Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 9
(Read 49028 times)
Ponocnjak
1
*
Offline


Posts: 22

Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #75 - 25.09.2002 at 17:46:16
 
titud wrote on 25.09.2002 at 08:11:45:
Sem preletu mal tvoje poste na medovernetu, ampak pr teb ne gre tolk za eno odvisnost od odnosa kot za ena prevelika pričakvonja, ki jih s partnerico nista uspela v real lajfu tko spedenat, da bi vama znesl. Je prebudila v teb nekaj večjega, kot si bil spsoben z njo izživet, pa vajo je to pokopal pod sabo. Nekaj takega smo tel obravnalval, pa povej, če se motim
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=prijateljstvo;action=disp lay;num=1012151120;start=0

"Si bom čas uzeu" in prebral.

Prav zaradi tudi odtujitvene narave spleta se mi zdijo na njem najbolj dragoceni ravno prispevki pisani neposredno iz lastne izkušnje, v slogu poročil s terena, sploh ob pomanjkanju dobrih novic od tam, al pa recimo vsaj prizanesljivih. Kot recimo:

http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=prijateljstvo;action=display;num=...
« Reply #2

http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=prijateljstvo;action=display;num=...
« Reply #47

titud wrote on 25.09.2002 at 08:11:45:
Nikarmo  pričakovat, da bomo tle netravmatično pa ne vem še kakšno ljubezen razkril pa definiral, ki jo bomo pol v real lajfu brez strahu pa panike pa z eno garancijo za njeno čistost pa nepokvarljivost  konzumiral.

Sem se že strinjal. In se še. Zadnjič so me na enem žuru malo dražili, kot, sam pa to, pa sem jim povedal, da sem se ravno rehabilitiral. Glih to besedo sem uporabil. Pripravljen na nova doživetja? Ne vem. Bomo videli kako. Jadram v vetru svoje karme, bi rekli budisti.  Smiley

Ja, skušnjave razuma... Von Franzova je nekje v knjigi Puer Aeternus (slov. Večni mladenič) napisala tudi to, da je intelektualizacija lahko tudi eden od načinov bega ali umika. V primeru moškega, ki ga je obravnavala, pred premočno žensko, na primer. Tale knjiga mi je res pomagala razjasnit nekatere stvari. Je zanimivo, kako med drugim recimo demistificira Malega princa, predvsem pa njegovega avtorja.

Se sprašujem, ali nismo v zvezi s to intelektualizacijo mogoče prav na pragu odkritja ene nove vrste odvisnosti...  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #76 - 25.09.2002 at 20:28:58
 
titud wrote on 24.09.2002 at 14:16:32:
Kontrola nad nekom ni (vedno) izraz nezaupnja, je (lahko) nadzor kot izraz pozornosti, da nam je zanj mar.

"Kdo se čuti ljubljenega, če se partnerju ne smili? Kdo se čuti ljubljenega,  če ga partner ne kontrolira? "  


Titud, glede nadzora nad nekom, da je to izraz pozornosti in izhaja iz tega, da nam je za nekoga mar, bi težko rekla, da razumem o čem govoriš.

Moj odgovor na predelani vprašanji; če se bi jaz partnerju smilila, bi se počutila bedno. Če me partner kontrolira, me ziritira, ker sem pač samostojna odrasla oseba in res ne rabim nadzora.

Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - INTELEKTUALIZEM?
Reply #77 - 26.09.2002 at 08:57:21
 
Quote:
Ja, skušnjave razuma... Von Franzova je nekje v knjigi Puer Aeternus (slov. Večni mladenič) napisala tudi to, da je intelektualizacija lahko tudi eden od načinov bega ali umika. V primeru moškega, ki ga je obravnavala, pred premočno žensko, na primer. Tale knjiga mi je res pomagala razjasnit nekatere stvari. Je zanimivo, kako med drugim recimo demistificira Malega princa, predvsem pa njegovega avtorja.

Se sprašujem, ali nismo v zvezi s to intelektualizacijo mogoče prav na pragu odkritja ene nove vrste odvisnosti...  


Dobr ti tole o intelektualizmu, ponoćnjak. Posebno tale skušnjava razuma, da se obran pred premočno žensko... Jest bi, spet z lastne izkušnje, ki bi jo blo dobr tako kot vse ostale (tle jih boš najdu še cel kup v zvezi z odnosi http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?action=search2 , pa še enga s poudarkom na 'intelektualizmu' v odnosu http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=101350... , k boš mov cajt jih prelet)  vzet po tej opredelitvi z eno skepso do intelektualizma, dodal, da je ta skušnjava čustveno motivirana. Čustva so tista, ki poženejo razum v napad, mu zaukažejo umik in primorajo magari priznat poraz. Zase bi lahko reku, da sem to nekak ozavestu, da sem se v  taki spregi čustev pa razuma zaciklal pa hkrat zacvikal, kaj bo zdaj. A se prepustit čustvom a se razumno čustveno skulirat? A karkoli probaš, ugotoviš, da se v enem smsilu osiromašiš, da ni  kar tako za zavrečt enga sistema, ki se je lahko spontano gradil leta in da  je nečemu tak intelektualizem konc koncu služu, zato naj služ tud svoji razgradnji.  

Tle,  na forumu, sem odkril krasno priložnost, da to probam s čim manj škode nardit. Da mu dam dihat, da se prepiha pa prepuca pa predela pa preobraz skoz  eklekticizem, skoz mešanje enih konceptov pa pardigem pa nenazadnje tud skoz sprotno zrelativiziranje pojmov,  na katerih naj bi bil sam utemeljen. Bi si skor upal trdit, da me tak postopek nekam pelje. Sem se nauču govort o svojih pa vaših  čustvih vsaj  z enimi pojmovnimi približki, v katerih se po moje ohranja en čustven naboj, ki sem ga prej zmeraj skušal  lucidno razgradit pa pojmovno varno nevtralizirat. Sem tako počas začel že na inputu večinoma le tistim svarem poudarka dajat, ki majo tak naboj not. Jih je zmeraj več, s tem pa drugega blasta manj. Grejo tud bolj gladko skoz, jih ni treba več skoz  neskončne filtre skepse cedit, sem dejansko vero/brezpogojno zaupanje vsaj v enih zametkih začel priznavat, ki se po moje zmerom bolj širi čez vse, kar mam v seb. Mam občutek, da se celotna zavest, ki po razumskih merilih in po klasičnih pojmovanjih intelektulizma  postja nekritična, nesistematična in s tem  kaotična, v bistvu zmerom bolj  trdno pa globoko sidrira.

Je pa res, priznam da še vedno intelektualiziram. Brez tega ne zmorem, to večiina tle gor vsaj tolerira, nekatere pa clo za sabo potegnem al pa oni mene. Smo magari tle gor prbežal pred močnimi babami al pa čem drugim, močnješim od nas,  pa postal  tud drug drugemu domači. Ampak jest temu ne bi reku intelektualna odvisnost.   Jest vidm eno jamstvo pred novo zacikalonstjo v eni  odprti sceni, na kateri je tako intelektualno medsebojno odvisnost možno  na hitro  opazit pa na en način, magari iz fovšije,  z eno orenh brco v rit  razbit.  Se skratka nad intelektualizem, ki je ves naboj po svoji razgradnji zgubu,  z vsemi rušilni  sredstvi spravt.  Ne vem točno, kakšne izkušnje mate drugi, ampak men se vztrjanje na javni sceni, ki se čim bolj sama uravnava, tle zdi ključna zadeva. Mogoče zato, ker sem tko rekoč iz medijskega foha, ki sem ga res demistificirov in edino njegovo koristno funkcijo v zagotavljanju odprtega  prostora za izražanje mnenj  vidim.  
         
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #78 - 26.09.2002 at 12:09:49
 
Ponocnjak wrote on 25.09.2002 at 17:46:16:
Se sprašujem, ali nismo v zvezi s to intelektualizacijo mogoče prav na pragu odkritja ene nove vrste odvisnosti...  

Ti je že titud napisal nekaj o strahu pred zvito vrvjo.

Intelektualizacija je komot beg. Je lahko komot kompenzacija za kakšno pomanjkljivost. Je komot vzorec, prek katerega delujem, ker drugače ne znam. Ena bolj benignih, čeprav lahko marsikomu zoprna.

Amstel je zapisala naslednje znake vsake zasvojenosti:

1. Oseba MORA v določenih časovnih intervalih dobiti svojo drogo, to vedenje je prisilno.

2. Oseba se pretvarja, da ima kontrolo nad procesom, vendar to ne drži. Ko popusti pod notranjim pritiskom in se spet omami, se tolaži, da je tako bolje zanjo.

3. Droga postane poglavitna preokupacija tega človeka, neprestano je zaposlen s tem, kako bo prišel do nje ali skril njene učinke.

4. Zaradi pretvarjanja in zanemarjanja so uničeni prej ali slej vsi medosebni odnosi v družini in poglavitni interes bolnika postane doseganje omame.

5. Razne zasvojenosti se pogosto kombinirajo, na primer kava in nikotin, druga druga spodbujajo, ker prva droga deluje tako, da smanjša samokontrolo.

6. Dramatični padci in vzponi razpoloženja od depresije do evforije glede na dostopnost droge.

7. Bolezen je progresivna in se stopnjuje, izčrpava imunski sitem in se nadaljuje v nevarnih telesnih zapletih. Nikoli se ne razreši sama po sebi, ampak se slabša. Potrebne so vedno večje doze droge za izključevanje trpljenja."

Za to, da bi posumil, da gre pri kom za zasvojenost od intelektualiziranja, bi moral naredit vsej ene 4 kljukice, čeprav navadno lahko opaziš večino značilnosti.

Tako kot je od intelektualiziranja kot bergle, s katero krevsamo po svetu, pa do odvisnosti do intelektualiziranja (če tudi to morda obstaja) veliko prostora vmes, je lahko tudi pri problemih, ki jih ima nekdo z ljubezenskimi odnosi in pa zasvojenostjo z odnosi ooogromno prostora.

Je čisto ok vedet, da obstaja tudi tovrstna odvisnost in da veš kateri so znaki, če se začnejo pojavljati pri tebi ali pri kom drugem in se Amstel in Sanji Rozman lahko zahvalim, da sta nam predstavili in približali to temo. Je pa nekaj čisto drugega, če na silo iščeš simptome zasvojenosti, pri sebi ali pri drugih. Je pa slednje lahko znak kakšnega problema, ki ga kdo še nima ozaveščenega, ne pa nujno tudi zasvojenosti.

Me pa zanima, kaj imaš ti od tega, da vztrajno iščeš in odkrivaš zasvojenosti pri sebi in pri drugih? Oz. kaj nam  želiš povedat?

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #79 - 26.09.2002 at 13:40:17
 
Bp, nama je ponočnjak stopu mal na žulj, sva oba zacvilla. Ti si me pa s tem

Quote:
Za to, da bi posumil, da gre pri kom za zasvojenost od intelektualiziranja, bi moral naredit vsej ene 4 kljukice, čeprav navadno lahko opaziš večino značilnosti.


še orenh zastrašu zraven, brez heca. Tja do tretje faze so kljukce skor čist; za četrto nism zihr (če mene vprašaš, gre vsaj men na boljš); pri peti bi priznal pomanjkanje enga interesa do fizičnih aktivnosti (kar ustvarja prostor za več intelektuklne, kar spet  ni nujno);  pri šesti bi jo priznal pol, ker sem v konsatntni evforični fazi; pri sedmi, najhujši sem praktično čist not, ker se mi količina replayev konsatno povečuje in kakovstno vodeni, saj nikaor ne najdem ene trajne potešitve.

Bi blo po john-doe-jevm nasvetu vse skupj res najboljš čim prej pustit pa it na pivo, a kaj, ko sem v svojmu intelektualističnem naprezanju po čim bolj čistem umu pred pol leta še pijačo opustu. Bp, sorry,  men se zdi, da se bom moral počas, narboljš pa čimprej,  nazaj pod okrilje tastarih drog zatečt.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #80 - 26.09.2002 at 14:48:26
 
Demistifikacija zasvojenosti z intelektualiziranjem sledi, hehe.....

Posledice zasvojenosti so hude... pokažejo se pa na vseh področjih življenja.. škodijo odnosom, zdravju...
Tudi tu imate kljukice?
Upam, da ne...  Wink
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #81 - 27.09.2002 at 13:18:38
 
titud wrote on 25.09.2002 at 07:42:39:
Se, amstel, to teb govorim, ne bi treba odvisnosti v naprej bat kot enega rakavega  tkiva na ljubezenskem tkivu ampak bi se o dal sprejet kot eno akutno vnetje, ki se bo, o se bo do konca pregnojlo, tud samo očistlo. V tem smislu bi simptome spremeljal z eno vdanostjo, ne pa paničnim strahonm, s katerim bi splašu vso ljubezen od sebe.     


Odvisnost, navezanost, obče človeška patologija, kot razumem, je del realnosti. In tudi na tem področju ima ljubezen možnost vzkliti, ker je, da uporabim lep znan pojem, nameravanje prisotno.
Poenostavljeno; nameravanje je odločitev obeh, da delujeta v dobro odnosu.
No, tega nameravanja pri zasvojenosti ni. In to ni več vnetje, ampak večna zaciklanost. Lahko preide na vnetje, ko je dan pogoj nameravanja.
Evo, tko vidim to.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #82 - 27.09.2002 at 15:00:15
 
Bi blo res  škoda, da se ta zanimiva  tema tle ustav v enem močvirju, v katerega sem jo jest spelov, ko sem se začel mal ogroženga počutit. Bi blo dobr več o mehanizmih razpisat, ki te varujejo, da se ne zaciklaš. Ker to ni okvara enga tkiva, ki te z npr. z  bolečino opozarja, da je nekaj narobe, pa greš na opercijo pa tablete pa se stvar zakrpa. Tle gre za deformacijo sistema, ki bi moral deformacije zanavat pa hkrat tu restvrirat.  Tle potreba po nameri za zlepa ne nastop, se lahko dva kronično zaciklata  ne da bi blo to sploh kje  za opazit. Ampak po moje je narava/evolucija   pri tako grozečih nevarnostih za ziher poskrbela, da te ne morejo pogubit. Zakaj?

Prvi edini pogoj za tako ubijske sorte zaciklanost je ta, da sta zanjo potrebna oba. To se kljub temu, da mata oba morda podzavestno  težnjo, da se skoz odnos uničta, skor ne more zgodit, ker morta oba v to ena čustveno energijo vložit. Vse bi deloval  proti temu,  da se do konca pogubita v tej sceni, tud če bi se  oba zavestno pa načrtno prizdevala drugega  zaciklat. Jest clo mislim, da se to tud sanji ni zgodl, čeprav je vse svoje življenjske neupehe na odvsinost od odnosov obesla. Po moje je najhujš kar se ti more zgodit, nesposobnost ustvrat en čustven odnos, ne pa iz nejga pobegnt. Po mojem sploh ne moreš, če je in dokler je  res čustven. Ko to ni več, pol ni problema. Kar ti dejansko ne znese, povzroči eno predoziranost, počijo ventili, se zgodi en  izklop pa lokalna al pa totalna čustvena anastezija, da se lahko pol lahko magari  komot amputiraš iz odnosa, ki ga v bistvu ni več.

Ne verjamem da bi tak mehanizem lahko kadarkoli  zataju, pa bi se moral zato  preventivno ukvarjat z zasvojenostjo od odnosov al pa bi se moral  na kašnih psihoterpijah s simptomi zasvojenosti ukvarjat, da bi si pol na podlagi tega ustvaru en namen, da bi pol v bistvu nekaj direkt prot seb naredu, ko bi se z enim akutnim rezom od partnerja odrezov. Ne vem, kako je to sanja nardila. Če ni šla po naravni poti, če je kao osveščena dohtrca sama na seb ene diagnoze postavljala al po nasvetih kolegic/kolegov  amutacijo od odnosa delala, bi po moje morala priznat, da je nardila narobe. Naj to popiše pa prizna, ne pa da folku lažno upanje zbuja, da bo šel iz odnosa komot, če bo simtome ovisnosti dost hitr opazu. Nardi lahko le to, da se odnosu ne ne bo nikol pa noben več 100% prepustu, ker kao  nikol ne veš, če je to res zdravo a ni v bistvu že v naprej ena potencialna psihopatološka scena.

Mater sem se razkuru. Soryy, amstel, to nim nč s tabo, sem ti clo zlo  hvaležen, da si mal naprej dreglna, da se mi je tole sanjino akutno vnetje pregnojlo.                  
Back to top
« Last Edit: 27.09.2002 at 18:57:44 by titud »  
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #83 - 27.09.2002 at 19:50:57
 
titud wrote on 27.09.2002 at 15:00:15:
Tle gre za deformacijo sistema, ki bi moral deformacije zanavat pa hkrat tu restvrirat.  


Tudi meni se zdi, da je ta debata smiselna in jo je škoda ustaviti. Upam, da gremo čimveč časa vzporedno.

To zgoraj, kar si napisal, se mi zdi globoka modrost in krasna iztočnica.
Lej, morda sem še kaj dobrega spregledala v tem, kar pišeš, a včasih te ne razumem najbolje.

No, sistem, ki zaznava deformacije je edini sistem, ki se je zmožen restavrirat.

In, lej, ravno to se dogaja z zasvojenostmi, trenutno aktualno "od odnosov"... sistem ne zaznava deformacije. Ravo v tem je fora!!!
Ej, super se mi zdi tole, kar si napisal. Res.

Krasna pispodoba za bistvo.

Torej, patologije v odnosih so človeško izhajajoče in naravne. Torej tu ni treba biti v skrbeh, da gre za neko življensko aseptičnost in bluzenje.
Čeprav si morda to razbral iz naših postov, ki so le približek knjige in izkušenj avtorice.
Po mojem bi bilo res zelo poučno prebrati zgodbe iz življenja odvisnikov. Če se mi bo dalo, bom eno prepisala.

Vse dokler se da zadeve restavrirat, ker sistem dobro zaznava motnjo in obstaja tudi namera za odstranitev te motnje, je cool.
Uspešno je že to, da je več prostora za ljubezen, svobodo, neodvisnost. Da obstaja nasmešek na ustih udeleženih.

Amapk, v zasvojenskem sistemu, ni nasmeškov na ustnicah, razen, ko so zadeti. Od česarkoli. Eden od drugega, eden od kemije...
Kot da so udeleženci ne-živi.
Načrt za samouničenje je temelj tega sistema.

Titud, točno ne vem kaj te razkuri. Povej, kar povej.

Upam, da sem te razumela če rečem tole: zdi se mi, da razumeš bistvo težave v tem, da je nekdo, ki je zasvojen oz. odvisen od odnosov, nesposoben oditi.
V bistvu imaš bolj prav, ko rečeš, da je pravi problem, da nekdo ni sposoben vzpostaviti čustven odnos.

In to se dogaja v odvisnosti od odnosov. Ni realnega čustevenga odnosa. No, vsaj večino časa ne.
Ker čustven odnos je bližina.
Bližina za odvisnika je grozeča.
Živi v iluzornem odnosu.
Živi v iluzorni predstavi o tem, kdo parnter je.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #84 - 30.09.2002 at 10:29:14
 
Sem res  mal zalutal s teme, ki je bla nakazana nazačetku kot vzrok, zakaj naj bi blo pri ženski lahko prišlo do odvisnosti in ki je povzeta tle:  
Quote:
Tisti partnerji, ki ponujajo iskren in pošten odnos, je ne privlačijo posebno.
Zanimajo jo taki, ki v odnos vnašajo nemir, negotovost, ki niso zmožni popolne zavezanosti, bodisi, da so nezreli, vezani drugje, ali kemično odvisni. Ob njih čuti močan občutek prepoznavanja prav iz globin svoje duševnosti. Zdijo se ji PRAVI. Privlačni so zato, ker ob njih lahko podoživi občutek strahu pred zapuščanjem, ki ga je doživljala ob svojem očetu in hkrati z njim veliko upanje, da bi, če obdrži tega moškega, lahko popravila boleče obdobje svoje preteklosti in - potem bi bilo vse v redu! Okolica je dostikrat presenečena, ko zavrača urejene, mirne, predane fante, in nori za ženskarji, bleferji in grobijani. Moški, ki z njo ravna enako kot njen oče v otroštvu,se dotakne njenega bistva prav v dno globoke in boleče razpoke v njeni duševnosti in vzbudi v njej tako silno podoživljanje, da je zanjo neustavljivo privlačen. Privlači jo ravno njegova "napaka", zaradi katere bi se ga druge ženske izognile v velikem loku. ŽEnska, odvisna od odnosov, romantizira in počno podcenjuje, celo idealizira temeljne značajske napake svojega partnerja, zaradi katerih je v perspektivi trajen, ljubeč in predan odnos nemogoč.  
Ima jih za "lepotne napakice", ki so posledica tega, da ga še niče do sedaj ni resnično ljubil. Ko bo čisto njen in ko bo videl, kako velika je njena ljubezen, se bo spremenil in skupaj bosta dolgo srečno živela


Po moje si sanja napačno razlaga, zakaj se punce z občutkom/izkušnje zapuščenosti  namalajo na na 'slabiče', kemične ali druge odvisnike. Po moje predvsem zato, ker bi si rade ustvrle trajno zagotovilo, da se jim to ne bi več zgodilo, da bo njen odnos pa zdaj  trajen in večen. So si mogoče res sposobne naslikat en romantičen odnos s kakšno  zgubo, a ta romantika ma en skrit namen odzad. Vanjga je trascendirana ena močna  energija, ki funkcionira kot  en lok/most, prek katerga bi  se v real-lajfu ta odvisnost tipa od česarkoli razširla, najboljš pa kar v celoti prenesla, na odvisnot od nje. Tip je svojo nesposobnost samostojnega življenja že pokazal, punca ve, da je sposoben nečemu hitro pa trajno podlečt. Kaj je lepšga od ambicije, da podleže njej, da ga ma 'pod komando', da svoje odvisnosti lahko uresnič samo preko dodatne odvisnoti od nje. Ga psihično in fizično podpira v odvisnostih, jo mu takorekoč omogoča, ker tud se hoče na tak način trajno utruit v krog tipovih nazveznosti. Seveda si ustvraja iluzujo, da je taka dokaj jebena realnost le ena druga plat  v bistvu  romantične scene, ki pa  si  romantiko ustvarja iz občutka  varnosti in stabilnosti, ki jo nudi prav nezmožnost izhoda kogarkoli iz odnosa zarad  zaciklanosti v medsebojno odvisnost. V tem tiči tista deformiranost čustvenga sitema, ki pogubnosti takega romantičnega  čustvovanja ni sposobna detektirat.  V tem pogledu ma rugelj celo prav, ko prav,  da babe delajo iz dedcev pijance: boljš pijanc, ki je odvisen od nje kot samostojn pa odgovoren človek, od katerega nima nobenega trajnega  jamstva, da je 'njen'. Seveda tak odnos nujno vodi dol proti enmu peklu pa samouničenju, ki lahko za oba in vso okolico ob enih malj bolj 'srečnih' okoliščinah traja vse življenje, prekletsv pa se prenaša še v naslednje generacije.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #85 - 30.09.2002 at 10:30:13
 
Tole zgoraj  seveda velja lahko tudo obratno, da ne bom obtožen kakšenega šovinizma. Pa še nekaj moram povedat. Ni mus, da se občutek zapuščenosti prenese v partnerski odvisniški odnos samo preko vzdrževanja alkoholika ali drogeraša. Pri nas je pogostejši pojav, ko partnerica najde al pa ustvar  deloholika pa ga podpira na poti  odvisnosti  od materialnih dobrin. Mu zmeraj znova vzbuja potrebo po  več in več materilanih dobrinah, s katerimi ustvrjata eno fikcijo, da je trdnost njuna zveze odvisna od vedno novih materilaih dobrin in posredno družbega statusa, dokler to  ponavad dedca ne pokoplje kakšen stres al pa fizično izčranost, partnerica pa kašne od tablete al pa alkohol, s katerima  kompenzira čustveno nepotešenost oz. strah, da ta frmula ne bo delovala več in da bo dedec najdu kakšno drugo, ponavad mljašao, da se ji bo s svojo materialnostjo dokazoval tko, kot se je njej.    

Spet moram podart, da ni to odvisno od spola niti da se na tak način kanalizira v partnerski odnso vsak obučtek zapuščenosti. Saj itak skor ni dekleta, ki bi se vsaj v eni obliki ne bi doživele občutka zapučenosti in ne bi romanticirale ene trjane zveze. Jest mam osebno izkušnjo in tud iskušnje s pari iz neposrednega sorodstva, da so  punce prav z močno travmo zapuščenosti od fotra spsobne skoz  potegnt iz svojih partnerjev dost več kot bi kot 'očkove punčke'. Se ne zanašjo na to, da je zanje tkorekoč dolžen poskrbet partner, če bodo le 'pridne', ampak majo zlo močan intuitven občutek za bistveno v odnosu, pa naj bo to njena brezpogojna materinska ljubezen al pa  partnerjeva odgovornost do potomstva. Na tak način partnerja lahko osvobodi številnih ujetosti od klasičnih vzorcev in spodudi eno vzajemno kreiranje nove pa drugačne scene, ki ima poleg skrite ambicije  zagotovit si eno absolutno in trajno partnerjevo pozornost tud velik elementov za vzajemno osebnostno rast. V tem smsilu se men zdi nevarno, da se iz sanjino interpretacije odvisnosti  od odnosv en splošen steretotip nardi pa z njim okrog straši.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #86 - 30.09.2002 at 11:25:22
 
Tak način gledanja na odvisnost v odnosu se mi zdi precej realen in predvsem pogost pojav; pa se v povprečju očitno tako mora zgoditi, da veliko ali več v odnosu pomeni mero v naravi, v kakršnikoli materialni obliki, torej. Pa če to mero prenesemo v drugo sfero in v odnos starši otroci. Pomembno je razločevat tukaj med njenim očetom in med očetom, ki ga ima sama deklica v svoji predstavi. Pravi konflikt nastaja na relaciji obeh "očetov".

Prav težko vprašanje je ali je boljše, da mala deklica malo strada očetove ljubezni za skromnejši pa toliko bolj uspešen jutri? Ali je bolje takoj dobiti več in še pričakovati več? Mislim, da se večina znajde v obeh situacijah. In poskuša reševat nastale težave. Ali pa le čaka, da se "bodo" rešile zanje.

Quote:
Se ne zanašjo na to, da je zanje tkorekoč dolžen poskrbet partner, če bodo le 'pridne', ampak majo zlo močan intuitven občutek za bistveno v odnosu, pa naj bo to njena brezpogojna materinska ljubezen al pa  partnerjeva odgovornost do potomstva

Obe starševski ljubezni sta temeljni človekovi potrebi pri ob-čutenju in gradnji v realnem odnosu - lahko še močno intuitivni zaznavi posameznika - to bistveno v odnosu pa obe nujno tudi preseže - skozi življenjsko nujo, pomoje.

Anuk Karmen
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #87 - 30.09.2002 at 19:55:24
 
titud wrote on 30.09.2002 at 10:30:13:
Se ne zanašjo na to, da je zanje tkorekoč dolžen poskrbet partner, če bodo le 'pridne', ampak majo zlo močan intuitven občutek za bistveno v odnosu, pa naj bo to njenabrezpogojna materinska ljubezen al pa  partnerjeva odgovornost do potomstva. Na tak način partnerja lahko osvobodi številnih ujetosti od klasičnih vzorcev  


A ni ta ujetost le navidezno osvobajanje klasičnih vzorcev? Ker gre za res prav klasičen vzorec.


O sistemu, ki nosi v sebi motnjo, poleg necenjenja sebe, oz. hudega občutka nevrednosti, bi trenutno podala tole dvoje:

str. 82
1. "Vsak človek uporablja v življenju različne postopke, da bi zadovoljil svoje potrebe in se branil. Bolezenska odvisnost nastane, kadar neka snov, nek psihični manever, stik z drugo osebo postane EDINI način, s katerim lahko nevrotik poteši in pomiri svoj veliki strah....."

str. 87
2. Izsek iz dnevnika zdravljene: "In čim bolj sem čutila, da se oddaljujeva, bolj panično sem iskala in izvabljala njegove dokaze naklonjenosti. Prevzela sem materin vzorec in postala mučenica. V tej vlogi sem bila srečna le, če sem se čutila nesrečno."


Torej gre za uporabo le enega obrambnega mehanizma in pa samouničevalnost in "zaciklanost" v igro žrtve, ki postane preganjalec.

Recimo s TA teorijo, bi alkoholika ne imenovala "bolnika", ampak bi lahko predstavila pravo igro imenovano Alkoholik. In v tej igri sodeluje cel kup oseb, ki igarjo svojo vlogo. Vse skupaj se uprizarja v dramatičnem trikotniku žrtve, preganjalca in rešitelja.

str. 82
"Ljudje, od katerih pričakuje občutek sprejetosti in varnosti, ga zapuščajo ravno zaradi tega, ker zaradi njegovih obramb ne morejo z njimi živeti, mu dajati ljubezni in je od njih dobivati. Resnična ljubezen lahko pride samo iz najblobljega in resničnega bistva človeka, on pa je to že zdavnaj izgubil v vličastnih obrambnih zidovih."

Pa ne zapuščajo jih samo zaradi tega. Ampak tudi zato, ker kot dokaj zdrave osebnosti, ne vzdržijo pressinga igre.

Drama igre je pa v tem, da oseba, ki išče ljudi za igro, ima zanje pripravljene točno določene vloge, točno v naprej določen potek igre in predvidljiv konec. Le kdo vzdrži ob nekom, ko uvidi, da ga ta v resnici ne vidi kot realno osebo, ampak kot lutko za preigravanje svoje osebne drame!!

Še en izsek str 87:" Mož mi je dajal vsaj delček tega; če se je odločil živeti z menoj, sem nekaj vredna. Tako sem razmišljala."


str.94
"Opito stanje je prijteno, zlasti za nevrotika, ker v tem stanju njegovi obrambni sistemi otopijo in se počuti bolj sproščen, bolj živ."

Tule najdem odgovor na trditev, da je kdo drug odgovoren za to, da nekdo postane odvisnik. Po mojem mnenju je bolj res to, da si potencialni odvisnik že poišče nekoga, ki ustreza njegovemu življenskemu scenariju. Njegovi lastni drami. Kateri sicer želi napraviti konec, v resnici ponovi družinsko dramo!
V primeru deloholika, ki prenese krivdo na ženo: "Če ti, žena, ne bi skoz težila, da hočeš nov avto, jaz ne bi nikdar postal deloholik"....
Khm... smešno, a ne?


Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #88 - 30.09.2002 at 20:54:40
 
Quote:
Tule najdem odgovor na trditev, da je kdo drug odgovoren za to, da nekdo postane odvisnik. Po mojem mnenju je bolj res to, da si potencialni odvisnik že poišče nekoga, ki ustreza njegovemu življenskemu scenariju. Njegovi lastni drami. Kateri sicer želi napraviti konec, v resnici ponovi družinsko dramo!
V primeru deloholika, ki prenese krivdo na ženo: "Če ti, žena, ne bi skoz težila, da hočeš nov avto, jaz ne bi nikdar postal deloholik"....
Khm... smešno, a ne?


Nč smešno, v tem je tragika, se mi je zdel, da sem premal poudaru, da sta  za eno fatalno zaciklanost potrebna dva enako aktivna ujetnika v svoje vzorce, ki se v odnosu potencirata na ikso potenco destrukcije. Sem pa že prej ugotavljal, da je taka situacija sorazmerno redka in da zato ni treba v vsakem odnosu takoj odkrivat kali odvisnosti al pa se odnosv v strahu pred okužbo z odvisnostjo v naprej izogibat. Nasprotno, vzorce, pridobljene v odnosih, je  po moje treba investirat v nove odnose in na tak način sprobat, al prinesejo vanj eno novo kvaliteto al pa so eno breme, ki se ga je treba znebit a vsaj preobikovat. Ne si delat iluzij, da je v odnos možno it 'čist'. Dokler si sam, je ta iluzija možna, ko si v odnosu, prileze ven vse živo, se počutiš dejansko opitega, a vsaka opitost še ni ni odvisnost. Jest npr. vrejamem, da je taka  'opitost' glede na samski stan lako dejansko trajna, ampak zakaj ne bi pol tega rajš poimenoval v  npr. premik zavesti kot pa v eno kronično odvisnost.  Res da ti jo sproži in morda omogoča nekaj/nekdo izven tebe, ampak je to tvoje notranje stanje, ki ti ga  nobena prekinitev  partnerske  secne ne bi smela več vzet. Dejmo rajš govort o osebnostni rasti v partnerski sceni pa bomo vidli, da gole odvisnosti zarad odvisnosti skorjda ne bomo mogli odkrit.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #89 - 30.09.2002 at 21:39:09
 
Hi,

Zelo zanimiva debata.

Meni se zdi custvena odvisnost neke osebe predvsem nesposobnost prevzeti nase odgovornost za lastna dejanja. Iz tega izhaja potem negotovost, negotovosti pa strah. In ker oseba ni sposobna prevzeti odgovornosti za lastna dejanja na svoja pleca, si poisce nekoga, ki bo storil to namesto nje. Isce custveno varnost v drugih, namesto v sebi in tako tone v custveno odvisnost...

Zagotovo ne tici problem samo v tej odgovornosti, je pa po moje to zagotovo dober zacetek, ce se hoce nekdo resiti teh problemov.


Lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 9