tebe nekaj ne bi smelo prizadeti. KDor ti reče, da te nekaj ne sme prizadeti, ima veliko težavo. PRedvsem to, da ne sprejme to, kar pač čutiš.
Q


Torej se naj strinjam (ceprav vem da je dvom nepotreben) z njenim dvomom v mene ?  Torej ji ne smem reci da je njen dvom nepotreben, in da je to ne bi smelo prizadeti ?

Naj ji torej priznam " ja, upraviceno se pocutis prizadeto,opraviceno cutis to bolecino, ta tvoj dvom v mene" ?  Ce pa vem, da ni temu tako.
Kako naj sprejmem njeno "prizadetost" ce vem, da je neutemeljena ?

Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #46 - 23.09.2002 at 07:40:09
 
mind wrote on 22.09.2002 at 21:32:10:
Zanima me nekako takole :
Partnerica mi rece, da dvomi v mene ( v smislu, da ni prepricana ali jaz cutim do nje enako,kot ona do mene).
Jaz pa za sebe lahko iskreno recem in tudi cutim tako , da to ni res in ob tem obcutim npr. jezo.
Kdo mora odpraviti vzorec ?
Jaz, ker me to ne bi smelo prizadeti ?
Ali ona, ker dvomi (negativna custva) v mene ?

MIND – najprej tole. Vsaj jaz se zelo izogibam nekemu primerjanju in nekim primerjavam. Ljubim največ, koliko zmorem in znam in partner ljubi največ, koliko zmore in zna. Vsakdo je eden in edini, vsakdo je enkraten in edinstven, vsakdo je unikaten in neponovljiv in vsakdo ima za seboj svojo življenjsko zgodbo… Zato se mi zdi primerjanje in to - ali ti čutiš enako do mene, kot jaz do tebe - nerealno. Jaz čutim do tebe največ, kar zmorem in znam in ti čutiš do mene največ, kar zmoreš in znaš.

Sicer sem sama želela, da bolj konkretno opredeli tvoje vprašanje, torej sem si sama »kriva«, če sem stvar zakomplicirala. Wink In po ker po mojem mnenju odgovor na neko takšno vprašanje ni nikoli enoznačen, nikoli torej ne moreš reči – to je moj vzorec, moja napaka, to je pa tvoj vzorec, tvoja napaka, ker je po mojem mnenju torej potrebno vprašati obe strani, tudi odgovor na tvoje vprašanje ni tako enostaven.

Poleg tega moraš vedeti, da je to samo moje razmišljanje, ki ga ne morem strokovno podkrepiti. Moja izobrazba izhaja iz popolnoma drugačne smeri, morda celo diametralno nasprotne. Matematično ti tegale žal ne morem strokovno podkrepiti, psihiater, psiholog ali psihoterapevt pa po izobrazbi tudi nisem.

Praviš torej, da zase lahko iskreno rečeš, da jo imaš rad. OK, lepo. Jaz bi dodala – imaš jo iskreno rad na način, na kakršnega zmoreš in znaš ti. Na podlagi tvojih izkušenj in na podlagi tvojega doživljanja ljubezni v otroštvu. Pa je to res tisto, po čemer hrepeniš? Je to res tista popolna in brezpogojna ljubezen, ki jo želiš dati? Hmm, včasih svoje bolečine v otroštvu tudi potlačimo v podzavest tako globoko, da se jih niti ne spomnimo. Niti ne spomnimo se, kaj naj bi nas bolelo, niti si ne priznamo, da nas je sploh bolelo. In ker ne poznamo svojih ran, tudi ne moremo z gotovostjo reči, da pa je tisto, kar zmoremo in znamo dati, tudi tisto, kar bi si želeli dati – popolna in brezpogojna ljubezen torej. In se mi zdi, da jih je malo takih, ki bi v svojem otroštvu od svojih staršev doživljali tisto brezpogojno ljubezen. In se tisti strah pred bližino pojavi v večini nas. V nekomu v večji meri, v drugem v manjši. Če pa bi si zmogli in znali priznati, pa bi po mojem mnenju velika večina nas našla vsaj nekaj, kar nosimo v sebi iz otroštva in kar nam danes onemogoča dati tisto ljubezen, ki bi si jo želeli dati. Tako, da bi jaz na tvojem mestu vprašala tudi sebe, kakšno ljubezen zmorem in znam dati.

In ona? Ona je tista, ki ti ne verjame, da jo imaš rad. Ona je tista, ki čuti strah pred tem, da je nimaš dovolj rad. Seveda - spet predpostavljam, da si ljubezen predstavljata na približno enak način in da oba težita k popolni in brezpogojni ljubezni. Če jo recimo varaš, pa njej to ni vrednota vajinega odnosa, mi je popolnoma jasno, da se sprašuje o tem. Pa tudi tebi verjetno, ane? Zato predpostavim, da sta v odnosu z isto željo – ljubiti in biti ljubljen na tisti najvišji možni način – težiti k brezpogojni ljubezni, torej.

Ne  vem, ampak jaz bi se na njenem mestu vprašala, kakšen je bil njen oče. Je ob njem čutila ljubezen, jo je iskreno objel, ali je bil morda nedostopen, hladen, ni znal pokazati svojih čustev po tistem tipično moškem načelu:« pa saj je jasno, da te imam rad, le zakaj naj bi ti to pokazal? To se ve…« In tako, kot morda ona kot majhna deklica ni bila nikoli prepričana v očetovo ljubezen, tako tudi sedaj dvomi vate in v to, kar čutiš do nje ti. Pa ne zaradi tebe, ampak zaradi svojega strahu iz otroštva.

In če je temu tako, potem bi bila tvoja naloga ne, da se razjeziš, oz., saj se lahko razjeziš sam v sebi, samo njej tega ne bi smel pokazati, ampak stopiti preko tega, svojo jezo pretvoriti v nekaj drugega, jo objeti in ji povedati in pokazati, kako zelo jo imaš rad. In ko bi to naredil 100x, 1000x, 100000x, milijonkrat, bi ona milijon-in-prvič šele iskreno in zares verjela, da je temu res tako. Kar pomisli, kolikokrat je podvomila pri svojem očetu v iskreno ljubezen!

Hmm, bi pa rekla še tole – nikoli ni en vzorec sam in samcat, osamljen in ločen od ostalih. Se mi zdi, da se vzorci med seboj povezujejo in dopolnjujejo in nikoli ne moreš reči: aha, zdajle se bom pa lotil tega in tega. In potem pride na vrsto to in to… Po mojem mnenju gre vse nekako skupaj, z roko v roki. Nekaj tukaj, ob tem hkrati še nekaj tam in če tole, potem bo malo še tukaj…

Vsekakor pa ni tako enostavno, kot se to lahko prebere tukajle v teh nekaj postih… Ali, kot bi šel  trgovino, kupil žemljico, jo pojedel in vedel, da nisi več lačen…

m.

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #47 - 23.09.2002 at 11:14:11
 
Quote:
Partnerica mi rece, da dvomi v mene ( v smislu, da ni prepricana ali jaz cutim do nje enako,kot ona do mene).
Jaz pa za sebe lahko iskreno recem in tudi cutim tako , da to ni res in ob tem obcutim npr. jezo.

Kdo mora odpraviti vzorec ?

Jaz, ker me to ne bi smelo prizadeti ?

Ali ona, ker dvomi (negativna custva) v mene ?


Mind, dobro vprašanje, ampak jest se s tem ukvarjm že leta, pa se mi je šele zdaj počas začel svitat, za kaj se gre. Gre se pa preprsoto za to, da vsak lahko dela samo  na tem kar je sposoben ozavestit kot problem. Samo na tem, ne pa enih hipotezah pa očitkih pa slutnjah o nekom drugem.  Ni problem partnerca, ki je in bo taka pa taka iz tebi vedno enga  enega nepoznanega razloga. Ni problem v tem, da ti ne poznaš razloga, zakaj je taka, problem je v tem, da si jezen na to ga ne poznaš in misliš da boš nehal bit jezen, ko ga boš spoznal. Naj ti nekaj zaupam: na tak način nikol ne boš nehal bit jezen, ker ne boš nikdar spoznal dokončnega razloga, zakaj bo parterca drugačna od tvoje predstave o tem, kakršna bi morala bit in ti nikdar ne boš zvedu, kje tiči razog, da ni taka. Če je tvoj edin problem, da si jezen, pol je to edino možno razrešit tako, da karkoli ti že očita, ne bo več jezilo. Pa ne tko, da jo boš ignoriovv pa se ji izogobov, ampak da ji boš 100% na razoplago, da jo  boš magari  čist v vsem probov opedanat,  se svoji ljubezni res kolkr si sposoben prepustu. Da  si popolnoma zbrišeš predstavo o tem, kakšna bi tvoja ljubezen morala bit, ampak jo sprejel točno tako, kakršna se kaže.  Ko boš to dosegu, pri partnerici morda ne boš vzpostavu še enga toalnega zaupanja, ampak ne boš imel več razloga za jezen odziv na tisto, ko ti bo to očitala. Boš ugotovu, da je nezupanje njen problem, ne tvoj, da je zarad tega ena revca, ki jo je treba zarad tega potolažit, ne pa ozmerjat. Ne da ona noče videt v teb ene predanosti pa ljubezni, ampak ne more. Da sta v odnosu zato  revčka oba, zato se morta med sabo tolažit, ne pa očitat pa zmerjat. Če jo boš dobr tolažu, pa magari x1000 objel ko tud miška svetuje, je to tud ena oblika manisfetscije brezpogojne ljubezni, ki morda ne bo nikol taka, kakršna je zdej v tvoji predstavi al pa v predstavi kogarkoli drugega, ampak ena nenavadno lepa ljubezenska scena, v kateri se splača živet, čeprav je na TV-ju ne zanjo naslikat.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Ponocnjak
1
*
Offline


Posts: 22

Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #48 - 23.09.2002 at 12:21:07
 
Na začetku bom malo zavil s teme, pa se bom na koncu vrnil k njej.

Quote:
Se pa spominjam razgovora z znancem, ki se je malo bolj ukvarjal z njo. Rekel mi je, ne segaj po njej, ta ženska živi zdaj v svojem svetu, precej samozadostna, pa tudi drugače obilna.

Kolikor sem jaz razumel, je bila omenjena knjiga Sanje Rozman. Avtorica je zdravnica in psihoterapevtka. Osebno sem jo spoznal in se srečal z njo lani jeseni. Prej sem jo nekajkrat videl na TV. Ob zgoraj omenjenih izjavah se sprašujem, ali se pogovarjamo o isti osebi. Premišljujem... Jah, vsake oči imajo svojega malarja. Ali pa jo je morda videl, ko je bila noseča...

Quote:
S posebnimi očmi pa gledam na ženske s preobilnimi ritmi in polnimi usti dvojinskih situacij.

Sicer pa, tukaj so njene slike, žal samo od pasu gor in njeni odgovori na chatu.

http://www.siol.net/novice/aktualnosti/log0022.asp

Quote:
(zraven sodi še posplošena telesna neaktivnost)

Njena prva knjiga Sanje o rdečem oblaku se začne s temile stavki:
"Radenci 1992. Moj prvi mali maraton. Enaindvajset kilometrov asfalta, znoja, samopremagovanja, kriz. Dve uri telesnega napora pod žgočim opoldanskim soncem."

Še eden od njenih zanimivih odgovorov s chata:
"V Rugljevi skupini sem bila od leta 1991 in sicer tri leta. Njegove metode so genialne, kar se tiče razširitve zdravljenja na več kot samo "sedenje in čvekanje", kar v svetu šele zdaj odkrivajo, mi pa imamo to že 30 let. To pa ne pomeni, da se strinjam z njegovimi izjavami, s katerimi burka javnost. Pri svojem delu uporabljam prirejeno Rugljevo metodo in se imam za njegovega učenca."

Pa da ne bom zdaj tukaj izpadel kot kakšen varuh lika in dela omenjene avtorice... Grin Prebral sem tri njene knjige in precej njenih intervjujev. Že ob prvi knjigi Sanje o rdečem oblaku, za katero sem izvedel iz članka v Delu, kot iz odzivov v drugih revijah, sem se čudil, da ni bilo pravzaprav nobene polemike, nobenega kritičnega odziva na njeno pisanje, meni pa je zbudilo, ob marsikakšnem koristnem uvidu, priznam, tudi veliko dvomov in vprašanj.

Velik pomislek mi je npr. zbudil že Rugljev dodatek na koncu knjige, v katerem dobesedno citira anamnezo in svoje zapiske s prve seanse ene od članic terapevtske skupine. Ki se je k njemu in v skupino, tako kot vsi ostali, zatekla po pomoč, zbrala pogum in jim zaupala svoje težave. Zelo osebne zadeve, po mojem mnenju... "Prednost skupin zaprtega tipa je lažje vzdrževanje diskrecije in večja povezanost članov", piše avtorica v knjigi Zaljubljeni v sanje. Ne vem, ali je bila tista skupina odprtega ali zaprtega tipa. Ko sem prebral knjigo Sanje o rdečem oblaku, ki je sicer avtobiografska in v njej avtorica pripoveduje o lastni zasvojenosti in tudi o dogajanju in zapletih znotraj terapevteske skupine, omenjena pacientka pa je obenem tudi ena od glavnih oseb v zgodbi, se mi je zastavilo vprašanje, ali nista oba, avtorica in Rugelj, glede na to, da sta oba zdravnika, prestopila meje zdravniške molčečnosti...

Quote:
Jest imam rajš večerjo v dvoje ob svečah s težakom kot sama s sabo.. A je to zdej pomeni odvisnost od odnosov?

Jasno da ne. Sploh pa odvisnost ni prava beseda, kar je že Amstel omenila, ampak zasvojenost. Zasvojenost z odnosom bi verjetno bila, če bi v tvojem primeru npr. ti leta sanjarila o večerji v dvoje ob svečah, on pa bi počel to, kar piše Marija, ena od članic terapevtske skupine:

"Njegovo pijančevanje me niti ni toliko motilo, saj so vsi pili. Motiti me je začelo, ko je začel postajati grob, ljubosumen. Pijan me je včasih obtoževal za tako neverjetne stvari, da mi še danes ni jasno, kje je našel osnovo za svoje zgodbe..."

"...Prijateljev nimava, otrok tudi ne. Med nama traja tista čudna navezanost, zaradi katere oba trpiva, nobeden od naju pa ne zna narediti česa, kar bi to zvezo izboljšalo ali končalo..."
Back to top
 
 
IP Logged
 
Ponocnjak
1
*
Offline


Posts: 22

Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #49 - 23.09.2002 at 12:27:01
 
Amstel wrote on 18.09.2002 at 13:44:05:
Torej, kdor išče brezpogojno ljubezen, išče romantično ljubezen. Išče nekaj, kar ni naravno. Drugi niso tu zato, da bi nas zacelili, da bi nam nudili varnost in zavetje, kot malim otrokom. In mi nismo tu, da bi skrbeli kot mamica za odraslega človeka.  
Ampak zato, da z njimi v odnosu širimo svojo zavest.

Po mojih izkušnjah zna zveza tudi hudo zožiti zavest... Ki se lahko še kar  dolgo potem, ko odideš iz nje, kar nekako težko spet razširi, vsaj na tisto širino, kakršna je bila pred zvezo.

Razprava na tej temi, ki se je razvila na osnovi Amstelinih citatov in njenih razmišljanj ob knjigi, se mi zdi zanimiva in končno nekaj, kar sem, kot že rečeno, ob avtoričinih razlagah in zaključkih pogrešal.

Sicer pa, tudi po vsem prebranem, gledam na odnose, v katere stopamo, ali pa se nam dogajajo, zasvojenim ali ne zasvojenim, tako kot je zapisal Marquez v romanu Ljubezen v času kolere:

"Modrost pride vedno prepozno."

In katerega opažanje je na enem žuru dopolnil eden mojih starejših znancev, z dolgoletnim stažem v zvezi, v kateri ne pri njem, ne pri njegovi ženi, kar se tiče njunega odnosa, nisem nikoli videl kakšne zagrenjenosti, prej nasprotno:

"Ljubezen pa prehitro."  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #50 - 23.09.2002 at 14:26:52
 
Ponocnjak wrote on 23.09.2002 at 12:27:01:
Po mojih izkušnjah zna zveza tudi hudo zožiti zavest...

Razprava na tej temi, ki se je razvila na osnovi Amstelinih citatov in njenih razmišljanj ob knjigi, se mi zdi zanimiva in končno nekaj, kar sem, kot že rečeno, ob avtoričinih razlagah in zaključkih pogrešal.


Ponočnjak, sem vesela, da si zbral dodatne informacije o avtorici. Poznam precej dobro njena dela, malo manj dobro pa njo.
Presenečena nad izjavo o konstituciji in dvomljivosti, ki si jo zasluži zaradi tega, sem pozabila omeniti, da program zdavljenja, tako kot si ti že zapisal, "zahteva" telesno aktivnost.
Torej poleg pohodov v hribe, nekajkrat tedensko tek, sodelovanje v maratonih. Pisanje poglobljenega življenjepisa pred vstopom v skupino, pisanje dnevnikov, vtisov ob prebranih knjigah, vtisov ob predstavitvah članov skupine, itd.. se mi ne zdi ravno pasivnost.

Problematika zasvojenosti je v Sloveniji itak tako pogosta, da se sploh ne čudim nekritičnemu pogledu nanjo oz. nerazpoznavanju znakov le te.

Zanimiv primer je dala avtorica na enem predavanju, ki sem se ga udeležila pred leti; odgovore na vprašanje, koliko izmed udeležencev ima v bližnjem sorodstvu alkoholika. Menda so vsi dvignili roke.

Torej, se mi zdi vredno o tem govoriti. Zasvojenosti zahtevajo točno določeno strukturo osebnosti, ki žal temelji na občutkih manjvrednosti, neprimernosti, nezaželenosti, samouničevalnosti, kot posledica teh občutkov. Gre za prepričanje zasvojene osebe, da je kriva oz. odgovorna za počutje, ravnanje druge osebe.
Težo zasvojenosti samo navidezno določa izbrano sredstvo. V resnici gre za isti mehanizem. Morda so nekatere telesne posledice bolj ali manj hude, amapk razdvojenost v človeku in razrahljani odnosi, so pravi pokazatelji.

Pomembno se mi zdi še omeniti zablode, ki izhajajo iz seštevka osebnostne strukture, posledičnega gledanja na svet (filter), izkušenj, mehanizmov obrambe in se nanašajo na pojmovanje ljubezni;
- ljubezen je pogosto zamenjana z občutki, da se zasvojeni osebi partner smili.(reševalka -ec)
- ljubezen zmotno razumejo kot "partner me tako potrebuje, da bi brez mene umrl in to pomeni, da me res ljubi"
- ljubezen zablodno razumejo kot "midva sva eno" - simbiotičen odnos
- moč ljubezni se meri diametralno z nesposobnostjo zapustiti nezdavega parnterja (soodvisnost)
- ljubezen je razumljena tako "drugemu dam kolikor le lahko in za to mi bo hvaležen", medtem se pa drugi partner čuti utesnjenega in tega zasvojeni partner ne razume niti ko je jasno izraženo
- prava ljubezen je razumljena kot "vedno sem mu/ji na razpolago, sebe postavim na drugo ali tretje mesto" (žrtovanje)
- ljubezen je trpljenje, je še ena zmota
- ... še kaj lahko dodamo.....


Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #51 - 23.09.2002 at 14:30:23
 
mind wrote on 22.09.2002 at 23:29:19:
Q
KDor ti reče, da te nekaj ne sme prizadeti, ima veliko težavo. PRedvsem to, da ne sprejme to, kar pač čutiš.
Q

Torej se naj strinjam (ceprav vem da je dvom nepotreben) z njenim dvomom v mene ?  Torej ji ne smem reci da je njen dvom nepotreben, in da je to ne bi smelo prizadeti ?


Ne, Mind. Se nisva razumela. Pravim, da to kar ti čutiš, je tvoje in do tega imaš pravico.
Kdo pa ne bi bil vsaj rahlo jezen, če mu partner ne zaupa in ne verjame... in to popolnoma neupravičeno?

Njeno plat pa tudi razumem. Čuti se nesigurno. Ampak, če si ti iskren, je potem ta njen občutek tudi njen problem, si mislim.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #52 - 23.09.2002 at 14:58:14
 
Uh, sm se zmatru.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #53 - 23.09.2002 at 15:00:11
 
Gru Gru wrote on 23.09.2002 at 14:58:14:
Uh, sm se zmatru.


A, ja?  Grin Prow....


Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #54 - 23.09.2002 at 15:16:30
 
Ponočnjakov link je zanimiv, meni najbolj tole z intervjuja:
1. marron: Menite, da pri odvisnostih iščemo varnost, začito? To, kar bi morali nuditi starši oz. partner?

Sanja_Rozman: Nekaj takega. Mislim, da še najbolj iščejo olajšanje notranje bolečine, tesnobe, občutka neadekvatnosti, to pa je povezano s tem, česa starši niso nudili. Pri odvisnosti od odnosov pa si odvisen prav od občutka varnosti, ki jo dajejo drugi, in od kontrole nad njimi.


2.bla: Kako veš, kdaj si zasvojen z odnosi? Ko imaš nekoga rad? Ko brez nekoga ne mores živeti? Ko ga želiš nadzorovati?

Sanja_Rozman: Ljubezen ne pomeni, da brez nekoga ne moreš živeti, ker potem ti je to, da je on tebi na razpolago, bolj važno od njega samega. Ljubezen pomeni, da lahko živim brez tebe - ampak nočem, ker si želim biti s tabo!
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #55 - 23.09.2002 at 16:04:16
 


Miska,Amstel,titud...hvala za pojasnila oz. mnenja  ;

Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #56 - 23.09.2002 at 21:51:39
 
ODVISNOST - ta pojem ne sede tukaj gor!

Lahko ga razdeljujemo in razlčlenjujemo ... Se mi zdi, da sta uspela titud in bp dobro opisat odvisnost v zvezi z naslovno temo. Po moje bp to bistveno poudarja, titud pa razlaga.

Odvisnost ali bolje zasvojenost pa sodi na kliniko in k za to usposobljenim strokovnjakom in če ga opravljajo tudi s srcem, jim gre zahvala in spoštovanje za to! In to ga. Rozman gotovo, tudi g. Ruglju! Jim mirno lahko prepustimo to delo, ker smo za to sami zelenci tukaj. In Amstel. Velikost riti ne gre vedno z večjo-manjšo neaktivnostjo. Me ne moti debelost - tudi pretirana ne, če ne gre za mojega prijatelja, prijateljico.
Lepo, Ponočnjak, da si vključil več informacij, to so konkretne stvari. Jaz sem hotela le izrazit svojo voljo in sem še vedno istega mnenja. Je lepše videt dinamično in privlačno žensko, ker je tudi alkoholikov in drugačnih odvisnikov potem manj, pomoje.
Se pa opravičujem, če sem koga prizadela v zvezi s tem (pa mislim da nisem).

Osnovno tukaj gor se mi zdi spoznanje, da odvisnost ne gre skupaj z vprašanjem (romantične) ne-ljubezni, ki je kot tako temeljno in ne sanjana ljubezen ali ne. In seveda se potem lahko vprašujemo tudi, koliko imajo sanje skupnega s Sanjo, pa rože z Rožami ali Ljubica z ljubico.

Odvisnost - zasvojenost na tem mestu lahko vežemo na človekovo konstitucijo, psihofizično delovanje. Posledično z ustrojem družbe, priznavanimi vzorci obnašanja. Predvsem pri slednjih in pa pri ozaveščanju, ki se dogaja znotraj posameznika, se mi zdi pomembno poudarit, da je nujno ločiti med pojmi kot starši, oče, biološki oče, duhovni oče. Ker arhetip nosimo v sebi in če nam ga do neke mere uspe ozavestit, potem oče s svojimi preteklimi ne-dejanji nima več tako zelo usodnega vpliva na naše današnje delovanje, reakcije, pravila, ki jih priznavamo. Tudi to zavedanje, da so naši starši v prejemanju/dajanju ljubezni omejeni le toliko kot eno telo, tudi nas otroke postavlja v aktivni pol in presega samo spoštovanje. Če je lahko odnos tu pred funkcijo posameznika v verigi, ki jo ima slednji za celoten sistem. Titud to dobro razloži.

Je pomoje tudi lepše in bolj naravno to spoznavanje ob lastnih otrocih, ker človek rad hitro pojme pomeša med sabo. Ljubezen jih razmejuje in čisti in prav otroci jo gotovo vsak dan dajejo na preizkus.

Prepoznavanje vzorcev je predvsem precej abstraktno delo, pa ne vem Miška, zakaj ti to po stroki ne bi bilo blizu.
Se pa strinjam, da vzorcev pri drugih ne smemo definirat, ker bi za to potrebovali univerzalno merilo vzorcev, pomoje. Pa zakaj bi jih kar naprej cepili? Tudi če, je jalovo početje. Delovanju po vzorcih se ne moremo odreči, saj še računalnika ne moremo odvadit te odvisnosti Grin No, nekaj več kaosa si mi lahko privoščimo, predvsem toliko, kolikor bolj lahko en vzorec zavestno vgrajujemo oz. nadomeščamo njegove posamezne dele.
Mi je dalo za mislit vprašanje odvisnosti v zvezi z gemblerjem. Ne vem če mi je bližja  razlaga kot ta, da gre  v primeru drugačnega  "igranja na srečo" za kaj več kot  zasvojenosti z doživetjem adrenalina.. po intenzivnosti. Predvsem si kot kockar - kot tudi v primeru vseh ostalih odvisnosti - zelo pasiven in bolj kot ne spremljevalec dogodkov, čeprav neposredno prizadet, aktivnost prepuščaš izključno naključjnemu rezultatu. No ja, morda je pa tudi v primeru odnosov možen tak pristop? Pa ni pravi. (spomnila sem se na knjigo Kocka; avt. Reinhard s tem v zvez, zanimivo)



pozdrav od Anuk Karmen.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #57 - 23.09.2002 at 22:18:01
 
Prav si prisanjal bp, da biti sposoben ljubiti ne more biti isto kot biti odvisen od ljubezni; ker je vključena aktivnost - se pravi da je odvisnost v tej zvezi jalova reč. Ker ljubezni sam s sabo ne razrešuješ. Je ni.

Se pač ljubezni ne prodaja, niti po gramkih in niti zeloooooooo drago.  Ker potem bi prešli na drugo polje med prodajalke ljubezni; morda obstajajo "kockarji" tudi v tem primeru, pa še ne vem - zagotovo bi pa potem morali postaviti pod vprašaj  postaviti definicijo javne hiše in kje vse in v kako pogostih primerih stavbe -nadstavbe se taki odkloni pojavljajo. Predlagam obenem, da to s teh strani opustimo, zaradi naših zdravih potreb zavoljo!

Kako ljubezen zadržati in kako se učiti ljubiti v dvoje,  te zanima bp. Imaš srečo fant, ko izbiraš najbolj zahtevna vprašanja. Seksualna odvisnost pomoje ne pomeni še bolezenske zasvojenosti. Ker tudi "igrati" ali "igrati se" nista ista pojma; je  nujno da se tega človek zaveda,  čeprav dramatiko kot tudi liriko že fantastično vsebuje ali obvlada ali mu je po naravi že tako blizu. Ne vem če ima simbol strasti in poželenja naših prednikov - Minotaver v odvisnostnih odnosih pravi pomen, ali sploh kako vlogo, v svojem templju je predstavljen tako, da nosi na hrbtu moškega v aktu salte, ob glavi in riti pa dve ženski figuri, ki ga lovita. Zadržati ljubezen se na tem mestu dobro sliši, po moje tudi zato, ker beseda vsebuje še zdržati.

Ljubezen ni totalna, ker bi bila taka popolna. Je več od združitve na nivoju bog-človek. Z besedo se je ne da v celoti objet, ker je beseda sama v tem primeru, nekaj takega kot bi bilo centralno ravnotežje.
- beseda in sperma se osemkrat ovijeta okrog maternice in jo oplodita, Dogoni
- ali kot so spet Dogoni pojmovali stvarjenje; vse je dvojno, miselnost, vse kar je čisto, pravično in poravnano; (2x4 in ne 4 kot druga ljudstva); stvarjenje se nosi ali ovija
- prelom, razpoka v univerzumu: bog zraka se upre bogu vode ipd.

Popolna ljubezen obstaja v nepopolnem svetu, pa še ne pomeni, da je le prisanjana.

Po moje je domišljija lahko kdaj bolj resnična, tragedija bolj zabavna od komedije in komedija bolj temna od tragedije. To v našem času predvsem tudi velja.

Bomo še rekl kej tud na to temo.

Ajd,

Anuk Karmen.

(sem prvič doživela da mi posta ni zagrablo zaradi dolžine Grin - eh heh pa še pri 170 nisem..)
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #58 - 24.09.2002 at 09:18:14
 
Quote:
Osnovno tukaj gor se mi zdi spoznanje, da odvisnost ne gre skupaj z vprašanjem (romantične) ne-ljubezni, ki je kot tako temeljno in ne sanjana ljubezen ali ne. In seveda se potem lahko vprašujemo tudi, koliko imajo sanje skupnega s Sanjo, pa rože z Rožami ali Ljubica z ljubico.


Dobr, anuk karmen, pa tud bp, da sta  mal zrelativizirala to povezavo med odvisnostjo pa ljubeznijo. Ko bereš te sanjine indikatorje odvisnosti, pol se začneš bat ljubezni kot hidič križa. Če se strašno ne paziš,  če se samo prepuščaš, je  ljubezen ena direktna pot v pogubo. Poguba je prikazana v obliki izgube identitete, samokontrole, je  samožrtvovanje, simbioza, smiljenje, oženje zavesti, sanjarjenje oz.  zaslepljenost, kontrola nad nekom, odvisnost od varnosti... Uf, nemo ga lomit. Ljubezen je točno vse našteto, pa kaj? Jest, če bi se imel zdaj za odločat, bi se točno za vse to odloču, ne pa da bi zarad vsega naštega pred ljubeznijo cvikal. Se vedno bolj potrjujem v enmu občutku, da sem se prov 'odloču' in če bi v življenju kaj pogrešal, bi pogrešal točno to kar sem zgoraj povzel kot kot ena kužna znamenja, simptome odvisnosti skratka.

Je dobro simptome odvisnosti razpoznavat, ampak to  moraš znotraj koncepta počet, ne pa na 'suho'. Znotraj koncepta marsikaj deluje kot zdravilo, kar bi za nekoga izven delovala kot smrtna doza. Poglejmo samo primer, ko se v partnersem  odnosu začne pojavljat potreba po otroku. Samo spisek vsakdanjih opravil,  kot so hranjenje in higiena, je lahko dolg za par knjig. Priročnikov za vzgojo je spet ničkoliko, pa tud navodil za resocializacijo parterskeg odnosa, ki jo povzroči tretji čaln družine. Pa tle sploh niso zajete možne patologije, otroških črvičenj do kroničnih anomalij, od neprespanih noči do  poporodnih depresij. Da finačnih  travm sploh ne omenjam...  Če bi se na tak način,  s spoznavanjem v veh možnih negativnosti,  lotil bojazni odstranjevat, pol bi seveda hitr najdl razlog za sklep, da je delanje otrok tkorekoč samomorilsko početje, vezano na dosmrtno izgubo osebne idenitete, nakopavanje ene odvisnosti in črnjačenje za druge. Če pa na zadevo gledaš znotraj koncepta, ko je otrok tkorekoč fizična danost, pol se ne moreš načudit eni skivnosti življenja, po kateri vse skupaj tako samoumevno lavfa, da si kljub vsakdnjim tegobam ne moreš/upaš niti pomislt, da bi se lahko kje zaciklal  al pa clo iztirl.  

Kaj hočm povedat. To da vseh psihičnih pojavih lahko vidiš patološke simptome al pa potrditve ljubezni, odvsino od konteksta pač. Sanja gleda nazaj vidi simptome, tisti ki gledajo sprot al pa v naprej, v njih vidijo razodevanje ljubezni. Žal mamo na razpolago samo en psihično/pojmovni aparat, zato je tako početje težko ločit in to nas dela shizofrene. Jest bi si rad izuču gledat tako, da bi bi se zavedu ne samo enga in ne samo drugega, ampak obojega/vsega hkrat. Tle smo pa pri kreiranju  postmoderne realnosti, ki iz dvojnosti dela enost,  čeprav je taka realnost mal hiper in se je nikakor ne moremo navaditpa prznat za svojo.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #59 - 24.09.2002 at 10:05:26
 
titud wrote on 24.09.2002 at 09:18:14:
Ko bereš te sanjine indikatorje odvisnosti, pol se začneš bat ljubezni kot hidič križa. Če se strašno ne paziš,  če se samo prepuščaš, je  ljubezen ena direktna pot v pogubo. Poguba je prikazana v obliki izgube identitete, samokontrole, je  samožrtvovanje, simbioza, smiljenje, oženje zavesti, sanjarjenje oz.  zaslepljenost, kontrola nad nekom, odvisnost od varnosti... Uf, nemo ga lomit. Ljubezen je točno vse našteto, pa kaj?  


Titud, jaz malo drugače razumem zadevo.
Predvsem, da se nimamo razloga bati ljubezni, kot hudič križa, ampak zasvojenosti, ki ljubezen NI.
In tudi vse zgoraj našteto po mojem razumevanju in izkušnjah, ni ljubezen. Je OVIRA zanjo.
Je lahko le naša ne-sposobnost za ljubezen.

Smiljenje ni ljubezen, kontrola nad nekom tudi ne... le kako? Če ljubezen predvideva zaupanje. Zaupanje v sposobnosti partnerja, da se zmore znajti.

Ravno zato se mi zdi zanimiv ta pogled. Da se razmeji zrno od pleva. Ravno zato, da se začnemo zavedati kaj ljubezen vse NI oz. JE.

Bom drugače vprašala:
"Kdo se čuti ljubljenega, če se partnerju smili? Kdo se čuti ljubljenega,  če ga partner kontrolira?
itd
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 9